TWEEDE BLAD. Zaterdag 14 Aug. 1926 LM^p> Vrijdagmiddag 3 uur vergaderde de Raad dei Gemeente Harenkarspel ten raadhuize onder voor zitterschap van den burgemeester den heer Bur ger, secretaris den heer Dam. Aanwezig alle leden. De voorz. opent de vergadering met een woord van welkom, Hierna worden de notulen der vorige vergade ring ongewijzigd goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ingekomen is het jaarverslag over 1925 van de Volkshuisvesting, 16 woningen zijn verbeterd en 37 gebouwen gesticht. Ontvangen is het Gemeenteverslag over 1925. Op 31 Dec. telde de gemeente 3142 zielen. In 1925 is de gemeente vermeerderd met 51 zielen. Beide verslagen worden voor kennisgeving aan genomen. Het verzoek der Malaria-commissie betreffen de aanvrage subsidie wordt conform het voorstel van B. en W. dit punt bij de begrooting te behan delen, aangenomen. Ingekomen is een dankbetuiging van de Banne Harenkarspel, voor de toegestane subsidie, groot f 1500 voor verbreeding der wegen. Van den Keuringsdienst voor Waren is het jaar verslag over 1925 ontvangen. De voorz. deelt mede, dat dit verslag zeer be langrijk is, waarom spr. het verslag bij de leden zal laten circuleeren. Hiervoor zal door den heer de Vriës worden zorg gedragen. Het R.K. Schoolbestuur te Waarland, verzoekt om vergrooting der speelplaats. De toestand daar ter plaatse is onhoudbaar, daar de speelplaats te klein is,.,waardoor de kinderen op den openbaren weg komen en groot gevaar voor hen bestaat door het autoverkeer. De voorz. deelt mede, dat het college van B. en Wnog niet in staat zijn met een definitief voorstel te komen, daar 't rapport van den Gemeenteopzich ter nog niet is ingekomen. Eenige dagen geleden is door spr. en den Gem. opzichter een onderzoek fngesteld en zal nu een begrooting der kosten wor den opgemaakt. Spr. deelt mede, dat in 1924 het zelfde verzoek is afgewezen in verband met de vermeerderde kosten door den overgang der scho jen. Spr. zegt, dat de speelplaats te klein is voor; 190 kinderen en deze zeer gemakkelijk vergroot; kan worden. B. en W. stellen voor de begrooting der kosten af te wachten, daar deze nog al een rol zullen spelgn en dit punt van bespreking aan te houden tot de volgende vergadering. Aldus wordt besloten. Van de gemeente Warmenhuizen is een schrij. yen ontvangen inzake het genomen raadsbesluit in de laatste vergadering betreffende de jaarlijksche vergoeding voor de leverantie van gas niet te hand haven, doch deze te storten in het reservefonds. Door Ged. Staten is de uitkeering over 1925- volgens de wet op de finantieele verhouding be- -paald op f6849.56. Van den directeur der gasfabriek is een schrijven ontvangen aangaande de uitlatingen van den heer De Vries in de vorige vergadering, waardoor adres sant zich beleedigd acht, doordien de heer de Vries mAledeelingen heeft gedaan welke onjuist zijn Het schrijven behelst tevens een verzoek om in deze vergadering te worden gerehabiliteerd De voorz. zegt dat de raadsleden zich over het algemeen niet te veel verdiept hebben in de2s» kwestie. Het verzoek om rehabilitatie treft hier niet alle leden, doch volgens spr. alleen de heer, De Vries en wordt door spr. het woord gegeven aan den heer De Vries. De heer de Vries zegt, dankbaar te zijn de gele genheid te hebben gekregen om zijne woorden waar te maken. Spreker zegt dat hem bij! nadere beschouwing is gebleken dat het rapport der gasfabriek reeds 5. jaar oud was ,doch moet de directeur zich niet te veel hiervan voorstellen, want thans wordt door de gasverbruikers een prijs van 14.6 cent per kubieke meter betaald. Spr. geeft toe te hebben gefaudeerd. De gas-i prijzen zijn niet alle 0.13 en 0.14, want voor gas kachels is de prijs 0.06' en voor motoren o.yo, zoodat