NIE U W E ike Breijtr Zaterdag 10 Juli 1920 36 e Jaargang Revue van de Week Firma R. J. HOUWING, HUI 7 - - IEL (44 - ALKMAAR WECK Inmaak-artikelen ALKMAAR Me orilzen. Nieuwstijdingen NO 8l INTERC. TELEPHOON 52 LANGEDIJKER COURANT B;INNENLAND. Op Vrijdag 2 Juli is de Tweede Kamer dan toch, sommigeln waren van meening, dat het Lagerhuis er mog een paar dagen aan zou1 moeten vastknoopen, door de agenda ge komen en uiteengegaan „tot nadere bijeen roeping", d.w.z. behoudens onvoorziene om standigheden tot den Zaterdag vóór de opening van het zittingjaar" 19261927. De verschijning te langen leste van den echten blakeren den zomer zal ertoe hebben bijgedragen om de hoogedelgestrenge dames en heeren tot spoed-maken te brengen. Van de vier verga deringen door de Kamer in de afgeloopen week gehouden, was die van Dinsdag 29 Juni vrijwel „verloren" te noemen. Dr. Möller lichtte zijn interpellatie toe over de classificatie der ge meenten volgens het Bezoldigingsbesluit voor burgerlijke ambtenaren, critiseerde die classifi catie op extra-scherpe toon en kwam er toe, twee moties in te dienen, waarvan hij één al heel spoedig introk; restte de motie, vragende opheffing der classificatie en afschaffing "van den standplaatsen-aftrek. Met deze „desidera ta" was bijna niemand in de Kamer het eens. Minister de Geer verklaarde zich bereid na te gaan, op welke wijze „oneffenheden en on billijkheden" in de classificatie kunnen worden weggenomen, maar verder kan de Regeering niet gaan. De. motie-Moller is Woensdag 30 Juni verworpen met 60 tegen 8 stemmen. In deze vergadering heeft minister Lambooy zijn suppletoire begrooting zien goedkeuren o.a. voor de verplaatsing der matrozen-opleiding van Gorinchem naar Vlissingen, de benoeming van een raadadviseur aan Marine (tot het met den minister voorbereiden van bezuinigingsmaatre gelen) en den aanbouw van twee torpedo jagers. De vergaderingen van Donderdag en Vrijdag 1 en 2 Juli waren gewijd aan de be spreking' van het nieuwe Duitsch-Nederland- sche handelsverdrag, hetwelk na ampele 'dis cussion. Vrijdagmiddag is goedgekeurd met siechts de stemmen der Vrijheidsbonders tegen. Waarmee voor de zooveelste maal getoond is, dat een Voorloopig Verslag der Kamer, dat op leen „outsider", den indruk moet maken, dat er van aannemen geen sprake is nog vol strekt niet bewijst, dat een wetsvoorstel in de afdeelingen der Kamer nog zoo „afgebroken" er per slot van rekening toch niet met vlag en wimpel kan komen.... In dit geval (moet men iotusschen erkennen) stond de Kamer feitelijk voor een „fait accompli" Uit de Regeeriingskeuken kwamen o.m. het reeds aangekondigde ontwerp tot nadere rege ling van de tand-prothese, alsook een wetsvoor stel voor toezicht op mijnbouwkundige onder zoekingen. 8 Er is hulp gekomen voor twee van de thans in geldnood verkeerende gemeenten. Aan Vaals zal een voorschot van f 130.000 worden ver strekt onder garantie van Rijk en provincie, het arme Vlieland is door Rijksbemiddeling via Ged. Staten van Noordholland aan f 5000 ge holpen om in den ergsten peruniairen nood van 't oogenblik te voorzien. Uit de Oost kwamém de vreeselijke tijdingen over de aardbevingen op West-Sumatra. Vele nienschenlevens zijnverloren gegaan en voor miliioeinen schade is berokkend. Na de on heilsberichten uit de West thans deze droeve ware uit Insulinde. Menigeen zal bet budget voor zomer-reisje ietwat hebben te besnoeien om zijn penningske bij te dragen tot het leni gen van de in de Oost én West aangerichte ellende Uit de jongste Personalia: Het Kamerlid Buys heeft met succes zijn doctoraal Rechts wetenschap afgelegd en mag zich dus Mr. noe men. De Haagsche wisselagent A. J. Sanders, aan wiens waakzaamheid 't te danken is, dat m December j.l. de vervalsching van Fransch bankpapier werd ontdekt, is doo rde Fransche bankpapier werd ontdekt, is door de Fransche" Regeering benoemd tot Officier d' Académie. Ue heer K. ter Laan herdacht zijn zilveren jubi leum als Tweede Kamerlid. De kapitein-ter-zee R- A- Telders, chef der afd. Personeel bij Marine, zal op 1 Sept. a.s. den zeedienst ver- Bij is de man door Minister Lambooy bestemd vyoor het ambt van raad-adviseur bij Marine. Uit de jongste doodenlijst: C. A. H. Prell, ue bekende redacteur van de „Deutsche Wo- chen Zeitung für die Niederlande, op 70-jari- gen leeftijd te Bussum. Op 69-jarigen leeftijd te Nancy overleden de ook te onzent zeer bekende genezer door suggestie-therapie Dr. Upué. Tuingereedschap en Tuinslang. Uit de misdadigheidsrebriek: de herbergier te Venlo, die tijdens den watersnood in het wa ter sprong ên aldus H..