S No 89 imtebc. TELEPHoow 32 Donderdag Juli 1920 35 e Jaargang Algemeen Overzicht Nieuwstijdingen Uit den Omtrek NIEUWE fi LUI. IJ Uk HI COURANT I f 1A i V i 1 EXAMENS EN VACANTIE. BINNENLAND.. Nu allerwegen, op alle scholen van Lager, M.U.L.O., Middelbaar en Hóoger Onderwijs de leerlingen wederom menig zweetdruppeltje laten onder het bestudeeren der verschillende examen vakken, is het vraagstuk der examens weer eens urgent geworden. Hoogere Burgerscholen, Gym- nusia en Lyoea, Kweekscholen voor Onderwij zers, Hoofdakten, Accountancy, Boekhouden en Handelswetenschappen, Examen voor Ingenieuf heele kolommen met geslaagden staan iederen dag iri do bladen. En wanneer men zoo'n kolom eens doorkijkt, dan ziet men hier: twee candidates werden afgewezen; daar: een candidaat afgewe zen met drie anderen wordt het examen voort gezet; een eindje verder: meerdere examinandi trokken zich tijdens den duur der examens terug. Natuurlijk zijn er onder 'de slachtoffers, die aan de eischen niet gteheel konden voldoen verschei dene, die het aan zich zelf, aan te weinig stu die-ijver, te veel speelschheid of nonchalance bij het studeeren te wijben hebben, dat zij nog eens een jaar moeten terugkomen". Maar er zijn ook ongel ukkigen, die volkomen in staat waren de gestélde vragen naar behooren te beantwoorden, doch die ieden aan de verschrikkelijke ziekte, die men „examenkoorts" noemt. En nu meenen wij, dat, waar iedere gewone zieke, die koorts heeft, met alle mogelijke koortebestrijdende mid- deles als, kinine, ijs op het hoofd en een koele ziekenkamer zooveel mogedijk geholpen en bij gestaan wordt om de hooge temperatuur te doen wijken, het 'toch wel eigenaardig is, dat men voor de leiders aan „examenkoorts" geen dezer mid delen toepast integendeel zij worden ter onder vraging opgevorderd in een tijd van het jaar, waarin onaer normale omstandigheden de warmte zoo groot is, dat menigeen der examinandi wel zou willen, dat hij maar „gewoon ziek" was. Inderdaad, waaróm zou een leerjaar niet in December kunnen aanvangen, zoodat. de examens ook omstreeks dien tijd konden worden afgeno men? Hoewel de leeraren, die thans fiet examen moeten afnemen, als de „ter zake kundigen", die het moeten bijwonen zijn door de warmte prik kelbaarder dan anders en stellen soms lastiger vragen, dan ter beoordeeling van de kunde van den leerling strikt noodig is. De kinderen zelf hebben het door angst en zenuwen reeds zoo benauwd, dat de zomerhitte heuseh niet noodig i* om hun het zweet te doen uitbreken. Zou daarin langzamerhand geen verandering moeten worden aangebracht? En nu is het examen achter den rug. Geslaagd of niet geslaagd -in de allermeeste gevallen hebben de kinderen wel een tijdje rust en ontspan ning verdiend. Hoe heerlijk om straks van die zelfde zonneschijn, die hen onder het examen zoo xgeplaagdi heeft, nu eens te genieten "in de bos- schen of aan het strand Maar Ijawel! Den twin tigsten Juli breekt eindelijk een regenbui, die al zooveel eerder had moeten vallen, los het is Sint Margriet - zes weken regen! Weg va kantie, weg zwerftochten in de bosschen, adieu, padvinders- of ander kamp! Druipende boomen, een trieste grijs-grauwe zee, bedrogen verwach tingen de belooning voor een studie van jaren soms en voor de angstige spanning maanden vóór lange, lange dagen gedurende het examen. Wanneer dus de tijd vau het examen-afnemen eens zou worden herzien, zou het een mooie gele genheid zijn, om ook de vacantie indeeling eens terdege aan critiek te onderwerpen. Al zijn wij nu ook door den langen sleur aan het identifioee- r®n van Juli met examens en van Augustus met vacantie gewend' geraakt, daarom is het nog niet altijd feilloos. Wij zijn