II Noodweer in het Buitenland Nieuwstijdingen V Een heftige uitval van hst Handelsblad tegen de NederlanPsche regeering en de Tuinders. Slot. lira het tweede artikel memoreerden we het feit, dat door het zoogepaamde autonome ta rief de koolexport naar Duitschlaind moest wor den stopgezet. Aan de veilingen werd kool ver kocht iin de maand October 1925 voor 1.502 gld. per 100 Kg. Wat zulke prijzen beteekenen voor de tuin ders weten we. Immers, tijdens de inflatie in 1922 en 1923 van de Duitsche munt zijn deze lage prijzen ook voorgekomen en de gevolgen bleven niet uit. Er fnoest regeeringscrediet worden beschik baar gesteld, om nijvere, arbeidzame tuinders voor maatschappelijke ondergang.te behoeden. Welnu, we schrijven als onze overtuiging neer, indien het invoerrecht niet was verlaagd, en de winter-stapelkool belast was gebleven met 't autonome recht, dan zouden noodkreten zijn opgegaan. Wie 't tuindersleven kent van nabij, weet ook, dat zeer velen een ramp als aanvankelijk in October 1925 het tuinbouwvak bedreigde, en indien dit zoo ware - gebleven: voor 't winterseizoen, niet konden dragen. En waar de Minister van Buitenlandschei Zaken zeer zeker óók met deze feiten bekend is geweest, daar voegt het allerminst thans een verwijt te doen hooren, als van 't Handelsblad als de telers en de Duitschers het maar goed hebben. Integendeel, 't mag gerust eens publiek gezegd (onze tijd is aan erkentelijkheid, niet te rijk) dat de Minister dadelijk de'verla ging, vóór rectificatie van het verdrag wist te verkrijgen, heeft tot gevolg gehad, dat de tuin ders dezen winter een dragelijk bestaan had den. En dat „dat goedhebben" van de tuinders zéér, zéér bescheiden te noemen is, de schrij ver van het Handelsblad raadplege de cijfers eens. Vóór inwerkingtreding van het tarief, als reeds opgemerkt f 200 per wagon hooger dan na de „voor de telers zoo gunstige overeen komst". En dan de salade. Ook die groente is zoo duur klaagt de schrij ver van het Handelsblad. Maar we zouden wil len vragen, leest ge dan het blad wel, waarin ge schrijft? 't Is hedeh juist drie weken geleden, dat in het Avondblad van het Handelsblad onder „Tuinbouw" een berichtje stond uit Venlo, toe vallig over salade. En daar werd de klacht geuit, dat de veilingsprijs van salade lager was dan het Duitsche invoerrecht op 't artikel. Ja, als de tuinders het maar goed hebben, niet waar? 't Is als hoondet ge die ijverige menschen, die een achturen dag alleen kennen van „hoo ren zeggen", als spottet ge met die dure sala de, waarvan duizenden kroppen als waardeloos dit voorjaar naar de mestfaalt zijn verhuisd. Hoe kunt ge er toe komen, zóó 't publiek in te lichten? Maar volgens de hoefijzercornespon- dent zijn de aardbeien zoo duur, de telers van deze vrucht hebben dus blijkbaar ook volop reden, dankbaar te wezen. Ook zij hebbenl rt zeker heel goed. Mjj valt een idee in. De hoefijzercorrespondent van het Handelsblad doe eens de moeite en belegge eén openbaré vergadering te Beverwijk of Castricum en bou de voor de aardbeitelers (die 't zoo goed heb ben) eens een lezing en verdedige dó,dr eens zijn artikel. Nu zijn de menschen in Kennemerland nog al verdraagzaam, maar we zouden hem in dit geval toch voorspellen ,dat zijn betoog min stens met een medelijdend schouderophalen over zóó slecht op de hoogte zijn, zou worden begroet. Waarschijnlijk werd hij uitgefloten. De 'wer king v. h. verminderde tarief op aardbeien is fataal voor export naar Duitschland. Om toch zoo veel mogelijk voor directe consumptie van 't artikel kwijt te komen, wijl Duitschland te weinig afneemt, laat men ('t stond ook in 't Handelsblad) twee maal per week een boot op Engeland varen. De opbrengst is teleurstellend, er was te weinig zon in Junimaand. En toch schrijft men in 't Handelsblad over dure aardbeien, en dat komt dan wijl er 80 pet. naar Duitschland gaan. We willgn den schrijver nog wat helpen, en op nog zoo'n „duur" artikel wijzen, de aard appelen, waarvan ook enorme quantums naar Duitschland verzonden worden. Heden noteerden goede exportaardappelen 4 ct. per Kg. Een prijs, waarvoor de Noord- Hollandsche tuinder geen vroege aardappelen telen kan. Daar moet geld bij. Hoe zijn de vooruitzichten voor de zomer groenten, inzonderheid voor de zomerkooi- soorten? Ondanks de verlaagde tarieven vreezen we, dat onze Noord-Hollandsche verbouw van vroe ge kool noodzakelijk tot een minimum moet worden beperkt. 