NIEUWE Donderdag 20 Augustus 1920 See Jaargang. Rechtzaken FEUILLETON Uit den Omtrek. Plaatselijk Nieuws NO. 101 IWTERC.TELEPHOO» 52 LAiGEDIjyK COURANT ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van 24 Augustus. Uitspraken: Evert S., Bergen dn Christiaan G. V., Aker sloot. Ie uitlokking tot misdrijf, 2e verboden vervoer van Spiritus. Ie Vrijgesproken. 2e 6 maanden. Anth. de J., zwervend, (ged.) misdr. art. 247 W. v. S. Onderzoek hervat. Piet L., Wieringen (ged.), zedenmisdrijf, 1 iaar en 6 maaladen. Nieuwe 2aken: Het bloedige drama in de Polderkeet. Onze eerwaarde rechtbank had de Dinsdag der Alkmaarsche Kermis speciaal uitgekozen om de tragedie van jeneéer en bloed uit een der polderjongenskeetien te Wieringen volgens de regelen der juridische kunst te behandelen. Wat de zaak zelf betreft was het gesneden; koek. De verdachte putbaas, 'n stevige jonge kerel met een vuurroodie krullebol en dito 'kne vel en vanwege deze vurige kleur rooie Ger- rit geheeten, had in den avond van Zondag 10 Juli heibel gekregen met de dame waarme de hij samenleefde. Eien andere polderwerker die zich met het geval bemoeide had daarom roode Gerrit met zijn mes gestoken. Deze had daarop den man met een schop, die hij al uit voorzorg ter hand had genomen, zoo na drukkelijk op zijn hoofd getimmerd, dat het schedeldak was versplinterd, de hersens voor den- dag kwamen en de getroffene al heel, spoedig het tijdelijke met h|et eeuwige verwis;- selde. Dit allps was zeer eenvoudig, daar dq verdachte, die zich reeds ge ruimen tijd in voor arrest bevindt, het geïncrimineerde feit erkent de, maar minder eenvoudig was 't om te bel-1 wijzen dat de man, die bereids drie steken met een knipmes in hoofd en armen had gekregen, niet uit wettige zelfverdediging handelde. Om zijn schuld aan te toonen had het openbaar ministerie niet minder dan negen getuigen ge dagvaard, twee deskundigen, 1 rijksveldwach ter, de huishoudster van Rooie Gerrit en vijf polderjongens. De deskundigen gaven eenige griezelige bijzonderheden ten bpste omtrent de toestand waarin het hoofd van den versla-, gene verkeerde, bijzonderheden, die we onze lezers uit een oogpunt van goeden smaak zul len onthouden. De vrouw deelde mede hoe het conflict was ontstaan en de polderjongens ga- De Wenteltrap 37). „Neen, juffrouw ik wou alleen maar vra gen of u die ladder in de waschkelder wilde, laten staan?" „De wat?" gilde ik en had er het volgende1 oogenblik spijt van. Toen ze merkte dat haar vermoeden^ juist bleek te zijn, werd Mary- Anne doodsbleek en begon nog meer met haar oogen te draaien. „Er staat een ladder in den waschkelder, in het kanaal waardoor de wasch naar bene den gegooid -wordt, juffrouw Innes", zei ze. „Het ding zit zoo vast dat ik het niet heen of weer kan bewegen en ik wilde niet om hulp vragen voor ik er met u over gesproken had". Huichelen gaf hier niets. Het meisje wist even goed als ik, dat de ladder daar niet, hoorde. Maar ik hield mij zoo goed als ik kon. „Dus heb je de deur van den waschkelder; gisteren niet goed gesloten?" „Jawel, en ik heb den sleutel in de keu ken aan een spijker gehangen". „Maar dan heb je zeker een raam vergeten". Mary-Anne aarzelde. Ja, juffrouw", zei ze tenslotte, „ik dacht dat ik ze allemaal dicht had gedaan, maar van morgen stond er een open". Ik ging de kamer uit en liep de gang door) gevolgd door Mary-Anne. De deur boven was gegrendeld, toen ik hem open deed zag ik, dat ze de waarheid had gesproken. Er had een, ladder tegen den stal gestaan en die stond nu ln dit kanaal, met het eind geleund tegenf don muur tusschen de eerste en tweede ver dieping. I Ik keerde mij naar Mary. „Dat danken we nu aan jouw slordigheid",! Zei ik. „Als we allemaal in ons bed vermoord, ^arpn zou het jouw schuld geweest zijn". Za ri'de. „Denk er om, je mag er met g|elen woordr °ver spreken. Stuur Alex maar eens naar mij toe". Toen Alex het zag, werd hij razend van' ven verdere bijzonderheden. In een tamelijk) slap requisitoir kwalificeerde het O. M. het-, geen Gerrit was tenlaste gelegd als poging tot doodslag? en veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf. De advocaat, mr. *C. Bosman, leek er ech ter wel beter achter en was van oordeel, dat Gerrit had gehandeld uit wettige zelfverdedi ging doch in overspannen toestand de perkan 'e buiten gegaan in 'wélk geval de wet straffe loosheid verzekert. De advocaat vroeg, dus ont slag van rechtsvervolging en onmiddellijke in- vrijheidsstelling. Dit laatste evenwel werd gracieuselijk gewei gerd en de uitspraak op 14 dagen later gesteld. Het komt ons voor dat de kansen van Ger rit momenteel niet slecht staan. Het pleit na tuurlijk tegen hem, dat hij reeds is veroordeeld wegens mishandeling en kort voor het plegen van den doodslag, ook weer procesverbaal ter zake van minhandeling werd opgemaakt. VOOR DEN POLITIERECHTER. Na de pauze zette Mr. Mulder, die 's mor gens de voltallige rechtbank had gepresideerd weer een andere pet op en fungeerde nu weer als alleen rechtsprekend politierechter. Ongeweinscht bezoek in een auto-garage. Voortgezet werd de behandeling tegen tweq Iloomsche broeders zonder krenten, namelijk' 'n typograaf en efen koopman, die te zamen er» in vereeniging op 5 Juli den garagehouder Rost en diens chauffeur zouden hebben afgedroogd. Om niet in herhalingen te treden willen we maar direct zeggen dat twee getuigen absent waren. De Hoomsche deurwaarder had hen wijs gemaakt dat ze niet behoefden te verschijV nen als zij geen nieuwe dagvaarding had den ontvangen. De politierechter leielijk uit zijn humeür. Hij zelf had de vorige keer gezegd, dat de getuigen vandaag moesten terug komen en nu had die; deurwaarder het heele pandoertje weer verf- gokt. Enfin, er was niets aan te doen, de verdachten vertikten 'het te erkennen wat in, de dagvaarding stond, dus moest deze snert- zaak opnieuw worden verdaagd tot 6 Septem ber. Deafwezige getuigen worden opnieuw) gedagvaard. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK voltallig. De politierechter en z'n staf verdwenen ach ter de coulissen om even later als president met de voltallige rechtbank terug tie keeren. woede, maar toch verbeeld'e ik mij dat hij een beetje voldaan was ook. Als ik de zaak ach teraf bekijk worden mij zooveel dingen dui delijk, die ik toendertijd niet begreep. Het is nu allemaal bekend, en toch was het zoo; merkwaardig, dat mijn domheid misschien wel begrijpelijk was. i Alex keek naar beneden en trok eens aan den iadder. „Die is vast blijven-zitten", zei hij met een i grijns. „Wat een gekken, om zoo'n waar;-. schuwing achter te laten. Het eenige nadeel is, juffrouw Innes, dat ze voorloopig wel niet j terug zullen komen". I „Dat zou ik nu niet juist een ramp vin-' den", antwoordde ik. I Tot laat in den avond waren Halsey ein Alex er mee bezig. Eindelijk gelukte het hiem om de ladder naar beneden te krijgen en ze; maakten een nieuwen grendel op de deur. Ik peinsde er över of ik misschien een doodsvijH and had, die met alle geweld mijn ondergang wilde. Ik werd steeds zenuwachtiger. Liddy' had: allang den schijn van dapperheid laten varen en sliep geregeld in mijn kleedkamer op de rustbank, met een, keukenmes onder haar kus sens. Zoo was de toestand op Donderdagavond toen ik zelf een actief aandeel in de zaak kreeg HOOFDSTUK XXIII. Terwijl de stal afbrandde. Dienzelfden avond om ongeveer negen uur kwam Liddy in de huiskamer en rapporteer de dat een van de kamermeisjes twee maite nen om den hoek van den stal had zien ver'- dwijnen. Gertrude had voor zich uit zitten staren en schrok van elk geluid. 