NIEUWE Gemeenteraad Sint Pancras No 85 HTERC.TELEPHOOH sz Dinsdag 20 Juli 1926 35e Jaargang Algemeen Overzicht STEMMINGSBEELD UIT GRGENTENLAND LMGEDIJKER COURANT BINNENLAND'.' "Wat is er op dit ondjermaansche volmaakt Aan alles wat met menschenhanden gemaakt wordt zal wel altijd de fout van het onvolmaakte blijven kleven'. En juist omdat wij menschen zijn, ku'n- nien wijl dat ook begrijpen, hoewel het zich daar van bewust worden ons niet altijd aangenaam stemt. Tot onze groote, wij kunnen wej zeggen tot 'onze nationale smart, is de E Vli, het roem rijke 'vliegtuig, dat den glorierijken tocht naar onze overzeesche bezittingen nog zoo kort geleden succesvol had volbracht, ternieergestort ver nield, verpulverd tot een verwarde massa on herkenbaar materiaal. De trotsche vogel, hij ligt dlaar, verminkt, geslagen neder; zij'n loerende vij and, 'de havik van het onvolmaakte, hij' laoh'ti spottend en verdwijnt spoorloos uit het oog, om straks op een andere plaats, bij' een andjare gele genheid, wederom plotseling, even valsch en even harteloos te werk te gaan* Wat geeft da't bloed dorstig monster om menschenlevens, zooals er hier weer twee aan zijn roofzucht zij'n ten offer ge vallen? Wat trekt hij zich aan van de vader boze kindertjes, de treurende jbnge weduwe, die in de diepste droefheid en den grootsten rouw zijn achtergebleven? Wat maalt hij1 om ons gekwetst gevoel van natiouale trots bij het verlies van de overwinningstrofee, het embleem van vermeer- derdie verbroedering, van verminderden afstand tusschen het Moederland1 en de zoo veraf gelegen Koloniën? Niets! Smadend krast hij! zijn over- winningskroet en bet is, alsof daarin iets door klinkt Van een waarschuwing: „Past op! Tot Spoedig!" Wanneer wij weder zoo'n, telegrafische med|e- dieeling onder de ocgen krijgen, overvalt ons een gevoel Van afschuw, van verbijstering, en van kinderlijke afhankelijkheid. Hoe goed het maaksel onzer handen op het eerste gezicht moge schij nen, hoe dikwijls het zelfs proeven van dleugde- Olijkheia' hebben afgelegd, als een donderslag bij. helderen..hemel wordt ons. dan weer aan het verstand gebracht, dat wij niet mogen vergeten, dat het slechts aardlwormeh zijin, die het in elkaar hebben gezet en dat wij ons niet behoeven te ver- hoovaardigen om die prestaties. Iets anders is het, natuurlijk, wanneer het een of andere product onzer menschelijke capaciteiten door onze eigen kortzichtigheid aan teveel onvol-i maaktheid mank gaat en niet door een tekort koming van techniek of mechaniek, welke eerlang nog zullen worden verbeterd. Het moge misschien niet aangenaam zijn voor ons gevoel van eigen waarde, doch het is niet kwaad zoo nu en dan eens een opmerking te maken over iets, dat eigen lijk reeds lang „actueel" is, doch niet zoo erg druk word't besproken. Zoo b.v. de kwestie Vlis- singen. De beteekeuis dezer, -voor ons land toch ontegenzeggelijk zeer belangrijke havenstad, wordt niet in alle kringen gelijkelijk geappreci eerd. Zij ligt aan d'en mónd eener belangrijke rivier,' aan het einde van een belangrijke spoor- llijn, di eons met Duitschlartd verbindt. En toch' moet deze stad worstelen om haar positie te handhaven. "Verschillende redenen kunnen daar voor worden aangegeven. (Haar 'marinewerf verdweenzij kreeg een nieuw station de spoorwegwerkplaats werd1 haar ont nomen. De Maatschappij „Zeeland" vestigde er haar zetel doch de nachtdienst gaat vanuit Hoek van Holland'. Dp toestand is dus van dien aard, dat nooit iemand met zekerheid kan zeggen of Vlissingeu »,het halen zal" of niet. Maar nu gaat het bui tenland er zich mede bemoeien: dat is te zeg gen, andlere naties schijlnen wel iets te zien in Vlissingen als Havenstad en als buitenlandische Maatschappijen, die, zooals vanzelf spreekt, alleen geleid worden door het pecuniaire voordeel, ruim ten aan den haveendam aanvragen dan zou het wel mogelijk kunnen zijn, dat Dien Haag, hoewel ve rvan de „hitte van den!strijd", zich eens ter dege gaat inspannen, om een duidelijk beeld van den toestand te krijgen, c.q. denzelve tot nut van het algemeen gaat verbeteren. O.i. niet onverdiend'.... BUITENLAND!