Buitenland De Qnderwijs-bezuiniging Wat er om ons heen gebeurde U' 11 i in botsing met een vrachtauto. De vijf man die er op en erin zaten, 'rediden door er vanaf Óte springen hun leven. De vrachtauto werd in stukken gereden. Toen botsten "die "wagens tegen ggn paard, welks achterlijf werd' afgereden. Dan kwant de botsing met die tram uit Maastricht. Waarschijnlijk heeft de machinist het ongeluk z;en aankomen en ^heeft hij door met alle krach't remmen dit pogen te voorkomen. We voelden tenmii18^ eerst een geweldigen schok, waarbij jet leek, of de bovendeden van den wagen voor- jit ging®11 schuiven. Dan volgde een geweldige slag. De wanden van het personenrijtuig leken uit [kaar te wijken. Het plafond dreigde neer te jomen. We zagen, de locomotief met die achterste aderen omhoog gaan. De trein hield zich' vrij „oed. Er had geen déraillement plaats, dat vatóf Ie berm van den spoordijk ter plaatse zeer vreese- ïjk had kunnen worden. De eerste van ue vier osgeloopen wagens werd vrijwel vernield. De in- joud, Veekoeken, werd in het rond verspreid. De gevolgen der botsing zijn wel noodlottig mweest. De ongelukkige remmer werd door den ichok van den trein afgeslingerd, zoo ontzettend ïard tegen een paal, dat hem de schedel werd! ngedrukt. Hij moet terstond dood geweest zijn. )e machinist vloog met het hoofd door de ruit a.n zij11 maechine en liep ernstige verwondingen hel gezicht op. Wij, in het personenrijtuig, werden met ge veld door elkaar tegen den vloer en door de rui en geslingerd. We waren onder de eersten, die tot lezinning kwamen. De anderen lagen erbarmelijk ver den vloer en op de banken. Hier en daar zag reeds plassen bloed. D|e meeste zware verwon ingen zijn dan ook gezcihts- en hoofdwonden ■eweesi. Van de 15 inzittenden zij'n er maar vier ionder kneuzingen afgekomen. |We Hebben spoedig de gewonden met behulp Ier toegeschoten menschen uit de omgeving uit le wagens gedragen. Een der Inzittenden, een .polhekersassistent, heeft snel verbandmiddelen ehaald en heeft met een zekere madame Erven et mogelijke gedaan voor de voorloöpige verzor ging der gekwetsten. De ziekenauto van'den Ge- neentel. Geneeskundigen Dienst te Maastricht eeft een tweetal zwaar gewonden naar Maas- richt overgebracht. Het is de machinist en ze- ;ere mdvr. 8chobbe. Vooral laatstgenoemde is ern- tig in het gezicht gewond. De materieele schade is groot- Uit Maastricht seint men.nader: Beide slachtoffers van het tramongeval te Gul- in, de machinist Willems en mevrouw Schob- n, die in het ziekenhuis Calvarïënberg alhier; er verpleging zijn opgenomen, maken het goed. lij zijn buiten levensgevaar en hun toestand is nel vooruitgaande. Geheimzinnige scholen. Een brigadier-rechercheur van p'olitie te Den laag bevond zich om 1 uur in den nacht in een ereeel in de Van Brueghelstraat ter fine van het astellen van een onderzoek. Eensklaps hoorde hij venals de bewoonster van het perceel, een drietal choten, gevolgd door een politie alarm-signaal, laarop hij1 nog eens vijf schoten waarnam. De Ipolitieman rende het huis uit, maar op iraat gekomen bemerkte hij niets. Hij begaf zich aar het politiebureau van der Vennestraat en aar rukte een deel van de bezetting uit om mede en onderzoek in te stellen naar de geheimzinniga photon. Onhoorbaar gleden de politiemannen op hun ijwielen door de verlaten straten, links en rechts peurende, ieder oogenblik verwachtende het een f het andere doorschoten wezen, agenl of burger, lorsdood in de goot te zien liggen. Maar zij' onden niets, niets! Een angstwekkende stilte eerschte