NIEUWE Dinsdag 24 Augustus 1926 36 e Jaargang. Rechtzaken FEUILLETON Van één stam Uit den Omtrek. Plaatselijk Nieuws NO. 100 INTERC.TELEPHOOM 52 LANGERIJKER COURANT ARRONDISSEMENTSRECHTBANK, Zitting van Vrijdag 20 Augustus. Plat gemangeld. Een ingezetene van Uitgeest was nalatig gebleven zich aan te sluiten bij de prov. water leiding. Hij had ontheffing gevraagd, doch het bleek .dat deze niet was verleend. Méér was er niet noodig om veroordeeld te worden en de nalatige huiseigenaar werd dan ook' 2 x f5.boete of 2 x 3 dagen hechtenis op gelegd. De wet maar leer en lezetn. Een tuinbouwer te Koedijk had zich be zondigd aan de politieverordening des dorps door bagger te werpen op een openbaar voet pad dat over of langs het door heim gehuurde land liep. te laten werpen door dezelfs knecht, met name de heer Dirk Snip. De man beriep zich op de onbekendheid met de verordening, doch het spreekwoord: onwetend zondigt niet, wordt door de Kanton- toegepast en derhalve zag de tuinder zich tot f 3.boete of 2 dagen veroordeeld. Ook knock out geslagen. Alweer verscheen ëen ingezetene van Uit geest, ditmaal eens vpor de variatie een kaas- koopman, voor de rechter, omdat hij geen notitie had genomen van het verzoek der prov. waterleiding zijn perceel te laten aansluiten. De wensch was hier een bevel, zooals den' kaashandelaar bleek uit de straf f2.of 2 dagen die hem werd opgelegd. Hij was voor den bakker. Een Alkmaarsche kantoorbediende moest 'he den rekening en verantwoording afleggen voor het ernstige feit, dat hij een handwagen on beheerd had achtergelaten in den nacht van 3 Mei in de Touwslagerssteeg, waar een druk nachtverkeer schijnt te zijn. De verdachte meende geen schuld te hebben te dezer zaké. Bedoelde handkar was het eigendom van zijn vader, die ham destijds had verzocht de kar op te bergen. Hij was de opdracht vergeten en meende nu, dat hij ten dien aanzien geen wettelijke verplichting had. Na eenige deli beratie tusschen ambtenaren en Kantonrech ter kon de verdachte zijn haan victorie hoo- ren kraaien. Hij werd vrijgesproken. Daar had hij geen boodschap. De chauffeur van een vrachtauto was zoo vrijpostig geweest om het Verdnonkenoord met zijn ronkend en benzineerend monster te gaan berijden; wat in Alkmaar natuurlijk streng ver boden is. Hij meende, omdat hij vergunning had de Zaadmarkt te berijden, dat hem zulks ook op het Verdronkenoord was toegestaan. Maar hij sloeg de plank leelijk mis en werd 18). En had je daar ook veel resources? Resourses. Huib wierp zijn hoofd lachend achterover. Vermakelijkheden op de blokka de. Water en lucht en lucht en water en allq menschen aan. boord kregelig van verveling., Dan werd daar misschien veel gespeeld? - Och ja, zei Huib, schouderophalend, hij scheen zich er niet gaarne in te verdiepen», mijn eenig' verzetje was nu én dan een klein' verlof, dat ik te Kota Radja doorbracht bij mijn oudste. En dat zelfs was niet eens een grootj amusement. U weet niet, hoe vervelend dip achttien maanden'voor den jongen waren, zei- de Wolfgang, die maar niet het inquisiteursge'-1 zichUvan den voogd begreep. Nu ja, een eentonige tijd, maar daar is toch afleiding aan boord spelen bijvoorbeeld. Op Huib's gezicht kwam nu toch een trek van onrust, maar niet voor zichzelf. Waarom noemde zijn oom telkens dien hartstocht...... die hij zoo grondig haatte en' die de eeinige schaduw wierp op zijn leven. Niet hij echter, maar Wolfgang antwoordde voor hem, en alleen Huib hoorde het heescha in diens stem toen hij