üi CAILLAUX De nieuwe Franscbe minister van Financiën* van wittii men hoopt, dat" hij' eindelijk de Franc zal weten te redden. De Spaansche Koninglte Londen De foto geeft het «ogenblik weer, waarop Ko ning Alphons het Claridges-Hotel te Londen ver- laai. De .Spaansche koning is zooals men weet,, door de Universiteit te Cambridge met het eere- dioctoraat in de rechten begiftigd. Vrouwenrubriek. Blouse en rok voor de Vacantie Pluimveeteelt Hoenders en kuikens sorteeran. I Voor het sorteeren van hoenders en kuikens is of wordt het nu tijd. Een andere reden is, dat .de kuikens grooter worden en méér ruimte gaan vragen, er moet dus plaats gemaakt worden. Wie op een beperkte ruimte „zooveel mogelijk" hoen ders te samen wil houden, benadeelt zich zélven, want zulke opeenhopingen leiden tot eene ver minderde productie, verhooging der besmettings kansen bij ziekte en sterke verbreiding der hoen derparasieten, als luis, mijt e.a. Nu de dieren op te ruimen is het voordeel igsi. Dfc oude hoenders vallen de volgende maand in den rui, die 68 weken aanhoudt; in dien tijd zijn de .diereu minder geschikt voor de slacht. Is 'de rui afgeloopen, dan zitten we al weer diep in het najaar; ide goede legsters houden dan nog enkele weken rust, voor ze haar productie hervat ten, maar de middelmatige of slechte legsters be ginnen ïiiet eer te leggen voor Januari, resp. Febr. Over leenige weken dus is voor die middelmatige en slechte legsters het jaar ten einde en ze houden een onproductieve vacantie van 56 maanden in al dien tijd' vragen ze wel haar portie voer, dat op ongeveer 22 cent per kip en per dag komt maar ze leveren ons niets op. Hervatten ze dan een maal Hen leg, dan is het slechts om een aantal goedkoope voorjaars- en zomerseizoen te prodlu- ceeren, 'welker opbrengst nimmer de geleden win- terschade kan vergoeden. In het algemeen kan men zeggen, dat de totale productie telken jare met 15 a 20 pet. achteruit gaat, welk cijfer na- tuurlijk gunstig beinvloed is door de goede leg sters onder de koppel, welker productie in het tweede en derde legjaar 'slechts weinig of- niets verminderd. Men mag dus aannemen, dat de mid delmatig een slechte legsters 2540 pet. per jaar minder gaan produceeren, zoodat deze hoen ders niet'met voordeel zijn aan te houden. Zé moeten dusworden opgeruimd. En nu kan men wel 'wachten, tot ze de enkele eieren, die we moge lijk nog vóór het invallen van den rui van haar verkrijgen, gelegd zijn, maar dan is de hen ook minderwaardig geworden voor de slacht en heeft ze de noodige ruimte, onthouden aan de grooter wordende kuikens, die daarmee in haar ontwikke ling benadeeld zijn. Hennen, die drie legjaren ach ter den rug hebben, moet men in geen geval aan houden. Wanneer nu is een hen een goede, middelma tige of slophte legster? Met veel kennis van zaken en groote toewijding is tegenwoordig van een goede koppel nuthoenders in het eerste leg jaar een gemiddelde productie te verkrijgen van ongeveer 150 eieren. Men mag dus aannemen, dat hoenders, die in het eerste legjaar dat aantal haal den, goede hennen zijn, waard om1 nog) 1 a 2 jaar te worden .aangehouden. Hennen, die ongeveer 120 eieren produceerden zijn middelmatig te noe men en die ondier de 100 bleven zijn .slechte èierpr oduoen ten. Zekerheid, omtrent die productie kan men al leen verkrijgen door valnestoontröle, een systeem dat we voor aJlo houders van een eenigszins' aan merkelijk koppel hoenders blijven aanbevelen. Anders moet men afgaan op uiterlijke kenmerken. De levendigste hoendiers, die altijd krabben en scharrelen, slank van bouw zijn, zijn de beste legsters. Ze zullen ook vrij kleine koppen hebben met heldere, levendige, eenigszins uitpuilende oogen, een frissche roode katifj rond achterlijf met wijde aarsopening. Begint met zulke dieren voor- loopig uit te zoeken voorliet aanhouden in een tweede legjaar. En let dan in de volgende maan den nog eens goed op ze. De beste legsters immers vallen het laatst in den rui. Niet alleen de volwassen hoenders moeten we sor loeren, maar ook» de kuikens. De dieren', die niet zonder stoornissen zijn opgegroeid', die aan ziekte laboreerden of zich niet genoegzaam ont wikkeld hebben, zij zullen haar voer niet waard blijken, 't ls wel zonde om