in het nachtelijk duistere schilderskwar- er .Een rust, welke na de acht waargenomen: nallen en 't schrille fluitje van den alarmhoorn nheilvol aandeed. Tot het- krieken van den dag bleven de politie- ïannen speureen. Zonder resultaat en nóg zoe- <ea ze, hoewel... het de politie hiisschien onbe- emd is, dat juffrouw X. uit de van Ostadestraat «n heelen avond op haar man gewacht heeft-,' onder dat hij1 thuis kwam; dat'juffrouw X. teeids zenuwachtiger werd, om-dat ze niet wist, 'aar haar man zich bevond; dat meneer X des achts om een uur eerst boven water kwam en at de opgekropte zenuwen van zijn echtgeuoote an uitweg vonden in het kloppen van het karpet U de voorkamer, waaraan meneer X haar toen. raaf meehielp. Een jeugdig rustbewaarder hoorde de „knal- i" en blies op zijn fluitje, aldus de „H.Crt." let alsnu verzoende- echtpaar verdween met het choongeklopte 'karpet van den openbaren weg, evreesd voor een bekeuring en het sinistere poli edrama kon een aanvang nemen. Door niets esutit! f- Omtrent het tragisch ongeval te Leeuwar- en> dial- is medegedeeld, meldt het „L. Nbld." og het volgende: Oe 22-jarige Andele Braaksma, zoon van den 0. Braaksma, de laatste hoofdl van gemeen- Kchool 6, stelde zich voor, Vrijdagavond deel te e,ITlen aan den estafetteloop rondom de stad. De ®geman, die voor alle takken van sport veel helde en derhalve zich ten doel gesteld had, de te M. 0. lichamelijke opvoeding te halen, voor rejk examen 'hij reeds twee gedeelten met succes afgelegd, oefende zich ernstig vbor den loop, hij, een goede kans maakte. Zijn kunnen nijnt echter geen gelijken tred te hebben kunnen °aden met zijn wil, hetgeen den jeugdigen noodlottig is gewordbn. 'Woensdagavond was de jongeman weer bezig Jc. te trainen. Vermoeidheid telde hij niet, hoe- 61 hij reeds een drukken dag achter den rug had' °-3' bij het zwemmen behulpzaam was ge- eest, Eenigszins overmoedig heeft hij toen dien e heidsstrijd' tegen een wielrijder aangebonden. Dit was omstreeks 10 uur. Plotseling, op Iden hoek Pieterseliestraat.Willem Sprengerstraat, zag men den jeugdigen sportbeoefenaar ineen zinken. Toen men toeschoot, ontdekte men tdt zijn ontsteltenis, dat het leven reeds geweken was. Br. Uffeiie, per auto naar 3e plaats van het ongeluk gehaald, kon niet andiers dan den dood constateeren. De tragiek van het geval wordt nog verhoogd! dioo fhet feit, dlat de moeder haar, jongen voor haar oogen zag neerzinken. De gemoedsgesteldf- heid der zwaar getroffen familie laat zich beter denken dan beschrijven. Andele Braaksma zou in September 23 jaar zijn geworden. D:e 13-jarige A. R. uit de Pootstraat op den Boezemsingel te Rotterdam doordat een van de trappers vaA zijn fiets tegen den trottoirband! stootte gevallen en onder een vrachtauto' van de Heinekens bierbrouwerij geraakt- Twee wielen gin gen hem over het hoofd. De geneeskundige dienst heeft hem naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd; bij zijn aankomst 'bleek hij reeds over leden te zijn. De 33-jarige Wi. P. S. was bezig schoenen _te repareeren in zijn woning aan het Broersvildj te Schiedam. Terwijl hij een stuk leer, dat hij voor zijn borst hield, sneed, gleed het mes uit en veroorzaakte een diepe wonde van ongeveer 10 c.M. lengte in de maagstreek. Dr. Ormel,Vferleen de heelkundige hulp. Gistermorgen is de man in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis over gebracht. -- De vrouw, die haar 5-jarig kilnd'in haar woning in de Berberisstraat met een touw worgde eln daarna zichzelf met een beitel ern stige wolnden in de