Li No. 92 ihterc. telephoon 5ï Donderdag 5 Augustus 1920 3te Jaargang Wat er om ons heen gebeurde Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek. LAMIJKH (III K ill Iin verband met hetgeen we onlangs op merkten omtrent de absolute onverschilligheid van sommige uitgevers betreffende den inhoud van hun advertentie-pagina, copieeren we hier onder eene annonce, die we in een volksblad! met groote oplage vonden: 1 DOLLAR OF GULDEN VOOR WAARDELOOZE PAPIEREN MARKEN Brochure voor de beste inwisseling volgens de data van uitgiften en spe ciale aanbiedingen te bekomen na in zending van f2.50. E. Frommi-Holz, Berlin W 62, Kurfürstenstr. 101, lid van den Bond van Duïtsche Rijks bank-Crediteuren De Duitschers hebben een schitterend suc ces behaald met hun campagne om waardeloos wordende marken te exporteeren en daarvoor in de plaats gave Hollalndsche guldens - binnen', te nalen. Nu klagen ze over hun vernietigd bezit, ter wijl het voor een groot deel de buitenlanders en niet in de laatste plaats de „domme Hollan ders" zijn, die deze kapitaalvernietiging in de portemonnaie voelen. Nu zijn er blijkbaar nog enkele schavuiten in Berlijn, die ook de laatste veeren nog willen' hebben, die op de geplukte Hollanders zitten bleven. Er is in de dagen van de Markdebacla vooral door hen, die van geldhandel geen verstand hebben, gespeculeerd. Dezen kunnen hun verlies vaak nog maar niet gelooen en met zorg worden de. waardelooze millioenen-biljet- ten weggelegd, in de verwachting dat er nog, eens herstel zal komen. Op dat ijdele vertrouwen speculeeren de stel Iers van de boven aangehaald^, advertenties. Van de menschen, die hun gave guldens ruil den voor rommelige marken, willen ze nu ook nog de laatste waardevolle rijksdaalder hebben. Dat aan zoo'n zwendelaffaire een Nederlandsch; dagblad meewerkt door de propaganda moge-' lijk te maken, is ons onbegrijpelijk. Zieker ,dej mededeeling komt op de advertentiepagina voor; maar een uitgever blijft toch moreel verplicht om daaruit te weren, wat duidelijk als zwendel of zeer minderwaardig is aan te merken. Het merkwaardige is, dat in hetzelfde numl- mer van bedoeld blad, waarin de gesignaleerde/ advertentie is opgenomen, een redactioneele correspondentie-rubriek voorkomt, waarin o.a. het volgende te lezen staat: „Valuta, alhier. De door u genoemde mark ken zijn altijd nog „papier"marken en dus zoo goed als waardeloos." Binnenshuis laat deze uitgever zijn lezers dus niet benadeelen hij zal ze daar zelfs ber schermen door voorlichting maar in zijn tuin kunnen roövers van allerlei slag zijn abon hé's plukken, zoo hard ze willen. Mits die roo- vers maar bereid zijn om op voorhand een deel van den buit aan den huiseigenaar af te staan. De verkiezingen voor de Eerste' Kamer heb ben plaats gehad en, zooals. we vooraf reeds, aankondigden, tot aanmerkelijke wijzigingen in de samenstelling hebben deze niet geleid, om dat. het kiezerscorps de leden der Provin ciale Staten van „twee groepen" nog dezelf'_ de waren als bij de vorige verkiezing. j De heer Braat echter heeft voor de eenigel verrassing gezorgd. De anti-revolutionairen wa ren verzwakt door de afwezigheid van één lid en konden dé Vrijheidsbonders nu maar één} stem meer krijgen dan hun getalsterkte deed; Verwachten, dan was 'het behalen van één zetel voordeel ten koste der a.r. mogelijk. De heer Braat bleek bereid den gezochte» steun te verleenen, mits de Vrijheidsbonders een door hem aan te wijzen candid'aat op de 2de} plaats van de lijst zetten. Hetgeen geschiedde. Het blijkt een mijningenieur uit Heerlen die zich zoo bjjzonder in des heeren Braat's gunst; niag verheugen. Verdiensten op politiek gebied' heeft deze heer volstrekt niet en wat den hèer' Braat voor dee protectië bewogen heeft, is on naspeurbaaral meenen sommigen te moe-," ten wijzen op de voorkeur van dezen heer voor. candidaten. die een flinke duit „voor de ver kiezingsactie" over hebben. Voor den Vrijheids; bond lijkt ons deze overwinning wel heel erg. Daar heeft dat, eens zoo. machtige, liberalen- dom terwille