zijn opgaven vrijwel juist zijn. Het woord unfair in het schrijven van den directeur voorko mende, zal volgens spr. niet zoo bedoeld zijn en zal dit wel in kwaadheid zijn geschreven. Spr. kan evenwel in het rapport geen andere regeling vinden, dan de thans bestaande en spreker; blijft deze niet goedkeuren en vindt de hierin' voorkomende berekening eigenaardig. Omtrent het niet tegenwoordig zijn van den directeur bij de behandeling dezer zaak in de vorige vergadering: kan spreker zeggen, dat dit toch niet mogelijk •s, daar de directeur op de openbare raadszitting toch niets had mogen zeggen. Spr. wenscht te protesteeren tegen hot schrijven en neemt geen woord terug van het gesprokene. De voorz. vindt het eigenaardig dat de heer De Vries in de eerste instantie zegt te hebben gefau'i deerd en in de laatste instantie verklaart geen: woord terug te zullen nemen. Omtrent het al of niet -gezegde van den heer De Vries van de prijs! van 23 en 24 cent, voert spr. aan, dat door (der» directeur is afgegaan op het verslag in de Schagers courant Uit dit verslag heeft de directeur de gege vens verkregen. Volgens spr. worden de verslagen 'n de Schager courant steeds goed weergegeven. Spr. wil hiermede niet zeggen, dat de andere cou ranten zulks niet doen, integendeel deze zijn even-\ eens immer goed. De heer Francis zegt, dat het punt, waarover thans besprekingen worden gehouden, niet op de agenda staat vermeld, doch door een toeval te we ten is gekomen, dat dit thans ter tafel zou worden ^gebracht. Spr. heeft ten raadhuize verzocht inzage te mogen hebben van de betreffende stukken, doch deze waren juist niet aanwezig. Spr. kan geep oordeel vellen en zal dus bij een eventueele stem-, ming blanco stemmen, j De voorz. deelt mede, dat door samenloopende omstandighedèn de stukken niet aanwezig waren, j doch in handen -waren van den heer De Vries. Spr. I zegt, dat het geen voorstel is van B. en W. om de I directeur te rehabiliteeren, doch is het voor de j leden zeer moeilijk een oordeel te vellen indien zij geen bekendheid hebben met de betreffende stuk ken. Indien de leden geen bezwaren hebben, stel- I len B. en VV. vocy: de zaak aan te houden tot de volgende vergadering, daar een ieder dan in de ge legenheid is de stukken in te zien. De heer Dekker is van meening, dat deze zaak buiten den Raad omgaat en het een kwestie is tusschen den directeur en den heer De Vries. De voorz. zegt dat de zaak tweeledig opgevat kan worden. Conform het voorstel .wordt besloten. Door Geestmérambacht is bevestiging ge zonden betreffende kennisneming aangaande toewijzing van een stuk water door Haren karspel aan genoemde ambacht. De voorzitter deelt mede dat de geldlee-' j ning groot f 16.300.thans definitief geplaatst is tegen 4.75 procent rente. Afgekomen is het besluit aangaande de 3 bouwvereenigingen, dat 75 procent voor het J Rijk en 25 procent voor rekening van de ge- meente zullen zijn voor de gebouwde wonin gen. Ontvangen is het bericht dat Mej. de Wed. I v. Straten opgenomen is in het St. Elizabeths i Gesticht en dat de heer J. de Ruiter aldaar is overleden. De heer Dirk Veltman is als hersteld ont slagen uit huize Padua. Ingekomen van P-. E. B. is èen schrijven, dat de bijdrage voor het net te Schagerwaard f1700.