't> Staat er verre van rooskleu rig voor, de Noord-Hollandsche tuinder moet worstelen, om 't hoofd boven water te houden. Dit natuurlijk globaal genomen. Informeer maar eens bij de belastingkantoren, of de aan slagen zoo zijn, dat er van „goed hebben"' kan gesproken worden. En als ge nu beweert, gij tuinders hebt ben- minste iets verkregen en de industrie niets, wij verklaren ten opzichte van de industrie in- compatent te zijn tot oordeelen. Doch gesteld, het is zoo, gaat het dan aan, zonder behoorlijk onderzoek, zoo te schrijven? De tuinbouw lijdt onder liet tegenwoordig Duitsche tarief stelsel, de toepassing van het, autonome was zijn ondergang geweest en dat dit is verhoed, daarvoor is de Nederlandsche; tuinder naast zijn voormannen op organisatie gebied, óók de Nederlandsche regeering erken telijk. Maar voldaan? Geen sprake van. Plaatselijk Nieuws ZUIBlSCHARWOUim Aanvulling. In ons overzicht betreffende de nieuwe zaak van den heer Kuyt te Zuidsc^arwoude ontbreekt de naam van Men heer Jacob de Vries, die voor het timmerwerk heeft zorg gedragen, hetgeen dan ook zeer zeker genoemd mag worden, door de vak kundige en keurig nette uitvoering. Z UIII-SU II AR WOUIIIE. De Coop. Boerenleenbank besloot f25 bij te dragen om eenige sehadievergoeding te kunnen aan bieden, althans aan die behoeftige leden van de twee Boerenleenbanken, aangesloten in het land van Maas en Waal bij de Centrale te Utrecht, en welke door den Watersnood zoo in 't bijzonder hebben geleien. i ZUID SCHARWIOUDfEl Mej. M. Grootjes, leerlinge Van de Kweekschool te Moerdijk, slaagde voor het examen van onder- ZUIIÏ-SOHARWOUEEl De voorzitter van de schoolfeestcommissie, de heer J. du Burck, ontving van het Comité voor schoolreizen een gift van f 25, waardoor het- mo gelijk is ook enkele gebrekkige en zieke School kinderen een schoolfeest te bezorgen. "Voor dat doel had dit comité van Me firma Jurgeens te Oss f5000 ontvangen. ZU IDi-SiCH A RW OU DOE. De Banne Zuid 5charwoudee,-die altijd de vrije beschikking heeft over de Raadzaal voor bare vergaderingeen, heeft de gemeente een mooie loo- per cadeau gedaan voor de trap, die naar de boven zaal leidt- ZU I DISC H A R W O DDE. De dorpsstraat in onze gemeente ondervindt hier en daar verbetering, welke niet andbrs lan toegejuicht kan worden. Behalve die reparatie aan de straat aan het Noordleinde, wordt de straat ook weder verbreed, n.l. bij den heer Dijkhuizen. Het hek voor de woning van dien heer D. en ook Odaarnaast van Mej. die W|e.d. Jongerling zijn achteruit geplaatst, waardoor een mooie verbree ding is ontstaan. Uit den Omtrek ST. P ANC RAS. Eein dochtertje van den heer P. d. B. ont- kwam Donderdagmiddag aan een groot onge- luk. Bij het haderen van de autobus, bestuurdj l door een der eigenaars, stak zij uist over den,' weg. Krachtig remmen bij een matige snel heid kon niet verhinderen, dat één der voor-i wielen haar tegen het been kwam. Door den chauffeur werd zij opgenomen en naar den dok-1 ter gebracht, welke gelukkig een lichte kneu-, i zing constateerde. Voor de ouders een ernstige waarschuwing hun kinderen voor een dergelijke) handelwijze te waarschuwen. ST. PANCRAS. Onder leiding van Mevr. Jellema maakte de meisjesvereeniging „Dorkas" haar jaarlijk- sche uitstapje. Het doel van de reis was Wageningen en 1 omstreken. Per trein arriveerde men aldaar, I waarna verschillende tochtjes werden onder nomen, tot welk doel men daar van tijd tot tijd gebruik maakte van de tram, terwijl overigens I de tocht te voet geschiedde. Dat men op