van meening, dat een verdeeling van ®!n tijd der groote vacantie over twee verschil lende maanden, b.v. April óf Mei en Augustus heel wat voorstanders zou vinden, zoowel onder ouder de leerlingen, als onder de leeraren, want voor geen van beiden is het een pretje,, dat exa men. Geen leerling „zakt" graag, maar ook g«pi eeraar laat graag zakken en beide partijen voe- len zeer zeker het meest voor een aangename vacantia. Zou April of Mei niet al te mooi zijn, dan blijft toch altijd nog een vervolg en aange- naam slot in Augustus te hopen. BUITENLAND. RUSLAND. Uil Moskou wordt gemeld, dat in den ouder dom vain 49 jaar aldaar is overleden Dsjers- JBiski, de gewezen leider van de vroegere sjeska en die verschillende hooge ambten in' I Sowj et-republiek bekleed heeft. Dsjersjinski fceni sinnistere figuur geweest onder de voor bannen van het Bolsjewisme. Van Poolsche 'komst, reeds vroeg in de revolutionaire be-' óging gekomen, werd hij onder de regeering aft den Czaar gevangen genomen en verban- 01 In de jaren voor de revolutie werkte hij arnem met Lenin en na de revolutie stond hij' aa;n het hoofd van de beruchte Tsjeeka, <lq commissie tot bestrijding der tegenrevoluties, .ater dte „Geepeeöe" genaamd. Hij ging met. dergelijk fanatiek geweld en zoo ontzettende; wreedheid en hardheid te werk, dat het noemen van zijn naam alleen al het volk een rilling be zorgde vain angst. De dood van vele duizen den wordt op zijn rekening geschreven en de herinnering aan dezen verschrikkelijken man, zal nog lang in de gedachten van het volk blijven voortleven. Verschillende vooraanstaande mannen op het, gebied van museumwezen, hebben in Moskou een vergadering belegd om te 'trachten het brandstichten in Musea zooveel mogelijk tegen, te gaan. Den laatsten tijd namelijk, schijnt het inn brand steken van gebouwen van kuinst een. soort epidemie te zijn geworden. Men heeft nu besloten, dat voortaan de bezoekers mantels, overjassen, tasschen, pakjes enz. bij het binnen, treden in bewaring zullen moeten geven, ter wijl de bewakingsdienst'zal worden uitgebreid. Het is te hopen dat deze maatregelen voldoen de zullen blijken. BELGIE. Inn den „Moniteur Beige" de staatscourant, zijn de aangekondigde besluiten betreffende de broodfabricatie, den uitvoer van graan en de beteugeling van daden, die het staatscrediet in gevaar kunnen brengen, verschenen. De Mi nister van Nijverheid, Arbeid en sociale Voor zorg zat het eenheidstype van het v<jor de broodvervaardiging bestemde meel, bepalen. Wit meel mag aan particulieren slechts in hoe veelheden van 1 kilogram tegelijk worden ver strekt, terwijl het door de bakkers geleverde brood een bepaald gewicht moef hebben. Wij zien, dat in België flinker opgetrecjen wprdt en betere maatregelen worden getroffen tot sa neering van den franc, dan bij hun zuidelijke naburen, die niet veel anders doen dan regeer ringen te vormen en weer naar huis te sturen. FRANKRIJK. Nu heeft dit land ook wel met alle mogelij ke moeilijkheden! te kampen. De uitvoer van kapitaal, eeln der grootste gevaren voor den fralnc, moet met alle geweld worden tegenge gaan, want als het blijft doorgaan, zooals men dezer dagen door een bloot toeval bemerkte, dan vlucht het kapitaal in een waanzinnig tem po het land uit. Hiet geval is zoo kenschetsend, dat wij niet kunnen nalaten het gnder de aant dacht onzer lezers te brengen. Dezer dagen kwamen op een der Parijsche stations kisten aan bestemd voor Cuba. De zending kwam van de Firma Piermont Morgan, en als inhoud werd opgegeven 500.000 francs aan effecten. Maar nu wilde het geval, dat door eenigszins ruwe behandeling van den kant der spoorwegbeambtenn, de touwtjes der ver zegeling gebroken waren, zoadat een der dou anebeambten'den inhoud der kisten moest ve- rifieeren. "En wat bleek? De zending was niet groot 500.000 francs doch 12.500.0oo francs. Eert lief verschilletje van twaalf millioen. Van belanghebbende zijde wordt verklaard, dat de kantoorbediende, belast met het invullen der cijfers, absuievelijk 500.000 in plaats Van 12.500.000 heeft geschreven. Dat zal nu wel zoo zijn maar intusschen zijn dit toch geva ren, die den franc met volslagen ondergang be dreigen. 