Over den Geest des tijds INGEZONDEN Veilings-Weekoverzicht Op Beis Marktberichten )dooden ressort Padang-Pandjang totaal 222, van wie ter hoofdplaats 74 ressort 8 alwaar gevonden elf. Onderdistrict Soempoer ressort Padan-Pand- jang 27 doodcn, onder wie in Nagari-Goegoek westzijde Sinkarah-meer vijftien slachtoffers door opgestuwd meerwater medegesleurd. In bedoeld onderdistrict zijn 674 huizen inge stort of zwaar beschadigd. Schade met inbegrip S3.wah leidingen, enz., geschat op ruim 2i/2 mil- lioen gulden. Treinverkeer heci't sedert 5 dezer over geheelé net weder plaats volgens normale regeling, behou dens lijnvak PadangPandjong Solok, dat tot nadere bekendmaking gesloten. Mijningenieur Akkersdijk, van vulkaandienst vertrok drie dezer Padang met seismoloog Visser van observatorium, terwijl voorts sectie genietroe pen met barakken gezonden. Vrijdag zijn te Padang nieuwe aardschokken gevoeld. De werkloosheid in Duitschland. In de afgeloopen week is het aantal werkloozen in Berlijn weer toegenomen. Het bedraagt thans 273.000 tegen 268.000 in de vorige week. In de tweede helft van Juni daalde het aantal mannelijke steuntrekkende werkloozen van 1.419.234 tot 1.409.724, dat der vrouwen steeg van 330-775 tot 332.843 In totakl had een., vermindering plaats van 0.4 pCt. Spoorbrug ingestort. Zaterdagavond is de groote spoorbrug over de Main bij Lichtenfels ingestort. Het schijnt, dat de pijlers door het hooge water Van de laatste dagen waren ondermijnd. De instorting had plaats enkele seconden nadat een personentrein de brug was ge passeerd. Juweelendiefstal. Met behulp van bedwelmende gassen? De Berlijnsche recherche heeft een moeilijke op dracht gekregen. In een hotel te Binz op Rügen is nl. dezer dagen op geheimzinnige wijze des nachts in hun slaapvertrek een Berlijnsch echt paar bestolen. De inbrekers hebben voor een waar de van 50.000 M. aan juweelen enz. meegenomen. De man ontwaakte midden in den nacht met hevige hoofdpijnen, kwam tot de ontdekking dat zijn vrouw bewusteloos was en maakte toen alarm, vaarna de veidwijning van de kostbaarheden be merkt werd. De politie vermoedt nu, dat de dader of daders door het openstaande raam bedwelmende gassen in het slaapvertrek hebben gespoten en daarna rustig hun slag hebben geslagen. Zelf waren zij dan waarschijnlijk van gasmaskers voorzien. Kruitmagazijn ontploft. Het grootste Amerikaansche munitiedepot der marine te Lake Denmark nabij Dover in den staat New Yersey is Zondagmiddag geheel verwoest door een reeks ontploffingen, veroorzaakt doordat de bliksem is ingeslagen in een voorraadkamer met picrinezuur. Een groot aantal levens is te betreu ren, doch het juiste totaal der slachtoffers zal de eerstvolgende dagen nog niet bekend zijn, daar de buitengewone hitte en de dichte rook van den op de ontploffing gevolgden brand en de verdere ont ploffingen van granaten en granaatkartetsen het onmogelijk maken, nabij de ruines te komen. Meer dan vijftig van de 81 mariniers die bij h.et depot op wacht waren, worden vermist. Alle ziekenhuizen der steden in den omtrek zijn vol gewonden en buiten een cordon agenten, soldaten en mariniers om de plaats van de ramp wachten op alle hoofd wegen talrijke ambulances op de eerste kans om de slachtoffers uit de rookende puinhoopen weg te halen. Verscheidene gebouwen van het vlootarsenaal te Picatinny, optwee mijl afstand zijn door de. ontploffing verwoest en ook te Dover hebben ont ploffingen plaats gehad. Een zeer groot gebied rond om de plaats der ontploffing is door de ramp