'Nu keerde,' ze zich boos naar Lilly. t „Je bent gewoon mal van zenuwachtigheid, Liddy" ,zei ze. „Wat beteekent het nu als; Eliza een paar mannen bij den stal ziet? Het zullen Warner en Alex wel geweest zijn." „Warner zit in de keuken, juffrouw", zei Liddy vol waardigheid. „En als u had door gemaakt wat ik heb ondervonden, zou u ook zenuwachtig zijn. Geeft u mij morgen maar Het is ean boer niet wijs te maken hoe eejn soldaat aan de kost komt. Een bakkersknecht uit .de Rijp, Piet v. d. K„ was bij zijn patroon weggeloopen en aan de rol gegaan. Hij had zijn centen verpierewaaid) op verschillende kermissen tot hij nog 7 piek: over had en met dit bedrag ging hij de wijde! wereld in. Maar 7 gulden laten zich niet lang piagen en weldra voelde hij de bodem van zijn platvink. Maar zijn maag vroeg om bezig- j heid en dit verzoek kon hij niet afwijzen. Hij begon nu de hotel- en pensionhouders te be werken om zijn honger en dorst te stillen en zijn vermoedie ledematen rust te geven. Een hotel en lunchroom-houder in de Spoorstraat! te Alkmaar genoot eveneens de eer tot het onderhoud des gesjochten bakkers mee te mo gen werken. Piet deelde hem mede, dat hij uitvoerder was aan een werk ten behoeve van, de watertoten te Bergen. Hij kreeg behoorlijk zijn natje en droogje, mafte als een marmot en nam nog eenige flink belegen broodjes meo naar zijn werk. 's Avonds zou hij terug ko men en afrekenen, wat hij natuurlijk schoon vergat. Dit ging een tijdje zoo door, tot hij, tenslotte terechtkwam in het hotel van den staat en heden terecht stond. Maar nu kon weer niet bewezen worden dat de lunchroomhouder bewogen was tot het ver- lenen van logies, bier en belegen boterhammet,- jes, omdat de lunchroomhouder niet dm de praatjes die hij had verkocht van uitvoerder te zijn, zich had laten beduvelen,- maar om:- dat Piet beweerd had dat hij een zekere bak kersfamilie op Assendelft zoo intiem kiende.; Zoo mankeert het altijd aan de "viool of aan de strijkstok. j Echter de pseudo-uitvoerder vaart er wel bij, want hij werd heden vrijgesproken en voor-, loopig althans, op vrije voeten gesteld. Een voorzichtig gestelde waarschuwing door de politie lijkt ons echter thans geen oven «bodige weelde Sluiting. tijd eeri avond van onbedaarlijk lachen meema ken, dnn verzuime men niet deze voorstelling te gaan bijwonen. Lag hetvoorts oorspronkelijk in de bedoeling om de laatste dagen der Alkmaarsche Kermis eenige nieuwe stukken te gaan opvoeren, hiervan is toch afgeweken, in verband met het enorma succes en de geweldig groote vraag, die de schitte rende tooneelstukken „Blanke Ballast" hebben. De vorige voorstellingen waren totaal uitver kocht en reeds nu is er zulk een reusachtige! animo voor de laatste drie voorstellingen (Vrij dag, Z iterdag en Zondag), dat wij wederom uit verkochte zalen moeten voorspellen. Wij raden dan ook een ieder, die „Blanke Ballast" nog wil len zien aan, zich ten spoedigste (de kaarten zijn voor alle dagen te verkrijgen) van kaarten te gaan voorzien. Wij wc-nschen hier tevens nog eens de aandacht ;p de abonnements-voorstellingen voor het seizoen 1926-1927 van ditzelfde gezelschap in „het Gulden Vlies" te vestigen. Voor de oningewijden zij medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt om drie voorstellingen te ge ven tegen een eenheidsprijs van f 6.60 (zaal) en f 5.60 (balcon). In deze bedragen zijn alle rech ten en de plaatsbespreking inbegrepen. Het Nieu- we Ned. Tooneel onder de eminente leiding van Louis Saalborn heeft gedurende deze kermis hare reputatie wederom schitterend gehandhaafd en wij zijn er dan ook van overtuigd, dat de abonne ments-voorstellingen (de nieuwste sucees-stukken van het nieuwe seizoen zullen worden opgevoerd) prima in orde zullen zijn. Alzoo Alkmaaxsch too- neellievend publiek, blijft vertrouwen in het ge zelschap stellen, dat tijdens den kermis door zulke prachtige voorstellingen uw vertrouwen en sympathie heeft gewonnen. De uitverkochte za len zijn daarvan de beste bewijzen. Vult dus dat inteekenbiljet ten spoedigste in en bezorgt het aan „het Gulden Vlies". Wacht niet tot den laatsfen dag. - ALKMAAR. Het „NIEUWE NED|. TOONEEL" in „Het Gulden Vlies". Men verzoekt ons mede te doelen, dat de voor stelling van „Nummer Zeventien" op Donderdag acs., zal gegeven worden in de oorspronkelijke bezetting, dus met alle eerste krachten van het gezelschap in de hoofdrollen. Wil men dus van een uitstekende vertolking genieten en tegelijker- een maand loon, juffrouw Ra,chel ik ga naar mijn zuster". „Goed", zei ik tot haar duidelijke verbazing., „Ik za! je een cheque geven en Warner kan, je met den auto naar