FirmaZut Suus Klttnnen Muur MwMiw Bezoekt onze buitengewone UITVERKOOP w J.RKeuss Belooning van Landbouwarbeid. Voor Bruiloftenen Partijen. B. KOORN Co., Opgericht 1808 duurt deze maand nog voort - HEERENKLEEDING nu lage prijzen. Ml ENT 2 Zaadmarkt 52 ALKMAAR' in v. d. LIJN's Heerenmodehuis, I In ,,De Nedcrlandsche Mercuur" komt een in teressant artikel voor over bovenstaand onder werp, ,dat. we in zijn geheel laten volgen. Het luidt aldus: Belooning van lanidlbouwarbrid'. In de hauseeperiode, toen lotmen en prijzen in een vicieusen cirkel omhoog vlogen, heb ik her haaldelijk voorspeld, dat die landarbeiders hier van de dupe zouden wonden. Ik grondde deze voorspelling hoofdzakelijk hierop, dat 'het arbeidsloon 1) in den landbouw bepaald wordt door de natuur en wel door de hoeveelheid landbouwproducten, die de onder de ongunstigste omstandigheden uitgevoerde arbeid, de zoogenaamde grensarbeid, geacht wordt op te leveren. Zoolang de prijzen der landbouwpro ducten-hoog blijven, zoo redeneerde ik, zullen de betrekkelijk hooge geldlooneu zich ook in den landbouw kunnen handhaven. Gaan de prijzen naar heneden, dan moeten de loonen spoedig vol gen. De vakorganisatie zal ill dezen weinig kun nen uitrichten, daar ook zij1 tegenover de natüur machteloos staat. Wil zij' dit niet inzien, des ,te erger. Hare actie zal dan leiden tot groote werk loosheid. Met hen, die werkzaam zijn in andere beroepen en bedrijven, staat de zaak ©enigszins anders .Zij staan niet onmiddellijk tegenover .de natuur. Tusscheu beiden staan de bewerkers van den grond. Op hen kunnen zij, dank zij; de toege- nomeu organisatie, de hooge loonen, voorloopig althans, verhalen. De ervaring der laatst^ jaren heeft voldoende bewezen, dat ik destijds den toestand niet zoo verkeerd inzag. Fr is een groote wanverhouding ontstaan tusscheu de belooning van den land bouwarbeid eu de iudustrieele en stedelijke loo nen. En deze wanverhouding valt niet aileen in ons land waar te nemen, maar zijl is, mag men wel zeggen, een internationaal verschijnsel. Het hooge loon- en prijsniveau in verschillende industrieele en stedelijke beroepen werkt langs drieërlei weg voor hen, die van landarbeid moeten leven, noodlottig. In de eerste plaats verhoogt het de productiekosten in den landbouw, waardoor het financieel resultaat eu daardoor ook het loon, wordt gedrukt. In de tweede plaats moet de land arbeider verschillende producten en diensten te Koopt Uw beboodigde Wijnen bij ondergeteekende en gè zijt zeker prima kwaliteiten te ontvangen voor de laagst mogelijke prijzen. De meest gevraagde soorten zijn Roode port per flesch 90 cent Geelè Samós 100 cent. Tokayerwijn zacht en lekker 190 cent. Roode Spaansche per flesch 110 cent: Malagawijn per flesch 140 cent. Spaansche Superieur per fl. 175 cent, Onaangebroken flesschen kunnen terug. Aanbevelend, H. Hart Mz., Oudkarspel, duur betalen. En iu die derde plaats beletten de hooge loonen een zoodanige uitbreiding der indus trie, dat daarin eeu voldoend deel van dèn plat telands-bevolkingsaanwas werk kan vindten, ten gevolge Waarvan oen te groot aantal personen op landbouwarbeid zijn aangewezen. .Kortweg gezegd, zie'ik den toestand aldus. Du- helft der arbeiders 2), n.l. zij, die in handel, industrie en overheidsdienst werkzaam zijn, leeft bij1 korteren werktijd gemiddeld beter dan voor heen, dank zij' de omstanidigihieid, dat de helft die in dén landbouw werkt, even lang of nog langer arbeidt da,n vroeger en slechter leeft. En het dijkt mij niet onwaarschijnlijk, dat, indien deze wanverhouding ophoudt, tevens de achturige werkdag onhoudbaar zal blijken. O ven hetvraagstuk der belooning van den •llandbouwarbeid zijn in de laatste wekenvan tweeërlei zijde belangrijke opmerkingen gemaakt, n.l. door den "heer v. d. Sluis in de zitting" der 2de Kamer van 21 M,ei j.l. en dbor den be konden automobielen-fabrikant Ford. Het is naar aan leiding van hunne Opmerkingen vooral, dat ik