NIEUWE Opruiming Restanten No. 99 1MTERC.TELEPH0011 sz Zaterdag 21 Augustus 1920 86e Jaargang Revue van de Week Firma R. j. HOUWING MIENl 7 - - IEL 644 ALKMAAR WECK Inmaak-artikelen HIKE BREIJER's Spotkëopjes. NIEMEIJER'S NIEMEIJER'S UNGEDUKER COURANT Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERiSTE BL ADi BINNENLAND. 17 Augustus. (We zijn midden in den „stillen moesoti Ook in de Regeeringskeuken heerscht rust.' In afwachting vail de extra-drukke bedrijvig heid, welke welhaast gedurende vele weken zal volgen, althans.... walnneer wij niet nog maals door een crisis worden verrast, welke' generale stemming berokkend. Dit laatste is' hoogst onwijaarschijnlijk, zelfs bijna uitgesloten. In sociaal-democratische kringen wordt aan gedrongen op het goedkeuren der ratificatie van het Belgische verdrag, dat begin October door de Tweede Kamier in openbare behande ling zal komen. Overigens vond men in de jongste dagen bijzonder scherpe critiek op de gestie van het Kabinet-de Geer zoowel iin Katholieke als in SocWdem. organen. De' Haagsche briefschrijver van ,',De Tijd" publi ceerde een gesprek, dat hij heeft gevoérd mét iemand die behoorde tot degenen, die het ,,in- termezzo-iMinisterie" met genoegen aan het bestuur zagen komen, doch die thans het oogenblik zouden zegenen, waarop Mr. de' Geer en zijne ambtgenooten de portefeuilles ter beschikking zouden stellen. Van de be lasting-ontwerpen des ministers van Financiën komt volgens dezen zegsman absoluut niets' in den vorm, waarin ze thans ter tafel liggen. Over het Belgische tractaat laat hij zich iets optimistischer uit, doch laat er onmiddellijk op volgen, dat het Ministerie zich van het eventueel aftreden van Mr. van Kamebeek mocht de ratificatie worden geweigerd niets heeft aan te trekkieh't Best is nu' rustig af te wachten hetgeen de Millioenen- N-ota van Minister de- Geer, welke op Dins dag 21 September, na de opening der nieuwe zitting, bij het Lagerhuis zal worden ingediend, aan „nieuws" zal brengen. Dat het intermezzo- Kabinet een gemakkelijk zittingsjaar tegoe- moet gaat, zou ik niet gaarne durven volhou den 't Schijnt nu wel vast te staan dat wij metf ingang van 1 October a.s. dan toch verlaging der porti krijgen. Voor binnenlandsche brief kaarten tot 5 cents, voor de expresse-bestellin gen, de pakketpost, de brieven naar Oost en West. Een en ander zal de schatkist naar men schat 3 millioen twee ton kosten. Aan de verlaging der porti voor binenlandsche brie ven van eein dubbetje op 7V2 of 8 cent wordt voorloopig nog niet gedacht. Dit laatste zou Vader Staat nogmaals millioenen kosten ■verlaging tot 8 cent wordt op vier millioen' begroot) en dat blijkt dus „loekomstmu-' ziek". Eerst zal men de kat. uit den boom! zien t.a. van de verlagingen, welke 1 Octo ber zullen ingaan. De bewering, dat goed- kooper tarief steeds wordt gedekt door rui mer debiet gaat niet altijd op. Bij de Neder- landsche Spoorwegen heeft de jongste ta- liefverlaging c.a. 5.V2 millioen gulden gekost. Maar: speciaal wat de derde klasse betreft, had men de zaak veel practischer 'kunnen in richten. Men moge van de opgedane ervaring gebruik maken. Het groote werk derdletnoing van 3e Zui derzee wordt met volle kracht aangevat en doorgezet. Voor de afsluitdijk Wieringeri-Mer deblik heeft zich 'n Naamlooze Vennootschap van aannemer-firma's gevormd. Goede berichten komen van het eenvoudige >,De Ruigenhoek" in de Duinstreek bij Scheveningen waar H.M. de Koningin én) de Prinses thans vertoeven. Onze landsmoedetj is bijna geheel hersteld van den bronchitis-1 aanval, welke haar in Zwitserland aantastte.. Zij stelt zich voor op Woensdag 8 September, a-s. de plaatsing van den gedenksteen voor, het niéuwe Diaconessehuis te Utrecht bij to wonen. Het Koninklijk' bezoek aan de hoofd' stad is verschoven van 4 September op 9 October. Den lOen Augustus j.l. ontving H.M. den heer De Graeff op de „Ruigenhoek" tot het afleggen van den eed als gouverneutpge-' «eraal van Nederlandsch-Indië. Mr. De Graeff: ls thans op weg naar Insulinde en zal denj 8en September het bewind vain Mr. Fock over.