Een ODitierki Buitenland Burgerlijken Stand Nieuwstijdingen \x r:r Medische Rubriek. Plaatselijk Nieuws - BROEK OP LANGENDIJK. Stakingsrelletjes. Het schijnt gisteren op de veiling te Broek op Langendijk nogal rumoerig te zijn geweest. Naar verluidt zouden1 werkwillieng door eert der transportarbeiders zijn lastig gevallen, waarbij het vuistrecht niet achterbleef. Hierdoor ontstond op de veiling eenige on rust .waarbij het optreden der politie weder om noodzakelijk bleek. Naar wij verder vernemen zouden de drie personen, die aan deze molestatie hebben deel genomen, thans voor goed zijn uitgesloten. het beloop dezer 'staking aan de leden van „Koophandel" wellicht bevrediging geschon ken, maar of men op den duur de algemeene belangen zal hebben gediend, zal de vraag zijn. Wij verschillen in dezen in ons begrip omtrent de mentaliteit, die „Koophandel" een door ons minder gewienschte richting in stuurde, "op welken weg 't zal blijken, dat er ook voetangels en klemmen liggen. Verder zullen wij er 't zwijgen toedoen en hopen van harte, dat de geachte inzender zich. r.iet al te veel door de publieke opinie heeft laten beheerschen, die zich uitspreekt op een veiling. (Red. N. L. Crt.): Ditmaal willen we ons eens wenden tot de redactie van de Nieuwe Langedijker Courant. En wel naar aanleiding van het stukje onder* den tiel: „De Staking", in 'het nummer van j.l. Zaterdag in genoemd blad. Dat de redactie over de staking anders oor deelt, dan wij, wie zal 't laken? We leven in vrij Nderland en gelukkig, de pers is vrij. Maar toch meenen we, welke zienswijze men. is toegedaan, Tiet toch altijd gewenscht is, uit beschouwingen onder alle voorwaarden, het) persoonlijk element tie weren. Men mag vrije lijk publiek over beginselen, toestanden, mee-> ningen schrijven, daar is niets tegen. Zoodra men echter personen gaat noemen, vooral in een zoo delicaat geval als hier, dan gaat men toch de regelen te buiten. Dat dit zoo wordt opgevat, bleek ook _he-> den zonneklaar ter veiling, waar men unaniem) deze houding afkeurde. Waarlijk 't is onze vaste overtuiging, dat men door 't publiceeren van dergelijke berichten de publieke zaak geen dienst bewijst. Wat in deze zaak vooral in 't oog dient te worden gehouden, om o.i. juist te oordeelen, is dat men vooral moet letten op het veranderde systeem dat zal worden gevolgd. De kooplieden wenschen een meerder con tact tusschen hen en de arbeiders, die hun goederen verladen, ze hopen dat er meer ver antwoordelijkheid zal worden gekweekt, nu er een andere vorm van verbintenis is gekomen. Gevolg van deze systeem-wisseling is, dat de leiding van het werk niet meer als voorheen door een leider, gekozen door de arbeiders, zal geschieden, maar dat die leider door de kboplieden zal worden aangesteld. Nu zal toch wel niemand kunnen ontkennen, dat deze me thode veel voor heeft boven de anderen. Im mers voorheen had de baas van hen óver wie hij te bevelen had. Dat dit een minder ge- wenschte verhouding is, zal toch moeilijk wor den ontkend. De thans gevolgde methode is een veel meer natuurlijke, de gezamenlijke patroons stellen een leider aan, zij die krachtens hun' onderenmerspositie gezag mogen uitoefenen, dragen dit over. Dit is de juiste verhouding en we koesteren de stellig everwachting, dat de redactie van de „N. L. Crt." dit met ons eens is. De Vereeniging De Koophandel heeft het o.i. zeer juiste besluit genomen, de keuze van dien leider over te laten aan de bij haar aan gesloten leden, te Noord-Scharwoude woon achtig. 