de liefdes-verhouding tusschen een aan de universiteit te Heidelberg studeerende prins en een aardig meisjeeen Hef de, die niet duren kan, omdat eein vorst andere verplich tingen heeft. Wie dit, immer nog zijn charme behoudende tooneelstuk in een zeer goede ver tooning wil .zien, ga Zondag a.s. naar „Het Gulden Vlies". Voor Maandag en Dinsdag staat „Blanke Ballast" op het reportoire. Eigenlijk behoefden wij over dit wereldberoemd stuk niets meer te 'schrijven, want voor ons persoonlijk kunnen wij niet indenken, dat er menschen zijn, die hiervan niet gehoord of gelezen hebben. Voor degenen die hiervan niet op de hoogte zijn, willen we in 't kort nog eenige bijzonderheden mededeeien. Blanke Ballast (White Cargo) is een spel uit de tropen in 3 bedr. (6 tafr.) door Leon Gordon naar de novelle Hell's Play ground door Vare Simonton. Vertaling E. Ha genaar. Alleen het feit, dat Blanke Ballast meer dan 200 maal in het afgeloopen seizoen- is opgevoerd, zegt al.meer dan genoeg. „De Tijd" schrijft o.m.: Dit Tooneelstuk- is door het „Nieuwe Ned. Tooneel" op zoo- buitengewoon innerlijk-sterke en ontroerende wijze gespeeld, dat deze vertooning een der glanspunten zal. zijn van dit seizoen.... groot, diep en breed van spel, van dit hard werkende, ernstig willend gezelschap, dat ons verbaasd doet staan over zijn arbeid in weinige maanden. „li-et Vaderland": De menschen waren zoo onder den indruk van het mooie spel, dat het applaus aan het slot veel van een geestdriftige ovatie had. In de in dit blad aangekondigde advertentie staat voorts aangekondigd, dat mem voor alle daarin genoemde voorstellingen reeds vanaf Zaterdag 22 Augustus kaarten kan bekomen! en plaats kan bespreken. Woensdag 26 Aug. wordt „Huwelijksjachl" (Lottelene) opgevoerd, een geestig blijspel door Leo Lenz met Mevr. Jacq. Rooyaards-Sandberg als gast. „De Tijd" schrijft: Fragiel als Saksisch aar dewerkbarok als het unieke stadsgezicht der Dresdener Brühlische terrassen. Een lief desspel, dat men moet gaan zien, zoo vol be koring, zoo; vol kleur en gratie, zoo schèlmsch en blij, als de porceleinen figuurtjes, waarvoor Irminger aan koning Adolf de ontwerpen le verde. Eeni vertooniing, die weldra een zilveren jubileum viert. En tenslotte op Dinsdag 27 Augustus een echt, wat je noemt kermisstuk, n.l. Nummer Zeventien of de noodlottige gelijkenis, een blij spel in drie bedrijven van. Carl. Rösselr bewerkt door Herman Heijermajns. Een avond om te gieren van het lachen. Een klucht vol van grappige verwikkelingen en komische situa- tisch. Wil m-en eens eein, lollige avond hebben, dan moet men dit gaan zien. Voor de volgende avonden wordt het programma nader bekend gemaakt. Wij twijfelen er evenwel niet aan of de schouwburg „Het Gulden Vlies", van den heer Mooy zal evenals het vorige jaar wèl meerder keeren uitverkocht raken. üiei oweHtuifigd. In een niet te noemen dorpske „om dei Noord" hadden baas en knecht mot. 't. Was. eerst tamelijk onschuldig; de knecht was in vasten dienst, ei genoot als zoogenaamd emolu ment, de opbrengst van enkele sneezen g.rotnd, waarop aardappelen voor winterprovisie. Alles ging goed, doch daar kon de man zijn positie verbeteren, de arbeider n.l. Hij ging in semie-publieken dienst, liet de boeren dor- schen. Maar al liet hij den baas in den steek, niet, alzoo de piepers, alsof dat alles hem rechtens, toekwam, rooide hij de aardappels. Daar liet de baas het niet bij zitten, zond de deur waarder er op af, zonder eenig resultaat. Zoo