I De Feesten der vijf Y's. II I FEUILLETON De Wenteltrap Plaatselijk Nieuws Geen betrouwbaar weer. De inzet goed. Zondagmiddag heel wat publiek en uitnemend dreigend weer, dat zich goed hield tot den avond. Toen waren ae wedstrijden gehouden en de prijzen gewonnen. Van de hondendemonstratie hebben wij het meest genoten. Bewonderenswaardig zijn die schrandere dieren afgericht, die absoluut niet toelaten dat een vagebond een fiets lapt, een. deil ontvlucht en voor lekkere beetjes den neus optrekt. Voor het redden van een drenket- presentfeert hij zijn staart of biedt hij zijn hals band aan. Schitterend. Maar eerst de uitslag van de motorwedstrijden. De Motorwedstrijden. Voor den hinderniswedstrijd voor lichte en zware motoren hadden een twintigtal deel nemers zich opgegeven. Voor den aanvang snorden de motoren over het veld en werden verschillende hindernissen geprobeerd. De be kende merken der motoren zooals Indian Har Ley Davidson, Excelsior, Henderson, Triumph, A.C.E., F. N„ Gillet, James etc. waren in ruime mate ingeschreven. Om half drie werd het sein gegeven voor de deelnemers om een gezamenlijke rit door de gemeenten te maken, hetgeen veel bVijks langs den weg veroorzaakte. Het was een niet alledaagsch gezicht zoovele motoren achter elkaar in de dorpsstraat to hooren ronken en knallen. Om drie uur waren allen weer op het terrein en feed de eerste deelnemer af om de hin'dér nissen te nemen. De wedstrijd bestond in het rijden binnen twee cirkels, rijden over een brug, over een plank, het brengen van een glas water van de eene tafel naar de andere, rijden' tusschen 5 kegels, het opnemen van een speer en doo,i| een ring werpen dn tot slot het rijden van eerj acht-Ivo rm. De winnaars zouden zijn diegenen, die de minste strafpunten behaalden en in den kortst mogelijken tijd zouden rijden. Na verloop van een half uur betrok de lucht in die mate, dat weldra een fiksche bui zich. boven het feestterrein ontlastte. Velen der toe schouwers "zochten een schuilplaats om Ihet ergste af te wachten. Gelukkig hield de regen! niet lang aan en zochten velen hun plaats1 „langs het lijntje" weer op. Intusschen hadden vele rijders hunne be kwaamheden in het rijden getoond en was het; wonderlijk hoe enkelen de hindernissen zonder eenig wijf 1 en namen. Dour velen werd al spoedig de le prijs win naar aangewezen, ofschoon nog verschillende rijders na hem moesten uitkomen, doch deze; rijder blonk veïre boven de anderen uit, zoo wel wat betrof het nemen van hindernissen en het rijden in den kortsten tijd. Na afloop van dezen wedstrijd was het ringsteken voor dames, gezeten op de duozit ting der motors. Ook hiervoor bleek veel anima te bestaan, daar een 15-tal paren zich hiervoor opgege ven hadden. Voor de meeste dames bleekhet een groote kunst te zijn een ring te kunnen bemachtigen, pok hierbij' waren enkele deelneemsters de uitverkorenen. Voor de .meeste 'dames bleek het duo-zitten geen nieuwtje te zijn, gezien de groote gemakkelijkheid waarmede de da- mes op de motor zaten, terwijl het terrein verre van effen was. De prijzen voor beide wedstrijden zouden, na afloop der demonstratie van de politiehon den, uitgereikt worden in T hotel „De Brede- rpde". Wat wij te zien kregen van de politiehonden, was buitengewoon interessant. Deze demon stratie, welke gehouden werd onder goedkeu ring van den Nederlandschen Bond stond ge heel Onder leiding van den heer Leuring 'te. Noord-Sc'harwoude. Genoémde 'heer Leuring, die hiertoe het initiatief genomen had, bleek een uitstekend leider, gezien de vlotte afwer king van1 'het programma. De exemplaren „Duc", eigenaar de heer S. Hoekema en „Ado" eigenaar de heer W. Schaap bleken volkomen voor hunne ttaak berekend. Hetgeen bereikt is door hunne eigenaren dwingt bewondering af. Het zou te veel van ons geëischt zijn o.m iedere oefening afzonderlijk te bespreken. Noemen wij hierom de drie afdeelingen in