— zal bedragen. De voorzitter zegt de rente \foor het ka pitaal en het benoodigde bedrag verhaald zullen worden niet op de verbruikers, doch op de eigenaren. De kosten voor ieder zijni niet van ingrijpenden aard. De heer Francis zegt, gisteren te hebben ver nomen, dat de aflossing zal geschieden.1 op een termijn van 10 a 15 jaar en acnt het. beter dit op 5 jaar te doen. De voorzitter is het met vorige spreker niet eens, doch zegt toe zulks te overwegen. De heer De Vries is het eens met het col lege van Ben W|. om reden dat er ook miinder- gegoeden bij zijn en net voor hen gemakke lijker is indien de betaling op lange termijn voor zorgen. Er bestaat* hier gelegenheid ge genoeg de zaken uiteen- te zetten. Spreker zegt,, toe in het vervolg een memorie van toelichting! bij de agenda te zullen zenden, waarop tevens) vermeld staan de ingekomen stukken. Hierna sluit de voorzitter de vergadering Laat Uw lieveling niet kwellen 4m den Kom de natuur te hulp de taaie kleverige «lijm los te maken en te verwijderen. De telkens terugkee- rende krampachtige, benauwde hoestaanvallen maken licht van Uw stevige kleine een zwak poppetje. Gsef het dadelijk Akker's Overal per koker De voorzitter zegt, de zaak goed onder de oogen te zullen zien. Ingekomen is van het gemeentebestuur van Warmenhuizen een schrijven aangaande eenige wijzigingen van de bepalingen der gaslevering. De voorzitter deelt mede, dat het schrijven .nog niet is behandeld door B. en W., reden; waarom B,. en W. voorstellen dit punt aani te houden tot de volgende vergadering. Aldus wordt besloten. De voorzitter doelt vervolgens mede, da»" van Gedeputeerde Staten goedkeuring is ver kregen omtrent de suppl. begrooting en de begrooting van| het Gem. Electr. bedrijf en conversie der geldleening. B. en W. bieden den Raad aan de Gemeente- rekening 1925, de rekening van het Electr. bedrijf en Burgerlijk Armbestuur. -Die gemeente-rekening vermeldt aan ont vangsten f67117.20 aan uitgaven f 66072.ll1^, alzoo een batig saldo van f IO44.O8V2. De ka- kapitale dienst sluit met een bedrag, van f32845.821/2. Het Electr. Bedrijf heeft aan ontvangsten een bedrag van f4847.96, aan uitgaven f 4688.25, aldus een batig saldo van f 109.71. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur heeft aan ontvangsten f 8086.46V2, aan uitgaven f 75829.05x/2, een batig saldo van f2257.41. De voorzitter van het Armbestuur, de heer Kistenmaker, die ter zitting aanwezig is, voor De Gemeenteraad van Noord-Scharwouda gaderde Vrijdag om half acht ten Raadhuize. Voorzitter: Jhr. van Spengler. Secretaris: de heer Reinders. Afwezig zijn de heeren de. Geus eh Jes., De voorzitter opent dë vergadering en deelt mede, dat bericht van verhindering is ont vangen van dein heer de Geus wegens afwezig heid. De notulen der vorige vergadering worden; zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van den heer Jac. Eriks met dankzegging voor de verleende gratificatie. Van Gedeputeerde Staten is goedkeuring verkregen betreffende de wijziging der be paling voor het aftreden van Raadsleden als leden der Gas-oommissie. Van den heer G. H. Leuring is een schrij ven ontvangen met dankzegging voor de hem' verleende verhooging van inkomen. Bovengenoemde stukken worden, conform 't voorstel van B. en Wi. voor kennisgeving aan genomen. Van den Warenkeuringsdienst te Alkmaar is het jaarverslag over 1925 ontvangen. Van Gedeputeerde Staten "is het verslag der provincie over 1925 ontvangen. B. en W. bieden vervolgens den "Raad aan! het Kohier der Hondenbelasting van dit jaar, groot f276.—. De voorz, deelt vervolgens mede, dat in) de vacature der O. L. S. thans voorzien is dar het college van B:. en W. er in geslaagd is tot aan het tijdstip van ontslag van' den heer( de bespreking der diverse posten, wordt door j Mol in zijn plaats een assistente te kunnen den voorzitter een woord van dank gebracht voor het beheer der gelden, hetwelk zulk een aanstellen. De assistente, met name' Mej. Biesterboer, gunstige uitslag vermeld, gezien het batig sal- j thans op wachtgeld te Limmen, is 'een zeer, goede kracht voor de school en hebben B. en W. deze gelegenheid dankbaar aanvaard om genoemde assistente te kunnen aanstellen. Echter moet, volgens spr. de finantieele zij de thans geregeld worden door den Raad, B. e* W. stellen voor de jaarwedde te be palen op f650.