die manier volop van de mooiste plekjes heeft I genoten, laat zich begrijpen, 's Avonds werd; huin te Wageningen door een zustervereeniging een gezellige ontvangst bereid, waarop men; bij de verschillende meisjes onderdak gerkreev Den volgenden morgen werd het program verder afgewerkt, waarbij men zoozeer den tijd vergat, dat men, om den trein te halen, gebruikt moest maken van auto en paard en rijtuig. Ten zeerste voldaan toog men weer huiswaart, terwijl men nog als herinnering een foto krijgt 1 thuis gestuurd van een aldaar genomen kiek. ST. PANCRAS. S Bij beschikking van den Minister van Oorlog i is aan den milicien J. Jonge jan voor een jaar uitstel van herhalingsoefeningen verleend, i - ST. PANCRAS. I We vernemen, dat door de besturen van het I Witte Kruis" en „Ziekenhuisverpleging" aan dein Raad der gem. Oudorp een verzoekschrift is verzonden, om over te gaan tot verbete-\, 1 ring van het weggedeelte vanaf de Halvemaan^ I brug noordwaarts, aangezien deze weg voor ziekeh ver voer onbegaanbaar is. De berichten over slécht weer uit het heele rijk houden aan. Vooral Thuringen, Saksen en F rankenland hebben gisteren weer groote scha de geleden door zwaren regenval. Uil Thuringen verneemt de Tel. Een ontzettende wolkbreuk heeft het gebied tusschen Schlotheim en Korneer geteisterd. Tal rijke dorpen in deze streek staan geheel onder, water. Op de domeinen 'bij Oesterkorner is een groot aantal schapen en klein vee verdron ken- dit is eveneens te Schlotheim het geval. La laatstgenoemde plaats zijn 10 huizen in gestort; (vele andere huizen leden zóó ernstige waterschade, dat zij onmiddellijk moesten wor den afgebroken, ten einde instorten te voor komen. In verschillende straten werd het pla veisel door het water veiinield. De op de landerijen aangerichte schade is zeer groot. Uit Somdershauzen werd in de vroegte de eerste hulp verleend. Ook in de streek van Eischveld brak een, hevige wolkbreuk los, waarvan het middelpunt, de stad Worbis (bij Erfurt) vormde. Uit de richting van het Thuringer Woud kwam een iwaar onweer opzetten, dat in de richting van den zuidelijken Harz trok. Tus schen 9 uur 's ,avonds en 3 uur 's ochtends ont lastte zich daarop onder felle donderslagen boven de streek van Eischveld een ontzettende wolkbreuk, die de geheele streek onder water zette. In Worbis stonden verscheidene straten tot een hoogte van een meter onder water, waardoor het plaveisel werd vernield. De gra ven op het kerkhof zakten weg, terwijl de zer ken en grafsteenen braken. Op de korenvelden is het graan geheel weg gevaagd. Op de aardappelvelden liggen de aardappels open en bloot, voor zoover ze niet zijn weggespoeld. Ook in de omliggende dor pen zelf is groote schade aangericht. Een troepje arbeiders van een papierfabriek te Simbach nabij Augsburg, dat op den terug weg naar huis door een onweersbui was over vallen, had beschutting gezocht onder een grooten boom en vier arbeiders werden op slag gedood, drie zwaar eh de overigen licht ge wond. xjdens een heftig onweer, dat in de streek! van Raila (Oberfranken) woedde, had een 40- tal personen te Bernstein in een turnzaal eani schuilplaats gezocht. Plotseling sloeg de bliksem in een naast den turnzaal staanden mast der electrische ge leiding en sprong vervolgens op de turnzaal over. Daar werden volgens de Tel., 10 personen, door den bliksem getroffen, terwijl 14 perso nen onder het instortende dak der turnzaal werden bedolven en min of meer ernstig wer-- den gewond. Aangezien spoedig geneeskundige hulp kwam opdagen, kon men er in slagen 'bij de door den bliksem getroffenen de levensgeesten weder op te' wekken en aan de gewonden bij tijds bijstand te verkenen, zoodat geen men- schenlevens te betreuren zijn. Door het in slaan van den bliksem was de electrische ge leiding verbroken, tengevolge waarvan het dorp gedurende den geheelen dag zonder stroom was. Ook boven het noordelijk deel van het Vogt- land -hebben gisteren zware onweders gewoed. Hagel