NIEUWE No 88 imterc. telephoom 52 Donderdag 15 Juli 1920 8ê e Jaargang. De ramp op Sumatra Buiienlanslsoh Overzicht Uit den Omtrek. Plaatselijk Nieuws BINNENLANDS Nauwelijks is de ontzettende Watersnoodramp in oris eigen land achter den rug en: de zuchten! der getroffenen zijn nog niet verklonken, hun muien nog niet gedroogd, of daar 'bereiken ons weder telegrammen uit Indië, die" spreken van oen geweldige aardbeving, waardoor een heele landstreek op Sumatra wordt geteisterd. Waar het Moederland zóo ontzettend véél aan haar prachtige kolonie idie, om mét Max Havelaar xte spreken, „zich om den evenaar slingert als een gordel van smaragd," te danken heeft en wij ons met onze Overzeesche Bezittingen zoo één voelen, meenen wij dat het ons past in deze ko lommen een Venkel woord te wijden aan de ver schikking, welke thans weder zoovélen daarginds over die verre ze® van have en goejd heeft be-, roodd. Hoevelen zijn er niet, die maagd of vriendi of tenminste kennissen hebben op een dier mach tig schoone eilanden de parels van den Indi- schen Oceaan waar zij werken in het zweet huns aanschijns aan den opbouw van het finan- tieel welvaren hunner eigene familie niet alleen, doch in en door hun individueelen arbeid hün plaatsje in het grootere raderwerk, dat daar is ingesteld me"t het doel den algemeenen welstand van de gansche kolonie te bestendigen en'te„be vorderen, volkomen verdienen. Zij1 zijn immers heengegaan hebben ouders en verwanten ver laten en zwoegen en werken tot grooter roem) on zer natie als koloniale Mogendheid. Velen hunner zijn werkzaam in andere gewesten, op Java, Bor neo of de Buiten Bezittingen, doch wellicht zijn er énkelen bij, die 'hun arbeidsveld in de omstre ken van Padang hadden gevonden en zij zijn het die ons in schrille kleuren zouden kunnen schil deren hoe ontzettend dê uitwerking van die aard schokken geweest is en misschien nog wor den zal. -Be laatste telegrammen, immers, die 'ons be reikten, spreken van nieuwe doodon in Soempoer en Goegoek. In laatstgenoemde plaats zijn reeds 15 dooden, waaronder 14 kinderen, die door het opgestuwde water in het Singarakameer werden gesleurd En no 'Igsteeds worden trillingen ge voeld op de hellingen van den Marapi en veronl-; rust een voortdurend onderaardsch gerommel de ontstelde bewoners. Juiste inlichtingen omtrent den waren omvang der ramp ontbreken ons nog terwijl wij dit' schrij ven, doch de schade de materieele schade, wel te verstaan bedraagt volgens de berichten thans reeds meer dan twee en een half millioen gulden. Ingestorte huizen, woeste water verplaat singen in de meren, lavauitstortingén Van den nog werkenden krater van den Marapi, aschregens en de tallooze arme inlanders, die hét leven, het gebruik van ledematen of al hun armelijke bezittingen hebben verloren... wat een beeld van ellende, niet minder groot omdat het veraf is! Het behoeft geen betoog, dat het hart van ons. Nederlandsche Volk uitgaat naar de zwaar getrof fen slachtoffers. Want hoewel zoo Ver van ons verwijderd in Kilometers over land en zee lioe dichtbij is Indië voor ons gevoel, hoe na ons aan het harte gelegen alles en allen, die met onze pio niers hebben gewerkt aan en geleden en gestreden voor den bloei van dat machtige rijk, dat Insu- linde heet! Indië toondie met het zenden van een bedrag van f 300.000 voor de leniging der slachtoffers •van den Watersnood, dat het meeleeft en meevoelt met hen, die zij1 in het Moederland hebben ach tergelaten nu is de beurt aau onsEn wij1 twij felen geen ©ogenblik, dat Holland zich in welda digheid zal laten overtreffen, doch met milde hand zal schenken qan 'de comité's, die ongetwij feld overal zullen worden opgericht, ten einde tenminste een weinig tegemoet te komen aan de materieele verliezen, welke