I; F van Politie. ifclil fëuillëtöm" 31) - wêêê i '?ii De Burgemeester van .NOORD en ZUID SCHAR WOUDE I. Brengt ter openbare kenni3, dat hij heden heeft uitgevaardigd tie volgende algemeene voorschrif ten van politie voor dé gemeenten Noord- en Zuid- seharwouoe. Artikel 1. Het is verboden des avonds na 12 uur, behou dens wettige noodzakelijkheid, op den openbaren weg te zijn. Artikel 2. Alle samenscholingen zijn verboden. Artikel 3. Elke samenscholing gaat op vordering van een beamble van rijks- of gemeentepolitie terstond uiteen. Artikel 4. Als samenscholing wordt beschouwd elke ver- eeniging van meer dan drie personen op den openbaren weg- Artikel 5. Onder openbaren weg wordt verstaan elk open terrein, voor zoover het tot adgemeenen dienst bestemd of, zij het ook met eenige beperking, voor ieder feitelijk toegankelijk is. II. Herinnert aan art. 443 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: Hij, die een algemeen voorschrift- van politie, krachtens de gemeentewet in buitengewone om standigheden door den Burgemeester of den Com missaris der Koningiii uitgevaardigd en afgekon digd, overtreedt wordt gestraft mét hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. 3 Augustus 1926. Noordscharwoude, Zuidscharwoude, Ce Burgemeester voornoemd, VAN SPENGLER. (Advert.) Plaatselijk, |isuws De Staking» Zooals je verwachten was, zou de Maandag morgein, de dag waarop de werkwilligen in dienst zouden treden, niet rustig verloopen. De stakende transportarbeiders hadden zich ge pos teerd aan den ingang van den toegangsweg en trachtten de nieuwe arbeiders, die onder poli tiegeleide naar hun werk werden gebracht, van hujn voornemen af te houden'. Dat dit soms aanleiding gaf tot harde woorden spreekt van zelf. De politie hield er echter de orde in, maar diepe verontwaardiging heersc'hte in de gelede ren der stakers, die meermalen tot uiting kwam. Zoo was hel des middags weer en ook elders heerschte er onrust. Ook uit Broek op Langen- dijk werd politie gevraagd. Hier en daar vielen harde woorden op straat, en des avonds tVerd; op de Oosterstraat verboden aan groepjes te staan. Vanmorgen hetzelfde tafereel. Twaalf of der tien nieuwe arbeiders werden weder onder ge leide naar de laadplaats gebracht en bleek 't ons, dat reeds hier en daar klappen waren uit gedeeld. Ook de vrouw van A. K. moet een klap hebben gekregen en zich daarvoor heb ben beklaagd bij den Burgemeester. De.s namiddags werden de arbeiders met de autobus van Hoogeboom weer naar huis ge bracht en gevolgd door stakers. Een ruit werd beschadigd. De toestand wordt natuurlijk met den dag pijnlijker. Men is overstuur geraakt. Tot de maatregelen van orde behoort thans ook het verbod van he' schenken van sterken drank en bier. I-Iet was oas wat waard geweest de vergade ring te hebben mogen bijwonen van de koop lieden en het bestuur van den Transportboni' Het oordeel van den oud-Minister, den Rijks bemiddelaar missen wij nu geheel en naar wii vernamen moet die rede diepen indruk hebben gemaakt. Zoo zelfs, dat een groot deel der aan1 wezigen bereid was het bemiddelingsvoorstel te aaijvaar.den. Dit is niet gebeurd. Maar wat wèl gebeurt, dat enkele berichten van koopmans zijde worden weersproken. Waarom wordt de toegang op soms hoogst belangrijke samenkomj- sfen aan de Pers ontzegd? Wij geven gaarne toe, dat het kan gebeuren, dat niét alle berich ten geheel juist worden weergegeven, maar dan pas blijkt de belangstelling voor de Pers, wan neer zij niet in den geest of niet geheel juist oordeelt of weergeeft. Overigens kunnen zij haar missen. Van de zijde der transportarbeiders richtte men zich in een manifest tot tweemalen toe tof liet publiek en hoorde men dus één zijde, nu de andere nog. Men moet wel door en door op de hoogte zijn, van den toestand om te kunnen oordeelen maar toch wordt 'hier de to-estatnd met een ge heimzinnig sluiertje bedekt, voor het oplichten waarvan „De Koophandel" een goede daad zou doen. Tot zuivering van de atmosfeerII Nu lijkt 't ons, dat de openhartigheid alleen vain' de zijde der Transportarbeiders komt. eveneens onrustig en naar we vernamen trok ken zich enkele nieuwe arbeiders terug. OUDKARSPEL. DE V.V. V.V.V.