NIEUWE Dinsdag 8 Augustus 1926 8te Jaargang. Algemeen Overzicht Uit ons Parlement STIHM1HCSIEELD BIT ERDEHTEHLÜHO NO. 91 IMTERC. TELEPHOON 52 LAMODUKËR COURANT BINNENLAND'. Het Netlerlandsfli-Duitsfh'e Verdrag, Het Nedierlandsch-Duitsche Verdrag is er in die Eerste Kamer zender hoofdelijke stemming dioorgegaan niet omdat aa ©dit tract aait' geen haken en oogeh zijn, zooals aan elk andier ver drag maar omdat het nu tóch al zoo ver was, want onze heeren onderhandelaars waren reeds in de zoo handig door de Dfuitschers opgezette val der „Stundung" (de reeds bij voorbaat ingaan de verlaging der laodbouwtarieven) geloopen. Ware dit niet het geval geweest hoogstwaar schijnlijk zou er dan nog menig woordje over dit Verdrag in ons Hoogerhuis gevallen zijn. lntusschen hebben eenigé der Eerste Kamer leden toch 'nog even hun meening ten beste ge geven. Eoo zeidie de heer Van den Bergh dat hij zich nu wel verplicht zag vóór te stemmen maar niet, omdat hij zoo hard met dit verdrag wegliep. Spreker wees nog op een anderen han- digen zet der Duitschers, waarbij vergeleken de meegaandheid van onze onderhandelaars wel wat simpel aandoet. Vóór de Diuitschers nl. met. ons aan het onderhandelen gingen, zetten zij, heel listig, de landbouwtarieven ongelooflijk hoog op, o.a. '60 pet. van witte en 100 pet. van roadie kool. Toen nu de besprekingen met ons gaande waren konden zij in schijn een geweldig zwaar offer brengeiïd die tarieven tot op de helft redu- ceeren... met het resultaat, dat ze toch nog lek ker hoog bleven! Wanneer men het verloop der onderhandelingen nagaat, vraagt men zich af, waarom deze onder handelaars geen gebruik hebben gemaakt van het crediet om iets van beteekenis te bereiken, en hoe het komt, dat. onze politici de gelegenheid hun aoor den geldmangel van Duitschland tij dens de onderhandelingen geboden, ongebruikt lieten voorbijgaan. De heer van dien rseign er verder op, dat van October tot vóór enkele weken door Duitschland rond 135 millioen hier te lande geleend is. Als onze Begeering nu eens onze groote financiers in den arm genomen had, dan zou men op deze wijze de Duitschers wel „ka.lm" gekregen hebben. Maar ook dit werd nagelaten. En wat de „Stundung" betreft, het zoo veel beter zijn geweest, aldus de heer Van dien Bergh, als onze onderhandelaars die hadden afgewezen en geweigerd het Verdrag te ondertee- keaeu en als onze Begeering dan met een crediet aanvrage bij de Generale Staten was gekomen om het verlies voor te schieten en aan den Lancl- in Tuinbouw te vergoeden, waarna dit bij slui ten van het Verdrag op Duitschland verhaald had kunnen worden. De Minister merkte daartegenover op, dat de Bloombollen en de Vleeschexport dan ongetwijfeld met eenzelfde maatregel zouden zijn gekomen, hetgeen tocli niet goed in het kader van Vrijen Handel scheen te passen. Over het algemeen vond Minister van Karnebeek, dat er niet veel meer bereikt had kunnen worden, dan thans het ge val is. Het voorgaande is in het kort de samenvatting van de geheele zaak, de kern van hetgeen in de zitting der Eerste Kamer behandeld werd. Uit het feit, dat. niettegenstaande de bemerkingen van den heeer v. d- Bergh en eenige anderen, het Verdrag zon Ier hoofdelijke stemming er door ging, bewijst toch wel, dat er veel goeds in moet zijn, want ware dit niet het geval, wij twijfelen niet, of onze Eerste Kamerleden zouden het Ver drag zonder meer hebben verworpen- W ij vertrouwen, dat dit Tractaat in zijn uit