•1 Belooning van Landbouwarbeid. Mas 24119 (Vervolg). Niettegenstaande Amerika een land is met over vloed van grond en lage grondprijzen, is daar na den oorlog ook een groote wanverhouding ont staan tusschen landbouwloonen en industrieel© loonen, wel een bewijs, dat het hier n,iet in de eer ste plaat3 gaat om de verhouding tusschen loonen en grondprijzen. Ford nu zoekt die oorzaak van het versoh'ijiisel vooral hierin, dat die jaroductie-techniek in den landbouw veel lager staat djan in de industrie. Om' tot verhocging der loonen te komen, moet naar zijn meening het kleinbedrijf door liet op indus triëele leest geschoeide grootbedrijf worden Ver vangen. Het zou mij niet verwonderen, indien voor velen, die buiten dien landbouw staan, de opmerkingen van Ford groote bekoring hadden. Toch schijnt het mij, met alle respèeit voor het industriëele genie van Ford, dat hij1 hier spreekt over dingen, waarover hij niet voldoende heeft nagedacht. He ervaring heeft wel geleerd, dat in den landbouw het kleinbedrijf zich tegenover het grootbedrijf zeer goed kan handhaven, zoodat wij eerder een versnippering dan een concentratie der bedrijven kunnen waarnemen. Die oorzaak daarvan schuilt in het geheel andere karakter der land bouwproductie. De denkbeelden van Ford berusten opeen tot het uiterste doorgedreven mechanisee- ring van den arbeid. Dit systeem past niet eens voor alle takken van industrie en zeker niet voor het landbouwbedrijf, waar het niet gaat om me chanische, ma-u* in hoofdzaak om organische pro cessen. Maar ook al geeft men Ford toe, dat. in den landbouw inzake doelmatige aanwending van menschejijke arbeidskracht nog veel te verbete ren valt, toch geloof ik niet, dat dit op de ver houding tusschen landbouw en -industrieele loo nen duurzaam veel invloed kan uitoefenen. Bij de bestaande ontwikkeling van den landbouw is een bepaald landbouwloon mogelijk. Eti op dit land- 'tóuwloon berusten bij onbelemmerde werking der maatschappelijke krachten dé industriëele* loonen. Zijl} deze voor gelijkwaardigen arbeid veel hooger dan de landt ouwloouen, zoo herstelt zich zulks, dcordien er eeti sterke strooming ontstaat van piattelandsarbeidjskraëhten naar de industrie. Wij zijn hier gekomen bij de hoofdoorzaak der bestaande wanverhouding. Zijl is gelegen in het uitschakelen v"an de vrije werking der maatschap pelijke krachten. Door de organisatie van ar bei en ondernemers is men, dikwijls ook onder medewerking eter overheid, er in geslaagd in ver schillende industriëele eu stedelijke beroepen en bedrijven een loon- en prijspeil te handhaven, dat niet in overeenstemming is met het door de natuur beheers oh te loonpeil in den landbouw. Het ge volg daarvan is, dat het den landarbeiders moei lijker wordt gemaakt van hun loon te leven dan ander s het geval zou zijn. Uit het bovenstaande volgt, dat een spoedige opheffing der bestaande wanverhouding waar- schijn lijk slechts zal zijn te verwachten langs tweeërlei weg. De eerste bestaat in een stijging van de prijzen der landbouwproducten, waardoor Wok 'de landbouwloonen zullen kunnen stijgen. Deze prijsstijging kan langs natuurlijken weg tot stand komen. Zij kan ook kunstmatig voorden ge schapen. Naar dit laatste streeft men in de Ver- eenigde Staten (zie „Handelsberichten" van 10. Juni 1926, blz. 800) en ook in Duitschland (zie jDe Nedierl. Mercuur" van 10 Juni 1926, blz. 811). De industrieele geld'loonenzullen dan kun nen worden gehandhaafd, maar