ge troffen. De stadjes Mount Hope en Hibernia zijn vrijwel verwoest en te Rockaway op. vier mijl af stand van het depot zijn eenige huizen ingestort. Vele auto's zijn van den weg geslingerd en te But- ler, op 30 mijl afstand zijn taHooze ruitervvan hui zen en winkels verbrijzeld. Hier is ook het telefoon kantoor in brand gevlogen door vonken, welke door. den wind waren overgebracht. De eerste en hevigste ontploffing had, volgens het „N.v.d.D." plaats om vijf uur des middags en twee automobilisten, die voor het terrein van het depot binnenreden, geven daarvan het volgende verhaal: ,,Het onweer scheen zich juist boven ons te ontlasten. Een geweldige donderslag weerklonk en direct daarna, zoo snel dat wij er volkomen verdoofd werden, weerklonk een afschuwelijk en angstwekkend geluid, dat de geheele aarde deed schudden. Een roode vuurbal werd in de lucht ge slingerd en voordat wij van den schrik waren be komen volgde een tweede ontploffing. Onze auto werd over den kop gesmeten, doch wij konden er u't kruipen. Door een derde ontploffing werden p 'n een greppel geslingerd. Wij slaagden erin, langs dezen greppel weg te kruipen naar Picatinny terwijl voortdurend boven onze hoofden scherven der granaten vlogen en de hitte steeds ondraaglij- herd werd." j **en tele£ram dat Zondagavond laat door het ePartement van Marine te Washington werd ont Vangen, meldt, dat er slechts twintig personen °ver zijn van de troepenafdeeling, die in het depot "P wacht was. Ongeveer twee derden van het ge- 'e personeel wordt vermist. Al het burgerlijk Personeel had evenwel htt depot gelukkig verlaten voordat de ontploffing plaats had, anders zou het aantal slachtoffers ongetwijfeld nog veel grooter 2,jn geweest. Het onweer dat de indirecte oorzaak is geweest van de groote ontploffing in New Jers(ey, maakte evens een einde aan de hittegolf, waardoor New en omringende steden de laatste dagen we-r en bezocht. De opluchting, door dit onweer ge- t kwam echter eerst, nadat de temperatuur anH York tot 94 graden was gestegen en in "ere plaatsen zelfs tot 98 gr. en 100 gr. Vier personen zijn te New York van de hitte gestorven voorts vielen in de Hudson Valley eveneens vier, te Philadelphia drie en te Greenwich (Cönn.) twee dooden te betreuren. Toen de temperatuur te Washington tot 97 gr. was»gestegen, kregen de meeste regeeringsambtenaren verlof naar huis te gaan. Pallooze personen zijn daar flauw gevallen tengevolge van de hitte. Het onweer heeft in New Jersey en New England schade aangericht. Voor al de electrische centrales moesten het ontgelden. Pfiuim tree teelt Het houdein van krielkippen. Ja, waarom worden eigenlijk krielkippen ge houden? Niemand zal er eene fokkerij van beginnen om er geldelijk voordeel mee te behalen, want de eieren hebben geen handelswaarde en slechts voor enkele zeer ervaren kweekers kan de verkoop van broedeieren of dieren, die aan tentoonstellingseischen voldoen, soms eenig voordeel opleveren. Is het echter de bedoeling om de eieren der krieltjes in het eigen huishouden te consumee- ren, dan is het houden van eeri toompje niet alleen aan te raden, maar kunnen we er ook; voordeel mee behalen. Krielen zijn zeer lieve sierlijke beestjes, ze kunnen op buitenplaatsen en 'villatuinen nu en dan gerust losloopen, daar ze niet zoo veel wroeten als gewone kippen en ze zijn met een zeer kleine behuizing tevreden. Die kleine hokjes ointsieren een tuin allerminst; integen deel, als er va|n het bouwsel een beetje werk gemaakt wordt, zal het 't aainzien van den hof' verlevendigen. 