Muziekfeesten 8 91 Dertig-jarig bestaan Harmonie „EXCELSIOR", Noordscharwoude li t Onze export van Groenten en Fruit naar Engeland Vooral ook, wijl over dizelfde onderwerp een „Stemmingsbeeld" in dit blad verscheen, ge ven we aan onderstaand stuk uit „De Nederlan der" een plaats. Engeland, John Bull, in afwerende houding gebogen over een mand met Hollandsche bloemkool eti spiedend door een groote loupe; dat is de voorstelling der plaat op het titelblad van „De Tuinderij" van Vrijdag,9 Juli. Ein het onderschrift: „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet. Waarom mond- en klauwzeer bij een varken en waarom niet bij groenten." Een humor, waarin hooge ernst schuilt. De lezers kennen de geschiedenis: Engeland heeft, nadat bij over Nederlandsche havens verscheep te Belgische varkens gévallen van mond- en klauwzeer waren geconstateerd de grenzen ge sloten voor vleesch afkomstig van 'het vaste land van Europa. Toegegeven" moet worden, dat Engeland in dezen maatregelen moet treffen. Schatten geeft dit land uit, om het mond- en 'klauwzeer binnen zijn grenzen te bezweren; het past daartoe het ook bij ons bekende afmaaksysteem toe. Het kan dus niet dulden, dat besmette dieren wor den geïmporteerd. Of daartoe het paardenmiddel noodig was, dat thans wordt toegepast is een vraag, welke velen ontkennend zullen beantwoorden en de zen hebben stellig geen ongelijk, als zij zeg gen dat de protectionistische geest, die de huidige Engelsche regeering bezielt, in dezen een woordje heeft meegesproken. Intusschen is de maatregel voor onzen vee- en vleeschhandel en in het bijzonder voor var kens- "n schapenhouderij weinig minder dan een ramp. De protectionisten in Engeland 'juichen en.... zij doen meer dan dat; zij trachten het geval van het mond- en klauwzeer uit te buiten tot' verbod-of belemmering van den invoer van an dere artikelen, waarvan met name onze Ne- derlandschi groenten en fruit moeten worden genoemd. De eerste openbare uitval in deze richting' heeft reeds plaats gehad (wat bedektelijk be proefd wordt is niet te constateeren en daar door te meer gevaarlijk.) Aan den betrokken Minister is de vraag ge steld of de invoer van groenten, uit Neder land niet dient te worden verboden wegens gevaar van besmetting met mond- en klauw- zeei kiemen. De Minister heeft deze vraag ontkennend beantwoord, maan tevens medegedeeld, dat nauwlettend zal worden toegezien op elk ge vaar van' besmetting. Bij een tweeden aanval der protectionisten, welke in voorbereiding is, wordt het zelfs niet meer noodig geacht zich te verbergen achter eenig naar voren geschoven besmettingsge vaar. Hef Imperial Economie Committee toch overweegt om' aan te vragen den invoer van. appels te verbieden gedurende den tijd, dat Engeland en zijn koloniën in staat zijn dit fruit aan de markt te brengen.... Er bestaat voors hands geen reden, om aan te nemen, dat zulk. een verzoek een gunstig onthaal zou vinden. In tusschen ziet men er echter uit, hoe gegre pen wordt naar de heele hand nu de Engel sche regeerrigj een lid van den vinger heeft gegeven. En het feit, dat de regeering niet afkeerig staat tegenover de protectie, blijft on zen tuinbouw als een gevaar omzweven. Daaiom het enderschrift der genoemde plaat is e in humor, waarin hooge ernst schuilt. Een gewaarschuwd man telt voor twee, zegt eeia Fransch spreekwoord. Wij mogen er ons in verheugen, dat wij in Minister Kan iemand hébben, die voor twee telt. Zijn antwoord bij de interpellatie-Lovink toonde, dat Z.E. de dingen bij den naam durft noemen. Maar dat dn ze Minister van Binnen,-, landsche Zaken en Landbouw zich een ge waarschuwd mami toont en met de waarschu wing zijn voordeel weet te doen, kwam vooral tot uiting toen Engeland kort geleden den in voer verbood van kersen uit bepaalde gebieden van Frankrijk, waar de kersenvlieg voorkomt. Het gevaar was niet denkbeeldig, dat Fran- sche kersenj over Nederlandsche havens naar Engeland zouden worden geëxporteerd en zich tot groot nadeel van onzen export het spelle tje zou herhalen van de Belgische varkens. Echter met