werd het een rechtzaak, die de arbeider glans rijk verloor, 't Kwade eind komt dan achteraan, dergelijke grapjes zijn niet goedkoop, en nog wel nimmer zal de man zulke dure aardappelen, hebben gehad, want met de onkosten mee, zal elk sneesje aardappelen wel kort bij de 125 piek kosten. Dat dit een bittere harde zaak is, is vol komen begrijpelijk. Van 's mans eig-en schuld is hij blijkbaar niet overtuigd, de^a-ntonrechter heeft hem wel de kosten kunnen opleggen, maar niet 't besef van eigen schuld. Dus zint de man op vergelding. Maar hoe? Zijn voormalige baas bewoont een huis, waarvoor de arbeider een hoekje grond heeft. Alleen de publieken- weg is er tusschen. Op zekeren dag begint de arbeider palen te slaan voor 't huis van zijn voormaligen baas, groote zware palen. Met ijzerdraad en touw worden de palen verbonden en daar komt hij aangesjouwd met lange bossen bladriet. Er komt een hooge schutting büidriet, vlak voor het voorfront van zijn's vijands huis, die nu geen uitzicht heeft. Een fiksche wind waait de schutting om ver; de vrije Zaterdagmiddag Wordt er aan opgeofferd de schade aan 't hek te herstel len. Stevig en hecht staat daar op 't aardappel- akkertje het hooge rieten hek, de voormalige baas kijkt er allen dag op, de hekkebouwer- woont een vijf en twintig treden verder. Goede buurtschap is ook wat waard. Wat er om ons hoen gebeurde. BINNENLAND. Geheelonthouding vindenv we een prachtig iets, werkelijk. Toch zijn we onbaatzuchtig genoeg om' een goeden- -raad te geven aan onze medemenschelni, die bet nog niet zoo ver in de deugd van matigheid en onthouding gebracht hebben, en die raad luidt: menschen, haalt nog gauw een beetje in huis, want straks wordt ons land drooggelegd. U moet n.l. weten, dat we hier te lande een nieuwe hoffelijkheid bedacht hebbed te- genover buitenlamdsche gasten en die is, dat wij, Hollanders, tijdens hun bezoek ons zul len aanpassen aan de wetten en gebruiken van I net land onzer gasten. i Als er dus Amerikanen in ons land zijn, t-n die worden eiken dag met scheepsladingen aangevoerd dan wordt Holland droogge legd, d.w.z. van Schiedam's water. Doet een Italiaansch oorlogsschip onze ha vens aan, dan wordt het parlement naar huis- gestuurd en fungeert de heer Braat, gekleed' in zwart hemd, zoolang voor dictator. Tot die gevolgtrekkingen kwamen we ten minste toen v7e deze week van het getoethasc pel met de film „Potemkin" in ons land lazen. -Wc kennen dat cinema-product niet, heb ben het nooit gezien en spreken er dus geen' oordeel over uit. Volgens de berichten moet het een communistische propagandafilm zijn met een sterk opruiende tendenz en verboden e.a. in Frankrijk, Engeland, België, Roemenië en Duitschland, zelfs in het socialistisch bestuur de Berlijn. In het laatste geval na een aan vankelijke goedkeuring. In ons land doen we altijd erg neutralerig en we gaan daarin zoover, dat we uit puur gevoel van neutraliteit ons (maatschappelijk) dak boven het hoofd laten afbreken. Niet waar, als iemand zich uit „principe" tot zulk eeini afbraak geroepen gevoeld, dan moet zulk -ge voelen ons heilig zijn en mogen we aan geen verzet denken. „Dus" wieid de film „Potem'kini" in ons land voor zoover de drie grootste Ste den betreft goedgekeurd. Voor Amsterdam! echter dreigde gevaar, niet voor de Amsterdammers persoonlijk na tuurlijk, want als dien gevaar dreigt, dan: blijven we neutraal. Maar in Amsterdam komen een paar Engelsche oorlogsschepen up bezoek met 3000 matrozen en waqr de