«FEESTEN. Evenals het vorig jaar, zullen ook thans met de drie kermisdagen op Zondag 15, Maandag 16 en Dinsdag 17 Augustus de V.V.V.V.V.- feesten worden gehouden. Had ia het begin de samenstelling van 't programma moeilijkheden opgeleverd, thans is men zoo ver gevorderd, dat het programma voor elkander staat, het feest is georganiseerd. En onwillekeurig zal men zich afvragen wat De Wenteltrap Bij hel onderzoek voiul hij aan den eenen kant de steen-ert van tien schoorsteen en aan den andieren kant. de van de buitenmuur; naar beneden toe ging do opening niet verder dan dien vloer. Het gal was ongeveer ruim een meter boven den vloer gemaakt en cie stukken kalk lagen allemaal bin nen in. H l spook was zeer systematisch te werk gegaan. Hel was een groote teleurstelling. Ik had min stens een geheime kamer verwacht, en ik geloof diat zelfs Jamiesron zich verbeeldde, dat hij er wel een spoor zou vinden. Maar blijkbaar was er verder niet3 meet te ontdekken; Liddy vertelde dat de bedienden volkomen rustig waren en dat ze geen van allen lawaai hadden gehoord. Maar. het ergerlijkste was, dal de nachtelijke bezoeker blijkbaar op meer dan ééne wijze hel huis kon binnen komen, en wij spraken af, dat we dien avond alle ramen en deuren nog -eens extra goed na zouden zieu. Halsey was geneigd om met de zaak te spot ten. Hij zei dat er misschien al maanden geleden een gat in den muur gekomen was, zonder dat het opgemerkt was, en dat het stof waarschijnlijk den vongen dag op-gejaagd was. We konden er tenslotte ook verder niets aan doen, maar wc hadden geen gteelligen Zondag. Gertrude ging naar de kerk en Halsy maakt 's morgens een lange wandeling. Louise was in staat om op te zitten en liet zich laat in den middag door Halsey en Liddy naar 'beneden brengen. Op de veranda aan den oostkant was hel gezellig, met planten en luie stoelen en kussens. Wij z-etten Louise op een dek- stoel -en -daar Lleef ze heel stil zitten met haar handen in haar schoot. Wij waren erg stil. Halsey zat op het hek met een pijp en staarde naar Louise, die peinzend over het dal naar de heuvels keek. Er was een vreemde uitdrukking in haar oogen en Halsey's verrukking over haar herstel verdween langza merhand van zijn gezicht. Hij begoin ér oud uit te zien en leek op zijn vader. Tol laat in den middag bleven wij zoo zitten en Halsey werd' steeds brommeriger. Tegen zessen 'stiondl hij op en liep het huis binnen, en na een paar minuten kwam hij terug en riep mij aan de telefoon. Het was Anna Whit-cómh uit de stad, en ze hield mij twintig minuten lang aan dekraat met -verhalen over de kinderen, die mazelen had den en hoe de naaister ha-ar nieuwe japon had ver knoeid'. Toen ik klaar was stond Liddy achter me met een zuur gezicht. „Ik wou dat je je best deed om -er wat opgewek ter uit te zien, Lididy," zei ik .klagend, je kijkt zoo zuur. Maar Lididy gaf geen antwoord op mijn gezegde en keek nog nijdiger. „Hij heeft haar opgeheld," zei ze verontwaar digd - „hij heeft haar opgebeld en gezegd dat tl aan de praat moest houden, dan kon hij met juffrouw Louise praten!" „Onzin!' zei ik „ik had zoo verstandig moe. ten zijn om hem alleen te laten. Het is al lang geleden dat jij en ik verliefd waren, en we zijn het half vergeten." Lididy trok haar neus op. „Ik heb me nooit door een man voor