de doortastendheid, aan Minis ter Kan eigen, werd met buitengewonen spoed een regeling getroffen, waardoor de invoer in Nederland van Fransche kersen aan dezelfde bepalingen wordt onderworpen als in Enge land het geval was. Men is op zijn hoede in Den Haag en dit stemt tot gerustheid. Dat handelaar en exporteur mede waakaam zijn en mede yoorkomen, dat eenig product onze grenzen overschrijdt, waardoor en onze tuinbouw en onze exporthandel in gevaar ge bracht kunnen worden. Wat er om ons heen gebeurde GELD VERDIENEN. Detective Bureau betaalt royaal voor discrete, interessante medecteelingen over personen of Mij.en.Geheimhouding, ge garandeerd- Wie iets,wat bewijsbaar is, heeft mede te doelen", sehr. letter... lur.... Speurende in de advertentie-rubrieken van een onzer groote Nederlandsche dagbladen, troffen Wc deze week bovenstaande advertentie aan. Ze laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Wie ten opzichte van zijn meester, vriend' of kennis bereid is de verradersrol te spelen, weet nu, hoe hij aan de geweneehte zilverlingen kan komen. Het doel der advertentie is niet twijfelachtig. Die duur betaalde inlichtingen over een geheim gehouden fout of misstap, moeten haar rente op brengen en het eenige middel daartoe is Die advertentie bracht ons weer eens aan het mijmeren over het vraagstuk van de 4e kranten pagina. Uitgevers beweren gewoonlijk, dat men twee zaken in een krant goed onderscheiden moet, het redaetioneele gedeelte, waarvoor verantwoor delijkheid aanvaardt wordt en de advertentie pa gina's voor welker inhoud elke verantwoorde lijkheid wordt afgewezen. Die redeneering is tot op zekere hoogte juist. Of C. en A. indlerdaad toch voordeeliger is en een bepaalde margarine werkelijk dagelijks versch wordt gekarnd, of men eksteroogen met Kukirol of Ge dé met geen van beide verdrijven kan, dat alles kan ter beoordee ling overgelaten worden aan het proeven-nemen- de" publiek. Maar, waar in de redaotiekolommen sfbeds en terecht wordt opgekomen voor publieke morali teit, daar kan' een uitgever zich toch ook niet onttrekken aan verantwoordelijkheid voor 'het toe laten en mogelijk maken van een reclame, die aan anderen veel leed en nadeel berokkent. Voor al 'wanneer die reclames anoniem gesteld zijn. We denken hier b.v. ook aan de vele annonces) waarin vertegenwoordigers, agenten en filiaal houders 'worden opgeroepen, in staat borg te stel len 'van... guldens in contanten. Eenige infor matie haar de stellers van zulke advertenties zou dikwijls al vdldoende aanleiding kunnen geven om de annonces niet te plaatsen. Uitgevers van plaatselijke bladen, die over be tere kennis van plaatselijke toestanden, instellin gen en personen beschikken, gevoelen daardoor gewoonlijk ook meer verantwoordelijkheid en oefenen nog wel eens een rechtmatige oensuur op die advertenties uit. Waarmee zij dan die waar de van het adverteeren in hun blad verhoogen en een zekere mate van garantie v'erleenen aan de' lezers, die op bepaalde annonces wenschen tö refleeteeren. f Binnenkort zullen we weer kunnen pandloe- ren en jassen zonder er belasting voor te betalen. Wat krijgen we het toch goed! Ein nóg zijn er mensehen, die mopperen. Diammen en ganzebor- den en knikkeren zijn zelfs nooit belast ge weest bij' ons, absoluut vrij was dat! Maar in ernst, het is goed', dat deze ter onza liger ure geboren heffing wordt opgeheven. Niet alleen, omdat de opbrengst miniem was nog geen ton per jaar maar vooral, omdat de ont duiking van de wet bijna algemeen was. Er is dan ook geen behoorlijke controle op de naleving mogelijk, waardoor èa het verkoopen èn het koo- pen van ongestempelde speelkaarten op mark ten werd er geregeld mee gevent een ongevaar lijke liefhebberij was. Als de overheid een wet maakt, dan moet ze zorgen, dat de naleving, behoorlijk gecontroleerd kan worden, anders kweekt ze wetsovertreders. Is de eerbied voor de wet eenmaal zoek, dan zal de staat heel wat grooter schade lijden dan alleen het gemis van deze belastingopbrengst. Zoo staat het ook met de rijwielbelasting. De fiets is een weinig