\J. de Koningin om gra tie smeekte, heeft van zijne acht maanden ge vangenisstraf gratie ontvangen, met een jaar proeftijd. Te Rotterdam heeft een „grossier in meubelen" enkele menscben f 500 armer meten te maken met een „truc" door reizigers i- vragen, die een borgstorting moesten ver strekken. Zegt 't voort. Het cassatieberoep van Muylwijk, die tot vier jaar ijerd veroordeeld, is door den Hoogen Raad verworpen. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een zes tiental jongens en meisjes, die op de Gorssiel- sche hei kampeerden op verboden terrein. Dit geval heeft stof gegeven tot velerlei bespie gelingen over dat zomersche sampeeren door opgeschoten knapen en meisjes, zonder dat iemand met toezicht is belast. Een zwerver heeft een ruit van het goud smidsmagazijn-Citroen in de Amsterdamsche Kalverstraat ingeworpen om „onder dak" te komen. De verdwenen deurwaarder te Sittard, nog steeds niet terecht, is geschorst. Er loopen ge ruchten, dat hier het „cherchez la femme van toepassing zou zijn. Twee beruchte indivi duen hebben in een perceel aan den O.Z. Voorburgwal iemand berbofd, maar werden met de buil achterhaald, voordat zij het nacht huis hadden kunnen verlaten. In de Derberis- straat te Amsterdam heeft een vrouw in ver standsverbijstering haar vierjarig kind gewurgd én vervolgens getracht zelfmoord te plegen. In het armen- en ziekenhuis te Haarlem is op 79-jarigeh leeftijd gestorven de weduwe van Jut, die in 1871 te 'sGravenHage mevrouw v.d. Kouwen en haar dienstbode vermoordde, met hulp van de thans overleden vrouw, die twaalf jaar gevangenisstraf onderging. Uit de ongevallenserie: Een heel lange lijst van auto-ongelukken. Bij Heemstede kwam bij eeme auto-botsing iemand om het leven, ter wijl drie personen gewond werden: Op den Lei- schen straatweg bij den Haag is een veertig jarige man do'or een auto aangereden met doo- delijk gevolg. Op dezelfde wijze werd te Driel een 26-jarige man gedood, 't Heeft een haartje gescheeld of de electrische trein den Haag Rotterdam was bij laatstgenoemde gemeente van het viaduct gestort. Naar aanleiding van dit geval heeft de heer Duys Vragen tot de Regee ring gericht over den aard van het nieuwe ma teriaal bij dezen spoorweg in gebruik. De ytrechtsche lustrumfeesten zijn prach tig geslaagd. Ichnaton en Horemheb hadden overweldigend succes. H.M. de Koningin- Moeder heeft een kort bezoek gebracht aan Utrecht tijdens de feesten. In de Hofstad werden de nieuwe tramplan nen door den Raad goedgekeurd. Den Haag krijgt een gemengd trambedrijf, waarbij ge meente en exploiteerende maatschappij het zeg- gensrecht deelen, nadat de H.T.M. heel wat water in haar wijn had geplengd. Het is prof. dr. Keesom te Leiden gelukt helium in vasten toestand te brengen, een nieuwe wetenschappelijke glorie voor onze be roemde oudste universiteit. Velen pruttelen over den druk der tijden, die in het genot van eene „vaste betrekking" zijn. Ik zou niet durven betwisten, dat de klach ten in menig geval gegrond, begrijpelijk zijn, maar als men nu nagaat dat zich voor de be trekking van eerste ambtenaar ter Secretarie te Hazerswoude tachtig sollicitanten hebben aangemeld, terwijl er voor het baantje van portier aan de Leidsche Ambachtsschool zelfs 2143 gegadigden bleken te zijn, dan zal het kennisnemen van deze cijfers allicht sommi gen tot eenige „berusting" brengen.... BUITENLAND. Ernstige politieke economische en financieele verwikkelingen zijn nog aan de orde van den dag. Op politiek gebied was aller oog in de af- loopen week gericht op den Duitschen Rijks dag, waar het compromisvoorstel der regeering inzake de schadevergoedingen aan de vorsten in derde lezing in behandeling zou komen. Men verwachtte algemeen stormachtige debatten, af treden der regeering, Rijksdagontbinding. Ge lukkig, het is geen Poolsche Landdag gewor den.... Aan den vooravond van den belangrijken dag der debatten besloten de Soc.