den' middagtrein brefn(- gen. Liddy's gezicht was grappig om te zien. „Je zult het wel gezellig hebben bij je zus* ter", ging ik voort. „Ze heeft immers vijf kin deren is 't niet.?" „Wel ja", zei Liddy, en barstte plotseling in tranen uit. „Mooie manier om me na al die jaren weg te sturen en uw nieuwte sjaal is, nog maar half af en niemand weet precies hoe warm u uw badwater wilt hebben". „Dan wordt het tijd dat ik eens voor mijn eigen bad leer zorgen", ik breide rustig door. Maar Gertrude stond op en legde haar armi op Liddy's schouder. „Jullie zijn een paar malle kinderen", zei ze kalmeerend. „Langer dan een uur kun je immers toch niet buiten elkaar. Dus wees hu maar zoet en houdt op met kibbelen. Liddy ga naar boven en maak Tante's kamer in orde. Ze gaat vanavond vroeg naar bed." Toen Liddy weg was dacht ik pas goed na, over de mannen bij den stal en ik werd er meer en meer ongerust over Halsey was doel loos aan 't spelen in de biljartkamer en 'ik riep hem. „Halsey", zei ik, toen hij binnenkwam, „is er in Casanova een politieagent?" „Een soort van veldwachter", zei hij op laconieken toon. „Oud-strijder met één arm bestaat alleen maar voor de vorm. W^ai(-i om?" „Omdat ik mij vanavond niet op mijn ge mak voel". En ik vertelde hem wat Liddy, gezegd had. „Kun, je niet iemand bedenken, dien we vanavond buitenshuis de wacht zou den kunlnen laten houden?" „We zouden Sam' Bohannon van 'de club kunnen laten komen", zei hij peinzend. „Dat zou nog zoo kwaad idee niet zijin. Hij is een handige neger en als hij zijn mond dicht houdt en zTi overhemd bedekt kuln je hem in donker op eejn iyeter afstand niet zien". Halsey overlegde met Alex en het resultaat was, dat Sam na een uur kwam. De instructies OUDKARSPEL. Mej. N. H. Vos vaa Zou slaagde gisteren bij dé te Utrecht gehouden examens voor de acte Fransch! CL. O.) ZUIDiSCHA RWOUDE. j Alhier doet zich een geval van roodvonk voor. ZUIDiSCHARWOUDE. Zijn we goea ingelicht, dan zullen voor de kolf club „Op Maat" als korpskolvers fungeeren de heeren A. Berkhout, P. Molenaar en W. Koste lijk. Voor de Nationale wedstrijden, de vol gend emaand te houden, hebben zich 23 clubs voor deelname aangemeld. die hij kreeg waren heel eenvoudig. Er waren al eenige pogingen gedaan om in te breken; de bedoeling was niet om de indringers wieg,, te jagen, maar hen te pakken. Als Sam buiten' iets zag, dat hem verdacht leek, moest hij aan de oostelijke deur kloppen, waar ALex en Hal sey qm beurten de wacht hielden. Met een veilig gevoel ging ik dien avond) naar bed. De deur tusschen Gertrude's ka mers cn de mijne hadden we open gezet en met de grendels op de deuren naar de gang waren we veilig genoeg. Hoewel Liddy bleef, gelooven, dat geen deuren de indringers kon-, den tegenhouden. Zooals afgesproken was Hield Halsey van tien tot twee de wacht. Hij was nogal op zijn gemak gesteld en ging in een grooten, zwanen stoel zitien. We gingen tamelijk vroeg naar boven en door de open deur voerden Gert ruder en ik nog ean lang gesprek. Liddy was bezig, met mijn haar borstelen, en Gertrude borstelder haar eigen coiffure. „Wist u dat mevrouw Armstrong en Louise in het dorp waren?" vroeg ze. „Neen", antwoordde ik verbaasd. „Hoe' weet je dat?" „Ik ben vandaag de oudste dochter- van dokter Stewart tegengekomen, en ze vertel de me dfit ze na de begrafenis niet naar da stad terug zijn gegaan. Ze gingen dadelijk) naar dat kleine gele huisje naast dokter Walker en blijkbaar zijn ze van plan daar te blijven, want ze hebben het voor den gehaelen zomer gehuurd". „Maar dat is een heel klein huisje", zei ik. „Ik kan er mij Fanny Armstrong niet in voorstellen. „Het is toch heusch waar. „Ella Stewart zegt clat mevrouw Armstrong vreeselijk oud gewon den is en er uit ziet of ze nauwelijks loopem kan". Te middernacht lag ik over dit alles na te denken. Toein ging het electrische licht uit langzaam minder wordend tot er nog een roode draad was in het lampje en toen verdween die ook an zaten we voor de rest van den nacht weer in het donker. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1