verwoesting in Oostenrijk. In eenige gemeenten van het gebied Troppau is hagel gevallen, waardoorde oogst grooten- deels vernield is. Winterweer in Italië. De bladen melden uit Rome, dat in de vallei Formazza veel sneeuw is gevallen. Bij de bad plaats Foggia heeft de sneeuw een hoogte van 50 c.M. tot 2 M. bereikt. Stortregeins in Mexico. Volgens een telegram uit Mexico aan de New-York Herald werd het district Puebla door hevige stortregens geteisterd. Een 10-tal menschen is omgekomen en groote schade werd aangebracht. De Watersnood. De watersnood in Duitschland houdt niet op. Uit alle deeleh van het Rijk komen steeds' opnieuw berichten van onweer, inslaan van den. bliksem, scheuren van dijken, overstroomingen en wolkbreuken. Gistelfcn meldden de bladen, dat in den af- geloopen nacht de Elbe bij Dessau op de grens van Pruisen en Anhalt zoo hoog stond, dat de dijk over een lengte van 300 M. is bezweken. De omgeving liep natuurlijk geheel onder. Bij de stad Coswig is de oogst, die veertien dagen geleden bij de overstroomingen nog gespaard bleef, thans geheel vernietigd. In "de bekende badplaats Kischingen moesten de badgasten over een hulpbruggetje naar de hoofdbron. Park en promcenade stonden geheel blank. In het Kur-Casino en het stedelijk badhuis is de waterschade zeer groot. In de omstreken van Kassei werd het dis trict "Rotenburg door zware regens onder water gezet. Het water steeg in sommige straten tot aan de eerste verdieping der huizen. Dé graan oogst is verwoest. Overal in den omtrek zijn stukkent der wegen weggespoeld. Geweldige onweersbuien teisterden de om geving van Plauen in Saksen, voor de tweede maal binnen een week tjjds. Het spoorweg verkeer PlauenHof moest tijdelijk worden' stopgezet. Verschillende rivieren in den om trek zijn buiten haar oevers getreden. Verder hadden het district Peine (Hanno ver) en het Vogtland van wolkbreuken en ha gelslag te lijden. De Pruisische regeering heeft weder twee millioen mark beschikbaar gesteld ter leniging van den nood. Overstrooming In Mexico. Volgens de bladen is het spoorwegverkeer tus schen Mexico en de Vereen. Stat-en, Vengevolger van de groote overstroomingen verbroken. De omtrek van Bisschofswerder (Oost Sak sen) getroffen door een zwaar onweer, gepaard met een wolkbreuk en hagelslag. Te Kamenz heeft een windhoos de daken van de boerde rijen afgerukt, boomen ontworteld en een wa gen met hooi 50 M. ver weggeslingerd. Ook in Pommeren hebben onweer en bliksem veel schade aangericht. In Silezië sloeg de bliksem in de eiectriciteitsleiding in den kreits Schweid- nitz, waardoor de stroom urenlang afgesneden, was. Op verschillende plaatsen is het bed van, de spoorlijn weggespoeld, zoodat het treinver keer gestaakt moest worden. In de streek van Halle bezuiden Brussel heeft het water leelijk huisgehouden. Vele graan- en aardappelvelden staan onder water. Elders in Vlaanderen, om. te Hérzele, bij Sot- tegem is de spoorbaan van den buurttram weg gespoeld. Menschen moesten zich zwemmende redden. De gevolgen van de dubbele dijkbreuk in de omstreken van Boom (prov. Antwerpen); blijken veel erger te zijn dan zij zich eerst lieten aanzien. Honderden hectaren staan thans blank en in verscheidene fabrieken kan we gens het binnengedrongen water niet worden gewerkt. Op sommigee plaatsen moesten de bewoners van laaggelegen huizen uit de bo venvensters worden gered. De heele Rupel- streek is door de ramp geteisterd. De schade wordt op verscheidene honderdduizenden franc geschat. De ochtendbladen melden uit Tokio, dat West. Japan door een geweldige wolbreuk is geteisterd. 