1 Uit den Omtrek '1' ifï i - W ARMENHUIZEN. Ouderremmissie. De Vrijdag in Je O. L. school gehouden ouder avond was bezocnl noor ongeveer een vierde van de ouders der schooljeugd. Tevens was aanwezig de Burgemeester van W armenhuizen. Het doel der vergadering was verkiezing van de leden der oudercommissie. De heer Stam trad als lid en Voorzitter af en was niet herkiesbaar. Herkozen werd Mevr. Klant en gekozen dy heeren .J. Strij- l.is, Dl. Mink, P. de Groot en P. Slot. Enkele zaken, doel en inrichting van het instituut ouder avonden werden besproken en door het hoofd der school toegelicht en verduidelijkt. Na afloop van de vergadering verdeelden de leden der oommissie ue functiën. De heer Slot werd Voorzitter, Mevr. Klant, secretaresse. Men besloot in September- October de ouders opnieuw samen te roepen. Ffaafsgfëjk ïïmm NOÖRDSCHARWOUDE. Blijkens een in dit nr. voorkomende aankon diging, zijn de Muziekfeesten, georganiseerd ter gelegenheid van 'het 30-jarig bestaan van het Harmoniegezelschap „Excelsior"-alhier, in verband met de staking der transportarbeiders, op last van de bevoegde autoriteiten uitgesteld. ^ieuwsfijdiiigeai Diefstallen. Een Aalsmeerder ingezetene was naar stad ge trokken om zijne cliëntèle van het noodige te voorzien. Zijn kar, gevuld met drie kisten eieren, 20 pond roomboter, acht pond margarine, vijf ons kaas en negen kippen, bleef, terwijl hij een klant bediende, op het Spui te Amsterdam en kele oogenbJikken onbeheerd staan, met gevolg, dat toen de man naar zijn vrachtje terug wilde keeren van kar noch inhoud iets viel te be speuren. Op zijn alarmkreten kwam van alle kanten hulp toegesneld. Medelijdende lieden gingen den omtrek verkennen. En ja, de kar stond in de Spuistraat, bleek zelfs gédeeltelijk nog gevuld. Verdwenen waren ongeveer 12 pond roomboter, zes kippen en een paar hompjes ka-as. Een duur ontslag. Uit Leeuwarden wordt aan de Tel. gemeld: In de vergadering van 9 Februari j.l. besloot de gemeenteraad aan den Directeur van Ge meentewerken, den heer L. H. E. van Hiyl- ckama Vlieg, die naar de onverdeelde meening. van het college van B. en W. niet als leider, van het bedrijf kon gehandhaafd blijven, eer vol ontslag te verleenen, onder doorbetaling van zijn jaarwedde ad f7000 tot 1 Juni 1926 en: daarna van een zoodanig bedrag en gedurende) een zoodanigen tijd als door een in te stellen commissie zou worden vastgesteld. Het resultaat van haar onderzoek heeft de commissie in een lijvig rapport dezer dagen aan het gemeentebestuur aangeboden. De commis sie komt tot de conclusie, dat de heer v. H. V. ais directeur der gemeentewerken in meer dan één opzicht is tekort geschoten en in- die func tie niet op zijn plaats was. Dat wel als vast staande mag worden aangenomen, dat niet aan| onvoldoenden dienstijver mag worden gedacht, doch, dat de geconstateerde tekortkomingen veeleer aan een streven tot eigenmachtig han delen te wijten zijn,-"Welk gevoel van eigen su- periortieit ook de oorzaak kan zijn van de slech te verstandhouding tusschen den directeur en het hem ondergeschikte personeel. De be kwaamheid en integriteit van den heer v. H. V. FEUILLETON ,1 Van één stam Huib richtte zich eveu op zijn knieën op en gaf zijn gastheer vluchtig de hand. Ah, Werden, bonjour, neem me niet kwalijk dat ik Vooreerst geen notitie van je neem, men kan geen twee heeren tegelijn dienen. Ik zie eerst vasten voet te krijgen bij den kroonprins. Een voorzichtig man die