't Grootste voordeel der krielhoenders is echter het feit, dat men ze ook daar kan houden waar de ruimte voor gewone kippen te beperkt is, d.v. in kleine stadstuintjes, op een plat dak, zelfs op eeln waranda. Een toompje van circa 6 krieltjes stelt zich met een totale loopruimte van een paar vierk. meter tevreden. Kinderen zij er gewoonlijk dol op en ze ver zorgen ze graag; de diertjes zijn erg tam. Met de eieren kan men geen geldelijk voor deel behalen, zoo zeiden we, omdat te klein zijn en daardoor niet geschikt voor den handel. Ze zijn echter van dezelfde kwaliteit natuur lijk als de eieren van groote hoenders en als ze voor huishoudelijk gebruik bestemd zijn, is de grootte geen bezwaar. Bovendien, krielen eten belangrijk minder dan de helft der portie voe der, die haar groote zusters behoeven en pro- duceeren toch eieren, die belangrijk meer dan de helft van normale eieren wegen. Deze laat ste wegen 5560 gram, kriel-eieren ongeveer 40 gram. Het aantal per jaar geproduceerde eieren ontloopt elkaar niet veel. De winterproductie der krielen is dikwijls niet bijzonder groot, hoewel meerdere stammen zich daarin tegenwoordig toch onderscheiden. Mevr. Kievits te Laren slaagde er b.v. in een stam Sebright-krielen te fokken, die een zeer. hooge winterproductie gaven. Behalve van den stam hangt hier ook veel van een doelmatige huisvesting af, de dieren moeten behoorlijk beschermd worden tegen ruw weer. Het rennetje en nachthokje kunnen overi gens klein zijn; gewoonlijk geeft men het ten- netje den vorm van een vluchtkooi, een volière dus, van voren voorzien van een uitneembaar raam, dat wordt weggenomen of voorgezet, naarmate het weer is. Hoewel we nachthokken voor gewone hoenders afkeuren, vinden we ze voor krielen wel geschikt, omdat 'die met haar kleine lichaampjes niet in staat zijn in gure nachten een groot hok voldoende te verwarmen. Krieltjes kan men nu nog gerust fokken; elke broedsche kip van niet te zwaar ras is daarvoor te gebruiken. Aan het fokken van krielen in den nazomer is het voordeel verbqnden, dat men een te forschen groei tegengaat. De krielhoenders stammen oorspronkelijk uit Japan, waar ze reeds vele eeuwen lang in tal van variëteiten zijn gefokt en aan het leven op, zeer beperkte ruimte gewend. De armste dag- looners hebben er steeds hun toompje krielen gehad en wanneer de behuizing het houden er van eigenlijk volstrekt buitensloot, dan vlochten de Japanners zelve een 'fraai een fraai en ty pisch soort mand-kooien, die het dan toch nog mogelijk maakten van deze populaire liefheb berij te profiteeren. Er wordt den laatsten tijd opvallend druk ge schermd met het woord persoonlijkheid." En zoo als het in den regel geschiedt met woorden, die in breeden kring opgang doen, is het slagwoord ge worden. Het begrip, waarvan het oorspronkelijk de vertolking was, en dus ook zou moeten blijven, vervaagt. Ieder heeft het woord op de lippen, maar ook ieder hecht er een eigen beteekenis aan. Hierdoor worden wij gemaand tot voorzichtigheid bij onze beoordeeling van het gebruik van zoo'n slagwoord in de gemeenschap. Heeft de opgang, die het woord persoonlijkheid gemaakt heeft, eeni ge beteekenis, en zoo ja, welke? Het is niet gemakkelijk in een kort bestek op deze vraag een afgerond antwoord te geven, maar wel kan, met een enkel woord gezegd worden waarom de maatschappelijke strooming, die wij kunnen samenvatten in het woord persoonlijk heidsverheerlijking" niet aan onze aandacht mag ontsnappen. In de eerste plaats zij dan opgemerkt, dat