1 Deze hebben vergaderd en een leider aan gewezen, en het aan de benoemde overge laten de verhouding tot den aan te stellen' werkbaas zelf te bepalen. Waar nu het bericht in de N. L. C. is gelanceerd, meenen we goed: te doen, hier eens de zaak juist weer te ge-' ven. Bij informatie bleek ons, dat de benoemde leider zich had voorgesteld de administratie voor zijn rekening te nemen en de dagelijk- sche leiding van het werk aan den vroegere lei- dei- van de transportarbeiders op te dragen, een oplossing die zeker niet onbevredigend lijkt. Dat hier iets vernederends in zou liggen voor de arbeiders, vermogen we, gezien "t ver anderde systeem, met geen mogelijkheid in te zien. We verwachten, dat de redactie van de N. L. C. nu zij de juiste toedracht .kent, haar oordeel wel iets wijzigen zal. Ook zou den wij er prijs op stellen als zij kon beslui ten dit stukje in haar blad.op te nemen. A. T. 'Naschrift. I i i t 1 Gemeente BROEK OP LANGEDIJK. Geboren: Pieter zoon vpn J. Bobeldijk en van N. Bakker. Dirk ,zoon van J. Kouwen en van E Wier in g. Albert, zoon van C. Kaas' en van S. Blokker, Jan, zoop van M. de Jong; en van E. Grootes, Maaxtje, dochter v. J. Bal-> der en van G- Schaap. Getrouwd: J. Strijbis, oud 51 jaar en K. van Dijk, oud 27 jaar. Getrouwd bij volmacht: J. Bestevaer oud 24 jaar wonende in Oost-Indië en A. Groen) oud 25 jaar. Overleden: A. Hoogland, oud 23 'jaar echt genoot van E. van Lijen, D. Kloosterboer, oud 47 jaar, echtgen: van C. Kok, Twee 'levenloos aangegeven kindenen van G. Glas en van Gj Wagenaar en C. Kruk en van P. Strijbis. Veilingsweekoverzicht „Noordermarktbond", na de uitgave der courant ontvangen. Die inbraak in liet Kon. Paleis. i Bij nader onderzoek is gebleken, dat de inbre- ker, aio in den nacht van Donderdag op Vrijdhg het Koninalijk Paleis te Amsterdam voor zijn operaties uitkoos, met een z.g. „steekbeitel" een- der paneelen van een achterdeur heeft bewerkt, en zich op die wijze toegang heeft verschaft.» De blikken trommel, waarin de uniformen van jhr .t'ix waren geborgen, was <Jp slot, doch de sluiting is door den ongenooden gast verbroken- De politie zoekt verband tusschen dit geval en. andere, waarbij de daders het eveneens hadden: voorzien op huizen, waarvoor, om herstellings- doeleinden, schuttingen waren geplaatst. -- Het totaal bearag, dat tof nu toe voor de i slachtoffers van de Padangramp is binnengeko- men bedraagt f51292.30. Die wijde wereld' in. Uit Arnhem verneemt het „N. v. d. D." dat drie verpleegden van d estichting Hoeniderlo, 2 jongens van 17 en één van 18, heimelijk hun bed verlieten, waarna zij inbraken in de kleermakerij j van het gesticht. De jongens voorzagen zich van kieeren en namen bovendien schoenen en een drie tal horloges van andere verpleegden mee. Daarna trokken zij de wijde wereeld in. De politie heeft de zaak in onderhoek. Dezer dagen moest het bekend geworden 1 13e regiment infanterie na beëindiging der oefe- ningen om Venlo te Maastricht een militairen marsch maken. Het traject VenloSittard werd per trein afgelegd. Van Sittard tot Maastricht (bijna 26 K.M.) zou gemarcheerd worden. Toen I het er evenwel op aankwam, zegt de „Msb.", meldde zich een 130-tal manschappen ziek. De marsch is toen wegens incompleet niet doorgegaan en het regiment bereikte per trein verder zijn standplaats. Die zich ziek gemeld hadden, zijn i met inliouding van verlof gestraft. In doisternjs. Te Zaandam is Zaterdag ongeveer 10 uur ten gevolge van een electriciteitsstoring de geheeld stad in het duister gehuld. 'Het ongeval was i van te meer beteekenis, omdat het daar juist de eerste avond van de kermis was. Alle verma- kelijkheden, door electrioiteit gedreven, stonden stil .De oorzaak is te zoeken in een overslag in het j transformatiegebouw. De storing duurde ongeveer 40 minuten. We beginnen mfet te zeggen, dat wij gaarne dit stukje, onderteekend met A. T. en voor komende in het Chr. Nieuwsblad van heden, j overnemen. Het doet ons genoegen, dat dezelfde leider te Noord-Scharwoude is gehandhaafd in zijn functie, ook al is er thans een z.g. toeziende voogd over hem gesteld. Ging 't er in het begin bij „koophandel" om haar rechtspositie tegenover de transport arbeiders als „organisatie" te verbeteren, zij; beschouwt zich nu zélfs als paedagoog, die alleen begrip schijnt te hebben omtrent de, organisatorische opvoeding. Of het nu beter zal gaan, moet worden 'afgewacht en wan neer het tegendeel mocht blijken, zal men dat. splintertje in eigen oog stellig niet zien. Menl kan zich nu echter verheugen z'n zkr te heb ben gekregen, maar het lijkt ons toe een Phyr- rus overwinning te zijn. Voor zichzelf heföft Een mislukte inbraak. Zaterdagavond, toen de inwonende schoon dochter van den heer M. op den hoek van den Ouden Rijn en de Hooglandsche Kerk- Koorsteeg te Leiden thuis kwam en de deur opende, kwam ^plotseling een man te voor schijn, die haar een klap op het hoofd gaf, waardoor de juffrouw een oogenblik de kluts kwijt raakte. Van deze gelgenheid maakte de man gebruik om te ontkomen. Het bleek, dat hij daar had ingebroken. Alle kasten en laden waren opengebroken. De juffrouw schijnt ech ter te rechter tijd tie zijn thuis gekomen, want de inbreker had een aanzienlijk bedrag aan geld, dat hij had aangetroffen, geneed gelegd om mede te nemen, alsmede ook verschillende gouden en zilveren voorwerpen. Dopr de on verwachte thuiskomst van de juffrouw, heetf hij dit alles moeten achterlaten, terwijl ook overigens niets wondt vermist. De politie stel de dadelijk een onderzoek in' doch tot dusver zonder resultaat. Ernstig angel uk op de Elbe. Uit Tangermunue wordt gemeld, dat op de Elbe een boot met negen inzittenden is omge slagen, waarvan er vier om het leven kwamen. Hot ongeluk zoi* te wijten zijn aan het lichtzinnig schommelen van de jongelui, die in de boot zaten. Aardschokken geregistreerd en waargenomen. Dc instrumenten van het observatorium heb ben te kwart voor eenien gistermiddag een zeer hevigen aardschok geregistreerd, die een uur duurde en waarvan het middelpunt waar schijnlijk in de Jonische zee ligt. Telegrammen uit Bari en Ancona melden, dat in die steden dén lichte schok is gevoeld. Gistermiddag zijn volgens een Reuter-be richt op Malta lichte aardschokken gevoeld. (H.bl.). Het drama van Claye Souilly. Vrijdag ondekte men op den wieg naar Claye Souilly, bij Meaux een brandende hooischelf waaronder het verkoolde lijk' van de door den Parijschen beursman Gaston Guot vermoor de jonge vrouw, Marie-Louise Bieulaguet be vond. Een week later, Vrijdag '20 Augustus, bekende Guot in het kabinet van den rechter van instructie zijn minares, een telefoniste, te hebben vermoord en haar lij ondier de hooi schelf te hebben verborgen. Nog een week la ter, Vrijdag j.l., is Guot naar de plek van de moord geleid, waar het drama in tegenwoor digheid der justitie is geconstrueerd. Zooals we reeds vertelden wordt Guot ook verdacht de twee vrouwen, waarmede hij ach- terqpnvolgens was gehuwd, gewelddadig om het leven te hebben gebracht. Op welk een eïgnleaardige wijze de recon structie van het drama is geschiedt, blijkt uit de uitvoerige verslagen. Het uur, waarop de beklaagde naar de plaats van den moord' zou worden gebracht, was niet geheim gehouden, zoodat achter de auto's, waarin hij zelf, ge boeid, en het parket en zijn advocaten waren .gezeten, nog.... vijftien auto's volgeden met journaisten, perslfotografen en operateurs. Daarna kwam een eindeloozle stoet in par ticuliere wagens met nieuwsgierigen, zelfs re den twee autocars met vreemdelingen mee. Op eenige km. van Meaux verwijderd deel de Guot mede dat daar het drama was be gonnen. Daar had hij zijn minnares het eerst geslagen. Zij had hem tot het uiterste ge bracht en kort daarop had hij haar gewurgd. Het geheele tooneel werd opnieuw „vertoond". Guot >moest voordoen hoe hij de vjouw had omkneld, hoe hij haar toen naar een nabijge legen hooiberg had gesleept, en een speciaal ontworpen hooischelf werd