Nieuwstijdingen FEUILLETON Uit den Omtrek. ST. PA NOR AS. De tooneelvereeniging Kunst naar Kracht-', alhier, is door de Geheelonthouder tooneelver. „Nieuw Leven" te Beverwijk aangewezen om mede te dingen in de door die vereeniging uitge schreven wedstrijd ter gelegenheid hunner 20- jarig bestaan. Als datum van opvoering is vast gesteld 16 D|ec., terwijl gespeeld zal worden Blank en Bruin" door Maiesoo Marisini. ST. PANCRAS. Alhier verscheen Maandagavond onverwacht het seheidsrechterselftal uit Alkmaar om tegen Vrone een match te spelen. Hoewel geheel onvoor bereid, wist men toch al gauw een combinatie bij elkaar te krijgen, bestaande uit 5 eerste elf- talspelers en 5 aspiranten en ónze oud-iSpteler Ploeger. Gaf Vrone over het geheel goed partij, zeer zeker viel het spel van de jongeren te roe men .De scheidsrechters vermochten dan ook niet te winnen. Met 62 voor Vrone kwam het einde van een mooi gespeelden wedstrijd. ST. PANCRAS. Zondag werd alhier voor de nederlaagwedstrij den in afd. B. een beslissingswedstrijd gespeeld tusschen Rood-Wit 3 en Assendelft 3. Al direct had het den schijn, als liet Rood-Wit zich inti mideeren door de physiek eovermacht harer te genstandsters. Bovendien speelde RoodAVit met 10 man en tegen een straffen wind, zoodat As- sendeift 3, hetwelk op volle sterkte speelde, voor de rust reeds een 3—0 voorsprong kreeg, welke voorsprong nadien verdubbelde. Over het geheel stond de match op een laag peil. De schei dsreöh- ter vatte zijn taak te gemakkelijk op. TURNDAG TE HEERHUGOWAARB. j De uitslag der gehouden turnwedstrijden to - Heer-Hugo waard is als volgt: Marschwedstrijd. 1. Noord-Séharwoude, 2 Alk maar, 3. Warmenhuizen. Hirikstapsprong personeel. 1. P. iSmjt, 2. W, I Kos, 3. Jac. Tromp. Polsstokhoogspringen personeel 1. W. Kaptein, j 2. P. Smit, 3. J. Adrichem. Estafette Hoerenploegen van 4. 1. S.S.S.,? 'tZand. 2. Turner, Alkmaar. 3. D|. W. V., War menhuizen. j Hoogrek Heeren: 1. C. Rpozendaal,' 2. J. Kos, 3. W. Koe. j Pyramide. 1. K.D.O., Heerhugówaard. 2. D. j W. V., Warmeuhuizen, 3. V.I.O.S., Castricum i Vierkamp voor heeren. 1. Dl.W.V., Warmenhui- zen, 2. D.V.V., Noordscharwoude, 3. 'V.I.O S., Castricum. Estafette adspiranten, ploegen van 4. 1. S.S.S., i 'tZand, 2. K.D'.O., Heerhugowaard, 3. V.X.OS.,. J Warmenhuizen. IT Adspiranten, hoogspringen, 710 jaar. 1. de j Boer, 2. J. Kouw, 3. iS. Mettes, 4. Lichthart, 5. i Hoogeboom, 6. Stet. Verspringen adspiranten, 1113 jaar. 1. G. Tromp, 2. Keisper, 3. T. Sineekes, 4. P. Pronk Rz., i 5. Woözink (na loting). Hoogspringen adsp., 14 en 15 jaar. 1. Braken- hof, 2. A. Vonk, 3. Groothuizen, 4 Slijkerman, j 5. Hofstede. Over alle wedstrijden het hoogst aantal pun-: ten: Noordscharwoude met 375 punten; Warmen- 1 huizen met 355 punten; Castricum met 3354 p. Dit overval te Bussum. Zooals werd gemeld, had de Bussumsehe politie op verschillende personen verdenking in verband I met den overval op den bankdirecteur te Bus- i sum. De aanwijzingen waren echter over het geheel vaag. Wel waren aan den bankdirecteur en aan den jongen, die den dader heeft nagezeten, j portretten getoond van individuën, die met het signalement overeenstemming hadden, maar met absolute zekerheid kon de verdachte uit deze 1 De Wenteltrap 29) „Ze hadden verschil van meening"," zei hij. „Ik nood'igde Bailey uit om met mij mee te gaan en d|en Zondag over te blijven op Zonnehoek." „Nam u den hear Bailey niet voornamelijk mee, meneer Tnnes, omdat u bang was dat het anders tot handtastelijkheden zou komen?" „De toestand was onaangenaam," zei Halsey ontwijkend1. ,.,Had