WE Bte Jaargang Buitenlands^ Overzicht Uit den Omtrek. Plaatselijk Nieuws Nieuwstijdingen No. 86 mTERc. telephooh 52 Donderdag 22 Juli 1926 LANGEDIJKIR COURANT Nadruk verboden. Het schijnt wel,- of Europa er aan begint te wanhopen, zich zelf uit het moeras te kunnen omhoog werken, waarin de oorlog en de na den oorlog gevolgde politiek het hebben neer geduwd. Overal toonen nieuwe probeersels deze heorschen- wanboopsstemming. Op allerlei uitzonderlijke manieren hoopt men nog te kunnen bereiken, wat langs den gewonen weg niet; meer mogelijk schijnt. Iltalië heeft met zijn fascistische dictatuur het voorbeeld gegeven. En het bereikte succes, dat, hoewel grootendeels schijnbaar toch niet geheel te miskennen valt, heeft de navolging aangemoe digd. Spanje en Griekenland zijn er tot nu toe min der gelukkig mee geweest. Niettemin is ook Po len op den weg gevolgd'. En thans is ook in, Frankrijk en België een poging gewaagd, om naar Italiaansch voorbeeld naar restauratie te trachten, die beide landen zoo dringend nooidig hebben. Het voorbeeld zou hier slechts op beperkt ge bied toegepast worden. En de in te stellen dicta tuur kreeg daardoor wel een heel andere betee- kenis. Niettemin bleef het een dictatuur. In Frankrijk wekte dit feit onmiddellijk het verzet, dat de poging heeft doen mislukken. Z,oo men de ltaliaansche dictatuur niet wensch'- le, die aan één man de- volstrekte macht gaf over het geheele openbare leven, men bleek er evenmin de beperkte dictatuur te willen, die op financieel terrein een nauwkeurig beperkte volmacht aan de huidige regeering en speciaal aan Caillaux, de minister van financiën gaf. Verschillende factoren hebben ongetwijfeld tot dit verzet meegewerkt. Eir kwam ook een tegen stand tegen den persoon van Caillaux in tot uiting, die vooral bij de partijen van rechts nog zeer sterk is. Maar daarnaast liet bij de partijen van links zich- vooral ook het Verziet gelden tegen de gedaehte aan eiken vorm van-dictatuur. Fei telijk werd het hier eenigszins een „principiën- reiterei''. Het ontwerp, dat aan de Eransche re geering voor een nauwkeurig bepaalden tijd een zeker emacht op finantieel gebied moest geven,, bepaalde nauwkeurig tot welke maatregelen en beslissingen die regeering gerechtigd zou zijn. Van een dictatuur kau dus feitelijk geen sprake meer zijn, Teneinde de verdere daling van den franc te beletten, de munt te stabilisoeren en het finantieel herstel voor fe bereiden, zou een zekere delegatie van macht door de volksvertegenwoor diging van het uitvoerend gezag plaats hebben en de regeering bevoegd worden verklaard bepaalde maatregelen te nemen, zoo en wanneer ze die vobr let beoogde doel noodzakelijk mocht achten. 'Maar de Fransche Kamer heeft ook dit niet gewild en het ontwerp verworpen. Eien onmid dellijk gevolg van deze verwerping- is het aftre den van de regeering geweest- Maar andere ge volgen zullen zeker niet op zich laten wachten. >,Nu stijgt het pond tot 300 franc" riep men uit let centrum, toen de uitslag der stemming in de Kamer bekend werd. En het is niet goed te begrij pen, hoe do Eransche Kamermeerderheid zich' 'oorstelt, een dergelijke ramp te keeren. Maar bovendien is er ook erg veel kans, dat de met Engeland getroffen overeenkomst omtrent de schulden opnieuw zal vervallen. lYaukrijk's finantieele toekomst is er dan ook door deze Kamerbeslisisng belangrijk bedenke lijker komen uit te zien. En teneinde die waar schijnlijkheid te voorkomen, had men ongetwij feld de zoo besnoeide dictatuur op finantieel ge bed er wel op kunnen wagen. In België heeft men dat blijkbaar begrepen. De Kdgisciie franc verkeert niet in zoo'n gevaarlijke toestand als de Eransche, maar heeft niettemin cvenzee rhulp noodig. En evenals in Frankrijk had daarom -de regeering voorgesteld haar een cckere directoria!