Engelsche overheid door een verbod er voor zorgde, dat1 de matrozen, do,or geen opruiende Russische' film bewerkt konden worden,, daar vond de Amsterdamsche politie-commissaris 't wél een beetje erg om die menschen nu in Hollands hoofdstad te laten verdreven, waarom hij aan de bioscope-exploitanten verzocht om de film tijdens het bezoek der Engelsche matroze-ij niet te laten draaien, welk „verzoek" O' verstandige b ia s co jje -exp loi tantem bereid willig werd toegestaan. Nu een van de twee: of de film heeft eeua verderfelijke strekking en dan zouden we wel eens willen weten, waarom Engelsche onderda nen wei en eigen onderdanen niet tegen fees telijk" bederf beschermd moeten worden; of de film is onschuldig althans toelaatbaar en dan zouden we wel eens willen weten wa^»wij hier in Holland met Engelsche wetten en verboden te maken hebben. Of we gaan werkelijk ook1 bij het bezoek van Amerikanen ons land droog leggen; ten pleziere van de Italiaansche gasten het parlement naar huis sturen en bij de ont vangst van roodhuiden ons hoofd met kippen- v-eeren sieren? Een paar ernstige ongevallen hebben weer slachtoffers geëischt. In Oss kwamen vier men schen, 'n moeder met drie kinderen in de vlammen der woning om; bij Kamperduin ver dronken twee jonge vrouwen. Het tragische van ongevallen is altijd die gedachte van: „als ze (we) nu eens..." dat zelfverwijt van de naaste getuigen, dat zelfverwijt misschien ook van de genen, die in een of ander verwijderd op zicht mede verantwoordelijk zijn. Dat die vier menschen in Oss b.v. verbranden moesten in 'n gelijkvloersche woning, 't Is wel tragisch en ons inziens mede oorzaak van een onprac- tischen bouw. De Hoorns.che Kantonrechter had het zeld zame voorrecht iemand te kunnen vonnissen, die niets misdaan had, maar te goed was ge weest. 't Klinkt paradoxaal, .maar het is toch zoo. De betrokken menschenvriend, een in woner uit Wielingen, had de menschen mélan ge (margarine) verkocht, waarin wel voor 16 pet. natuurboter; zat, terwijl het hoogste tae;- gestane percentage 10 pet. is. Zijn boter was dus te goed en daarom moest hij tien gulden! boete betalen. Klinkt alles heel vreemd en: oppérvlakkigi bezien zou men zulke berech ting onrecht noemen. Toch is het vonnis volkomen te verdedigen. Als de wetgever niet 'n maximum botergehalte voor mélange bepaald had, dan zou een reusachtig geknoei, ontstaan. Verkoopers zouden hun mélange aan- bevelven als „net zoo goed als natuurboter" omdat ze voor „bijna 100 pet." natuurboter zou bevatten, 'n bewering die voor den consument niet te controleenen zou zijn. Wie nu mélange koopt, wéét, dat hij marga rine o-ntvangt, die ten hoogste 10 pet. na tuurboter kan bevatten, en dus ook niet veel meer dan een prijs voor margarine mag kos ten. BUITENLAND. De Engelsche mijnwerkersstaking is aan het verloopende arbeiders hervatten in vele mij nen het werk en de leiders der stalcing, voe lende dat de teugels aan hun handen ont glippen, trachten nog op het laatste moment door ibet aanknoopen vajn onderhandelingen! eenige voordeelen te verwerven. "Dat de mijn eigenaren, nu ze zich van de overwinning ze ker kunnei achten, erg toeschietelijk zullen betoonen, valt sterk te 'betwijfelen. Regeering én mijneigenaren hebben zich in dezen lang- durigen strijd zeer hardnekkig betoond. Hun overwinning schijnt wel volkomen te zullen worden, maar toch zal hun hardnekkigheid: een beletsel blijven om een loyale medewer king der arbeiders te verkrijgen en een gezon