NIEUWE Dinsdag 27 Juli 1920 36e Jaargang Nederland in opbouw STEMK1HESBEELG MIT GR1EHTEHUHD Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek Nieuwstijdingen f: NO 88 IMTERC. TELEPHOON 52 LAmEDIJKER IIIIII VI De economische toestand van ons land doet thans denken aan die stadsgedeelten, waar hui zenblokken 2,ijn weggeruimd voor het maken van een breeden verkeersweg. Kolossale ge bouwen zullen er langs komen waarvan 'men nog nauwe/ijks de bestemming weet. "Het ge weldige internationale verkeer, dat van den weg gebruik moet maken, ziet men nog alleen in de toekomst. Nederland begint, evenals dit in de 17de eeuw het geval was, weder internationaal te ziein. Berlage bouwt jn Londen waar vroe ger de vreemdelingen werden weggekeken. Vis sering werd te hulp geroepen bij 'het invoeren van den gouden standaard in Zuid Afrika. Prof. Bruins ontwerpt mede den grondslag voor Duitschlaiids wederopbouw. Zimmerman en Van Gijn redden Oostenrijk van finantieelen on dergang. Kröller heeft het onder-voorzitterschap dat feitelijk de leiding zal zijn aanvaard van de internationale economische conferentie. Onze vliegers baanden een nieuwen verkeers weg om' de wereld. Onze waterbouwkundigen onderscheiden zich in China. Onze industrie levert eeni ider grootste Ijsbrekers en den groot- sten baggermolen! ter wereld. Bouwt schepen voor Engeland. Onze visscherij exporteerde in 1925 voor het eerst inaar Polen en de Balkan- Statejn. We noemen slechts enkele voor beelden. Aan Volkenconferenties en internationale re gelingen neemt Nederland in toenemende mate deel. Niet altijd in het volle bewustzijn van on ze beteekeois in het verkeer der volken, zelf té veel doordrorigen van het besef, dat wij slechts 'eein kleine natie vormen. Te dikwijls vergeten wij de vijftig millioen onderdanen, waarover Koningin Wilhelmina buiten Europa gebiedt; vergeten wij, dat onze economische positie niet evenredig is aan de nauwheid van onze grenzen; vergeten wij bo- venal, dat de dienaar des rechts krachtiger steun geniet dan bajonetten en kanonnen kun nen bieden. Wij zijn een klein land, doch de namen van otize kunstenaren en geleerden zijn over de ge- heele beschaafde wereld beroemd. Wij zijn een klein land, doch onze vloot, de vijfde in groot te, voert onze producten over den geheel en aardbodem. Dat is een onschatbaar voordeel voor het welvaartspeil van onze 'bevolking. Schijnbaar getroost de Nederlandsche verbrui ker zich, in het belang van zijn uitvoer, dure prijzen voor zijn kaas, boter, spek, enz., maar dit is een duurte, die haar rente wel opbrengt, daar het algemeelne welvaartspeil door het geen wij in het buitenland verdienen stijgt en andere waren overvloediger ter beschikking ko men. Gelukkig achten wij het, dat de Neder landsche uitvoer in de laatste jaren veel sterker is toegenomen dan de invoer, zoodat b.v. van 1921 op 1925 het invoérsaldo gedaald is van 870.6 millioen: gulden op 647.6 millioen in 1925, Mze handelsbalans dus aanmerkelijk verbeter de. Bijna drievierden van onzen invoer werd m 1925 door uitvoer gedekt iets wat in geen tien jaren was voorgekomen. Reeds al leen de exportwaarde onzer tuinbouwgewassen fijne zaden is groot genoeg om daarvoor kijna twee en een half maal zooveel tarwe in te voeren als geteeld zou kunnen worden op den door die gewassen ingenomen grond. Zoo vertoont het toekomstbeeld zich nog eerst in groote