WE No, 95 mTERc. telephoor s« Donderdag 12 Augustus 1926 See Jaargang Belastingen als Wetenschap Oe Staking. Een uiteenzetting; van feiten. LtMIIIJkEK C0IRA\T Belastingen zijn in een zoo groote verschei- heicl, dat het voor een gewoon mensch moei lijk is daartusschen een verband te zien. Toch bestaat er, of behoort er te bestaan, stelsels in de belastingen, of anders gezegd, moet daaraan een beginsel ten grondslag liggen ziet deze onzuiverheid herhaalde malen in'be lastingwetten voorkomen. In dit verband kan nog worden gewezen op belastingen die aangeduid worden als weel debelasting of luxebelasting en waarvan ook hier te lande op dit oogenblik een wetsvoor stel aanhangig is. In vele gevallen zal iemand, die zich een kostbaar en niet voor ieder noodzakelijk voorwerp aanschaft ook iemand zijn die zonder bezwaar een steentje méér aan den Staat kan bijdragen. Het is echter vol strekt niet zeker, dat dit altijd het geval zal zijn. Er ontstaat dan een willekeurig verband daarop belasting te betalen, met andere woor den wordt een bijzondere last verbonden aan1 hec aanschaffen van verschillende artikelen, omdat dergelijke aanschaffing somtijds een daad van weelde is. De belastingheffing! krijgt hierbij dus een 'andere strekking. Het wordt dus thans: wie zus of zoo handelt, op een wijze, die ik, be lastingwetgever luxe belief te noemen, moet extra bloeden. De belastingwet wordt daarmee dus ook een soort opvoedingswet. Het kan somtijds zeer 'gewenscht zijn, dat de Staat tot dergelijke opvoedende maatregelen overgaat en verkwisting beteugelt, doch het beginsel moet dan zuiver worden toegepast en er mag niet, feitelijk met andere bedoeling, een in het algemeen voor belastingheffing onge- wenscht iets langs een achterdeur worden bin nengehaald. zoodat als een afzonderlijke wetenschap kan titsschen bepaalde zakén en de verplichting bestaan de belastingleer, belastingen hebben een bepaalde reden, men zou ook ku'njnen zeg gen, een noodzakelijkheid. Toch zijn reden en noodzakelijkheid niet overeenstemmende be grippen, en daardoor kan een belasting soms een karakter krijgen waarbij de noodzakelijk heid niet meer overweegt. Het is natuurlijk duidelijk, dat de overheid haar zorgen aan de gemeenschappelijke be langen niet kan wijden zonder daartoe de middelen te bezitten. De Staat zoekt dus naar inkomsten. Aangezien de Staat als eigen on dernemer slechts weinig inkomsten heeft, moe ten er aan de staatsonderdanen bijdragen ge vraagd worden, anders gezegd, belastingen worden geheven. Het ligt voor de hand, dat de belastingen daar gezocht worden waar 't geld zit, terwijl een andere vereischte is, om het belastinggeld op een wijze af te tappen, die zoo min mogelijk kosten met zich mee brengt. Dat laatste betreft de z.g. perceptie kosten. Toch behoort er nog met meer rekening gehouden te worden. Het is billijk, dat een ieder zijn steentje bijdraagt, zij het dan naar de mate van zijn vermogen. Wij zien daarom dus, dat belastingen moe ten geheven worden zoodanig, dat de ruimst mogelijke kring van contribualen verkregen voorts zoodanig, adat de belasting naar draag- te zwaar op het geheven bedrag drukken en voorts zoodanig, dat de belasting naar drag- kracht is opgelegd. Teneinde met deze laatste wenschelijkheid te rekenen worden de belas tingen progressief berekend, d.w.z. naar ver houding bedraagt een groot inkomen, meer, dan een klein, omdat het gemakkelijker valt iets in te boeten van een groot bedrag dan van een slechts gering bedrag. Dergelijke theoretische beginselen lijken zeer van zelf