® macht te verleenen tot het semen van allerlei maatregelen en beslissingen,) me de munt zouden kunnen stabiliseeren en 'het 'mantieei herstel inleiden. Deze macht was vol- shekter dan die, welke de Eransche regeering 'röeg in zooverre de te nemen maatregelen niet nauwkeurig omschreven waren. Maar de Bel gische Kamer heeft zich daaraan niet gestooten ®a, het betreffend ontwerp met groote meerdjer- md aangenomen. Er zal nu moeten blijken, of het nieuwe mid- doeltreffend is. E- tijdelijke uitschakeling van de wetgevende macht geeft aan de bewegingen der regeering ®ngetwijfeld meer soepelheid. -Slaagt de poging,, p is daarbij niet adleen België, maar geheel mwpa zeker belangrijk gebaat. Dte finantieele *8issen; die Frankrijk en België, en ook min of eer Italië, doormaken, drukken op het geheele mcrnatiouaie leven. Ea dat leven kan tegenwoordig weinig druk plagen, wil het niet uit zijh voegen geraken. %arom had ook de geallieerde contröle-com- jmasie beter gedaan, oogeublikkelijk Dluitschland! "met nieuwe uota's over zij'n ontwapening en (positie van generaal Von jSect lastig te vallen. U..J6 Eransche en Fmgelsehe regeering hebben dat waar ook begrepen en toonen zich allerminst i gesticht over een dergelijk optreden van den Fran- scben -generaal, die de voorzitter der commissie I is .En de Duitsche regeering put daaruit blijkbaar den moed om de nota's voorloopig maar kalm ter zijde te leggen. Europa's toestand vraagt evengoed als Enge-' land's toestand ook een snelle oplossing van de kolencrisis. Maar in Engeland schijnt men daar mee nog niet al te veel haast te maken. Toch is er in de wecïerzijdsche verklaringen van Cook, den secretaris d'er mijnwerkers, en Baldwin eenige toenadering merkbaar. En ook de voorstellen der bisschoppen, die voor een termijn van vier maan den, waarin de onderhandelingen zouden worden voortgezet, het werk in de mijnen op de oude voorwaarden willen laten hervatten, openen nieu we voorstellen. Alleen lijkt de regeering nog wei. nig geneigd, gedurende die onderhandelingen de regeeringssubsidie voo rde mijnen te -doen voort- regeeringösubsidie voor de mijhen te doen voort duren. EENIGENBÜKG- Maandagmiddag reden de gebr. Filmer alhier met een boerenwagen, beladen met hooi laags den Westfrieschen zeedijk alhier. Bij het neergaan der hooge kluft" werd het paard nukkig, met ge volg, dat het niet meer te houden was en de wagen door het slingeren in de wegsloot terecht kwam. A. T. wist aan den drogen kant af springen, -doch Andr. T. geraakte tusschen voor wiel en lemoen bekneld en ondier het kooit te Water. Heel gelukkig was het paard losgeraakt zoodat hier geen onheil meer van was te vreezen De beknekle wist zich gelukkig los te werken en onder h-et hooi uit weer op dén wal te krabbelen, zoodat dit geval, dat zich heel ernstig liet aan zien, met een nat pak, de linker arm even ge kneusd en die schrik afliep. gr. PANCRAS. Wanneereen schoolreisje eenmaal is vastge steld1, is het bezwaarlijk dit af te stellen. Er be hoorde echter Dinsdag nogal' wat optimis'métoêT, om de kinderen van -de O. L. S;chool te laten ver trekken, immers in een grauwen regen aanvaardde men de reis naar Bergen. Gelukkig was het bij aankomst-aldaar droog weer, zoodat men in den speeltuin al reeds naar hartelust kon genieten. Een paar uurtjes vlogen om, in welken tijd het zandgat ook was opgedroogd, wat voor de kin deren een bron van vermaak gaf.. (Ook voor de grooten?) Ondlertusschen waren de kleintjes flink onthaald geworden, zoodat de tocht met opge wekt gemoed werd voortgezet naar Eigmond. Klei