NIEUWE CONCERT Koninginnedag, 31 Augustus Jike Breijer Zaterdag 28 Augustus 1926 3öe Jaargang. Firma R. J. HOUWING jM TEL 644 ALKMAAR WECK Inmaak-artikelen Revue van de Week Harmonie „EXELSIOR" Noordscharwoude, 's avonds half 8 (o.t.) Na afloop SCHITTEREND VUURWERK. NIEMLIJER'S NIEMEIJER'S zijn ALKMAAR MiZEl hur.nen gerief korten No. 102 imterc.telephoom 52 LAEEDIJKER COURANT DU nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLADt. Tuingereedschap en Tuinslang. Tjb 24 Augustus Er rest van Augustus nog slechts één week. Ein de achtste maand van 1926 heeft niet „goedgemaakt" wat wij' dezen zomer tekort kwamen aan zonneschijn. Wie pruttelen en weeklagen over den „verregenden en verwaai^ den zomer, mogen zich troosten door de ge dachte, dat wij althans in Nederland behoed bleven tegen allerlei natuurrampen, welke in den jongsten tijd andere deelen van ons arm planeetje teisterden. Koninginnedag nadert met rassche schreden, reeds is bekend gemaakt, dat H. M. op haar 46sten verjaardag, den 31en Augustus a.s .-geen receptie zal houden. Waar uit blijkt dat onze Koningin, die tot na de opening der .^nieuwe zitting van de "Stateitt Generaal (21 September) op „De Ruygenhoek" te Scheveningen zal vertoeven, toch nog niet volkomen hersteld is, schoon zij verschillende rijtoeren in open- landauer heeft gemaakt sinds de komst op het landelijk buitenverblijf, waar H. M. en de Prinses thans zijn. Oven de maand Juli hebben de Rijksmiddelen ongeveer twee millioen meer opgebracht dan over Juli 1925. Het accres houdt dus aan, wat voor de vtelie tegenstanders van de Weeldefve-rteringsbeLas- ting een extra-aangename tijding zal zijn ge weest, daar de kwestie van het middelenttac-, cres immers ten nauwste verband houdt met deze andere, of de Weeldebelasting eventueel, kan worden gemist? De berichten over den stand der financiën van: Amsterdam en Den Haag luiden lang niet zoo opwekkend. De begrooting der Hoofdstad is ca. negen millioen: minder gunstig "dan die voor 1926. Verhooging der belasting (het rij zen van den vermenigvuldigingsfactor van 0.6 op 0.7) zal wel onvermijdelijk wezen. Ook in Den Haag zullen bijzondere maatregelen noo- dig zijn om het evenwicht op het Budget te bewaren. Uit de sfeer van het Onderwijs-de- partamcnt kwam de tijding, dat in 1927 nogf de gelegenheid zal worden vier schaft om vol gens,het oude programma (van 1878) examen' voor^ onderwijzer af te leggen, ledodh: uit sluitend voor hen, die in 1926 dat examen af legden, maar met ongunstig gteyolg. Van ver schillende kanten is tegen dit plan geprotes teerd, daar er reeds20.000 onderwijzers! te veel zijn. Minister Waszink zal over de'zle; kwestie welhaast in het Parlement „nader hoo- rem". Een andere partemlentaire interpellatie is ift aantocht naar aanleiding van een geforoeer- den militairen mar'sch van Maastricht naar Heerlerheid, waarbij eieln derde deel der man schappen op het ziekenrapport moest worden! vermeld. Het departement heeft inlichtingen, gevraagd over deze zeker zeer ergelijke zaak. Welke den beer K. ter Laan excellente gele genheid zal schenken om in de Kamer minister bambooy zijn gevoelen over het gebeurde te doen kennen. in de achter ons liggende week is de sta king uitgebroken bij de „Hleepiaf", onder leiding van den Algemeenp Nederlandsche Me- taalbewerkerbond. De Rijksbemiddelaar, Dr. van IJsselstein, begaf zich naar Hengelo om te trachten het conflict 750 personen nament dam de staking deel tot oplossing te brengen., Te Rotterdam deed zich het zeer bijzondere; geval voor, dat de burgemeester der tweede koopstad van ons land, mr. Wytema, in zijn e'gen gemeente werd uitgejouwd door eene; olksmenigte, welke min-deferente manifesta ble de heer Wytelma ontwijken moest door ijlings in zijn auto te stappen. De gemoederen waren geprikkeld door een verkeersk'westie,, °ok wel genoemd; „oorlog op het Noórder- e'land" Uit de jongste personalia: den 25en Aug. zal het 70 jaar geleden zijn, dat luitenant-géne raal F. de Bas, directeur vato 'het Krijgsge schiedkundig archief van den Generalen Staf die 30 Sept. a.s. den leeftijd van 86 jaar be-S reikt, in 's Rijks dienst trad. Mr. P. Rink, oudi minister en lid der Eerste Kamer, werd 13 Augustus 70 jaar. Uit de doodenlijst: Mr. E. R. Orobio de| Castro, assuradeur en literator te Amsterdam op 51-jarige leeftijd. Prof. Dr. C. H. Kuhh,. oud-hoogleeraar in'de geneeskunde te Amster dam, 77 jaar, te Bern. Uit de misdadigers-rubriek