zeideIk heb Huib zel den. zien spelen, ielni ook zijne kameraden kla gen er over, dat hij zoo, weinig gezellig is op dat punt. Enfin, zeide Huib, met een haastige be weging van het hoofd, als zette hij dat oinder'-. derwerp ver weg, die tijd was de vervelendste Van mijn Indisch verblijf, maar hij had eenj goede zijde hij ging snel voorbij. Daarna} kwam er een gelukkige tijd; toen we samen! te Soerabaya waren. En toen heb jullie elkander daar zeker gé- heel teruggevonden en veel geluk samen ges- had, nietwaar? vroeg Lize hartelijk. - Zeker, zeide Wolfgang, en daar was een warme diepe klank in' zijn stem: Maar ik. vrees dat aan mijne zijde de grootste voor- doelen waren. Och kom, wat een voorstelling; alsof ik vr ook niet veel bij won. Maar wij doen1 M m ir M i V &"U' tot f3.— of 3 dagen veroordeeld. Het moet je maar tegen loopen. Een wegens verduistering van stofzuiger voorw. veroordeeld koopmannetje had op 't zeestrand te Bergen 'aan 'Zee met cigar etten en chocolade gevent en daar hij geen vergun ning had werd procesverbaal tegen nein op gemaakt. De man merkt op dat het hem zoo moeilijk was, op eerlijke wijze voor zijn huis gezin het onderhoud te verdienen, maar daar wordt niet naar gevraagd. De wet moet wor den nageleefd en derhalve zat de neigociant er in voor 3 gulden of 3 dagen". Na 7 jaar staatsgevaarlijk? Een te Castricum wonend landbouwer stond terecht omdat een hooiklamp op zijn erf bin nen de 10 Meter van een ander perceel dan het zijn stond. De hooiklamp stand daar on gemoeid reeds 7 jaar, maar nu had zeker een vriendelijke buurman daar aanstoot in ge vonden en nu was ons boertje de sigaar. Hij verblijdde de kantonrechter met de medeidee- ling dat de burgemeester hem nu had toege staan de klamp dit jaar niet te verplaatsen, omj- dat te controleeren werd deze belangrijke pro cedure tot a.s. week aangehouden. Murf geklopt. Een ingezetene van Schoorl, die zich tot dusver hardnekkig had verzet tegen verplichte aansluiting bij de waterleiding en dientenge- i Hierna lezing en goedkeuring der notulen. Uit de rekening block een ontvangst van f 151.90, uitgaaf f 138.70, dus voordeelig saldo groot f 13.20. De altrenende bestuursleden de heeren P. Scha- ger, J. de Vries en (M. Lauw, werden weder her kozen en deze aanvaardden wederom hun functie. Verder werd medegedeeld dat de vereen, dit jaar de zweefmolen van den heer Dirks had af gehuurd voor den prijs van f30, met vrij licht en standplaats, terwijl de molen vanaf St. Maar tensbrug gehaald en gebracht zal worden op kos- 'ten der vereeniging. Na veel bespreking en bespiegeling werd hier na het programma der feestelijkheden opgemaakt welke zullen bestaan op Maandag September voor: Jongens van 6^-9 jaar dubbele zes uit een vol spel dominé zoeken en de geheële baan op muilen te loopen. Meisjes van 69 jaar draad in een naald sta ken en een. roosje op ,een jas naaien. Jongens van 9 —13 jaar kegels op kruiwagen en hindernisbaan rijden. Meisjes van 9—13 jaar korfbalspel. D'insdag 7 September Dames van 1418 stoelendans. Jongens van 1418 jaar hemdenraee op eigen fiets. Dames van 18 jaar en ouder voetbalspel door die mededeelde dat zijn zoon had opgehouden oppositie te yoeren, terwijl de burgemeester schriftelijk had medegedeeld dat in de wo ning van de beklaagde een aanvang was ge maakt met het leggen van de leiding. De -persoon in kwestie kwam er nu af met f2.