1 sergeant van de genie Haastrecht vertoefde in j de bijgebouwen om de schade van den eersten i schok op te nemen, toen de tweede schok volgde, j De heer Haastrecht sprong opzij, doch de heer Schmidt kwam terecht onder het instorltende dak, zoodat, zijn ruggegraat brak. Na een kwartier is, hij overleden. I De directrice van de Normaalschool raakte be- kneldi in de badkamer en wist via het dakl te ont-> komen. De chef van het postkantoor, de heer j Mattern, opende juist het raam van zijn kantoor, j waardoor hij zich redden kon. Aangrijpende tooneelen speelden zich af voor de ingestorte woning van den officier van ge- zondheid van -Leeuwen, waar talrijke dooden en gewonden werden aangedragen. De officiersvrou- wen zijn ondergebracht in de loodsen van de nor- I maalschool en de onderofficiersgezinnen in het niet ingestorte hospitaal. j Curiositeitshalve wordt gemeld, dat alle zie- ken uit het hospitaal te Padang Pandjang en Fort de Koek tijdens de aardbeving gevlucht zijn en 1 niet zijn teruggekeerd. Het bekende communistenoord Köta Lawas is zwaar geteisterd'. Vijf zwaargewonden zijn naar Padang vervoerd. Inlanders met zware gecom- •plioeerde fracturen weigerden amputeering. On der het puin van het bedehuis te Soengei Boe-, loe zijn de lijkeu vau 13 mannen en 1 'vlrouw gevonden. In de Aneikioof is een auto gedeeltelijk onder een aardstorting bedolven. De inzittenden, mevr. 1 Job en kinderen en de chauffeur, werden gered. De wegen naar Padang Pandjang vertoonen: diepe scheuren. Het aantal dooden wordt getax- eerd op 200. Ondter het station werden vier lijken gevon den. Een gereedstaande trein werd onder Üe in stortende overkapping bedolven. De waterleiding te Padang Pandj ang is verstopt. "Vernomen wordt, dat in het onderdistrict Sa- rik 48 dooden zijn gevonden en in het onderdis trict Arnpat Kota vier. De autoweg van Fort de Koek is bij Soengei Boeloe door een aardstorting versperd. Overal vinat men de droevige sporen van de aardbeving. Vele minarets zijn ingestort, waar onder de bekende van Sarik bij den heiligen vijver. 1 Padang Pandjang levert een hartverscheuren- dten aanblik, de plaats is geheel verwoest, slechts wat van hout eu blik is, bleef staande. De groot ste schade is aangericht in de Chineesche kamp, \Velke totaa lin puin ligt. Het aantal dtooden Is naar schatting 150. De beide normaalscholen zijn zwaar genavend1. De schakelschool ligt in puin, eveneens het hotel, hét postkantoor en het station. De soos is tót ziekenzaal ingericht. Buitenland Nood! weer. Naar de oorrespondent van de „Times" te New York m«ldt, is blijkens een sober bericht uit YNassau op de Bahama-eilanden daar een schada aangericht van 12 millioen in Nederlandsch geld. Gemeld wordt verder, dat &11 Domingo twee dagen geïsoleerd is geweest en dat er menschen- levens ziju verloren gegaan en groote schade is aangericht. Volgens de berichten zou de orkaan, die Vrij dag over Porto Rico woedde, 70 pet. van den koffieoogst hebben noen verloren gaan en voor eenige millioenen dollar schade berokkend hebben. Die ramp op Sumatra's Westkust. De dagbladen uit Indië melden nadere bijzon derheden ave rde ramp op Sumatra's Westkust. Aau de „Deli Courant" werd, gedagteekend 