zulke jonge dieren al op te ruimen, maar, voordeel brengen ze ons toch niet, haar voer zullen ze niminer ten volle met eieren betalen. Bovendien zijn zulke hennen een gevaar voo rde koppel, doordat ze vatbaar blijken voor ziekten en dikwijls smetstofdiraagsters zijn. Misschien zijn die dieren voor een zacht prijsje te Verknopen, maar men mag daarbij1 niet verzwij gen, Idat ze, naar verwachting, minder Vlotte legsters zullen blijken. Verscheidenheid. Het is maar gelukkig, diat wij in ons kalme en bezadigde Holland zijn geboren en getogen! Een enkele maal hooren wij wel eens van men schel), die in een Vliegenden Hollander een reis om de wereld wilden ondernemen of op andere wijze aan hun zucht tot ongewoonheid wenschjen toe te geven, doch meestal komt er niet veel van terechtoen der assen van hun eigenaardig voer tuig legt het af en de reis Wordt reeds in de kiem gesmoord, terwijl men van de onderneming nooit, meer iets hoort. In het buitenland en met name in Atnerika, is me nop het gebied van buitenspo righeden veel verder gekomen en niet altijd pleit het roemruchte feit, waarmede weer eens iels abnormaals is 'gepresteerd1, voor het hooge peil van-de mentaliteit der personen die het on dernomen hebben. Zoo dacht dezer dagen een dame in Eingelaud, dat zij al ,,heel Wat" gepres teerd had door 6 maal te scheiden en zelfs voor den zevenden keer in het huwelijksbootje te stap pen. Ter nattere informatie dezer dame kunnen wij haar even wijzen op eenige dames in Amerika, die voor zoo'n „kleinigheid" zeer waarschijnlijk slechts verachtelijk den neus zullen optrekken. Een zekere mevrouw Towneend, uit Nebraska, heeft al veertien malen de wandeling naar "het Altaar ondefnomen. Mevrouw Jenriie Bigford, uit Iowa, draagt ook reeds haar veertienden trouw ring en een zekere mevrouw Clemente Buis in Ca- lifornië heeft kans gezien om dertien keer te scheidienen trouwde weer voor de veertiendie maal let wel: alles binnen drie,jaar! Ein hoe oud denkt u, dat zij was, toen zij voor den véer- I ienden keer de heilige woorden van het Huwe lijksver bond over zich hoorde uitspreken? Nog geen twintig jaar! r— Gelukkig Holland. Dte Wekker. Zondagmorgen! Heerlijke morgen var rust en kalmte. Geen gejacht met scheren, ontbijten, haast-je rep-je naar kantoor vliegen. Heerlijke morgen! Maar het is dé eenige mor gen vade week! De overige zes worden, bij! bijna ieder menself al heel vroeg gestoord en zeer onaangenaam gestoord door het luide gerinkel en getinkel van het kleine, maar lastige, instru. ment, dat ons aan onze dagtaak herinnert. Wij kennen menschen genoeg, die het al zoover in Je kunst var zelfbedwang hebber gebracht, dat zij het, a floepen van den Wekker sleohts begroeten met een onverstaanbaar gemompel waar een hartgrondige verwensehing van het lanime "ding hun gereedtelijk genoeg naar de lippen stijgt! djoch dezer dagen kwamen wij1 voor het eerst iemand1 tegen, die op de meest prijzenswahrdigQ wijze dien Jof zong va;n het, door de anderen zoo eenparig be- en veroordeelde tikkertje. Het bleek' echter al spoedig waarom de man zoo uitbundig was in zijn uitlatingen. Ziet hier, wat hij zeidje „Ik ben er djol op 's morgens den wekker te hoo ren. Ik kan mij niet begrijpen hoe iemand! kan zeggen, dat hij er niet tegen kan, en dat er men- schen zijn, die iederen ophtend opnieuw in de verleiding komen het ding 't raam uit te smijten of onder de «ekens te stoppen alleen, maar om nog een half uurtje te kunnen slapen. Voor mij is de wekker het symbool des levens'; het' is 't signaal, dat de stad weder ontwaakt, «lat cr een nieuwe dag begint, dat straten en huizen! weder gevuld woraen met de klanken en geluiden van het dagelïjksch leven. Ik vind het heerlijk 's morgens dien wekker te hoorenIk ben nacht waker! Zoo ziet men alweder: dat iedere medaille tweee kanten heeft; maar diit is wel een heel eigenaardige keerzijde Levenswijsheiilt Het. is zeer eigenaardig, doch u zult ook' wol een sop gemerkt hebben, dat er menschten zijn, die bij welke gebeurtenis ook, altijd ,,wel geweten hebben, dat 't zoo zou gaan". Als die menschten hun tijd eens beteir gebruikten, dam met nutte-, looze achterafbesdhouwingen aan te komen, zou den er twee mee gediend zijn hij zelf en degene, die- gedoemd