— of 2 dagen. Sluiting. volge al meermalen was gelanceerd moest ook boogjos, nu weer terecht staan. Hij was echter ongesteld Heeren vau 18 jaar en ouder zakloopen met en in zijn plaats verscheen zijn' ouden vader, j bal op een bordje. Voorts zal verzocht worden om op deze dagen j een vliegdemoustratie te geven, terwijl levens verzacht zal women de vlag op den .kerktoren j to doen uitsteken, dit ter orienteering voor de vliegeniers. De vereeniging, welke thans haar 5- jarig bestaan vierde, werd bij deze gelegenheid uit haar naamloos bestaan opgeheven en gedoopt niet aen naam: vereeniging voor veredeling van Volksvermaak, .of in 't kort V.V.V.V.V. Op de lijst welke hierna ter teekening werd aangeboden, werd staanide de vergadering tot een bedrag van f 31.50 geteekend. Hierna sluiting door den voorz. onder dank zegging. SINT PANCRAS. Vermelden we 'dit voorjaar de eerste toepas sing van een verwarmingsinstallatie voor het kwee ken, van koolplanten, wat ons aanleiding gaf hierin een ommekeer te zien in den tuin bouw, de gunstige resultaten van deze toepas sing hebben thans meerderen doen besluiten een dergelijke installatie aan te schaffen. Daarnaast heeft echter de financieele uitkomst der vroege koolbouw de tinders geleerd, dat, buitengewone omstandigheden daargelaten, als bijv. langdurige droogte in de ons omringende landen, deze teelt heden in deze de oorzaak van afwezigheid zijn. niet meer loonena genoemd kan worden. Bij ve- ST. MAARTEN Ten huize van den heer Zwakman alhier ver gaderde hel bestuur met belangstellenden ter be spreking der op de a.s. kermis alhier te houden volksfeesten. De voorz. de heer G. Bijpost opende met een welkom deze bijeenkomst en sprak zijn genoeg doening uit over de belangstelling welke, volgens voorz ..blijs geeft dat de vereen, op den goeden weg is en door haar festiviteiten de kermispret vereaelt. Gaarne had hij gezien dat het hoofd der gemeente ook door aanwezigheid blijk van belangstelling had gegeven, doch de mogelijkheid bestaat, zei voorz., dat de huiselijke omstandig- len ontwaart men aan ook het streven deze bouw m te krimpen en-door andere teelten te vervangen. Zoo zagen .we o.a. bij iemand de bakken, bestemd voor het kweeeken der planten, beplant met aard beien, welke straks 'onder glas komen te staan. Dte grootste stap iu deze richting wordt echter wel genaan door de Gebr. Kooy, welke zijn over gegaan tol: aen bouw van een of meer warenhui zen tot een gezamenlijke grootte van pl.m. 1800 ramen. Met een ooor den heer Twisk te bouwen warenhuis, zullen deze dus Lehooren tot de 'eer sten hier op het dorp. Hopelijk zal deze meerdere intensiviteit - van het bedrijf leiden tot opbloei van den tuinbouw in deze streek en tevens tot vermindering der werkeloosheid hier ter plaatse. VALKKOOG. Zondagavond vond alhier een Godsdienstoefe ning plaats, welke ,in afwijking bij de gewone Godsdienstoefeningen, werd opgeluisterd door het zingen van een 5-tal liederen door het onlangs alhier opgerichte kerkkoortje. Ik meen te mogen schrijven dat dit een goede gedachte en daad is geweest van hen Hie tot de oprichting hebben besloten en meegewerkt. De Ned. Duitsch Herv. kerk in ons Noorder kwartier kan in t algemeen niet bogen op veel bezoek eu zoo men naar passende middelen zoekt om het kerkbezoek te bevodreren, doet men een dienstig en nattig werk. Het was dan ook aan het bezoek te zien dat niet enkel preek werd'gehouden daar, gezien He andere, voorgaande diensten, velen zich ter kerke hadden begeven. De zang voldeed reeds vrij goed, en zoo ons. koortje niet, gelijk de meeste vereenigingen a'an bedanken van leden