FEUILLETON Buitenland Plaatselijk Nieuws De Staking. Het is thans twee uur. We hebben expres ge wacht met de uitgave van ons blad, om de resul-, taten van de vergadering, die heden gehouden wordt door het bestuur van .Koophandel" met de bestuurderen van de Transportarbeidersorganisa-, ties, te kunnen vermelden. Echter is de vergadering niet ten 'einde, wan-, neer wij dit schrijven, en kan nog niets definitiefs, worden vermeld. Ongetwijfeld is men thans bezig de verhoudin gen te bespreken en elkanders belangen te beplei ten en uiteen te zetten. Al het mogelijke wordt gedaan door de Hoofd-, bestuurderen om tot een oplossing van het con-» flict te geraken. De vergadering wordt nog steeds voortgezet. Het volgende nemen wij over uit het Christel. Nieuwsblad": j Fair play. Den Engelsehen .sportief als ze zijn aangelegtt, ligt bovenstaande uitdrukking, die „eerlijk spel' beteekent als op de tong. In len strijd, die thans is ontbrand, dienen we dit vrorbeeld te volgen, 'tls daarom, dat we volgaarne aan den heer 5frijbis in qualiteit van hoofdbestuurder vau den Chr. Bond van Trans portarbeiders èn aan den secretaris van de plaat selijke organisatie te Broek op Langendijk, ge legenheid te geven het conflict van arbeiders- standpunt uit bekeken, uitvoerig te belichten. 'l Deed ons genoegen, dat de eerste ons uit gangspunt juridisch zijn partijen, wijl t con tract tijdig was opgezegd, volkomen vrij als juist aam aard. De tweede inzender geeft dit blijkbaar niet toe; den heqren geven we in overweging dit samen verder eens te worden. Ook de Bijksbemiddelaar, Z.F. oud-Minister de Vries heeft ons standpunt als juist erkend. We meenen, als een jurist van algemeen erkende groobe bekwaamheid dit vast- steit, behoort toch alle verdere tegenspraak op te houden. Dat dus vaststaande, volgt daaruit dat partijen ook vrij zijn, andere conditiën te stellen. Als in cas uwerkgevers een andere vorm van verbintenis wenschen, zelfs ander personeel, dan kan nie mand zul lts op redelijke gronden als onrecht brandmerken. Evenzoo staat-het den avbeidnemers vrij, op de aangeboden voorwaarden niet in te gaan. Zoo is de zaak volkomen zuiver gesteld, zoo js cio ware werkelijkheid. Als vaststaand kan worden aangenomen, da.t een verder bouwen cp de bestaand hebbende ver houdingen, door den geachten eersten inzender als vooruitgang genoemd, door de kooplieden als een niet te torsen last: wordt beschouwd. De laatstee aanvaarden geen inmenging in de rechten, die Een toekomen, en zien reeds hierin de niet te aanvaarden machtspositie van de geor ganiseerde arbeiders. 'tKan toch niet worden ontkend, dat de inmen ging in de bevoegdheden van den patroon, (als gewenschte samenspreking met hoofdbesturen in voorkomende gevallen) wat toch zeker niet als advies zal zijn bedoeld) toestanden schept, waar van de werkgevers de verantwoordelijkheid dra gen, geheel alleen. De Wenteltrap 33), Lucien Wallagae, Olmstraat 14, Richfield. Terwijl het papiertje werd rondgegeven, ke ken de detective en ik aandachtig of het ook cenige uitwerking, zou Lebben, maar scheen er iets meer van te weten. „Richfield" riep Gertrude uit. „De Ohn- straat is de hoofdstraat weet je niet meer Halsey?" „Lucien Wallace", zei Halsey. „Dat is het kind waarover dokter Sewart sprak bij de te rechtzitting. Warner greep onmiddellijk naar de sleutel. Wat hij zeide verbaasde ons niet erg. „Yale-slot", zei hij. „Waarschijnlijk een sleu tel van de deur aan den oostkant. Er was geen enkele reden waarom Thomas een oude, vertrouwde bediende, geen sleutel van die speciale deur zou hebben, hoewel de bediendeningang aan den westkant was. Maar ik wist niet, dat deze sleutel bestond en ei ontstonden weer allerlei mogelijkheden door. Maar op dat oogenblik waren er nog zooveel andere dingen te doen; we lieten Warner in de portiersloge achter en gingen allemaal weer naar huis terug. Jamieson liep naast mij en Gertrude en Halsey achter ons. „Ik zal er de Armstrongs wel bericht van