TWEEDE BLAD. Zaterdag 28 Aug. 1326Gemeenteraad Sint Maarten Gemeenteraad Broek ep Langendijk. Plaatselijk Nieuws Gistermiddag half 4 vergadejide de gemeente raad te Broek op Langendijk onder presidium ?an den voorzitter, den Ed. Achtb. heer P. Slot, burgemeester. De voorz. opent de vergadering met gebed. De voorz .deelt mede dat bericht van verhinde ring is gezonden door den heer R, Slot. De notulen der vorige vergadering worden on gewijzigd vastgesteld. Hierna heeft de beëediging plaats van het nieuwgekozen raadslid, den heer Ven. Na ae vereischte eeden te hebben afgelegd, beet de voorz. den heer Ven hartelijk welkom in ben Gemeenteraad en feliciteert den nieuw be noemde met zijne functie. Sipr. uit den wensch dat de heer Ven voor God de noodige kracht mag ontvangen om naar beste weten de belangen 'der geqieente te behartigen. Hierna heeft de heer Ven de felicitaties in ont vangst te nemen der Raadsleden. Van Ged. Staten is goedkeuring verkregen om trent den verkoop van het stukje water aan de ter ren P. en C. Wagenaar. Voor hetzelfde college is de goedkeuring ont vangen op tte rekening 1924. De Gezondheidscommissie te Schagen heeft in gezonden de rekening en verantwoording over 1925. De ontvangsten bedroegen f 1819.42, de uitga ven f 907.08, alzoo een batig saldo van f921.34. Eveneens is van genoemde commissie ontvangen de begrooting voor 1927. welke sluit in ontvang sten en uitgaven op f 1261.10. De ^bijdrage dezer gemeente, berekend naar een zielental van 2308, is bepaald op f46.16. B. en W- stellen voor deze bijdrage goed te keuren^ Aldus wordt besloten. Ten opzicnte van de genomen besluiten in de vorige vergadering betreffende de huurovereen komsten tusschen de gemeente en dé heeren J. de Boer, J. Kossen en de Visscherijvereeniging wordt besloten op aanwijzing van Ged. Sjtaten de over eenkomsten te wijzigen in zake de tijdsduur en wel, de huur in te doen gaan met het jaar 1926 tot wederopzegging, steeds met vereeniging van één jaar met een opzeggingstermijn van weers zijden van drie maanden. Aldus wordt' besloten. De voorz. oeelt mede dat de voorschriften der politie, uitgevaardigd op 3 Aug. thans door op- beffing der staking niet meer noodzakelijk zijn. B. en Wr stellen voor met ingang van heden de politieverordening in te trekken. Aldus wordt besloten. f Door het overlijden van het raadslid, den heer tkker, zijn 2 vacatures ontstaan te weten cor respondent der arbeidsbemiddeling en plaatsver vangend lid in de oommissie der Lichtbedrijven. De eerste vacature is tijdelijk waargenomen door den schoonzoon van den overledene nml. de beer H. Vinke. B. en W. stellen voor deze betrekking weder- i te doen waarnemen op een salaris van f 250 per jaar en bieden B. en W, de volgende voor dracht aan: No. 1. H. Vinke; No. 2. P. J. idej >er. Na, gehouden stemming is de 'heer H. Vinke benoemd met 5 stemmen. Een stem was uitge bracht op den heer de Boer. De voorz. zegt dat de heer Vinke van zijn be noeming in kenais gesteld zal worden. Voor de 2e vacature wordt eene vrije stemming gehouden. Uitgebracht woraen op den heer Ven 3 stem men, de heer Koedijk 2 en den heer de Boer 1 Baa rgeen volstrekte meerderheid is verkre- sn, wordt eene vrije herstemming gehouden, welker uitslag luidt: de heer Ven 2, Zuijdam 1 en Koedijk 3 stem men. Hierna wordt herstemming gehouden tusschen, de heeren Ven en Koedijk. Op den heer Ven worden uitgebracht 3' st. eveneens op den heer Koedijk. De voorz. deelt mede, dat de Gemeentewet be paalt bij staking der stemmen, dat bij loting aan- wijzing geschiedt. Bij loting is de heer Ven gekozen, die zijnd benoeming als- zoodanig aanneemt. De voorz. verzoekt thans aan de Raadsleden, 'eislag uit te brengen omtrent het nazien der tekening dienst 9215. De heer C. Opijevaar dankt namens de leden, <len Getneentesecretaris voor de welwillendheid^ Wond bij het onderzoek voor het geven van alle gewenschte inlichtingen. |3pr. zegt, alles in orde 'e hebben bevonden en ad viseert tot vaststelling1 °ver te gaan. B. en W- stellen voor de voorloopige vaststel- W goed te keuren, waarna opzendjng aan Ged. Wen zal plaats hebben, om goedkeuring te ver krijgen. Aldus wordt besloten. B. en W. 