sympathiek belastingobject) want vrij algemeen worden fietsen tegenwoordig, niet ofti het genot, maar uit noodzaak gehouden, om zich op economische wijze van en naar zijn Werk te verplaatsen. Toch zal deze belasting wel niet gauw afgeschaft worden, want de op brengst is rijkelijk. Toch zal het goed zijn, dat de wetgever naar een andere en beter middel van controle uitziet. „En leidt ons niet in bekoring'' geldt ook, ja vooral voor den wetgever. Diie rij- wielplaatjes zijn van een klungelig makelij; wie een 'beetje smid of koperslager is, kan 'die dingen gemakkelijk namaken. Dikwijls worden er dan ook vervalsohers ontdekt; deze week snorde men in Rotterdam nog een heele „fabriek" van belasting plaatjes op, niet eer echter, dan nadat ze al twee jaar lang geëxploiteerd was en er duizenden plaatjes aan de markt waren gebracht. Eén klant nam zelfs 800 stuks af. Dat alleen pleit voor de „kwalfteit" van het door de fabriek geleverde, ook échter voor de ondoelmatigheid van het merk en eveneens... van de*luchthartigheid, waarmee blijkbaar duizenden bereid gevonden worden om den Staat te benadeelen door het profiteeren van een vervalsching. Dat is een gevolg van die peu terige belastingpolitiek, die van allerlei kleinig heden suiker, zout, 'n sigaartje, 'n biertje, een Spel kaarten, 'n fiets en straks nog een stuk chocolade en 'n ijswafel de penning voor den fiscus eisedt. Juist hadden we de vorige week onze K.L.M, klacht geschreven, of het bericht verscheen, dat in België wéér een legervliegtuig naar beneden gestort was, waarbij twee dooden te betreuren vielen. Dat waren dus in één week tijds' in het: kleine België: 3 vernielde vliegtuigen en '3 maal '2 dooden. In ons land versplinterde deze week de propeller van een vliegtuig tijdens een vlucht (Noes torberg) er werd' bij het dalen een water vliegtuig totaal vernield (de Mok), gelukkig zon der persoonlijke ongevallen te veroorzaken. Voor wie het nog niet heel duidelijk is, hoe het communisme zoo welig tieren kan in ons Ind'ië, zal de 'procedure tegen een administrateur met den toepasselijken naam „Van der Stork", veel verklaard1 hebben. Deze man regeerde zijn arbeiders met stok- en zweepslagen", strafte vrou wen met ze te laten ontkleeden en met teer 'in te smieeren, liet meerdere naakte vrouwen gedurende weken met een man opsluiten en paste nog an dere „dergelijke" beschavingsmethoden toe. Het schijnt trouwens, dat de stok en de karwats, op vele plaatsen in ons Indië nog de gebruikelijke overtuigingsmiddelen tegenover de inlandsche koe lies zijn. Zoolang regeering en justitie daartegen niet streng optreden, zijn we niets anders waard, don dat we lndië uitgetrapt worden. Een misdJaad van een blanke tegenover een Indiër is zwaarder o.i. dan omgekeerd. Want tenslotte hebben wij, blanken, toch de bescha ving... zoo heet het tenminste. Mijnheer Van der Stok kreeg een jaar met aftrek van voorarrest en in afwachting van het hooger beroep, werdi hij al vast; op vrije voeten gesteld^ BUITENLAND). In ons vorig overzicht voorspelden we het ministerie Briand-Caillaux een zeer kortstondig xleven. 'Welnu, het is reeds heengezonden door de Kamer. Twee Amerikanen, heel rijke lui, hebben een reis om de wereld volbracht in 28 dagen en ver scheidene kranten gaven er dag aan dag bericht over. Waarom We begrijpen noch het nut, noch de sportieve beteekenis van deze prestatie. Men kan tevoren precies uitrekenen hoelang men over zoo'n tocht d>et. Zeker, men kan een boot of trein missen, maar om dan. even een vliegtuig te bestellen of een extra trein te laten gaan„ is nieiti een kwestie van al- ^of niet kunnen, maar eene van geldi. Welnu daarover beschikten de heeren in ruime mate. Vroeger, toen men op zee met tegenwind, windstilte of storrd moest rekenen en op land met eene ontmoeting met roovers oï liefhebbers van gebraden menschen-carbonade, toen., ja toen kon het nog sport heeten om te trachten eerder de wereld om te sjouwen dan. een andier. 