buikstreek toebracht, is in het Binnengasthuis overleden. Door haar dood zullen tal van punten in dit drama voor goed onopgehelderd blijven, immers van een nader verhoor door de politie kon niets "komen, omdat de medici daartoe, gea.1 toestemming konden verleen en met het oog op den lichamelijken en geestelijken toe stand van de vrouw. Het staat -rast volgens de Tel., dat de man ia deze zaak geheel vrijuit gaat. De iuffrouw C. V. uit de Scheveiningscbe: straat te Rotterdam had haar dochtertje van, 15 maanden, dat in een kinderwagentje lag te' slapen, eenige ©ogenblikken voor de deur in het zonnetje gezet.'Een groote bruine hond1 vjef het kind aan en beet het in 't gelaat, waar door drie wonden ontstonden. Het kind is in het ziekenhuis behandeld. Op liet station te Oberhausen werden drie; spöorwegdieven ontdekt, van wie er 2 vlucht ten, terwijl de derde later in een wagen var- scholen werd gevonden. Aangezien deze met- een revolver tegenstand bood, magkte een der politieambtenaren van zijn vuurwapen gebruik. De dief werd in het hoofd getroffen, zoodat dq dood terstond intrad. i Vier jaar geleden werd door de burger lijke autoriteiten te Illfracombe in Nieuw- Zeeland een doodsbewijs afgegeven ten name van zekere mevr. Bevjan, die bij het zwemmen! in zee door de golven zou zijn meegesleurd en. verdronken. Een op haar vastgestelde levens verzekering van 36.000 gulden werd aan haar erfgenamen uitgekeerd. Het is intusschen ge bleken, dat mevr. Bevan zich in blakenden wel stand verheugde en dat zij met het bedrag van. de verzekering een aangenaam leven leidde. Defectieven hebben haar weten te vinden en haar naar Londen overgebracht, waar zij voor de rechtbank zich zal hebben te verant woorden. Het aantal slachtoffers, die het leven heb ben verloren bij de spoorwegramp, welke Za terdagavond bij Achères heeft plaats gehad, is thans tot 20 gestegen. Een jong gezin, uit vader moeder en twee kleine kinderen bestaande, is bij deze ramp omgekomen. Te .New York werden tijdens de viering van den onafhankelijkheidsdag door aanrij dingen en dergelijke ongevallen 10 personen' gedood en 20 zwaar gewond. Meer dan 100 kinderen moesten, als gevolg van opgeloopen verwondingen tijdens het af steken van het vuurwerk naar het ziekenhuis worden getransporteerd. - - Woensdagmiddag is pas de mdentiteit van een der slachtoffers van de ramp van Zondag te Woltersdorf vastgesteld kunnen worden. De reden, dat dit zoo^lang heeft geduurd, was dat de politie had gemeend met het lijk van een vrouw van middelbare leeftijd te doen te heb ben. Een arbeider, wiens vrouw bij de instor ting van de kegelbaan gedood werd en die zelf pas gisteren uit het ziekenhuis was ont slagen, heeft het lijk echter herkend als dat van zijn zoon. Daar het 'lijk bij vergissing bij de overige vrouwenlijken was neergelegd, meen de de politie, dat het eveheens een vrouwen- lijk was. -ti Door onachtzaamheid van den bestuur der reed te Berlijn Tempelhoff een tram in vol le vaart op een andere tram, die langzaaml reed. Beide trams zaten vol Werklieden, die zich naar hun werk begaven. 