'bieden den Raad aan de begrooting 'ler gemeente, welke in ontvangsten en uitgaven Wordt geraamd op f74370.35, de post onvoorziene Waven op f 3500, die der kapitale dienst in ont- 'Wst en uitgaaf op fl 2064.50,i die van het Wg- Armbestuur in ontvangst en uitgaaf op *2817.06 met een subsidieaanvrage van f500. T Ce voorz. deelt mede, dat de begrooting der '"chthearijven nog niet kan worden aangeboden, W deze nog niet is versohenen. B. en ,Wi. stellen voor de Raadsleden, uitge naderd de [Wethouders aan te wijzen voor onder- nek der begrootingan. Aldus wordt besloten. Daar bij de rondvraag geen der lelden het woord ^nscht, sluit de voorz. de vergadering. Vrijdagmorgen 10 uur vergaderde de Raad. der Gemeente St. Maarten ten Raadhuize in voltallige zitting onder voorzitterschap van Burgemeester Klerk. De voorzitter opent de vergadering Waarna de sotulen der vorige vergadering worden, voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld; De .voorzitter deelt mede dat het geleverde, gas over het 2e kwartaal 1926 voor Warmen- uliizen bedraagt 9797 kubieke Meter. Van Barsingerhorn is ontvangen het ver-, slag van den Vleescihkteuringsdienst over 19g5. Het winstsaldo dezer dienst bedraagt f90.25. Van den Keuringsdienst voor Waren te Alk maar werd het jaarverslag over 1925 ont vangen, betreffende de gehouden keuringen' in de gemeente St. Maarten. Voor de Tuinbouwvereeniging St. Maarten- Valkkoog is ontvangen het verslag over 1925 van de gehouden Tuinbouwcursiis. Door de Ged. Staten is goedkeuring ont vangen op de Rekening 1924, Suppletoine Be- grooting en de Af- en Overschrijvingen. Ontvangen is de mededeeling dat de Rijks- uitkeenng voor de gtemeiente vóór dit jaar bepaald is op f2466.22. Ingekomen is een schrijven van B. en W.' waarin de rekening over den dienst 1925 aangeboden \yordt. Voorts deelt de voorzitter miede, dat de hegl bij den heer Smal thans geheel gesnoeid is,, ingevolge de klacht geuit door den heer Bloké in de laatste raadsvergadering. i De 'heer Blok deelt mede, dat volgens zijns inziens thans eene groote verbetering is ver-, kregen en het uitgzicht op den weg niet meet', belemmerd wordt. Aangaande het naar boven gebrachte in de' laatste vergadering door den heer Schoorl be treffende het plaatsen van brandkranen in de) gemeente brengt de voorzitter verslag uit aan-, gaande onderzoek gedaan door B. en W. De kosten voor het plaatsen der kranen; en aanschaffing standpijpen, slangen' enz. in' ieder dorp en buurtshcap zijn geraamd op. f3051.- -, terwijl dit bedrag aan den lagen kapt genomen is. Gezien de hooge kosten stellen B. en W.- voor, niet in te gaan op de aanschaffing en| plaatsnig hiervan, daar zij van oordeel zijn, dat' de finantieele toestand der Gemeente zulks niet toelaat. De Voorzitter vraagt de heer Schoorl of hij een voorstel wenscht te maken van de be-, treffende plaatsing of dat hij wellicht van, oordeel is veranderd gezien de hooge kosten. De heer Schoorl zegt zich niet geheel te kunnen vereenigen met het advies van B. ent W. daar de kosten te 'hoog zijn. Ook de heer Schermerhorn is het geheel eens met B. en W. f Aldus wordt besloten. De voorzitter (teelt mede, dat door B. en W. besloten is tot aanschaffing van *40 M.; brandslang ten dienste van de brandkraan wel ke geplaatst is voor het Raadhuis, daar de af- afstand naar het dichtsbijzijnde water te groot is voor de bestaande slangen. Ingekomen is de goedkeuring van Gedep. Staten op de Rekening der Gezondheidsdienst. De ontvangsten bedragen f 1819.42, de uit gaven f 907.08, een voordeelig saldo dus van f912.34. Tevens is door de Gezondheidscommissie de begrootingsdienst 1927 ingediend. De uit gaven zijn geraamd op f 1261.10. De bijdrage der gemeente is bepaald op f5.84. 