van een zeteltje de samenstelling van haar candidatenlijst afhankelijk moeten stel lan van de grillen van een door de zomerzo» uit zijn evenwicht geraakten plattelander. De Posterijen hebben al weer een verlaging Wan frankeerkosten aangekondigd. Vermoede lijk met ingang van 1 October a.s. zal het port voor briefkaarten worden verminderd. Het is te hopen, dat we nu eens niet voor niets wor den blij gemaakt, want die vorige tariefsver laging heeft veel overeenkomst gehad met de spreekwoordelijke olifant, die een muisje baar de. Het gold toen de verlaging van drukwerk tarieven, maar alleen degenen, die duizenden stuks daarvan tegèlijk te verzenden hadden, konden van die maatregel profiteeren, met..,.. 10 pCt. -< De frankeerkosten van briefkaarten mogen wel eens aanmerkelijk verminderd worden. Voor, den oorlog verond men zulke correspon dentie voor 2V2 cent en IV2 cent binnen de ge meente. Nu betaalt men voor alle briefkaarten' nnog 7V2 cent, wat 30O-5Ö0 pCt. van de voor- oorlogsche prijzen beteekent. En het index-; cijfer schommelt den laatsten tijd tusschen 150 en 160 pCt., zoodat we rekening houdende met ieön. redelijke verhooging op het oogen- blik nog twee k driemaal teveel betalen. Met uiterlijkheden en vertoon bereikt men toch een hoop in de wereld.'Zonder eenigé. kennis van de plannen van het nieuwe kabinet, heeft de beurs op het bericht van Poincaré's} heroptreden gereageerd door -een omhoogvoe- ren van de franc. Het gedrag der Fransche Ka mer, dat op eens veel eensgezindheid demon streert, is aan dat herstel mede niet vreemd. Een ieder verwachtte nu een stabilisatie vap de franc. „Neen", zei Poincaré met' het ge baar van een almachtige, „daar begin ik nog niet aan. Eerst moet de franc omhoog, want de, huidige koers is nonsens." En wat geen ondersteuningen met millioe- nen goud. eerder konden bereiken, dat werd: nu verkregen door dat woord van Poincaré. „Hij" zei, dat de franc omhoog moest en dat: was voldoende om duizenden gokkers hun: zakken te laten -vullen met francs. Zelfs ons land dat zoo'n dure markenles gehad 'heeft, is thans weer door de frankenkoorts aangegrepen. Na tuurlijk stijgt deze geldsoort onder zooveel kooplust, maar als over een paar weken de be zinning is teruggekeerd, als uit de fina-nciieele ontwerpen van Poincaré gebleken is, dat ook; „hij" niet too veren kan, dan zal de val weer- sneller plaats vinden dan 'nu de stijging. Einf heel wat goed Hollandsch geld zal dan zijn „afgevloeid." De kerk- en geloofsvervolging in Mexico is een treurige vertooning. In dat land meenen} de bestuurderen het volk intellectueel te ver heffen door den godsdienst te vernietigen, maan geloosvervolging is nummer een werk van ver lichte personen geweest, wel van dwaallichten. In landen, die cultureel het hoogst staan, wordt; de vrijheid het meest nauwgeet geëerbiedigd. Aan de organisatie van een kerk en aan de kerkelijke bediening kunnen fouten kleven, zooi goed als aan welke organisatie ook. Veel im mers is afhankelijk van de economische gesteld heid van een land, de ontwikkeling, het karak ter en dep geest van een volk. Die organisatie zal zich dan beteren naar mate land en volk/ zich verheffen. 1 Maar wie verheffing zoekt door zich tegen over geloof en godsdienst te plaatsen, handelt! als de drenkeling, die de reddingsboei afwerpt j waarop hij drijvende bleef en ééns de kust had kunnen bereiken. Zonder die boei zal hij door forsche slagen misschien een oogenblikje snelle^; yooruitkomen, maar slechts om daarnai onherroepelijk weg te zinken. BROEK OP LANGENDIJK. Ji. Maandag reed de heer J. W. alhier op de motor, met eer Duitscher op de duozitting' van Bergen naar hier. Bij een kromming van den weg reed de be stuurder tegen een boerenwagen, die op zeer1 onverantwoordelijke wijze geen licht op had. De heer J. W. e.i ook dé duoman maakten een geweldige buiteling. De heer W. kreeg een gekneusd been, de andere kwam vrij met een verscheurde pantalon en ontvellingen op de linkerhand. De wagenbestuurder was inmiddels vertrok- ken, zonder zich om het geval te bekommeren. Nadat beiden door een arts waren behandeld zijn ze per auto naar huis gebracht. ZUIDSCHARWOUDE. I Tot bestuurslid der bainne is herkozen de) 1 heer P. Berkhouwer. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen dat de tweede inzameling voor het Neutrale Ziekenhuis f350 heeft opgebracht. OUDKARSPEL. Bij de op heden gehouden verkiezing van een Hoofdingeland voor de Bairne Öudkarspel, is ge kozen de Heer J. Kroon Pz. BROEK OP LANGENDIJK. Gedurende de maand Juli werdi op 10 dagen: regen in de meter gevonden tot een gezamenv. lijk bedrag van 68.5 m.m., terwijl de gemiddel de val der maand 71 mm. bedraagt. Op 3 daj gen werd minder op 7 dagen meer dan 1 mm. afgetapt. De regenrijkste dag der maand was: 5 Juli met 20 mm., daarop volgde 19 Juli met 16.9 mm. In het gébeel werd dit jaar nuu 353.4 mm. afgetapt tegen 349 mm. gemiddeld. NOORDSCHARWOUDE. Bij de gehouden Polderverkiezing van de Banne Noordscharwoude is herkozen de heer' K. Wagenaar Kz. OUDKARSPEL. Onze plaatsgenoot A. Mosk is geslaagd voor het diploma Fransche Handelscorrespondentie voor de Federatie van Handels- en Kantoorbe dienden te Amsterdam. N 0 ORiDISGH A RW OUDE. Tot heden slaagden de leerlingen van onze Ulo school dó jongedames J anssonius en Oudshoorn, voor het diploma A. OUDKARSPEL. Woensdagmiddag geraakte het zoontje van den heer J. Put te water, hoewel het reeds ver weg was, mocht het toch gelukken de levensgeesten •weder op te wekken. OUDKARSPEL. Woensdagavond 7 uur werd het zoontje van den lieer IStegers uit het water achter het huis gehaald, hoewel geneeskundige hulp direct ter plaatse was, mocht het niet gelukken de levens geesten weder op te wekken. DE STAKING. Omtrent de staking geen nieuws. Aan de getroffen maatregelen van orde wordt stipt de hand gehouden. De nieuw aangenomen; arbeiders gaan geregeld onder geleide naar en van het werk, de laadplaats, die natuurlijk! scherp bewaakt wordt. Door het Bestuur van „Koophandel" werd de volgende oproeping bekend gemaakt: „Oproeping van „Koophandel." Aanj „de transportarbeiders, welke er prijs op „stellen weer te gaan werken, wordt daar toe tot Zaterdagavond a.s. de gelegen heid gegeven. Ze worden verzocht zich „per brief aan te melden bij den secretaris. „Mochten aanbiedingen uitblijven, dan be- „houdt het bestuur van „Koophandel" zich „voor, Maandag a.s. zooveel andere arbei- „ders te engageeren als- noodig zijn. Het „geeft dus ernstig in overweging deze „laatstgeboden gelegenheid niet te ver ruimen." Het Bestuur. De geest onder de transportarbeiders is rustig. Zij houden de nieuwe arbeiders in hpt oog, waaronder er zijn, die zonder behoorlijke' opzeggingstermijn, hun patroon Zaterdag dan dienst opzegden om des Maandags de plaats te vervullen van den trïmsportarbeider. De patroon moest zich natuurlijk maar weer zien te redden. Dit is werkelijk af te keuren. Gisteravond werden op de Spoorstraat twee personen, die van earae vergadering thuis kwa men en waarvan een op de Spoorstraat te Oud karspel en de andere in de gemeente woont, kwart "na twaalf op de Spoorstraat aangehou den. Er is een verbod uitgevaardigd, dat nie mand zich te Noord- en Zuidscharwoude na twaalf uur op straat mag bevinden. Deze rusti ge burgers van Oudkarspel liepen er dus in maar het bleef bij een waarschuwing. Zoo komt men voor eigenaardige toestanden. OUD,E NIEDORP. De collecte gehouden ten behjoeve voor het „Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfhiee- zen" heeft in deze gemeente opgebracht f29.10. OUDE NIEDORP. In het afgeloopen kwartaal werden in hiet vee fonds alhier verzekerd 525 runderen, waarvan werden afgekeurd 6 runderen. De omslag hiervoor moest worden vastgesteld voor de maanden Mei en Juni op 0.2 pet. en Juli op 0.17, «dit is' ge middeld berekend in de drie maanden f 1.40 per verzekerd rund. STROET. Maandag meende de heer W. Koordes alhier» zich te vergasten in een heerlijk haneboutje. On gelukkigerwijze kwam een beentje hiervan in de keel, hetwelk met hoesten en proesten niet verwij derde, maar als gevolg