u er toen ter tijd al eenig' vermoeden van dat het mis was met de Handelsbank?" „Neen." „Bailey en ik zaten met elkaar te praten in dó biljartkamer tot half drie." „En kwam de heer Arnold Armstrong daar, ter wijl u zat te praten?" „Ja. Hij' kwam net ongeveer om half drie. Hij klopte op de deur aan den oostkant en ik liet hem binnen." Hot was doodstil geworden. Jamieson bleef Halsey maar strak aankijken. „Wilt u ons zeggen wat het doel van zijn komst was „Hij! kwam een telegram brengen 'dat op de club bezorgd was voor Bailey." „Was hij nuchter?" „Op dat oogenblik volkomen. Vroeger op den avond niet." 1 yrViel het u niet op dat zijn eerst zoo vijandige houding plotseling tot vriendelijkheid was om geslagen?" „Ja, ik begreep er niets vau." „Hoe lang is hij gebleven?" Ongeveer vijf minuten. Toen verdween hij weer door de oostelijke deur." „Em wat gebeurde er toen?" „Toen praatten wij nog een paar minuten door, over een plan dat Bailey gemaakt had- Toen ging ik naar den stal, waar mijn auto stond en haal de die er uit." foto's niet worden herkend. Intusschen, een der portretten, zoo meende mep te Russum, zou dat vau den roover kunnen zijn. De hierbedoelde. man was een Amsterdammer van. ongeveer 24 jaar, die bij de politie verre van gun(- stig bekend staat. Hij is een bewoner van een, woonwagen in het kamp aan den Heinweg té Amsterdam. De Bussumsehe politie, heeft in samenwerking met de Amsterdamsche recherche dezen verdachte bezocht. Bussumsehe getuigen waren er bij aan wezig. Zij herkenden den man pertinent als den geheimzinnige, die de Boaz-bank had beroofd. Hoewel de man zeide van niets te weten, vond de politie in de herkenning door de getuigen aan leiding den man te arresteeren. Hij is kort daarna op- transport naar Biissum besteld, waar de Bussumsehe politie verder zal hebben uit te zoeken, of hier inderdaad de schul dige is gearresteerd. Uit Bussum wordt aan het „Hdbld." gemeld: Na den stations-overval was een der personen, die bij de Bussumsehe politie in verdenking ston den, een woonwagenbewoner, Ftngelsman genaamd, tegen wicn toen echter geen bewijzen konden ver kregen worden. Nu de berooving bij de Boaz-bank had plaats gehad, viel de aandacht opnieuw op bedoelden Engelsman, die kort tevoren met zijn woonwagen te Bussum had gestaan. Bij een be spreking van de zaak met de Amsterdamsche re cherche, kwam ter sprake, dat Engelsman gere geld samenwerkte met zekeren Van Brummen,! ook een woonwagenbewoner, en dat beiden her haalde malen samen veroordeeld waren. Ook was het bekend, dat Van Brummen er Veel op de fiets uit trok. Van Brammen beantwoordde vrijwel aan de beeenrijviug, zoodat diens opsporing ver zocht werd en de Bussumsehe recherche overal naar hem zocht- Toen kwam bericht uit Amster dam, dat hij" daar gezieu was. Hij werd des avonds aan het bureau Spaarudammerstraat ontboden en daar aan den praat gehouden tot de Bussumsehe politie daar met getuigen verscheen ter conferen tie. Deze heeft toen plaats gehad, waarbij de hee 'rJoosten en de jongen. Jan Hansen en de kan toorjuffrouw Sikking hem als den dader her kenden. Ernstige twist Zondagavond ontstond twist tusschen twee man nen in de Ensehotstraat te Tilburg. De twist liep zoo boog, dat een zijn mes trok en zijn tegen stander een steek in den rug toebracht. In levens gevaarlijken toestand is het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd. De dader is gearresteerd. Zoo Jang we land! ruiken.... Geurt en Hoarm hielden niet van zeeziekte. En. het middel werkte best. Twee heiboertjes wilden de zee oversteken 't waren