de strooming geenszins een bijzondere karaktertrek is var. onzen tijd. Eeuwig is de strijd in den mensch tusschen den wil zich zelf te zijn en den wil ondeif te gaan of juister misschien: op te gaan in de massa. Elke tijd geeft aan dien strijd zijn eigen vorm. In het einde der achttiende eeuw leidt de horsing tot de overwinning van het individualisme, dat de heerschappij opeischt over het politieke, net economische, het godsdienstige en het' aesthe- tische leven. In de veertiger jaren treedt een kente ring in. Het zoover mogelijk doorgevoerde indivi dualisme heeft geleid tot verzwakking van dei? enkeling, over wïen boosaardige gemeenschaps machten een wreede tyrannie voeren. In het eco nomische leven bijvoorbeeld zijn in het begin van de vorige eeuw verhoudingen ontstaan, waardoor den, enkeling de vrijheid, waarvoor een vorig ge slacht gestreden had, ontnomen werd. Doch ziet, reeds i n de zeventiger jaren begint de tegenstroo- ming, de reactie, verzet aanteekenende tegen de üniformiseering van het leven. Rauw, tartend en grof klinkt de kreet van Max Stinner, die met zijn ,,Der Einzige und sein Eigentum" het collectivisme veroordeeld, het anarchisme verheerlijkt. Idealis tischer klinkt de stem van Friedrich Nietzsche, die niet de orde in het maatschappelijk leven, dep dwang over den enkeling verwerpt, maar de ge lijkmaking, de onderdrukking van het bijzondere verafschuwt en beschouwt als menschonteerend- Nietzsche staat aan het begin van de periode, waarin wij thans leven. De enkeling komt weer op voer zijn onvervreemdbaar recht: zich zelf te zijn. En deze worsteling van het IK gaat geheel om buiten den partijstrijd" of liever; de partijstrijd is er van doortrokken. Zie hoe de heerschers in het collectivistisch georganiseerde Rusland gedwongen woiden tot het doen van concessies aan den IK- wil van den enkeling. In West-Europa zal de wor steling, allen organisatie-eischen ten spijt uitgestre den worden, alleen wij kunnen niet voorspellen hoe het verloop van dien strijd zal zijn. Toch is, on? het eens huiselijk uit te drukken: het steeds toe nemende gebruik van het woord persoonlijkheid het bewijs, dat wij ons de worsteling zelf bewust zijn geworden. De conflicten in het politieke en het economische leven zijn twee van de uitingen van de tegenstroo- ming, die op het einde der vorige eeuw ingezet, maar nog piet tot volle krachtsontplooiing is ge komen. Waarvoor wij nu moeten oppassen is dit: wie meent, dat met de oude leuzen en oude fra- zen, oude vrijheidsvormen hersteld kunnen wor den, zal zich teleurgesteld zien. Want dan zou er geen vooruitgang, d.w.z. orde lijke ontwikkeling zijn nieuwe vormen worden voor bereid en daarmede nieuwe voorwaarden voor de ontwikkeling van de persoonlijkheid ip ons, waar bij wij dan moeten bedetiken, dat ten slotte vap hel IK zelf afhangt of onder de nieuwe voor waarden zijn persoonlijkheid tot ontwikkeling komt. Voor hem geldt, als voor eiken IK, het gebod van den door Ibsen juitgebeelden individualist Brand: ,,Wees wat je bent, voluit, geheel, Niet half, niet stuksgewijs verdeeld I" Overdenke de jongere van onzen tijd, in hoe verre hij bereid is aan dit gebod te gehoorzamen. Desnoods tegen het program van zijn organisa tie in! Het spijt me zeer, dal d« Gebrs. Stins uit hefl door oqs geschrevene conclusie hebben getrokken, die geheel in strijd) zijn met onze werkelijke be doelingen. Den reëeleu zaadhandiel treffen? 