ne teleurstelling, geen pootjesbaden. Inplaats daar van ging men direct aan h-et graven, en had men djati den grootsten schik, als de hooge golven weer alles verzwolgen. Nadien alweer onthaald. Vervolgens ging het over Heilo naat den Herten kamp te Alkmaar, waar men zich. nog leuk' bezig hield met het voeren van de verschillende dier soorten. Ongeveer half negen „oude tijd" was men weer gearriveerd. Op het dagje terugblik kend kan gezegd worden, dat het gezien de om standigheden vrij goed is geslaagd. Zeker heeft de wijze van vervoer, de autobus van Kok en Tuinman, hiertoe veel bijgedragen. Het is met zulk weer ook maar geen verschil met de meestal open wagens van voorheen. Vermelden we nog, dat vele moeders eveneens per auto's de reis meemaakten. fST. PANCRtAS. i De 'heer M, Nieuwlaud was zoo gelukkig in een pakje Edelweiss de letter Z. te vinden, waardoor het hem mogelijk was het geheele woord' „Edel- weis-Zeeppoeder" aan den fabrikant op te zenden, hierdoor in 'het bezit komende van een prachtig damesrijwiel, hetwelk in de étalage van den heer A. Wit valt te bezichtigen. jST. PANCRAS (Zuidjeinjde). Onde rleiding van den Opperbrandjmeester P. Hart vond hier Woensdagavond de jaarlijksche oefening-met de braudbluschmiddelen plaats. Bij- het stellen van het spuitstuk op de waterleiding kon men zien, dat dit w-erk al niet nieuw meer was. In enkele oogenblikken was dit geschied cn waar de overige manschappen eveneens' op hun post waren, wedijverde men in een ommezien door middel van vier stralen met het hemelwater, hetwelk gedurende de oefening in dichte stralen neerviel. Het materiaal bleek in goeden staat te verkeeren, terwijl na een kwartier de rust was teruggekeerd. - ST. PANGRAS. Onder leiding van den heer van Kampen verga derde Woensdagavond ten lokale van H. Gerrit sen de Bond van Staatspensioneering, afd. St. Pancras. Na opening en goedkeuring der notu- ileu,, vólgt bespreking Beschrijvingsbrief voor die Algein. Vergadering. Voor de daarop voorkomen de punten vau behandeling wordt den afgevaar digde, den heer J. Boskamp, plaatsvervangend H. Gerritsen, vrij mandaat gegeven. Voor ledien van het Hoofdbestuur zullen 'ge steund! worden de heeren -Mr. J. E. Heeres (den Haag), G. Kalf (Ilpendam) en Jhr. E. de Muralt (Borculo). Volgen nog eenige zaken van huis- houdieiijken aard, waarna sluiting. Verga(l-riii-r van hel bestuur dier L. G. O. gein uien op 19 Juli, 'smidHags, 2 uur. De voorzitter, burgemeester Slot, opent met een welkom J- vergadering, waarna de notulen worden gelezen ent onveranderd worden vastge steld en geteekend. Aanwezig 25 personen, waaronder het Eere-lid' Zeeman en de afgevaardigden van Koophandel. Afwezig de afgevaardigden van de „Schermeer". Dé keuriijst welke 21 keuringen 'bevatte over de maand Juni circuleert bij de leden, waarna geen op- of aanmerkingen worden gemaakt. Uit het rapport over het nazien van het kantoor blijkt,, dat er ïq de maand Mei verhandeld is voor een lied rag van f8091.51, waarvan voor Broek op Langendijk f 1677.30, Koedijk f4112.98, -St. Pan cras f 158.72, Zuidschaxwoude f2082.88 en de Schermeer f59.63. In -de maand Juni was ver handeld voor een bedrag van f 378558.42 waarvan voor Broek op Langendijk f 130701.68, Zuidschar- woude f 11167.43, R. K. f4008.23, Heerhugo- waard f7458.52, R. K. f 12930.95, De Rijp L T.B. f10140, 91, St. Pancras f 108788.87, R. K. f 14686.25, Koedijk f344571.20, Hensbroek f 10922.94, O ter leek f 1897.81, De R%> en Omstr. f 6594.90, D;e Schermeer f 7966.66, Ursem fj 2649.30, Sehermerhorn f 8562.30, Diversen f 5510.47. Schrijven ingekomen van -den heer C. Wagenaar Kz. waarin dank wordt gezegd voor de belang stelling welke de