zijn geheel nml. Gehoorzaamheidsoefeningen1, Ver* dedigingsdiensl en last not least: het redden van een drenkeling. Vooral het laatste nummer was zeer interessant. De heer Leuring komt voor deze demon stratie zeker een woord van hulde toe. Na af loop der demonstratie begaven velen zich naar de groote zaal van den heer C. Vis, alwaar een druk gebruik gemaakt werd van de gele genheid om' een dansje te maken. De voorzitter van de V.V.V.V.V. verzocht aan de talrijke aanwezigen om de verschillende prijzen in ae vorm van kunstvoorwerpen aan de winsters en winnaars te kunnen uitreiken. Allereerst werden uitgereikt de prijzen aan de dames-prijswinsters van het ringsteken. De uitslag luidt als volgt: le prijs Mej. A. van Giezeri te Alkmaar. Motorrijder de heer Kager. 2e prijs Mej. Mulder. Motorrijder de 'heer C. Zoon. 3e prijs Mej. Gr. de Wit. Motorrijder de heer J. Strijbis. 4e prijs Mej. Vlug. Motorrijder 'de Iheer Bregman. 5e prijs Mej. A. Kreuger. Motorrijder de heer Koelemeij. Vervolgens werden de prijzen uitgereikt aan de winners van den hinderniswedstrijd. Afdeeling zware motoren. le prijs de heer J. G. Nieuwland te Burger brug. 2e prijs de heer R. Schuit uit Egmond a.d.f Hoef. 3e prijs de heer C. Keizer te. Texlel. Afdeeling lichte motoren. le prijs de heer J. H. Erkamp te Zuid- Scharwoude. 2e prijs de heer J. Spaans te Barsingerhom., Hierna verbreidde de menigte zich over de diverse gelegenheden van dans- en ker misvermaak en duurde de vreugde tot laat hi den nacht voort. Maandag. 's Namiddags half drie was de samenkomst der kinderen, die deel zouden nemen aan de wedstrijden op het feestterrein. Een vriendelijk zonnetje bescheen al die vroolijke gezichten en ieder kind verkeerde in spanning om een prijsje te kunnen bemach tigen. De verschillende jury's hadden de han den vol om allen hunne plaatsen aan te wij zen. Het was aardig te zien hoe vele kleintjes zich inspanden bij de verschillende wedstrijden. De regeling was als altijd uitstekend. 'Nat afloop trok men in optocht naar de groote zaal van den heer C. Vis, alwaar de prijsuit- Dinsdagsmorgens doorzocht de detective den tuin, maar hij vond niets, 's Middags verdween hij en het was laat, toen hij 's avonds terug, kwam. Hij zei dat hij den volgenden dag naar de stad terug moest en sprak miet Halsey en. Alex af, dat zij het huis zouden bewaken. Liddy kwam 's Woensdagsmorgens bij mij met haar schort in de hoogte als een zak! en een uitdrukking van deugdzame woede op haar gezicht. Het was de dag dart Thomas begraven werd en Alex en ik waren, in de tuin bloemen voor hem aan 't afsnijden. Liddy is nooit zoo gelukkig, dat wanneer ze treurig kan doen en niu zette ze een hanglip, maar er was een triomfantelijke uitdrukking in haar oogen. „Ik heb altijd wel gezegd dat er onder onze neus een heeleboel gebeurde, dat we niet konden zien", zei ze, terwijl ze mij haar, schort tpestak. „Ik kijk niet met m'n neus", zei ik. „Wat heb je daar?" Liddy duwde een half dozijn garaniumpotten op zij en op de open plek die daardoor ont- stond, legde ze de inhoud van haar schort een handvol papiersnippers. Alex was opzij gegaan, maar ik zag, dat hij nieuwsgierig naai; haar keek. „Wacht eens even, Liddy", zei ik „heb je de prullemand in de bibliotheek weer doorge zocht?" Liddy rangschikte de papiertjes met een han digheid van iemand die het meer gedaan heeft en gaf geen antwoord. „Is het nooit bij je opgekomen", ging ik voort, terwijl ik mijn hand op de stukjes pa pier legde, dat menschen ,die hun brieven ver scheuren, dat juist doen, omdat ze niet willen dat een ander ze leest?" „Als ze er zich niet voor schaamden zou den ze er zich niet zooveel moeite voor ge ven, juffrouw Rachel", zei Liddy eigenwijs. „Bovendien, nu er iederen dag zulke vreemde dingen gebeuren, beschouw ik het als mijm plicht. Als u het niet lezen wilt en er werkt van maakt, geef ik het aan dien Jamieson en dan wed ik dat