twee zeer welgedane boertjes, gezien hun embon point- Dit laatste was niet meer dan schijn, want nauwelijks de haven uit, haalden de reizi gers ieder 'u dikke graszode onder hunne buizen vandaan èrt begonnen om 't hardst te ruiken. Men vroeg, waarom ze zulks deden en zij' ant woordden: ...zoolang we land ruiken, is er ons gezeid, zouden we geen last van zeeziekte heb ben". Het middel bleek probatum bij Geurt en Hoarm. f (Tel.). Amsterdam bij nacht. Nachtelijk avantnur. In deh nacht van Zaterdag op Zondag, 'ongeveer twee uur, zag een agent licht branden in een school aan de Fagelstraat. Hij vond het geval, verdacht -Licht in een school in vacantietijd het was vreemd en -het uur in aanmerking ge- -noinen zou het óók zonderling zijn geweest, als wij niet midden in de vacantie zaten. De agent dacht, heel verklaarbaar aaa inbre kers. Hij verzekerde zich zoo spoedig mogelijk van assistentie, ging diet eenige collega's op ver kenning uit- "Wat bleek? Van inbrekers, in den gewonen zin van het. woord was geen sprake. Een paar schil ders, die Zaterdag in de school hadden gewerkt, heden den arbeid zouden voortzetten, en deswege „En liet u den heer Bailey toen alleen in de biljartkamer?" Ha isoy aarzelde. „M ij n zuster was er ook." Mevrouw Ogden Fitzhugh had den moed zich om te keeren en Gertrude door haar lorgnon te bekijken. „En toen?" „Ik reed met den auto langs deu zijweg, omdat ik de menscheu in huis niet wakker wilde ma ken. Bailey liep den tuin door en stapte op den hoofdweg in_den auto.' „Dus u weet niet wat de heer Armstrong ge daan heeft, nadat hij het huis weer verlaten had?" „Neen, daar weet ik niets van. Maandagavond las ik voor het eerst dat hij dood, was." „Em de heer Bailey heeft hem ook niet gezieu terwijl hij door den tuin liep „Dat denk ik niet. Als hij hem gezien had, zdu hij' er wel iets ove rgezegd hébben." ,,Diank u, dat is allen. Juffrouw Gertrude In- nes." Gertrude's antwoorden waren even duidelijk en kort als die van Halsey. Mevrouw Fitzhugh! onderwierp haar aan een zeer critisehe beschou wing, 'beginnend met haar hoed en eindigend met haar schoenen. Ik maak mij' sterk dat ze noch! op 'haar kleeding ;noch' op haar manieren, iets' aan te merken kon hebben maar Gertrudje's verklaringen ais getuige waren allesbehalve troostrijk. Ze was geroepen dfoor haar broer zei ze, toen de heer Armstrong weg was. Ze had met Bailey in de biljartkamer gewaoht, tot de auto klaar was. Toen had ze de deur onderaan de trap op slot gediaan, had.een lamp genomen en was met Bailey 'meegegaan naar den hoofdingang van het huis; daar had ze hem na staan kijken, terwijl hij deu tuin doorliep. Inplaats van dadelijk naar haar eigen kamer te gaan, was ze eerst nog naar de biljartkamer gegaan om iets te halen, dat daar was 'blijven liggen. In het Speelzaaltje en, in die biljartkamer was het 'donker. Ze had op den, tast, gevonden waar ze naar zocht, en stond opj het punt om naar haar eigen kamer terug te gaan, in het bezit waren van een sleutel, waren Zater dags vond ieder met eeu meisje uit geweest. Daar nu de café's op eeu behoorlijken tijd sluiten, was de school uitgezocht om de conversatie nog wat voort te zetten. Een strafbaar feit, in den zin "der wet, was niet gepleegd, maar de mannen hebben na het bezoek van de politie toch maar een einde aan de bij- eenkomsl gemaakt. Een prachtig «chip. Het nieuwe schip van de Stoomvaartmaat schappij .