2 Van de Koningin is goedkeuring verkregen' op 'het vastgestelde vermlenigvuldigingscijfer dienst 1925—'26. I 5 De #>orzitter deelt mede, dat door de ge houden uitloting door B. en W. zijn uitge loot van f500.resp. de no. 11 en 16 en 1 aandeel van f300.—, no. 15. De voordracht voor zetters wordt na gehou den stemming aldus vastgesteld. No. 1 de heer A. Nottelman. No. 2 de heer G. Bruin. Waaraan toegevoegd zijn de 'heieren J. Schoorl en D. Schermerhorn. De suppletoire begrooting groot f 2692.49 op gemaakt door B. en W. wordt goedgekeurd. Ben W. bieden den Raad aan le. De gemeenterekening over 1925. De ontvvangsten bedragen f 42693.84. De uitgaven f 43174.98, alzoö een nadeelig saldo van f 481.14 De kapitale dienst heeft aan ontvangsten f45172.98, aan uitgaven f45132.43, alzoo een' voordeelig saldo van f40.55. De rekening der armvoogdij vermeldt aan ontvangsten f 12.724.— aan uitgaven f 15035.49 alzoo een nadeelig saldo van f2311.49. De voorzitter verzoekt aan de commissie) van onderzoek, bestaande uit de heeren Blok' en Schoorl verslag uit te brengen van hunnie) bevindingen. De heer Blok zegt, mede nameins den heer Schoorl alles in orde te hebben bevonden, behoudens enkele opmerkingen, welke later opgelost zijn, daar tijdens het onderzoek dei administrateur afwezig was. Dé commissie adviseert tot goedkeuring over te gaan. B. en W. stellen voor de gemeente-rekening voorloopig en die van het Armbestuur thans goed te keuren. Aldus wordt besloten. De voorzitter brengt dank aan de commissie voor het gehouden onderzoek en aan den ad ministrateur en den Gemeente-ontvangèr voor hun beheer. B. en W. stellen voor de afrekening vast te1 stellen van de vergoedirig aan het Bijzondeit Onderwijs. Door de gemeente moet nog worden bijge dragen een bedrag van f356.25 aan de school ce Stroet en een bedrag van f104 aan del school te 't Rijpje. Aldus wordt besloten. Het voorstel van B. en W. om een voor loopig voorschot vast te stellen voor de schoóli te Stroet groot f 1280.— en voor de school te 't Rijpje van f 500.—, wordt behoudens goedkeuring van Ged. Staten aangenomen. Het volgend punt der agenda vermeldt: Straatverlichting in de gemeente. De voorzitter deelt mede dat in den afgeloo- pen winter dit punt reeds behandeld is en, in principe is aangenomen, doch toen afge stuit is op de opgave der P.E.N. Door B.i en W. is toen een aanvrage gericht tot de di recteur van de Gasfabriek te Warmen huizen voor gasverlichting. De opgave van de Directeur der Gasfabriek was als volgt: Voor gebruikte lantaarns f290— per jaar, voor nieuwe f312.—. Tn Jul ivan dit jaar heeft de Directeur een nieuwe bpgave gezonden en wel voor IQ nieuwe lantaarns f276 per jaar; gebruikte laptaarns waren niet verkrijgbaar. Door del PfE.N. was opgegeven f405.60 per jaar. De voorztiter zegt, dat voor 't Rijpje lö lantaarns aangeschaft moeten worden, zoo dat de totale verlichting van Stroet en 't Rijpjje zullen bedragen f716.per jaar. B. en W. stellen voor hiertoe niet over te gaan, daar de uitgaven te groot zien, gezie» de gemeentebegrooting welke straks door B. en W. zal worden aangeboden,' en waarinl de Inkomstenbelasting aanmerkelijk verhoogd moeten worden. De toestand der landbouw bedrijven is zeer treurig en waar de belasting hoofdzakelijk door déze bedrijven moet worden, opgebracht meenen B. en W. dat het niet verantwoordelijk is om' tot straatverlichting over te gaan. B;. en W. stellen voor dit punt aan te houdenl tot gunstiger tijden. Aldus wordt besloten. Vervolgens bieden B. en W. de gemeente begrooting over 1927 aan. De gewone rekeriing sluit op inkomsten en uitgaven op f43749.52V2- De kapitale dienst bedraagt f4055.