Dinsdag 18 Juli 1926 Sfee Jaargang NO. 82 IHTERC. TELEPHOOM 52 NIEUWE® L4MDMER COURANT STEMWIN6SBEELH BIT GROIHTIHUHD In „De Tuinderij" van 9 Juli, alsmede in ,,'t Centraal Orgaan voor den groenten-, aardappel en friiithandel" van dienzelfden datum, komt een geestige teekening voor. Er boven staat: Exporteurs waakt. De teekening stelt John Buil voor, de schimp naam voor het gepersonificeerd Engeland. De tee kenaar is een kunstenaar in zijn vak, in enkele pentrekken heeft hij 't zelfvoldane van den En- gelschman weergegeven Welnu, John Bull dan, die ge gewoonlijk met kaplaarzen en half hoogen hoed ziet afgebeeld, staat gebogen over een mand bloemkool; aan de mand hangt een label waarop Holland" prijkt. John heeft 'n loupe in de hand en kijkt, kijkt naar" de groenten. 't Onderschrift luidt: ,,Ik zie, ik zie, wat gij niet ziet. Waarom mond- en^ klauwzeer bij een varken en waarom niet bij groenten? Scherper kan de Engelsche infectievrees, die dienst moet doen om protectionistische neigingen te camoufleeren, niet worden aan de kaak' gesteld. Met bepaald genoegen zagen we deze mooie teekening. Verder zijn we nieuwsgierig of de bekende Hoef ijzercorrespondent nog sjoege" geeft (zou de volksmond zeggen) op de artikeltjes in ons blad. Ook het Centraal Bureau van de Veilingen was het moois van 't „Handelsblad" niet ontgaan, en in „De Tuinderij" staat een schrijven afgedrukt van voormeld Bureau aan de Hoofdredactie. Nu zou 't ons niet zoo heel erg verwonderen, dat 't deftige blad van de aloude Pijpenmarkt op ons geschrijf geen acht geeft. Zoo'n provinciale keffer, hèl Maar nu ook „De Tuinderij", 't orgaan van de landelijke tuinbouworganisatie zich met 't geval heeft bemoeid, nu kan de ij ver zich toch moeilijk van den doove houden- We zijn inderdaad nieuwsgierig, hoe de man, anders een zeer hoogstaand journalist, zich uit 't geval redden za'l. Ronduit erkennen, ik was mis? Dat lijkt wel vreeselijk ongelijk te erkennen, je hoort er 'zoo weinig van. Nu i k toch aan 't babbelen ben, wil ik het nok eens hebben over de woorden, die de Hooggel. Heer Prof. v. Gijn gesproken heeft in 's-Lands vergaderzaal bij gelegenheid van behandeling van de D'uitsch-Nederlandsche overeenkomst. We staan zoo sterk, meende de professor in de economie, Duitschland moet onze groenten hebben. En nu hadden wij den moed moeten hebben, om de groentenexport stop te zetten. Blijkbaar verwacht te Z.H.G. binnen 24 uur een telegram uit Berlijn van dezen inhoud: Wij verhongeren, zendt groen- ten get. Hindenburg. Z.H.Gel. is heel knap in de theorie der economie, maar ik geloof niet, dat het Centraal Bureau of eenige andere organisatie op tuinbouwgebied de- ten professor in zaken van praktijk tot adviseur zou vragen. Wij leveren wel veel groenten naar Duitschland, voor ons is de Duitsche markt van overwegende beteekenis. Maar voor Duitschland is dit niet 't geval, \yiji hetgeen wij leveren slechts een deel uitmaakt van den geheelen import voor dit land. 't Geen beteekent, dat Duitschland 't best een drie a vier maanden geheel buiten ons stellen kan. Stel u nu eens voor, dat Nederlandsche tuinder? t advies van Prof. v. Gijn opvolgen. Geen Muizen naar Duitschland, geen tomaten, geen bladgroenten, enz. De correspondent van 't Handelsblad" zou -misschien juichend uitroepen: juist, dan wordt alles goedkoop. 