Uit den Omtrek STEMMIIIGSBEELD DIT GROEKTEKLAHD - OUDE NIEDORP. De caféhouders in deze gemeente die in aanmerking komen voor dans vergunning, zijn: vanweg dein heer Burgemeester dezer gemeen te aangezegd hun danslocaliteiten in overeen stemming te brengen met de gestelde eischen voor lichttoevoer en luchtvervprsching. I - ST. PANCRAS -f Maandagavond vergaderde de Tuinbouw ver- eeniging „De Tuinbouw" ten lokate van den heer Gerritsen, onder leiding van den heer Kloosterboer. Deze wijdt in zijn opening en kele woorden aan den slechten toestand in het bedrijf, de wensch uitende op betere tij- - den in het komende wijinterseizoen. De natulen worden goedgekeurd: Volgt voorlezing van een schrijven van de Generale Commissie van de Zuiderzee-steun- wpt. Van een aanbieding van een „Boerenjaar boek" door een firmji uit Rotterdam werd geen gebruik gemaakt. De instructie van de keurmeester der L. G. Centrale werd aan een korte beschouwing onderworpen. Over de maanden Juni en Juli was door „De Tuinbouw" resp. geveild voor f 108.000.— en f 103.542. Medegedeeld werd dat de L. G. C. maat regelen overweegt, om leden, welke een fooitje geven te beboeten met f25.—. In het veilinggebouw zullen 80 verwarmings- platen worden aangebracht, totaal kosten f 900 met een stroomverbruik van pl.m. f2.50 per dag. Van het Uitvoer Controlebureau was schrij ven ontvangen dat de losse wortelen verhan deld zullen worden met een minumum ge- wciht van 1 ons (vroeger Va ons) Thans komt aan de orde het fooienstslsel aan de laadplaats, welke bespreking door den voorzitter geacht werd een algemeen1 belang te zijn. Een korte uiteenzetting werd daarop door deze gegeven, waarop allereerst werd gevraagd ,door wie de controle uitgevoerd moet worden. v. d. Woude meent, dat het niet op den 'weg ligt der afdeeling en meent dat de L.G.C. op den ingeslagen weg behoort voort te gaan. II. Gerritsen noemt zich tegenstander van 'het fooienstelsel, maar acht de L.G.C. niet bij machte het euvel te keeren. J. Wagenaar meent, dat waar een wil is, is ook een weg, en zo ueen premie willen zet ten voor het aanbrengen van de persoon, die een fooitje geeft. De Vries zou toenadering tot de transport arbeiders willen zoeken. Door het solidair staan .gedurende een zestal weken, kan ge zegd worden worden, dat men daar een goede organisatie heeft. Echter heeft men door het fooienstelsel, door spr. een bederf voor de maatschappij genoemd, de sympathie der tuin ders verspeeld en hierdoor de staking verloren. Hierop merkt Jb. Wagenaar aan, dat we bij ons zelf moeten beginnen, daar de bouwers toch eerst geven, willen de transporters het kunnen aannemen. Hoogland ziet geen! heil in een premie, daar de bouwer en de transportarbeider, ge zien de strafmaatregelen welke toegepast zul len worden, zich met elkander solidair zullen toonen en het gepleegde feit zullen ontken nen en dan veel sterker staan dan de aan brenger, welke malpr, leen schijn van het ge val heeft gezien. Spreker meent, dat, wanneer een bouwer vrij uitgaat, maar alleen diens naam bekend raakt, deze er gauwer toe zal ovvergaan het feit te erkennen en er in 't verolg voor te waken. Jb. Wagenaar herinnert aan den tijd toen A. Vobel door zijn medeleden in den steek werd gelaten en vertrouwt niet op 'het woord van de leden. Spreker zag gaarne krasse maat regelen. Door meerderen wordt hierover nog gedis- cusseerd, waartusscihen men needs verschil lende wegen 'hoorde opnoemen, waarlangs on gestraft, omdat geen controle mogelijk is, kan worden doorgegaan met fooitjes geven. Met op drie