Pyama's GEWELDIG x TWEEDE BLAD. Zaterdag 24 Juli 1926 Alkmaarscii Modemagazijn Zomerhoeden. Vilthoeden B. HOORN Co., Opgericht 1808 Goedkoope Trein ZOMER ÓNOERKLEEDING Schillerhemden Kollmer.s Manufacturenhandel Werkeloosheidszopg Als kimd zagen we eens een man hard een bakkerswinkel uitloopen, onder eiken arm een brood. Dra werd hij gevolgd door den bakker, die hem naliep, luid roepende „houdt den dief" Door „bereidwillige" handen werd aan het ver zoek voldaan en ook politie schoot toe, zoodat de delinquent, een hopeloos er uitzien de hongerlijder, weldra tusschen een troepje nieuwsgierigen- stond', dat blijkbaar ingenomen was met het toeval, dat hun nu een heuschelij- ken misdadiger van aangezicht tot aangezicht deed aanschouwen. Eén heer was er slechts, die zich het lot van clen armen man aantrok, HHij zeide zich niet te kunnen begrijpen, hoe men iemand, die uit honger een brood steelt, als eeln) misdadiger kon' behandelen. Hij be zwoer denl bakker om zijn klacht in te trekken, de gestoiein brooden vergoedde hij hem. Nog half onwillig voldeed de bakker aan het ver zoek, maar de politie was Jniet te vermurwen, ze hield vast wat ze had. Het geval maakte op ons kinderlijk gemoed een geweldigen indruk. Hét is niet uit te ma ken natuurlijk, of het 'hier werkelijk een geval van nooddruft gold of niet, maar waarschijn lijk is zulks wel, want, al moge vroeger de wer keloosheid al van minder omvang zijn geweest, ze kwam toch voor eln dan werd ook door de, betrokken gezinnen schrijnende nood geleden, want de overheid beschouwde het toen wèl al lerminst als haar taak om' eenige uitkeering te doen. Het publiek vond-dat niet vreemd. Men mocht al meelij hebben met de stumperds, die aldus armoe leden, de maafschappij was nog zoo valn de oud-liberale denkbeelden „lais sez faire, laisez aller" doortrokken en waar lijk niet alleen onder de liberale partijgangers, maar evengoed onder de léden der andere partijen 7 dat ni^jnand er aan dacht om de overheid er eenig verwijt van te maken, dat ze piet in het levensonderhoud van werkeloozen voorzag. I10 sommige plaatsen kondeü degenen, die braaf oppasten een paar keer per week ee|n portie soep komen halen en soms kregen ze dan ook een paar „bonnen" voor den bak ker ep den kruidenier. Het gebeurt tegenwoordig ook nog wél eens, dat iemand een brood kaapt uit een bakkers winkel, maar dan loopt-ie er als regql ook mee naar het politiebureau om het te vertellen, want het doel is „demonstratie" de man wil aan dacht vestigen op zijn zaak, hiji acht zich ver ongelijkt en wil hooger uitkeering. Wie niet van absolute» onwil blijk geeft b.v. een vol strekte arbeidssehuwheid, die behoeft tegen woordig geen broodgebrek meer te lijden. Komt de werkeloozenuitkeering niet vlug ge noeg af, dan spreekt "mqn al gauw van een „schandaal", want werkeloosheidszorg wordt nu als een taak van de overheid beschouwd. In een kwart-eeuw hebben de denkbeelden ten deze zich wel grondig gewijzigd. Even (natuurlijk als het vroeger was, dat 3e overheid haar zorgen niet tot het werkeloos- heidsvraagstuk uitstrekte, even natuurlijk ver- j klaart men thans werkeloosheidszorg tot een overheidstaak. V elke va'n beide opvattingen is nu de juiste. Het antwoord daarop is geheel afhankelijk van de vraag, welke begrippen men omtrent het wezen van den staat