lijnen. Als bij de stadsuitbrei ding; als in de geweldige nieuwe sluis te Umuiden waar thans de zandtreinen de komst van meer en groote schepen voorbereiden, ligt mies nog overhoop. Maar als de Nederlandsche burgers werken, beter nog samenwerken, zal grootsche verschiet, dat zich vertoont, ook v'erwezenlijkt worden Er valt niet veel goeds te melden van de gebeurtenissen in de afgeloopen week. De lemming ter veiling was lusteloos, zoowel voor aardappel€n als voor groenten."Brachten de aardappelen in het begin van de week nog Hha f4.OP) Vrijdag en Zaterdag kwam de PriJs weer zeer nabij de f3.per 100 kg.'- Em de groenten? Zie de prijsnoteering maai* na in ons blad, onze bouwers behoeven' aai heelemaal niet te doen, ze weten het zoo' e'- t Is eeti luttel prijsje, dat 't goed opbrengt. Er wordt steen en been geklaagd over de oemkool, valnwege de draaierij. En ook de1 ®*»Plui klagen, dat ze niet verdienen. Steldé groot koopman niet in allen ernst aan een t» iga voor> er maar een 14 dagen uit te 'lekken? Haf11 ?aterdag trof ik in den trein van A'dam r Alkmaar een tweetal Langedijker koop lui en die klaagden ook al. Ze waremi den vorigen dag met een mooie partij handel (bloemkool)' naar Mokum getogen. Werkelijk, de menschen meenden, daar lag de winst nu toch op, een knap'bloemkooltje voor een stuivertje het stuk. Wat kan je dan ge beuren? Nu, de twee Langedijkers, toch werkelijk! knappe, geslepen kooplui, gehaaide kerels, ver telden wat hun gebeurd was. Ze konden er bijna niet afkomen, het was. martelen geweest. Maar een Langedijker koopman is nu een maal eelni geboren optimist, zijn stemming is door een slechte markt niet te bederven. Weet je, wat ze deden? Toen de koopers almaar wegbleven, de strop om zoo te zeggen, gereed lag, gingen ze som ber kijken? Neen lezer, die menschen zijn gaan zingen. We zaten met z'n drieën in de coupé, en een. van hen haalde uit een oude portefeuille een- gedrukt papier voor den dag. ..Dat hebben we op de Amsterdamsche markt gezongen, de versjes, die we ook op 't Koop- handelfeest aanhieven" vertelde hij. We zien tegenwoordig veel narigheid, veel booze gezichten. Er behoort een dosis opti-. misme toe, de toekomst zonder zorg in te ziem Welnu, ik had schik in die beide kerels, die met een fiksche strop voor o0gen, op de AmL sterdamsche markt uit volle borst konden zin- i gen. Ook de Amsterdamsche aardappelhandelaars klaagden steen en been. Volgens hen is half Amsterdam op stap, nog nooit was er, volgens hen, zoo'n stilte in het bedrijf, i Natuurlijk is er niets nieuws onder de zon, elk jaar opnieuw is het einde van 7uli en heel Augustus door een slappe boel. Maar thans is j hef, naar ze zeggen, verschrikkelijk stil en I doods. I En dan het aanbod van piepers. De Zeeuw-( I sche commissionairs bieden goede aardappelen, 1 aam voor f2.75 per 100 kg. De blauwe kunnen amper de 4 cents per kg. opbrengen, de vroe ge eigenheimers zijn al weer aan de markt. Een land met aardappelen. Wij aam den Langendijk meenen wel eens, dat het bij ons al heel erg is met venters aar» de deur in duizend en een artikelen. Maar ik heb nu met eigen oogen gezien, dat het in Amsterdam nog veel erger is. De Am sterdammers, die vam eiken koopman in garen, balnd, mess.en, postpapier enz. enz., zouden koopen, konden stellig in enkele weken een winkeltje opzetten, 't Geeft te denken en 'c is in-droevig, zeer goed gekleede