den bedrijfsvrede te stichten. Eenige toeschie telijkheid had misschien geldelijke offers moe ten kosten, maar als ze daarmee tevreden heid onder de werkers hadden verkregen en een ijverige medewerking haar betere bedrijfs- uitkomsten, dan was zulks met eenige gelde lijke offers niet te duur betaald geweest. Weerzinwekkend is de mystificatie met het lijk van Lord Kitchener dat op een dorpskerk- hof aan de Scandinavische kust ontdekt heette te zijn en naar Engeland overgebracht. In tegenwoordigheid der polit'e is de kist geopend en.... toen bleek ze leeg ,e .ijn. Het onderzoek wees uit, dabde kis; vi: chotland was aangevoerd. De persoon, iic leze schande lijke mystificatie op touw Ik eb ezet is ver dwenen, maar wordt gezocht. Velé Europeesche en Amerikaansqhe bla den zijn met dit geval „beetgenomen". De N. R. C. ten onzent 'heeft vele kolommen aan de overbrenging van Kitchener's lijk gewijd, de processen-verbaal van- de verhor»ren opge nomen, die omtrent het vinden van het lijk tien jaar geleden, konden getuigen, enz. Spanje eischt Langer op. 't Klinkt niet mis. Met zoo'n eisch tracht tie Spaansche dictator zeker te bewijzen dat Spanje een eerste-rangs mogendheid is en dus recht heeft op een vaste raadszetel. Tang-er is de geïnternationaliseerde stad (niet omgeving) in Marokko en om den eisch kracht bij te zetten, zou Spanje het tegen ver schillende mogendheden w,o. Engeland en Frankrijk moeten opnemen. Daarom klinkt de eisch wel dwaas, vooral uit den mond van den dictator uit een land, dat niet in staat bleek om het deel van Ma rokko ,dat het ter besturing is toevertrouwd, ook werkelijk te regeeren. Hadden de Fran- schen niet geholpen, dan zou nu vermoedelijk geen Spanjaard meer op Moorschen bodem: rondloopen. In China vechten de Tsengen en Tsalngen- weer met elkaar, dat het een lieve lust is, voor Chineezen tenminste. 'Het „nationale" leger, dat den steun der Russen heeft, schijnt het niet erg goed te gaan en nu is Rusland ineens zoo vriende"- lijk geworden om te gaan „bemiddelen". Ze do-en net als andere imperialistische mo gendheden, ze stoken Zoo lang mogelijk het brandje, maar als de wind omslaat en de vlam men ui de verkeerde richting trekken, dan eerst moet er gebluscht worden. Plaatselijk Nieuws De Staking. Over de staking slechts een enkel woord. Nog steeds duurt zij voort. Er zijn op het oogenblik nog geen aanwijzingen, om te veronderstellen, dat zij binnen enkele dagen zal opgeheven wor den. Men vraagt zich dan ook zeer terecht af/ Wat zal het einde zijn?? Het is rustig, is de alge- meene opvatting. Uiterlijk, ja. Maar wij geloover, dat de betrachte zelfbeheersching ten koste van ontzaglijk veel inspanning gaat. Wij houden ons stellig overtuigd, dat de organisatie der arbeiders te veel wordt miskend. Wij bedoelen de ongani- satie alszoodanig. Wij gelooven eveneens, dat dit zich onherroepelijk zal wreken. Erkenning van ieders rechten, in de eerste plaats die van eenei organisatie, is een plicht, die het rechtvaardig heidsgevoel voorschrijft. ZUIBiSCHARWOUDtEl De barbiers hebben aan dein, Raad een ver zoek gericht om Zaterdagsavonds de klanten die om 11 uur nog in de winkel zijn te mogen afwerken. ZUID SCHARWOUDE. Mej. S. R. du Birck, telefoniste te Broek1, op Langandijk wordt in gelijke betrekking overgeplaatst naar den Haag. LANGEDIJK. Hoewel de Twuijverweg den laatsten lijd niet wordt genoemd, heeft het toch de aandacht van velen niet verloren, Ndie meenen dat deze verkeersweg tusschen