hij vandaag niet naar de stad terug gaat". Toen begon ik anders te denken, Als de s-tukjes papier iets met den moord en de rest te maken hadden, behoefde ik me er ook niet druk te maken of het eigenlijk wel netjes was ze te lezen. Dus Liddy rangschikte de stukjes, zoo als een kind dat een puzzle legt en ze deed het met, evenveel enthousiasme. Toen ze klaar was ging ze op zij en liet het mij Lezen. „Woensdagavond negen uur. Brug", las ik hardop. Toen merkte ik dat Alex naar ons keek en keerde mij om naar Liddy. „Wat gaat het ons eigenlijk aan?" zei ik. Liddy was boos. Ze wilde me wat zeggen, toen ik de stukjes opraapte en de serre uitging. „Vertel me eens", zei ik even Later, „waarom je Alex in vertrouwen hebt genomen? Hij is lang niet dom en heeft 't natuurlijk goed ont houden. Je hebt het zeker ook in de keuken laten zien, en in plaats van mij de kans te ge ven om vanavond stilletjes bij de brug te gaan kijken, om te zien, wie er zijn, zal het heelé huishouden er wel in optocht heen gaan." „Niemand weet er iets van", zei Liddy be deesd. „Ik heb het gevonden in de prulle mand in de kleedkamer van juffrouw Gertrude. Kijk u eens op den achterkant". Ik keerde een paar sïlippefs om, endaar stond waarempel de naam van de Handelsbank! ip gedrukt. Dus Gertrude zou Jack Bailly dien avond bij de brug ontmoeten. En ik dacht nogal dat hij ziek was. Het pleitte niet erg voor zijn onsdhuld, dat hij zoo het dag-j licht en de familie van zijn meisje vermeed. Ik besloot om in ieder geval 's avonds zelf naar de brug toe te gaan en ik stemde toe. „Ik begin nu meer waarde te hechten aan bet verhaal van dokter Sewart", vei hij, „nu ik dat adres in de zak van Thomas heb ge vonden. Het maakte ook waarschijnlijk dat reiking plaats vond. De heer Ootjers had ook hier een zware taak om zich verstaanbaar te maken en make© gebruik van een scheepsroeper om de nameip der prijswinsters en -winners te kunnen af roepen. Uit een keur van prijzen mocht leder op, zijn beurt zijne keus doen en vele kindertjes verlieten het podium, trotsch op hunne buit. De uitslag was als volgt: Vlaggeloop voor meisjes .leeftijd 6 jaar: he pr. Nellie van Dam, 2e prijs Emmy Rij,-; per, 3e prijs Aagje de Wit, 4e prijs Geertine Bruin, 5e urijs Mientje Kamp, 6e prijs Hanini» van Loo. Hinken voor meisjes, leeftijd 7 jaar: le prijs Marietje Ootjers, 2e prijs G. Hooge- boom, 3e prijs A. Jonker. Balvangen voor meisjes, leeftijd 8 jaar: le prijs G. Wit, 2e prijs Aafje van Dam Touwtjespringen voor meisjes, leeftijd 9 jr le prijs Janne Heertjes, 2e prijs M. Hiooge boom. Balwedloop voor meisjes, leeftijd 10 jaar: le prijs B. Bakkum, 2e prijs Gr. Muldev 3e prijs Marie Bakker. Evenwichtsoefeningen voor meisjes 11 jaar: le prijs Trien Nap, 2e prijs M. Kroon, 3e prijs Marie Beenken. Oefeningen met het lange springtouw voor meisjes leeftijd 12 jaar. le prijs A. Blankendaal. Balwerpen voo,r jongens leeftijd 6 jaar. Ie prijs H. v. d. Veer, 2e prijs H. G. Brum 3e prijs Th. Kuilboer. Loopen op handen en voeten voor jongens 'leeftijd 7 jaar. Ie prijs J. Tauber, 2e prijs G. Borst. Vlaggeloop voor jongens leeftijd 8 jaar le prijs Jn. Kostelijk, 2e prijs K. Brui». 3e prijs Cor Kroon. Evenwichtsoefeningen voor jongens leeftijd 9 jaar; le prijs Jb. v. Hoüt, 2e prijs J. Yff, 3e prijs, Fr. Hink. Stokworstelen voor jongens leeftijd 10 jr.- le prijs R. Tauber (bij loting) 2e prijs Jn, Moeijes. Hordenloop voor jongens leeftijd 11 jaar le prijs S. Pranger, 2e prijs Jn. Schrieken 3e prijs Jn. Jansen, 4e prijs K. Wagenmaker, 5e prijs J. Klinkert. Ilindernisbaan voor jongens leeftijd 12 jr., Ie prijs P. Schrieken, 2e prijs H. Slooves. 