den ma' laten houden," antwoordde ze pp deugdzamen toon, HOOEDlSTUK XIX. Over Thomas. „Meneer J amieson," zei ik, toen we dien avond na het diner alleen waren, „hij die rechtszitting gisteren zijn er eigenlijk alleen dingen herhaald die al hekend waren. Er kwam niets nieu-ws hij voor de ndag, behalve wat dokter Stewart ver telde, en dal deed hij uit eigen beweging. „Zoo iets is eigenlijk alleen een formaliteit, juffrouw Inner," antwoordde hij. „Tenzij een mis daad openlijk is gepleegd, gebeurt -er in zoo'n geval weinig meer dan dat de verklaringen van de getuigen geboord worden, terwijl de zaak hun er dit jaar geboden wordt, welke bijzo-nderhe-. den het programma bevat. Maar er kan worden gezegd, dat het- pro- gramma weder verschillende attracties bevat. Zondag 15 Augustus, de Sportdag bij uit- stek, zullen de wedstrijden worden gehoudeni op Motoren en wel a. hindernisbaan, b. ring-, steken op duo voor dames. (Dezer dagen zal een advertentie voor aangifte in dit blad voor komen, zoodat motorrijders worden verzocht, hierop vooral te letten, opdat zij zich tijdig kurt- nen aanmelden. De motoren worden voor den. eersten wedstrijd gescheiden in twee klassen en is de wedstrijd georganiseerd voor lichte; en zware motoren. Na afloop hiervan de clou van dezen dag: demonstratie met politiehonden, uitgeschreven door den Ned. Bond van Speur- en Verdedi gingshonden in Nederland. Wanneer wij dit programma bezien, toont het ons dat hier veel interessants te zien wordt gegeven, en tot welke nuttige effecten het af richten van deze honden kan leiden. Voor den Maandag zijn wederom de kinder feesten georganiseerd voor de kinderen van- de o.l. school en voor die kinderen die vanuit deze gemeente de r.k. school bezoeken. En de Dinsdag zal staan in het teeken van Volkswedstrijden, Hiervoor zijw een negental wedstrijden sa mengestéld, die tor deelname zullen lokken. Daarvan noemen wij de Wielerwedstrijden met hindernissen, ringsteken op fietsen voor da mes, hindernisbaan, boegsprietloopen touw- enteren en wat dies meer zij. Zoo ziet'men dus, dat de V.V.V.V.V. ook thans weder heeft getracht een animeerend- programma samen te stellen en daarin zeker geslaagd mag heet en. Het is zeker overbodig om tot deelname aam deze wedstrijden op te wekken en nog minder overbodig ofm op te wekken deze feesten te bezoeken. Deze pleiten reeds voor zich zelf. In de jaren van haar bestaan heeft de V.V. V.V.V. getoond, haar naam eer aan te doen. ZUIDSCHARWOUDE. D-e Nationale Kolfwedstrijden 'van den Ne- d-erlandschen kolfbond zullen hier gehouden worden op 11, 12, 13 én 14 September a.s. NOORDSCHARWOUDE. De loting voor de lichting 1927 van onzei gemeente wordt gehouden op Dinsdag 24 Au gustus om 11 uur te Heerhugowaard. ZUIDSCHARWOUDE. Vrijdagavond zou het Fanfarecorps „Kunst ina Arbeid", een concert geven in den muziek-, tuitn in! De Koog. Waar het weer niet zoo mooi was, weid het concert echter binnen gegeven in de kolfbaan van den heer Kramer. De belangstelling was niet overgroot, wat jammer voor het mooie concert was. BROEK OP LANGENDIJK. Aan het postkantoor Broekk op Langen dijk en -de daaronder ressorteerende hulppostkan- toren werd gedurende de maand Juli 1916 in gelegd f7193.17. terugbetaald f3794.61. .Miste aoor datüantoor uitgegeven boek je draagt net nummer 980. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag heeft het ieder jaar terugkeeremd uit-, stapje van de zangvereeniging „Gemengd Koor plaats gevonden. De vere-eniging is per auto bus naar Haarlem en Zandvoort geweest eni tenslotte nog naar Amsterdam. Het weer werk te uitstekend mee om den dag goed te doem slagen. - ZUIDSCHARWOUDE. Men meldt ons: Toen hedenmiddag een vijftal stakers, uit de richting Noordscharwoude komende, eenige Werkwilligen ontmoette, die van hun transport arbeid huiswaarts keerden, kwam het tot een woordenwisseling met het gevolg van eeti -vechtpartijtje, waarbij! de messen 'getrokken werden. Een van de stakers werd gewond aan -dein wang,,een ander onder de kin. Politie was spoedig ter plaatse, die eett eind aan dezen twist maakte. D-e werkwilligen werden door de politieagenten naar hu nwerk gebracht, gevolgd door de stakers. Uit den Omtrek ST. PANCRAS. Door de tuinbouw ver. alhier is een schrijven ontvangen van de Generale Commissie van de Zuiderzeesteunwet, ingesteld door hét Ministerie van Waterstaat, waarin medewerking wordt ver zocht tot het plaatsen van visscherszoons, welke door de a.s. drooglegging der Zuiderzee gedwon gen zijn van beroep te veranderen, en daarom bijv. als volontair in het tuinbouwvak wilden 'begin nen, voorloop ig tegen vergoeding. OT. PANCRAS. Op een lot van de A.N.G.O.B. werd door onze plaatsgenoot den heer J. Wiedijk een volledig ameublement gewonnen, bestaande uit tafel, 2 crapeaus, 4 stoelen en salonkastje, vervaardigt van eikenhout, met, mouquet ingelegd. Voor hr-t gezin, dat tot den werkmansstand behoort, zeker een gelunkige verrassing. ST. PANCRAS. De loting voor de Nationale Militie is voor deze gemeente bepaald op 24 Aug. a.s. HET BLOEMENCORSO TE| BERGEN. Het oorso belooft dit 'jaar dat van het vorig jaar te overtreffen. Een 6-tal plaatselijke ver- eenigingen komen niet, een nummer uit, terwijl verschillende gasten groepen voor nummer for meerden, die veelbelovend mogen worden geaoem-d Een familie uit Bergen, die het vorig jaar met het koopvaardijschip zoo'n groot succes had, werkt reeds maanden aan de uitbeelding van een Chineesche draagstoel. Wij zijn overtuigd, dat, dit nummer tot in de puntjes zal worden verzorgd. Van een andere familie weten wij, dat zij volgens adviezen van een bekend kunstenaar met eea Egyptische zegewagen uitkomt. Een plaatselijke tooneelvereeniging had het sucoes, van de firma Fokker een vliegmachine voor het uitbeelden van een nummer ter beschikking te krijgen. Een be kend) plaatsgenoot komt met een mooie arreslea uil. Reeds werden een 3-tal oud-Hollandsche sjeezen opgegeven en een 4-tal auto's van in Ber gen vertoevende f ami lie's. Ook in de groep enke- llingen en paren zal men wat te zien krijgen. Een 2-tal muziekcorpsen luisteren het corso op, ter- vijl bovendien de sympathieke jazz-band van het otel Nassau-Bergen met een nummer uitkomt en zich voor het muzikale niet onbetuigd' zal laten. Van den oommandant, van het vliegkamp „de Kooij" ontving de V.V.V. een schrijven met -de verblijdende mededeeliug, dat er op 4 Augustus op gerekend kon worden, dat ojn! 3 uur een esca drille vliisgmaoliirLoo van bet kamp boven het Van R-eenenpark zal komen demonstreeren. Met het in orde brengen van het terrein is men reeds be gonnen onder leiding van den heer Roggeveen* de gemeente-architect. Van de marine werd da beschikking verkregen over een 150-tal vlaggen. Duizenden bloemen worden voor het versieren van het, terrein aangebracht. Dit jaar wordt er1 voor een groot aantal zitplaatsen zorg gedragen, niet minder dan 1400 zitplaatsen "komen op het gereserveerde gedeelte en houders van te voren gekochte taarten, die a. een gulden door het informatiebureau van de V.V.V. worden toegezon den,, wordt de zekerheid van een zitplaats ver zekerd. B-ergen staat nu reeds in het teeken van het bloemeucorso. Het is aardig om te zien, hoe nog versch in het geheugen ligt. De politie komt- er pas later bij- te pas. U en ik weten allebei wel. hoeveeel belangrijke dingen er nooit aan het dag. licht gekomen zijn. Bijvoorbeeld', d-e vermoorde man had geen sleutel eri toch verklaarde juffrouw Gertrude dat ze aan het slot liad hooren