teeken ik aan; het eindelijk door de politie te pakken krijgen van een beruchten, lang-gezochten Eindho ven - sche inbreker met zijn helper, een chauffeur: Te Zierikzee is in een danslokaal een 21-jarig jongmcnsch vermoord. „Drama de jalousie". In Den Haag ontdekte men een geval van grüwelijke kinderverwaarloozing door eene ont aarde moeder, gescheiden en liederlijke vrouw, tegen wier praktijken (waarvan drie kindertjes slachtoffers waren) de strafrechter machteloos bleek te staan. De sinds jaar en dag Beruchte Spaamsche „schatgraver" is weer aan het brieven met, allerlei verzindsels rond te sturen. Iemand te Hengstdijk (Br.) heeft zoo'n epistel ontvan- gen. Opgepast In het Apeldoornsch-Dierensche Kanaal is het lijk gevonden van een 28-jarigfön handels agent uit Amsterdam, dat sporen vain gewei d- ipleging vertoonde. genomen om voortaan vrachtprijs voor zulke goederen te vorderen. >Er worden geruchten verspreid, ovter de ontdekking van een middel dat zou gevonden j zijn om 't mogelijk te makenbij mist te viie- 1 gen. Als 't waar is, dat de K.L.M. de hand' op zulk een „trouvailles" heeft kunnen leggen, dan is dit voor de luchtvaart zeer zeker iets j van overgroot gewicht. Wijlen Dr. Hubrecht blijkt een reeks van' I belangrijke legaten te, hebben vermaakt aan, 1 allerlei instellingen van wetenschappelijken en j adderen aard. Het Kon. Koloniaal Instituut I te Amsterdam schijnt het leeuwenaandeel van j de millioenen-erfen is te hebben gekregen, j De ministers van de Vegte en Waszink ver toefden te Maastricht in verband met de plan- n£n tot slooping van de Maasbrug. Eene be slissing is nog niet gevallen. I In wording is eene staats-commissie tot 't voorbereiden van opleidings- en om vormings cursussen voor onvoldoende geschoolde ar beiders. Practisch denkbeeld in den kamp te gen de werkeloosheid en Bet moeten steunen van personen, die voor geen vak of ambacht - goed bruikbaar zijn. Onder wie men o.m. het iniet-onbekende element vindt van de lieden, die liever lui dan mote" zijn. I ij i 1 BUITENLAND. lii ;i ij Her is een onaangename taak het in orde, brengen der Fransche financiën. Toen die frank maar steeds daalde schreeuwde het volk om stabilisatie. Kabinet op Kabinet viel, ministers kwamen en gingen maar steeds hief men de kheet weer aan: Stabilisatie. Nu is het eindelijk' Poincare voorloopig gelukt den 'frank te sta- blhseeren. Doch tevreden is men nog niet. De prijzen zijn met het dalen van den wissel koers de hoogte in glegaan, ze zijn toen de tiank eenige punten steeg, niet weer gedaald.1 Nu schreeuwt Ijet volk om lagere prijzen. Wij kunnen ihet Fransche volk niet laken, wan- (neer het mistroostig wordt door de zware lasten die het te dragejn heeft. Maar is het niet voor het grootste gedeelte eigen schuld? In plaats valn zooals in Duitsdhland de handen ineen te slaan om het ineen gestorte weer op te "bouwen heeft men in Frankrijk jaren gewacht op do rijkdommen die wel uit de handen der ver slagenen binnen zouden vloeien. Deze rijk dommen zijn uitgebleven en nu zit het Fran sche volk met de lasten. De maatregelen, die Poincare genomen heeft om het stijgen der' prijzen tegen te gaan zijn niet voldcuende. Ter wijl de Franschen niet meer dan twee gan gen mogen gebruiken doen de vreemdelingen) De verdachte in, het geval van de Boaz-bank' te Bussum Brummer 'is herkend als de dader van een overval in Juni j.l. te Hoog- barspel gepleegd. Op vrije voeten- komt deze sinjeur dus voorlóopig nog niet. Op een volks feest te Harkema-Opeinde een gruwelijke zwelgpartij is een veldwachter ernstig ge wond. Geen „reclame" voor het behoud van kermissen. Terwijl te Utrecht op hiet adres aan den Raad tot kermis-herstel reeds 15.000 handteekeningen zijn geplaatst. De 'boekhouder van eene Rotterdamsche Handel Mij. blijkt de kas der onderneming voor f34.000 via verduistering'te hebben benadeeld. De gemeente-deurwaarder te Sittard, die on langs „verdween" met f 1000.— uit een hem toevertrouwde kas, is geretourneerd en ge arresteerd Uit de lange, lange 'reeks van ongevallen stip ik aan, dat de viering van den nog steeds „in eere gehouden Amsterdamschen Hartjes dag (op 16 Augustus j.l.) een reeks van brand jes berokkende, zoodat de brandweer dien, dag dertigmaal moest uitrukken. Te Kamperduin (gem. Schoorl) zijn twee j dames bij het in zee baden verdronken. Te, i Groningen stortte dln steiger aan de gasfabriek j in. wat een werkman het levlen kostte. Op| j deh Meppelerstraatweg, bij Zwolle, sloeg een auto, waarmee men in dollemans-vaart voort- rende, over den kop. Twefe heeren werden zwaar gewond. Op den weg van; Streef kerk; 'naar Rotterdam stortte een auto van den dijk. Drie personen werden gewond. Te Langeralc zijn twee huizen en een schuur afgebrand.