het een en ander in het midlden wensch te brengen. De heer v. d- Sluis zoekt die oorzaak van de lage landbouwloonen in de eerste plaats in te hooge grondprijzen. Aan de hand van een becijfe ring, voorkomende in een publicatie van de Di rectie van den Landbouw, komt hij1 tot de con clusie, dat de Nedcrlandsche bodem aan loon en pacht samen pl.m. 1000 millioen gulden3) 's jaars opbrengt. Nu zijn er in den landbouw pl.m. 500 duizemt volwaardige arbeidskrachten werkzaam. Ieder zou dus ongeveer f2000 's jaars kunnen verdienen. Dat het loon in vele gevallen nog ver beneden de helft daarviln blijft, is z.i. een ge volg "van-het feit, dat een ander met de vruchten van den arbeid' gaat strijken. Deze redeneering wil er bij -velen nog al in, In de eerste plkats, doordien zij een overdreven besef hebben van de stijging der lèndprijzen. Voorts zijn zij geneigd, inkomen uit grondbezit te be-, schouwen als onrechtmatig ten koste van andere burgers verkregen goed. En in de derde plaats achten rij het doen stijgen van het loon ten koste vap den grondprijs vrij gemakkelijk, indfen de ar beiders maar voldoeende georganiseerd zijn en de Regeering niet schroomt op het gebied van het pachtwezen krachtig in te grijpen. Naar het mij toeschijnt, steunt dit standpunt op een ver keerd inzicht in het verband tusscheu loon cn pacht. Lage loonen zijn geen gevolg van hooge grondprijzen, maar deze laatste omgekeerd een gevolg van lage loonen. En deze weer van de i talrijkheid der op landbouwgebied aangewezen bevolking in verhouding tot de beschikbare op1- pervlakte cultuurgrond. Bij de verhouding, zooals die nu eenmaal is, behooren lage loonen en hooge - j grondprijzen. Hoezeer ,men de noodzakelijkheid daarvan ook mag betreuren, alleen bij1 lage looinen en hboge grondprijzen wordt bevorderd, dat op' een kleine oppervlakte zooveel mogelijk handen werk vinden en gestreefd wordt naar vermeerde ring van cultuurgrond. 1) Hiertonder is in deze beschouwingen zooi- wel te verstaan het loon der loonarbeiders als. de belooning, die dé boer zelf voor zijd arbeid geniet. 2) Over de geheele wereld' gerekend. I '3) lk laat in het midden of dit cijfer juist is. Het komt mij voor,-dat uit het door de Direc- tie van den Landbouw berekende eindcijfer nog heel Wat meer moet worden betaald dan loon en' pacht alleen. (Wordt vervolgd). De Warmte veroorzaakt Slapeloosheid, maakt Benauwd en Onrustig. Mijnhardt's Zcnuwtabietten maken Kalm en geven U.een Verkwikkenden j slaap. Buisje 75 et- Bij Apoth. en Drogisten Uit den Omtrek WARMEN HUIZEN. - l Ernstig ongeval. - Donderdagavond omstreeks 1 7 uur is een drif-jarig kind vlak bij de ouderlijke I ^woning van F. Mosch aan den Westfrieschen Dijk I te Schoorldam door de vrachtauto van J. Dek- j ker overreden en terstond gedood. Het kind was, toen de vrachtrijder bij de woning weg reed, zon- der dat de bestuurder het bemerkte, op.de tree plank gaan hangen en is ongeveer ioo M.' verder er af gegleden met het, gevolg, dat het achter- wiel over het hoofd van het kirid ging, «hetwelk j tótaal werd verbrijzeld. Den vrachtrijder treft in deze geheel geen schuld. Even tevoren had hij de |3 kinderen van F. Mosch nog gewaarschuwd niet pant de auto te komen. Moge dit geval voor de oudcis weder een ernstige'aanmaning zijn om kunne kinderen te waarschuwen niet achter au to's of wagens te gaan. SINT PANCRjAS. Mej I. Jellema alhier, slaagde j.l- Dinsdag te Leeuwarden voor het examen nuttige handwer ken i Buitenland Het land der weduwen. Indic; het land der oeroude wijsheid, wordt niet ten onrechte het land der weduwen genoemd Volgens de volkstelling van 1921 zijn er in geheel Indië 28 420,000 weduwen. Het is ongeveer het vijfde deel der vrouwelijke bevolking. Verreweg de meesfen zijn Hindoeweduwen. Men kan dit groote aantal begrijpen, wanneer men bedenkt, dat de oeroude zede der kinderhuwelijken het ka-' rakter van een onveranderlijke wet heeft aange- nomen'. "De meisjes moeten