i De Heldendag te Budapest. Onze foto'toont con groep leden van den Hottgaarschen adel, die deelnemen aan den jaarlijks gevieriden „heldendag". Door toediening van ften zwaardslag op den schou der door den Riijksbest uurder Horthy werden zij' in den rij der nationale helden opgehomen. In Hongarije grijpt men nog gaarne de gelegenheid aan om de heerschende ontevredenheid' met de on teer enne vredesonderhandelingen kenbaar te maken. Een Hollandsch gezelschap te Weenen, poseerende bij den Hofburg. Ziet ge bekenden G. Bernard Shaw. de beroemde Engelsche romanschrijver, hoopt den 26en dezer zijn 7Oen verjaardag te herdenken. OSportjasje voor een jong meisje. Vernetierende onafhankelijkheid Een Duitsch koopman sprak onlangs merkwaar digc woorden. Wij Euitschers zijn nu republi keinen geworden en heeten demoeraten. Een de mocratische vloedgolf is over ons land gegaan; wo vorderden en verkregen algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen, hebben Bedrijfsraden in 't. leven geroepen en meenden in gemoede, dat we 't „Kapitalisme" gebreideld hadden. Och' arme. Als we eens letten, hoe 't interna tionaal grootkapitaal thans overheerscht, heele landen de wet voorschrijft, óók in de interna tionale aangelegenheden, als spoorwegen, fabrieks- wegen enz., dan komt men tot de slotsom, dat alle dusgenaamde democratie ten spijt, de geld- koningen oppermachtig regeeren. We verstaan deze klacht. Vrouwenrubriek. Sportjasje voor een Jongen. De Duitsche munt blijft intact bij de gratie van New-York, Londen en.., Amsterdam. Ja, óók van Amsterdam, dat mee een rol van beteekenis speelt in 't wereldkapitaal. Nu meene men niet, dat dit louter gebeurt uit philantropische overwegingen. Geen sprake van, als de Duitsche munt niet stabiel is, komt ef van de Duitsche betaling en volgens de Dawes- overeenkomst niets terecht. Die groote Republiek is een niet te ontberen klant en leverancier in den wereldhandel. Eigen belang ^eed de geallieerden en neutralen beslui ten, zelfs noodzaken, Duitschland te helpen. Maar 't neemt niets van de smartelijk gevoelde afhan kelijkheid weg, die de echte Duitsche patriot ten, eertijds op den nationalen rijkdom zoo trotsch, nu gevoelen. 'tGaat met België en Frankrijk denzelfdien weg op. Onlangs verhaalden we 't feit, dat de Belgische iMi nister van Spoorwegen, (socialist n.b.;, met voorstellen kwam, personeel te ont slaan. |Men dreigde met algemeene werkstaking. Inzonderheid de in de Roo-de bonden georgani- seerden verzetten zich scherp. En wat zal '1 resultaat zijn? Er ia sinds verwisseling geweest va oMirusters en nu komt de nog scherpere maat regel tot uitvoering. Niet minder dan 10.000 man zullen bij de Belgische spoorwegen ontsla gen worden. De economie stoort zich niet aan ultra democratische wenschen. Haar wetten eischen 'eerbiediging, en worden ze voor een wijle vertreden, dé resultaten zullen te bitterder zijn, hoe langer die periode duurt. Hoe moeilijk is de positie van het eertijds zoo financieel krachtige Frankrijk. Keizer Napoleon de Derde hield in de jaren vóór '70 met élén énkele t redevoering de beurskoersen op peil, of deed deze zakken. 'Maar riu 'tLand is verarmd, uitgestrekte landerijen lig- j gen braak, of worden slecht beheerd. Die gebou- j wen zien. verveloos, 'tis alles een beeld van ver- val .Alleen het "schatten verslindende leger is j perfect in orde,, net als in België, dat n.b. een I zesmaal sterker weermacht heeft als Nederland: Maar de gevolgen blijven niet uit. I Ook 'het trotsche Frankrijk zal diep moeten j buigen. Al meer wint de overtuiging veld, dat, I 't land zich zelf, uit eigen kracht, niet meer helpen kan. Een zware vernedering zal 't zijn voor 'het trotsche volk en zijn leiders, de gang naar Canossa te moeten doen. En het zal voor waarden hebben te aanvaarden, van-'het interna tionaal grootkapitaal, die het land in afhankelij ke, vernederende positie brengen. Niet altijd geestig - toch om te lachen De Voorzichtige. Directeur van Overzeesche Handel Mij.: Waar zoudt u het liefst heengaan als agent voor ons huis Jonge reiziger: Liefst daar, waar de inboor lingen vegetariër zijn. Dlat kon hij ook! HuwelijkscandidaatWaarom hebt u er iets op tegen, dat ik met uw 'dochter 'trouw Vader: Omdat gij naar niet kuni onderhouden op de wijze, waaraan zij haar heele leven "gewendi is geweest. HuwelijkscandidaatHoe weet u dat? Ik kan beginnen met melk en brood, net 'als u. - Hoe feeder. Manlief, er is een brief van Neef Karei. Hij verlaagt er naar, me weer pens te zien. Hoor eens, Emilie, sedert we getroüwd zijn, moe't dat verlangen naar je van anderen "uit zijn. Als er absoluut iemand naar je verlangen moet, laat