huldigt, maar zeker is, dat: 'niémand: terugverlangt naar de vroegere verhoudingen en ieder het thans een zeer na tuurlijke handelwijze vindt, als de overheid de werkeloozen' met een uitkeering ondersteunt. De overheid heeft met de werkleoosheids- zorg een zeer zware taak op zich genomen, want het is wel» gebleken dat die zorgniet sechts gedurende enkele crisisjaren benoodigd zou zijn, maar de werkeloosheid zich als per manent verschijnsel bij andere maatschappelij ke kwalen heeft gevoegd. Het blijvend karak ter mag wel eens nadrukkelijk worden vastge steld. Daö immers zal men ook gaan inzien, dat het iniet langer aangaat om dat groote vraagstuk te regelen bij allerlei plaatselijke verordeningen waardoor en de lasten van werkeloosheidszorg zeer ongelijk verdeeld zijn en de behandeling der slachtoffers eveneens zeer verschillend is. De armsten hebben vaak de meeste werke loozen, terwijl sombaige rijke gemeenten er in het geheel geen te ondersteunen hebben. Dé belastingdruk wordt daardoor voor de inwoners van onderscheidene gemeenten al zeer ver schillend. De werkeloozen worden al evenmin gelijk behandeld. In sommige gemeenten ge nieten ze een in verhouding met de om standigheden rijke ondersteuning, in de meeste gemeenten zorgt men, -dat ze in de noodzakelijkste levensbehoeften kunnen voor zien, maar er zijn er ook, vmar de vroedschap |nog met den geest van een kwarteeuw terug, bezield is, dorpers met conservatieve instinc ten, waar het lot van den werkelooze beklagens. waardig is. Daarom moest de materie "der wer keloosheidszorg nog eens terdege bezien wor den om uit te maken of deze overheidstaak nieti tot rijkstaak gemaakt behoort te worden, ear ter wille van de^ werkeloozen zelf, en ter wille van de belastingbetalers en ter. wille van een be hoorlijke controle. Want natuurlijk dient de ge meenschap beschermd1 te worden tegen de on- maatschappelijkeh, 3ie vegeteeren willen op de vruchten yfn arbeid hunner medemenschen. Eigenlijk behoeft! deze zaak niet meer zoo; bestudeerd te worden. Er behoort slechts een; einde gesteld te worden aan al die studie van- jaren en tot'daden te worden overgegaan. Een verplichte werkeloosheidsverzekering met rijksbijslagen behoort een oplossing te brengen van dit vraagstuk, dat nu nog vete gezinnen, in ojizekerheid brengt of houdt en tal van ge-, meent eb es turen aan het einde van haar finan- cieeie krachten brengt. x ijk Nieuws N OORDjSjC II ABW OU I)E. Donderdag hadden de kinderen der Christelijke 1 school hun schoolfeest. Per. autobus ging het naar Schoorl, Bergen en Egmond, waarop volop genoteen is van duin, bosch en strand. Be Fa. Kok, Tuinman en Wilken zorgde voor aangenaam vervoer. NOORpSCHARWOUB'IL Heden zijn van de 2e naar de '3e klasse der Rijkskweekschool te Alkmaar bevorderd onze plaatsgenooten de heeren Jb. Kliffen en P. Gouds blom. 1 BROEK 01» LANGENDjIJK. De joiigcheeren Horman Mooi en Aric Piet van der Molen, leerlingen van de openbare school, zijn toegelaten, als leerlingen van de le klas der Rijks- Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cur sus te Alkmaar. Z UIBjS C H A RjW;0 U DE. IX3 jongeheer P. du Burck werd bevorderd van dé le naar de 2(le klasse der H.IDSl te Alkmaar. Z P IIóSC IIAI? WOU I) K. De schoolfeesten zijn weer achter den rug. Die 6e klas met de kinderen, die opl1 