moeten sturen",'zei ik. „Zij zullen wel we\en of Thomas n$g familie 'had en hoe we die kunnen bereiken. Natuurlijk wil ik de onkos ten van de begrafenis wel betalen, maar we moeter. toch probeeren om zijn familie te vin den. Waarvan denkt u, dat hij zoo geschrokken is. meneer Jamieson?" „Dat is moeilijk te zeggen", antwoordde hij langzaam. „Maar is geloof dat we er zeker van kunnen zijn dat hij erg geschrokken is en dat hij zich ergens voor verstopt heeft. Het spijt mij in meer dan één opzicht. Ik ben er altijd van overtuigd geweest, dat Thomas iets wist of jets vermoedde, dat hij niet vertellen wilde. Weet u hoeveel geld er in die versleten por tefeuille van hem zat? Bijna honderd dollar. Feu inmenging', of wil men medezeggenschap, zonder finantieele verantwoordelijkheid, lijkt ons juridisch, economisch en principieel ontoelaatbaar. Noch Mr. Gerbrandy, noch de heer Amelink zijn in staat gèbleken, dit argument van Mr. Dr. Dooyeweerd te ontzenuwen. Zie hier ons principieel antwoord. Waai- de onderhandelingen niet zijn afgeloo pen,, lijkt het ons gewensciht op de details van de zaak, hoe aanlokkelijk ook, niet in te gaan. We komen er nog op terug. OUDKARpPEL. Door de Spoorstraatbewoners is bij den ge meenteraad een verzoek ingediend om bemiddeling tot verbetering van den toestand voor wateraf voer aan die straat. Al meer is in bespreking geweest om dezen werkelijk onhoudbaren toestand te verbeteren. Die bewoners van oe Spoorstraat behooren eenerzijas onder Oudkarspel, anderzijds ondier Noordscharwoude, terwijl de straat zelve onder Noordscharwoude gelegen is. Noordscharwoude heeft de uitvoering van de straatyerbeieripg en de kosten worden tezamen betaald. Door het steeds hooger leggen van de straat Loopt het water af op de erven der ingezetenen van Ouokarspel, waardoor de huizen meer en meer vochtig worden. Noordscharwoude meent genoeg te doen wan neer ze zorgen, dat de straat in orde blijft. BROEK OP LANGENDIJK. Onze vroegere plaatsgenoote Mej. G. v. d. Plas slaagde te Rotterdam voor het examen Nuttige Handwerken. OUDKARSPEL Ter V. V.V.V V.-feesten. We kunnen thams zeggen, dat men aan den vooravond van de alom bekende V.V.V.V.V.- feesten staat, die reeds eenige jaren geduren de de drie kermisdagen gehbuden worden. Dat het programma veel bijzonderheden biedt, hebben wij reeds in vorige aankondi gingen uiteengezet. De animo, die het vorig jaar onder de motorrijders bestond om aan de motorwedstrijden deel te nemen, zal ze: ker ook n ubestaan. Zij, die zich nog niet aan meldden, vergeten niet, dit alsnog te doen of op den dag der wedstrijden zich te doen in schrijven. D edemonstratie met Politiehonden onder goedkeuring van den Nederlandschen Bonjd. is bijzonder interessant, vooral wanneer men) de uitgebreide gehoorzaamheids-oefeningen, ziet. den Yerdedigingsdienst en het Redden van; van Drenkelingen. De Maandag is gewijd aari de Kinderspelen, met des avonds optreden van den gevierden humorist Louis Contran in !t „Huis de Brede- rode". Dinsdag 17 Augustus, de laatste dag, zullen de Volksoefeningen worden gehouden, welke zijn voor leden en kinderen van leden en leden, van de Voetbal-vereeniging D. T. S., ter- wijl tevens Wielerwedstrijden met hindernis sen cn Ringsteken voor Dames zullen worden gehouden. De laatste twee wedstrijden voor inwoners van den Lamgedijk. Wij willen tevens nog even wijzen op het feit, dat velen hier, en in den omtrek meeneini, dat de feesten in verband met de bekende; wanordelijkheden aan dein Lawgemdijk niet zul-, len doorgaan. Wij kunnen echter met zeker heid verklaren, dat er voor deze meening ab soluut geen grond bestaat en de feesten wel Bijna twee maanden loon en toch hebben die negers haast nooit een cent. Nu wat Thomas wist, zal met hem begraven worden". Halsey stelde voor om Men tuin fe onderzor ken, maar daar voelde Jamieson niets voor. ,U zoudt er niets vinden", zei hij. „Iemand die in staat is om in het huis te komen en een gat in den muur te