speculeert op de toekomst; nu amuseer je, en Werden stapt over zijn zoon naar Lize en Wolfgang. Mijn oudste neef, Wolfgang... mijn man, stelde Lize voor. Wolf ga Qg kreeg een flinken handdruk: Bon jour Van Maldeghem, hartelijk blij eindelijk eens van aangezicht tot aangezicht te staan tegenover de veel besproken neven van mijn vrouw. Ook hier dezelfde voorkomendheid, die Wolf gang moest doen gelooven, dat ook hij met even veel warmte ontvangen werd als zijn meer le kende jongere broeaer. Maar de aangename indruk werd terstond bij den oudsten verstoord door de vraag, die onmiddellijk volgde: Je bent onge steld, niet waar? En zonder Wolfgang's antwoord af te wachten, voegde de gastheer or bijMen kan het je aan zien .Ik zou waarlijk niet langer wachten met je onder geneeskundige behandeling te stellen. Wrevelig en gemelijk ontkende Wolfgang weer dat hij ziek was, maar er was datzelfde twijfelen de en ongeloovige in Werden's blik, dat Wolfgang reeds getroffen had bij zijn nicht. Voor het eerst begon hij zich duidelijk rekenschap te geven van de beteekenis dier bllikketi. Het verlangen kwam in hem op eens nauwkeurig in een spiegel te zien. Wat had hij toch voor... vreemds in zijn uiter- llijk, dat zulk een blik van teleurstelling recht vaardigde? Maar deze gedachte kon hij nu niet zijn voorts naar het oordeel der commissie ge- !heel onbetwist gebleven. Voorts blijkt uit het rapport dat de heer v. i H. V. reeds in Februari 1924 in een geheime I zthing van den gemeenteraad ter verantwoor- ding is geroepen. ij Dc commissie acht tenslotte het ontslag te- !j recht verleend, maar acht een ruime schade- j loosstelling noodig. Zij bepaalt het bedrag daar van op f 5000 per jaar tot aan het tijdstip waar op de ontslagene den pensioengerechtigden leef tijd zal hebben bereikt of voor dien tijd zich een omstandigheid voordoet, die hem recht geeft op pensioen, of tot op den datum van zijn vroeger overlijden. Het weer in Juli. Het, Kon. Ned. Meteor. Instituut in de Bilt publiceert het volgende voorloopige overzicht van het weer in Juli. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtendtemperatuur 0°.5 te hoog te Maastricht 0°.5 te laag; ia de eerste en tweede dekade wa ren de afwijkingen respect- 0°.7 en 2.0 gr. Het warmst waren 14 en 15 Juli met 5°.0 afwijking boven normaal. De derde dekade was te koud, ge middeld 1 gr., Maastricht 2°.5. De gemiddelde maxima waren 0°.5, de gemiddelde minima 1.5 gr. boven normaal. De regenval was over het algemeen normaal in het Noordwesten leneden normaal, in het Zui den van Limburg belangrijk boven normaal; op 5 Juli werd daar meer dan 60 millimeters regen afgetapt. Te De Bilt werden 198 uren zonneschijn ge registreerd tegen 196 normaal. Het drama te IJinuiden. Een groot aantal Engelsche schippers van de in IJ muiden liggeude stoomtrawlers is opgeroe pen, om aan de politie inlichtingen te verstrek ken omtrent' het drama, dat Maandagavond in de haven heeft plaats gehad. Het schijnt, dat zoowel het slachtoffer als de twe e broers, die verdacht worden den stoker in het water ta hebben geworpen, meer dan één glaasje bier op hadden. •Met hun drieën waren zij tot het officieels sluitingsuur in een herberg -gebleven, waarop ze zingend naar de haven liepen. Aan het eind van de visschershaven, nabij de eleetrigohe kraan, ble ven ze nog lang samen zingen, totdat plotseling het gezang afgebroken werd en de beide broers in een twistgesprek geraakten mét Jones