men zal er' minder landbouwproducten voor kunnen knopen. W il men dien weg niet op, dan zal het indus triëele loon- en prijspeil vermoedelijk moeten da len. Be landbouwloonen kunnen dan blijven, zoo- al» zij zijn. Maar men zal er meer voor kunnen keepen. Voor ons land zal de nivelleering waarschijnlijk langs den tweeden weg moehen plaajs hebben. Rechtzaken FEUILLETON De Wenteltrap Dien middag woonden Gertrude, Halsey en ik de rechtszitting bij in de stad. Dokter Stewart Jas ook gedagvaard als getuige, daar het bleek' 'lat hij op dien Zondagavond', toen Gertrude en ik «p onze kamers waren, geroepen was voor de lijk schouwing. Wij gingen met ons vieren in den auto, ornaat we de voorkeur gaven aan de slechte Wegen boven het treintje, waar die halve bevol king van Casanova ons zeker zou aanstaren. En onderweg besloten we om niets te zeggen over het onderhoud, dat Louise met haar Stiefbroer go nad had, op den avond voor hij stierf. Het meisje na(i het. toch al moeilijk genoeg. HGOFBgTUK XVII. Wqt dokter Stewart vertelde. •kill ik een korte beschrijving van de rechts zitting geef, doe ik dat hoofdzakelijk omdat den dian de moorid op Arnold Armstrong nog 1X5118 voor den geest komt, en alles wat er dien ^cht gebeurde. Er was heel wat gebeurd, dat te middag niet genoemd werd, en aan den nnderen kant hoorde ik er dingen, die volkomen nieuw voor me waren. Het was een sombere ge- nchiedenis en de -zes mensehen in het hoekje, die Jury vormden, waren blijkbaar als was in de 'anden van dat oppermachtig heer, den rechter. Wi'trude eu ik zaten nogal achter. Er waren menschen die we kenden: Barbara Fitz- ngh, diép in den rouw zie ging) altijd bij de tenste aanleiding in den rouw, omdat zwart haar geed stond en dan menëer Jarvis, de man in den nacht van den moord van' de Green- tedciuo was gekomen.. Meneer Horton was er k> hij zag er een beetje ongeduldig uit, maar teteroie met de grootste aandacht naar getuigen- teklatiugen. Ergens in een hoekje sloeg meneer VOOR BiEN KANTONRECHTER. Zitting van 23 Juli 1926. Zelfopoffering van een adVocaat. Door het in den vaoautietijd verminderd aan tal zittingen kregen we heden een uitgebreid re pertoire. Begonnen werd met een te Bergen wo nend meester in de rechten, die zich in het belang van een goede justitie had laten bekeuren omdat hij' in den avond op een onverlicht rijwiel op den Zeeweg had gereden. De zichzelf als proefkonijn beschikbaar stellende verdachte was van .meening dat de Zeeweg al.aaar/geen publieke weg was en dat de bekeuring dus ten onrechte was geschied. De opvatting van mr. Tak, de ambtenaar van het O.M. die op zeer loffelijke wijze mr. v. d. Feen de Lille vervangt, stond hier'lij'nrecht tegenover. De kantonrechter voor een lastig dilemma gc- plaa.tst, besloot de uitspraak tot' 6 Augustus uit te stellen. Zoolang de uitspraak echter nog niet is geschied, moeten wij het ernstig afraden, meer der ©procesverbalen uit te lokken. Niet alléén kan de beslissing tot een veroordeeling leiden, 'd'och ook is het in 't belang der veiligheid ongewenschft. Hei hielp hou geen steek. Eén schoenmaker ie Alkmaar woonachtig, was blijkbaar niet tevreden met de hem ongelegde hoe- te ad f 15, hem opgelegd we ge, j het bewandelen vaiv verboden pad'"' in het Heilooërbose.h en was bege ndit vonnis in irzet gekomen. Hij beweerde een stuk bosehgrond ais aardappelland te bebou wen en aoor het bosch te moeten 'wandelen >om dit land te bereiken. De