'f Zou stellig goedkoop zijn, men kreeg straks 1 goed te geef. Waardeloos zou 't wezen, en de tuinders konden 't loodje leggen. Ja als sla veranderde in stokvisch, komkom mers in briquetten enz., dan zou 't gaan. Misschien wilde Z.H.G. de heele boel „Wecken" je weet wel, in flesschen stereliseeren. Ja, ik acht ue geleerde heeren tot 't geven van dergelijke ad- viezen in staat. En Vader Staat de kleine tuinders maar onder houden, dat kost toch maar 'n krats. Onze guldeD 's immers gaaf? Als we in de penarie zitten, dan hebben we uu twee dokters, de Hoefijzereorrespondent van t ^Handelsblad" en Prof. v. Gijn. De eerste is vast een dure dokter, want hij schat de welvaartspositie van de tuinders hoog. °udt hem dus in de gaten. En de Prof. blijve maar in de boeken en be- moeie zich maar niet verder met 't geschaftliche, alledaagsche. pe tuinders zijn tegenwoordig in staat, zelf hun 06 anSen te verdedigen, zijn mondig en kunnen de voogden missen als kiespijn. verigens is het niet erg mooi gegaan van de week, noch voor kooplui, noch voor bouwers. Ip 't laatst van de afgeloopen week daalden 'de prij zen geweldig en zijn op een zeer laag niveau aan geland. John Bull had genoeg en Duitschland vertoonde weinig vraag. En verder hebben we de stakings misère. Neen, mooi is anders: Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. G evondeu voorwerpen 1 zakmesje, 1 klos Wit garen, 1 bosje kant en verschillende voorwerpen gevonden in de auto bussen van de firma Kok, Tuinman enxWilken. Verloren: een rij wiel belastingmerk 1926; een witte damesmantel. Inlichtingen bij den Gemeenteveldwachter v. d. Meulen. OUDKARSPEL. Voor het eind-examen der "Hoogere Handels school te Alkmaar is geslaagd onze plaatsgenoot Di. Hart. NOORD1S1CHARjWOUDEu De jWeleerw. Heer Ds. Gillebaard, Geref. Pre dikant alhier heeft voor het beroep naar Laren k-"broek op langend ijk. Bevorderd naar de 3e klasse der Da Oosta- kweekschool te Haarlem, mej. Nelly M. Buisen. BROEK OP LANGENDIJK. Mej. A. Balder deed dezer dagen met gunstig gevolg examen voor de volledige acte Na. (het ge ven van onderwijs in costuumnaaien enz. aan Huis houd- en Industriescholen. BROEK OP LANGENDIJK. De melkboer Balder, die zich even liet scheren 'bij den barbier Romeijn, vermiste toen hij de sa lon verliet zijn fiets. Van den dader geen spoor BROEK OP LANGENDIJK. De heer J. Kossen alhier, herdacht gister het feit dat hij voor 30 jaren in dienst trad bij den Hjcfer Rens Slot alhier. Het heeft den heer Kossen niet aan belangstelling op dien dag ontbroken. NOORDSCHARWOUDE. De melkventer Van Rhijn alhier kwam gister tot de voor hem minder aangename ontdekking, zijn portemonnaie met een inhoud van zestig gulden te hebben verloren. Echter was hier een geluk bij een ongeluk. De portemonnaie kwam in goede handen en werd de ze met inhoud den heer v. R. door een zijner melk- leveranciers weder ter hand gesteld. merkt dat het aantal levend' geborenen in Mei per 1000 inwoners bedroeg 23.84 tegen 25.04 in Mei 1925, hierbij is derhalve een "kleine achteruitgang waarneembaar, voor de doodgeborenen daarente gen waren de cijfers 24.93 resp. 22.74 per 1000 geboorten, hetgeen op een "kleine stijging wijst. Het aantal huwelijken was in Mei geringer dan in Mei 1925 (13.07 resp. 14.11)), het aantal sterf- ))gevallen