De Levensverzekering als Hygiënisch Instituut Plaatselijk Nieuws Nieuwstijdingen De Algemeen© Nederl. Geheet-Onthouders Bond heeft een boekje uitgegeven, onder bo- venstaandein titel. Men begrijpt de bedoeling reds. Wie z'n leven wil laten verzekeren, ont- houde zich van het gebruik van Alcohol. En dat het gebruik van Alcohol reeds verkeerd is, tracht men in 'het boekje aan te geven. (Wij laten een en ander volgen: (08 (WEES MATIG IN HET GOEDE EN ONT' HOUDT U VAN HET VERKEERDE, WANT MATIG ZIJN IN VERKEERDE DINGEN IS ONZIN. Het is toch niet moeilijk om te begrijpen, dat waar alcohol, onverdunt gebruikt, reeds in hoe veelheden van pl.m. 200 c.s., doodelijk is, hij wel heel sterk verduind mqet zijn om als „on schadelijk" geëtiketteerd te kunnen worden. Maar tusschen „onschadelijk" en aan de gezondheid bevorderlijk" ligt nog een heele afstand en dit laatste mag men toch zeker wel van een genotmiddel verlangen, dat zoo sterk wordt aangeprezen en de gebruiker zoo veel geld en tijd kost. Wie gezond en dus lang wenscht te leve,., moet alles nalaten wat ook maar in geringie mate de lichaamsfuinktiën bemoeilijkt of het cel-weefsel, d.w.z. de organen, de organen die eruit zijn opgebouwd, aantast en hierin nu zoekt de Alcohol zijn meester. Maar wij hebben nog zwaardere pijlen, dan die der redeneering op onzen boog. Het on derwerp is in de laatste jaren zoo treffend experimenteel onderzocht, dat ook de moeilijkst te bevredigen criticus zich wel gewonnen moet geven. Ik heb hier op het oog het door vriénd en, vijand gewaardeerde schitterende weten schappelijk werk vain dr. Ed. Bertholet, die, toen hij deze onderzoekingen deed, eerste ger neesheer aan liet beroemde „Instituut Pathqs logique" te Laussanne, was. Hij heeft het enorme werk onderstaan, met onverdroten energie, nauwgezetheid en ge duld een operatief en mikroskopisch onderzoek in te stellen, op de lijken van 263 personen, in den tijd van vier jaren in deze kliniek over leden en die allen bleken in meer of mindere mate, gedurende vele jaren, gebruikers van al coholische .dranken te zijn geweest. Een ge: heel-,onthouder verd er onder hen niet aan getroffen. Hij verdeelde zijtn patiënten in twee cate gorieën: Groep A waren de matigen, d.w.z. zij, die per dag in maximum niet meer dan 80100 c.c. absolute! alcohol binnen kregen, in den vorm van 1 a 2 liter wijn (met 6—8 pet. alcod hol); of 4 h 5 glazen bier (met 35 pet. alco,-t hol); of 3 k 4 borrels (met -3560 pet. alc.)* Groep B. waren de drinkers, d.w.z. zij, die, minstens bovengenoemde hoeveelheden per dag naar binnen sloegen. Groep A omvatte 100 personen; groep B, echter 163 personen Wat de leeftijden aangaat, die in de groep B., dus die der echte drinkers, bereikt wefJ den, brachten de meesten het niet verder dan tot pi.m. 45 jaar, h.l. 48 pet.; tusschen 46 en 61 jaar werden 38 pet., ouder dan 70 jaar kwa men er geen voor. Samenvattend vinden wij dus een kort en ongezond leven, eindigende in het ziekenhuis op een leeftijd, die men ge-, wooinlijk den middelbaren noemt. Zeer vele gevaLen van dood door deliriupi kwamen ook in deze groep voor. Bij groep A., die der matigen, was de toijf-, stand al veel beter. W|e vinden daar een maxi mum van 15 pet. tusschen 21 en 26 jaar, dat zijn dus waarschijnlijk zwaar erfelijk-belaste in dividuen geweest, met een zwak lichaam, dat. den alcohol niet lang heeft kunnen weerstand bieden. Verder verdeelt zich de sterfte met per- sentages van 6—11 pet. over de leeftijden tus schen de 71 en 76, één procent wordt 80, één, procent 86 en 2 pet. wordt 90 jaar. De ver-i houdingen zijn dus over het algjemeien veel gunstiger ^ooals