na algemeene stemmen werd beslo ten als voorloopige maatregel tot de A. V. der L.G.C. leden, welke betrapt worden op fooitjes geven te schrappen als lid van „De Tuinbouw". Na de uitslag der stemming wordt nog een vraag gesteld, welker beantwoording gelijk staat met erkenning van de onmogelijkheid der controle. Voor de reis naar het Westland, dit voorjaar gehouden, wordt een subsidie toegekend, ge lijk aan de halve reiskosten', waarop P. Mad- derom van die reis nog een kort overzicht geeft, in verband met een opmerking van een der leden. Bij de rondvraag bepleit Jb. Kloosterboer de wensdhelijkbeid van' een Motorcursus en vraagt voor het Bestuur machtiging in die rich ting werkzaam te wezen. Hoewel enkelen wij zen op de eenzijdigheid van een dergelijken cursus, blijkt de vergadering toch nogal sym pathiek te staan tegenover het voorstel. Een mooi bewijs van solidariteit wordt gegeven door het vo.teeren van een uitkeering aan een ld,i welke door ziekte verhinderd is zijn be drijf te besturen. Bij genoegzame opgave zal gezamenlijk glafe worden aangekocht. Hierna sluiting. Dezer dagen gaf een bevriend koopman mij de Alkmaarsche Courant, met de opmer king, „dat koolberichtje moet je noodig le zen". Genoemd blad nu citeert uit het groo- te liberale orgaan „De Nieuwe Rotterdam sche Courant het volgende: 1 KOOL. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Als gevolg van de door Duitschland gehe ven invoerrechten, die bij de laatste tarief wijziging onze vroege koolsoorten zoo zwaar hebben getroffen, zal in deze tuinbouw streek de teelt vail deze koolsoorten gele, witte en roode wel worden stopgezet. Wie de lijst der door Duitschland belaste groen ten nagaat, komt tot de erkenning, dat het artikel kool al zeer zwaar door invoerrech ten wordt getroffen, veel zwaarder dan ver schillende andere groenten als: komkom mers, spruiten, tomaten, bloemkool, sla,. Gemiddeld zal het invoerrecht niet meer dan 'het tiende gedeelte bedragen van de op de veilingen gemaakte prijzen. Voor de genoemde soorten vroege kool is dat echter abnormaal hoog, f180.— per 10.000 K G. Te genwoordig brengt deze kool geen f100.— per 10.000 K.G. op, zoodat het invoerrecht zeer zwaar op deze groente drukt, zoo zwaar, dat de tuinbouworganisaties het er una niem over eens zijn, dat het met de vroege koolteelt, die voor de uitgestrekte tuin bouwstreek van zoo groote betieekenis was, gedaan is. Voor deze kool is Langendijk1 in hoofdzaak op Duitschland aangewezen en aangezien in dat land en ook in andere landen dit jaar een ruime oogst aan groen ten is geteelt, oefenen de invoerrechten in 't bijzonder op de Langendijker kool hun fu- nesten invloed uit. i Opmerkelijk geval, j.l. Dinsdag schreven we ook iets over Duitsc'be tarieven op .sprui ten, tomaten, bloemkool, sla, in vergelijking met 't recht verschuldigd op kool. Wij schre ven zulks j.l. Dinsdag en 'de Alkmaarsche! Courant kwam met dit berichtje j.l. Vrijdag. 't Ligt er wel een beetje dik op dat de» ons oaoekende berichtgever aan het blad uit onze groote Maasstad een beetje met ons „Stemmingsbeeld-kalfje" aan 't ploegen is ge weest. De Alkmaarsche Courant kan 't in voorkomende gevallen wel wat korter bij huis zoeken, maar we geven toe, 't staat wat „ge- kleeder" als je boven zoo'n berichtje zet: van de N. R. Crt. Stel je voor, dat er boven stond, van een plaatselijk blad. 