verbalisant, boschwachter Mulder was zoo vrij alles wat de schoenmaker naar voren bracht, tot leugen te bestempelen. Het bij versték gewezen vonnis iwierd bekrachtigd. De veroordeelde volgeling van St. Chrispinus zegt beleedigd te zijn door een in de Alkm. Courant- voorkomend verslag, waarop de, kantonrechter antwoordt dat hij zich maar tot aen officier van justitie moet wenden Slijmen, betaal. Een landbouwer te Schoorl, hij verstek veroor deeld omdat hij verzuimd had zich als een braaf provinciaal aan te sluiten bij de prov. waterlei ding, ,had geen vdaoening van zijn verzet, aan- gezieeu het vonnis werd bekrachtigd. Een d!ure sport. Eien heroeplooze Reilooër stond ook al weer te recht ter zake het zich bevinden buiten de offici- aele wegen en paden in het Heilooër bosch. Hij noemde zich zelf sarcastisch deehantageplegerv doch deze grap sloeg bij deti kantonrechter niet heel erg in. Deze nam geen notitie van het door verdachte gevoerde verweer, dat hij dit pad had genomen om zijn weg naar huis te bekorten en veroordeelde den man -tot f 15 boete of 10' dagen, Onmiddellijk daarop stond de vasthoudende ver dachte weer voor een dergelijk feit terecht en werd wederom'tot f 15 boete of 10 dagen veroor deeld. Tart een leeuw niet in zijtn, hol. Een 57-jarig motorrijder had volgens den on feilbare©, chronometer van veldwachter van Leeu wen met 36 kilometer vaart door Schermerhorn genedien, waar slechts 15 kilometer is geoorloofd. De verdachte Beweerde echter dat hij ten hoogste 12 a 15 K.M. had gereden. Zijn motorrijwiel is jannison vol belangstelling het verloop gade. Dokter Stewart werd het eerst geroepen. Zijn getuigenis-was.kort en. kwam hierop neer: den Viorigen Zondagmorgen om kwart voor vijf, was hij aan de telefoon geroepen, opgebeld door me neer Jarvis, die hem verzocht om naar Zonnehoek te komen, aangezien daar een ongeluk was ge beurd en Arnold Armstrong doodgeschoten was. jHij had zich snel aangekleed, een paar instrumen ten bij elkaar gepakt, en was naar Zonnehoek ge reden. Dia ar werd hij opgewacht door meneer Jarvis, die hem dadelijk meenam naar het oostelijk deel vaat het huis. Precies zooals hij gevallen wasr lag Arnold1 Armstrong daar nog. De instrumenten bleken overbodig te zijn', want de man was dood. In antwoord op een vraag van den rechter zei ,1e ^dokter: neen, er was niets met het lijk gebeurd, het was alleen omgekeerd. Het lag onderaan de wenteltrap. Ja, hij geloofde dat de dood onmid dellijk moest zijn ingetreden. Het 'lichaam was nog warm en van verstijving was nog geen spra ke. Dat kwam bij ©en plotselingen dood altijd wat later. Neen, hij geloofde dat met de moge lijkheid van zelfmoord geen rekening gehouden behoefde te worden; hij had zichzelf deze wonden misschien wel kunneu toebrengen, maar zeer moei lijk en er was -ook geen revolver gevonden. Het verhoor van den dokter was afgeloopen, maar hij aarzelde nog even en kuchte. ^Edelachtbare", zei hij, „op gevaar af van uw kostbaren tijd in beslag te nemen, zou ik graag over een voorval spreken dat wellicht eenig licht in deze zaak zal kunnen brengen." Dadelijk waren alle aanwezigen vol belangstel- ling. „Vertel u maar, dokter," zei de rechter. „Ik woon in Englewood, een paar mijl van Casanova af," begon de dokter. Tijdens de af wezigheid van dokter Walker, heb ik nogal wat patiënten uit Casanova gekregen. Een maand geledeu vijf weken eigenlijk Okwam er op mijn spreekuur 'n vrouw, die ik defect en niet