te verwachten was bij het zooveel geringer alcoholgebruik, dan in die, groep der drinkers. Wel jammer, dat er geen, dergelijke cijfers van geheelonthouders ter be schikking van Dr. Bertholet waren. Dr. Bertholet heeft verder den énormen ar beid verricht omi vajn deze 263 patinëten de voornaamste lichaams-organen, anatomisch en microscopisch te onderzoeken. Vooraf wil ik er echter op wijzien, dat die ontaarde organen zoo geworden zijn doordat ze jaren en jaren lang met ziek bloed gevoed zijn geworden i dat bloed was van inférieure kwaliteit doordat het metalcohol bezwangerd was. De zaak zit dus zoo, de zieke orgajnen zijn secundair, wij zelf dóór onze verkeerde leef wijze bederven het bloéd, dit levenselixer, waaruit celletje voor celletje onzer organen wor den opgebouwd en gevoed tevens; het afge bouwde wordt afgevoerd en de vitaliteit on derhouden. Deze, onze levensbron is vergif tigd door den alcohol, een organisch ontle-, dings-product, dat onveranderd in het bloed overgaat, en de ontaarde, niet meer voor hun taak geschikte, organen, leveren het afdoend bewijs van de plaats gehad hebbende mis handeling. Zooals wij weten verzet het lichaam zich ten sterkste .tegen deze inbrenging van bedorven stoffen, evenals bij het rooken, maar de met rede en verstand begiftigde mensch meent het beter te weten dan die domme Natuur en. dwingt het lichaam te doen wat het niet wil. Evenals ziek bloed slechts organen kan dolen ontstaan, die niet volwaardig zijn, kan gezond bloed de zieke organen, als de ontaarding niet reeds al te ver is gegaan; weder doen herstel len. De lichaamskrachten trachten voortdurend het bloed weder zijn normale samenstelling te hergeven, doch worden hierin tegenge- gewerkt door den dagelijkschen toevoer van ongeschikt voedsel en drank. Vandaar de snor-, me invloed ten goede van honger-kuren. Wan neer men ophoudt met den toevoer van ondoel matige bouwstoffen, het lichaam met rust laat, de natuurlijke heilmiddelen licht, lucht, zon en water (resp. vruchtsappen) hun werking laat uitoefenen en men de huidwerking, dat zoo zeer miskende orgaan, ondersteunt, is het in zeer veel gevallen mogelijk het door den al cohol bedreven kwaad tot staan te brengen ën zelfs te genezen. In de door Dr. Bertholet behandelde geval len waren echter alle patiënten alcohol-ziek, in meerder of minder mate, en teekent zich de graad der alkoholisatie duidelijk af in den toe-, stand der v.n. organen, hart, lever, nieren, maag, aderstelsel, longen, hersenen en klieren. De ontaardingen bestaan voor het meerendeel uit vervettingen, verschrompelingen of uitzet tingen. Bij de groep der drinkers werd het hart bij 70 pet. aangedaan gevonden, er kwamen dusda nige vervettingen voor, dat het hart viermaal het gewicht van een normaal hart gekregen had. Dat een dusdanig patiënt niet veel enen gie meer kan ontwikkelen, is gemakkelijk te zien. Het overeenkomstig cijfer bij de matigen was 37 pet. Bij 64 pet. der drinkers waren 1 de nieren geheel ontaard, bij de matigen 16 pet si De lever was aangedaan bij 59 pet. der drin kers en bij ,J1 pet. der matigen. Er kwamen levers voor van 2.6 k.g. terwijl een normale lever pl.m. 1,5 k.g. weegt. De maag was zeer zwaar ziek bij 45 pet. der drinkers en bij i 19 pet. der matigen. Er kwamen magen voor met een inhoud van "drie liter, terwijl het nor male cijfer 1 liter is. i Voor longaandoeningen vond men 23 pet. ab- I normaal bij de drinkers en 15 pet. bij de ina- tigen. Het aderstelsel was bij alle patiënten boven de veertig jaar, in meerder of minder, i mate zoogenaamd verkalkt, dat wil zeggen, had van zijn elasticiteit verloren, terwijl dit an- j