L.G.C. betoond heeft bij het 50 jarig jubileum 'van de firma K. Wagenaar Gz. Schrijven ingekomen van den heer C. Groot van Sehermerhorn, dat hij bedankt als bestuurslid der L.G.C. en het bestuur dank zegt voor de aangename samenwerking. De voorzitter zegt, dat wij in deu heer Groot een goed bestuurslid- zul len missen, -doch dat wij zijn besluit moeten eer biedigen. Schrijven ingekomen vau het U.C.B. met voor schriften voor pokkige aardappelen en zendingen ard appelen naar Duitschlaud" met plombe. Een circulaire ontvangen van den keurings dienst van te Velde staande aardappelen, waarin bekend wordt gemaakt dat voor leden van -de L.G.C. goedgekeurde poters verkrijgbaar zija ge steld. Den heer J. Wagenaar vraagt of de goed gekeurde aardappelen niet over de veiling ver kócht worden. Medegedeeld wordt van dit jaar nog niet, doch dat getracht zal worden het voor het volgend jaar klaar te maken. Hierna werden enkele wij'zigingen aangebracht, in de instructie's voor den keurmeester. De ge wijzigde instructies zullen gedrukt worden, waar van elk testuurslid een exemplaar zal ontvangen. Bij de rondvraag vraagt de heer Muller of het geoorloofd is dat men na dat men zijh prod)uct heeft opgehouden het uit de hand mag verkoopen. Hij meent dat het nog al eens doorkomt en acht dit niet gewenscht. M-edlegedeeld wordt -dat Koophandel besloten heeft die partijen niet te koopen en onze vereeni- ging heeft besloten dat men de opgehouden partij niet mag verkoopen, zoodat het van beide kanten niet geoorloofd is. De heer J. "Wagenaar vraagt of de overkapping in de zomermaanden niet tot 8 uur 's avonds open mag blijven, hetgedh direct wordt toegestaan. Na 'nog eenige bespreking over loon-en werk- regeling wordt -de vergadering onder dankzeg ging door den voorzitter gesloten. ZU1DSCHARWOUDE. Het comité vain het Neutraal Ziekenhuis, voörzitter Ds. vah M-eurs, seer. W-. C. Boufnan: heeft opinieuw een actie ingezet om gel-, den te verzamelen, teneinde mee te werkn om het tekort va» f35000 bijeen te brengen. Er is. reeds een gift vain vijftig gulden ontvangen. ZUIDSCHARWOUDE. Mej. J. du Burck, onderwijzeres bij de Nieu, we Baarinsch-e Sc'hoolvereeniging, te Baarn, slaagde voor cle acte handenarbeid R bij het op 20 en 21 Juli gehouden examen te Amster dam. ZUIDSCHARWOUDE. Vatn de lichting 1927 zijn in ónze gemeente de volgende personen vrijgesteld van den mi litairen dienst: J. Floris, en M. Mettes. voorloo* pig en J. d-e Ruiter en M. Zijp voor goed. ZUIDSCHARWOUDE. D-oor dein- Minister van Oorlog is aan den heer W. Schoe» twee jaar uitstel verleend vanj dienstplicht wegens kostwinnerschap. NOORDSCHARWOUDE. Woehs'dag werd het schoolfeest geho-uden l van de R.K. School. D-e oudste jongens zijn per j autobus naar Amsterdam geweest, de meisjes (behalve de oudstein) zijn naar Schoorl en Ber gen geweest. Hoewel het tegen den avond be- j gon te regenen, is het overigens met het weer vrij goed gegaan, z-oodat het schoolfeest er niet, onder geleden heeft. Doomden regen was het, fanfarecorps ni-et aan de ^Sroekerbrug om de kinderen af te halen. NOORDSCHARWOUDE. Van de lichting 1927 zijn in onze gemeente de volgende personen vrijgesteld van den mi litairen dienst: P. de Geus en P. Hink voorlo.Qj pig on P. Goudsblom, J. de Jager, B. G. Rus en W. Swager voor goed. DE STAKING DER TRANSPORTARBEI DERS AAN DEN LANGENDIJK. De staking duurt voort. Ziedaar alles, zouden we zegge», wat er van de staking valt te zeg gen. Van toenadering geen sprake. De koopliedelnvereeniging plaatste de vol gende advertentie: „De vereeniging „De Koophandel" te „Broek op Langendijk, vraagt arbeiders voor „hel verrichten van den Transportarbeid van „hare leden te Broek op