„Nederland" het dubbelschroefmotorschip' Pieter Oorneelisz Hooft, is uit S,t. Nazaire, zijn geboorteplaats, te Amsterdam aangekomen. Men weet-, zegt de ,,N. R. Crt." dat het begin van zijn llevensgeschiedenis min of meer bewogen is ge- wees 1nog voordat de kiel gelegd was, heeft het heel wat, beroering gewekt, omdat, het gebouwd zou-worden niet op een vaderlandsche werf, maar ,in den vreemde. Daarna, toen het nagenoeg vol tooid' op de werf van St. Nazaire lag, is een groo- te brand het komen teisteren, waardoor de^geheele bovenbouw van het schip verwoest is, en de vol tooiing ongeveer een jaar is vertraagd. Nog zijn er andere bedreigingen van de zijde van het vuur van minder beteekenis geweest. Het is verreweg het grootste passagiersschip van de vaste lijnen op Amsterdam, en het eenige, dat door motoenr gedreven wordt. Het schip meet 14.500 bruto register ton; de lengte bedraagt 159 M., de breedte bijna 21 M., de holte 10.65 M. De kapitein, de heer Schippers, verklaarde, dat de eerste reis heeft doen blijken, dat het schip van een stabiliteit 'is, als hij van geen andier schip kent, terwijl het geheel leeg was en zonder ballast- Op de reis van St. Nazaire naar Amster dam, had het alleen zoet water in om xdé tanks te verversehen; toch was, hoewel de zee dikwijls tamelkij ruw is geweest, van stampen geen spra ke. Aan walerballast kan het schip meevoeren 1745 ton en 1385 ton drinkwater. De oliebun ker kan 2000 ton olie bevatten. Het schip wordt gedreven door Iwee series van 8 Dieselmotoren, een aan stuur- en een aan bak boord. Van elke serie is de capaciteit op de as 4008 p.k. Aan boord werkt nagenoeg alles electrigch: de enkerspil-inrichting, de stuurmachine, de winches, het geheele koksbedrijf. Iets nieuws op dit ge bied zijn de thermotanks voor de ventilatie 'in het onderschip; ze blazen door een buisleiding de versche lucht door het heele schip heen; deze pijpen kunnen met stoom verwarmd worden, zoo dat zij zoo no Mig lucht verwarmd door de ver schillende compartimenten voeren, en dan dus dienst doen als verwarmings-installatie. De P. C. Hooft kan vervoeren 528 le en 2e kl. passagiers, 57 3e en 54 4e kl., gezamenlijk 639 passagiers. De equipage bestaat uit 262 man. De in het schip aanwezige ruimte is veel grooter dan die van de J. P. Coen, maar ze is voor een' zoo gróót gedeelte tot verhooging van het com fort voor de passagiers aangewend, dat de laad ruimte in verhouding slechts weinig grooter dan die van de Coen is. In alle opzichten overtreft de P. O. Hooft al de vroegere schepen van de „Nederland". De le kl.-salons zijn weer met smaak en luxe ingericht door Lion Cachet; de tweede kl. salons, door eeu Fransche firma. Op den technischeu proeftocht heeft het schip 17 mijl geloopen; we liepen in het Kanaal alle andere schepen glad voorbij, verzekerde kapitein Schippers met groote voldoening. Een raadselachtige geschiedenis. Bte politie van het bureau Kattenburg te Am sterdam heeft sedert ©enigen tijd een raadselach tig geval, een scheepsdiefstal betreffende, onder handen. De directie van de Holland-Oost-Afrika lijn ontving éan 'n Duitsche dame, die te Bussum woonachtig is, een schrijven, waarin zij mede deelde, dat haar aan boord van het s.s. „Vlieland" tijdens een reis van Oost-Afrika naar Holland, papieren van groote waarde ontstolen waren. De toen ze iemand aan het slot vau de oostelijke deu rhoorde. Ze dacht, dat het haar broer zou zijn én was op het. punt om er heen te gaai» toen ze hoordé dat de deur open ging. Bijna onmiddel lijk d'aarop klonk er een schot en in doodsangst was ze den salon doorgehold en had de anderen wakker gemaakt. „Heeft u geen ander geluid gehoord?" vroeg de rechter. „Was de heer Armstrong alleen, toen hij binnenkwam?" „Het