ders eerst op veel hoogeien leeftijd voor komt. j De zenuw-vezelen vertoornen bij beide groe- pen, mikroskopisch te herkennen ernstige af- j wijkingen en ontaardingen, z.g.n. zenuwontste- j kingen, trillingen, krampen en rheumatisch lij- j den. De hersenen vertoonden steeds, zoowel in de cellen van den hersenschors als van de weeke massa, mikroskopisch te herkennen ern stige ontaardingen, als bloeduitstortingen, ver hardingen, vorming van vreemde cellen en a derv e rwijdingen De pankreas-klier, een der v.n. verterings- klieren, leed aan woekeringen, vervormingen, bloeduitstortingen, zoodat in een frappant* ge val twee derde van het orgaan vernield was, geworden. Ter meerdere overtuiging en als controle proef heeft Dr. Bertholet een groot aantal witte ratten gealcoholiseerd door hen gedurenr. de korter of langer tijd, met alkoholdamp be zwangerde lucht onder een klok geplaatst te laten inademen, hij liet ze enkele uren per dag onder de klok, doch nooit zoo lang dat ze werkelijk dronken waren en hij zette deze beo handeling van 1V2 week tot 11/2 jaar voort., Al naar den tijd van inwerking vertoonden; de diertjes dezelfde uiterlijke verschijnselen als, bij den alcohol drinkenden mensch, eerst wat opwinding, daarna neerslachtigheid en slape righeid, onvastheid op de pooten en slechte oriënteering. Bij zeer langdurige toepassing, volgden ook delirium toestanden. Van de dieren werdén er geregeld enkele exemplaren gedood en ontleed en kon men, aan de overeenkomstige organen dezelfde soort ontaardingen als bij de door hem geschouwde lijken vaststellen. Ook hier waren de ontaar dingen grooter naar mate de tijd van alcoholi- satie langer was geweest; aan de werking ont snappen deed er geen. D001 deze controle-proeven was voor Dr. Bertholet het vraagstuk der schadelijke wer king van elke hoeveelheid alcohol op hetmenj- schelijke lichaam opgelost. Hij voelde zich wetenschappelijk zoo sterk, dat hij ieder col-, j lega kon tarten hem een fout in zijn proefne ming, redeneering of conclusie aan te toonen. j Alles wat een verzekerde, toch doet op hy- 1 giënisch gebied om zijn gezondheid te bet- vorderen, dus zijn leven te verlengen, is in i het directe voordeel der levensfverzekering-) 1 maatschappij en-verdient dus van haar zijde aanmoediging, ja zelfsbelooning. 1 Een apart geheel-onthouders-tarief moge de eerste bescheiden stap zijn, om zoo spoedig mogelijk te worden gevolgd door een tarief voor hen die hygiënisch willen leven, vol gens normen door de Maatschappij gesteld. OUDKARSPEL» ;Mej. M. J. M. kwam gisteren met de fiets zoo 'ernstig te vallen, dat zij bewusteloos bleef lig gen en in huis moest worden gedragen bij de 'fa milie B. Later werd zij per auto thuis gebracht en moest geneeskundige hulp worden "ingeroepen. PB&iisii veeteelt Slachtkippen. In ons goede vaderland huizen ongeveer twee maal zooveel kippen als menschen. Om van de eerstgenoemde dienensoort geen overbevol king te krijgen, moeten er dus elk jaar eenige millioenen langs den kortste» weg naar het kippen-hiernamaals gezonden worden. Een kip kan ongeveer 20 jaar oud worden en jaarlijksch terwille der eierproductie, circa 5 millioen hen nen bij gefokt worden, zou rekening houden de met de natuurlijke sterfte binnen eeh,- afzienbaar aantal jaren een 7080 millioen dezer tweevoeten ons landje bevolken, als we sentimenteel genoeg waren om alle kippen op gepasten leeftijd te pensionneeren. Zooveel logé's kunne'.i we niet verzorgen en daarom maken we op een kunstmatige wij ze een einde aan het aardsche bestaan dezer) overigens zeer nuttige dieren. Al paar opvat tingen en principes van den „baas" wordt