iets grooter, 10.12 resp. 9.91, Deze cijfers vertoonen derhalve een minder gunstig be„elJ, waartegenover alleen gesteld kan 'worden, dat het aantal overledenen aan tuberculose ge leidelijk varmiadert. Het bedrag der gehouden aanbestedingen beliep in Mei in totaal rond 12 millioen tegen 91/2 mil- lioen in Mei 1925. De toeneming van het aantal arbeiders in de mijnen bleef aanhouden, daarentegen vertoonen de cijfers van den havenarbeid in Amsterdam en Rotterdam eenige vermindering vergeleken bij 1925, vermoedelijk als gevolg der staking in Engeland. Ook de zeevisscherij nam Iets af. De werkloosheidscijfers zijn daarentegen gun stiger, het percentage der werklozen daalde van 15.2 in Januari tot 5.4 in April, ook de cijfers van de groote gemeenten over Mei geven een gunstig beeld, zoo waren bijv. in Mei 1925 in 'sGravenhage 2023 werkloozen, in Mei 1926 slechts 1104. Daarmede in overeenstemming zijn de dunstige cijfers der arbeidsbemiddeling: van Jan.Mei 1925 werden geplaatst 81.888 arbei ders, in hetzelfde tijdvak in dit-jaar 90.516 ar beiders. 1 Zeer gunstig zijn de cijfers der stakingen: wa ren van Jan.Mei 1925 150 stakingen en uitslui tingen met 11.483 daarbij betrokken arbeiders, in dit jaar waren de betreffende aantallen 83 resp. 3225. Voor zoover de cijfers bekend zijn vertoonen de ledentallen der vakorganisaties een oploopenden j uitbreiding van het bedtrijf, zoo ook de Rijkspost- spaarbank, die tegenover een steine vermeerdering der terugbetalingen ongeveeri/2 millioen meer j inlagen in de eerste 5 maandten van dit jaar te boeken had, vergeleken bij verleden 'jaar. Vermelding verdient nog, dat de Nederlandsche Eank met een disconto-rente van ^2 pet. het laagte record slaat met Amerika (Federal Re serve Bank, eveneens 3t/2 pet.) tegenover 3e Bank of England met 5 pet., Banque de France 6 net., Deutsche Reichsbank 7 pet. Het dekkingspercen tage is bier 48.144 tegen Frankrijk 9.96, Duitsch land 43.07, Fngelandi 56.09 en Amerika 71.41. Vermelden wij ten slotte diat het aantal fail lissementen over Mei bedroeg 302, over 'Jan. Mei 1926, 1583 tegen 1737 in 1925. Als algemeenen indruk kan wordien vastgesteld, dat die toestand 'vrij stabiel is, met in Verschillen de opzichten een kleinen 'vooruitgang. Bij dfen ónzekeren huitenlandschen toestandi: mijnwerkers staking in Engeland, onopgeloste financTeele toe stand in Frankrijk, zwakke pösitie der Duitsche Regeering, kan een groote vleug in het econo mische leven niet spoedig worden verwacht. feh,:i H Uit den Omtrek. WINKEL. Door tot nu toe onbekende oorzaak brandde gisteren in het middaguur het woonhuis van den heer Keetma'n tot den grond toe af. Alleen eenig meubilair werd gered. De groote garage die naast het woonhuis is ge- leger. is gespaard gebleven terwijl ook geen der luxe bussen is verbrand. Vei zekering dekt de schade. SCHAGERWAARD. Alhier is uit de ringsloot opgehaald het lijkje van eer. pasgeboren kind. Het lijkje was in een zak gebonden en verkeerde reeds in verren staat van ontbinding. SINT PANCRAS. Nadat de beslissing inzake de brandkranenkwes- tie gevallen was, werden in opdracht van het Ge meentebestuur door het Provinciaal Waterleiding bedrijf een 15-tal kranen aangebracht. Door de Firma Haasbroek te Alkmaar werden de noodige bluschmiddelen geleverd en het bestaande materi