— In verband met deze aanstelling is een ver zoek ingekomen van het gemeentebestuur te Helder om den heer Mol met ingang van 1 Augustus ontslag te willen verleenen daar genoemd bestuur de Rijksvergoeding zou ver spelen indien de aanstelling van den heer Mol later zqu geschieden. De voorzitter deelt tevens mede dat aan het gemeentebestuur te Helder bericht is ge zonden, dat aan het verzoek tegemoet zal wor den gekomen, mits genoemd bestuur genegen do. B. en W, stellen den Raad voor de volgende) voordracht voor zetters der belastingen voor de aftredende heeren1 A. Dekkers, en de Groot, die wederom herkiesbaar zijn: de heeren A. Dekker en G. Francis en J. de Groot en S. J. de Vries. 'Aldus wordt besloten. Voor benoeming als hooisteker voor de va cature ontstaan door ontslag van C. Wink we gens hooge ouderdom, stellen B. en W. voon Ari eWink, die thans aangesteld is als tijde lijk hooisteker. Aldus wordt bij acclamatie besloten. Rondvraag. De heer Dfekker vraagt hoe het thans staat met net teren der telefoonpalen. Dp voorzitter zegt, reeds lang opdracht te hebben gegeven aan den administrateur, zoo dat dit wiel in órde zal komen. De heer Dfekker vindt de convocaties voor de raadsvergadering zoo klein. Spreker zou er gaarne wat meer punten op zien, daar de con- vocatie zoo weinig bevat, dat men vooruit niet weet, wat er behandeld zal worden. Tenslotte zou het zoo worden, dat alleen maar een op roeping wordt gezonden. De voorzitter zegt, dat hij niet kan zorgen voor meerdere punten, daar moeten de leden! ten Ned. Schuld. Tevens zal door B;. en W.< de goedkeuring hiervoor gevraagd worden aan Ged. Staten. Aldus wordt besloten. B. en W. stellen voor de volgende voordracht vóór het benoemen van zetters dezer gemeente: No. 1 de heer J. Ootjes. No. 2 de heer J. Oosterlee. Beiden aftredend doch herkiesbaar. Als no. 2 op de voordracht de heeren A. Barten en J. Henselmans. Aldus wordt besloten. B. en W. bieden den Raad vervolgens aan de Gemeenterekening; en de rekeningen van het Armbestuur en van de Lic'htbedrijven. De rekenmg der gemeente bedraagt aan ontvangsten f 106869.261/2, aan uitgaven f 94235.88V2, alzoo een batig saldo van If 12633.38. De kapitale dienst heeft aan ont vangsten f 51844.30, aan uitgaven f50024.94 alzoo een batig saldo van f 1819.36. De reke ning van het Burgerlijk Armbestuur vermeldt aan ontvangsten, f2445.84, aan uitgaven f 1754.30, alzoo een batig saldo, vaSol f 691.44. De rekening der Lichtbedrijven vermeldt 'n winstcijfer op het gas van f 1073.23 en op het electrisch van f 7150.81. II. eu W. stellen den Raad voor eene com missie uit de raadsleden te "benoemen voor het nazien der rekeningen en wel de heeren Kooij Duijvis en A. de Geus. Aldus wordt besloten. De. voorzitter deelt mede, dat ondanks het batig saldo der gemeente-rekening er toch eeni ge schaduwzijden zijn, daar het tijdperk van heden zeer slecht is, de economische toestand is, vooraf wat de tuinders betreft, geweldig slecht. Het vervult spreker met zorg met de gedachte aan den toekomst en spreekt de hoop uit, de tijden spoedig ten gunste zullen keeren, daar spreker anders niet weet, waar het heen moet met de finantieele toestand der gemeente. De voorzitter deelt den Raad mede dat door hem. als Hoofd der Politie eenige ver- ordeningen zijn uitgevaardigd betreffende sa menscholingen en het verbod van zich na 12 uur 's nachts op den openbaren weg te bevinden. Met leedwezen was spreker verplicht hiertoe over te gaan. Tevens wordt door spreker me degedeeld dat de wet voorschrijft dat de ge nomen maatregelen' door het Hoofd der Politie door den Raad bekrachtigd moeten worden. Spreker uit den wensch, dat de genomen maat regelen zeer spoedig zullen kunnen vervallen. Door B. en W. wordt voorgesteld de" prijs van het kachelgas te verlagen van 6 op 5 cent ingevolge een voorstel der Gascommissie, zulks ingaande op 1 October a.s. De voorzit ter deelt mede, dat de commissie hiertoe aan leiding heeft gevonden op grond van de gun stig verkregen resultaten, gezien het steeds toenemende verbruik hiervan. Dit verbruik heeft verleden jaar een winst opgeleverd van f 1000.