dat abrupt einde veroorzaakt na het eerste, tweede of derde legjaar. Vaststaat in ieder geval, dat jaarlijks hier te lande een drie millioen slacht kippen geconsumeerd worden en een onge veer even groot aantal jopige haantje? Al die millioenen kippetjes worden geconsu meerd met hetzelfdè vertrouwen, waarmee mien Hollandsche kaas naar binnen werkt. Vleesch te eten van niet-gekeurde koeien of varkens, de meesten zouden er feestelijk voor bedan ken maar een kip.... och, 'n kip is een kip. Zelfs hoenderhouders, die toch wel weten kun nen ,dat kippen nog al aan verschillende hard nekkige ziekten en kwalen kunnen labereeren, eten vaak dieren op, die een natuurlijken dood gestorven zijn, zonder zich er van bewust te zijn, dat ze hun gezondheid daarmee ernstig kunnen schaden. Kippen worden door de publieke irteening gewoonlijk op een kwaliteit gesteld met wild- gevogelte en ook de wetgever doet dat. Ten onrechte ons inziens. Geschoten wild te coa- sumeeren. is gewoonlijk ongevaarlijk, omdat wat in de natuur leeft, meestal gezond, is; de; natuur past een krachtige selectie toe; wat; niet kern-gezond is of niet volkomen levens krachtig, komt om door klimaat, ontbering', of door andere dieren, natuurlijke belagers. Maar de kip is een gecultiveerd dier. Door fokkerskunst kunnen de menschen de dieren' wel voor zich profijtelijker maken, maar de beesten gezonder en sterker maken dan in dezer natuurstaat, kunnen we nimmer. Inte gendeel, door ze aan de natuurlijke leefwijze te ontwennen, verzwakken we het dier zekér; door inteelt bij het fokken, door verzorging en genezing van zieke dieren om eigen belang natuurlijk kweeken we slappe wezens, die een steeds zwakker nageslacht verwekken, vat baar voor allerlei ziekten en de smetstof al met zich ronddragend, waarmee ze haar om geving aantasten. Hoe meer we „cultiveeren" hoe zwakker het lichaam der dieren wordt. Vroeger kenden we hier te lande slechts boej- renkippen, die vrij op het erf losliepen en gespaard werden, zooals het toeval zulks be paalde. Die boerenkippen legden wel niet veel eieren, we kondein ze niet met voordeel hon den, maarze waren over het algemeen ge zond. Terwille eener verhoogde eierproductie ech ter zijn we ze gaan paren aan Italiaansche. hoenders "en met dat Italiaansche bloed haalden we ook allerlei besmettelijke en hardnekkige ziekten hierbinnen, die onze kippen thans als een onafwendbare last met zich meedragen. Een groot deel van onze hoenderstapel ia besmet met tuberculose en duizenden dieren zijn tijdelijk of chronisch lijdende aan diphte- ritis, pokken, kleinsche ziekte, cholera e. d, vreeselijke ziekten. De massa van het publiek is daarvan vol strekt onwetend en vele hoenderhouders kén nen van alle ziekten slechts één verschijnsel, n.l. „dal het beest wel erg in mekaar zit". 't Schijnt dat de lichamelijke toestand der dieren geen bijzonderen invloed heeft op de kwaliteit der eieren, maar het vleesch van kip pen door een besmettelijke ziekte aangetast, moet voor de consumptie beslist minderwaar dig geacht worden. En ofschoon kippen, zooals we dat uiteenge zet hebben, volstrekt niet met wildi-gevogelte op één lijn gesteld kan worden, geschiedt zulks nog steeds en is er op dit volksvoedsel. dat jaarlijks bij millioenen stuks in ons land geconsumeerd wordt, volstrekt geen toezicht heeft er althans geen vleeschkeuriing plaats. We bezoeken geregeld kippenmarkteh in groote steden, maar zijn nog zoo goed als nooit op een markt geweest, waar onder het levend pluimvee niet meerdere dienen duidelijk de sporen droegen van een lijden aan tuberculose, diphteeritis, pokken, e.d. Die verkoop geschiedt