10 Menschen werden gewond en 11 hunner moesten naar een| ziekenhuis worden gebracht. De schuldige be stuurder is ontslagen en zal worden vervolgd. De Amèrikaansche onderzeeër S. 51 is 5in September 1925 tengevolge van een bot sing bij Boston met een equipage van 30 kop pen naar den kelder gegaan. Dezer dagen is het wrak van BoSton naar Brooklyn gesleept, waar tal van familieleden van de opvarenden! de aankomst afwachtten. In de boot zijn 12 lijken aangetroffen, één, echter in de machinekamer, de overige in de torpedokamer. Bij Kon. besluit van 2 Juli 1926 is: lo". ingesteld een Staatscommissie, aan welke wordt opgedragen: a. te overwegen, of in de Lager-Onderwijs-' wet 1920 wijzigingen behooren te worden aan gebracht, waardoor met volkomen eerbiedi ging van het beginsel der financieele gelijk stelling tegenover de openbare kassen van het openbaar en bijzonder lager onderwijs, gelijk dit is neergelegd in art. 195 der Grondwet, en zonder schade te doen aan de vitale be langen van het onderwijs aan dat beginsel een minder kostbare toepassing wordt gege ven, niet-noodzakelijke beperkingen der vrij heid van het onderwijs worden weggenomen, en in het algemeen bezwaren, welke bij de toepassing der Lager Onderwijswet 1920 zijn aan het licht getreden, worden opgeheven; b. indien deze vraag bevestigend wordt be antwoord' hare voorstellen te belichamen in ontwerpen van wet. en, zoo noodig, van alge- meene maarregelen van bestuur: 2o. de commissie gemachtigd, indien door haar gewenscht, een voorloopig rapport over de hoofdpunten der door haar ontworpen wij zigingen dan wel afzonderlijke rapporten over bepaalde punten, aan de Kroon uit te brengen,' 3o. bepaald, dat de commissie nopens alle zaken waaromtrent zij niet eenparig oordeelt, bij meerderheid van stemmen zal beslissen doch dat het den leden vrijstaat, hun gevoelen, van dat der meerderheid afwijkend, tegelijk met de onder sub 2 bedoelde voorloopige of afzonder lijke rapporten dan wel met het eindrapport der commissie aan de Kroon te doen kennen; 4o. aan de commissie de bevoegdheid ver leend, zich door deskundigen te doen voor lichten en dez^n als raadgevend lid tot hafei vergaderingen alsmede tot de vergaderingen; der door haar ingestelde sub-commissies, toe te laten; 5o. bepaald, dat de -commissie hare ver gadering zal houden te Den Haag ter. plaatse, door den voorzitter aan te wijzen; zijn, 6o., benoemd: tot lid en voorzitter mr. V. H. Rutgers, oud-minister van Onderwijs, K. en W., Den Haag; tot lid en ondervoorzitter T. M. Ketelaar, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Amsterdam; tot leden: A. H. Gerhard, lid van de Tweede Kamer der! Stateti-Generaal, te Amsterdam; mr. dr. J. v.d. Grinten, hoogleeraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen; mr. H. W. J. M. de Jong, lid van, den Gemeenteraad van Den Haag; mr. A. Jonker, directeur van de Ver. van Ned. Gem1., te Den Haag; E. Polak, wethouder der gem. Amsterdam; jhr. dr. J. W. H. Rutgers van Ro zenburg, oud-lid Van de Tweede Kamer den Sta ten-Generaal, te Baarn; mr. J. Kerkstra, sect, van den Schoolraad voor de scholen met den Bijbel, te Den Haag; 'H. W. Tilanus, lid. van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, secr. van den Onderwijsraad, te Den Haag; mej' W. J. Westerman, lid van de Tweede Kamerj der Staten Generaal, de Den Haag; mr. A. I. M. baron van Wijnbergen, lid van'de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Utrecht; tot,' serectatissen: P. Laban, administrateur bij het Dep. van Onderwijs, K. en W. te Dpn! Haag; J. C. Ligtvoet, administrateur bij het Dep. van Onderwijs, K. en W'. te Den Haag. BINNENLAND!. W,at heeft ons vaderlandpch hart blijde ge klopt van de week! Immers, alle kranten brachten met vette letters de blijde mare, da* het eindelijk, na jaren-lang laboratorium-onderzoek, aan een vertegenwoordiger van de Nederlandsche Weten schap, Prof. Keesom, gelukt was om helium tot een vaste stof te maken. Toen ons hart lang ge noeg geklopt had, zijn we eerst eens gaan uitzoe ken, wat helium was. 