St. Pancras en de Lan- gedijk verbreed -en verbeterd moet worden in het belang van een. veilig verkeer. Dinsdag middag werd de weg wederom in ooge-nschouw genomen door de Kamer van Koophandel te Alkmaar en werden op een paar punten de autobussen van de firma Kok, Tuinplan en Wili ken .naast elkaar geplaatst om te passeere-ni. Wij verwachten, gezien deze proeven', dat de Kamer van Koophandel wel verder stap pen zal doen totdaadwerkelijke verbetering van dezen weg. NOORDiSCHARWOUDEl Thans is uitgekomen het verslag omtrent den toestand en de exploitatie der Licht bedrijven over 1925*. Wat het gasverbruik betreft, dit is bevredigend' gestegen, n.m. met 46306 M3., dit is ca. 7%j Dit aantal kub. :M. is te verdoelen als volgt: ge woon gas meer 9307 M3., muntgas 10412 M3., industriegas 2352 M3., kachelgas 24235 M3. Die totaalkósten voor het plaatsen van den gas-, houder te tit.' Pancras bedragen f 6844.69i/2. De regeering heeft toegestemd in terugbeta ling van de voorschotten, aan het C. V. B. op de kolen-prijzen in de oolrogsjaren. Tevens wor den terugbetaald de geilden, gestort voor de hier voor gevoerde actie verhoogd met 5'°/o rente -o- taal f2527.75. De financieele resultaten waren minde' g-.i-j- stig door het dalea ier prijzen voor de bijproduc ten. Het buizennet werd met 585 M. uitgebreid en bedraagt de lengte thans 18100 M- De gaslevering in 1925 was 806360 M3. Licht- én kookgas 443366 M3. of 54.98%, muntgas 227233 M3. of 28.18%, industriegas 10889 kub. M. of 1.35%, verwarmingsgas 35832 M3. of 1.77 pC-'t-, fabrieks en dienstwoningen 33458 %3. of 4.15%, verlies 41302 kub. M. of 5.12%. De grootste etmaalproductie was 3290 M3. op 2£ Dec. de kleinste 1630 M3. op 12 Juni. De grootste etmaalaflevering 2850 M3. op 14 Der. de kleinste 1720 M3. op 14 Juni. Het aantal verbruikers vermeerderde met 26 en steeg tot 2197, waarvan 1443 licht- en kook gas, 698 muntgas, 9 industriegas, en 50 ver warmingsgas. Ee gasprijzen bleven het geheele jaar gehand haafd op 13 cent voor licht- en kookgas, 14 et,, voor muntgas, 10 cent voor, industriegas en 6 'tit voor verwarmingsgas. De prijs voor de cokes liep terug van f 1.04 in 192op f 0.558 in 1925 per H.L. terwijl ook de ■indere bijproducten terug liepen. De financieele resultaten waren van dien aard dat -er een winst is gemaakt van f 1073.23 met de saldi der voorgaande jaren f981.78i/2, heeft men |e beschikken over f 2055.01 !/2- Door extra afschrijvingen op de restant voorbereidingskos- ten en buitengewone afschrijving gashouder te Sint Pancras wordt het restant van f 52.96 op de nieuwe rekening overgebracht. Wat, het elect riciteitsbeorijf betreft, hierbij werd door particulieren 21166 K.W.U. meer of bijna 12% afgenomen. Deze vermeerdering is als volgt te verdeelen: Lichtstroom 12992 K.W.U. krachtstroom 1310 K.W.U., grootstrooin 6864 K W. U. v Ingekocht werd 314303i/2 K.W.U. waarvan in 1925 werd afgeleverd: voor licht 126200 K WU of 10.15 pet., voor kracht 27083 K.W,U. of 8.62 pet., voor grootstroomverbruik 46102 K.W.U. of 14.67 pet., voor straatverlichting 56308 K W.lj of 17.91 pet., totaal 255693 K.W.U. of 81.35 pet., zoodat het verlies bedraagt 58610i/2 K.W.U. of 18.65 pet-, Waarvan het net- en ineterverlies is 28530V;. K.W.U. of 9 pet. tegen 9.9 in h©t vorig jaar. Het aantal verbruikers vermeerderde met 96, licht- en 10 krachtstroomverbruikers en bedroeg 1381 voor licht en 118 voor kracht. Het aantal motoren bedraagt 169 met een capaciteit van 385.55 P.K. De financieele