hiervan kwam'wel bloed na .Dokters hulp werd ingeroepen, doch ook deze kon geen voldoende hulp verleenen, zoodat op diens advies R. naar het St. Elisabethkgesticht is gegaaa. I)it zal, in. tegeustelling met zijn soortgenoot'en, een duur haantje worden. W ARMENHUIZEN. Verslag gasbedrijf. In druk is weder verschenen het verslag van den toestand en de exploitatie van het gemeente gasbedrijf te Warmenhuizen over 1925. Uit dit jaarverslag blijkt, dat het gasbedrijf over 1925 met 10666 M3 is gestegen of wed 2I/2 pet., tegen het voorgaande jaar met 8.7 pet. Het verbruik'te Harenkarspel is als gevolg van het gebruik van electrisch licht met 4000 M3. gas achteruit ge gaan. Het aantal gasmeters nam toe met 11 stuks, terwijl het gemiddelde verbruik per gewone was 464 M3. fa per muntmeter 417 M3. De warmte- waarde van het gas heeft geregeld ruim 5000 calorieën bedragen. Het aantal ziektedagen be droeg onder-het personeel 203, het vorig jaar 387. Geproduceerd werd 500247 M3. gas, vorig jaar 485726 -M3., waarvan over den gewonen Meter 282894 M3., over den muntgasmeter 153404 M3., ■straatverlichting 7462 M3., eigen gebruik 28972 M3., Metermiswijzing verlies en condensatie 2/415 cd' 5.48 pet. Door motoren werd verbruikt 8010 M3., voor gasverwarming 16959 M3. De grootste et maal-aflevering had plaats op 24 Dec. met, 1963 M3., de kleinste op 28 Juni met, 936 --13. In de gemeente Warmenhuizen branden 75 lantaarns, in Dirkshorn 30, in Kalverdijk en Tuit- jenhom ieder 19. De gasprijs was van 1 Januari1 April 12 ccut voor gewoon gas, 13 oent voor muntgas en van 1 April31 Dec. resp. 13 en 14 oent, gas voor verwarming 6 cent, industriegas 10 cent. L)ie totale lengte van het buizennet is ruim 22 K.M. erbruikt is 1470 ton kolen, geproduceerd werd 22432 H.L. cokes, 796 H.L. teer, 2147 H.iL. ainmoniakwater. Wat het financieel overzicht betreft kan nog worden medegedeeld, dat aan kapitaalrente werd betaald 9028.96, aan aflossing 11185 en een ver- - lies is geleden van f2774.71, welk verlies hoofd zakelijk is ontstaan door de lage co-kesp rij zen. De schulden van het bedrijf bedroegen op 31 Dec. f 187370.-en de boekwaarde der bezittingen f 193234.231/2. De kosten en opbrengst in totaal bedroegen per 100 MS. resp. f 12.25 en fil.70 verlies dus f 0.55. Veiling. Over Juni is aan de veiling te Warmenhuizen aangevoerd 308296 Kg. aardappelenen 2165 stuks bloemkool. De omzet bedroeg in Juni 1926 21290.79, tegen f 15252.55 in 1925. Het bloemencorso te Bergen. Onder begunstiging van fraai zomerweer is gisterenmiddag te Bergen het bloemencorso door duizenden bijgewoond. Het Van Roenen- park was feestelijk versierd, dank zij de mari ne-autoriteiten uit den Helder, die hiervoor vlaggen en wimpels hadden disponibel gesteld Even voordat het corso een aanvang nam kwam' een eskader vliegers van de Kooij een demon;-! stratie geven hetgeen door het publiek ten zeer ste op priis werd gesteld. Op het terrein wer-. den door m-èisjes bloemen te koop aangeboden! waarvan het publiek een gretig gebruik maak te, zoodat het af en toe werkelijk een echt „ba,- taille des fleurs" werd', hetgeen te Bergen nog; nimmer was aanschouwd. Het corso telde niet minder dan 50 nummers, waaronder bijzonder fraaie en smaakvol versierde groepen telkens) luide toejuichingen en uitingen van bewonder ring ontlokten. Er ware cnlteen paar muziekkorpsen bij ,die de goede stemming onder het publiek verhoogden, zoodat dit corso in alle opzichten welgeslaagd; mag heeten. De prijsuitdeeling in „De Rustende Jager" geschiedde door den heer D. A. Klomp, voor zitter van het ooipité, dat dit corso had voor bereid. Een der comtiéleden bracht hem hul de daarvoor en bood hem een fraai in leder ge bonden schrijfmap aan, waarin de schilder Ar thur Verbeek een opdracht had géschreven. Des avonds werd te Bergen aan Zee op de duintoppen tegenover het-„Theehuis" een vuur werk afgestoken. In het Parnassiapark werden verschillende concerten gegewen door Bergsche muziek- en, zang vereenigingen

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1