werking gunstige resultaten voor onzen handel in het algemeen moge hebben, want nog steeds zijn de tijden verre van gunstig en een opbloei van alle takken van handel en landbouw, van binnen- landsehen verkoop, zoowel als-van export, is de "xkortste weg om tot een minder ongunstigen toe stand te geraken. Gelukkig zijn wij een natie van veerkrachtige en werklustige menschen, zoodat ons land- zich langzamerhand wel aan de moeilijke omstandigheden zal weten te ontworstelen. BUITENLAND^ Duitschland zucht onder een nijpend gebrek geld. België worstelt eri kronkelt zich in alle mogelijke bochten om toch maar tot een sanee ring van den franc te gbraken; Frankrijk ja, Wat van Frankrijk te zeggen? Kabinetten, Pre miers, zij volgen elkander op met de snelheid van den bliksem, financiers houden besprekingen met staatsmannen en nauwelijks zijn zij tot iets geko men ,wat op overeenkomst of gedragslijn lijkt E óf boem! de staatsman is zijn portefeuille al weer kwijt- Engeland zit ook voor schulden van beteekenis en verheugt zich bovendien nog .steeds in een zeker iets, dat „mijnwerkersstaking" heet; Italië -- lage Lire stand wrijving in de gods dienstige richtingen, welk land in Europa kan er zich op beroemen in even gunstige omstan digheden te verkeeren als. die, waarin het was vóór de verschrikking van 1914 zich als een alles verwoestenae lawine óver Europa stortte; vóór het gruwelijk monster van den oorlog zijn ver pestenden adem liet gaan over alles wat daar bloeide en groeide, over oogst en gewassen, over fabrieken en mijtten, over handel en nijverheid, over landbouw eu veeteelt, over vaders, moeders, zonen en dochters, over vrouwen en kinderen, over alles wat leefde en werkte en gelukkig was! „Oorlog!" Hoe ontelbare malen is dat woord al uitgesproken door sommigen hoe is het mogelijk! juichend, door anderen onverschillig door weer anderen -de neutralen met een glimlach, doch door verreweg de meesten met een klank van woede en haat en smart of droef heid in de stem om alles wat zij er door verloren hebben. En daarom worden allerwegen de pogingen om tot een langdurigen vrede te geraken met vreugde begfoet; de Vrouwenbeweging voor den Vrede, de besprekingen te Locarno, alles wat kon bijdragen tot het bereiken van het doel: „Geen oorlog meer!" Diaarom d'oet het ons goed te zien, dat er thans weer een nieuwe stap gedaan is op den goeden weg, die men reeds door het instellen van hef Hof voor Internationale Justitie was ingeslagen. Dezer dagen n.l. is Professor Walter Sehücking benoemd tot, Hoogleeraar in het internationaal Becht aan de Universiteit te Kiel en deze benoe ming ging gepaard met de bijzondere opdracht ooilege Ie geven in de „Geschiedkundige Ontwik keling va.n de Internationale Vredesbeweging". Bravo! Dit is de eerste opdracht van dien aard in Pruisen en het Duitsche Bijk, waardoor aan een reeds lai>g bestaande en diep gevoelde behoefte van de voorstanders de rvredesgedachte tegemoet gekofien wordt. Nu is het te hopen, dat. spoedig aan alle hoogle den ingesteld en dat deze bezet zullen worden door Professoren, 'die bekende en erkende voor standers zijn van de volksverzoening. En de mo gelijkheid daartoe is lang niet uitgesloten- Beeds eenigen tijd geleden immers, werd in Duitsch land opgericht de Bond voor Europeesche Toe nadering eu deze Bond heeft thans een oproep gepubliceerd, waarin er op gewezen wordt, dat, wil men tot het doel, de algemeene ontwapening komen, de mcroele