} Te Weesp is een houtzagerij in de asch ge- legd. Te Velsen sloeg een motorrijwiel over den kop. Twee personen w|erden levensge-V vaarlijk gewond. Bekend is de overlast, dien, men vooral in het reis-seizoen heeft van al-; lerlei bagage, die marktkooplieden en ook an deren mee in dien trein sjouwen. De directie der spoorwegen heeft het verstandige besluit Mient 17 - Tel. 526 c CORSETTEN. KINDERLIJFJES. BUIKBANDEN. BUSTEHOÜDERS. RECHTHOUDERS. RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKENi KOUSEN.' DAMESVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. ALLE SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE Almelo. zich te goed in dure hotels. Dit geeft aanlei ding tot uitbarstingen, die tot dusver een ta melijk goedaardig karakter hebben aangeno men. Doch indien Poincaré er niet in slaagt! eein prijsvermindering te dolen volgen nadat hem gelukt is den frank op een hoogler niveau te brengen, zijn ernstige gebeurtenissen te ver wachten. Revolutie. Waar kan deze anders uitgebro ken zijn dan in Griekenland, Portugal, of Me xico? Nu is het dan weer Griekenland in welk land de revolutie is uitgebroken. Dicator Pangalos is gevallen. Kondylis heeft zijn plaats ingenomen. Maandagochtend werd Europa verrast met de mare dat de hieerscher van' Griekenland op de vlucht was geslagen en dat Generaal Kondylis zonder een schot te lossen zich meester had gemaakt van de macht. Pangalos is verbannen. Met zijn macht is het "■gedaan. Hij heeft het dan ook wel bar gta-. maakt, al zijn tegenstanders liet hij arresteeren.. Doch er hieven dan toch maar genoeg over om het van zijn macht te berooven. Wij moe ten thans afwachten) hoe de gebeurtenissen zich zullen ontwikkelen. In de buitenlandsche politiek van Griekenland zal wel niet veel ver andering komen, wat de hinnenlandsche be treft kan men een versterking van het leger verwachten. Want op het leger steunen alle revoluties in Griekenland. De mijnwerkersstaking in1 Engeland duurt voort. De conferentie tusschem mijnwerkers leiders en mijneigenaars is op niets-uitgeloopen. Beide partijen bleven op hun standpunt staan. De mijnwerkers wenschen een nationale over-, eenkomst, de eigenaars echter 'locale con tracten. In enkele districten zijn afzonderlijke overeenkomsten gesloten zooals in Derbyshire en Nottinghamshire doch meer dan 25.000 mijnwerkers zijn niet aan het werk gegaan. Dit' is van de 1.100.000 nog maar een gering per centage. Veel vooruitzichten op een spoedige beëindiging van- het conflict zijn er niet. Het lijkt er naar dat de staking tenslotte op ejsn, overwinning van een der beide partijen zal gaan uitloopen. Dat dit *het ergste zal zijn voor de Britsche industrie laat zich begrijpen. Een ontzettende misdaad heeft de geheele wereld in beroering gebracht. De sneltrein Berlijin-Keulen is Maandag nabij Hannover ont spoord. Doch het was ditmaal geen gewone ontsporing, hier had men te doen met een- misdaad welke in zijn afschuwelijkheid bijna niet te overtreffen is. 'Misdadigers hadden de rails opengebroken zoddat de locomotief, die daar een snelheid van 70 K.M. bereikte, als het ware uit de rails sprong. 21 personen von den den dood, talrijke passagiers werdlen ge wond. Het is te hoopen, dat de politie er in zal slagen de daders te vinden. 25.000 Mrk. belooning is uitgeloofd. De godsdienststrijd- in Mexico is nog niet uitgestreden. Alles is op zijn stuk blijven staan en de conferentie m|et de kerkleiders had geen resultaat. Het blijkt ecfiter meer en meer dat de regeering steunt op de groote meerderheid; der bevolking. De tot dusver voorgevallen rel letjes droegen slechts een plaatselijk karakter. Van een grootsche beweging der katholieken tegen Celles is geen sprake. Nog eenige wéken en de Volkenhond zal opnieuw bijeen komen teneinde te beslissen over Duitschlands toelating. Opnieuw brengen de bladen in de verschillende groote lan den artikelen over de vraag hoe Spanje Polen en Brazilië zullen handelen. Iets definitiefs is echter nog mets bekend, zoodat wij ons oor deel opschorten totdat de Volkenbond te Ge- nève is bijeengekomen. HANS.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1