2 Juli, gemeld, Jat een ooggetuige, die tijdens den geweldigen schok stond op een hoog en vei lig terrein, genaamd De Bult, de instorting van Padang Pandjang als volgt beschrijft: Het was of een blokken-bouwwerk van een spelend kind werd omvergeworpen. Het was een ontzettend schouwspel. De Europeanen vluchtten naar de Bult uit hun instortende woningen- De plaatselijke commandant, de heer Du Bour- ca, werd aan het hoofd getroffen door een in stortenden muur en luit. Do.uk werd aan het scheenbeen gewond. Die adjudant Schmidt had juist zijn kind aan zijn vrouw overgegeven en ging toen eten. D(e Ernstige botsing met die. politie. Uit Weesp wordt gemeld: Door een toevallige omstandigheid was de po litie er mede in kennis gekomen, dat"de wijnhan delaar v. L. ook nog wel iets anders dan wijn) verkocht, n.l. sterken drank en wel in he^ klein, zonder daarvoor vergunning te hebben. Een juf frouw, die op bezoek was bij een der leden van het politie-korps, zei n.l. in den loop van het gesprek dat zij voor haarwassching nu en dan een paar maatjes brandewijn haalde dn wel bij v. L. Dit knoopte de agent in zijn oor. Er werd reeds eenige wéken getracht den betrokken handelaar op hee terdaad te betrappen, doch dit was niet gelukt. J.l. Zaterdagavond evenwel werd door de politie een juffrouw ondervraagd, die zooeven een paar maatjes cognac bij v. L. gehaald had. Naar aanleiding hiervan werd op last van den chef aer politie, den heer M. Krap, de geheele voorraad drank, welke zich in het magazijn van v. L. bevond, door de politie in beslag genomen. Hiertoe werd gebruik gemaakt van een 'hand wagen, waarop een deel dor aanwezige flesschen en kruiken geladen werd. Dez einbeslagname trok begrijpelijkerwijze, de belangstelling van het pu bliek. Toen dé wagen volgeladen was, wierd hij naar j het politie-bureau gedeponeerd, waarna men een tweede karrevracht ging halen. Inmiddels had- I den zich nog meer nieuwsgierigen voor de zaak van v. L. verzameld, zoodat, toen de tweede maal de kar moest worden volgeladen, een vrij groote menigte zich op het grachtje verzameld!, had', Terwijl de politie binne ndruk bezig was, de flesschen met drank in beslag te nemen, stond de leege kar buiten onbeheerd. En die kar nu nu was het, welke de onschuldige oorzaak zou wordien van een ernstige botsing tusschén bur gers en politie. Eenige opgeschoten jongens nl. schenen er genoegen in te vindten, de kar welke straks weer opgeladen zou worden, eenige meters verdiepte rijden. Dit had tengevolge, dat een der agenten naar buiten kwam en de kar weer vóór het perceel plaatste, waar de inbeslagname plaats had. De agent ging daarop naar binnen, en opJ nieuw stond de wagen onbeheerd. Het behoeft wel nauwelijks gezegd, dat 'deze omstandigheid de straks bedoelde jeugdige omstanders noopte, op nieuw „uit rijden" te gaan. Wederom kwam een agent naar buiten en de kar werd weer geplaatst, waar zij staan moest. Toen nu even later opnieuw een poging gedaan werd, om de kar weg te rijden, kwam de politie-agent R. te voorschijn en sloeg met den gummistok in het wilde om zich heei# waarbij verschillende burgers gevoelige klappen opliepen. Op c^it oogenblik reeds, terwijl de om standers, waarvan het meerendeel tot de goed gezinde burgerij behoorde, verschrikt uit elkaar stoven, werden van verschillende kanten protes ten vernomen tegen dit hoogst ontactisch optre den. De gevolgen bleven* niet uit. Toen later de kar, volgeladen inet inbeslaggenomen drank naar het bureau gereden moest worden, drong het publiek op. Er moést natuurlijk ruim baan ge maakt worden, om dé kar piet drank naar het bu reau te kunnen rijden, en daarbij moesten opnieuw charges door de politie