3e prijs P. Sneekes, 4e prijs C. Bruin, 5e prijs Jn. Slakman. Het feestprogramma vermelde voorts het optreden van Louis Contran des avonds 8 uur in „Het Huis de Brederode". Velen hadden zich een gang naar de feest zaal getroost en niemand zal hiervan spijt heb ben gehad. De heer Contran voor de meesten geen on bekende, oogstte vele lauweren met zijn uit breid repertoire. Noemen we hiervan: „De, Oud-Koloniaal, de Theater-revue, Moeders ver jaardag, de Zonderlinge Familieverwikkeling en niet te vergeten de bekende melodiën Va lencia en Barcelona, die door allen dapper werden meegezongen. De heer Contran bleek tevens een uitstekend conferencier en vele. malen daverde de zaal van de orgineele witzen. DE STAKING. Oveieenkomstig de uitslag van de gehouden ver gadering der stakers is Zaterdagmorgen als gevolg van de persoonlijke oproeping door den Koophandel gedaan slechts een der stakers aan het werk ge gaan. Voor zoover we kunnen nagaan is de stem ming onder de stakers uitstekend en zijn* ze ervan overtuigd, dat door het blijven aannemen van een zoodanige houding de beëindiging van het conflict meer en meer nabij komt. Wat we trouwens wel verwacht hadden, zullen ze nooit medewerken aan een oplossing, waarbiji een aantal stakers het slachtoffer wordt. Er is dus weei een nieuw stadium ingetreden en rijst'- nu de vraag wat de werkgevers zullen doen. Zal dc vastheid der arbeiders tot gevolg hebben, dan aan den wensch van de hoofdbestuurders vol- daap woidt om een bespreking te houden met de ■«ledenvergadering van Koophandel of zal thans wor den overgegaan tot het aanstellen van een grooter aantal nieuwe krachten, daarbij aanvaardende ille moeilijkheden, die daarvan het gevolg moeten zijn. i De komende week zal naar we vermoeden, wel I jneer nieuws brengen. Zooals de toestand thans is, kan die niet blijven. Werkdagen van 12 en 13 uur, zooals die deze weeki I meermalen voorkwamen zijn natuurlijk niet vol te houden. 1 1 I, Leden van het hoofdbestuur zullen vanaf heden dagelijks aanwezig zijn. Ze zijn steeds bereid op de grondslag van (ty (bemiddelingsvoorstellen van oud Minister Der Vries besprekingen te houden en zijn ervan over-, tuigd dat op die wijze zèer goed een bevredigende oplossing te krijgen is. (Ons Blad.) - BROEK OP LANGENDIJK. Door het bestuur van de tuinbouwvereeniging „De Groentecultuur" alhier is de volgende circu laire aan de leden gezonden: £Iet Bestuur van de Tuinbouwvereeniging „De Groentecultuur", kennis genomen hebbende van 'het feit, dat thans door de omstandigheden een zeer gunstige gelegenheid geboden wordt om met het ongetwijfeld door ons allen afgekeurde fooienstel sel geheel té1 breken, wendt zich bij dezen tot u als leden van bovengenoemde vereeniging, met het dringend verzoek, voortaan in geen enkelen vorm fooien Aan te bieden. Het geven van fooien brengt de arbeiders in ver zoeking dingen te doen die hun verboden zijn. Het verzoekt daarom ieder lid, in wiens tegen woordigheid een fooi, in welken vorm ook, wordt gegeven, daarover direct een afkeurend oordeel uit te spreken. Hoepnde dat een ieder zal medewerken, dit zoo verderfelijke stelsel te doen verdwijnen. de vrouw met 'het kind en de vrouw die op straat ruzie met Armstrong had, dezelfde zijn. Het kan wel zijn, dat Thomas iets wist, dat nu niet bepaald pleitte voor den vermoorden! man en dat hij uit een soort aanhankelijkheid' voor de familie voor zic'h wilde houden. En1 dan komt die geschiedenis van de vrouw, bij het raam van het speelzaaltje ook in heel ander licht te staan. Warner bracht ons met den auto naar Rich field. Het wa% een heel eind met den trein, maar door overal de kortste wegen te nemen, waren we er nogal gauw. Het was een aardig stadje, aan de rivier en op een heuvel zag: ik 'het groote huis van de familie Morton lig gen, waar Halsey en Gertrude tot den avond van den moord gelogeerd 'hadden. Die Olmstraat was vrijwel de eenige straat en we vonden het nummer veertien gemakke lijk. Het was een klein wit huisje, een beetje vervallen, maar allesbehalve schilderachtig, met een laag raam en een soort van terras, niet meer dan een 30 centimeter boven het stukje tuin. Er stond een kinderwagen op 