geschikt om metgrooter snelheid: zich te bewegen. De duorijder kon dit getuigen. Daar v. Leeuwen zicii aan zijn verbaal en chrono meter hield, werd de zaak aangehouden tot' 6 Augustus teneinde dqn nuo-rijdér alsnog te hoorn als getuige a decharge. Speelt in Alkmaar. Voortgezet werd de behandeling van een over tredingszaakje betreffende de rijwiel- en motor- wet. Verdachte had gereden met een vierwielig motorrijtuig, waarvan slechts 1 lamp bran (Mc en voorts niet gestopt op de vordering van den agent. Het verhoor van den verbalisant was niet in het vooraeel van den automobilist en dus werd' hij veroordeeld tot 2 geldboeten elk van 4 en 6 guldlsn, respectievelijk te vervangen door 2 en 3 diagen" hechteuis. Zorg voor d|e volksgezondheid, i Een slager te Noordscharwoude had een bekeu ring te danken aan het feit, dat men in zijn win kel ongekeurd varkensvleesch had gevonden. De man kon niet ontkennen, doch voerde als veront schuldiging aan, dat hij een half varken had ge leend en dit haa opgehangen, vóór de keurings- merken waren' aangebracht. Het vleesch werdf goedgekeurd. Hij was echter in overtreding en moest dit heden bezuren door een veroordeeling tot f 15 boete of 10 dagen. Het lot valt steedfc op Jonas. Eeu arme ploeteraar voor vrouw en 8 kindieren uit Oudorp had zich niet doen aansluiten bij1 de waterleiding, alhoewel zijn pèroeel op 16 Meter afstand1 lag van de as van den weg. De man had een beste regenbak met duizende liters prima kikker bier eu zag het nut van die aansluiting absoluut niet in. Bovendien was zijn perceel wel 40 M. van die wegas gelegen en geen 16. Om dit nu eens te oontroleeren is de zaak tot 6 Aug. uitgesteld. Zahlen uiuP maul hal ten. Fen metselaar te Uitgeest kwam ook met diiii lleidimgwatertje voor den dokter. Het betrof hier 9 perceeleiT. Het vonnis luidde zeer clement 9 maal fl boete of 9 maal 1 d)ag hechtenis. &tttd)en tenjiret. Een jengmemseh te St. Pancras, die met twee vrienden in den nacht van 18 op 19 April van een uitvoering te'Koedijk kwam, werd onderweg over vallen door een regenbui. Besloten werd om te schuilen in eeu sch uur, waarvan de deur echter gesloten was. Die kwestie werd' echter spoedig Opgelost doordat ae verdachte de deur met ge weld openrukte, waardoor het slot werd verbro ken. Het jouge mannetje werd heden voor dit bal dadige stukje tot f6 boete of 3 dagen veroor deeld. Hij zal ze wel krijgen. EeU drietal mannelijke leden van de Egmond aan Zeeër spespatrice moesten zich heden ver antwoorden wegens het zoeken naar eieren van patrijzen en ander wild gevogelte. Slechts een hunner was present en roerde het traditioneel© verweer, dat hij er niet bij gewteest. was. De kan tonrechter toonde echter geen groot geloof en heeft de zaak tot 20 Augustus uitgesteld. Dan! zal de verbalisant èen woordje mée komen praten. Ziijn goeie bril n.tet «p. Een stcomfietser uit Schermerhorn had zich' te buiten gegaan aan twee elkander dikwerf ge zeischap houdende overtredingen: gereden zonder licht, en met gestopt op de herhaalde vordering. De delinquent wist vandaag van niets, een veld- q wachter had hij niet gezien. Maar de kanton rechter wist en. zag het beter en veroordeelde den vreemdeling van Jeruzalem tot 6 en 10'gld- boete o f3 en 5 dagen hechtenis. Onooit eerder gezien had. Ze was zwaar in den rouw en gesluierd en ze had een jongetó van ezs jaar bij zich, dat onderzocht moest worden. Het ventje was nogal ziek het zag er uit als typhus, en