vaak te goeder trouw, want er heerscht inder daad nog een ontstellende onwetendheid onder h-et publiek en ook onder toezicht houdende ambtenaren, omtrent kippenziekten. En op diezelfde markten worden eveneens honderden geslachte hoenders verhandeld, ncti jes geplukt en opgemaakt, met afhangende! repen vet uit het achterlijf, maar ook.... meti een ledige buikholte; maag, hart, lever en in-t gewanden zyn verwijderd. En juist aan die verwijderde Iichaamsdeelen kan men het dui delijkst het lijden aan een of andere ziek té waarnemen. Men kan er gerust van op aan! dat een deel dier geslachte hoenders eejn na tuurlijken dood gestorven is. Men behoeft daar om nog niet aan misdadig opzet te denken, want nog eens: de onkunde is groot, de ver,- kooper meent, dat een kip voor consumptie altijd goed genoeg is en ziet er niets tegen op om ook zelf een uit zich zetf gestorven1 kip als een smakelijk boutje voor eigen tafel te beschouwen. Vroeger hebben we in de pers al eens op dezje dingen gewezen, maar onze stem was die van den bekenden roepende in den woes-. tijn. Nu echter ook anderen op het gevaar gaam wijzen en men in Amsterdam' maatregelen beJ raamt om op een of andere mpnier te komen1 tot een keuring van slachtkippen, meenen wij, onze inzichten nog eens naar voren te moeten brengen. Tenslotte is een goed toezicht ook een be lang der kippenhouders. Als de gebruikelijke veronachtzamingen van de belangen der con sumenten voortduurde, dan zou binnen zeke- ren tijd de slachtkip een onverkoopbaar arti kel worden, want ook tot het publiek zal toch eens de waarheid doordringen. Een goed toezicht zal de waarde van de, slachtkip, door een verhoogd vertrouwen, on getwijfeld ten goede komen. Door zijin gastheer onthaald. De „Gooi- en Eemlander" schrijft: Zaterdagavond omstreeks half acht werd de G. D. te Hilversum gewaarschuwd door een der logé's vajn het logement „De Vriendschap' dat er erg gevochten werd en dat de baas van „De Vriendschap" zijn gast Gerrit van St leelijk toegetakeld had. De verpleger toog er direct heen en nam Gerrit, die er naar pan toe was, wat zijn biter- lijk betreft, mee maar het bureau van den G G. D„ waar hij hem wilde verbinden. Gerrit moest daar aanvankelijk niets van hebben en toen hij zich eindelijk een verband had laten aanleggen, beloofde hij „dat ie het er zoo weer zou aftrekken", 't Was onmogelijk' om den {man die een beetje te veel op had, aan züjn verstand te brengen, dat dit niet het gewjenschte was Zijn hoofd zat n.l. vol schrammen en builen Zijn linkeroor was ingescheurd, een kies was uit zijn mond geslagen, terwijl de verpleger vieesde voor een kaakfractuur, waarom hij Gerrit aanraadde naar een dokter te gaan „Da deed-ie niet", beweerde hij, maar toen ook een rechercheur het hem later nog eens aanraadde 'op 't politiebureau, stemde hij er tenslotte mee in, dat dr. Koopmans hem on derzocht. Het verband, dat hij intusschen van zijn gewond gelaat had afgetrokken, werd op nieuw gelegd doch niet voor lang, want een verband vindt Gerrit beneden zijn waardig eihd. Het bleek echter-, dat de kaak niet ge broken was. Over de reden van zijn twist wilde hij zich niet uitlaten; ook wilde hij geen aangifte we: ge'ns mishandeling doen. „Hij had zelf zooveel i'n de bajes gezeten, maar 'daar wilde lijj nooit eeïi ander in helpen", v|erklaarde hij fair, en dus kwam de politie niet veel verder. Gelukkig maar voor "de hotelier van „De Vriendschap want die was er leelijk „bij" geweest. Gerrit was eénige jaren geleden bij de po litie bekend als vechtersbaas de laatste ja ren was hij wat kalmer van aard geworden. maar toen hij het bureau binnenkwam