Lead- lev. Twee Hollandsche schippers, zioh aan boord van de Y. M. 59 bevindende, zagen toen eens klaps een man in het water vallen. Aan de hevig heid van den „smak" maakten zij op, dat de man met groote kracht er in geduwd moet zijn. Aan redden viel niet meer te denken. De beide Engelsehen, die verdacht worden, staken geen hand uit om huu kameraad te hulp te komen. Twee uur na het gebeurde werd het lijk1 van den Eingelschen stoker door de havenpolitie op- gedrega. Onderzocpt wordt nu, of de beide broers inder daad opzettelijk hun kameraad in het water heb ben gestompt. De verdachten zelf zeggen zich niets van het gebeurde te kunnen herinneren. Veesmakkelen. Op de veemarkt te Botterdam zijn weer twee koeien in beslag genomen, op grond van vermoe den van mond- en klauwzeer. Een onderzoek op het abattoir heeft uitgewezen, dat een van deze dieren inderdaad aan deze ziekte lijdende is. Aan gezien nog niet uitgemaakt is, of de koeien tot heit zoogenaamde bedrijfsvee of tot het slachtvee be- hooren, wodren zij voorloopig nog niet afgemaakt. Met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid kan aangenomen worden, dat de op de vee markt in beslag genomen koeien alle uit België gesmokkeld zijn. Nader is gebleken, dat de koeien afkomstig waren van ben boer uit een van de omliggende dorpen, oie mond- en klauwzeer onder zijn vee heeft. uitwerken, want de Werden's doden al het moge lijke om hun gasten aangenaam te stemmen. Huib werd gefêteerd als een bedorven broertje bij: zijn thuiskomst, ea Wolfgang bemerkte, dat hij: de hartelijk etoenadering, hem bewezen, meer dankte aan zijn verwantschap met Huib, dan aan zijn eigen persoon. Huib zat, op uitdrukkelijk verzoek, aan tafel naast zijn neefje. Hij hielp het kind in zijn hoo- gen tafelstoel, bend Imm zijn servetje voor en voerde hem, toen de kleine man achterbleef met eten. Lize lachte er om en plaagde hem met zijne gorote handigheid. Hadt je ooit. zulk een latenten aanleg voor huisvader in hem gezocht, Wolfgang, zeide zij vroolijk. Och wat, viel Huib haar iu de rede, ierwij] hij lachte en zijne oogen trouwhartig op Wolf gang gevestigd bleven: Hij zelf is immers mijn voorganger geweest, zoo zorgde hij voor mij, toen ik nog een klein kind was, niet waar, oudste? Wolfgang glimlachte, hij ontdooide in deze-ge zellige ongedwongenheid, waarin Huib volmaakt scheen te passen, als ware hij geen vier jaar lang een zwerveling over de naardbodem geweest. Ook Wolfgang begon iets van het behagelijke te ge voelen van een thuiskomen in een familiekring. Wie wieet, zeide hij. of nu ook de kleine Ernst niet eens op zijn beurt een jonger lid van de familie zal helpen; zooals hij. nu bediend wordt. O, riep Huib, maar dan moet dat lid geen broer zijn. Hoe nu, ondankbaarste aller broeders, mok je nu nog over de behandeling van vóór twintig jaar! r Lize keek Wolfgang' verrast aan. Hoe weinig stroef sprak hij' nu. Was dit altijd de toon tegen over den jongste? Wel neen, maar het verschil van leeftijd is te groot voor broeders, zeide Huib weer. Men heeft zoo'u moeite, soms om elkaar te vin- Onge vallen. Maandagmiddag is het 2-jarig zoontje van den schipper O. v. O. in de Waalhaven te Botterdam geraakt en verdronken. De 42-jarige rijwielhandelaar J. v. d. R. in de Zaagmolenstraat te Botterdam kwam uit een café aan den Hofdijk, waar hij meer had gebruikt l dan goed voor hem was. Dp man wilde op zijn motorfiets naar huis rijden, hetgeen eenige ka meraden