April 1,1. de school verlieten, gingen pier autobussen van de firma Kok' en Tuinman naar Dien Haag- en Scheveningen, waar het Eerste-Kamergebouw: werd bezichtigd, het Mauritshuis, de Fransebe Bazar, het Vredespaleis en, verschillende andere merkwaardigheden. In De Bataaf werd gemiddag maald, terwijl aa uzee en strand bijzonder werd genoten. Alleen de tocht er heen was voor de kinderen e'eu waar genot. Die 5 laagste klassen gingen tot Alkmaar met de autobus en met de tram naar Bergen en Ber gen aaD Zee. Ook daar kon men het (den kinderen aanzien, dat zij volop genoten van duin, bosch, ■zee en (strand. Alles bleek weer uitmuntend voor bereid, z#odat de feesten uitnemend slaagden. Fee woord van dank aan geleidsters en geileiders, namens kinders en ouders, en in '1 bijzonder aan den -heer Woldhuis voor de belangelooze bemoei ingen met zijn auto voor het consumptie-vervoer Het fanfare corps was ook weer zoo welwillend? Hat fanfare-corps was ook Weer zoo welillendj de blijde opkomst op te vroolijken, waarmee het den dank van alle belangstellende 11 verdiende. te doen overplaatsen. Er is nog niet beslist, welke straf dein concierge zal wordcr. opgelegd De „Tel." verneemt dat de "bewuste con cierge geen geldelijk voordeel uit dezen handel getrokken heeft. Hij is voorgedragen voor ont slag, terwijl de twfee leerlingen voorgoed vara de s'chool zijn verwijderd. Bovendien is hun diploma 3-jarige!n' cursus ingetrokken. Autobus vaire dein dijk gereden. Gistermiddag is, vermoedelijk door het sprin gen van oen band, een autobus met werkvolk' van den aannemer Diekman uit Deventer on der Wijhe van den dijk gereden. Een der in-> zit ten den, Diekman genaamd, werd gedood. De overigen- werden niet of slechts licht ge wond. Nieuwstijdingen Bedrog bij exameps. x In aansluiting aan een bericht over bedrog' dat gepleegd zou zijn bij examens aan de Ge meentelijke Handelsschool aan den Bergsin- gel te. Rotterdam, verneemt het „Hbld." nogj dat thans' ihet rapport van den directeur deri school over dg,ze aangelegenheid bij den wet houder van onderwijs is ingekomen. Volgens dit rapport zijn door. een der tweei concierges die aan de school verbonden zijn aan drie leerlingen, die overgangsexamen moes- •ten doen van de derde naar de vierde klasse*, alle opgaven voor de verschillende examen vakken verstrekt, waardoor het examen voor deze leerlingen! feitelijk geen beteeknis méér had. Aam een vierden leerling heeft dezelfdei concierge .de opgaven voor Nederlandsch ver strekt. De wethouder van onderwijs overweegt de" drie eerste leerlingen naar een andere school. Binnenland Stand der Landbouwgewassen. Het bieronder volgend bverzicht betreffende den stand der landbouwgewassen op 21 Juli is, onder medewerking der rijkslandbouwconsulen- ten. samengestld naar gegevens verstrekt door. de Correspondenten der directie van den Land bouw en door bet Kon. Ned. Meforol. Instituut; De derde dekade van Juni bracht over het algemeen droog weder,,zoodat de gemiddelde regenval oor die maand voor het geheele land; met 59 m.M. slechts 2 m.M- boven normaal was.