sprekend, maar nu de praktijk. Daar voor is hec minder .eenvoudig gesteld, want om niu deze 'beginselen zoodanig in toepas sing te brengen, dat belastingen iin ieder op zicht billijk zijn en aan- de bedoeling beant woorden, is een uitermate moeilijke opdracht, waarbij de belastingwettenmakers dagelijks fa len. Groot is waarlijk de vindingrijkheid in de methodes waarop belasting kan worden gehe ven. Het beginsel van een inkomstenbelasting zullen de meesten wel- redelijk vinden. Maar de staat heeft nog tallooze andere vormen moeten aangrijpen, waarbij belastingen gehe ven worden en hierbij ontstaat de verwarrend werkende verscheidenheid van belastingen, zoo als wij deze kennen, waarbij men een belas- Na afloop der gisteren in ons blad besproken vergadering, werden wij door de.Hoofdbesturen der Transportarbeiders Organisatie? in de gele genheid gesteld, het volgende officieel te publi- Gisteravond heeft een langdurige bespreking tusscben het Bestuur van „Koophandel" en de Transportarbeiders Organisaties plaats gehad. In deze bespreking is gezocht naar een oplos sing van het conflict. Naar de hoofdbesturen mededeelden liet het verschil tusschen arbei ders en werkgévers in hoofdzaak ;n de uitbrei ding van het aantal vaste arbeiders. Te dezen- opzichte hebben de organisaties zich in een conferentie in Den Haag, die onder leiding stond van den Rijksbemiddelaar, op het stand punt gesteld, bereid te zijn aan die uitbreiding hunne medewerking te verleenen, wanneer het organisatorisch verband bewaard bleef. Met dat aantal heeft het bestuur van de Werkgevers vereeniging zich kunnen vereenigingen. De le den van „Koophandel" hebben dit echter niet aanvaard en zich op het standpunt gesteld, dat de nu in dienst genomen vrijwilligers in het be drijf werkzaam moesten blijven, terwijl gebleken 3, dat de belofte is gedaan dat zij het geheele deze voorstellen niet bevredigend waren en tot langdurige moeilijkheden zouden leiden. Het verklaarde zich beneid de garantie van de werkwilligen terug te brengen van f30.— op f25.—, terwijl het daaraan toevoegde, dat de garantie niet door de werkgevers, maar door de gestaakt hebbende Transportarbeiders be taald moet worden,, De Hoofdbestuurderen hebben er gister avond ernstig op aangedrongen in een \olle- ledige vergadering van „Koophandel" het on- j mogelijke van deze voorstellen aan te toonen. j Het bestuur van „Koophandel" verklaarde i zich bereid overleg te plegen met een aantal leden, doch deelde hedenmorgen mede. dat de meerderheid in een dergelijke bespreking géén nut zag. In de heden gehouden vergadering met de stakers, is door de hoofdbesturen op zeer objectieve wijze verslag gedaan van een con ferentie met de werkgevers, en zijn bovenge noemde voorstellen van „Koophandel" zonder eenig advies, schriftelijk in stemming gebracht. De voorstellen werden door de stakers met 95 pet. tegen verworpen, terwijl aan de bestu ren der organisaties opdracht werd gegeven zich opnieuw met de werkgevers in verbinding te stellen en onder mededeeling van net be-, sluit der stakers, hunne teleurstelling uit te spreken, dat de werkgevers zich bü het ne men van hunne besluiten hebben laten leiden door een, volgens de stakingsleiding, verkeer de mentaliteit. De besturen betreuren dit te meer, daar zij schriftelijk en mondeling verzoenende voor stellen hebben gedaan, waardoor een oplos sing mogelijk was. De besturen verklaren zich in dit schrijven voorts bereid ieder verzoenend voorstel van de werkgevers oogenblikkelijk in ernstige over weging te nemen en zijn ook