was hij onherkenbaar door de slagen van zijn gast heer. Van een der mederlogeergasten vernamen wij omtrent de oorzaak van de ruzie, dat Ger rit, die in Hilversum geboren is, zich echt Hilversummer gevoelt in tegenstelling met de andere gasten vani „De Vriendschap", die meest zwervers zijn. Gerrit gaat op dat „ver schil va'n stand" nogal prat. Zaterdag schepte hij weer erg op en schold zijn medelogë's uit voor schooiers e.a. Toën sprong R., de, gastheer, voor hen en voor zijn inrichting in da bres. Deze R. is behalve logement' h'ouder ook worstelaar va'n beroep en oefent zijn vak d.w.z. het laatste met liefde uit en met kundigheid, want volgens zijn zeggen had hij vain t S.maar een klap gegjeven Naar het resultaat daarvan te oordeelen kan men zich overtuigd houden, dat bij een tweede klap Gerrit geheel murw zou zijn ga- weest. Afgedankt vliegfoiateriaal. Dezer dagen verspreidden eenige bladen 't bericht, dat een voddenkoopman te Amers foort, na inschrijving aan het bureau „Hem- brug" van het Rijk gekocht had: vijftien Spij- j ker en negentien Nieuport-vliegmachines, zon der motor en schroef. Als bijzonderheden werd echter vermeld, dat onder die machines er zes waren, die nog nimmer dienst hadden gedaan, ergo: geheel nieuw waren. Omtrent de waarheid dezer berichten heeft „De Tel." zich gewend tot de commercieele afdeeling der Artillerie-inrichtingen „Hem brug". De chef dezer afdeeling, de heer Dier terman, die bij den aankoop der vliegtuigen j de leiding had, bevestigde, dat inderdaad 34 I vliegmachine-rompen aan een voddenkoopman te Amersfoort waren verkocht. j De rompen, die voor het Rijk waardeloos i zijn, hebben, aldus de zegsman, een prijs op- gebracht, dien we nauwelijks hadden mogen verwachten, Wat de Hembrug, in opdracht van het Rijk, na gehouden openbare inschrij ving, verkoopt, is gewoonlijk niet meer dan rommel. Dat er tusschen de verkochte rompen ook I 'nieuwe vliegtuigen gezeten zouden hebben, 1 noemde de heer Dietermann even onjuist als i dwaas en wel om de eenvoudige reden, dat het materiaal van te voren door deskundigen I was gekeurd. Zelfs de kavels wierden voor de I inschrijving nog gekeurd en gesorteerd, i Voot de inschrijving hebben wij, zoo ver- j telde de zegsman, aan een 250-tal groote fir ma's, benevens de directies van technische en ambachtsscholen gelegenheid gegeven om'hun - slag te slaan. Behalve naar wat onderdeelen 1 ten gerieve van het Nijverheidsonderwijs werd inaar het aangebodene niet omgekeken. Dat ditmaal een zoo "groote hoeveelheid ma' teriaal tegelijk werd verkocht, vindt zijn oor- I zaak hierin, dat men op Soesterberg met liet z.g. „vliegtuigenkerkhof" opgescheept zat. De 1 ruimte, die daar thans is vrijgekomen, hoopt men, in verband met ©en noodzakelijke uit breiding, onmiddellijk te benutten. Wat den voddenkoopman bewogen beeft zoo veel afgedankt vliegmateriaal te koopen is nie' 1 bekend. Hij moet, naar verzéklerd werd, reeds aan een speeltuintexploitant en een naar „om hoog-strevend" fotograaf leveranties hebben gedaan. - - Tc Zevenbergen is op de steenfabriek „H'v lena" alhier een vrij ernstig ongeluk gebeurd- Een werkman, zekere C. Snijders, van Langeweg die oen kar leem aan het laden was, kon toen groote massa leem neerstortte, niet tijdig wegko men, met het gevolg, dat hij geheel er onder te- nol ven werd. Vrij spoedig had men den man ult zijn benarae positie bevrijd, doch hij had een ernstig beeufractuur opgeloopen. Zijn linkerbeen was op or ie plaatsen gebroken. De 23-jarige J. v. d. B„ dje eenig|e dage" geleden bij het onweder boven .Woubrugge d°°r

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2