maken, terwijl ik be neden de wacht houd, zullen we heusch niet vinden door met een lantaarntje tusschen de struiken te kijken". Ik voelde dat de dood van Thomas een climax geweest was in deze heele geschiede nis. De nacht, die nu kwam, was heel rustig. Halsey waakte onderaan de trap en een inge wikkeld systeem!; van grendels op de andere deuren scheen succes te hebben. Eenmaal werd ik midden in den nacht wak ker en dacht dat ik weer hoorde kloppen. Maar het was heel stil en ik was al zoover dat ik mij niet meer door zulke kleinigheden van de wijs liet brengen. De Armstrongs kregen bericht van Thomas' dood en als gevolg daarvan had ik mijn eer ste onderhoud met dokter Walker. Hij kwam den volgenden morgen aanzetten toen we net klaar waren met ontbijten, in een auto met een zwarte kap. Toen ik bij hem kwam liep hij heen en weer in de huiskamer en in weer- j wil van mijn vooroordeel tegen hem moet ik toegeven dat de man er heel presentabel uit- j zag. Hij was. net als Gertrude gezegd had, lang en donker, glad geschoren en rechtop, i mei scherpe trekken en vierkante kin. Hij zag er uit om door een ringetje te halen en zijn manieren waren benauwend beleefd. „Ik moet u mijn verontschuldigingen aan bieden voor dit vroege bezoek, juffrouw Ignes", zei hij, terwijl hij ging zetten. JVIijn vak brengt dringende en reeds te lang verwaarloosde plich ten mee, en er moet besloten worden, wat we met Thomas zullen doen". „Ja", zei ik, terwijl ik op het uiterste puntje van een stoel ging zitten. „Ik wou alleen maar het adres weten van Thomas' familie. Als u het zoo druk heeft, had u wel kunnen telefo;- neeren". Hij glimlachte. „Ik wilde u ook nog over iets anders spre- doorgaau. Alles is geregeld ten georganiseerd 'en de feesten worden gehouden. Daarom: allen met deze feesten naar Oud karspel, waar u een paar genoegelijke dag^p worden geboden. Uit den Omtrek. - ST. PANCRAS. Maandag (le Kermisdag) hadden we op het Uronet-errein nog een wedstr.jjd tusschen Urone II en de scheidsrechtercombinatie uit Alkmaar, welke match door schitterend weer begunstigd werd. Het Urone-elftal was ver sterkt met een paar spelers uit het eerste, waardoor de partijen vrijwel gelijk kwamen te staan. Voor de rust maakten de scheidsrech ters het eerste doelpunt; echter dient opge- merk tt eworden, dat de combinatie nogal pech had. Na rust kwam eerst de gelijkmaker, waarna de gasten ijweer de leiding namen tot ongeveer het einde, toen de Koning met mooi solospel uit het midden van het veld kwam opzetten en Prins met een keihard schot het nakijken gaf. STOOMTRAM SHAGEN-WOGNUM. Men schrijft ons uit Holland's Noorderkwartier: Wordt de stoomtram SchagenWognum nu op geheven of niet? vroegen wij aan een li<J der commissie, die eenigen tijd geleden in een vergade-, ring van belanghebbenden benoemd is om te ijve ren voor het behoud vari deze tram, welke dq Ned. Spoorwegen willen opheffen, indien belang hebbende gemeente- en polderbesturen niet ge neigd zijn, zich hiervoor financieele opofferingen te getroosten. Het antwoord luidde: de zaak staat thans zoo, dat wij aan de spoorwegdirectie, die voor i Aug. wilde weten of de streek al dan niet bereid was door een jaarlijkse1.: e opoffering tot een voldoend bedrag de verdere exploitatie van den tramweg te vei zekeren, bericht hebben, dat een beslissing be treffende eventueele bijdragen voor dezen datum niet te verwachten waren. In zoo korten tijd kun nen de gemeenteraden en andere belanghebbenden zich niet uitspreken en eventueele besluiten tot bijdragen niet goedgekeurd krijgen. Bovendien kan de commissie niet beschikken over voldoende ge gevens en cijfers om h^t belang der zaak te verde digen, te vaag als het is slechts met gegevens oven een jaar, en wel een zeer ongunstig jaar, te komen. Daarom, heeft de commissie zich tot de spoor-f wegdirectie gewend met het verzoek haar te wil-, len verstrekken de exploitatiecijfers over alle ja ren dat de lijn in exploitatie is geweest