bereid in onder ling overleg naar spoedige oplossing van het conflict te streven. Zij achten het daarbij als nog van belang, dat de hoofdbesturen in een; vergadering van „Koophandel" hunne opvat ting aan de ledèn kenbaar kunnen maken, en spreken het vertrouwen uit, dat de werkgevers evenals de besturen alsnog willen medewerken aan een oplossing van de moeilijkheden, die èn voor het bedrijf èn vo.or de burgerij op den duur funest moeten worden. Naar wij thans nog vernemen zal „De Koophandel" hedenavond vergade»en, met 't doel uit de stakende transportarbeiders het personeel te benoemen voor 'den transport- arbeid op de laadplaatsen. (Reeas gisteren aan onze abonnée's aan den Langenaijk per extra-blaadje bezorgd). - n - f.„lir|~n vam seizoen door tot aan Mei aan het werk zouden ting heeft op speelkaarten, op het houden van geen voidoende werk een loon dienstboden (personeele belasting) op vei- 3'0 wordt gegarandeerd. Deze besluiten schillende soorten documenten (zegelbelastmj werkgevers zi]-n in d,e vergadering van gis teravond door de Hoofdbesturen bestreden en is daartegen aangevoerd, dat deze voorstellen door de Transport Organisaties niet konden worden aanvaard eh een toestand in het be drijf en aan den Langendijk zouden scheppen, die funest 'moest worden. De voorstellen der werkgevers organisaties luiden aldus: Alle arbeiders kunnen, voor zoover er werk is, het werk voor de leden der vereen. „Koophandel" doen. Een inmiddels in dienst genomen arbei der moet in slappe tijden een weekloon van f 25.— worden gegarandeerd. Hun moet een rustig arbeiden worden toegestaan. Ieder transportarbeideidie hen lastig valt, en daardoor tracht te be werken, dat ontslag wordt genomen, wordt onmiddellijk ontslagen. De leider komt in directen dienst van „Koophandel". Bij de regeling van het werk moet iedere arbeider zich aan zijn leiding onderwerpen. Hij beslist in druk ke tijden of en hoeveel losse krachten moeten worden genomen; dit laatste, in dien noodzakelijk, in overleg met „Koop handel". Arbeiders welke hieraan geen gevolg geven, dronken op hun werk komen, fooi en of gelag aannemen, worden ontslagen. Voor uitbetaling salaris leider enz. zorgt de leider in overleg met „Koophandel en er zelfs een voorstel is geweest belasting te heffen van voornamen. Bij dit alles kunnen wij nog aannemen, dat de belasing alleen de bedoeling heeft, zoo als wij hierboven noemden, het geld dat de Staat noodig heeft daar weg te halen waar het zit, b.v. speelkaartenbelasting wordt niet geheven omdat de belastingwetgever het ver- k^erd gevonden heeft, dat er kaart gespeeld wordt en daarom het publiek er mee afschrik ken wil, dat een belasting van speelkaarten moet worden betaald. Evenwel zijn er wel degelijk vormen van be lasting, waarbij nog een andere 'gedachte, voorzit dan alleen om voor den Staat aan geld te komen. Dit is b.v. het geval met invoerrech ten, dus de belasting die betaald wordt bij het importeeren van een vreemd artikel in liet land. De invoerrechten worden n.l. zöo- gesteld, dat de binnenlandsche industrie daar door in een gunstiger positie wordt gebracht en dus beter met het buitenland kan con- curreeren. Een dergelijk recht heeft dus nog iets meer dan een fiscale bedoeling en zeer zeker is dat het .geval met de z.g. prohibitieve rechten, zooals er b.v. in Amerika bestaan, waarbij het vooropgezette doel van het ïecht. is om het buitenlandsche artikel zoo duur te maken, dat de invoer ervan practisch zal ko men stop te staan. Wanneer miexide leei aatn- hangt, dat het soms nuttig kan zijn