't Vermakelijkste is, dat we deze week in de „N. R. C." een heel artikel vonden van den heer Evans, een dier wereldreizigers, over ,zijn indrukken omtrent Rusland en de toekomst van dat land. En dan te weten en ook in het bewus te artikel te lezen dat de man per vliegtuig over Rusland eu Azië vloog met een snelheid van 1000 mijl 'per dag! Uit den Omtrek ST. PANCRAS. i Vrijdagavond had nog een voetbalwedstrijd plaats, A. R. C., een toerclub uit Alkmaar en de Vronereserves. Bij gemis aan een keeper, stond) bij de gasten J. Groen in het doel,, welke de Alk- maarsche club voor een zwaardere nederlaag heeft behoed'. De zwaarste schoten werden flink be werkt- Aan den andeiren kant hadden we even eens een gewone speler in het doel, welke zijn heiligdom schoon heeft gehouden. 'Met 10 voor Vrone, welk doelpunt op fraaie wijze door den mid1 voor wordt gezet, eindigt deze match. W ARMENHUIZEN. Die kermis te Schoorldlam, welke thans weder op zijn oude plaats werd gehouden en niet aan den Domweg onder de gemeente iSchoorl, is goed verloopen. De Schoorldamsehe bevolking heeft weer gelegenheid gehad om volop te genieten van de zweefmolen', dans en muziek. Zoowie Ibij C. Geus, als bij ter Burg werd! goed dansmuziek gegeven. Maandagavond werd in de zaal van den heer ter Burg door de Schoor ldamsöhe dilettantenclub „Ons Genoegen" een klucht in 3 bedrijven opge voerd getiteld „Willy's Trouwdag". De zaal, Welke geheel gevüld was, heeft smakelijk ge lachen om de komische verwikkelingen in het stuk, waartoe niet in het minst wierd bijgedragen door oom Willy, die zijn rol zeer goed vervulde. Ook de bruidegom en de bruid, die een zware rol hadden waren hierin goed thuis. De regie en grimage was weder in handen van den heer Loevens te Alkmaar, die als altijd de grimage uitstekend had verzorgd; de pruiken van'de da mes hadden wel iets beter kunnen 'zijn. Dinsdagmiddag had een ringstekerij met een auto plaats, waaraan 26 paren deelnamen. De le prijs werd gewonnen door A. Nieuwland Jr. en Mej. Paarlberg, .de 2de door W, Sevenhuijsen ein (dame, 3de prijs door J. Schotvanger en zijn tanet Anna. In de zaal van C. Geusi had 's avonds prijsdansen plaats, waaraan door velen werd deel genomen. ST. PANCRAS. Aanhoudende autosignalen kondigtien Vrijdag avond' de komst aan vau een vijftal groote auto bussen der fa. Kok en Tuinman en Wilken, met welke vervoermiddelen het schoolfeest der Chris telijke School had plaats gevonden. Als eerste pleisterplaats was Bergen aangewtezen, waar het zand'gat een bron van vermaak werd. Vervolgens werd' de reis voortgezet naar Wijk aan Zee, waar dte tempehi.tu.ur juist hoog genoeg was, om de kousen en schoenen uit te trekken en zich in het zilte nat te yerfrisschen. Waar men bovendien dfcn geheelen dag flink werd /onthaald, kan zeker van een goed geslaagd tochtje worden gesproken. W ARMENHUIZEN. Examen. i Onze plaatsgenoot Mej. A. Zomerdijk, slaagde voor het examen van onderwijzeres. - W AR MEN HUIZEN. Zi eken huia verpleging. Naar wij vernemen bedroeg op 1 Juli j.l. het aantal betalende leden aangesloten aan de Zie- kenhuisverpJeging „Warmenhuizen" 1264 en be droeg het aantal niet betalende 234, totaal dus bijna 1500 leden. Dit mag zeer zeker een schitte rend resultaat voor de vereeniging zijn. OUB(E NIEDORP. t Gisteravond laat geraakte het paard bespannen voor een tilbury, eigendom van de 'Wied. M. te iSchagerwaard, dat vast stond op het erf van den heer R. alhier los, en holde zonder voerman huis waarts. Gelukkig werd het beest te Zijidewinid doör den postbode Van Dlrunen tot staan gebracht. Een en ander was zonder ongelukken en beschadi ging afgeloopen. ZIJDEWIND. Bij den heer Th. Tromp alhier is aan komen vliegen een postduif, gemerkt 4888 N. 24 (9). FUSIE VAN STEUNCOMITE's VOOR HULP SPECIAAL AAN HET ZWAKKE DRENTSCHE VEENKIND. Voor den opbouw van de veenstreken van Drenthe is meer noodig dan medegevoel en toewijding. Het gevoel mag sprekenin het spontaan aanbieden van hulp. Het nuchter ver stand, ervaring en vakkennis moeten de uit voering leiden der steunactie. Vóór alles moet eenheid van leiding komen in den' chaos van steuncomité's, welke niet meer zijn te controleeren door overheid en