'tZij verre van ons. Konden we de menschen er maar van overtuigen, dat alleen het koopen bij dien reëelen zaadhandiel waarborgen van zaad-echtheid en juis te voorlichting biedt. De geachte inzenders moeten niet vergeten, diat we onze artikelen voor meerdere bladien schrij ven en we met „markten" meer de groote-stads- markten bedoelden, waar menschen, die den eenen marktdag met eksteroogenpleisters staan, een an deren keer „bloemenzaad1" verkóopen. We waren er dezer diagen nog getuige Van, hoe óp zoo'n i markt een goedmoedige dikzak van een tramqon- I ducteur al zijn goedmoedigheid verloot? toen hij in een der kooplui dien man herkende, die hem in het voorjaar een pakje violenzaad verkocht had), dat later bleek raapzaad te zijn. „Als je bij me thuis komt kijken," vertelde, hij, „zal ik je de knollen naar je hoofd gooien." Ein met de winkels bedoelden we al weer niet die van zaadhandelaren e.d., maar al die krui-, deniers- en dergelijke zaken, die zich óók toeleg- gen op het verkoopen van bloemzaden, zondier dat die winkelier er zelf eenig verstand van heeft; gewoonlijk is ook hij de diupe en heeft hij zich wat zaad laten aanpraten, diat al jaren lang ge legen heeft. Lang niet op all ezakjes zaad staat een behoor- lijke vermelding van behandeling, wèl dat ben ik met. de inzenders eens op die, welke bij reéele zaadhandelaren verkrijgbaar zijn. 1 Als bij zóó iemand in Maart een pakje v*iooltjes- zaad wordt gekocht, dan daarvan ben Mc over tuigd zal de verkooper den man ook; inlich ten over zaaitijd en behandeling. Tenslotte: we hebben niemand den raad gege- ven zelf zaad te winnen. Als men mooie planten wil hebben, moet men het zaad betrekken van 1 .een vhkman, die die planten op de juiste wijze verzorgd heeft, en dus ook sterk en kiemkrachtig zaad heeft gekweekt. Echter, er zijn nu eenmaal liefhebbers, die er prijs op stellen alles te doen. ;Welnu, dezen moesten we zeggen, hoe en wanneer ze het zaad moeten winnen. Schrijver van „Huis en Hof". De aanvoer van vroege aardappelen bereikte in de afgeloopen week haar hoogtepunt. Te Broek ojp Langendijk was het aanbod iets minder dan vorige week, maar aan beide veilingen samen werd een totaal bereikt van niet minder dan 475 wagons. Vooral in hét begin der week waren er zeer drukke dagen, terwijl Woensdag het record sloeg met 70 wagons te Broek en hl te Noojrd- scharwoude. Ook elders was het aanbod zeer groot en dit, gevoegd bij een plotseling ongun stige stemming deed de markt met sprongen om laag gaan: Maandag bleven de prijzen nog statio nair. Dinsdag gaf zelfs nog een stijging te zien, maar Woensdag was het mis en werd een gulden per 100 Kg. minder betaald, volgende dagen zette do daling door totdat op de laatste dagen voor export (en dit is. de massa) slechts f 4.per 100 Kg. werd betaald, waarmede meteen de prij zen op een niet meer loonend niveau waren ge komen. Wel werd voor de puike kwaliteiten nog f Lgemaakt, maar dit betrof slechts een gering kwantum. Ook voor blauwe eigenheimers en schoolmeesters werd beduidend meer betaald! dan voer de schotsche muizen, sommige dezer partijeD liepen tot 'f 9.