— Spreker..zegt, dat het vele menschen aange namer zou zijn indien het gewone gas met 1 cent werd verlaagd, doch dit is niet moge lijk. Tevens moet deze verlaging beschouwd wor den als een soort reclame, daar meerdere men schen ertoe zullen gaan tot het gebruik ervan. Spreker vervolgt, dat reeds in drie gemeenten het voorstel verworpen is, zoodat de behande ling van het voorstel slechts pro forma is. De heer Zut merkt op, dat het dan zeer ge makkelijk voor de Raadsleden is, indien het zoo voor hen ligt, daar er nu toch niets meer aan te doen is. De heer Duijvis kan niet meegaan met "de verlaging, wel indien het eene algemeene ver laging betrof. Nu wil spreker "het risico niet dragen, dat door deze verlaging de winst van f 1000.— kleiner zou kunnen worden. De voorz. hierkt op dat indien er geen gaskachel-, gas verkrijgbaar was, zouden de ontvangsten f 100a minder hebben bedragen. In het; Electrisch be drijf komen toch eveneens verschillende prijzen, voor zooals voor licht en voor karcht. Er moet thans getracht worden om door prijsverlaging eep grooter verbruik te verkrijgen, waardoor grootere winst ontstaat. De heer Duijvis zegt dat dit gas niet ten goede komt voor de industrie. De heer Ootjers zegt, dat het er niet om gaatj om de verbruikers van dit gas een buitenkansje» te bezorgen door de verlaging, doch het gaat er om eene grootere omzet van het gas te verkrijgen, waardoor de winst belangrijker grooter wordt en wellicht hierdoor in de toekomst het gewone gas verlaagd zou kunnen worden. De Voorz-. maakt de opmerking, dat door velen wordt gedacht dat het gaskachelgas meer voor, de meerbemiddelden is, doch dit is niet juist, daar een gaskachel net zoo goedkoop of net zoo duur is als een gewone kachel. De heer Kooij is niet tegen het voorstel, doch zou het gewone gas ook willen verlagen. Spreke^ heeft meerdere malen aangedrongen op éen bedrijf, vooral daar het electra steeds grootere omzet krijgt, Spr zau 'thans de prijs van het electra zoo willen houden en het gas nu eens verlagen. Het electra heeft thans een winst van f 7000, waaruit dan du gasverlaging zou kunnen worden bestreden. De voorz.zegt dat het electra niet goedkooper s als het gas, doch het is veel gemakkelijker. Spr., is de vergoeding van de assistente tot 15 Sept. zegt dat er niet één fabriek is die met winst werkfl op zich wilt nemen, 'hetwelk intusschen door en juist daarom wordt er met kracht op aange- genoemd bestuur goedgevonden is. I drongen om door het gaskachelgas het verlies levens deelt spr. mede, dat met 1 Januari kleiner te maken. Spr. merkt op, dat in de gemeen- a.s. B. erf W. met een voorstel zullen kome'nj schappelijke regeling ieder bedrijf afzonderlijk staat voor een vaste aanstelling. J met dien verstande dat het eene bedrijf het andere Aldus wordt besloten B. en W. stellen den Raad voor over te gaan tot aankoop van rechtgevend goed ten be drage van f 2200. Hiervoor zullen worden gekocht Certif Ho rnet contanten mag helpen, doch het bedrijf is een zeer voorzichtige handelszaak. Men moet ook niet spreken van verlies bij een eventueele verlaging doch van een mindere ontvangst. Indien de gewone gasprijs verlaagd wordt met 1 cent, zal dit ver-

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3