pu bliek. Teneinde op het geheele gebied der bedoél- -de steunactie eenheid te verkrijgen is door den Commissaris der Koningin in de Provincie. Drentfte de oncfer zjjn voorzitterschap staande Centrale Commissie voor den cultureelen, hy giënischen en economisdhen opbouw Van Drenthe in 'het leven geroepen, welke Commis sie door de Regeering bij haar streveh wordt gesteund en welke hare zorgen ook over het zwakke veelnkind uitstrekt. Zij bedoelt niet al leen zelve waar noodig rechtstreeks té steunen maar zij beoogt ook de door bestaande orga nisaties ondernomen pogingen tot hulp te ceri- traliseeren en waar noodig te leiden en te on; dersteunen. Zoo ook op het gebied van de gezondheid van' het kind. Itn deze'lijn is door afgevaardigden van ver- eelnigingen op gebied van onderwijs en ver pleging van kinderen een Landelijk Comité sa mengesteld, dat zich voorstelt met de meerge noemde Centrale Commissie samen te werken en dat met instemming van den Commissaris der Koningin in Drenthe, voorzitter dier Cen trale Commissie, beoogt te zijn „het officieele' comité voor het Drentsche veenkind." Krach tens zijn samenstelling toch bezit het comité zoowel de kennis en de connecties, als de hulpmiddelen voor vakkundige uitverkiezing en verpleging van verzwakte kinderen. De besteding! der gelden zal worden gere geld door een sub-commissie vajr 4 personen, van wie twee' lid rijn van de commissie voori de hygiëlne van Moeder en Kind (deel uitma kende van meergenoemde Centrale Commissie voor de|n opbouw van Drenthe) en twee van. ons Landelijk Comité. Het Landelijk Comité hoopt en vertrouwt, dat: geen nieuwe comité's tot hulp van het veenkind, meer zullen worden gevormd dan alleen plaat selijke inzamelingscomité's onder toezicht en als; deel van het Landelijk Comité, en dat bestaande, comité's hun reeds ingezamelde gelden aan de penningmeesteresse zullen afdragen:. Nu aldus is gezorgd voor eenheid en vakkun dige leidngi wendt het Landelijk Comité zich' voi vertrouwen tot het Nederlandsche volk om: het eigen landskind te helpen, zooals zoo mooi en gul indertijd het Duitsche en het Oostenrijk-1 sche zwakke kind is gesteund. Het Landelijk Comité wil hier niet treden in, de beoordeeling van de waarde van eiken maatstaf welke hier en daar is aangelegd omt. den ernst van den toestand te peilen, maar het; weet door dagelijksche en critische aanschou wing, dat een goéd deel van het opgroeiend) geslacht in de Drentsche veenstreken dreigt weg te zinken in een poel van moreele en li chamelijke ellende. Er zal veel geld noodig zijn; het geld zal voorzichtig besteed moeten worïen, de steunactie zal zoolang moeten duren als aan den algemeenen opbouw, van Drenthe moet worden gewerkt en de kinderen zullen verpleegd' dienen te worden in overeenstemming met de gevoelens en 'de confessie der ouders. A. WESTERHOF, Meppel, voorzitter Neder- landsch Onderwijzers Genootschap. J. LEEK, hoofd der Katholieke school, Erica Vice-voorzitter. II. MINK, Holsloot (Sleen), Secretaris, Ne- derlandsch Onderwijzers Genootschap. Mej. G. A. GROEN, Nieuw-Amsterdam, Pen ningmeesteresse, giro, no. 84200, Bond van 'Ne>- derlandsche Onderwijzers. K. BOOIJ, Nieuw Amsterdam, Vice-Penning meester, Vereenigingl van Christelijke Onder wijzers en Onderwijzeressen in Nederland en Overzeesehe Bezittingen. E. VEGTER, Amsterdamsche Veld, Bond van Hoofden van Scholen. C. ANDRINGA, Nieuw Amsterdam, Boind van Nederlandsche Onderwijzers. J. A. VELSINK, Nieuw Amsterdam, Ver eeniging van Christelijke Onderwijzers en On derwijzeressen in Nederland en Overzeesehe Bezittingen. Th. M. KETELAAR, Amsterdam, Penning meester, giro no. 16038, Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Ds. H. C. HOGERZEIL, Naarden, vereem ging voor Christelijke Gezondheids- en Va- canriekolonies in Nederland. "Mr. A. J. M. LEESBERG, Alkmaar, R. K- vereefciiging voor 'Kindervacantie- en Herstel lingsoorden te Egmond aan Zee. A. C. BOS, Egmond aan Zee, Centraal Ge nootschap yoor Kinderherstellings- en Vacan- liekolonies.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4