't Had er zoo iets van, als liep men in een boerenkiel in de Langestraat. Daat gaat toch niet. Overigens hebben we er niets op tegen, dat het epistel van de vorige week zoo ruim mo gelijk verspreid wordt. Maar we zouden toch liever zien, dat men 't dan in zijn geheel op nam. niet aan 't omwerken ging en er een oud^ liberale staart aanhechtte. Want nu volgt nog wat anders. We redeneeren als volgt: Onze kool is veel te zwaar belast, 't is een: massa-artikel, waarvan de waarde per 1Ó0 K.G. betrekkelijk (in vergelijking met de pro ducten uit 'het Westland) gering is. In pro centen van de waarde drukten we de gewel dige verschillen uit. Onze conclusie hier ligt de oorzaak van( de prijsdaling van de vroege kool, straks kan, geen vroege kool mteer verbouwd worden, daar is men het blijkbaar mee eens. 1 Maar men kan er met geen mogelijkheid toe komen, om gezien de oorzaak 't tarief ook! daar genezing te zoeken, n.l. om met alle, geoorloofde middelen onze nationale produc tie tegen tegen kunstmatige druk elders uitge oefend te beschermen. Stel u eens voor, dat zoo iets in de N. R. Crt. verscheen. Men zou bij wijze van spreken eer der water zien branden. De correspondent is dan ook volkomen! in de lijn van zijn blad' gebleven, waar hij vervolgt: Nieuwe banen zullen dus moeten worden ingeslagen. Dit wordt intusschen reeds ge daan. Met de glascultuur is reeds begonnen in Broek, terwijl in St. Pancras, waar de vroege koolteelt van groote beteekenis is, door sommige van deze teelt geen voorbe reidingen meer worden getroffen, doch ande re cultures worden aangesneden, o.a. aard beien, geteelt onder glas. De zoogenaamde warenhuizen beginnen hier te verrijzen en wel van flinke oppervlakte n.l. 1800 ramen. Ook in andere gemeenten in deze tuinbouw streek worden maatregelen besproken en voorbereid tot het inslaan van nieuwe we gen. Daar de glascultuur en verwarmings installaties grootere bedrijfskapitalen vorde ren dan de tegenwoordige cultuur, zal er nog heel wat moeten gebeuren eer een al- geheele ommekeer is geschapen. Nu het getij verloopt, moeten opk hier de bakens worden1 verziet. 1 1 Nu is er zeker iets gopds in de staart van dit! bericht. Ook wij zouden het hartelijk toejui chen, als naast de betrekkelijk extensieve kool- cultuur nieuwe producten werden geteeld. De bestaanszekerheid der bouwers zou er niet weinig door verhoogd worden, en 't was op de vergadering van den 'Noorder Marktbond de zen winter dat de secretaris van de Prov. Commissie uit de Veilingen in Noord-Hol land deze gedachte met klem naar voren bracht. En waar we sog enkele jaren, met het nu geldige tarief zitten op gescheept, is het niet dan natuurlijk, dat men op andere cultures zint. Waar in 't be richt de nadruk wordt gelegd op de groote kapitaal-behoefte bij de nieuwe cultures, daar mag ook wel gewezen op 't fleit, dat 't uiterst moeilijk zal vallen, voor die behoefte voorzie ning te vinden. Een cultuuromzetting zal eerst mogelijk zijn, na een overgang, die jaren duurt. Een der eerste gevolgen van den druk op de vroege kool zal met groote waarschijnlijkheid zijn, een uitbreiding van den verbouw van\bewaar- kool. Wie ons koolland in zijn lengte en breedte doorkruist zal heiel wat nieuwe of in aanbouw zijnde koolschuren zien. Men pro beert het eerst met de inheemsche cultures, alvorens tot de veel kapitaal vereischende vreemde over te gaan. Reeds den vorigen1 winter waren de tuin bouw voormannen vol zorg, toen het enorme kwantum stapelkool door de telling bekend werd. 