—, geen uitgaven. De post on voorziene uitgaven is geraamd op f483 23 en de inkomstenbelasting op f 19377.50. Gezien do steeds verhoogde uitgaven en 3e stijgende belasting geeft de voorz. de volgende toelichting, welke een duidelijk beeld weergeeft hieromtrent tusschen het jaar 1920 en 1927. Inkomstenbelasting Opoenten en Grond bel. Openbaar Onderwijs Bijzonder Onderwijs Verpleging krankzinnigen Subsidie Algem. armen Straatverlichting In 1927 alzoo meer f 720Ó. In 1925. Inkomstenbelasting Mede verbruikt batig saldlo Nadeelig saldo 192(1 1927! 12.700 f 19.377.50 1000 2000.-^ 5000 2145.25 5351.30 10651 2585— 2400 A0 800.— Tptaal In 1926. Inkomstenbelasting, Bij suppletoire begrooting Totaal f 10330.55 4570.— 400— f 14000— 2200— „f 16200— He verhooging voor 1927 is volgens Spr. dus nogal aanmerkelijk, daar deze bedraagt f 19377.50 Tevens deelt Spr. mede, dat de Gemeentebegroo ting in de volgende vergadering zal worden be handeld. Aldus wordt besloten. f l Voorts wordt besloten dat de ontwikkelings cursus dit jaar Wederom gehouden zal worden. Van B. en W. te Alkmaar is het Verzoek inge komen of de gemeente bereid is zich garant te stellen voor de kosten van een leerling dezer ge meente voor het bezoeken van de Handelsschool to dier plaatse. B. en [W. stellen voor hierop goedkeurend te beschiKken. De voorz; deelt mede, dat indien de gemeente zich niet garant stelt, de leerling niet tot de school wordt toegelaten, Spr wijst op het verhaalrechit, waarbij bepaald is, dat de kosten verhaald kun nen worden op de ouders, in dit geval de heer K. de Geus, te Stroet, wiens zoon "de Handels school wil bezoeken. Het voorstel van B. en W[. wordt goedgekeurd met de bepaling het vertaalrecht toe te passen. Na de rondvraag, welke niets opleverde, sluit de voorz. de vergadering. NOORDSCHRAWOUDE. „EXCELSIOR." Onze, Harmonie houdt Koninginnedag. Blijkens de in dit nr. voorkomeride advertentie, geeft zij Dinsdagavond 31 Augustus een openlucht 'concert, waarna een groot vuurwerk zal worden afgestoken. Ziedaar, nu weet men direct maar alles. Toch niet. Men weet niet, al zou men het kun nen vermoeden, dat de vereeniging voor een groo te schadepost staat. Zoo is het tochl De feesten, waarop men algemeen z'n zinnen had gezet, moes ten worden afgelast. Men kent de oorzaak daar van. Zonder daarop verder in te gaan, geschiedde ,ait nadat alle voorbereidingen waren getroffen en de onkosten waren gemaakt. Die liepen in de honderden. Nu kan men een wisseltje trekken op Nde toekomst, maar intusschen komen de rekenin gen in en er moet worden betaald. Men weet dat onze kranige vereeniging reeds diep in den bui- I del tastte. Zij kocht vijfhonderd stoelen, liet een bijgebouwtje plaatsen in de nabijheid van den mu- ziektempel en trachtte op deze wijze het reeds 1 uitverkoren plekje te maken tot een waardige plaats, waar Apollo's zonen de muzen dienen, die - ?oodra de harmonische tonen weerklinken, den He- licon beklimmen en hoogtij vieren, j Op Koninginnedag krijgen wij dus een concert, waarna een vuurwerk zal worden ontstoken. Ook dit was voor het feest bestemd, maar|.....v Het is dus zeer begrijpelijk, dat men hoopt op j een druk bezoek. En de donateurs, die anders vrij en toegang hebben, zullen er natuurlijk niets op j tegen hebben om in dit geval op dezen avond eveneens entrée te betalen. Wij moeten trachten de vereeniging wedeërom op een schoonen bodem I te helpen. Wie zou zich daarvan nu terugtrekken? I Néiemand immers! j Ons wacht dus een mooie avond, vol muzikale klanken en feestelijke kannonades van een luister- rijk vuurwerk. Wij wenschen u góed succes „Excelsior" en I goed weerl BROEK OP LANGENDIJK. j De uitslag van de gehouden loting voor deze 1 gemeente is als volgt: 1 Jan Wagenaar Jacz. 2 'Jan Kruk( 3 pirk Hoog land. 4 Jacob Ootjers. 