resultaten waren gunstig te noemen, zoodat de winst bedraagt f7150.81, ter wijl bovendien uitbreidingen zijn gedaan tot een bedrag van f 3233.06, we fee onder gewoon onder houd gebracht zijn. Het winstsaldo, vermeerderd met de saldi van voorgaande jaren ad f2571.64, vormt een bedrag van f9722.45. De geheele administratie werd -driemaandelijks gecontroleerd door de Vereenigide Accountants kantoren te Amsterdam. NOO RDt-'S CH A R WO U DE Onze baldadige straatjeugd was Zondag avond in' actie. Ze stapten» in een auto die eenig eoogenblikken onbeheerd stond en gin gen uit rijden. Ze kwamen' niet ver. Enkele passen verder zaten ze iiru een hek dat verbo gen werd. De eigenaar vain» de auto kreeg deze met een verbogen as weer terug en moest zoo probeeren zijn woonplaats Winkel te be reiken. Uit den Omtrek - OUDE NIEDORP. Tengevolge van de binnengekomen goed keuring op de diverse plantnieln tot stichting! van een W. O. L. Polder, zal met de meeste* spoed wor,den aangevangen met de werkzaam heden. Na overleg met gecombineerde besturen is' door hef dagélijksch bestuur van de Leijer polder de watermolen met erf en schuren ver kocht aan den tegenwoordigen molenaar, te vens bewoner, "P. Mulder, voor den kapitalen som van f 400.onder beding dat levering zal plaats hebben zöodra de polder het ge heel zal kunnen missen. Begin September zal worden aangevangen met ais eerste werk het bouwen van oen be- tonbrug in den Rijtetweg. ST. PANCRAS. Dezer dagen^ zagen we bij een bouwer al hier heel wat jonge hanen in een bloemkool akker. Bij de navraag haar de bedoeling hier van, kwamen we te hoorem dat bedoelde die ren daar waren losgelaten tot verdelging van de rupsen. Voorwaar een typisch bestrijdimgs- middeel. BURGEiRBRUG, 18 Aug. Aan de Groote Sloot brandde héden af de boer derij, bewoond door 'den heer J. B. de Wit. Door het flinke optreden van de brandweer kon het nevenstaande huis bewaard blijven. Hooibroei schijnt de oorzaak te zijn. Goedkoops trein. De Nederlandsche Spoorwegen zullen een goed- koope trein laten loopen van Helder, Anna Pau low na, Sc hagen, Noordscharwoude, Heerhu- gowaard, Alkmaar en Uitgeest naar Den Haag H.S.M. en -Rotterdam Maas en terug met boottocht door de Rotterdamsehe havens met een der sa lonbooten van de Reederij „Pop Smit Co." op Donderdag 26 Augustus 1926. De verkoop der plaatskaarten, tot een beperkt aantal, vangt aan op Donderdag 19 en wordt ge sloten op Woensdag 25, Augustus 1926, des na middags 3 uur of vroeger, indien het vastgestelde aantal plaatskaarten is uitgegeven. Zij worden verkocht door bovengenoemde stations en zijn op geen andere dan de genoemde treinen geldig. Wrfrek Helder 6.42 v.m., vertrek Alkmaar 7.45, Aankomst Rotterdam Maas 10.21 v.m. Vertrek Rotterdam Maas n.m. 7.35, Aankomst Alkmaar 9.40 n.m., Aankomst Helder 10.43 Op het te Utrech botsing rieeele scl ds 1: »e Den Hi «el 72. 1 rouw V. 'rouw sto nan, die naar wien £«rd werd :n eischte jaar op. nan uit 'erd, dat Maan-daj leze vrou vaarbij a< it zij haa jaren en a zelf ui nwd was m gegaa. anderen, 1 len tuin g -en meisjt 'et kleinsi lit zoo'n ladelij k v leur en t dein kina. n geheel »rst vuil, elf over h le agenten en riepen, e getuigei en politie; - Moeder k de Poo hide steed «1 om h; and gedres dde buren de bove 'as, -dat zi lir kwam 'ngmensch 'eg waxeti. a Irutaal, nt hem te twezighcic 'ee naar h* uren uit t °ed voor t Wat m-e Acteur w deskundig ;r oordee "vervuild

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2