NIEUWE Hike Breijer Zaterdag 17 Juli 1926 86e Jaargang Firma R. J. HOUWINO MIENT 7 - - TEL 644 ALKMAAR WECK Enmaak-artikelen Revue van da Week Speciaal Corsetteii-Magazijii ALKMAAR I Sroale keuze. Uit den Omtrek. NIEMEIJER'S NIEMEIJER'S 1 NO 84 INTERC. TELEPHOON 52 LiNGEDUkM COURANT DU nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE- BLAlX Tuingereedschap en Tuinslang. 13 Juli. Pie zomer is eindelijk met «enige „bestendigheid gearriveerd, schoon nog telkens worden veront rust door „dreigende luchten" Maar ook de grim migste mopperaars durven hun gal niet uitstor ten, heheerscheu hun zucht tot weeklagen... Want uit 'allé hoeken der aarde, van alle kan ten stroomden, in de nu achter ons liggende week jobstijdingen toe; verkondigend zeer zwa re en kleinere rampen. D|e tweede 'Juli-week van 1926 zal „atro carbone notata" blijven, zooals de oude Romeinen 'tnoemden: met zwarte kool goteekend. Het ongelukkige Padang, op West-Sumatra, werd telnens wederom geteisterd door aardbevin gen. De telegrammen welke de Landvoogd naar Patria zond, moesten telkens melding, maken van grooter cijfers menschenlevens, die te loor gin gen door de natuur ramp, alsmede van ernstiger m'aterièelè schade, daar ginds aangericht. Ook bleek de vaderlandschc liefdadigheid pa raat. H. M. de Koningin ging voor met het zenden van een gift van f3000 aan den Kon. Nationalen Bond, „Het Oranje Kruis", die den Oproep heeft gedaan voor steun ten bate van de slachtoffers van de Padangramp. 'Fn reeds heeft het „Oranje- Kruis" (op 10 Juli j.l.) een som van f50000 kun nen opzenden naar het' Smeroe-fonds in de-Oost. Men herinnert zich hoe dit fonds schatten gelds zond voor de slachtoffers van den jongsten wa tersnood in Nederland. Thans is aan Patria do plicht, de beurt om lnsulinde te helpen in haar nood. Men zou kunnen zeggen, dat hier het on geluk den blanken en den bruinen broeder samen brengt!— In de afgeloopen week had plaats, wij zullen ditmaal de misère rubriek maar doen voorafgaan het jammerlijk ongeval met het K.L.M. vlieg tuig, hetzelfde, waarmee v .d. Hoop en zijn ge zellen den luchttocht naar Indië volbrachten! dat op de reis WaalhavenParijs hij Brussel is verongelukt. Be piloot en een passagier, de heer Hepner, uit Amsterdam, zijn bij dit ongeval om het leven gekomen. En dien Vrijdag 9 Juli werd het vliegtuig totaa lvernietigd. Schrikwekkend lang is de lijst der ongevallen, in de jongste week voorgekomen. Ik ontleen er aan: bij een botsing tusschen auto en tram op den Wagenaarweg bij: Scheveningen werd een man levensgevaarlijk gewond en een meisje gekwetst. Bij Laren sloeg een auto-bus om. Zeven personen liepen daarbij kwetsurenop. Ip. de buurtschap Spork zijn bij 't zwemmen twee knapen verdron ken. In Limburg, bij' Gulpen, had een vreeselijk tramongeluk plaats, waarbij 6 menschen ernstig werden gewond. Bij Breda kwamen autobus en fietsrijder in botsing. De man werd zeer zwaar gewond. Geweldige onweersbuien, woedden boven Uit huizen, Eemnes en Arnihem. Iets van het nood weer dat vooral in Duitschland zooveel slecht- offers maakte, hebben wij dus wel gehad. Te Uit huizen is de oogst vernield en werden twee wonin gen door den bliksem getroffen- Te 'Eemnes is een arbeider door het hemelvuur gedood. Te Hoek van Holland zijn bij het sloopen van hét s.s. »Sirena" vier personen gewond, van wie twee zeer ernstig. Uit de jongste criminalia noteer ik: de hoofd directeur van de N.V. „Ricinus-olie-zeep en soda- fabrieken" te Maastricht is gearresteerd onder verdenking van verduistering te hebben gepleegd. Bij een ruzie-partij heeft een 15-jarige knaap 'ain 19-jarigen broeder te Rotterdam een doode- Bjke messteek in den buik toegebracht. De vrouw die (in de Berberisstraat te Amster dam), haar kind wurgde en zich' daarna wonden toebracht is overleden. Een inwoner van Prinoenhage heeft f 5000 jaargeld van eene dienstbode, welke penningen de brave man zou beheeren en zorgzaam bewaren, verduisterd. Deze reeks bijzonderheden uit de jongste ,,mi- sere-rubriek", zij voor het moment voldoendje Op het