-1 nemen. Prins Hendrik is via Dusseldorf, waar Z. K il. de tentoonstelling bezocht, op 17 Aug. van zijn Duitsch'e reis op het Loo teruggekeerd. Jongste personali: Den 29en a.s. zal het veertig jaar geleden zijn dat luitetnantt-generaal Muller Massis, commandant van het veldleger, officier werd. Als opvolger van dr. Slotemaker de Bruine, als h'oogleeraar in de godgeleerd heid te Utrecht is benoemd Dr. M. van Rhijn, Predikant te Groesbeek. Het Tweedei-Kam er- hd Mr. Dresselhuys is herstellend van de ern stige ziekte welke hém trof en in Den Haag teruggekeerd van verblijf in hét buitenland. Uit de jongste doodenlijst: Mr. Ph'. Fa lk en- horg, gem. secr. van Amsterdam, op 63-jarige Tuingereedschap en Tuinslang. leeftjd, Gep. Knlonel J. A. K. H. W. Vogel, oud-commandant der grenadiers en jagers, op 89-jarigen leeftijd, Den Haag. Uit de „criminalia" teek-en ik aan, dat er, in de zaak van den roofaanval bij de Boaz- bank nog weinig licht is. De bewijzen tegen den verdachte, die in arrest werd genomen, zijin in de jongste da gen eer zwakker dan sterker geworden. Zelfs liepen geruchten dat de man op vrije voeten was gesteld, welke „on dits" intusschén onjuist bleken le zijn. Te Groesbeek h'eeft een zés-ja rige knaap zijn zevenjarig neefje met een' klomp doodgeslagen. Het „bekkesnijdersbloed" liet zich' daar al heel vroeg gelden In de Haagsche Pastoors-waranda werd een brandkast ergens bezorgd. Bij onderzoek bleek zij gestolen te zijn. Twee verdachten man en vrouw werden gepakt. In de Van Merle- straat te 's Gravenhage werden de bewoners van een der huizen, terwijl zij 's nachts nis tig sliepen, door inbrekers van hun zilveren tafel gerei ontlast. In hét gehucht Spitsbergen bij Oss woedde een vreeselijke brand, waarbij een 32 -jarige vrouw en haar drie kinderen (respec tievelijk drie jaar, 18 en 3 maanden) in de vlammen zijn omgekomen. De. politie vond aanleiding ©en uitgebreid onderzoek in te 'stel len, daar er reden scheen te bestaan om te vermoeden dat een paar individuen, die om het huis zwierven, door den brand vernield, het vuur hebben aangestoken. Te Rotterdam is een zestig-jarige kassier van een notaris in hechtenis genomen. De man wordt verdacht zich ten nadeele van zijn patroon te hebben schuldig gemaakt aan. verduistering tot een bedrag van zestig mille „Cambrioleurs" wisten na halsbrekende, le vensgevaarlijke klimpartijen het kantoor van eene Chemische fabriek te Beverwijk' binnen te dringen. Zij vermeesterden een roofbuit ten bedrage van zes en zeventig cent. Te Baam wordt vermist de incasseerder van de „Prov. Utrechtscbe Electriciteits-'Maat- schappij". Verduistering schijnt de „motor" van het verdwijnen te zijn. In de hoofdstad liet een looper van een ad vertentie-bureau zijn fasch met f600.— waar de even aan zijn fiets hangen, welke tegen een stoep was gezet. Zijn verbazing over het weg- gegapt zijn van de waardevolle tasch was niet gansch begrijpelijk, Wederom tal van ongevallen. Bij Velp had eene ontsporing plaats van eein motor-trein der Geldersch-e Tramweg Mij. Enkele personen werden -ernstig gewond. Op de Lek, bij Groot Ammers is door het omslaan van een roeiboot een 16-jarige' knaap verdronken. Bij Enkhui zen woedde een extra hevig onweer. Twee boerderijen werden in asch gelegd. Op den S.trandweg te Scheveningen kwa men een motor en wielrijder in botsing. De vijftien-jarige fietser kreeg een hérschenschud- ding. Op den Rijswijkschen weg in Den Haag is een zes-jarig meisje, dat door een juffrouw op een fiets werd meegevoerd, onder een auto geraakt met doodelijk gevolg. In de Haagsche Reinkersstraat 'had 14 dezer een botsing plaats tusschen tram en motorfiets, waarbij de be stuurster en de haar vergezellende man vooral de juffrouw ernstig werd gewond. De eigenaar van een lichtreclame-fabriek