zijn geleden door on derdanen van eenzelfde Koningin. BUITENLAND). Frankrijk. Caillaux heeft met zijn uiteen zetting iu de Kamer in zoovérre sucoes gehad-, dat de Kamer, volgens het algemeen oordeel der Fransche Bladen, haar vertrouwen in de regee- ''iiig zal uitspreken. Hoewel hier en daar nog kri tiek uitgeoefend wordt de „Quotidien b.v> meent, dat de onrust nog niet geheel isi weggeno men rnag men dus „im grossen GansJen" den Franscheu Minister van Financiën met het ver kregen resultaat gelukwenschen. Inderdaad, hei is een prestatie de waarheid te zeggen en. daar mede zoo ver te "komen! Die waarheid wil niet immer zoo zonder meer gezegd zijn, maar in dit geval heeft Caillaux daarmede toch den steun der Kamer en haar vertrouwen in de Biegeering verworven. Nu is de mogelijkheid intusschen nog k|Ug niet uitgesloten, dat er alsnog moeilijkheden zullen ontstaan zoodra het precaire onderwerp der buitenlandsche credieten ter sprake komt, doch wij mieenen, dat de groote meerderheid, zoo wel binnen Frankrijk's ^grenzen, als daarbuiten, Vioorlotfpig reden genoeg heeft om mét het tot nu behaalde succes tevreden te zijn. Engeland. Intusschen zijn de geschillen) in het Britsche Rijk voor zoover het mijnwezen aangaat, nog niet tot een afdoende oplossing ge bracht. De werktijden en Ronen van den kant der mijnwerkers, de geldelijke appreciatie van den arbeid door de mijneigenaars, het zijn evenzoovele factoren, die nog steeds aan besprekingen casu quo wetsontwerpen onderhevig zijn. Langzamer hand echter schijnt er toch meer klaarheid in deze kwestie te komen en zulks vooral, ddbrdat' de regeering in het algemeen en dé premier in het bizonder, meenen, dat de persoonlijke beloften door Baldwin gedaan, vereischen dat de Begee ring er voor waakt, dat zoowel de positie der mijneigenaars, als die der mijnwerkers in het ko mende wetsvoorstel behoorlijk omschreven wordt. De eigenaars stellen thans voor'85 pet. voor'de loonen en 13 pet. voor de winsten, zooals in 1924 werd vastgesteld. De eische nder mijnwerkers zijn momenteel nog op een ietwat hooger plan gesteld, doch de algemeene opinie doet verwachten, dat eerstdaags een gunstige oplossing zal worden ge vonden, zoodat daarmede aan een zeer onaange name kwestie, die schatten gelds verslonden heeft en maanden heeft geduurd, een einde zal zijn ge komen. België. Nauwelijks echter ziet men in het eene land het einde van een onverkwikkelijke) maatschappelijke "botsing in het verschiet, of in een ander land is men er als de kippen bij om toch maar gauw weer een staking in het leven te roepen .Nu hebben in Antwerpen de havenarbei ders bet werk weer eens neergelegd en hoewel mot uitersten spoed bemiddelingspogingen 'in het werk zijn gesteld, duren tot op het oogenblik, dat wij dit schrijven de vergaderingen en bespre kingen tot na middernacht doch directe resul taten zijn nog niet bereikt. Het is te hopen, dat de zinspeling van Minister Wauters, waaruit kan worden opgemaakt, dat er belangrijke stijging van de indexcijfers te wachten 'is, op waarheid berust, daar dit al weder een aansporing zon zijn om het. geschil zoo spoedig mogelijk bij te leggen en den arbeid te hervatten. Portugal. Generaal Gomez Costa schijnt van oordeel te zijn, dat de huidige regieering aan de revolutionaire aspiraties geen voldoening schenkt en heeft de leiding der binnen- en buitenlandsche ministeries opgedragen aan de hoeren Ochoa én Antonio Claro. Wanneer Het in dit eigenaardig sputterend 'landje toch eens tot rusi? zal komen is eeh vraag, die voorlobpig wel niet beantwoord zal kunnen worden. Nadruk verboden. De nieuwe Fransche regeering heeft een meer derheid gekregen. Maar het 'heeft moeite gekost en de meerderheid is zoo klein geweest, dat zij biji de geringste