Haagsche Binnenhof was rust. Op 13 ah komt 'de Senaat bijeen, om gelijk men weet Uet „staartje" van de agenda af te doen. Die Sweltelijke hernieuwing 'van de Eerste Kamer kadert nu met rassche schreden. Onder degene,! Voor 'de eerste maal, als lid, den Senaat zul- ,eu 'dnnentreien behoort de oud-minister Oplijm, *e bedankt heeft voor den gezantschapspost te ashingtou, vacant geworden door de benoeming Vajt jhr. de Graeff tot Gouverneur-Generaal. D'e eenigen tijd geleden aangekondigde Staats- ®missie tot het onderzoeken van een minder kostbare toepassing der Lager Onderwijs-wet is gevormd. Haar voorzitter is de oud-minister mr. V. H. Rutgers, de vrijz.-democratische paedagoog Th. M. Ketelaar is onder-voorzitter der com missie. Tegen October zal, naar men verzekert, eenige promotie plaats hebben bij infanterie, artillerie, geneeskundige dienst en maréchaussee, voorna melijk. in de hoogere rangen. Tot de ,,on dits" behoort ook de verzekering van de „Tel.", dat de Rijksverzekeringsbank niet naar Delft, verhuist, in de hoofdstad zal ge vestigd blijven. Uit Zwitserland, waar de Koninklijke familie thans vertoeft, werd bericht dat de „Société d'art en d'nistoire" te Geneve aan H. R. H. prinses Juliana een boekwerk heeft aangeboden, waarin het bestaan der historische banden tusschen Ge neve en ons Vorstenhuis wordt verduidelijkt. Prachtig weer begunstigt hét verblijf onzer „roy alty" in deze Zwitsersche streek. De Koningin werd- door lichte verkoudheid genoodzaakt enkele dagen haar appartementen te houden. 'tWas de week der congressen en vergaderin gen...! Te Rotterdam had plaats de 77e Algem. verga- doring der „Ned. Mij. tot bevordering der Genees kunst". Die tot bevordering der Pharmacie verga derde Voor de 75e maal. Haar voorzitter, dr. J. J. Hofman, uit Den IJaag, is benoemd tot Officier der Orde van Oranje Nassau. Te Amsterdam werd1 het Internationale Accoun- tants-oongres gehouden. In den Haagschen Die- rentuin de algemeeue vergadering der Vereeni- ging van Gasfabrikanten. De Portugeeseh-Israë litische Synagoge te 'sGravenhage herdacht haar 200-jarig bdstaan. Tel. 526 S Mient 17 z B y CORSETTEN. KINDERLIJFJES. 3 BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. g RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. ALLE SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE - Almelo. Uit de jongste Personalia: mr; Zimmerman is uit Oostenrijk vertrokken en heeft zich naar Oos terbeek begeven. Den 17en Juli a.s. zal hij naar Amerika vertrekken. Prof. R. N. Roland Holst is benoemd tot hoogleeraar directeur van 'de Rijks academie voor Beeldende Kunsten. Generaal Majoor Rijswijk de Jong, inspecteur van de Infanterie eu gouverneur van de Residen tie, is voornemens eerlang den militairen dienst te verlaten. De heer C. Snabilié, journalist te Pa rijs, is benoemd tot ridder iu de Orde van Oranje Uit de jongste doodenlijst: Mej. 'A. D. Dulok van Heel, directrioe van het Magdalena-huis te Zetten, J. Muilemeister, oud lid "van den Raad van Indië, op 87-jarigen leeftijd! te Nizza. Dr. H. Juda, die gedurende een reeks van jaren te Amsterdam de practijk van oogarts uitocefnde, te Hilversum overleden. Minister Kandie, zooals men weet, gaarne de dingen met eigen oogen bekijkt, heeft een reisje gemaakt door Oostelijk Drenthe, zich daar deug delijk op de hoogte doen stellen van den toestand. Droeve tijdingen komen uit over de situatie, waarin zich de Plattelandfebond bevindt. Vruch teloos heeft de heer Braat gepoogd; de f6000 bijeeeu te krijgen, welke hij onmisbaar verklaarde, wil de Bond niet wel haast gaan zieltogen. Be scheikundige dr. Blomberg, uit 'Haarlem, heeft met, zijn middelen tot ontraitting te Zant- voort schitterend succes gehad. De methode Van den modernen „rattenvanger van Hamelo" zal nu ook elders worden toegepast. Zoodat het er voor de gevaarlijke en gehate langstaartige knaagdie ren leelijk begint uit te zien!... Eindelijk: te Sliedrecht leeft een „betooverd meisje. Op aanwijzing vau een hoefsmid, in too- verzaken onderlegd; werd de „heks", die het