5 Teunis Gootjes. 6 Abra ham Jacob van der Welle. 7 Dirk Rens. 8 Jan Moeln. 11 Cornelis Kramer. 12 Arie Boon. 13. Bakker Az. 9 Jan Gerrit Glas. 10 Pieter va'n der Cornelis Smit. 14 Aldert Molenaar. 15. Cornelis Strijbis. 16 Jan Bakker P.Cz. Buitenland Van de zijde der Duitsche re geer in g is er nog eens op gewezen, dat die roode duizend: markbiljetten volstrekt niets meer waarde heb ben dan de andere of, juister gezegd, even waardeloos waren. Zal die hernieuwde me del- deeling helpen? We vreezen. Er blijken nog tal vain ongeloovigen te zijn en hun voornaam ste argument is dat die roode biljetten op het 00gen blik toch nog maar steeds duurder ver handeld worden dan de anderen. We achten het daarom goed om eens; in een paar woorden uiteen te zetten, hoe dat moge lijk is. Toen er met de marken niets meer te ver dienen was, zijn handige lui een 'handeltje op touw gaan zetten in voor-oorlogsche markbil jetten, daarbij het smoesje mede verkoopende. dat die nog eens terecht zouden komen. De meeste menschen wapen verstandig genoeg om te begrijpen, dat daarvan niets waar was, maar anderen geloofden, hoopten althans. Er ont stond bij een deel van het publiek dus een voorkeur voor de roode voon-óórlógsche bil jetten en zoo gauw er van eten voorkeur sprake is op de markt loopt de prijs van èen artikel .op, zonder dat zulks iets met de werkelijke waarde uitstaande behoeft te hebben. In Griekenland hebben ze Zondag weer eens 'n gezellig revolutié-tje gehad, wat daar een inheemsch volksvermaak schijnt te zijn. De eenige betiöekenis er van is, dat voor het eerst in de na-oorlogsche jaren een dictatoriale macht gebroken is. Wat men van de nieuwe regeering verwachten mag, is niet te zeggen, want eer men wat gezegd heeft, is er misschien al weer een nieuw bestuur. Sinds 1922 is de re volutie een jaarlijks terugkeerend spel in Grie kenland. Men oordeele: 1923. Militaire revolutie, onderdrukt door Pangalos. 1924. Koning George II' wordt onttroond (nadat Venizelos bij de algemeens verkiezingen heeft gezegevierd. De republiek yvordt uitgeroepen. 1925. Pangalos neemt het bewind na een staatsgreep in handen. 1926. Kondilis werpt het Pangalos-regime omver. De revolutie van Zondag had iets van een filmspanning. Een torpedoboot wordt uitge zonden om den dictator gevangen te nemen De opdracht wordt vervuld, maar Pangalos sluit vriendschap met den commandant van de boot, die er met zijn gevangene vandoor, trekt. Spannende race met een deel van het eskader. Eindelijk wordt de boot ingehaald, geënterd en de „dappere officieren", die op de vijandelijke boot overspringen schieten of vechten doen ze niet bij Grieksche revo luties nemen den gevangen genomen dictaA tor opnieuw gevahgen. Een prachtig scenario voor de film. Van de film gesproken een dier grootste sterren, Rudolf Valentino, 'de geheime liefde zooals men zegt, van alle bakvischjes ter wiej- reld. is deze week op 30-jarigen leeftijd aan buikvliesontsteking overleden. Zelfs aan zijn scheidep uit 'het leven ontbrak het spannende film-avontuur niet. Een vliegtuig, waarmee men in New-York een reddend medicijn wilde ha len, moest wegens mist landen. Hoe klein is toch alle menschenwierk. We verheffen onze „sterren" om ze te Laten Stra len over de wereld, maar als Hij daar bov]3n er even met Zijn adem overheen gaat, is al les gedoofdvioor goed. Wij kunnen slechts flikkerlichtjes doen ontbranden, die even, heel even ontgloeien, dan zijn ze weer „uit"; een klein rookwolkje herinnert nog een oogen- blikje aan wat geweest is en daarna vergieten

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3