-Democr. tegeu het regeeringsontwerp te stemmen. Daar mede was het lot van dit ontwerp beslist. Er wes een twee derde meerderheid voor noodig, zonder de Soc.-Dém. stemmen kon zulks niet bereikt worden. De concessies der regeering waren niet voldoende geweest, zij zouden hun onverzettelijk standpunt blijven handhaven. De bladen spraken van ernstige politieke verwik- L kelingen, maar niets van dit alles is gebeurd. I Toen het zeker was, dat het compromis door I niet aanvaard zou worden, heeft de regeering j haar wetsontwerp eenvoudig ingetrokken en de I „spergesetz", d.w.z. de wet welke den hui- 1 digea toestand bestendigt, tot 'den herfst'ver lengd. Dan moet er maar opnieuw onderhandeld worden. Deze maatregel is zeer verstandig ge weest. Nu kan er wat rust kómen in den bin- nenlandschen politieken toestand van Duitsch- land. De regeering blijft aan 'en'de vors ter} moeten nog wat wachten. De Soc.-Democraten hebben uit eng standpunt gehandeld, zij had den beter gedaan het compromis té aanvaarden. De regeering had immers verklaard den: Rijksdag te zullen ontbinden indien een der vleugelpartijen tegen zou stemmen. Nu toch beide vleugelpartijen tegengestemd zouden hebben, ware Rijksdagontbinding nutteloos ge weest. Nieuwe verkiezingen hadden den Soc. Democraten ongetwijfeld groote winsten ge bracht. Maar uit vrees voor de Communistische concurrentie hebben zij hun partijpolitiek ge volgd. Het Frankrijk dat den oorlog won zucht on der financieele moeilijkheden. De commissie; van financieele deskundigen heeft dezer dagen' haai' rapport Voltooid en de algemeene lijnen aangegeven waarlangs het finantieel herstel vol gen moet. Erg gunstig is het rapport niet ont vangen. Het rapport adviseert tot ratificatie van het accoord met Amerika. Groote bezuinigin gen worden voorgesteld, zware nieuwe belas tingen moeten geheven worden. Daarbij zal ge tracht worden den .franc op een vast te stellen koers te stabiliseeren. De Socialisten en Communisten zijn tegen de principes van het rapport, de belastingen druk ken te zwaar op den minderen man. Rechts wil 2 Mienf 17 Tel. 526 CORSETTEN. KINDERLIJFJES. BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. - RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. 1 DAMESVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. ALLE .SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE Almelo. lende, de economische crisis wordt steeds erger. Engeland moet zijn steenkolen uit de anderq landen halen. Talrijke fabrieken moeten hun: bedrijf stoppen. Kan het ellendiger? Politieke verwikkelingen van minder belang; worden uit andere landen gemeld. Zoo is het Calnadeesche parlement ontbonden, omdat er geen voldoende meerderheid gevonden kon worden, welke bet bewind in handen zou kun nen nemen. Nieuwe verkiezingen zullen nu plaats vinden. Vermoedelijk zullen de Conser vatieven een voldoende meerderheid verwerven Het dalen van den franc heeft in België ge leid tot erlnstige arbeidsconflicten. In de haven, van Antwerpen is een algemeene staking uit gebroken, omdat de loóneischen niet zijn inge willigd. Andere conflicten dreigen uit te breken. Wij kunnen deze week ons overzicht niet ein digen zonder de ontzettende rajnpen te rele- veeren die in verscheidene landen zijn gebeurd Allereerst het gruwelijk spoorwegongeval met dén express tusschen Le Havre en Parijs. Twin tig reizigers verloren hun leven, honderd wer den gewond. De ramp was het gevolg van het feit, dat do machinist geen waarschuwing