draaien en dat de deur toen open gegaan was. Diat verhaal van dokter Stewatr, waarover'u het had, moeten we voorzichtig beschouwen: de dokter krijgt iemand op het spreekuur die in het zwart is en haar sluier niet oplicht! De echte geheimzinnige vrouw! En daarna komt de dokter Arnold Arm strong tegen, die een z-»er lichtzinnig jongmensdf was - en hij heeft net ruzie met een in 't zwart gekleede vrouw. Kijk - zegt! de doktor dat is natuurlijk dezelfde vrouw geweest." -/Waarom was de heer Bailey niet bij de rocihts zitting tegenwoordig?" De detective trok een zonderling gezicht. „Oind'at zijn dokter een verklaring heeft, afge geven dat hij ziek was en niet in staat omi uit bed' to komen.". „Ziek!riep ik uit. „D|aar hebben Halsey en Gertrude mij niets van verteld!" ,„Eir zij-n nog wel meer onbegrijpelijke dingen, juffrouw lnnes. Bailey beweert d'at hij' niets wist van den slechten toestand van de bank voor hij liet Maandagsavonds in de krant las. en dat hij toon onmiddellijk terug is gegaan om zich aan te geven .Ik geloof er niets van. Jonas, de waker van de Handelsbank, geeft een heel andere le zing van het geval. Hij zegt d'at Bailey den Don derdag te voren 's avonds om ongeveer half negen bij die Bank kwam. Jonas heeft hem er in gelaten en hij zegt. diat de kassier verschrikkelijk opge wonden was. Bailey werkte er tot middernacht. - toen sloot hij de kluis en ging heen. Het was zoo ongewoon, dat, de waker er den geheelen nacht: over heeft gepiekerd. E|n wat deed Bailey toen hij op zijn kamers terug was Hij pakte een hand- tasefi, zoodat hij als liet noodig was, onmiddellijk! kon vertrekken. Maai- hij stelde het te lang uit, hij wachtte ergens op. Volgens mijn persoonlijke meening wilde hij eerst juffrouw Gertrude nog spreken voor hij het land uit ging. En toen bij dien nacht Arnold Armstrong had neergeschoten, had hij te kiezen tusschen twee kwaden. Hij deed datgene wat de publieke opinie onmiddellijk in zijn voordeel zo;u brengen, en meldde zich zelf aan, als een onschuldig man. Het ergste wat ze tegen hem kunnen aanvoeren is, dat hij voorbe-. peidingen voor zijn vlucht had getroffen en dat hij na den moord op Arnold Armstrong besloot terug te komen. Hij' was slim genoeg om alle verdenking van het ergste feit van zich af te Langzaam ging- de avond voorbij. Voor ik naar bed ging. kwam juffrouw Watson op mijd slaap kamer en vroeg of ik ook Arnica had-. Ze liet mij een leelijk gezwollen hand1 ziqn en roode stre pen die tot haar elleboog doorliepen; zei zei, dat het de hand was, die z-e ean week geledén in, den nacht van den moord, gewond had en dat- ze daarna niet rustig meer geslapen had. Het zag er uit of het iets ernstigs kon zijin en ik! zei dat ze het aan dokter Stewart moest laten zien. Dien volgenden morgen ging juffrouw Watson mot den trein van elf uur naar de stad en werdi in Ijet Ziekenhuis opgenomen. Ze had bloedver giftiging. Ik was vast van plan haar daar (e gaan opzoeken, maar door andere dingen vergat ik haar heelemaal. Ik telefoneerde alleen dien dag naar het ziekenhuis om te zeggen dat ze een aparte kamer en de allerbeste verpleging .moest hebben. 'sMaandagsavonds kwam mevrouw Armstrong terug met het lijk van haar man, en die begrafenis werd vastgesteld op -den volgenden -dag. Ze betrok het huis in de Kastanjestraat in de stad, en Dins dagochtends ging ook Louise daarheen. Voor ze weg ging liet ze mij roepen -en ik zag diat ze gehuilal had. „Hoe kan ik u ooit genoeg bedanken, juffrouw lnnes?" zei ze. „U heeft mij' liefderijk verzorgd^ en... n heeft mij nooit iets gevraagd. Later mis schien zal ik u alles kunnen vertellen, en dan zult u mij allemaal verachten Halsey ook.' (Wordt vervolgd)

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2