de moeder'was radeloos. Ze wilde het kind opgenomen hebben in het Kinderziekenhuis hier in de stad, waaraan ik ook verbonden ben, en ik gaf haar een briefje. Ik zou niet verder over het geval nagedacht hebben, als er niet'nog meer gebeurd- was. Twee dagen voor de heer Armstrong doodgeschoten weru, kreeg ik een verzoek om op de Greenwoodclub te komen, er was iemand flink geraakt door ©en verdwaalden golfbal. Het was al laat toen ik er vandaan kwam ik was te voet en ongeveer op een mijl afstand van de club, dp de Claysburgweg, kwam ik twee menschen tegen. Ze hadden yeen heftige woordenwisseling! en ik herkende onmiddellijk den heer Armstrong. Ein' de vrouw was ongetwijfeld dezelfde die mij over liet kind was komen raadplegen." Op het hooren va.n dit verhaal, dat op een schandaaltje scheen te wijzen, ging mevrouw F. Avburgh Kaarsrecht overeind zitten. Jamieson keek een beetje sceptisch en de rechter maakte een aanteekening. ,,Ho,t kinderziekenhuis zei u, geloof ik, dok ter?" vroeg hij. „Ja. Maar het kind, dat ingeschreven was als Lucien Wallace is twee weken geleden door de moeder weggehaald. Ik heb geprobeerd hen weer te vinden, maar hét is mij niet gelukt." Plotseling herinnerde ik mij het telegram dat Louise ontvangen had, en dat ge teekend was F. L. W'. waarschijnlijk dokter Walker. Zou deze gesluierde vrouw de Nina Carrington kunnen zijn, die in het 'telegram genoemd werd? ,Maar het waö slechts een veronderstelling. Ik kon er toch niet achter komen en het onderzoek ging door: Toen volgde het verhoor van den dokter, die door den rechter was aangewezen vöor de offi- ciëetle lijkschouwing. Uit het onderzoek was ge- bleien, dat de kogel in, de borst was binnenge drongen onder de vierde linkerrib, en schuin naar De kaal Ui in is gjeecn fietsipaitP. Een '28-jarig koopman 1e Alkmaar, die zich van deze omstandigheid niet op de hoogte stelde, werd deswege op 9 Juli geverbaliseerd en heden tot t 2 boete of 2 dagen veroordeeld. Aleiiiecr, p s op jc Hondje. Een tuinder uit St. Pancras, gem. Koedijk, had in strijd met ae politieverordening zijn hond op eigen gelegenheid uit wandelen gestuurd. Maar de verordening van S,t- Pancras gedoogt zulks niet en heden werd de eigenaar, ondanks al zijin scherp- zininge juridische opmerkingen, tot'f3 of 2 dagen veroordeeld. D© Alkmaarsohe question brulante betreffende het plaatsen van auto's voor het café „Het Gulden Vlies" werd thans ook uitgevochten "in de zaal van den kantonrechter. Een Diuitsch zakenman stond terecht voor deze overtreding en werd tot de minimum straf f0.50' boete of 1 dag veroor deeld. Die sp. arpo! moet er aan gelooven. Ten slotte moesten terecht staan 3 stroopers uit Flgmond' a. Zee, aan wien ten laste was gelegd, dat zij Imn honde njniet hadden teruggeroepen. Het trio as op de konijnenjacht piet lichtbak, schietgeweer en jachthonden. De kantonrechter llegde de deelnemers aan deze grandiose jacht partij gepeperde straffen op. Een hunner werd veroordeeld tot f40 boete of 30 dagen, de twee anderen elk f30 boete of 15 dagen. BERUSTING Van alle dwaasheden der kindsheid hindert ons deze wel het meest de vasthoudendheid waarmede een kind: kan vragen naar iets wat het niet kan krijgen. Ein toch is dit dezelfde fout, die wij, gxioote menschen geworden, haast niet kunnen verbeteren. De meesten onzer kunnen er, hoewel wij de kinderschoenen al lang ontwassen zijn, nog dikwijls genoeg op betrapt worden, dat. wij vragen om de