voor het twaalfde le- vensjaai getrouwd zijn, anders is de familie ónt- eerd. Een kleinkind kan dientengevolge aan een man van 50 jaar uitgehuwelijkt worden en we duwe worden nog voor het tót de, jaren des ver stands gekomen is. Zoo zijn van de Indische ge trouwde .vrouwen" twee en een half millioen on der de tien jaar, 134000 jonger' dan vijf jaar -en 14000 jonger dan een jaar. Van de 28 millioen .weduwén hebben 335000 nog niet hun vijftiende jaar bereikt, 112000 nóg niet hun tiende, i7ooD;nog niet hun vijfde en 1000 zijn nog geen jaar oud. Het lol der Indische weduwe is zoo treurig mo gelijk, want de godsdienstige wet' verbiedt haar. te hertrouwen. Geheel Indië komt in verzet wan neer eenmaal een vader verlicht genoeg is om zijn dochter een tweede huwelijk te lajen aan gaan. Het verbod om te hertrouwen scijnt zoo vanzelf sprekend, dat in menig deel van het land zelfs de christenen het in practijk brengen. De heiden schijft aan de weduwe de schuld toe v aniden dood van haar echtgenoot. Daarvoor moet zij haar leven lang boeten. Mishandeling of minstens verachting is voortaan haar deel. Haar hoofd wordt kaal geschoren, zij moet ieder sieraad afleggen en wordt tot slavin des huizes vernederd. Kinderweduwen mogen niet met andere! wedu wen spelen en iedere vroolijkheid wordt gestraft. Een Indische weduwe deed eenmaal' de uit spraak; sinds de afschaffing der weduwenverbran- ding bestaat het eenige onderscheid voor ons daar in,dat wij thans ons gansche leven lang in een langzame kwelling wegsterven, terwijl wij vroe ger gruwzaam en snéller stierven." en met keuze uit den enermen voorraad koopt U bij ons nieuwe RIJWIELEN vanaf 30 gulden. Meisjes- en Jongens Rijwielen vanaf f 17.50. Gebr. Dames- en He'eren-rij wie len vanaf f 10. Grootste sorteering banden en on derdeden tegen uiterst lage prij zen. BURGERS E.N.R. Rijwielen- Naaimachines NAAIMACHINETAFELTJES Olie, Naalden, Onderdeden Gramafoons vanaf f 15,- Gramofoonplaten vanaf 75 cent. Beka Platen Kinderwagens in Engelsche uitvoering vanaf f29.75. VOUWWAGENS Reparatie-inrichting voor Rijwielen, Naaimachines, Gramofoons en Kinderwagens K inderwagenband Ziet onze Etalages. „NUGGET"-ARTIKELEN Schoéncraems, Schoenwit, Schoengrijs Fijnste Vruchten-essences voor het maken van LIMONADES Citroenzuur, Wijnsteenzuur, Citroen- spiritus. Voqr de Inmaak: Kurken, Parralfine, Flesschenlak, Bruispoeder voor Bessensap, Zwavel- lint, Percament. Inmaakkruiden, ep alle verdere artikelen koopt U- bij ons best en billijk. NAAR HET EILAND URK Dagelijks om 10 uur fïïiïS Z VERTREKT UIT TT KAMPEN en ENKHUIZEN EEN MOOIE SALONBOOT Eerst» Prker Stoomvaart-Maatschappij Het Typische Eiland in de Zuiderzee KOORN's koffie al geprobeerd? Welke nam U? van 1.00 1.20 .30 per pond of met het loodje van 1.38 En KOORN's thee 34, 36, 38 of 40 ct. per ons Was ze niet geurig en krachtig Tandtechnische Inrichting K. AC KEMA, Wilhelminastraat 43, (Haarlem, Laat 148, ALKMAAR, hoek Krebbesteeg. van 10—4 uur bij den Heer OOI JE - j VAAR, Ritsevoort hk. Oudegracht, i Vraagt op ons spreekuur gratis in lichtingen tegen zeer voördeelige con ditiën. Belangrijk Bericht Door de naar de eischen des tijds ingerichte Electr. Optische Werkplaats en het in voor raad houden van alle soorten Glazen, kunnen ('rillen, Pince Nez enz. nog denzelfde'n dag vervaardigd Worden en reparatien binnen enkele uren gereed zijn. JOH. LAUWERS. Opticien, Payglop 3, ALKMAAR WAARSCHUWING. Laat uw recepten, brillen en reparatien gereed maken door 'n vakkundig bekend opticien. Heerenbaai, Portorico. TABAKSFABRIEK db. wakende leeuw- Laat A 125 Alkmaar Prima, kwaliteit in alle prijzen. 70, 80, 100, 120, 140, 150, 160, 180, 200, 225, 250, 300, 350, 400, 450 en 500 cent per pond. Blanke Krul. Pruimtabak. Catm h{iaAu\£n; Langestraaf 80', Alkmaar. nrQI ICy Spotkoopjes in alle courante artikelen BC9LI9 I Stroohoeden, Overhemden, Dassen enz-

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 6