't Is redelijk gegaan, in den afgeloopen winter, dank zij het gelukkig toeval, dat Ame rika onze Deensche, witte kool kocht. i Maar wie kan op dezen wispelturigen af- nemeer staat maken? Hoe men 't keert of wendt, we hebben te worstelen met de feiten als daar Ajneen tuinbouwcultuur, met kleine bedrijven, die in druk verkeeren, door kunstmatige belemmering van den afzet onzer producten. Een omzetting der bedrijven is eerst mogelijk na verloop van jaren. En nu is dit wel 'het meest pijnlijke, als die omzetting door verbouwen van andere ge wassen eenmaal zijn beslag zal hebben ver kregen, dan staan we weer voor 't zelfde ge val als nu. We hebben geen enkele reden, om; te veronderstellen, dat het anders zal gaan. Integendeel, veel grooter wordt dan nog 't gevaar, wijl de ingestoken1 kapitalen dan veel grooter zijn. Voelt men het dan niet als een dreigend onheil aan, als dan zich dezelfde ge schiedenis, als thans met de kool, zal herhalen en vroege aardbeien, tomaten, komkommers en salade zeer zwaar zullen worden belast? 't Is daarom, dat we gaarne zouden zien, dat de oogen van alle richtingen in ons lanid open gingen voor de groote gevaren, die onze Nederlandsche productie bedreigen. Met een laat maar waaien, de natuur redt zichzelf, zoo ook het economische leven loopen we vast. Met protectie heeft dit alles niets uit te staan, integendeel, het tuinbouwbelang vraagt voor alles, vrije goederenruil. Om dit te be reiken vragen we afweer maatregelen tegen die landen, die de vrije invoer van onze pror ducten belemmeren. Nemen Nieuwe Rotterdamsche en' Alk maarsche Courant nu eens N deze staart over? P.S. 't Blijkt dat ook andere bladen met 't drukfouten duiveltje te kampen hebben. In de Alkm. Crt. lezen we nagaath, in plaats van teelt, staat etelt. Buurmans leed troost, maar 't is een schrale. De vorige week, met vacantie in Rotter dam verzeild geraakt, werd aan dien ingang van het Doelen-comnlex onze aandacht ge trokken door een Tokkende reclame voor eene: tentoonstelling waaraan verbonden een Luna park. Het was een jubileumtentoonstelling, voor de twintigste maal in het afgeloopen jaari georganiseerd. Een goed journatist steekt zijn licht over al op en dus bezochten we ook deze tentoon-.' stelling. De entrée was 'billijk: 15 centjes, niet eens de moeite loonende om een perskaartf te vertoon en. Al dadelijk werden we aange houden door een poeselig lief juffertje, dat. óns een program offreerde, waarbij de „baten ten goede kwamen aan 't arme zwakke kind". De verkoopster keek daarbij zoo braaf-on- schuldig, dat we gaarne ons offer aan 't arme zwakke kind brachten. Twee stappen verder staat een meiske met oogen, glanzend als dauw-druppelen, die ons voor 'de gratis-uit zending van zwakke Rotterdammelingetjes 'n lotje in een tombola aanbood. Ons hart werd, week, en.... we offerden. Nog voor we in de, tentoonstellingszaal belandden, haddien we voor hetzelfde goede doel wat zijn er toch 'n: knappe meisjes in Rotterdam nog .een lot in ons zak. Toen de tentoonstelling. Daar stond iemand mèt vulpenhouders, voorzien van 14-karaats gouden pen, voor 75 centen en ''n man met schuimkloppers, die we ook al dikwijls op de markt gezien hadden, voorts wat sigaretten- tentjes en een paar andere stands, die niet, veel om het lijf hadden. Er waren slechts en kele boezoekjers, doch toen we uit een open! raam naar beneden keken, ontwaarden we, in den tuin een deinende menscbemimassa, die, zich tusschen allerlei kermisspullen bewoog, de meesten nuchter gelukkig, ébmmigen brood dronken en enkelen „gewoon" dronken. Toen zijn we ook maar gauw naar beneden, gegaan, want die jubileumstentoonstelling bleek voor den twintigsten keer in het twintigste' jaar, zuivere camouflage te zijn, die de ker- mislading moest dekken. Beneden konden