mannen en vrouwen met snuisterijen langs de huizen te zien gaan. De werkeloosheid is blijkbaar heel erg groot. Met de ziekte in de aardappelen is het nogal losgelopen, men hoort er zoo goed als niets meer van. Ik wil nu eens een praatje houden over het keurimgsinstituut van vroege aardappe len. Niet over den afzet ervan, daarover neb ben we het bijna tot vervelens toe gehad, maar over de goedgekeurde aardappelen zelf hadden we het nog niet. Velen sfoan er nog sceptisch tegenover, en ik meen: ten onrechte. De keuring van de aardappelen is m.i. noodzakelijk, met het oog op de cultuur, om nl. de goede variëteit Schot- sche muis voor degeneratie te behoeden. I Hoe vele uitnemende soorten zijn al niet verdwenen. Denk eens aan de Zeeuwsche Jam men, langen tijd „de" winteraardappel. Ver dwenen, de soort wordt niet meer genoemd. i Weten de bouwers wel ('k hoop niemand te beleedigen) hoe het selecteeren gebéurt? Is 't bekend, dat er heele stukken met vroege aard appelen beplant zijn, waarvan het gewas af komstig is van één aardappel? En zulke stuk ken zijn er in onze omgeving. Zoo'n aardap pelveld, waaraan groote zorgen is besteed, kunt ge dadelijk onderkennen van andere perceelen. 't Loof! is nog frischgroen, ge vindt geen dooda plekken. We liepen met een man of vier op zor 'a stuk, juist dat de ziekteverschijnselen het sterkst optraden. Welnu, men was op 't stuk aan het rooien. Hoe we ook zochten, hoe veel stammen we ook. zelf uittrokken, we von- 1 den op twee perceelen van bijna acht H.A. 1 niet een zieke aardappel. Deze aardappelen wa ren absoluut ziektevrij. Natuurlijk, zal deze of gene zeggen, die stuk ken zijn er meer. We geven het toe, al geloof ik toch, dat ze dit jaar met 'n kaarsje te zoel- j ken waren. Maar deze aardappelen waren niet alleen ziektevrij maar ook soortecht. De dpbrengst was hoog. De verbouwer vertelde, dat het gewas ne- ge|n maal tegen phytoftora infestano (aardap? pelziekte) waren bespoten niet BordeauXsche pap. j Deze keuring verdient derhalve uit cultureel, opzicht alle waardeering, en het wil ons voor komen dat menig bouwer nog veel te weinig met deze dingen rekening houdt. Waar in on ze omgeving de verbouw zoo groote beteekenis: heeft, betwijfelen we, of men ziektevrij, soort- echt pootgoed wel genoeg weet te waardeeren.' Het is maar een opmerking, misschien heb ik, het wel heelemaal mis en houd ik me voor inlichtingen aanbevolen. ZUIDSCHARWOUDE. De jongeheer G. Kramer is bevorderd van de le naar de 2de klasse der R.K. H.B.S. te Weert. ZUIDSCHARWOUDE. Aan den heer A. Kist, kantoorhouder alhier, is een ziekteverlof van eenige weken verleénd. BROEK OP LANGENDIJK. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft bij besluit van 26 Juli benoemd verklaard tot lid van den raad, der gemeente Broek op' Langendijk, den heer Jb. Ven in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. Bakker Dz. NOORDSCHARWOUDE. "Mei ingang van 1 September 1926 is de kommies eerste klasse K. Bouma te "Noord- scharwoude, op diens verzoek overgeplaatst haar Heerenveen. Hij was hier bijna 9 jaar werkzaam. - NOORDSCHARWOUDE. Morgen zullen' de leerlingen van den füin- bouwcursus alhier, onder leiding van hun leer- aai een excursie maken 'naar het Westland. OUDKARSPEL. Donderdag a.s. zullen de leerlingen van den cursus in bemestingsleer een excursie maken naar Beverwijk en Aalsmeer onder leiding van