aan den De Ruyterweg te Amsterdam is door aanraking met een electrische stroom öm het leven giekomen. Er waren in de afgelóopen week de diverse „avonturen" van den trein zonder rails, die tusschen Haarlem en Amsterdam in den door de regens doorweekten grond bleef steken. Uit Indië kwam tijding over nieuwe onrust op Atjeh. Bij een overval is de le Untenant' N. A. Molenaar gesneuveld. Het vuurtje van verzet schijnt in de Atjeh-buurt dus nog lang niet gebluscht te zijn De Amerikaanscbe professoren werden door het Haagsche Gemeentebestuur gracieuselijk gerecipieerd. De hooggeleerde heerén hébbén ook een bezoek gebracht aan bet Camegie- paleis en daar speciaai dé1 prachtige bibliotheek bewonderd. „Tante Pos" wórdt nju en dan over den hekel gehaald. De billijkheid vordert om te loven wanneer daartoe reden is. Welnu... Uit den vreemde kwam een briefkaart met adres „Newstraat Hollande". Ra-ra-wat-is-dat? „Tante Pos' 'wist het raadsel op te lossen. De kaart werd gepresenteerd ergens in de Haagsche Newtoristraat. En daar bleek het juiste acties te wezen. Kranig of niet BUITENLAND. 1 De Nationale Vergadering van Versailles heeft tenslotte na zeer onrustige debatten, de grondwetherzieniag inzake de oprichting van I een amortisatiekas aangenomen en wel met overweldigende meerderheid van stemmen. En Kamer en Senaat zijln nu uit elkaar gegaan tot half October, wanneer als eerste punt op de agenda de ratificatie der schuldenovereein- komsten in behandeling zal komen. Poincaré heeft het dus niet aangedurfd de kwestie der ratificatie onmiddellijk in behandeling te ne- „men wel wetende dat in de Kamer geen meer derheid zou worden gevonden voor onmiddel lijke ratificatie. De indruk in Washington ien Londen van dit uitstel was niet gunstig. En inderdaad is een nieuwe daling ingetreden van den wisselkoers, die, hoewel niet zoo snel gaan- de als de vorige dalingen even noodlottig kun- nen worden. De frank die vöor eenige weken na Poincaré's optreden 7.60 noteerde is reeds weer gedaald tot 6.78. Bijna een cent dus min der. Zeker verliest de franc bijna iederen dag enkele punten. Zkl dit proces voortduren? In dien binnen enkele weken de wisselkoers wéér het laagste niveau bereikt zal hebben, da;n wordt het de vraag of Poincaré de Kamer lot October op reces zal kunnen laten. De onrust in het land zal dan weer toenemen' en een nieuwe crisis -behoort tot de meest waarschijn lijke gevolgen. Want immers net Kabinet der Nationale Eenheid is bij lange na niet een eenheid. In den boezem der regeering berscht groote oneenigheid. Verscheidene ministers zijn tegen de ratificatie van de schuldenovereen komsten. Zij denken nog steeds dat Frankrijk zichzelf kan redden. De andere ministers ach ten het opnemen van een buitenlandsche lee ning noodzakelijk, doch zij zien' in dat deze slechts verstrekt kan worden indien Frankrijk de aangegane verplichtingen nakomt. Moge het dus op politiek gebied momenteel in Frankrijk rustig zijn, nu de Kamers op reces zijn gegaan donkere wolken pakkan zich samen aan den 'pas opgeklaarden hemel, donkere wo'lken die nieuwe moeilijkheden en nieuwe crisissen doen voorspellen. Speciaal Corsettenmagazijn ALKMAAR Mient 17 Tel. 526 vreesd behoeft te worden. Aan de traditioneele „komkommerweek!"-ram pen" heeft het de afgeloopen week waarlijk' niet ontbroken. In de eerste plaats haddert wij ,de ontzettende ontploffing in de munitie-» fabriek op het Hongaarsche eiland Czepel. Zooals in iederen komkommertijd was er eerstj sprake van honderden dooden, tenlotte ble ken alleen 32 menschen gewond te zijn. Wei wat overdreven waren de eerste berichten ge weest In Frankrijk heeft het wekélijksche spoor wegongeval bij de buitenlandsche reizigers weer wat vrees veroorzaakt. Zal het wel raadzaam' zijn ondanks den lagein wisselkbers een bezoek' te brengen aan de Lichtstad. Immers het blijft steeds een levensgevaarlijke onderneming zoo- laag er geen week zonder treinramp