—, wat echter de laatste dagen al heel wat minder was. Drielingen noteer den gemiddeld f 3.per 100 Kg. De aa rdappel veiling had dus wel een zeer on gunstig verloopeen gelukkige omstandigheid is nog, Jat van ziekte zoo goed als geen "sprake is. De groentenaanvoef begint meer beteekenis te krijgen, niet zoozeer door de hoeveelheid, doch meer door de verscheidenheid. De vroege wortelen zijn in hoofdzaak geruimd, in het geheel kwam er slechts een 15.000 bos ter veiling. De kooplust bleef vrij goed en de prijzen bleven vrij stationair op "f 9.5012.p. 100 bos. Nog steeds bleef het aanbod van bloemkool be perkt en de enkele partijen, die dagelijks werden aangevoerd, gingen graag van de hand, de gewone kleine bloemkool voor 10.15.en de zwaar dere iTbor hoogere prijzen, soms boven de f 20 per 100 stuks. Te Broek wérd Donderdag en te Noordschar- woude Zaterdag de eerste roode kool"aangeboden. Ze werden tegen hooge prijzen afgenomen, met 15.90 per 100 Kg. als maximum. Zaterdag kwam aan beide veilingen de eerste witte kool. Hiervoor was "de kooplust niet zoo göed, de nofceering was 3.504. Tuinboonen waren er op meerdere dagen. Heden werd voor dit product 4.gemaakt. Te Noordscharwoude werd Zaterdag het eerste partijtje Zilvernep aangeboden, wat van de hand ging voor 20.20 per 100 Kg. Zoo zijn de meeste artikelen wederom op de veilingen vertegenwoordigd al vormt' de aardap- pelaanvoer nog wel een poos de hoofdzaak. Ter verzachting en genezing van stuk- geioopen voeteu, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne brand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, Tube 80 ct- PUROL LANGED1JKFR GROENTiECENTRALE. 12 óuli. 428000 Kg. aardappelen: Schotsche muizen 4.2Ó 7.10, schoolmeesters 4.304.90, drielingen 2.70 —3.10, 2100 stuks bloemkool 14.70—22.50, 2e soort 5.507.80, 15600 Kg. roode kool 13.50 1—15.80, 1300 J\g. witte kool 5.—315 Kg. zilver- nep 22.10, drielingenliep 10. 13 Juli. 230.000 Kg. aardappelen: Schotsche muizen 4.— 8.schoolmeesters 3.605.90, eigenheimers 4.90-—6.10, duke 3.80, drielingen 2.10—3.70, 7400 bos wortelen 8.6010.70, 2200 stuks bloemkool 11.90—22.70, 2e soort 4.90—10.20, 35000 Kg, roode kool 9.70—10.90, 1500 Kg. witte kooL7.70. NOOBDERMA RKTBOND. 242000 Kg. aardappelen: Schotsche muizen 4.20 6.70, schoolmeesters 5.705.90, blauwe eigenh. 6.206.40, drielingen 2.603.40 Kg. tuinboo nen 4.2500 stuks bloemkool 4.5017.2e soort 1.90—3.70. 13 Jali. 2444200 Kg. aardappelen j Schotsche muizen 3.90 7.schoolmeesters 4.5.20, bl. eigenh. 6.20 —6.30, drielingen 2.40—2.90, 365 Kg. zilvernep 19.40—22.30, 12 Kg. peulen 10.11.—, 1200 Kg. roode kool 10.80, 3400 Kg. witte kool 7.60— 8.30, 200 stuks bloemkool 8.14.2e soort 2.70—3.60. W ARMENHUIZEN, 10 Juli. 77000 Kg. aardappelen: Schotsche muizen 3.60 7.40, grove 3.604—, drielingen 2.603.60, bloemkool 11.aanvoer 135 stuks bloemkool. ALKMAARSCHE EXPORT VEILING. 12 Juli. Aardbeien 30.43.tuinboonen 2.207.20, aardappelen 3.806.70, peulen 10.23.dop erwten 13.25.roode bessen 26.48. zwarte bessen 44.64.—, snijboonen 65. 75.spercieboonen 70.81.alles per 100 Kg. bloemkool 15.21.60, 2e soort 10.14 kropsla 0.302.50, andijvie 1.203.20, alles per 100 stuks, wortelen 8.30—13.p. 100 bos. AMSTERDAM, 12 Juli. Andijker muizen 3.85—4.20, Anddjker kleine muizen 2.803.20, Langedijker muizen 4.20— 4.40, N.-H. blauwe eigenh. 3.854.20, Rijper muizen 3.504.20, IJpolder eigenheimers 4.20 4.50, IJpolder blauwe eigenh. 3.854.20, IJp. polder muizen 3.504.20. Westl. muizen 1.501.70, ronde 1.251.40, kl. muizen 1.251.30, alles per kist van 25 Kg. BOVENKARSPEL -station, 10 Juli. Aardappelen: Koks 1.802.10, due. 1.802.10, ninetyfold 1.8,0—2.10, Schotse 2.2.50, kleine 1.25—1.65, blauwe 1.90—2.65 per baal, aanvoter 15020 baal; bloemkool le soort 9.7019.70, id. 2e soort 4.408.20, id. 3e soort 2.303.60 per 100 stuks, aanvoer 9030 stuks; roode kool 8.10 15.40 per 100 Kg. aanvoer 6155 Kg. ALKMAAR, 12 Juli. Varkens. Aangevoerd 471 varkens, vette 0.700.76, zouters 0.70 p. Kg.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3