- Dngeland. Dezer dagen vergaderde de Mijn- werkersbond in Londen en Cook heeft voor groote verzamelingen van mijnwerkers in Staffordshire etl Nottinghamshire gesproken- Uit de houding der arbeiders en de berichten w'elke Cook uit Northumberland medebracht, blijkt, dat de mijn- Werkers, evenals 'ie vrottwen, vastbesloten zijn. ntet op de door de regeering gestelde voorwaar den in te gaan. Zij; willen het werk alleen hervat ten op de voorwaarden van April, zegt Cook, dus not gelukkige einde van 'dezen strijd is nog niet z,Jo nabij als wij de vorige week dorsten hoipen. Het geschil in de mijnindustrie blijft dus ac tueel, hoewel de Engelsche dagbladen hun groot- ete ruimte er niet meer voor reserveeren. Er is ^n veel belangrijker kwestie aan de orde: De tegeling der Oorlogsschuldien. Hoe het precies zal nfloopen kan niemand zeggen, dioch in Engeland Worden er heele kolommen aan gewijd- Natuurlijk ls regeling voor dat land van groot belang, ®ah gee nland ter wereld kan ter grooter interesse .1 hebben, dan Frankrijk. \Vjj zullen "daarom in het Fransche overzicht nog even Op deze kwestie terugkomen. De Engelsche bladen keuren intus- schen vrijwel unaniem de regeling tusschen Chur chill en Caillaux goed, zoodat de mogelijkheid op een kleine verbetering te hopen is in den toe- j stand. I Frankrijk. Hier hebben de bladen zich nog niet dan zeer beperkt uitgelaten over de schul den® vereenkomst en bepalen zich over het alge- meen slechts tot het publiceeren van den tekst, j De groote waarde van de gegeven garantie ligt J natuurlijk niet op politiek gebied, doch in de ofrmeele erkenning door het Britsehe, Kabinet, dat de Fransche schuldbetalingen afhankelijk zul len zijn van de bedragen, welke Duitsehland zal doen afschrijven op rekening „Herstelbetalingen". Het is thans dus een feit geworden,, dat de heer Caillaux voor het saueeren van den Franschlen franc iets heeft gedaanhij heeft al moge het nog niet veel zij'n toch reeds iets bereikt en zijn positie werdt hierdoor natuurlijk ©ogenblikkelijk sterker. Doch ook hier weder schuilt het "bekende giftige addertje in het politieke gras? De ratifi catie van het accoord met Amerika verkeert nu in een positie van zeer labiel evenwicht. Zou, immers, de toevoeging van de „claüse de sauve-, garde", de veiligheidsclausule, door Mellon niet worden geaccepteerd, dan is de kans op ratifica tie van het Amerikaansche aceoord verkeken. Op dat punt is de toestand nog meer toegespitst dan te voren. Deze week beginnen de Kamerdebat ten over de algeheele finantieele regeling; nie mand weet nog hoe de uitslag zal zij'n. Onder de huidige omstandigheden is het dan ook onmoge- llijk om voorspellingen te doen. België. In Brussel werkt men met man en macht om de dreigende gevaren, welke de inflatie met zich medebrengt, met eenig succes het hoofd,' te bieden. Wie de beursnoteeringan geregeld heeft gevolgd eu den stand van den Belgischen Franc heeft nagegaan, zal onmiddellijk moeten toegeven, dat de nood werkelijk groot is; doch nu wordt er ook een werkelijk grootsche reddings actie ondernomen. De regeering zal namelijk zeer waarschijnlijk volmacht krijgen om den finanti- eeien toestaud re regelen. Een wetsvoorstel is aanhangig, waarbij den Koning voor dien tijd' van zes maanden volmacht wordt verleend, om all efihantieele en andere maatregelen te treffen, die de huidige toestanci mocht eisehen. Waarschijnlijk zullen verschillende diensten in regie-maatschappijen worden omgezet en ook schijnt men, in Davolging van het Dluitsche voor beeld,' te denken aan de invoering eener goud valuta. Door deze en dergelijke maatregelen be staat inderdaad de mogelijkheid' om tot saneering van den Belgischen franc te geraken en wij ver trouwen, dat binnen afzienbaren 'tijd' de noteerin- gen van Brussel een beter figuur op de koerslijst zullen makeu. 