en wel zoo veel mogelijk gespecificeerd en gesplitst naar per sonen- en goederenvervoer. Bovendien wil de commissie van de spoorweg directie gaarne vernemen wat zij verstaat onder ,,een jaarlijksche opoffering tot een voldoend be drag om d® verdere exploitatie van den tramweg te verzekeren." Voor een vruchtdragende behan deling der zaak zou de commiss'e het zeer op prijs stellen als de spoorwegdirt ctie een zeken bedrag noemt, dat in overeenstemming is met de werkelijke behoefte, daarbij aannemende, dat de ze het meest in overeenstemming is met hetgeen de strèek noodig heeft en hetgeen dat aan vracht op deze lijn is aangfewezen, niet over andere lijnen zal worden vervoerd. De spoorwegdirectie heeft ons hierop geant woord, dat wij de zaak op de lange baan trachten te schuiven en zij om deze reden de onderhandelin gen met de belanghebbende gemeente- en polder besturen als mislukt beschouwen. Het gevolg hiervan is geweest, dat de commissie ken," zei hij. „En wat Thomas aangaat, me vrouw Armstrong is er bijzonder op gesteld, dat u haar toestaat de onkosten te betalen. En dan zijn familie hij had een broer hier in het dorp, dien ik al gewaarschuwd heb. Ik geloof, dat het een hartverlamming geweest zal zijn. Thomas heeft altijd een zwak hart gehad". „Hartverlamming en schrik", zei ik, terwijl ik nog steeds op het puntje van mijj> stoel bief zitten. Maar de dokter scheen geen plan te hebben om op te stappen. „Ik hoor dat het hier spookt en dat u een heeleboel detectives in huis heeft gehaald om het spook te verjagen", zei hij. Instinctief begreep ik, dat hij probeerde mij uit te hooren. „U is verkeerd ingelicht", ant woordde ik stijfjes. „Wat geen spook en geen detectives", zei hij, nog steeds glimlachende. „Wat een teleurstelling voor het dorp". Zijn spottende toon hinderde mij. Voor pns was het allesbehalve een grapje. „Dokter Walker", zei ik verontwaardigd „de humor van het geval ontgaat me. Sedert ik hier ben is'er een man'doodgeschoten en een ander van schrik doodgebleven. Er zijn indringers in huis geweest en we hebben vreemde geluiden gehoord. Als dat grappig is, dan mankeert er zeker wat aan mijn gevoel voor humor". „U vat het verkeerd op", zei hij, nog op vriendelijken toon. „Het grappige ligt voor mij hierin, dat u er onder zulke omstandighe den op staat hier te blijven. Ik zou denken dat u er juist met alle 'geweld vandaan zou willen". ,Dan vergist u zich. Alles wat er gebeurt, stijft mij juist in "mijn besluit om te blijven tot het geheim opgeklaard is". „Ik heb nog een boodschap voor u juf frouw Ignes", zei hij, „terwijl hij eindelijk op stond. „MevrouwArmstrong heeft mij opge dragen u te bedanken voor uw vriendelijkheid voor Louise, wier dwaze plan haar veel last heeft bezorgd. En dan en dit is een teer punt vroeg ze mij of ik wilde probeeren u over te halen om ten opzichte van het huis tot andere gedachten te komen. Zonoehoek ri zich thans tot den minister van Waterstaat ge wend heeft, om dé tusschenkómst- van Z.E. in te roepen tot behoud van de 'stoomtram en omdat zij meent dat er met de spoorwegdirectie niet ver der te redeneeren valt. Thans zal het antwoord van den minister moeten worden afgewacht, welke stappen de commissie verder zal doen. (Hbld.) Miss Ederle over hel Kanaal. Wij ontleenen aan het H.bl.: Nm kwart over vijven lag Miss Ederle on geveer 7 mijlen ten Zuidoosten van Dover. De wind, die in den middag was toegenomen, werd matiger en het water dus minder onstui- mig. Ongeveer negen uur 's avonds was zij ter ohogte van de kust van Kingsdown en 9.39 uur zette zij voet aa nland. Zij had een ovatie in ontvangst te nemen van de menigte, welk ezich op het strand verzameld had. Miss Ederle vertrok spoedig naar Londen. Miss Ederle, die zich van de Crawl bedient, 1 beeft reeds eenmaal een poging gewaagd. Na, 9 uren gaf zij toen den strijd op. Zij is 18 jaren Oud. j D evolgende zwemmers zijn er thans in ge- I slaagd over het Kanaal te zwemmen: i Kap. Webb, 24—25 