de indus trie door middel van rechten, van het buiten- landsch product geheven, te beschermen, is van dat standpunt gezien de belasting, die andere dan fiscale bedoelingen heeft, gemo tiveerd, maar er moet daarbij dan ook princi pieel deze Dijzondere bedoeling bestaan. Is dit niet het geval dan worden in het belasting stelsel onzuivere beginselen "ingevoerd. Meh Na een urenlange bestrijding door de hoofd besturen, verklaarde het bestuur van „Koop handel" zibh niet bij machte aan de verzoeken de! hoofdbesturen tegemoet te komen, hoe wel het mede overtuigd was van het teit, ctat De Raad vergaderde gisteravond 8 uur n. t. Afwezig de heer H. Bakker. De voorz. de heer A. J. Wijn veld t opent .de vergadering met welkom en acht t zich een plicht den gemeenteraad dank te zeggen, mede namens zijn echtgenoote voor de hartelijke ontvangst in de gemeente. De festiviteiten, waaraan door de gemeente spontaan is deelgenomen, hebben een prettigen indruk op ons gemaakt. Daarvoor zijn wij *ten zeerste erkentelijk. Verder hoopt spr. dat de discussies een geest mogen ademen, van ver draagzaamheid jegens de leden en in het belang der gemeente mogen zijn. Nog niet is zoo vervolgt Z.A./— de Kon. Goedkeuring afgekomen op het besluit van mijn benoeming tot Secretaris. Dit is de reden dat de vergadering zoo lang op zich heeft laten wachten. De heer Reinders was echter zoo welwillend om ter vergadering aanwezig te willen zijn. Waar ik echter met ingang van 1 Juli ben benoemd, wor den vanaf dien datum door mijnde Secretaris werkzaamheden. waargenomen- De notulen van 14 Juni en 1 Juli worden ter goedkeuring aangeboden. De heer Paarlberg wenscht eenige wijzigingen in de notulen van 14 Juni, die zullen worden aan gebracht. Naar aanleiding van de notulen zegt voorz. dat het zijn bedoeling-is, om de te verstrekken, vergunningen aan muzikanten en kooplieden in, i te houden. 1 Die heer Paarlberg draagt naar aanleiding van tde notulen of al reeds eerder een besluit was ge- nojnen omtrent de brandkranen. Voorz .antwoordt dat in de vergadering van 22 Juli '21 is besloten tot het aanbrengen van 3 brandkranen, maar dit besluit is ingetrokken in de vergadering van 16 Aug. '21, en besloten is tot het aanbrengen, van 5 spruitstukken- Goedkeuring van Ged. Staten is ontvangen op de gemeente-begrooting dienst '25 en op de at en 'overschrijving op het besluit tot wijziging van de gemeensch. regeling der Lichfbodrijven. Voor kennisgeving aangenomen. B. en W. bieden aa.n het verslag van den toe stand der Gemeente over 1925. Voorz .voegt hieraan toe, dat de aanbieding is vertraagd door het interregnum in de gemeente De hoer Paarlberg kan zich met het verslag op sommige punten niet vereenigen en acht het eveneens op sommige punten onvolledig. In de eerste plaats worden de tuinbouwpro ducten niet ter markt gebracht naar Noordschar- woude en Eroek, maar alleen naar Broek. De vraehtdienst op Hoorn staat niet vermeld» Er zija geen 2 maar 3 verzekerings-Mijen. Wat betreft het armwezen staat er dat de door kerkelijke en burgerlijke instelling ruim bedeeld wordt .Daar is spr. het niet mee eens. 1 De voorz. Waar is de grens van „ruim". Het is altijd een hulpmiddel. De heer Paarlberg. Dat is wel waar, maar het verslag moet zuiver zijn. Ten opzichte hiervan kan spr. er niet in meegaan. De voorz. Uw gevoelen kan weergegeven wor den in de notulen. Verder gaat de heer Paarlberg niet accoord jnet de opmerking over de politie, waar er staat «dat haar diensten over het afgelöopen jaar uit stekend waren te noemen. Do voorz. dat is