was heelemaal donker. Eir klonken geen stemmen en ik hoorde niets. Alleen het opengaan van de deur, eeu schot, eu toen het geluid van iemand 'die viel." - „Dus terwijl u door den salon heenliep en naar boven giug om uw huisgenooten wakker te ma ken ,zou de dader, wie het ook was, de oostelijke deur hebben kunnen ontsnappen?" a-" „Dank u." „Ik ben er van overtuigd dat. de rechter van mij niet veel Ingekregen heeft. Ik zag Jamiesou glimlachen en na een poosje gaf die rechter het op. Ik zei dat ik het lijk gevonden had, en djat ik niet geweten had wie het was, voor "de 'heer Jarvis het mij vertelde en eindigde met Barbara Fitzhugh aan te kijken en te zeggen dat ik niet verwacht had1 bij familieschandaaltjes betrokken te worden, toen ik het. huis huurde. Waaróp zij vuurrood' werd. Dé reenter kwam ten slotte tot de conclusie dat Arnold1 Armstrong vermoord was door een of meer onbekende personen en wij maakten ons klaar om weg te gaan, Barbara Fitzhugh verdween zonder iets tegen mij te zeggen, maar zooals ik wel verwacht had, kwam de heer Harton naar ons toe. „Ik hoop dat u nu besloten heeft het huis te verlaten, juffrouw lnnes," zei hij. „Mevrouw Armstrong heeft mij weer een telegram gestuurd1." „Ik ben niet van plan om er vandaan te gaan," hield ik koppig vol - „tot ik enkele raadsels heb opgelost, waar ik nu niets vau begrijp. Op den dag dat de moordenaar ontdekt wordt, zal ik heen gaan. directie stelde een onderzoek in, doch hieruit bleek, dat niemand iets vhn het geval wist en dat de dame? zich zelfs tijdens de reis niet bij den ge zagvoerder had beklaagd aangaande een diefstal. De eiseh om schadevergoeding*, die de dame aan de directie gesteld had, werd dan ook afgewezen. De dame wendde zich vervolgens schriftelijk tot de Justitie te Amsterdam, die op haar beurt aan de politie van het bureau Kattenburg ver zocht een onderzoek in te stellen. Zoo werd dan in de eerste plaats de klacht van de dame opge nomen .Zij deelde mede,'dat zij in haar bezit had gehad een opdracht van haar echtgenoot, een Hollander, die te Fransch Kameroen woonachtig was om met bepaalde personen te Amsterdam in overleg te treden aangaande gelden voor te exploi- teeren tabaksplantages in Kameroen. Het schijnt, dat daar uitnemende tabak geteeld kan worden; een monster-collectie, die te Amsterdam ontvan gen werd, moet. zeer gunstig beoordeeld zijn. Een ander papier, dat zij zeide te vermissen, was ee nleekening, de verkaveling van gronden aldaar betreffende. Een contract dat er bij was, had, volgens haar opgave althans, een waarde voor haar van f5000, voor een tweede van een zelfde bedrag en voor een derden persoon van f 10.000. I)e onderneming zou den naam dragen van haar en van haar echtgenoot. Gebleken is, dat de dame tegen den gezagvoerder, noch tegen andere op varenden iets heeft verteld van den diefstal. Zij zeide te zeer overspannen geweest te zijn om de zaak aan te roeren. Zij is van haar reis naar Duitschland vertrokken en pas bij haa rterug- komst in Holland heeft zij de directie der. maat. schappij geschreven. De gezagvoerder, door de politie gehoord, ver klaarde verbaasd van niets te weten en zeide, dat de diefstal onmogelijk kon hebben plaats gehad. 