Aug. 1875 in 21 urpn, I 45 min.; Burgess 6 Sept. 1911 in 22 uren 35 min.; Sullivan, 6 Aug. 1923 in 26 uren 50 min.; I Tiraboschi, 12 Aug. 1923 in 16 uren 33 min. en Charles Tott, 8 9 Sept. 1923 in 16 uren 54 min. En de 18-jarige Miss Ederle deed er nu, 14V2 uur over. De Kanaalzwemster Miss Ederle. De correspond, van de „Tel." schrijft uit Londen De buitengewone prestatie van miss Gertrude Ederle een heldendaad noemt men het hier heeft de Koningin der aarde tot oneindige lofzangen' geinspireerd. En het is te begrijpen, dat het hotel te Dover, waar zij na baar succesvolle poging een wijle verdiende rust'gaat nemen, vanmorgen vroeg door journalisten uit het" geheel e land belegerd werd Hoewel Gertrude pas laat in den nacht naar bed ging, men spreekt van half vier was de trots van Amerika al weer vroeg bij de hand, om, hoe ongelooflijk het ook moge klinken, tegen twaalf uur weer in het water te gaan, alleen maar om de spieren een beetje los te zwemmen. Een groot aantal telegrammen, de meeste uit het jand van den dollar, verwelkomde haar he denmorgen, terwijl ook. de noodige bloemen niet ontbraken. - r Journalisten hebben haar natuurlijk alle mogelij ke vragen gesteld. Of zij vermoeid was, vroeg er een. „Vermoeid, wat is dat", vroeg zij, die veertien en een half uur tegen het water, den stroom en den afstand, drie machtige vijanden, gevochten had en overwon. Ten slotte kwam er een op de pientere gedachte haar te vragen of zij het nog eens zou probeeren. „Ten alle tijde ben ik bereid," anl woordde zij, 14 uur in het water te gaan, maar niet in het Ka-i naai. Tenminste vooreerst niet.' En papa Ederle, buitengewoon in zijn schik met het succes van zijn dochter, schijnt in een, zwak oogenblik haar een auto beloofd te hebben, wanpeer zij het Kanaal overzwom. „En daar komt hij nu niet meer af" zegt zij lachend. 'Maar „Dad" schijnt ook niet het voorne-i men te hebben terug te krabbelen. Daarvoor was hij te verheugd over dit succes. Men zal zich misschien nog herinneren hoe de Amerikaansche het vorig jaar bij1 haar mislukte poging door een jazzband begeleid werd, die haar trachtte op te vroolijken met den nieuwsten schla-, ger. Dit jaar ontbrak evenwel het orkest, doch de haar thuis, ze ;s er nog erg op gesteld en zou zich hier graag terug trekken om uit te rustien van alle emoties." „Dan moet ze wel erg veranderd zijn", zei ik, op niet zeer vriendelijken toon. „Louise verleide me, dat haar moeder het huis haatte. Bovendien rust zal ze hier op 't oogenblik heusch niet vinden. In ieder geval,' blijf ik voorloopig nog hier, dokter". J „Hop lang nog" vroeg hij. „Ik heb het huis voor zes maanden ge huurd, en ik ben van plan te, blijven tot er een oplossing gevonden is voor een paar din gen. Mijn eigen familie is er nu bij betrokken en ik zal alles doen om het geheim van Ar nold Armstrong te kunnen oplossen." De dokter keek naar den grond em sloeg peinzend met zijn handschoenen tegen zijn eene hand. „U zegt, dat er indringers in huis geweest zijn?" vroeg hij. „Is U daar zeker van, juf vrouw ..Inn es?" „Heel zeker". „In welk deel?" „In den oostelijken vleugel". „Kunt u mij ook zeggen wanneer het ge weest is en wat het doel scheen te zijn. Wajs het diefstal?" „Neen", zei ik beslist. „En wat de data be treft, eerst verleden week Vrijdag, toen den volgenden nacht, toen Arnold Armstrong ver moord is, en den vorigen Vrijdag weer. De dokter keek ernstig. Hij scheen iets bij zichzelf te overleggen en tenslotte tot een be sluit te .komen. „Juffrouw Innes", zei hij, „ik ben in een zeer eigenaardige positie. Ik kan mij uw hou ding natuurlijk, 'begrijpen, maar lijkt het u eigenlijk wel verstandig? Zoo lang 11 hier is hebben u en uw familieleden niets dan onaangenaamheden ondervonden. Ik ben geen onheilskraaier, maar - - ik waarschuw u. Ga hier vandaan voor er iets gebeurt, waardoor u er uw heele leven lang spijt van zoudt heb ben". (Wordt vervolgd)

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2