ik het dan maar zijn. Niet altijd geestig. Toch om te lacheh. Een „vlugge". ,Hoe lang heeft die klerk bij1 u „Ik denk -een uur of vier. „Zoo; ik dacht, dat hij al langer „Dat is hij ook. Hij is hier al vier Bezoeker gewerkt Patroon Bezoeker: hier-was Patroon maanden." Zij liet geen tijd verloren gaan. Jane: „Juffrouw «Jansen zegt, dat mijnheer Goudsbloem haar Woensdagavond ten huwelijk vroeg, maar dat zij hem haar antwoord niet vóór Donderdags gegeven heeft." Bia: „Als- dat waar is, dan wil ik wedden, dat hij haar vroeg om één minuut vóór twaalven en dat zij hem nam om één minuut óver twaal ven."' Up bekende anbek endje. In een Duitsch blad werd onlangs geadver teerd: De heer,- die in de Bloemenstraat een beurs met. geld vond, wordt verzocht, daar zijn naam hekend is,ze aan het adres Van den -eigenaar terug te bezorgen. Benige dagen later las men het volgende ant woord: De heer, wiens naam bekend is. en. die in de Bloemerstraat een beurs met geld opraapte, verzoekt den verliezer, ze aan zijh huis te komen afhalen. Humor in Beeld. Iedere jongen, die er nog geen heeft zal' graag zoo'n jasje willen hebben, zoowel voor aan zee, als voor sportgebruik gedurende de vacantip. Zoo'n sportjasje staat vlug, v-oorad als men het maakt van gestreept flanel o,f van marineblauw stof met koperen knoopen. Het hierbij afgebeelde jasje leent zich uitstekend dm uw jongen er 's morgens en 's middags aardig uit te doen zien. Het patroon bestaat uit een voorstuk, een hal ven rug, een mouw in twee gedeelten (bóven, en onder) het halve smalle kraagje, dat achter aan den hals komt, een voorbelegsel, een manchet, een borstzak en een zijzak. Voor jongens van; vijftien zestien jaar heeft men ongeveer drie meter stof noo'dig van 8090 c.M. breed. Men vouwe de stof dubbel, zelfkant tegen, zelfkant en men legt er de patroongedeelten op, zooals in de teekening ie aangegeven, terwijl men er voor zorgt de rugzijde van het jasje zoomede den kraag op de vouw te leggen. Men knippe daA de andere stukken, behalve den 'borstzak twee maal uit. De mouwen moeten, van boven tob akn den elleboog toe, op de lengte van de streep gelegd Worden, alsook het onderste gedeelte van het voor-belegstuk. Men zorge er voor genoeg ruimte over te houden goor de naden en -den zoom. De kraag is een z.g. ehawlkraag. Men doet het beste om ie beide voorstukken om te slaan en achter aan den hals het kraagje te bevestigen; daarna het belegstuk er over heen tot de onder zijde van de voorpanden. Diit is het lastigste gedeelte van het werkje, nl. het ineenzetten van kraag, hals en belegsel. Een knippatroon van dit jasje is te verkrijgen onde ropgaven van No. 388. Kosten 55 cents.. HET PROBLEEM. .Jantje (die diep heeft zitten nadenken, toen hij 'zijn moeder eenige stapels lang ongedragen goed uit de kast heeft zien halen) „Zeg, moeder, waar .leefden de motten toch van in den tijd van Adlam en Eva DE WENK. Mevrouw Vriends: Krij'gèn jullie die vervelen de familie Eptgraag nog zoo dikwijls op de thee F iMeyrouw List: O, neen. Eindelijk hebben zij den wenk begrepen. (Mevrouw Vriends: Wat beb je-tegen hen ge zegd Mevrouw List: O, we hebben heelemaal niets gezegd. Maar wij gaven hen iederen keer opnieuw Moscovisch gebak. HET HANGT ER, VAN AF. Hij: Denkt u werkelijk, dat een vrouw liet sa laris van een man moet krijgen? Zij: Dat hangt er/ van af, of zij met hem ge trouwd is of niet. Nikkertje en Dikkertje in Sprookjesland. Eindelijk werd het paleis van den koning bereikt en alle dames en heeren (raden binnen. Nikkertje en Dikkertje waren op avontuur uit, daarom aar zelden zij niet, om ook.naar binnen te stappen. Zij volgden de menigte naar een groote, prachtige zaal, waar een rijk versierde tafel stond', vol met ;le heerlijkste gerechten. Toen namen de twee vriendjes, evenals dc anderen, plaats aan de tafel en smulden naar hartel-ust. Nikkertje was eeii klein beetje teleurgesteld omdat er geen taarten waren, waar hij zooveel' van hield. De Koningin "had ze echter zelf gemaakt, maar de booze knecht van den Koning had ze gestolen. In ieder geval was er toch genoeig om te eten en alle dames en heeren zagen er zoo vxoolijk uit alsof ze nooit een gelukkiger tijd gekend hadden. Een klein jongetje, Japie Hoornblazer genaamd, kon geen plaatsje aan ta fel vinden; daarom ging hij heelemaal alleen in een hoekje zitten met een groot stuk'cake. Het was een verwaand, klein kereltje, want hij dachi, dat hij alleen zoo knap was om zijn duim in de cake te steken en er dan een ro zijn uit te halen. Iedereen zou dat toch kunnen, als hij onbeschaafd genoeg was om zijn vingers te gebruiken! j

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4