30 personen zijn verdronken. Ongeveer 4500 hui zen zijn geheel verwoest. Een ernstig Tramwegongeluk te Gulpen Twee dDfldieii en eenige zwaar gewonden. Donderdagmiddag om 3 uur is te Gulpen een zeer ernstig .tramongeluk gebeurd. De tram, die om 3 uur vandaar vertrok, is op het kruispunt bij die gemeente in botging geko men met vier tramwagens, welke te Lemiers van een andere tram waren losgeraakt en nu in steedl; toenemende snelheid terugrolden, naar Gulpen. De botsing was verschrikkelijk. T eWittem, was de remmer, die op de 'losge raakte wagens zat, eraf gesprongen. Hij' werd dood opgenomen. Van de passagiers van de tram werd mevrouw Hupperetz uit Gulpen evenals haar oudste doch. tertje, zeer ernstig gewonfl. Mpvr. Schobben uit Lemiers, werd voorts levensgevaarlijk gewond, terwijl men ook vreest voor het leven van con ducteur en machinist. Een zekere M.uys uit Vaals werd ernstig aan het hoofd gewond. Toen dé vier wagens naar het in die laagte gelegeu Gulpen rolden, sprong conducteur Ter linden van den laatsten wagen en werfl dood op genomen. Hij laat een vrouw met drie kindleren achter. De ma terieele'schade is zeer groot. Dir. Ackens uit Gèulpen verleende de eerste hulp, terwijl verscheidene geestelijken geestelijke hulp vérleenden. Door de losgeraakte wagens werd ook nog een paard gedood, en een auto door midden gereden. De correspondent van de „Msb. te Maastricht, meldt het vdlgende: Van de goederentram, die te 2.45 uur vanuit Gulpen naar Vaals vertrekt, brak nabij Lemiers de koppeling der vier achterste wagens. Dit ge deelte van den trein begon met steeds grootere snelheid den terugweg. De conducteur Terlinden deed vergeefsche pogingen de wagens tot staan te brengen. Met een 90 K,M. vaart ratelden de wagens den hellenden weg af. Bij Mamelis bevonï zich een vrachtauto, ge laden met steenen op de tramrails. Deze werd ge heel vernieldhet hollende treingedeelte zette zijn duizelingwekkende vaart voort. De helling bij Nijs wilier vormde geen beletsel. Nabij Wittem lag een paard op den weg. De conducteur, die ook daar een aanrijding voorzag, sprong van den wagen en vloog met het hoofd tegen een boom te pletter. Het paard werd) gedood. Intusschen was de personeniram van "Gulpen naar Vaals vertrokken. Door het slechte uit zicht zag de machinist die aansnellende wagens te laat .Hoewel hij1 nog stopte, bleef een vreese lijke botsing niet uit. De voorste goederenwagen, geladen met veekoeken, werd' totaal vernield. Dioor den schok werd het voorbaloon van het personenrijtuig' ingedrukt terwijl het achterste gedeelte dier machine ongeveer 2 M,. in den wagen drong. Een vreese lijk gekerm van de gewonden steeg op. Onmiddellijk was geneeskundige en geestelijke hulp aanwezig. Nog geen twintig minuten daarna was de auto van den Gemeentelijken Geeneskundigen Dienst te Maastricht ter plaatse van helt ongeluk en. werd begonnen met het vervoer der gewonden naar Maastricht. Een der inzittenden van de tram, deelde aan een correspondentev"an genoemd blad nog het vol gende mede: i We waren met. de stoomtram van 2 uur uit Maastricht vertrokken. De trein bestond uit loco motief en een personenrijtuig, waarin een 15-tal personen zat- Achter Gulpen bij het transformatorhuisje éan de Stroomverkoop Mij. van den Rijksweg naar Aken, dus niet ver van de plaats, wpar onlangs nog een ernstig ongéluk plaats had, gebeurde het de (botsing mei een viertal geladen goederenwa gens komende uit de richting Vaals. Op het emplacement Lemiers was men bezig met rangeeren. Daarbij was niet Voldoende zorg gedragen, dat de wagens niet te ver konden weg rollen. Toen de locomotief dan ook afstootte, be gonnen die de helling af te rollen. De hellingen op deze lijn zijn de sterkste van ons land. De vaart wefd zoo groot, dat de wagens in razend tempo de helling Niswiller opliepen en daarachter opnieuw in al sneller wordende vaart in de richting Gulpen daalden. De rem mer, bij het rangeeren betrokken, heeft nog kans gezien, om op den achtersten wagen te springe*1 en moeizaam van wagen op wagen klimmend de voorsten te bereiken, aan welks benedendeel zich het remwerk bevond. Het is niet de eerste keer, dat hier wagens op hol slaan. Op dit gevaarlijke traject moet het reeds vijf maal zijn gebeurd. Ditmaal werd de afloop bijzonder noodlottig. Eerst kwamen de wa-

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4