'en dat dit altijd zal 't ontkennen! gevaarlijke periode is, wie Van stemming gesproken. De aardappelen, voor export bestemd, brachten enkele dagen in de vorige week minder dan 3 c'ents per Kg. op, voor de schotten; met de wit- vleëzige als negentigvoud en ideaal was het nog treuriger gesteld. Er zijn groote partijen gëveild, om de Oost, die f0.901.per baal van 50 Kg. opbrachten. In Amsterdam zagen we de vorige week in een winkel Muizen geprijst voor 1 dubbeltje! per Kg.? neen per 3 Kg. We konden de verzoe king niet weerstaan, eens bij dien winkelier in te loopen en te informeeren, hoe zulks kon. 't Waren n.l. geen bonken", hoewel niet kon ont kend, dat die aardappelen aan de grove kant waren. Curiositeitshalve deelen we hier- 't antwoord van dien winkelier mee: „Of ik die partij voor 10 ets. per 3 Kg. verkoopen kan? Ja hoor, dan verdien ik er nog aan. 'kZal je vertellen, hoe 't zit- Dfeze aardappelen zijn afkomstig uit den IJpolder, de boer was wat angstig voor zieken en heeft ze verkocht voor 2 ets. per Kg. franco thuis. Mijn commissionair verdient er ook nog een kleinigheid aan, zoo kan ik dat goed voor dien prijs verkoopen." i JEm gaan ze vlug van de hand?" vroegen we. Ze zagen er werkelijk niet slecht uit. „Neen," luidt 't antwoord, „die prijs is eigen lijk te laag, nu wordt !t goed, door 't goedkoope niet vertrouwd." We hebben dien man in overweging gegeven, eens offerte te maken aan den hoefijzer-corres pondent van het „Handelsblad". Dus is de stemming voor aardappelen slecht, uitgesproken slecht. Natuurlijk gaat men piekeren, om een verkla ring te vinden, voor dit voor bouwer en koopman zoo schadelijk gebeuren Een bepaalde oorzaak, zal wel moeilijk zijn aan te wijzen; veeleer werken verschillende factoren mee tot dit te betreuren prijsverloop, werkelijk de prijs is verkoopen Vrees voor de ziekte; in 't Centraal Orgaan vtin den handel lazen we, de kooplui worden voor zichtig, aan zieke aardappelen is al zoo veel leergeld betaald. Nu heeft 't een paar dagen ge spannen, de ziekteverschijnselen waren aanwezig, Toch loopt 't met 't geelvleesch, met de SchortJ- ?ten, nog al los, van kwaadaardigen aard schijnt igeen sprake. Verder is het aanbad geweldig, uit alle moge- f.lijke streken. Waar vroeger betrekkelijk weinig vroege aard appelen werden geteeld, zijn dit jaar bunders met 't gewas betplant. En hadden de nachtvorsten in 't vroege voorjaar op de buitengronden de groei ■niet vertraagd, de klad zou nog eerder in 't arti kel gekomen zijn. Naar alle waarschijnlijkheid blijven de aard appelen dit jjaar goedkoop, de beplante opper vlakte is sterk uitgebreid, door de lage suiker prijzen, j.l. Zaterdag kwam 't bericht af, dat de groote bietsuikerfabriek Holland te Halfweg de zen herfst niet werken zal. Men berekende, dat er hoogstens 60 millioen Kg. op de gecontrac teerde gronden zouden groeien, terwijl er 150 millioen K.G. voor behoorlijk rendement noodig waren. Een groot deel der gronden, in normale .jaren door s u i ker bie te ip in ge no menprijkt nu met aard appelen. Er zijn wel meerdere oorzaken aan te wijzen, die met vrij groote zekerheid tot deze ongekead 'lage prijzen meewerken. Men zie verderfoiet over 't hoofd, dat de prijs daling van bodempredueten zich voltrekt over de gehecle linie. Ook de verwerkte grondstoffen als boter en kaas dalou in prijls. 