maan. W,ij wilden iets hebben en wij blijven maar medelijden met onszelven hebben, omdat wij het niet kunnen krijgen. Er gaat een geheel leven mede heen om sommigen onzer to leeren hoe zij teleurstelling moeten opnemen. Geen stem, die spreekt van hoop, dringt- door tot de ooren van ben, die alles op den worp der (lobbyi st, oenen hebben gezet, en dat is hetzelfde wat velen onzer doen, als wij zöo onverstandig zijn ons heele hart te zetten op den een of anderen! afgod van eigen fabrikaat. Berusting is het laatste woord', dat wij wen- schen te "hooren, wanneer wij een teleurstelling of verlies geleden hebben. Het is soms pas jaren later, dat wij ieeren inzien, dat er niets uit ons leven gaat behalve om plaats te maken voor iets beters. En dan zien wij waarschijnlijk ook in, dat Wij, in onze dwaasheid, opzettelijk hinderpa len hebben gesteld in den weg der nieuwe vreug de of de nieuwe gaven die ons andere veel eerder zouden hebben bereikt. En als wij dan, op het laatste oogenblik de handen er naar uitstrekken, d'an is de helft van ae kracht uit onzen greep; verdwenen en veel van de oefening uit onze vin gers en dan kan het best zij'n, dat' wij niet mieer in staat zijn om van de kostbare dingen die ons worden aangeboden, die zakeh van schoonheid te maken, die zij bedoeld waren te worden. Als wij slechts ons hoofd hudden kunnen bui gen voor den storm, in plaats vdn te trachten het rechtop te houden tegen de windvlagen in,; wat zouden wij dan veel gewonnen hebben! beneden en naai' achteren was gegaan, waarbij' hart en longen doorboord werden. Dé linkerlong was geheel vernield en de kogel had het lichaam weer verlaten langs de rugslpieren links van den ruggegraat. Het was zeer onwaarschijnlijk dat Armstrong op zich zelf had geschoten en de richting, die de kogel haid genomen, wees er öp, dat het schot van bovenaf gekomen moest zijn- Met andere woorden, aangezien de vermoorde man onderaan een trap was gevonden, was het zeer waarschijnlijk dat het schot was gelost door iemand, die hooger op de trap stond. Er waren' geen sporen van kruit- De kogel van bet caliber a.cht-en-dertig, was in de kleeren van het slacht offer gevonden en werd aan de jury vertoond. Toen moest de heer Jarvis voorkomen, maar wat hij vertelde, 'was niet erg belangrijk. Hij Was telefonisch naar Zopneh'oek geroepen, en er dade lijk heengegaan met den concierge en met den heer Winthrop, die op 't oogenblik uit de stad was. Ze waren opengedaan door de huishoudster en hadden onderaan de trap het lijk gevonden. Hij had' gezocht naar een revolver, maar er was niets te vindén". De buitendeur in den oosteiijken vleu gel was niet op slot en stondl op een kier. Ik werd steeds zenuwachtiger. Toen de rechter John Bailey opriep, ontstond' er een soort vap on derdrukte opwinding. Jameson kwam naar voren en zei eeu paar woorden tegen den rechter, die knikte. Toen moest Halsey voorkomen. .i'MenS'cr Innes," zei de rechter, „wilt u ons vertellen onder welke omstandigheden u den heer Arnold' Armstrong heeft gezien öp den avond voor zijn dood?" „Ik heb hem liet eerst gezien op dé club"; zei Halsey kalm. Hij zag een beetje bleek, maar was overigens rustig. „Daar hield ik stil om benzine te halen voor mijn auto. Armstrong had1 zitten kaarten. Toen ik Kern 'daar zag, kwam hij uit dte speelzaal, pratend met John Bailey". ,„En was dat een vriendschappelijk gesprek?" Halsey aarzelde.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 5