hun leeraar. NOORDSCHARWOUDE. Hedenmorgen is in. de veilingen namens de ver „De Koophandel" bekend gemaakt, dat er morgen te Zuidscharwoude een ledenvergade ring gehouden zal worden om( 2 uur n.t., waar bij de Rijksbemiddelaar voor arbeidsgeschillen de oud-Minister Mr. S. de Vries zal tegenwoor dig zijn. BROEK OP LANGENDiIJK. Onze jeugdige plaatsgenoot, Jaap Verdonk, leerling van de christelijke school alhier, werd toegelaten tot de eerste klasse van de Rijks H.B.S. te Alkmaar. SINT PANCRAS. Te Amsterdam slaagde onze plaatsgenoote; Mej. A. Lieuwen onderwijzeres alhier, voor het examen handenarbéid A en B. SINT PANCRAS. De jongejuffrouw M. Rol, welke gezien haar laatste rapporten als de beste leerlinge der Openbare Lagere School beschouwd kan wor den, kemt om bovengenoemde reden, door be middeling van den heer Sinjewel, hoofd der; school, in aanmerking voor een vacanfietochtje op kosten va nde Blue Band-fabriek. Genoemd uitstapje zal bestaan uit een zevendaagsch ver blijf te Berg en Dal. OUDE NIE DO RP. Onze plaatsgenooten N. J. Kooijman en F. Woutman zijn resp. van de 2e naar de 3de: en van de 3de naar de 4de klasse der R.H.B.S. te Alkmaar, bevorderd. Mislukte smokkelpartij. Gedistilleerd is in ons land een zeer gewild handelsartikel en in België is de prijs van dit product bijzonder laag althans omgerekend in guldens. Als ze dit nu eens over de grens gingen smokkelen, aldus dachten eenige Tilburgers. Ze vertrokken dus per rijwiel, aldus het; Hbld., kochten in België de noodige flesschen, gedistilleerd en aanvaardden daarna welgemoed den terugtocht. Hoe dichter de troep echter Tilburg na derde, des te grooter werd hun onrust, want zij wisten maar al te goed dat de Tilburgsche politie van wie zij goede bekenden zijn hen zeker niet zou vertrouwen. Op den duur werd hun angst te groot. Een voorgevoel zei hun, dat er onraad op komst was. Goede raad was bijzonder duur. Er mocht niet getreuzeld worden. Een oogenblik later lagen de flesschen veilig en wel in twee kuilen door de smokkelaars in de Beeksche berden gegraven. Toen de avonturiers weer goed en wel hun; fietsen bestegen hadden, werden zij inderdaad door eenige politiemannen aangehouden. Zij werden gefouilleerd doch niets verdachts werd ontdekt. Even later vervolgden de smokkelaars weer hun weg heimelijk lachend, dat ze de paliiie er zoo fijn hadden tusschen genomen. Helaas, ze lachten te vroeg. Een dier politiemannen had zijn hond aan de manden, wetke ,de smokkelaars op hun fiet- se.i hadden, laten apporteeren. Toen de smokkelaars waren doorgereden, maakten de politiedienaren aanstalten, om de flesschen gedistilleerd naar het politiebureau over te brengen. De politiehond had de gehei me bergplaats ontdekt. I Incidenten in den Retterdamschen raad!. I Het is weer rumoerig toegegaan in den Raad van Rotterdam. Ditmaal waren het de publieke tribunebezoekers, wien een langer verblijf in de Raadszaal werd ontzegd. He heer G. van Burink voerde des middags het woord bij de ingekomen adressen van werkloozen. Hij drong op spoed aan. Etn om te illustreenen wat gebeurên kan, wanneer die spoed niet be tracht wordt, gaf hij, aldus de „Tel." een tref fend verhaal van het dramatische einde van den werklooze G. Kwak. Tot dusver was deze droeve geschiedenis niet publiek gemaakt. Dé werklooze G. Kwak, wonende in de Schoon- derloosstraat, gehuwd en vader van drie kinderen, jonger