aal pasklaar gemaakt voor de nieuwe methode. Zaterdagavond werd nu op den Twuijverweg in te genwoordigheid van den Raad met een en ander een demonstratie gehouden, welke tot volle te vredenheid is verloopen. Aan enkele spuitgasten werden door den leverancier de noodige inlichtin gen gegeven en binnen tienv minuten spoot het water tot een hoogte, welke ons te zien gaf dat de hoogste gebouwen alhier bereikt kunnen worden Waar men naast de brandkranen voor de afgelegen gedeelten nog de spuit heeft behouden, kan thans gezegd worden, dat hier thans het brandblusch- materiaal in volkomen orde is. De economische toestand van ons land De zoo juist verschenen Juni-aflevering van het maandschrift, uitgegeven door het Centraal Bureau voor de (Statistiek wijst andermaal op een verbetering zij het voorloopig nog een be trekkelijk geringe van den eoonomischen toe stand vau ons land. Omtrent den loop der bevolking wordt opge- In de lhonen is weinig verandering te bespeu ren; terwijl die der mijnwerkers iets stegen, zijn die in bouwvakken iets lager dan verleden jaar, behalve He timmerlieden, die thans f 0.95 (ver- leedn jaar f0.92) ontvangen. Het aantal aangegeven ongevallen per dag bleef vrijwel oonstant met een aantal van 405 in Mei, in de ontvangsten voor rentezegels is een stijging merkbaar, met ruim f14 millioen over de eerste 5 maanden van dit jaar, zijn deze ontvangsten V2 millioen meer dan verleden jaar. Het aantal woningen in ons land steeeg in Mei met 4117, hetgeen iets meer is dan de stijging in Mei 1925^, Dat de voorschotten aan gemeenten voor wo- ningbouw zoo goed als stop «zijn gezet, blijkt 5 daaruit, dat voor Mei slechts voor f 3000 meer verleend werd, dan ingetrokken terwijl over Jan. I —Mei 1925 dit surplus 61/2 millioen bedroeg; werd over hetzelfde tijdvak in 1926 bijna 1' millioen meer ingetrokken aan voorschotten dan verleend werd'. 1 D;e vischvangst is nog steeds achteruitgaande, daarentegen vergeleken bij verleden jaar is de ko- lenproductie stijgende, 'terwijl de suiker- en zout- productie iets daalde. Van den scheepsbouw 'zijn 1 de cijfers nog niet bekend. Het indexcijfer der groothandelprijzen bleef on- gewijzigd op 143 vergeleken bij 1913. Die kosten voor het levensonderhoud zijn nog niet bekend- Het indexcijfer voor landbouw- en veeteelt on- dergin xgde gewone seizoenstijging en was in Mei 136 tegen 150 in Mei 1925. Zoowel de in- als de uitvoer onderging in Mei een daling en bleef beneden do cijfers van 1925. De beschemende maatregelen van Engeland (vleesch) zullen hier wel een rol spelen. De ontvangdsten der spoorwegen ondergingen, de gebruikelijke seizoenstijging, met 131/2 mil lioen bedragen deze ongeveer één millioen meer dan verleden jaar. Het zal belangwekkend zijn na te gaan welken invloed de tariefsvermindering I van onlangs op de ontvangsten zal hebben. Opmerkelijk is, dat terwijl het scheepvaart- verkeer in Mei toenam, het aantal geladen en 1 geloste tonnen achteruitging. Toch zijn de cijfers over de 5 eerste maanden van Hit jaar nog gun stig; van Januari tot Mei werden ingeklaard 23.77 millioen ton, 1925 23.76, uitgeklaard 24.7 i millioen ton, 1925: 19.9, het aantal geladen en, I geloste tonnen bedroeg in dat tijdvak in 1926 31.9 millioen, in 1925 30 millioen. I 'De Rijksmiddelen brachten over de eerste 5 maanden op 206 millioen tegen 190 millioen in 1925. 