hem, daar -hij1 dronken was, met. klem ontraadden. Hij zette echter toch door en reed met een razende vaart den dijk op, juist tegen een tramwagen aan. Bloedend en zwaar gekneusd I werd hij opgenomen en naar het Ziekenhuis over gebracht- Bij aankomst was hij reeds overleden. De zwaar- beschadigde motor is in beslag genomen. I Op den straatweg Culemborg-Geldermalsen na bij de Niembrug is Maandagavond een auto uit Amsterdam, bestuurd door een leerling-chauffeur aan den verkeerden kant van den weg met den kop tegen een boom gereden. Van ile inzittenden werd een dame op den weg geslingerd, waar zij bewusteloos liggen bleef. De drie andere inzitten den kwamen met aen schrik vrijt Nadat de eer ste geneeskundige hulp verleend was, werden al len per auto naar familie gebracht. Ook de vrouw is er nogal goed afgekomen. Van de gelegenheid misbruik gemaakt. Maandag heeft een werklooze arbeider in een Owanhopige bui een kistje door dén winkelruit ge worpen van een goudsmid aan de Soetesteeg te Botterdam. Verscheidene sieraden vielen op de straat. Nu de winkelier inventaris heeft opge maakt L gebleken dat eeu briljant ter waarde van f 1640, een platina ring met briljant ter waar de van f1245 en een broché met paarlen ter waarde van f350 woraen vermist- De werklooze heeft, zich in geen geval aan den diefstal schui- lloor het paard gedoodi Het vier jarig zoontje van den arbeider Koster te Aartswoud bij1 Hoorn, dat alleen het land inliep om het veulen te streelen, kreeg van het paard zoo'n trap dat hij aan de gevolgen overleed. Een ongeval in dc Staatsmijn Emma. Maandag is een 19jarige- ongehuwde sleeper, woonachtig te Heerlen, in de ondergrondsche werken der staatsmijn „Emma" bekneld geraakt tusschen een wagentje en de kettingbaan. De dood is onmiddellijk ingetreden. Hendrik Bols, elfjarig zoontje van een woon schipper is in het Meppelerdiep over boord geval len eu verdronken. dig gemaakt; vermoed wordt dat iemand uit het publiek de sieraden meegenomen heeft. De be nadeelde goudsmid is verzekerd. Verduistering van f 10.000. Een boekhouder van een handel in triplex - hout, gevestigd aan de Boompjes te Rotterdam, is ter zake van verduistering in dienstbetrek-, king van f 10.000 in bewaring gesteld. Hij was sedert 1922 bij de firma in dienst en heeft zich in de jaren 1925 en 1926 aan de verduisteringen schuldig gemaakt. De boekhouder verantwoord de verschillende ontvangsten niet en deze gel den gebruikte hij dan voor speculatieve doelein den. Een kortgeleden ingesteld accountants onderzoek heeft de fraudes aan het licht ge bracht. Luchtverkeer in de maand Juli '26. Het vliegveld Schiphol, de luchthaven ran Amsterdam, is in de maand Juli aangedaan door 541 verkeersvliegtugien en door 122 mi litaire vliegtuigen, terwijl 180 personen gebruik maakten van de geboden gelegenheid tot het maken van pleiziervluchten. De Waalhaven, het vliegveld van Rotterdam, werd aangedaan door 307 verkeersvliegtuigen van de geregelde diensten en door 92 militaire toestellen. Het aantal bijzondere vluchten, op de Waal haven uitgevoerd bedroeg 157 en het aantal pleiziervliegers 148. De Waalhaven werd bezocht door 12.253 personen, <^.w. 2347 schoolkinderen. Buitenland Juweolciidicven. Dezer dagen vervoegden zich twee mannen in verschillende juwelierswinkels in den Faulourg Montihartre 1e Parijs, ten einde een aantal juwee- len van groobe waarde van de hand te doen. Door het weinig gesoigneerde uiterlijk der beide