verandering in oen minderheid ka nomslaan. Van twee zijden is het dé regeering lastig gemaakt. Franklin Bouillon richtte zijn aanval op de overeenkomst van Washington, die Caillaux wij selijk op den achtergrond had gelaten en die Briand maar zwakjes verdédigde met de opmer king dat de interpellant op onvolkomen gegevens oordeelde. Als hij. wist welke faciliteiten sedert de onderteekening van de Ver. Sitaten waren, ver kre gen, zou hij misschien tot andere gedachten ko men. De -regeering was voornemens die nadere gegevens aan de Kamer vöor te leggen, voor zij over de ratificatie een beslissing neemt. Dit neemt niet weg dat de opmerkingen v*an Franklin Bouillon insloegen bij de Kamer, die evenmin als hij de faciliteiten kende, waarop Briand zinsgeelde en die wel betrekking zullen hebben op van Amerika te verkrijgen kredieten als loon voor ratificatie. Dé interpellant dan vond de overeenkomst ondraaglijk voor Frankrijk, dat hoewel zijn valuta aanzienlijk lager staat dan die van Italië, 20 pet. van zijn schuld meer moet betalen dan dat land. Verder gispte hij het ont breken van een „clause de^sauvegarde", (bepa ling van bescherming), verband leggend tusschen Obetalingén van "Frankrijk aan Amerika en die van Duitschland aan Frankrijk, en het gemis van een „clause de transfert", (akte van overdracht), die Frankrijk in staat zou stellen 'zijne betalingen op te schorten, als daarvan een verdere daling van 'de frank te duchten mocht vallen. De socialistische woordvoerder Leon Blum srapk al èvea vinnig over het accoord met de Ver. Staten en betoogde dat het ontbreken vaiè een „clause de transfert" het geheele stabilisatie plan vah de regeering op losse schroeven stelt. Tegenover dat plan stelde hij het socialistische, de heffing in eens van het Fransche kapitaal.. Onder betuigingen van instemming der partijen, die tot het oude kartel behoorden, deed Blum1 ten slotte een beroep op het land om zichzelf te helpen. Tevoren had hij de belastingvoorstellen van de commissie van deskundigen afgebroken. Zijn rede neering kwam hierop neer dat de inkomsten die de staat uit een vérhooging der invoerrechten trekt, in hoofdzaak betaald worden door het Fran sche 'volk. Die betaling uit zich'in stijging van het prijsniveau die op haar beurt noopt tot bij drukken van bankpapier, m.a.w. tot nieuwe infla tie. Overigens achtte Blum het volstrekt onnoo- dig tot een verhooging van indirecte belastingen over te gaan. Wanneer de fiscus scherper tegen misbruiken en ontduikingen gaat optreden, is de i begrooting met de opbrengst der bestaande belas- i tingen in evenwicht te brengen. I Dat de socialistea er niet aan denken te. stem- men voor de buitengewone bevoegdheden, die de regeering aan het parlement wil vragen, verze- i kerde Blum met allen nadruk en hij voegde tiaar aan het adres van Caillaux bij', dat het) niet aan gaat vertrouwen te vragen op een program dat de Kamer niet in 'bijzonderheden kent. Caillaux heeft op deze aanvallen uitvoerig ge- antwoord. Hij toonde aan, dat het socialistische geneesmiddel.' consolidatie der bons, tegen het openbaar crediet zou ingaan. Het is Volstrekt 'i geen inflatie, als de deskundigen voorstellen, het beheer van de bons op te dragen aan een maat schappij, die over buitenlandsche credieten zou kunnen beschikken, aangezien de uitgegeven ï>il- 5' jetten door goud eu deviezen zouden zijn gewaar borgd. Er bestaat geen andere oplossing dan het plan der deskundigen of de consolidatie. Caillaux verklaart de oplossing van Blum, die de waarde der bankbiljetten met 15 pet. wil terminderen, vöor onmogelijk want, zegt hij, hoe kan men 'den boeren de biljetten gaan vragen, die zij bezitten?! Vervolgens zette hij uiteen, hoe hij heeft afge zien van de kapitaalsheffing wegens de