begint te lijden, kan zij, ge zien het gepresteerde, op een goede toekomst staat maken. OUDE NIED0RP. Door twee veehouders te Zijdewind is aangifte gedaan, dat onder hun vee mond en klauwzeer voorkomt niets dan den geheelen avond over /ms zelfi spreken, en ik ben zoo nieuwsgierig Hilde's zang eens te hooran. Hilde maakte een verschrikte bewging. O neen, neen, riep zij werkelijk beangst, terwijl' het blosje tot in haar hals kroop. Wat is dat nu hernam haar jotngste neef ben je voor ons verlegen en moet jij voor ëen groot gezelschap zingen. Dat zal ik nooit doen hoogstens voor een of ander liefdadig doel. Alsof er dan geen menschen komen, kort zichtig kind. Kom, je moet je juist oefenanl in klein gezelschap. Zie, met een knieval smeekj je om een iied; is dat niet voldoende, dan wil ik gaarne trachten je te vermurwen met een. kus Vlug als een hinde sproing ze nu op: O neen,, neen, riep ze weer en sloeg met-haar geparfuj- meerden zakdoek om zich heen; dan nog liever zingen Nog altijd het oude middel om iets van haar gedaan te krijgen, zeide Huib lachend, terwijl Hilde Lize verzocht haar te accompagneeren op den vleugel. Wat wil je hooren. Huib? Erlkönig. Dat zong je ook' den laatsten avond voor ik wegging. Het zal me toeklinken aD een welkom thuis, hoe melancholiek het ook! is. Ik roep de clementie in van het publiek, zeide Hilde met een fijnen blos die zulk een bekoorlijkheid gaf aan hare verlegenheid. Het is in deze kamer met die dikke meubelstoffen zoo moeilijk zingen en het lied is al zwaar genoeg voor miin stem. Lize sloeg waarschuwend eenige accooirden aan. en Hilde zoing haar lied, Wolfgang hoor de tot zijn verwondering, want hij had een hooge stem verwacht, een alt. Gedempt aar-, zeiend klonk haar stem. in den aanvang, maar toen zy door haar lied zich zelf vergat, vulden, rijk en vol, de kristalheldere klanken de ge heel e kamer. En geheel hare persoonlijkheid kwam om der. de macht der muziek in harmonie met hare zuivere stem. Zij stond naast de piano, haar gezicht gekeerd naar haar klein auditorium, maar hare oogen staarden over allen heen, in een fantastische wereld. Wolfgang kon de zijne niet meer van haar afwenden. Klaar, rein, dien NOORDgCHARWOUB®. Weer succes behaald. Zondag heeft het R. _K. Fanfarecorps „Genot Door Kunst" onder leiding van Hen, heer H. A. Maas, op het festival te Purmerend, waarbij een Maxschwedstrijd werd gehouden een Eersten prijs behaald. Dit is een.ischitterende prestatie van hét corps, daar er voor een marschwedstrijd verschillende eischen gesteld worden. 'sA von:ts werd door genoemde vereeniging een concert gegeven op het terrein van het festival, hetwelk uitmuntend is geslaagd. BROEK OP LANGENDiIJK. Danaidaat J. Drent -van Hooge veen heeft het donkerblauw waren hare wijd geopende oogen beroep naar ue Chr. Ger. Kerk alhier aangenomen. en met magische aantrekkingskracht trokken j 5 zij als Erlkönig's dochter zijn ziel naar zich meisje bewoog zich, 'het fijne blosje kwam toe. Hoe kon 'hij haar een "oogenblik minder op haar gezichtje terug en ze knipte met de -j- 1 I oogen sterker dan gewoonlijk, verlegen als ze werd ónder Huib's warme lofspraak. Heerlijk, Hilde. Waarlijk, je bent zeer voor uitgegaan in die vier jaar. Maar Hilde, hoe onzinnig zulk een talent verborgen te hpuden. Je moet je geven, je talent eischt het .vajn je. Wolfgang hield den adem in. Deze reine teedere maagdelijkheid, aan honderd banale oogen in een concertzaal tentoongesteld. Waar had de jongen zijn zinnen. Het