waarborgen, welke in de plaats der militaire zullen komen, ook van geen enkele zijde geschonden zullen worden. Dit nu kan men slechts bereiken door dieper in de idee der gron dige samenwerking door te dringen, vooral op economisch gebied. Voorzitter van den bond is dezelfde Professor Sehücking, terwijl de oproep onderteekend is 'door vooraanstaande mannen, als Marx, Stresemann, en Gessier, den voorzitter van den Rijksdag Löbe, Graaf Bernstorff, enz. zoo mede door verschillende vertegenwoordigers van handel, finautiën, wetenschap, landbouw en gees telijkheid. Laten wij den wensch uitspreken, den diep- gövoeldeti wensch, dat- dit de stoot moge zijn tot het beerikeu van het hooge-doel:: verbetering van den algemeeuen toestand, oorlogsverklaring aan den oorlog, het geluk, de rust en den vrede voor de menschheid! Iinternationale rechtspraak. Het Nederlahdsch-Duitsche Han delsverdrag eln de wijziging der Mariinebegrooting 1926. De geritnge voordeelen van het ver drag. Onze vloot en de ontwa pening. De Eerste Kamer heeft tot slot nog het ont werp tot wijzgiing van de Mgrinebegrooting voor 1926, dat tot goedkeuring vain het Neder- landsch-Duitsche Handelsverdrag, dat tot aan vaarding van de verplichte rechtspraak over eenkomstig het statuut van het Hof van Inter nationale Justitie en enkele .andere kleine ont-. werpen aangenomen. Over het laatstgenoemde sprak de heer Ane- ma zijn waardeering uit, daarbij wijzende op de enorme ontwikkeling der verplichte rechtspraak iin de laatste 25 jaar. Het Nederlandsch-Duitsch Handelsverdrag vond daarentegen1 maar matig waardeering. De heer Van Lanschot meende zelfs, dat men het bekende Engelsch'e versje, volgens hetwelk het de fout der Hollanders is* altijd teveel te vragen en te weinig te geven, inu gerust kon omkeeren. Voor het crediet aan Duitschland, van welks waarde onze onderhan delaars zien blijkbaar niet bewust waren, kregen we slechts weinig in ruit. Hadden we met in trekking van het crediet gedreigd voor het ge val de Ausiiahme-tarieven niet waren ingetrok ken, dan zouden die allicht ingetrokken zijn. Bovendien achtte de' heer Van Lanschot het een fout, dat de directie der spoorwegen en andere organisaties in het beslissend stadium hiet gehoord waren. - De minister verklaarde hiertegenover, dat zij vóór October wel gehoord waren, maar later daarvoor geen tijd meer was. Hij vond o0k, dat we vergeleken met andere landen, met het be reikte tevreden konden zijn, al was dat dan geen 100 procent. De wijziging van de Marinebegrooting over 1926 betrof de aanstelling van een raadsadvi seur, de verplaatsing van de matrozenopleiding van Gorcum naar Vlissingen en den aanbouw van twee torpedojagers. Over ieder dier onder werpen werden opmerkingen gemaakt. De over plaatsing naar Vlissingen scheen men wel een vereenvoudiging en bezuiniging te achten. En de minister noemde' een sterke bezetting van Vlissingen noodzakelijk. Bovendien werd de ont wapening weer aan de orde gebracht. En de heer van Embden wees er op, dat een slagschip van Engeland ten Amerika 80 millioen kostte, dus tweemaal meer dan onze heele marinebec grooung en we dus met onze scheepjes maar weinig konden uitrichten en wees op den nieu wen geest, die bij het geschil tusschen Bulga'-, rije e,n Griekenland in de behandeling van den; Volkenbond gebleken was. Maar de minister; meende, dat onze vloot bijvoorbeeld tot be scherming onzer petroleumhavens in Indië wel degelijk waarde had en verklaarde, dat de Ne- Oerland.sche regeering alles deed voor ontwa-, ptomg, un»;- die in overeenstemming was met. onze veiligheid. scAlfi-sï, vit, wirn.