't Bleek eea ,,gas" te zij'n, dat V'iM op de zon en andere planeten voorkomt, ook in onze bovenste luchtlagen, doch slechts bij kleine porties op moeder aarde, waarom het dan ook erg duur is. En op onze aardfe is het eerst luttele jaren geleden gevondlen. Gelijk een kind, dat iets „ontdekt", probeeren gaat, wat 't er mee «doen kan, zoo heeft zich ook die Wetenschap op het ontdekte helium-gas geworpen. Prof. Kamer- lingh Onnes maakte zijn naam onsterfelijk door na tal van proefnemingen helium vloeibaar be maken. En nu moeten we allen hiep-hieju-hoera roepen, omdat een andere Nederlander van helium knik kers maakt. Denkt nu vooral niet, dat we spotten met' deze resultaten van de Wetenschap. We zouden niet durven. Aan wat officieele Kunst of Weten schap is mag men niet raken, of men wordt voor eeen oppervlakkigen ezel aangezien. Wie zou b.v. hebben durven grijnzen, toen een onzer 'grootste kunsthandelaars een „Lachende Cavalier" als een echten Erans Hals kocht vbor een halve ton? En wie zou thans durven laten om' in te stemmen met het smalend gehoon op het Tan Wijngaar den-product, dat vroeger aan 'Hals werd toege schreven? Neen, als men voor „vol" wil worden aangezien, dan moet men zij'n mond juist plooien zooals 'professors dat ten opzichte van weten schappelijke zaken doen en kunstcritici ten op zichte van schilderijen of literaire werken. Twee dingen waren ons oorspronkelijk niet erg duidelijk. Eerstens niet, hoe de professor zijn helium-knikkers gemaakt had. Nu is ons echter uit eene uiteenzetting gebleken, 'dat zulks ge schiedde in een metalen buis, waarin de tempera tuur 'tot een ou3enkbare koude, waarbij' geen wezen in 't leven kan blijven, verlaagd was. Toen bevroor het helium en de professor had zij'n knik ker. Gezien heeft hij- hem vermoedelijk niet, maar misschien wèl hooren rammelen. Zoo gauw de koude-buis geopend is, zou het helium natuurlijk al weer lang ontdooid zijn. ik En het tweede, wat we niet begre'pen, is, wat men nu eigenlijk aan dat bevroren helium had. Met groot verlangen lazen we daarom een artikel van Dr. C. A. Crommelin, die in een groot dag blad de beteekenis der vinding uiteenzette. Na een vrij geleerd-uitzieude inleiding, kwam 'hij tot de volgende voor ons eenigszins ontnuchteren de conclusie „D'at deze proeven van verstrekkende betee kenis zijn, daaraan zal wel niemand twijfelen, maar wat precies de beteekenis Voor de toe komst zal blijken te zijn, is op dit oogenblik natuurlijk nog niet te zeggen." Nu, we wanhopen niet gauw. De Wetenschap schrijdt steeds voort. Ze heeft eerst geprobeerd, of van helium knikkers te maken waren en nu de knikkers er zijn, gaat ze probeeren, wat je met knikkers al zoo doen kunt. 't Lijkt ons alles heel logisch. Alleen hopen we, dat er maar spoedig resul taten komen, want voor dat helium-onderzoek is een laboratorium gebouwd, zoo als er geen ter j wereld is, maar dat het land ook zeer jaanzien- j lijke kapitalen gekost heeft. En. als men zeer dure knikkers heeft gekocht, nou, dan wil men ook wel eens knikkeren... Nu we zoo wijd-ioopig geschreven hebben over de ^schokkende ontdekking van de Wetenschap, moeten we ons beperken met de bespreking van andere gewichtige gebeurtenissen, als b.v. de Ut- rechtsche Lustrumfeesten, waarvan een nachte lijke maskerade de clou was. Die studentjes zoe ken 't ook altijd in den nacht; edfin, als men op den dag ook zoo hard werkeh moet... Intus schen, we gunnen den heeren een pretje. Boven dien, volgens alle kunstcritici moet 't erg mooi geweest