door hem in brand gestoken. De menigte, die in de verte het schouwspel gadesloeg, verloor haar kalmte. „Landru, Lan- dru" werd er geroepen. Zij stormden naar de auto, waarin Guot snel werd binnengeduwd, en wilde de misdadiger te lijf- Deze verloor zijn zelfbeheersching en zonk weg in de kus sens van de auto. De gordijntjes werden haas tig neergelaten en de auto reed weg. Droogte in Zuid-Frankrijk. Het Zuiden van Frankrijk heeft hevig te lijden van de buitengewone droogte, die gepaard gaat met een hitte, die soms tot 96 graden Fahren- heid in de schaduw stijgt. Door deze abnormale weersomstandigheden wordt groote schadfe aan gericht voornamelijk in het dal van de Rhöne. Dó omgeving van M.ontpellier, bekend door zijn wijnen en groenten, is geheel verschroeid. Als gevolg van de droogte ontstaan, zooals de „Tel.' 'meldt, tevens vele branden, vooral in de hoschaehtige streken van Bouehes-du-Rhöne. Op het oogenblik woedt een reeks ernstige branden tusscnen Marseille en Aix en ten 'Noorden van Toulon, iu verband waarmede door de autoritei ten buitengewone maatregelen zijn genomen. Op de hoogste punten in deze streken zijn telefoon apparaten en toestellen voo rdraadlooze telegra fie opgesteld, waarbij dag en nacht de wacht wordt gehouden, ten einde bij het geringste teeken van onraad alarm te kunnen slaan en de noodige maatregelen te kunnen doen nemen. Moedermelk en kunstmatige voeding, In dezen tijd van steeds grooter wordende ge- neigdheid bij de moeders, om haar kinderen niet zelf te zoogen, moge eens de nadruk gelegd wor- den op de groote voordeelen aan de borstvoeding verbonden. Helaas is die niet altijd mogelijk, maar zou toch bij goeden wil veel vaker toegepast kun- j nen worden dan wel het geval is. Het is tot nog toe niet gelukt de koemelk zoodanig in haar samenstelling te veranderen, dat zij zonder bezwaar de moedermelk zou kunnen vervangen. Het is den talloozen onderzoekers mo- gen gdelukken, de verschillende bestaniddeelen van de melk, als daar zijn eiwitten, vetten en koolhy draten af te zonderen. En door de verhouding, waarin die voorkomen, te wijzigen, hebben zij een melk verkregen, die volgens hen de moeder melk zeer nabij komt en goede resultaten bij de zuigelingen zou geven. Vergeten dient hierbij ech ter niet te worden, .dat zij werkten meit zoo versch raqgelijk verkregen melk en inachtname der strengste hygiëne. De bekende hoogleeraar in de kinderziekten Finckelstein heeft echter onlangs verklaard, dat de op deze wijze verkregen melk meer als welke andere het ontstaan der bekende zuigelingendiarrhée zou veroorzaken. Dioor velen is het eiwit van de koemelk als de veroorzaker dezer ziekte aangewezen, door anderen de kaas- stof. Het was alweer Fincklestein, die de on juistheid hiervan aantoonde. Hij bewees door proefnemingen, dat indien de koemelk den zuige ling niet goed bekomt, de menschelijke moeder melk evenmin geschikt is, om er het kalf mede te voeden. Wjeliswaar is hiermede het vraagstuk niet opgelost, maar het brengt de oplossing toch nader. Het bloedonderzoek van zuigelingen met regelmatige tusschenpoozen verricht, heeft uit gewezen, dat de darmen veel vlugger de suiker uit de moedermelk dan die uit de koemelk opne men, zoodat bij kunstmatige voeding anderhalf a. twee uur langer suiker in de darmen blijft dan bij borstvoeding. Deze suiker nu dient den darm- bakterieën tot voedsel, die daardoor op hun beurt oorzaaa werden van 'bovengenoemde darmziekte. Het groote belang van een vlugge opname van de suiker door de darmen is hiermee aangetoond. Aan den anderen kant veroorzaakt een tekort aan suiker in het bloed ondervoeding en vergifti ging, aangezien de suiker onontbeerlijk is voor de verteeri ug van ander voeldsel. Er ontstaat daard.or een ziektetoestand, bekend onder dien naam van zuur vergiftiging. De oorzaak van