'het pad en bij een schommel opzij werd heftig ge kibbeld door drie kleine kinderen; een jonge vrouw met een vriendelijk gezicht probeerde hen te kalmeeren. Toen ze ons zag deed ze vlug haar schort af en kwam naar ons toe. „Goeden middag", zei ik. Jamieson'nam zijn! hoed af zonder iets te zeggen. „Ik kwam infor- meeren naar Lucien Wallace". „Ik ben Mij dat u gekomen is", zei ze. Hoewel hij met de andere kinderen speelt, geloof ik toch dat het ventje zich een beetjei eenzaam voelt. Wij 'dachten dat zijn moeder vandaag misschien zou komen". Jamieson mengde zich in het gesprek. „Is u juffrouw Taete?" Hoe ter wereld wist diie detective dat nu weer? „Ja, meneer". „Juffrouw Tate, we wilden graag eenige in lichtingen van u hebben. Misschien in huis. „Komt u binnen", zei ze gastvrij. En even later zaten we in he; kleine kamertje Juf vrouw Tate zat met haar handen in haar schoot en voelde zich blijkbaar niet erg ot> Nieuwstijdingen Een berucht inbreker. In de laatste jaren werden herhaaldelijk, brandkasten in de gemeente Eindhoven open gebroken en andere diefstallen met braak ge pleegd. De recherche deed- haar uiterste best de daders te pakken te krijgen en had hierbij) dan ook bepaalde personen op 't oog. Verschil-; lende malen deed de commissaris verdachten arresteeren, doch daar de ontvreemde gelden niet te vinden, althans niet terug te herkennen waren, moesten zij steeds weder in vrijheid wor-, den gesteld. Toch bleek dat men zich niet vergistte in de daders, zegt 'het „Eind. Dgbl." Dit, voorjaar toch werden eenige personen aan-, gehouden, terzake een gepleegde diefstal met braak te Veldhoven, welk feit juist verleden week voor de rechtbank 'te Den Bosch is be-, recht. De voornaamste verdachte zekere P. de B„ wonende te Oss, bleef echter steeds doop de mazen van het net heenglijden. Op last, van den commissaris had echter de inspec- Leur der recherche Giezen opdracht gekregen( dezen man zijn gangen te doen nagaan, zoop dra hij zich te Eindhoven vertoonde. Deze wiees hiervoor de rechercheurs van den Broek, en Baken aan, die met.taaie volharding zich, haar gemak. „Hoe lang is Lucien al hier?" vroeg Ja mieson. „Verléden Vfijdag is 'het een week geweest Zijn moeder heeft een week voor hem voorpit betaald; verder nog niets". „Was Ihij ziek toen hij hier kwam?" „Neen, meneer ,niet bepaald ziek. Hij was nog wat zwak, omdat 'hij typhus gehad had zei ze, maar hij knapt erg goed op". „Wilt u mij ihet adres en den naam van zijn moeder zeggen." „Dat is het nu juist", zei de vrouw. „Ze zeide dat ze juffrouw Wallace heette, maar geen adres 'had. Ze vertelde dat ze in een wa renhuis werkte en niet voldoende op het kind kon passen, en dat hij frissche lucht en melk) moest hebben. Ik heb zelf drie kinderen en; nog een er bij gaf me niet zooveel drukte, maar ik wou dat ze zijn kostgeld maar betaal de". „Zei zé ook welk warenhuis het was?" „Neen, mijnheer,, maar de kleeren van de jongen kwamen allemaal vain King. Hij heeft veel te mooie kleeren voor 'hier buiten." Opeens hoorden we geschreeuw en gegil bij de voordeur en gestamp van de kinderen. Toen kwamen er een jongen en een meisje de kamer in, paardje spelend met een wasch- lijn als leidsel, en de „koetsier" -was een lach ende jongen van ongeveer zeven jaar in een bruin linnen pak met koperen knoopón. Deze kleine trok dadelijk mijn aandacht: het was een knap kind en hoewel er nog wel aan heim te zien was dat hij' kort geleden ziek was geweest, zag hij er nu toch tamelijk ge zond uit". „Ho," riep hij. „Ho Flinders". 1 Jamieson lokte hem naar zich toe door hem een geel met blauw gestreept potlood voor 4e houden. t' I ..Ziezoo", zei hij, toen de jongen het pot lood gepakt had en bezig was het op den manchet van den detective te probeerea „ziezoo ik wed dat jij niet eens weet hoe je heet". „Wel waar", zei de jongen. „Lucien Wal lace". (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2