had gekregen, dat de route verlegsj was. Een andere ramp had plaats bij Berlijn, waar de bliksem inslag in een kegelbaan. Het dak .stortte iin waarbij 1 personen werden gedood en 50 gewond. En tenslotte herinneren wij aan de hevige o.verstroomingcn die groote gebieden, geteisterd hebben in Frankrijk, Duitschland-en Servië, waar groote schade is aangericht en et telijke inwoners het leven verloren. men het accoord van Washington veranderd zien. Caillaux krijgt dus geen gemakkelijke taak Indien hij geen krachtig standpunt zal innemen! wordt zijn positie zwak. En de franc zal dan: tot een laagte zakken, welke niet anders dan een catastrophe tengevolge kan hebben. Economisch is de toestand nog steeds moei lijk in Engeland. Nog steeds staan 1.100.000 mijnwerkers in gevechtspositie tegen de werk- ggevers en de regeering. Nog steeds verklaart Cook, dat zij zullen strijden „to the bitter end". Anderzijds heefthet parlement ondanks het verzet van Labour de mijnwetten aangenomen. •Belangrijke beter eloonen worden den mijn werkers aangeboden, indien zij een uur langer, willen werken. Of veel arbeiders hierop zullen ingaan, blijft de vraag. Maar ondertusschen neemt in Engeland de werkloosheid toe, in de gezinnen der mijnwerkers heerscht enorme el- Modtern vervoer. È'eu inwoonster uit de Peperstraat te O Eter- wijk moest Maandag als getuige voor het Bos sche Hof verschijnen. Daar de getuige niet per trein kou reizen, was de ziekenauto van den Gem. Geneeskundigèh pienst uit Tilburg gterequireerd, om haar naar D|en 'Bosch te brengen. Dé getuige werd voorzichtig in den auto gedragen, maar toen kwam er stagnatie. De motor weigerde, en wat men ook probeerde, de wagen was niet meer aan den gang te krijgen. Ten einde raad werd Tilburg opgebeld. Een andere ziekenauto was niet disponibel, maar men wist toch raad, schrijft h|et „N. v. h. Ti.", Na een kwartiertje kwam de autobrandfepuit van Tilburg- in volle vaart het dorp binnen stui ven. 'Natuurlijk liep. alles uit om te zien' waar 'de brand was. In de Peperstraat hield de brandspuit stil... en werd voor den ziekenauto gespannen. Onder groote hilariteit reed deze moderne ziekenvervoer- optocht het dorp uit en over 'Quatre-bras naar Den Bosch. D;es middags is de getuige op dezelfde origi- neele wijze naar haar woning teruggebracht. De militaire politie te Zaaindam heeft dé hand- gelegd op 3 personen, die verdacht wordetn van diefstal van een belangrijke partij koper.. Deze partij, groot 1200 Kg., was door een handlanger in het Zijkanaal bij de meel-) fabriek „De Vrede" geworpen. De aangehou denen, die per auto van Amsterdam kwamen' om de partij op te visschen werden door de} mil. politie verrast; de partij zelf was echter' te voren door de zorgen van de politie in vei ligheid gebracht. Het koper bleek afkomstig te zijn vain de Ned. Dok-Maatschappij te Am sterdam. Twee der aangehoudenen hebben reeds bekend. Dezer dagen kwam aan "t station te Lei den een gezelschap aan, bestaande uit een da me en twee heeren, blijkbaar Duitsdhers. Eed kruier werd aangenomen om de koffers naar den Mofsch'singel te brengen. Aan het Galgê- water aangekomen, werd de bagage geopend- en er kwamen daaruit twee op bijzondere wijze) ingerichte opvouwbare bootjes (kano's) te voor schijn. Wandelstokken werden uitgerold. Dit bleken roeispanen te zijn. Er werden voorts windkussens opgeblazen om als rugleuning en als het noodig mocht zijn als reddingsboei dienst te do-en. Nadat de vaartuigjes gereed waren en de Duitsche vlag géhesc'hen was, meldt de Tel., vertrok het gezelschap onder groote belang stelling naar de Kagerplassen. Bij enkele families te Leiden hebben zich vergiftigingsverschijnselen voorgedaan, ver moedelijk tengevolge van" het gebruik van vleesch, hetwelk door een slager aldaar ge leverd was. Waarschijnlijk zijn ondeugdelijke- conserveeringsmiddelen gebruikt. Het feit, dat van het vleesch niets meer over is, bemoeilijkt het onderzoek.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1