't Vee is goedkoop, en de prijs v<*or vette varkens- is heel wat lager als 't vorig jaar. Men is thans aan 't karweidorschén. 't Beschot van dit specerijgewas is laag, op de beste grondeu '20 baaltjes vau 50 K.G., en de prijs is thans pl.m. .15 gld. per baal. Vergelijkt men deze prijzen, eens met die van voor twqe jaar, nu pl.m. 15, toen 'f 50.60, dan is ook dat verschil enorm. Neem verder de groenten, nauwelijks is er uog roode kool ter markt, vorige week hoogstens te Broek 20 aanvoerders, of de prijs daalt tot A ets. per K.G,0®k de bloemkool is niet duur, wat trouwens in een warme periode tot de uit zonderingen behoort. Vat'men zoo alles samen, dan is het onmisken baar. dat- de tjödemproducten in waarde dalen, wat niet nalaten zal gevolgen te hebben voor de heele samenleving. Meer en meer realiseert zich de werkelijke toestand van Europa, we wezen er reeds eerder op. Onze tuinbouw, op export aangewezen, merkt de malaise dadelijk, eerder dan de graan'produoee- rende landbouw, waarvan 't eigen land een tekprt heeft. Maandagavond half acht vergaderde de ge meenteraad der gemeente Sint Pancras in vol tallige zitting ten raadhuize onder voorzitter schap van den burgemeester, den E.A. Heer Kioonenburg. Afwezig is de heer Snel. De voorzitter opent de vergadering met eeh woord van welkom. De notulèn der vorige ver gadering worden na voorlezing ongewijzigd vastgesteld. De stemmingen zullen aanvangen bij den heer van Kampen. Ilngekomen is de goedkeuring van Ged. Sta ten op het raadsbesluit omtrent de wijziging, van de begrooting 1926. Van den Inspecteur der Directe Belastingen is ontvangen de raming voor 19261927 groot f13000.—. Ontvangen is het verslag van den keurings dienst voor waren! over 1925, eveneens het ver slag van de Kamer van Koophandel en dat der provincie Noordholland. Die voorz. deelt mede dat de Steemenlaanj thans bestraat is. De globale berekening hier voor is f 70.— terwijl 1000 steelnen zijn aan gekocht, zoodat de nieuwe bestrating pl.m. een bedrag van f 1000 kost. Tevens deelt de voorz. mede, dat èr borden geplaatst zijn bij! de lanen van Tol en van Booij. De 'heer Duif maakt een opmerking omtrent de plaatsing; der 'borden, daar 'deze van den, zuidkant niet te' zien zijn. De voorz. zegt' toe hierin verandering te zul len brengen. Vervolgens is ingekomen een prijsopgave van P. Kotoij, betreffende; het doortrekken van de sloot in de Westbéverkoog. Door adressant is het verzoek aan 'den raad gericht deze werk zaamheden te mogen verrichten, vergezeld van; een prijsopgave betreffende de kosten. B. en W. stellen voor deze werkzaamheden bij publieke aanbesteding te doen verrichten. De voorz. deelt mede dat deze werkzaam heden uitstekend verricht kunnen worden door de werkeloozcn, waardoor, B. en W. het voor stel doen van publieke aanbesteding. De heer P. Ivooij kan dan èveneens inschrijven. De heer Spel wil dit werk uitsluitend doen geschieden door inwoners! dezer gemeente. De heer Lek is dezelfde meening toegedaan én dringt aan op ©en nauwkeurige uitvoering, vajn het werk. De beer Kloosterboer wil eerst de Veen-, commissie bijeen roepen. Vooral daar dit een werk is dat voor gezamenlijke rekening zal geschieden. De voorz. is het 'hiermede edns en w'il de vergadering eerst afwachtenl alvorens de noodi- ge stappen te doen. De.heer Duif dringt aan om spoedig te ver gaderen. De heer van Kampen voert aan, dat het nu den tijd niet is, daar voor dit werk de Molens sloot leeg gehaald moet worden, doch dit niet mogelijk is, daar het water te hoog is. Na eenige discussies wordt besloten te zij ner'tijd over te gaan tot publ. aanbesteding. Ingekomen is eenj verzoek' van Maarten Deu tekom betreffende uitkeering van