voorbij, gaat Zal het groote kolenconflict nog deze maand tot het verleden behooren. Ziet hier de vraag die de Britsche pers dag aan dag bezig houdt. Het memorandum -der kerkleiders werd wel iswaar tot ieders verrassing met een kleine meerderheid van stemmen verworpen, doch ondertusscben zaten deze kerkleiders, die een hoogst gewichtige rol in dit conflict blijven spelen niet stil. En het resultaat is geweest, dat de mijnwerkersleiders opnieuw naar de districten zijin gegaan om de arbeiders over te halen hun leiders mandaat te geven voor het heropenen der onderhandelingen. Men ver wacht deze week een belangrijke ontwikkeling Verwacht wordt dat tenslotte de mijnwerkers leiders de regeering zullen verzoeken eén con ferentie met de mijneigenaren bijeen te roépén. Binnen korten tijd zal de Volkenbond op nieuw bijeen komen om te beslissen over Duitschlands toetreden. Mogelijk zullen er dit maal geen moeilijkheden Ln den weg staan. Brazilië heeft zich terug getrokken en van Spanje wordt verwacht dat dit land zich zal onthouden. Duitschland zal dan kunnen toe treden tot den Bond der Naties. Het Dui^sche Rijkskabinet is in de afgeloopen week verschei dene keeren bijeen geweest doch eén défihi- tieve beslissing is iiog niet genomen. 27 Au gustus zal deze tenslotte vallen. De toestand in Mexico schijnt niet zoo ver ontrustend geweest te zijn als aanvankelijk werd gemeld. Het schijnt thans weer wat be daard te zijn zoodat voor een revolutie niet ge- Na 50 jaren. In den zomer van 1876 werd door Dr. Wal ter Bion te Zürich de eerste vacantiekolonie uitgezonden. Tegenwerking, verkeerd begrij pen en verdachtmaking ten spijt wist de brave predikant de gelden te verzamelen om 68 kin deren 14 dagen lang naar de bergen van Al- penzell te zendea. Het stekje, door tiem geplant, is in deze 50' jaar gegroeid tot een machtigen boom, die zijn beschuttende takken spreidt over het zwakke kind van letterlijk heel de beschaafde wereld. De uiterst primitieve wijze van verpleging is gevormd tot een op wetenschap en ervaring- stoelend onderdeel van de sociale hygiëne. De mannen, die het werk elders introduceer-; den: Dr. Varrentrap te Frankfort aid. Main, Edmond Cottinet te Parijs, Dr. Kops te Brussel en anderen, zij zullen wel niet meer zijn, evenmin als de stichter Bion, welke 3' Sep-, tember overleed. Ook van hen, die het mooie werk van Bion Ln Nederland voor het eerst toepasten, leeft geen meer. Naniein echter als van Dr. Cpronel te Leeuwarden, Mr. A. Ker- dijk en Dr. P. J. Barnouw te Amsterdam en G. L. Zwartendijk te .Rotterdam zijn met gou den letters aangeteekend in de geschiedenis der Nederlandsch-e Gezondheidskolonies. Nederland heeft inmiddels in vakkundige verpleging, in algemeene toepassing en weten schappelijke fundeering een plaats van betee- kenis gekregen, misschien wel de eereplaats. Was het in Zwitserland de predikant, hier in o(ns land waren het de onderwijzers, die voor ruim 25 jaren een nieuw tijdvak inluidden, een tijdvak van bloei en ontwikkeling en ge weldigen groei. Zij en daarna de heeren Dr. A. Sikkel Av.. Mr. L. N. Roodenbarg, Prof. G. Scheltema, Th. M. Ketelaar en anderen zijn de eigenlijke grondvesters van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies, in welks hujzen het buitenland de Gezond heidskolonies van Nederland komt bestudeeren oen Genootschap, dat direct of indirect den stoot gaf tot de oprichting van honderden plaatselijke vereenigingen of landelijke zuster- vereenigingen. Nu' wederom staat Nederland op den drem pel van een nieuwe periode. Er wordt krach tig gewerkt en gepropageerd 'voor de winter- verpleging, die vaak nog heilzamer is, dan die in den zomer. Nog eenige jaren van noesten arbeid en het kan ons alleen spijten, dat Dr. Bion niet heeft kunnen ervaren, hoe het kleine Neder land zijn groote gedachte weet uit te voe ren. Egmon-d aan Zee, 19 Aug. 1926. A. C, BOS.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1