deerntje kwelde, ontdekt en door de familie var. het slachtoffer" geprest een zegenspreuk instee van duivels-formulen uit te spreken... Al welke WINKEL. Omstreeks twee uur in den nacht van Woens dag op Donderdag werd de gemeente gealar meerd door het geroep van brand en nog onder den indruk van den brand bij de firma Keetman op Maandagmiddag was alles spoedig paraat, der in lichte laaie, aan de eene zijde begrensd Midden in het dorp stond de bakkerij van L. Zan- door het cafe van Bruin en daarachter een in aanbouw zijnde kqlfbaan, aan de andere zijde door een met riet gedekte schuur van de wed. J. Koo- nien. Het geheele pand van gander, winkel en woning, bakkerij en bergplaats, alles brandde zoo fel, dat reeds de' belendende jferceelen in brand begonnen te raken. Met twee slangen en een slang op de waterleiding is het gelukt deze te behouden Het perceel van Zander is tot den grond afgebrand Het gezin en het personeel zijn bij de buren onder dak gebracht. Allen konden zich redden, terwijl de knecht, die boven sliep, zich uit een bovenraam heeft laten zakken. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. Alles is verzekerd. Het perceel van Zander is een oud perceel, dat een geheele vernieuwing zou ondergaan, waar voor de plannen reeds waren vastgesteld. dingen te Sliedrecht voorvielen in de 7e maand van het zes en twintigste jaar der zeer verlichte twintigste eeuw!.... BUITENLAND!. Caillaux heeft in Kamer de overwinning be- haald. Met 22 stemmen meerderheid heeft de Ra j mer haa rvertrouwen geschonken aan den man i die eens het land verried. Spoedig zal Gaillaux nu zijn voorstellen bij de Kamer indienen, welke I voorstellen dienen moeten tot ondersteuning en saneering van den franc. Er is echter een maar. De laatste dagen is die franc gedaald1. Dinsdag ochtend noteerde hij 6.25 5iets meer dan 6 oenten per franc. En nog h<jjad)t de dialing aan. In Frankrijk zelf staat men uiterst verbaasd over deze daling. Men acht geen wet tige redeu hiervoor aanwezige In sommige krin gen ziet men in deze daling een manoeuvre der Amerikanen om zich te wreken op de oppositie tegen de schuldtenovereenkomst. Maar wat is dan de reden van de inzinking van den Belgischen frank .Deze is nog sterker gezakt dan de Fran- sehe wisselkoers, immers Dinsdag was die koer- stand 5.25. Er zijn andere oorzaken die de daling tot stand brengen. De enorme last der oorlogs- begrooting, de kolossale uitgaven voor Syrië en Mayrokko, de millioenen bedragende Voorschotten op korten termijn, dit alles werkt mee tot de in zinking van den koers.'Ondiertussehen heeft Cail laux een persoonlijk succes behaald. Hij is er in geslaagd den Engelschexi minister van financiën Churchill, over te halen, tot het doen van belang rijke concessies. Elen nieuwe overeenkomst tusschen Engeland! en Frankrijk is geteekend, zoodat. ook hier de sphuldenkwestie uit deu weg is geiruimd. Caillaux zal Donderdag zijn financieele voor stellen indienen en, dan tevens den tekst van da overeenkomst met Engeland bekend maken. Intusschen wordt in België de toestand steeds ernstiger. De regoering is bijeen geweest en heeft een manifest gepubliceerd aan de bevolking. Zij acht de daling van den. franc ongewettigd en zui ver een manouevre der speculanten. Strenge con trole zal worden uitgeoefend op dB" Speculalie en den export. Ook iu Italië heeft meu te kam pen met de depreciatie van den wisselkoers. En daar heerseht nog wél een dictator! Het schijnt dus gelukkig niet in de macht van een dictator te- liggen om de economische wetten te regeeren. Nu wij het toch over ©en dictator hebben, is het vau belang eèns ie ontwikkeling na te gaan welke zich in Griekenland voltrekt. Generaal Pangalos, de dictator van Griekenland, heeft ver klaard zijn dictatorschap te zullen opgeeven zoo- dra het nieuwe Kabinet, dat thans gevormd zal worden den eed heeft afgelegd. Hij zal tevens: de oude grondwet herstellen- Europa zal dus voort aan een dictator minder hebben. Loopt het rijk van deze moderne alleenliiecr sobers nu reeds ten eindje? In Engeland