den toeslag 'van f7.50 als vergoeding voor de stopzetting, der Veenderij. De voorz. geeft de volgende toelichting: Op jïen dag van de stopzetting der werk zaamheden in de veenderij is aan iederen ar- beide^. voor den arbeid, verricht op dien mor gen een uitkeering van f2.50 plus een toeslag van f'7.50 gedaan. Adressant heeft dezen toe slag niet ontvangen, daar hij dien morgen niet aanwezig was. De heer Lek zegt, dat Deutekbm bij hem ïs geweest. Eerst gevoelde spreker niet veel voor dezenjfeeslag, doch na toelichting van genoem den persoon is spreker van inzicht veranderd. Sprekér zet hierna de toedracht van het niet. aaiAvezig zijn van Deutekom uiteen en is spr. van meening de uitkeering alsnog te doen ge schieden. De>heer.Kloosterboert zegt dat er nog meer deren zijn, die ook niet op dat tijdstip aanwe zig waren, dan zouden die ook om den toeslag kunnen vragen. De heer Muurling is van meening, dat het in de vorige vergadering genomen raadsbesluit gehandharfel moet blijven. De heer Duif zegt dat in de vorige raadsrl vergadering de wijze, van uitkeering volledig is toegelicht door den heer van Kampen, waar-, döor het een ïfder duidelijk was aan Wïen dei toeslag zou worden uitgekeerd. Spreker houdt zic'h vast aan liet toen geno men besluit. De heer Slijker kan zich zeer goed vereeni- geai met den heer Duif, Muurling en Kloos terboer. De heer van Kampen zegt dat niet uit het oog verloren moet worden aan wie de uitkee- r in gen gedaan zijn. Degenen, die bij de stop zetting der werkzaamheden naar huis zijn ge stuurd ontvingen, denptoeslag, dit was eveneens met algemeene stemmen aangenoen. Volgens spreker is M. Deutekbm Donderdags uit da veenderij gegaan! en ondanks er Vrijdags enj Zaterdags eveneens werk was, is D. niet ge komen daar hij andere 'bezigheden had. Toen, nu de veenderij op Dinsdag werd stopgezet» was D. niet aanwezig. Het gaat er hier om, dat de toeslag verstrekt is om in het onderhoud Je voorzien. Deutekom heeft anderen arbeid ver richt ön komt. hij, volgens spr., niet in aan-, merking. De heer Snel gevoelt er meer voor,, om aan Schut, die op, dien dag ziek was, een uitkeering, te geven, maar niet aan Deutekom. De vöorz. sluit 'de discussies en won^t over gegaan tot stemming, waardoor het verzoek, verworpen is met 6 steminten tegén, de heer Lek, stemde voor. De agenda vermeldt als volgt een voorstel van B. en W. om de Steenenlaan af te sluiten; voor voertuigen met een zwaardere asbelasting dan 1000 kilogram. De voorz. heeft deze laan verschillende ma len bezien en heeft geconstateerd, dat de weg ontzettend te lijden heeft van de zware vracht auto's en de wielsporen op 'deze wijze zeei} spoedig zullen verzakken. Als voorbeeld noemt spreker de stcenkolenauto's die van zichzelf al reeds aan gewicht, heeft van 3000 kg. en indien, deze wagen bevracht wordt met 3 '5 4000 kg., deze weg zeer spoedig totaal vernield zal wor- Ben, terwijl er nog andere wegen zijn, waar door de Benedenweg bereikt kan worden. De heer Lek meent, dat de raad verplicht is tot afsluiting van den weg voor zware wagens. De heer Slijke.r vraagt of de neringdoenden, hierdoor geen schade zullen hebben, indien zij' dezen weg niet mogen berijden. De voorz. antwoordt, dat zij geen schade zul- leln hebben, daar de Benedenweg zeer gemak kelijk langs andere wegen te bereiken is. De heer Snel; vraagt om een verzoek te rich ten aan de eigenaars der hagen op dezen weg om deze te doen snoeien. De voorz. zegt toe hiervoor te zullen zorg! dragen. Conform hetvoorstel "wordt besloten' De voorz. deelt mede dat "de kosten der plaat sing der closets en de aansluiting der, waterlei ding in de o.l. school zullen bedragen f 1300 die der brandkranenf f 1500.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1