*df |i. !«a ken, is het thans. Kom thans 'smorgens ter vei-, ling; bij de veilingsbrug staan gewoonlijk de; au niet werkende transportarbeiders. Hun stemming leest ge - van de gelaatstrek ken, somber kijken ze voor zich,' bitterheid is er bij' veler.i op te merken. In dagen van strijd en spanning, waarin we thans leven, wordt bij! velen zelfs de burgerlijke beleefdheid niet in acht genomen, men gaat elkaar zonder groet voorbij, al moet er dadelijk eerlijkheidshalve op volgen, de niet-arbeidende „spoorders" heb ben tot heden zich in het generaal genomen, uiterst correct, gedragen. Gaan we naar binnen en zien we de stem ming der bouwefs, óók deze is bepaald slecht te noemen. Kan het verwondering wekken, als ge ziet dat de aardappelen f 3.3.70 kosten voor export, de mooiste partijen, voor het bin nenland bestemd, nauwelijks een prijsje van 5 cents per kilogram noteeren? En dfi kool. Dezen winter schreven we (zoo als, naar we ons vleien, de meeste lezers zich herinneren) over den verwachtten invloed van de tarieven door Duitschland op onze produc ten toegepast. Het natuurlijk evenwicht tusschen hoeveel heid zomer- ein winterkool stond te worden ver broken. Immers alleen in tijden, dat men in 't buitenland niets had, in den winter alzoo, bleef den Noordhollandschen tuinders een 'goede kans. We verwachtten derhalve een meerden- re aanplant van winterkool en een afneming* van verbouw van zomerkooi. Bij normaal ge beuren ert teelt in het buitenland van bladgroen ten, zouden de Duitsche buren goeddeels in ■eigen behoeften kunnen voorzien, wat niet na laten zou een zeer ongunstigen invloed uit te oefenen op de prijzen hier. Nu zijn we zoover dat er een hoeveelheid kool van beteekenis! wordt aangevoerd. i De prijzen! daalden niet gestadig, neen het ging bij sprongen terug. En zoo is er alweer zeer goede kool verkocht voor f0.90 per 100. kilogram, roode kool, wel te verstaan. Ee|n prijs, zóó laag, dat daar zeker, naar dq bouwers nogal eens plegen te zeggen, geld bij moet. Met de bloemkoolprijs is het vrij wat beter, hoewel de oouwers ook over de opbrengst van dit gewas klagen. Door de vele draaiers is het gewas immers zoo, dat er van een goeden -opbrengst geen sprake-is. 1 Me'n zegt wel eens: buurmans leed troost., welnu het gaat de tuinbouwmenschen zoo on geveer nergens goed. De cijfers geven voor de maand Juni over de geheele linie, en over ge heel Nederland, een somber beeld van den. toestand. Ik wenschte, onze tuinbouwvriend.- de Hoefijzercorrespondent van het „Handels blad" name eens notitie van het volgende- De hoeveelheid salade, ruim 18.2 millioen k g besomde in Juni 1925 5.6 millioen gulden, in de Junimaand van dit jaar werd uitgevoerd bijna 21 millioen kg. en bracht een half mil lioen minder on. Bijna alle producten geven grootere Hoeveelheden, tegen minder opbrengst. Alleen de tomaten geven betere cijfers, enorm is de uitvoer van dit artikel. Tegen -het vorig jaar gerekend is de uitvoer van dit artikel ver dubbeld. De totaaIopb,rengst echter niet, zoo dat de prijs toch ook weer lager ig dan hef vo rig jaar. Ook de aardbeienexport is aanzienlijk ver minderd .en daalde van 3 millioen kilogram het vorig jaar tot nog geen driekwart millioen kg. dit jaar. Opbrengst ongeveer als het vorig jaar per kilogram. jjjj Vraag dus niet, hoe de