zou een bloem in het slijk werpen. Hij herademde, toen Hilde, lieftallig het hoofd schuddende, antwoordde: Ik zou niet kunnen, Huib; ik zou flauwvallen, sterven van angst, voor ik één toon geuit had; Ik begrijp je niet, zei Huib, elk - rijp ta lent moet zich immers openbaren. Neem het mijn gul broertje niet kwalijk, nichtje, dat hij zoo bij je aandringt, ze^Wolf- gang en zijn ernst trof het meisje. Hij is im mers gewond altijd te-geven van wat hij heeft. Hij is als de harde schitterende diamant, wiens glans onvergankelijk blijft. Hij weet niets van het veel teerder samenstel van de parel, die langzaam sterft terwijl het zich als sieraad geeft. Het meisje keek, voor het eerst dien avond, oplettend naar hem. Hare wimpers fladder den. niet meer, maar met half dichtgeknepen oogleden nam ze hem op. Hij gevoeld^ zich onbehagelijk gestemd onder den blik diermeis- jesoogen en had berouw haar aandacht op zich gevestigd te hebben. Want nu zou zijn hem natuurlijk dezelfde vraag doen, die hem zoo hinderdemaar hem nog nooit zoo ha telijk zou geklonken hebben als juist van nare lippeniS Zij zeide hem! echter geen woord, zij koos zich alleen maar, als onwillekeurig, een stoel, naast hem en begon, altijd schroomvallig, met dat weeke glimlachje en het angstvallige blos je op haar gelaat, een gesprek. Zij had nog nooit gehoord, dat parels ver gankelijk waren e|n Wolfgang moest haar al wat hij wist vertellen (Wprdt vervolgd). mooi gevonden hebben dan Lize Als een riimbus vah heilige lichtende stralen scheen hare onschuld en jonkvrouwelijke kuischheid haar te omzweven. Zooals de geur van een bloem een onzicht bare wezenlijke bekoring is, zoo was dit Hilde, haar reinheid. En Wolfgang begon hare bij ziendheid te zegendr, die haar blind deed zijn, voor al het leelijke op haar levensweg, dat, zij nu achteloos voorbijging. Hoe eigenaardig blauw waren die groofe oogen. Zij deden hem denken aan een inge sloten bergmeertje, dat hij eens ontdekte in het Hoogland van Sumatera. Hij had den ge heelen dag met zijn gids een moeilijken tocht moeten maken door het gebergte, alvorens 't te bereiken. Dat meertje werd zelden bezocht,, zoo gevaarlijk en ontoegankelijk lag het tus schen steile rotsen. Een reden te meer voor Wolfgang om het te zoeken met de hulp van het oude kamponghoofd, dat alleen den weg kende. Eindelijk staande op een rotsblok, va rentakken vaneen schuivend, zag hij het ronde meertje diepbeneden zich. Rimpelloos, violet blauw, ondoorgrondelijk diep, lag het tusschen de hooge rotsen als een geheimzinnig raadsel Wij inboorlingen, noemen dit meer het Oog van den Berg, zeide de inlander. En werkelijk, in dat klare ingesloten berg water blikkend, dacht Wolfgang aan een jgroot koel maagdenoog, een effen diepte, waarvan de oppervlakte nog nooit gerimpeld was door den storm der hartstochten. Thans, in Hilde's oogen starend, dacht hij aan het verborgen diepe meertje in zijn bed van hemelhooge rotsen, en de vurige wensch kwam in hem op, dat nooit iets de reine oogen mocht verduisteren en hij moest zijn verlangen bedwingen haar toe te roepen, nu de wim(- pers als een gordijn vajn zijden franje weer voor hare oogen te laten vallen, zooals zich eens de groene varenbladen weer hadden ge schoven tusschen hem' en het bergmeer Hilde eindigde met haar lied. Nog even bleef ze doodstil staan, toen barstte Huib in een stormachtig applaus los, dat de betoovering van Hilde en.... van Wolfgang verbrak. Het

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1