is zijn kletspraat aan te hooren!, Voor dergelijke profeten* die brood eten hebben wijl in den tegenwoordigen tijd heusch' geen plaatst Niet altiid geestig toch om te lachen Na k vacantie. Mevrouw (van een reisje tarugkeerende)- - Wel, Anna, heb je in mijn afwezigheid goed op mijn lievelingen gepast? Dienstbode: O ja, mevrouw. (Begint te hui len). Ik heb alleen ééns vergeten de kat eten te geveh. DienstbodeNeen, dat niet! maar ze at den papegaai en twee kanaries op. Het laatste. Maar vriend, wees nu toch moedig, er zal nog wel hulp zijn. Neen, ik heb ajles beproefd, alles gewaagd en het spel verloren. Er is geen andere uitweg meer. Ik, ben tot het uiterste besloten. Ik wi! een einde maken aan dit ellendig bestaan. Maar, mensch, wat wil je doen? Trouwen! Teerhartig* Dienstbode: Gunst, mevrouw, Azor heeft den slagersjongen in zijn been gebeten. MevrouwZóó Nou, 't is maar te hopen, dat het een zindelijke jongen Was, anders zou Azor er wel eens wat van kunnen krijgen. Humor in Beeld JAMMER. VOOB HEM. Versnellen: „Zoo. ouwe jongen. Heb je de griep al gehad!?" Vergouwen: „Nee." Versnellen: „Dat is jammer voor 'jou, kerel. Waar spreek je nou" in 's hemelsnaam over als je andere menschen tegenkomt?" 'N KLEINE NALATIGHEID!. Jansen: „Wat Zei je vrouw, toen je gisteravond zöo laat thuis kwam Klaaesen: „Niets. Ze wierp me .bloemen toe." Jansen: „Waarom zit je gezicht dan zoo vol j pleisters^" i Klaassen: „O, dat komt, omdat ze vergeten had ze uit de pot te nemen." NU HEEFT ZIJ EEN ANBEDEN DOKTER. .Dokter (tot rijke oude dame, die gedurende zijn heele visite onophoudelijk over haar verbeel de ziekten heeft gesproken): „Nu moet ik wer kelijk weg, Mevrouw.'' Dé Dame: „Mjoet u dan niet naar mijn tong kijken, dokter?" Dokter: „Niet noodig, mevrouw, niet noodig' Er groeit geen gras op een racebaan." De prachtige vacantie-uitrusting omvat medie ©en eenvoud'igen rok, dien men gauw eVen „aan kan schieten" van zachte tweed en een blouse! of jumper van waschbarë zijde óf crêpe dei chine. Het patroon van blouse en rok moet daarom zóó zijn, dat het meisje, dat haar vacantie-garderobe samenstelt, het aardig vindt. Die rok is van een aardig en vlug móSel en men kan er het beste een effen of gernit tweed' voor nemen. Hij worm met aangeknipten ceintuur uitgesneden en de sluiting zit links. Er zij'n twee stukken van het patroonde halve voorzijde en de halve achterzijde en men! heeft, bij een breedte van 8090 cM. een lengte noodig van ongeveer 1.80 M. f Vouw dc stof in de lengte in tweeën, leg de patroonhelften met den slechten kant op de vouw en snijdt dé stof uit met ongeveer '2^ cM. ruim te voor den zoom. i Die rok wordt, ingerimpeld, tot hij: gelijk komt mat den onderkant van de ceintuur, van boor- llint voorzien en een opening van 25 cM. aan den 1 linkerkant opengelaten. Gewoon afmaken, omzoo men en de opening van drukknoopjes voorzien, fepoedig is deze rok gereed. Die blouse van crêpe de chine, shantung of kunstzijde ka,n gedragen wor den in wit, crème of rosé, zooals- de teekening aangeeft. De benoodigde hoeveelheid stof is on- geveeer 2 Meter bij oèn breedte van 8090 cM. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgave .van no. 889. Kosten tesamen 55 ets. Nikkertje en Dikkertje in Sprookjesland. Na het feestmaal gingen alle dames en heer-en naar een ander vertrek. De Koning en de Koningin namen plaats op hun troon en de oude Koning beval om zijn pijp en vroeg om zijn drie vioolspelers. •Toen begon de pret en men verwachtte, dat iedereen mee zou doen, Iedereen moest oen geschiedenis vertellen, een gedicht reciteeren of een' versje zingeen. Jantje Gilpin begon te vertellen van een prachtigen tocht, die hij on langs gemaakt had. Toen zei een' oud vrouwtje, die in een schoen' leefde, dat zij haar kinderen maar niet medegebracht had, want zij had er veel te veel. Zij had ze vleeschnat gegeven, zonder brood, daarna kregen zij een pak slaag'en moesten toen een, twee, drie. naar bed. Dikkërtje vond dat verhaal zoo grappig, dat hij luid begon te lachen. D|aarna kwamen anderen aan de beurt, sommigen zongen, anderen reciteer den. Alles ging goed totdat eindelijk Dikkertje aan de beurt was gekomen. (Wordt Vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 6