uitkomst voor de te-' Iers is geweest. Zoo is er allerwege depressie. Opmerkelijk is verder, dat de uitvoer onzer artikelen naar Duitschland tegenover het vo rig jaar niet is toegenomen, in sommige artike len zelfs sterk is gedaald, met name aardappe len, waarvan bet vorig jaar in Juni naar dat land verzonden werden 24 millioen kilogram en dit jaar in Juni slechts 14 millioen kilogram. Hedenmorgen is er veel drukte aan de laad-' plaatsen. De vereeniging „De Koophandel" heeft werkwilligen aan den arbeid gezet, naar we vernemen pl.m. 25 te Broek en 20 te Nrd.- scharwoude. Naar men ons meedeelde, zijn niet allen, die opgeroepen zijn, verschenen. De toestand is uiterst gespannen, we hooren dat er reeds eenige oneenigheden hebben plaats gehad. In deze rubriek treden we in geenerlei be schouwing, maar geven alleen de gebeurtenis sen weer. Valn sympathiestakingen elders is nog niets yjenoomgn, wel vernamen we dat pogingen in verkrijgen. Plaatselijk Hieuws - ZUIDSCHARWOUDE. Wie oiaze gemeente passeert en een oogen- blik den tijd heeft, blijve even staan voor de etalage-afdeeling bij de Firma Bottger. Be halve het vele bezienswaardige, dat de firma uitstalt, is daar iets bijzonders, iets merkwaar digs te zien, iets wat men niet iederen dag kan te zien krijgen. We bedoelen het vaandel van het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid,,. Niet om het vaandel op zichzelf (ook dat is trou wens het bezien wel waard), doch om datgene,- waarmee het letterlijk bedekt en behangen is. Er is nu haast geen plekje meer te vinden, dat plaats biedt voor in de toekomst te verwerven prijzen. Medailles van allerlei edel en ander mq- taal, vorm en kleur, kransen, palmen en lauwer takken vertellen den bewonderaar van vele en i velerlei overwinningen, door deze benijdbare j vereeniging behaald .in haar nu ongeveer 30- jarig bestaan, van harden en moeizamen strijd en heerlijke, verdiende zeges. Zij doen den be schouwer onwillekeurig denken aan de vele 1 avonden waarop de Kunst, na moeitevollen Ar beid, dooi velen onzer-eenvoudige werkers is beoefend. Zij roepen terug in het geheugen, de feesten ter gelegenheid van het I2V2,'- en 25- jarig bestaan en doen den wensch in hem op komen, dat dit corps, waarop de gemeente met recht trotsch kan zijn, de gelegenheid zal aangrijpen, om zijn zesde lustrum te vieren door het houden van een concours, dat weer ecnig vertier kan brengen in ons dorp, dat voor haar geen overdadige weelde of genot kan worden genoemd. Het zien van al die prijr zen, als zoovele erkenningen van verdiende hul de, doet den bewonderaar beseffen, dat door inspanning veel wordt verkregen. In al die eereblijken weerspiegelt zich den geest van ijver, volharding en toewijding, die zoo goed aandoet in een tijd als de onze, waarin die goede eigenschappen ook vaak miskenning oog sten. Dat dan dit fiere eir ferme Fanfarecorps,, nog steeds blijk moge geven, dat het.niet wil blijven stilstaan op deze hoogte van zijn met, eere afgelegde© weg, doch dat het in den steeds voortschrijdenden tred naar muzikale volmaakt heid het „Excelsior" in zijn vaandel zal mee.-, "voeren. ZUIDSCHARWOUDE. Toen de arbeider K. zich met een schuit! met bloemkool naar Noordscharwoude begaf, in dienst van den koopman P. B., werd hij gert noodzaakt door stakende transportarbeiders, hef, vaartüig te verlaten, daar volgens de transport arbeiders omdèrkruiperswerk werd gedaan.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1