is nog steeds geen verandering ge komen in het economisch conflict waarbij 1100000 mijnwerkers den wauhopigen strijd voeren tegen de mijnbezitters. Nog- is 'hun houding onwankelbaar. Nu de mijnwet bekrachtigt is, hebben de mijneigenaren de mijnen heropend. Doch slechts weinige mijn werkers hebben het werk hervat. De regeering 'wankelt en weet geen raad. De mijneigenarene een arbeiders houden voet bij stuk. Het Fngelsche publiek wordt de dupe van dit conflict, dat reeds ettelijke millioenen verslonden heeft. Aan ram'pen heeft het ook deze week niet ontbroken. Nog steeds komen berichten van overstro mingsrampen uit 'Centraal Europa. Maar ernstiger Was de ontploffing in Dover (U.S.A.) waarbij '20 personen gedood werden en 200 gewond. De schade bedroeg slechts 100' mil- lioen dollar. ALKMAAR. Overgangsexamens gymnasium. De uitslag van de gehouden overgangsexamens aan het Stedelijk Gymnasium alhier is als volgt: Bevorderd tot de tweede klasse: Jannie Aldenkamp, Elisabeth Arntz, J. Biemond J. H. M. Colnot, Leentje Cox, J. Deelman (vooif .vaardelijk), Nellie F. Dekker, Alida van Forent, Ada Geerke, G. van Hilten, Louise S. de Lange, Elisabeth Mello Albertina Wijenhuis de Kluijven, P. A. Offers, J. Pool, Annie Stroink, Else Talsma, Martha Tillema. i Afgewezen vijf. Bevorderd tot -de derde, klasse: E. B. J Fernhout, Greta F. Galema, L. v. de Heide, Jofrarm'a Heringa, J. Th. Mol, A. Plaats man, N. H. Pos, Willie Sangers, N. H. Schuijte- maker (voorwaardelijk), H. Stroink fvoorwaarde lijk), J. H Voort. Afgewezen drie. Bevorderd tot de vierde klasse: Freddie Elion, Anke Fisscher (voorwaardelijk), Adelaide Kool, Isa Meurs, M. G. Rosbergen, J. J. du Saar, Geertruida v. d. Stok, J. Talsma, A. J. Thomsen, J. Tinkelenberg (voorwaardelijk.) Afgewezen vier. Bevorderd tot de vijfde klasse: Maria Aldershoff, Eva Benders, Sophie Blauw, D. Buiskool. B. Cox-, W. G. J. Grioeneveld (voor waardelijk) Dora Haremaker, P, Kluitman, Willie Kluitman, E. M. Kuipers, J. Makking, Willie du Saar, Jantinc Staal, Henriette Stap, J. Verkerk, A. L. Wolf, Bevorderd tot de zesde klasse: N. R. de Boer .voorwaardelijk), Mathilde Con Petronelia Egma, Marie Hazeloop, S. Ellie Offers; WARMENHUIZEN. - Levering grint. De levering van ioo kub. M. grint voor de wegen in deze gemeepte is opge dragen aan C- Schot tc Oudorp voor den prijs van f3.77 per kub. M. HEERHUGOWAARD. Door een aantal personen is voor den tweeden keei in onze gemeente eenlijst aangeboden voor bijdragen in de kosten der stichting van een Neu traal Ziekenhuis, te vestigen in de cadettenschool te Alkmaar. Het resultaat van dezen rondgang is geweest dat nog weer een bedrag van ruim f450 aan het hoofdcomité afgedragen zal kunnen worden. EENIGENBURG. Donderdag ging de schooljeugd alhier, met uit zondering der jongste klasse per auto naar Am sterdam. Gelukkig was het weer wat koeler geworden zoodat d it nu de reizigers(sters) niet tot last was. In vrootijke stemming ging het dan, ook per auto van Kok en Tuinman uit onze Burg op Amsterdam aan en werd de reis .genomen over BergenAlkmaar—Purmerend—Amsterdam. Het eerste bezoek was aan de Bijenkorf, daarna het museum, waar door de kinderen bij wijze vau spreken de oogen uitgekeken werden. Hierna werd de inwendige mënsch met een heerlijke warme maaltijd versterkt en toog men na deze vol moed op Artis aan. Dit is het neusje van de zalm en zal nog langen tijd Tn gedachten der kinderen blijven. Immers veel wat op school geleerd en aan hun verteld is, wordt' hier in levende lijve aanschouwd. Vooral het aquarium en Diarama, (dit is de kunstmatige duinpan),werden door de jeugo.' met groote aandacht beschouwd en be wonderd Te 9 ure arriveerde de bus weder te Burg al waar al de dorpsgenooten te saam waren geloo- pen om .de terugkomenden te begroeten. Nog een schoolversje gezongen in cafe „De Burg" een woord van dank door meester uitgebracht aan de milde gevers welke deze reis mogelijk hadden ge maakt en zoo behoort dit uitje ook weer tot het verleden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1