heeren kregen de winkeliers, die zij bezochten, argwaan en zij waarschuwden de politie. Het tweetal werd daarop bij nun verdere pogingen om de kostbaar heden te verkoopen, gevolgd door twee recher cheurs, welke op die wijze hun woonplaats wisten te ontdekken. Daar werden beiden, de 22-jarige E. A. Gérard en de 23-jarige A. B.utten, gearres teerd, evenals hun vriendin, de 27-jarige dienst bode J. M. Chohoby, welke beweerde, niets van de bannelingen barer minnaars af te weten. Gémrd en Butten geven voor, de juweelen ge vonden te hebben in een handtaschje, dat bij de Ghamps-Elysées op straat lag. Een huiszoeking werd verricht, waarbij voor een waarde van 100.000 francs aan juweelen en andere voorwerpen voor den dag kwam. Volgens geruchten zou men, gelijk gemeld, hier te doen hebben met de daders van den juwee- lendiefétal, die oulangs in het Palaoehotel en Hotel Central te Scheveningen en Den Haag i plaats vond. Een inailtrein overvallen. Vijf zwaar gewapende bandieten hebben dezer i dagen een mailtrein, even buiten Salisbury (M,as- i sasuchetti) aangevallen en zich met een bedrag i van 65000 dollar in contanten en een aantal posi- zakken met chèques en effecten uit de voeten gemaakt. j Toen de machinisi van den trein Salisbury ha- derde, zag hij op eenigen afstand een rood signaal op de lijn, het gebruikelijke teeken, dat er gevaar dreigt- In weerwil van de' groote snelheid, die de trein had, gelukte het den machinist den trein j bijtijds te doen stoppen, op een afstand van niet meer dan enkele meters van het roode schijnsel. I Dé machinist sprong snel van de machine om te I zien, wat er gaande was, doch nauwelijks hadj hij de locomotief verlaten, of hij zag den loop van een geweer op hem gericht- Een der ban dieten sprong daarna op de locomotief en stelde den stoker buiten gevecht. Drie der bandieten namen vervolgens de beamb ten, die zich in den postwagen bevonden voor hun rekening. Dezen lagen gebonden in den wa gen, eer zij er aan konden denken tegenstand te beiden. In groote haast wierpen de roovers toen, terwijl het geladen geweer den machinist in 'be dwang hield, de kleinere zakken óp een wagen, doorzochten de groote en maakten zich daarna, met deu buit uit de voeten, onderweg nog een aan- tal schoten afvurend, om eventueele vervolgers a fte schrikken. Dé passagiers in de slaapwagens merkten van den diefstal, die in enkele minuten had plaats gehad, niets. De autoriteiten zonden troepen uit om het vijftal op te sporen- Doo den "bliksem getroffen. De Schlezische Ztg. meldt, dat bij het jong ste onweer in het Altvadergebied, in Zuid Si- lezië, een uit zestien personen bestaand toeris tengezelschap, dat op weg was van de Hock- schar naar den Heidebruhdel, door den blik sem getroffen werd. Allen sloegen tegen den grond en raakten bewusteloos. De manneni kwamen spoedig tot zich zelf, twee van de vrou wen kregen echter een zenuwtoeval, en eein: moest in oewusteloozen toestand naar het Geor- getehuis op de Hockschar worden terugge bracht. Aan het „Journal" wordt uit Boekarest ge seind, dat de bliksem insloeg in een grooten boerderij. 