dan 5 jaar, was aldus de heer Van Bu rink -^r gedurende 66 weken te werk gesteld bij' de Gemeentelijke Werkverschaffing. Hij verdien de dien tijd van f24—28 per week. Toen .hij1 echter op 12 Juni ontslagen werd, heeft men hem zijn voorschot afgetrokken, zoodat hij dien dag met f 12 naar huis ging. De man kwam op 19 Hulpbetoon om steun, doch steeds werd hem te Juni, op 26 Juni en op 3 Juli. bij Maatschappelijk kennen gegeven, ,,dat op zijn verzoek afwijzend was beschikt". De werklooze, een overigens kalm en oppassend man, wastoen hem voor de derde maal steun geweigerd werd, wanhopig geworden. Hij' ging Zaterdag 4 Juli naar het Gebouw van Maatschappelijk Hulpbetoon en gaf den dienst- dioenden ambtenaar te kennen: „als ik nou geen steun krijg, snij ik je aan riemen". Na deze bedrei ging is hij naar het politiebureau aan dé 3j- Jan straat gebracht, waar men, er hem op wees, dat bedreiging tegen het leven m|et 5 jaar gevangenis straf kan worden gestraft- Dé man is daarop naar huis gegaan en in zijn wanhoop heeft hij in den naöht van Zondag op Maandag door ophanging een eind aan zijn leven gemaakt. En 's Maandags kwam een huisbezoeker van (Maatschappelijk Hulpbetoon de treurende weduwe drie rijksdaalders brengen..." Het verhaal verwekte emotie onder de raajs- ledjen eu nog meer onder dé bezoekers der publieke tribune. Een reeks interrupties djaaldje neer op de onschuldige hoofden der raadsleden: „Jullie bent allemaal moordenaars!" „Mijn vrouw en 5 kinderen crepeeren van den honger!" roo riep men dooreen. Burgemeester 'Wytema schorste de zitting en liet de publieke tribune ontruimen. Nadat ouder protest en rumoer aldus geschiedf was, kreeg de heer Van Burink opnieuw het woord om ziju rede te beëindigen. Ongevallen. Te Nederweert is het 3-jarig zoontje van den llandbouwer Eekers onder een maaimachine ge raakt. Het kind is deuzeifden avond in het hospi taal te Roermond aau de bekomen verwondingen overleden. AangcmlLn. Maandagmorgen ongeveer half twaalf is op het Spaarne nabij de Melkbrug te Haarlem een 83-jarige man door een tram aangereden. Met hersenschudding en zware hoofdwonden werd hij in ernstigen toestand naar de Maria-iStichting overgebracht- De bliksem ingeslagen. Te Medemblik is Zaterdag de bliksem inge slagen in het pas nieuwgebouwde huis van H. Geusebroek, terwijl het gezin van vier personen juist aan tafel zat. Het perceel liep" groote schade die schoorsteen werd verbrijzeld en vele dakpan nen kwamen naar omlaag; de achtermuur scheur de van een. De bewoners bleven gespaard en er ontstond geen brand. Auf<o platgedrukt. Zondagmorgen reed te Malden bij Nijmegen, een Eordauto achteruit het Tuinhek van een villa uit. Op de rails van de stoomtram Nijlmegen— Ven to, die langs den tuin loopt, sloeg de motor af. Terwijl de wagen nog stil stond, naderde de tram. Deze schoof de auto een eind voort, totdat zij tusschen de tram en de boomen langs den weg werd vastgekneld en totaal in elkaar gedrukt. Letterlijk geen onderdeel bleef heel. Slechts een vormlooze massa hout en metaal bleef over. De kap van de auto kaapte af en door de ontstane opening wernen de vier inzittende gebroeders Van Rhijn naar buiten geslingerd, waaraan zij hun redding te danken hadden. Drie waren onge- deeerd, terwijl de vierde slechts lichte verwondin gen aan hoofd en handen had.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1