-, In het noordwesten des lands bleef de hoeveel heid neerslag 25 pCt. beneden de normale, ter wijl zij in den Achterhoek, het oostelijk deel van, Noordbrabatnt en hét noorden van Limburg on geveer evenveel daar boven was. De gemiddelde temperatuur in de maand Ju ni was 1.2 graad te laag, terwijl het aantal ureni zonneschijn 177 bedroeg tegen 187 normaal. Evenals in de derde dekade van Juni heersch, te in Juli over het algemeen droog weer met uitzondering van den vierden tot den zesden, toen over het geheele land hier en daar zware buien vielen. De temperatuur was gedurende de eerste dekade omgeveer 1. gr. boven normaal de tweede dekade was over het geheele land, overwegend warmer dan normaal, gemiddeld ongeveer 2. graden. De warmste Hag was 14 Juli, met temperatuur va|n 5 gr. tot 6 gr. boi-, ven normaal. Deze weersgesteldheid mócht ovef het al gemeen voor de gewassen gunstig worden ge acht. Wel had het vroeg geoogste hooi van den regen te lijden, maar het mooie weer dat spoedig na het verschijnen van het vorige oogstbericht intrad, stelde in de gelegenheid dein over het algemeen ruimen hooioogst onder- gunstige omstandigheden binnen te "halen. In Gelderland had echter het hooi op de uiter waarden veel nadeel van den hoogen water- staind.in Juni ondervonden. Van sommige per- ceeleu ging een deel van den oogstverloren, terwijl de rest met slib bedekt wertl en daar door sterk in kwaliteit achteruit ging. De granen, die een sterke stroo-ontwikkeling hebbed, zijn over het algemeen flink geladen. Vooral de haver vertooint een zwaar gewas. In vel; gevallen hebben echter de regens het graaln doen legeren. Adverientiën van alle Prijzen vanaf 50 cent. Prachtsorteering in alle kleuren en maten. Bezoekt allen ALKMAARSCH MODEMAGAZIJN Langestraat 4. Alom bekend adres. „NUGGET"-ARTIKELEN: Schoencraems, Schoenwit, Schoengrijs Fijnste Vruchten-essences voor het maken van LIMONADES Citroenzuur, Wijnsteenzuur, (Jitroen- spiritus. Voor de Inmaak: Kurken, Parral'fine, Flesschenlak, Bruispoeder voor Bessensap, Zwavel- lint, Percament, Inmaakkruiden, en alle verdere artikelen koopt U bij ons best en billijk. KOORN's koflie al geprobeerd? Welke nam van 1.00 1.20 1.30 per pond of met het loodje van 1.38 En KOORN's thee 34, 36, 38 of 40 ct. per ons Was ze niet geurig en krachtig van Helder t.m. Alkmaar naar ZAANDAM en AMSTERDAM, op Woensdag 28 Juli. Zie aanplak- en strooibiljetten. Houttil 54, Houttil hoek Langestraat, Alkmaar Badcostuums Badmutsen Badschoentjes Badhanddoeken voor Heeren. Heeren- en Kinder Heeren en Jongens Schoutenstraat 22 Alkmaar. WITTE GOEDEREN Lingerie Prima afwerking,. Blames Pantalon» 2.25, 1.90, 1.65, 1.25, 0.95. Barnes Hemden 2.10, 1.95, 1.75, 1.50, 1.25, 0.95. Directoires In alle kleuren. Damesmaten 1.90, 1.60, 1.25, 0.95. Kindermaten 0.75-, 0.65, 0.55, 0.45. Nachthemden 4.50, 3.75, ?.95, 2.65, 2.25, 1.90 Combinations 3.75, 2.90, 2.55, 2.10, 1.90, 1.55 Lakens S'/rCls. prima graslinnen gefestonneerd 4.50, 3.50. met linnen kant 4.50. Slopen 1.75, 1.45, 1.20, 0.95, 0.75, 0.60, 0.45. Dames Kousen, nieuwste kleuren Zeldzaam mooie en voordeelige aanbieding van eenjge bespeelde Piano's. f 190 - 275 - 425 - 425 - 460 - 460 - 475 - 500 - 550 en hooger. Volledige garantie. N Franco levering. Bij aankoop -vergoeding van reiskosten-.. H. W. FLENTROP Westzijde 57 Zaandam. Rijken en de Tinge, pall. Klingmann, zwart Ichiemapn, zwart Lehmann, noten Adam, noten Mann Co., zwart Blütchner. zwart Krausse, noten Nieuwe Steinbach piano's

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3