'sRijks Schatkist wees op 7 Juni een ac tief aan van 299 millioen, een passief van 300 millioen. Minder gunstig zijn de cijfers van de opbrengst der "Posterijen, Telegrafie en Telefo nie: '30.9 millioen over Jan.Mei 1926 tegen 31.9 in 1925. De Postchèque én Girodienst mag zich daarentegen verheugen in een steeds toenemende Noodweer in het Buitenland Een Wolffbericht uit Berlijn meldt, dat in geheel Duitschland Zaterdagavond en Zaterdagnacht he vige wolkbreuken hebben plaats gehad, die overal groote schade hebben aangericht. Het Wipperthal (Harz) werd opnieuw door een wolkbreuk getrof fen, die in heftigheid voor de eerste niet veel on derdeed. De laaggelegen dorpen in dat dal moesten weer ontruimd worden. Vooral zwaar was het onweder in de dorpen Erksdorf en Speckdinkel (Hessen) waar het water m de huizen drong. Ook in de buurt^van Trier was het Zaterdag middag zwaar weer. Het spoorwegverkeer daar in den omtrek ondervond sterke vertraging. Uit Thüringen en Zwaben wordt sterke re genval gemeld. De onweerszomer. De Duitsche bladen spreken en werkelijk niet ten onrechte van den onweerszomer- 1926. Geen dag gaat er bijna voorbij tegenwoordig of men leest van nieuwe rampen als gevolg van de bui tengewoon hevige onweders, die boven Duitsch land en trouwens over geheel Midden Europa en el ders losbarsten en telkens groote schade -aanrichten door de gewoonlijk ermede gepaard gaande wolk breuken en hagelslag. Zaterdag en Zondag is het ook weer bar geweest. Zoo meldt b.v. een V. D.-beriicht uit Troppau, dat een ontzettend onweer en urenlange slagregen den geheelen te velde staanden oogst over grooten afstand hebben vernield. De hagelsteenen lagen op verscHUlende plaatsen centimeters dik. Vele dorpen zijn overstroomd. Talrijke personen zijn dakloos. Behalve de reeds vermelde belichten, komen nog mededeelingen over noodweer uit Hanau, Ko- burg, Kassei, Maagdenburg, KJssingen, Leipzig, enz. En steeds is het hetzelfde relaas: fel onweer, wolkbreuken, hagelslag, vernielde oogst, geisoleer- de dorpen en gehuchten, verwoeste wegen, ver woeste wegen, verbroken verbindingen enz. En ook helaas maar al te vaak: dooden en gewonden. Uit de Hoofdstad Rijwieldief aangehouden. Telkens weer verdwijnen rijwielen, welke even onbeheerd staan, van den openbaren weg. Het is vaak heel moeilijk die gestolen .fietsen te achterha len, want de dieven verstaan de kunst de karretjes onherkenbaar te maken door een paar onderdeelen te verwisselen of een merk weg te halen. In de laatste weken echter mocht de politie er in slagen een paar rijwieldieven te betrappen. Bij het verhoor van een der arrestanten is gebleken, dat de man een „compagnon" had. Die „compagnon" is gevonden en thans aan het politiebureau Leidscheplein opgesloten. Hij is 29 jaren oud en schijnt in den laatsten tijd van het P/eg kapen van fietser: een beroep te hebben ge maakt. Het is aan het licht gekomen, dat hij ifn het verdwijnen van tenminste vijf karretjes de hand heeft gehad. Tusschen de rails bekneld. Bij den spoorwegovergang Czaar Peterstraat ge raakte een man met de hak van zijn schoen tus schen de rails bekneld. Dientengevolge kon hij niet tijdig wegkomen voor een auto. Hij werd aange reden en brak een been.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1