zijn en dus was het ook mooi, al was alle gevoel ook zoek van den slaap. Van slaap gesproken... Een vrouw, die op jeug digen leeftijd met haar verktofde een afschuwe-: lijken dubbelen moord beging, is op 79-jarigen leeftijd in het armenhuis te Haarlem ovêrleden; een lang leven, van niet veel rust, dunkt ons, maar waarin ze toch gelegenheid gevonden kan hebben haar ziel te louteren. Zijl heet vrouw Jut. Haar man, die levenslang kreeg zij' werd tot twaalf jaar veroordeeld stierf reeds lang gele den in de gevangenis. Naar hem is het bekende kermisspel genaamd, den „kop van "Jut", waarop zooveel slagen zijn neergekomen. BUITENLAND!. Nog twee verschrikkelijke rampen in het bui tenland zijn toegevoegd aan de lijst, die we de vorige week gaven: een spoorwegongeluk in Erankrijk en een ongeval door blikseminslag bij Berlijn. Vele menschen kwamen daarbij om. Eln de aarde ónder ons is ook nog lang niet tot rust gekomen. Onze Oost is mede zwaar ge troffen. In de geteisterde streek op Sumatra zijn reeds 400 dooden aan de aardbeving ten offer ge vallen en de materieele schade wordt op 11 mil- lioen geraamd. Vanuit lndië wordt nu een beroep gedaan op de milddadigheid van het moederland, 'tls te hopen en we verwachten het ook dat met geeëtdrift geofferd zal worden, vooral omdat we ten opzichte van lndië een plicht van dankbaar heid hebben te vervullen. Zoowel na den stormramp van Borculo als na de overstroomingen, die ons land geteisterd heb ben, is uit lndië royale en spontane hulp ver leend. Telkens weer opnieuw kon men lezen van de belangrijke geldzendingen vaïi 'het Smeroe- fonds. JVelnu, laten we toonen niet orider te willen dioen, als 't er op aan komt. om leed te lenigen en ongelukkigen, die alles verloren hebben, te helpen. Het Oranje-Kruis heeft voor ons land de orga nisatie der inzameling op zich genomen. Laat dus uw bijdrage toekomen aan het Oranje-Kruis, rekening houdemfe bij' de Hollandsche Bank voor Zuid-Amerika, Heerengracht 438, of aan den se cretaris, Postgironummer 106900. Maar vermeldt er bij: „Voor de Padang-ramp". De dictatoriaie stormen woeden voort. Nn schijnt Bulgarije getroffen te zijn. Tenminste: het parlement is naar huis gezoaden met de bood- scha, dat. 't wel weer beengeroeppijen zou worden, „als dat noodig mocht zij'n". In dienst noemen ze dat „afzwaaien met onbepaald groot verlof'. Afzwaaien doet ook de franc. Ze geven er al haast twee voor een dubbeltje. „Nou kan-ie toch wel niet lager komen", hoort men. Maar dat is ook gezegd, teen de franc op 30, 25, '20 enz. stond. Wel echter zijn de Hollanders een beetje meer van „hou-vast" geworden dan met de duikeling van de mark, waaraan ze een verschrikkelijk duur lesje genad hebben. Zelfs 'n Hollandsche ezel stoot zich geen twee maal aan denzelfden steen. Francs worden dan ook niet gekocht wel profiteeren velen van do vacantia om in Brussel of Parijs een ,,koopje"(?) te 'gaan halen. Intusschen is het tiende kabinet-Briand opge treden en dat zal nog eens pogen om de franc te stabiliseeren; in een „herstel" gelooft men niet meer. Het 'program is niet vriendelijk ontvangen, om dat het de laatste druppel francen-bloed van de belastingbetalers eischt. Als Frankrijk nog een paar kabinetten-Briand versleten heeft, dan zal de franc wél geheel waari deloos zijn. En dan kan men beginnen met een nieuw betaalmiddel, juist als in Diuitschland. Alles vèrloren, opuieuw beginnen... dat is de vrucht der „overwinning", bevochten na 4 jaren bloedigea strijd! l' i i'V\

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 5