'Ook de eerste officier deze werd zelfs door klaagster als de dader aangewezen zeide even min van iets te weten, aldus de ,,Tel." Deze per sonen en andere schepelingen wezen echter op het eigenaardige gedrag van de dame, die terug- __S5>Eeeerd was omdat het klimaat niet bevorderlijk was voor haar toestand. De politie heeft haar verschillende malen ge hoord'. Ten einde in deze zoo zonderlinge en raad selachtige zaak zelfs de kleinste vérgissingen te voorkomen, heeft zij er zorg voor gedragen, dat steeds meer dan één persoon bij het verhoor tegen woordig was. Dit had mede plaats, omdat de vér klaringen' van de dame niet altijd even duidelijk waren en intusschen nog niet duidelijk zijn ge worden. Van diefstal is nog niets kunnen blijken. Ook is niets gebleken van de eventueele waarde van papieren. Het verdwenen jongetje. Te Asten werd des avonds een vreemd jon getje aangetroffen van ongeveer 7 jaar. Het werd bij den veldwachter gebracht en die kon aldus vertelt het „Hgz." na veel moeite te weten komen, dat het jongetje Joep heette, dat hij 7 jaar was dat hij in de school zat bij -juffrouw Truce en dat ze thuis drie koeien hadden. Waar hij woonde en hoe zijn familienaam was wist het ventje niet. De. veldwachter ging met die ge gevens op stap. Eenige burgers meenden dat het jongetje wel uit Deurne afkomstig zou zijn De klei der steenfabrieken zat nog aan de klompen. Een te Asten wonende dienstbode uit Deuffie meende in den jongen een zoontje van Jan: J. te herkennen uit de St. Josephs-, parochie. Temeer, daar aldaar een onderwijzeres Truce werkzaam was, meende mien zeker van de zaak te zijn. Ten overvloede vernam men, dat in Asten een schoonzuster van J. woonde, ze lag ziek te bed. De veldwachter met het kind ernaar toe. De vrouw herkende in den jongen perti nent een kind van haar zuster. Vol moed toog de veldwachter nu naar Deurne om het ver dwaalde schaap terug te bezorgen. De ouders woonden nogal achteraf en zoodoende werd eerst even aangeklopt bij de onderwijzeres, juf frouw Truce. Deze was reeds in bed, doch „Te oordeelen naar wat ik gehoord heb, zult dan wel gouw weer in de stad terug zijn," zei hij. En ik begreep dat hij den kassier van de Han delsbank verdacht. Jamieson kwam bij den uitgang top mij af. „Hoe gaat het met uw patient vroeg hij met zijn eigenaard.)gen glimlach'. „Ik heb geen pafiënt," antwoordde ik ver schrikt. „Dan zal ik mijn vraag andiers inkleeden. „Hoe gaat het met juffrouw Armstrong?" „Ze ze gaat goed' vooruit", stamelde ik. „Mooi zoo," zei hij opgewekt- „Etn het spook? Is dat al verdwenen?" „Meneer Jamieson", zei ik plotseling wou zoo graag dat u terugkwam op Zonnehoek en daar een paar dagen wilde blijven. Het spook is niet verdwenen. Ik wou zoo graag, dat u minstens één nacht bleef waken bij de wenteltrap. De moord op Arnold Armstrong was maar een begin en geen einde."' Hij keek nu heel ernstig. „Misschien kan ik het. wel doen," zei hij', vin heb eigenlijk iets anders onderhanden, maar goed, ik zal van avond komen." „Wij waren heel zwijgzaam Op onzen terug tocht naar Zonnehoek. Ik keek' Gertrude eens aan en was droevig gestemd. Er was volgenis mij eea groote tegenstrijdigheid; iu haar verslag van <hen nach't eu uaar mijn méening moest hét iedereen wel opvallen. Arnold Armstrong had geen sleu tel en tozh zei ze dat ze de oostelijke deur op slot had gedaan. Hij moest dus binnengelaten zijn door iemand, die in huis was. Telkens en telkens herhaalde ik dat weer tegen mij zielf Zoo voorzichtig mogelijk vertelde ik dien avond aan Louise dat en hoe haar stiefbroeder was overleden. Ze zat in een grootem stoel vo- Kussens en hoorde mij aan, zonder mij in de re te vallen. Het wasduidelijk dat ze'te veel gf 3sohrokKen was om iets te kunnen zeggen en mlJa hoop, dat zij eenig licht in de zaak zou kunnen brengen, verdween. Het was voor haar al. even raadselachtig als voor ons. I (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2