worden uitgevoerd. Hier bij werd niet alleen van den gummistok, maar ook van de sabel gebruik gemaakt- Daar sommigen ouder het publiek eeu dreigende houding begonnen aan te nemen, achtte de chef der politie het ge- wenscht, de revolver te trekken, waaro pde meest vooraanstaanden afdeinsden. De kar met inbeslag genomen drank kon nu verder ongestoord naar het bureau worden gereden, doch hiermede was de stemming onder het publiek allerminst geluwd. Het werd er niet heter op, toen de politie, nu tfan verschillende kanten geprikkeld en gehoond vooral genoemden agent R. werden scheldwoor den toegeroepen een 1-8-jarigen jongeling, G. B., die zich vooraan bevond, mee naar het bureau nam .Toen deze zich hiertegen verzette, werd' door .een drietal agenten op gevoelige wijze van den gummistok gebruik gemaakt. Inmiddels had zich een dichte menigte voor het politiebureau verzameld, van waaruit dreigende uitroepen tel kens opklonken. j ©m twaalf uur des nachts werd een deel der lantaarns, automatisch gedoofd; dit scheen liet sein te zijn, om een aanval op het politiebureau te ondernemen. Niet lang daarna toch werd een groote steen naar het bureau geworpen, welke echter in een der vensterruiten van de benedenver trekken terecht kwam, alwaar het kantoor óan den Rijksontvanger gevestigd is. Zoodra deze steen geworpen werd, begaven de twee agenten, die voor het bureau geposteerd stonden, zich naar binnen om assistentie te halen. Even later kwam het geheele korps met den chef naar bui ten, en nu werd, met sabel en gummistok, terwijl zoo noodig ook de revolver dreigend Werd voorge-„ houden, de geheele Nieuwstraat en omliggende stegen eh straten schoongeveegd. Niettegenstaan de hetnachtejijk uur waren alle stoepen der win kels bezet met nieuwsgierigen. De bewoners der verschillende peiroeelen gingen haastig naar bin nen,, de overigen zochten een goed heenkomen, want de politie, die door het gebeurde blijkbaar zeer geprikkeld was, deelde rake tikken uit. 1 Inmiddels was van de zijde der burgerij een poging gedaan om van den loco-burgemeester, dr. Knaap, gedaan te krijgen, dat deze order zou ge- vep, 'den zich op het politiebureau bevindenden arrestant los te laten. Dir. Knaap weigerde echter hierop in te gaan, daar hij onder de gegeven omstandigheden zich niet tege 1 de 'handelingen van den poJitie-chef wilde verzetten. Nog eenige malen moest daarop de politie de straat opgaan. Om één uur des nachts kwam de loco burgemeester op het politie-bureau zich per soonlijk van de n toes tand op de hoogte stellen, soonlijk van' den toestand op de hoogte stellen. Een half uur later werd de arrestant in vrijheid gesteld. Het duurde echter nog geruimen tijd, vóór de gewone nachtelijke stilte was ingetreden* temeer daar, zooals hier steeds het geval is, niet-, tegenstaande het tapverbod, zich verschillende» beschonken personen op straat, bevonden. Tegen verschillende personen werd door de po- llitie proces-verbaal opgemaakt wegens gepleegd- verzet. SINT PANCRAS. Voor de banne Sint Pancras is herbenoemd als bestuurslid de heer Abr. Wagenaar, tevens gekozen als voorzitter. In de plaats van den heer Jb. T01, niet herkiesbaar, werd gekozeiï de heer D. Kloosterboer Jz. SINT MAARTEN. Het zoontje van den heer D. Sch. alhier, had het ongeluk van zijn rijwiel te vallen, met? gevolg dat hij in bewusteloozen toestand naar huis werd gebracht. Was de vrees dat een lich te hersenschudding zou ontstaan, thans schijnt dit geweken' en gaat het tamelijk goed. SINT PANCRAS. Dinsdag j.l. slaagde te Alkmaar voor het M. U.L.O.-diploma A otnze dorpsgenoot Anne Jellema, leerling van de M.U.L.O.s-chool te Alkmaar.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1