Langendijk, Noord- „scharwoude -en Warmen'huizen, op de loon regeling als door haar reeds is vastgesteld. Gegadigden worden verzocht zich uitslui tend schriftelijk op te geven bij den secre taris J. Kuiper te Noordscharwoude. De Transportarbeidersorganisatie maakt het volgende bekend: „Waarschuwing. Ieder arbeider, die „zich wil aanmelden als werkwillige of onder kruiper bij de vereeniging „De Koophandel" „word tin zijn eigen belang aangeraden, zich „eerst tot de Tralnsportarbeidersorganisaties „te wenden om' inlichting. De gezamenlij ke Besturen. Alg. Secr. A. Peijs. Zoo staan twee partijen tegenóver elkander, die -elkaar in den dagelijkschen arbeid niet kunnen missen. Van harte is het te wenschen, dat aan dezen toestand spoedig een einde komt en dat'men het weder met elkander eens wordt. Verdronken. Zondagnamiddag om half twee waren te Gro ningen een drie-tal jongelui, onder wie de 16-ja- irige W. Herstell uit Dprt.inund, matroos aan boord van een D-uitsche sleepkraan in het verbin- ,'dingskanaal aan het spelevaren. Hertell wildie het bootje wrikken, verloor het evenwicht, stortte in het kanaal en zonk onmiddellijk. Twee in een auto voorbij toerende heeren doken hem spoedig na, maar mochten er niet in slagen hem te vin den .Een paar uur later werd het lijk opgehaald. Nabij het laadgoed Rhynauwen in den Krommen Rijn is een ingezetene van Utrecht bij het baden verdronken. Zaterdagnamiddag zijn bij het baden in de Westerschel-de onder de gerqeente Clinge twee jongens, 15 en 17 jaar oud, woonachtig te Nieuw Namen, verdronken. Moordaanslag, Een zekere C. K. heeft op den Academischen sin gel te Breda zijn gewezen meisje, mej. de H., een 3-ta.i messteken toegebracht in borst en rug. Heit meisje werd per politiebrancard' naar het St. Ig- natiusziekenhuis overgebracht. Haar toestand is ernstig. De 'dader heeft zichzelf bij de politie aangemeld en is in hechtenis genomen en ter beschikking van de Justitie gesteld'. Het mes, waarmele de verwondingen, zijh toege bracht, is in beslag genomen. Buitenland De daling vau den Frank. In de laatste dagen komt een zekere vijandige houding aan den dag tegen te Parijs vertoe vende Amerikaneiï en -over het algemeen tegen' onderdanen van landen met een hooge valuta. Demonstraties hebbeni reeds plaats gehad te gen Amerikaansche en Britsche toeristen. Op Montmarthe o.a. hielden ongeveer 100 perso nen een touringcar aan, welke geheel bezet was met vreemdelingen. Men trachtte d-e in- ztitenden te hinderen, zo-odat de politie er aan, te pas moest kometn ëti zelfs gebruik moest, maken van revolvers. In een groot café in het Quartier Latin wei geren de kellners personen te bedienen, die niet mei dollars of ponden betalen. Hevige muggenplaag aan dfon Rij»- Uit Berlijn wordt melding gemaakt van het voorkomen in Silezië van een nieuwe_ geheimzin nige ziekte, voortkomend' waarschijnlijk uit den steek van een insect. Thans deelt de correspondent van het „Berl. Tag." te Karlruhe medé, dat in liet gebied van den Boven-Rijn een ware muggenplaag heerscht, in verband' met het overgroote oppervlakte door de 'jongste overstroomingen ondergeloopen land, waardoor omstandigheden zijn geschapen, die de snelle uitbreiding van het-aantal muggen zou in de hand werken. Geweldige zwermen van die dieren bezoeken nu langs en nabij den Rijn "ge legen plaatsen. De autoriteiten te MannheimJ Karlsruhe enz. hebben allerlei maatregelen voor geschreven om de plaag te bestrijden, maar tot dusver vruchteloos. Tallooze zwermen langbee- nige muggen maken een verblijf nabij dien Rijp en in de bossch-eu, waar zij in steeds grooter getade voorkomen, oumogelijk.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1