wanver- I houding, die er bestaat tusschen den aanwas der schulden en het kapitaal der natie, want er 'is meer te doen dan 60 ipilliard aan bons te doen veldwijkener moet '300 milliard schuld worden opgeheven. Het resultaat van het debat is een meerderheid! van 269 tegen 247 stemmen geweest. Caillaux is nu naar Engeland, ten einde de overeenkomst in zake de schuldenregeling zoo mogelijk defini tief vast te stellen. Daar in Engeland sukkelt men nog altijd met do mijncrisis. De regeering had eén ontwerp inge diend om den 8-urigeu werkdag mogelijk te ma ken. Maar toen bleek, dat de mijneigenaars Van de gelegenheid gebruik wilden maken om den mijn werkers lage loonen op te dringen, heeft de re geering het ontwerp ingetrokken, waarop de eige naars onmiddellijk bakzeil haalden. In Portugal zijn «e nog altijd niet klaar met de revolutie. Generaal Gomes da Costa, die de revolutie maakte en de oude regeering afzette,! is nn op zijn beurt gevangen gezet en door eent anderen generaal, generaal Carmona vervangen, 't Begint op die manier in Portugal iets op Chi na te lijken, waar de generaals mekaar ook nog altijd bevechten. Alleen gaat het in Portugal wat vlugger. Helpt ons, in het belang def geheele burgerij dien winnen." t De Besturen. - ZU1DSQHARWOUDE. Mej. M. Grootjes is geslaagd voor de acte Nut tige Handwerken. - ZUIDSClHARWOUDE. Ook voor de woningen van de heeren Jb. dg Geus en J. v. d. Busse, zal het hek achterciit .wor den geplaatst, waardoor in deze buurt een flinke verbreeding van den weg zal ontstaan. - BROEK OP LANGEND IJK. Onze vroegere plaatsgenoote Mej. M. v. d. Plas werd bevorderd van de derde naar de vierde klas se der R.H.B.S. te Schiedam. BROEK OP LANGENDIJK. De vereeniging ,,De Koophandel" hield j.l. Maan dag een buitengewone 'ledenvergadering, waarin het den Transportarbeiders aan te bieden contract nog maals onderwerp van bespreking -was. Naar wij vernemen is dit contract door de Trans portarbeiders afgewezen en blijft derhalve de staking voortduren. -NOORDSCHARWOUDE. In velband met de stillegging van het werk aan de laadplaatsen te Broek op Langendijk, Noord- scliarwoude en Warmenhuizen, door de transport arbeiders, werd gisteren in „Concordia" een lang- durige vergadering gehouden met de hoofdbestu- j ren van den Oentralen Bond van Transportarbei- j ders, de Nederlandsche Federatie van Transport arbeiders, den Ned R.K. Bond van Transportar beiders St. Bonifacius, den Ned. Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders, tot het gezamen lijk vaststellen van de aan te nemen houding in het conflict met de groothandejarenvereeniging ,,De Koophandel." Gedurende déze vergadering was het voor ,,Con- cordia" zeer druk. Naar het verloop té oordeelen, werd volkomen overeenstemming bereikt, en is een gezamenlijk stakingsmanifest in grooten getale de wereld in gezonden. i Aan het slot van bedoeld manifest wordt gezegd: ,,De burgerij zal algemeen lijden onder dezen onbillijken druk der Ondernemers. De burgerij, die thans zal hebben begrepen, dat de strijd, die is uitgebroken, door de Werkgevers is uitgelokt en moet worden uitgestreden, zal be seffen, dat ook zij onder een feilen, langdurigen strijd zal hebben te lijden. Wij leggen er den nadruk op, dat zij (de trans portarbeiders) bereid zijn een nieuw contract op de oude voorwaarden aan te gaan.' Wij doen een 'ernstig beroep op de burgerij, portarbeiders in hun rechtvaardigen strijd te steunen. Laat niemand, ook de kleine tuinbouwers en de vaste arbeiders der kooplieden arbeid verrichten, die door de Losse transportarbeiders «moet worden verricht De strijd is rechtvaardig. WARMENHUIZEN. Dienstplicht. Dé loting voor de dienstplicht 1927 zal voor deze gemeente plaats hebben te Alkmaar in dd voorzaal van het Stadhuis op 