de slechte suikeropname uit andere dan moedermelk is nog biet voldoende be- kend, maar wellicht vindt men een vingerwijzing hierin, dat terwijl 'bij het gebruik van de wei van i koemelk de opname door de darmen van de daarin aanwezige suiker te langzaam gaat, bij het ge- i bruik van verhitte wei, waardoor alle daarin j aanwezige eiwitten neergeslagen en verwijderd zijn, de suiker even snel opgenomen wordt als die van de moedermelk. Alles bij elkaar blijft dit groote feit, dat zoo wel voor mensch als dier voor de voeding van de pasgeborenen niets boven moedermelk gaat „Int. Roode Kruis". iWaar het geld blijft. In de na te noemen gevallen scheen de vraag gerechtvaardigd, zegt het vierslag der Alge meene Rekenkamer over 1925, of bij het doen van uitgaven wel de noodige zuinigheid was betracht. j Bij den bouw vanfhet post- en telegraafkan toor te Haarlem werden o.a. de volgende uit gaven gedaan. Voor het bewerken van een brievenbusplaat en de levering van naamborden Posterijen en Tegelgrafie werden onderscheidelijk f 1900 en f 1.400 uitbetaald. De brievenbusplaat was van I natuurstee ngemaakt inplaats van terra-cotta, zooals het bestek voorschreef. Voor het bedrag van f1400 waren 8 naam borden geleverd. Ten behoeve van de hal van het gebouw werden 11 lampen geleverd h f209.47 per stuk,. Verder nog besteed f1500 voor glas in lood ten behoeve van deze lampen en van 8 buitenlantaarns. Verder bleek dat bij den bouw van bedoeld postkantoor aanmerke lijke bedragen onnoodig waren uitgegeven, doordat de betrokken werkzaamheden niet di rect aan de leveranciers waren opgedragen, doch gebruik was gemaakt van de tusschen- komst van den aannemer, die daarvoor 10 pet. van de kosten had berekend. Een onderzoek der uitgaven ten behoeve van het lager onderwijs wees uit, dat het opmaken der daarvoor benoodigde betalingsstukken nog steed sniet met de vereischte zorg geschiedde. Bij de controle der Kamer bleek o.a. dat i veir gemeenten in totaal ruim f 13000 moesten terugstorten wegens te veel genotne subsidie. Verder deed zich het volgende geval voor: Aan een groot aantal gemeenten en bestu ren van lagere scholen werd wegens voor schot op de rijksvergoeding over 1924 in to taal ruim f 100.000 te veel uitgekeerd, door dat bij het opmaken der betalingsstukken ver keerde kolommen1 van de beschikkingen var) otekening werden geraadpleegd. De Kamer verzocht den minister voorzoo- veel storting of verrekening van het te veel genotene nog niet 'had plaats gevonden, het noodige te doen verrichten, dit in 's Rijks kas te doen terugbeeren. Aan- dit verzoek werd gevolg gegeven. Stand «kr La ii|(lb ouwg&wasscn op 26 Aug. Die „St.-Ct." van 30 Aug. bevat het hieronder volgend overzicht betreffende den stand der land bouwgewassen op 26 Augustus 1926: Gedurende de maand Juli was het weder over het algemeen gunstig voor de ontwikkeling 'der gewassen; de temperatuur was gemiddeld 1 gr. boyen de normale, het aantal uren zonneschijn 201 tegen 186 normaal. Daarbij kwam, dat de hoe veelheid neerslag het normale (71 mm) met 69 mm. dicht naderde. PLaatselijk was echter in dit opzicht groot verschil; in het zuiden van Lim burg werd de normale hoeveelheid met 100 pet. overschreden, in het oosten des lands met bijna 30 pet. en in het midden en westen bleef de hoeveelheid neerslag van 10 tot 30 pet. beneden het normale. Evenals in de derde dekade van Juli was in die eerste dekade van Augustus de temperatuur bene den normaal; na 14 Augustus wend het war mer en steeg de temperatuur gemiddeld 0.9 gr- 'boven normaal. Na 7 Augustus wisselden dagen van regenach tig en droog weer elkander tamelijk regelmatig af, waardoor de oogst bemoeilijkt werd. Ofschoon de stand der gewassen zich goed Het aanzien, vallen de oogstresultaten tot heden over

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2