een prestatie die individu eel is. f Het verslag wordt hierna voor kennisgeving aangenomen. Op een verzoek van E. Tin om ontheffing van de hondenbelasting vanaf 1 Juli wordt op voor stel van B. en W. afwijzend beschikt omdat de verorde Ding geen ontheffing toestaat. De heer Paarlberg. Er is tevens al weer een an dere hond. Ingekomen is een adres van J. Timmerman en anaere bewoners van de Spoorstraat, waarin ver zocht, om verbetering van den afvoer van water. De voorz. zegt een deputatie bij zich te hebben gehad en vernomen te hebben dat het onderhoud een gemeenschappelijk belang is van Noordsehar- woude en Oudkarspel. Spr.- heeft toen geadvi seerd een request aan den Raad te richten. 11. en W. stellen voor dit schrijven in handien te stellen van hun college voor onderzoek. Er is tevens een brief gericht aan Noordseharwoudé met de vraag wat de plannen zijn voor '27 om eventueel een bedrag op de begrooting te kunnen uittrekken. De heer Paarlberg kan zich hiermede vereeni gen, mits het binnen korten tijd in den Raad terug komt. Afdoende verbetering is daar zeer noodzakelijk.,. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aan- genome.n, terwijl op een verzoek van den heer Paarlberg nu inzage van de overeenkomst met Noordscharwoude, welwillend wordt beschikt. Aangeboden wordt de gemeenterekening dienst '25 De ge.wone dienst sluit in ontvangst met een bedrag van f87064.85, een uitgaaf vdn f67173.10, voordeelig saldo f 19891.741/2. De kapitaaldienst geeft aan een ontvangst en uitgaaf van f 21286.11. Besloten wordt f 10000 te bestemmen voor de begrooting van 1927. De balans winst en verliesrekening van de Lichtbedrijven geeft aan een winst voor het gas bedrijf van f 1073.23 en voor het electrisch be drijf een winst van f 7150.81. De rekening van het B. A. geeft aan een ont vangst van f 5344.781/2, een uitgaaf van f 6996.28, nadeelig saldo f 1653.491/2- i Deze rekeningen zullen door den Raad buiten B. en W. worden nagezien. De lieer P. Kroon zegt deze avonden niet zoo 1 gezellig te vinden. De voorz. antwoordt dat niemand verplicht is 1 te komen. I De heer Kroon vindt het een drukken avond- De voorz. meent dat het nazien zich bepaalt lot het nemen van steekproeven. Een verzoek van de Malaria-Commissie om een subsidie van 1 cent per inwoner zal behandeld worden bijl dé begrooting. B. en W. stellen voor om het salaris van den keuringsveearts te vérhoogen van f 1000 op f1050 in verband met den bouw van een noodslacht.- i plaats te Harenkarspel. De héér Paarlberg meent dat de Raad het werk moeilijk kan beoordeelen. Maar wanneer de Commissie het noodig acht, zal het tvel noo- dig zijn. Sïpr. vraagt of -do w-erkza^mhodon van den hulpkeurmeester niet grooter zijn geworden. De heer Jb. Krpon zegt dat het uitsluitend! gaat over uit nood geslachte dieren en de hulp- keurmeester hiermede niets heeft uit te staan. De heer Kostelijk zegt nog dat het motief van lien veea'rts was dat hij- een aantal K.M. meer heeft te rijden en dit over een jaar oplnin- 'geveer f 5iO kwam.- Overeenkomstig het. voorstel van B. en W. wordt besloten. Een verzoek van den heer Jb. Blokker om in het lokaal bij de sluis g,lcoholh(o.ud|3nde, andere dan sterke dranken te mogen verkoöpen. De voorz. zegt dat art. 35 van die Drankwet zegt hoe groot het lokaal moet zijn. Dit is 25 M2. Het lokaal is echter 27 M2. De Raad heeft echter de bevoegdheid de oppervlakte te vergroo- te;i en heeft de grootte bepaald op 40'M 2. Op het. verzoek is dientengevolge door B. en W.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1