16 Augustus a.s. n.m. 2.20 (nieuwe tijd). Vrijstelling. Door Gei. Staten zijn de volgende vrijstellin gen wegens broeder dienst verleend: Voor goed vrijstelling aan: S. Houtkooper en J. Roozendaal. Voorloopige vrijstelling aan: N. Jonker, J. .Mosch, T. Paarlberg en A. J. Reinders. Hinderwet Door de Bataafsche Import Mij. is vergunning volgens de "Hinderwet aangevraagd tot "het op richten van een benzine-installatie met een onder- grondsch reservoir bij de smederij van W. Heman. Bezwaren 'hiertegen zijn niet ingebracht. Keuringsdienst Het aantal verrichte keuringen van vee en vleesch gedurende de maand Juli bedragen'als volgt: gewone slachtingen 4 runderen, 11 var kens. Noodslaehtingen: 2 nuchtere kalveren. Ingevoerd 115 Kg. afgehakt vleesch. Witte Kruis. Naar wij vernemen is tot magazijnmeester van het Witte Kruis benoemd de heer N. Slot en zal binnenkort het lokaal naast, het Raadhuis tot magazijn worden ingericht. Onderwijs. Tot assistente aan de O. L. school te Schoorl- dam is benoemd Mej. A. Watertor. Openstelling Telefoondienst. Door den Inspecteur der Posterijen en Telegra fie is bepaald, dat het Hulppost- en Telegraafkan toor voor den Telefoondienst voortaan is openge stel dals volgt: Van 1 Juli tot en met. 31 Maart: 7.301 u., 24 uur, 69 uur. Van 1 April tot en met 30 Juni: 812.30 uur, 24 uur, 67.30 uur. Gedurende de uren, welke het kantoor in eerst genoemd tijdvak voor den Telefoondienst langer is opengesteld, dan in laatstgenoemd, kunnen geen oei gesprekken worden gevoerd. OUDE; NIEDORP. Tot brievenbesteller dezer gemeente is benoemd) de heer P. J. van Drunen, uit Alkmaar. OUBtE NIEDORP. Dioor heeren Ged. Staten dezer Provincie zijn wegens broederdienst voor den dienstplicht, lich ting 1927, vrijgesteld de heeren 'S. Ligthart en N. J. Tcsselaar. Aan J. A. Stade gaard van dezelf de lichting werd door den Min. van Oorlog twee jaar vrijstelling verleend. ÖUDiE NIEDORP. De heer P. Bakker Gzn. alhier slaagde voor 't eindexamen der R.H.IxS. te Alkmaar. ST. PANCRAS. - f. 0 Dinsdag werd door de twee hoogste klassen der Openbare .School het jaarlij'ksch schoolfeest gehouden. Het doel van de reis betrof ditmaal Amsterdam, alwaar een bezoek aan Artis ge bracht werd. Per autobus vertrok men naar Alk maar, vanwaar de reis per Alkmaar Packet ge schiedde. Door prachtig zomerweer begunstigd, werd dit watertochtje langs de „Zaan" wel het glanspunt van den dag. Echter veretreek de dag al gardig, zoodat men in Artis een paar interes sante voertijden voor de grootere dieren miste, te meer omdat in dien tusschentijd ook den in- wendigen mensch wat versterkt moest worden. Het bezichtigen van het Aquarium, hetwelk in petto was gehouden, moest dan ook achterwege blijvten. Wel werl nog een rondrit gemaakt per speciale electrische tram, waardoor men vele ge bouwen kwam te zien. Over het algemeen wend: nogal geklaagd over de warmte, wat de tocht ietwat vermoeeiendi maakte, niet het mi nét voor dje begeleiders, welke daarnevêns nog de verant woording droegen. Per trein arriveerde men half acht te Alkmaar, zoodat men betrekkelijk aan den „dorpstijd" vroeeg thuis was. 1ST. PANCRAS. 't Is zoo langzamerhand)' de gewoonte geworden van verschillende vereenigingen, des zomers ge zamenlijk er een dagje op uit te gaan. Als dan zooals gisteren, het wéér dé-arte eten zeerste mee werkt, valt er inderdaad veel te genieten, temeer als men, zooals de Christel. Knapen vereen, ,,'t Mosterdzaadje" alhier, zijn vermaak zoekt aan bosch en strand. De reis naar Haarlem en Zand- voort had plaats per autobus. "De knapzak ge vuld bij zich, trok men er ree'ds bijtijds op üït, om eerst laat in den avanX terug te 'keeren, wel een bewijs, dat men volop heeft genoten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1