13 personen, 50 paarden en veel hoornvee kwamen in de vlammen om. Ongeluk met een zweefmolen. Op een uitspanning te Mitcham in het Engel sche graafschap Surrey heeft zich Maandag een' den, is het niet, W.olf? Och mijn jongen, een speciaal geval is nog gee nregel. Buitendien, bergt niet de bitterste bolster der noot de zoete kern? - Zeker, maar na den wrangen bitteren bol ster heeft men eerst nog den harden dop' te kra ken. Welnu, je hadt zulke sterke tanden; eind goed, al goed. Lize zag met groote belangstelling van den eenén broeder naar den anderen; met haar ken nis van het karakter van den jongste, begreep zij zeer goéd de laatste toespeling van den oudste. Dat. Wolfgang ridderlijk bekende welk aandeel Huib gehad had in het „kraken van de noot", gaf haar reeds een warmer gevoel voor haar oudsten neef, dien ze zoo stroef gevonden had en bijna terugstootend met dat* grauwgele, zieleélijke uiterlijk. Terwijl Werden sprak met Huib, knoopte zij een gesprek aan met Wolfgang en als punt van uitgang nam zij Huibert. Daar was zooveel hartelijke warmte in haar volle stem, zooveel oprechte sympathie in hare blauwe oogen, met die aardige verstandige lich tjes er in, dat Wolfgang ongezocht geheel door haar ingenomen werd. Voor het eerst na vele jaren, kwam hij er toe een vreemde, en wel een vrouw, een blik te doen slaan in zijn hart. Uit zich zelf bekende hij, hoe al de moeite om hen tot elkander te brengen, na eene vervreemding van twaalf jaar van Huibert gekomen was. Dé lof en waardeering waarmede hij over Efuib Sprak, deden In'ze bemerken, hoe innig hij zich aan zijn eenigen, broeder had gehecht. Waarlijk, hoe lan ger ziji spraken, des te mee rbegon zij te bemerken, dat ook hij' tot een der hunnen behoorde, van één stam was. Eindelijk zeide zijIk kan ma&r niet begrij pen, dat ik het eerste oogen blik geheel een vreem de in je zag. Weet je, oat je op mijn' vader ge lijkt? Je gebruikt soms dezelfde wending 'in je spreken, hetzelfde gebaar. Hij lachte. Maar weet je •ook, dat oom Hui bert mij altijd door Huib geschetst is als eed streng, ernstig, stroef man? Ze gaf hem zij'n schertsenden toon terug, toen zij antwoordde: Vindt je niet, dat juist die eigenschappen de gelijkenis verhoogen? Daarenboven, ik gaf je ongezocht een compliment, want hoog zie ik tot mijn vader op." Ik ken geen man meer rechtscha pen en edel dan hij. Haar toon was ernstig geworden en Wolfgang vergat weer te antwoorden. Het gesprek nam voor hem een gevaarlijke wending. Ze vergeleek hem nu rteds, getroffen doo reen paar uiterlijk heden,- met. haar Vader. Als zij eens alles wist! Em weer kwam de gedachte bij' hem op, evenals gis terenavond, dat het maar beter geweest ware, als hij1 Huib niet gevolgd was naar Europa. Daar kwam nu nog een veel pijnlijker gewaarwording bij hij begon te, wenschen Huib nooit te hebben terug gevonden. Huib die hem weer bad opgericht ui tzijn val. Als zijn jonge broeder zijn weg niet gekruist had, dan was hij reeds 'lang geheel ge vallen, reddeloos verloren geweest, maar alleen en ver weg, zonder dat een der zijhen ooit gewe ten zou hebben, hoe ellendig een der krachtigste loten van den ouden stam vermolmd was... Zijn onverwacht stilzwijgen viel Lize onaan genaam op. Zij legde het echter verkeerd uit en dacht: Dat lange alleenzijn in Indië heeft hem stroef en eenzelvig gemaakt, en de poging opgevende om Wolfgang bezig te houden, mengde zij zien in liet vroolijke gesprek van haar echtge noot met Huib. Na het déjeuner volgde Wolfgang den gastheer naar diens kamer. Huib offerde liever zijd sigaar op aan het gezelschap van zijn nichtje. Zij zaten in het gezelligste hoekje van het blauwe salon te praten, ongestoord, want de kleine Ernst was met zijne bonne gaan wandelen. (Wordt' vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2