we ons slechts wringende1, bewegen langs het Rad van Avontuur, de tent van de waarzegster, de hut van het kalf met twee koppen en drie staarten, de luchtschom- mels, den kop v.an Jut, draaimolen, hoepla-ten ten. vischtenten, zweefmolen, enz. enz. en ten slotte belandden we ook aan de tombolatentK waarvoor we onze „lotjes" van de lieve juffejrs; gekocht hadden, welke tent door een of an dere kermisgast geëxploiteerd bleek. Het wa ren al kermisgasten, die er stonden, maar een gedrukte kaart, die er overal hing, wees uit, dat wat men er ook deed, of men er zweefde of draaide, hoepla-de p'f aan het rad avontuur de, schimmelde of vischte, dat alles er ging waarvoor de hedendaagschei kermisreizigers zich blijkbaar tent zeerste interesseeren. Die herleefde Rotterdamsche kermis staat niet op zcihzelve. Het „Dorus-Rijkersfonds" onder de auspiciën, van den hiqer Henri teg Hal stelt de menschen op vele plaatsen in del gelegenheid van de kermisgeneugten te profi- teeren tegen het civiele offer van 7V2 cent voor het H elden-der -'Zeei-fonds En geen ramp kan in binnen- of buitenland plaats grijpen, of déze wordt een welkome aanleiding tot het organiseeren van liefdadig heidsbals, voorstellingen en andere pretmake- Bij al zulke gelegenheden slaan de menschen een hoop geld stuk en suggereeren zich dan de gedachte, dat ze aan „liefdadigheid" doen. Maai- de entrée's zijn bij al zulke gelegenheden! gewoonlijk zeer bescheiden en worden nog verminderd met de organisatiekosten. Die groo-, fe uitgaven, die er gedaan worden, daarvan komt de winst slechts ten goede aan de ex-, ploitanten der vermakelijkheden en de ver- koopers van consumpties, die de laten we 't aannemen „onbewuste" liefdadigheids parasieten zijn. De „creme 'de la creme" ,riit de gemeente, burgemeester notaris enz. vormt gewoonlijk het eere-comité en helpt op die wijze ook al weer uit gewoonte en onbewust de ladingl te dekken. In het eere-comité van de boven geschetste „tentoonstelling" zat b.v. ook dq burgemeester en een| notaris; de laatste als ten bate.... van 't arme zwakke kind, waarvoor vertegenwoordiger van de „Vere'eniging tot Veredeling van Volksvermaken". De ouderwetsche kermissen zijn zoowat over al afgeschaft; men vond ze niet meer in over eenstemming met den ge'est van onzen tijd, onredelijk enz. Maar tegen het offer van 7U> cent aan de liefdadigheid, wordt het kermis- gedoe een edele daad van zelfopoffering. Hadde men dan de kermissen maar niet afgeschaft, ze waren dan gebleven, wat ze' in wezen jdjn: een dol, maar geliefd volks pretje; nu hébben ze een wrange bijsmaak. De werkelijke liefdadigheid komen zulke kermissen, bals en voorstellingen niet ten goe de. Door al het geld wat er verteerd wordt, krijgt men wel den indruk veel aan liefdadig heid te doen, maar in werkelijkheid schiet et maar weinig voor het goede doel over, ter wijl de groote verteringen een beletsel zijn om: op directe wijze inderdaad iets ter leniging van nooddruften bij te dragen. Vroeger toen de liefdadigheid nog niet zoo massaal georganiseerd was, werd er misschien veel méér geofferd, ging er minder geld aan organisatie verloren. Toen wist de linkerhand; niet wat de rechter deed, maar nu gaat het geven met veel vertoon gepaard, terwijl dé uitkomsten gering zijn. De liefdadigheid komt door de huidige ex ploitatie in mi-serediet en de gegeven voorbeel-, den wekken reerend op de onmaatschappe- lijken, zooals dezer dagen een voor de rechtbank zich te verantwoorden zal hebben omdat hij bewust de nood in de Drentsche Venen ten eigen behoefte uitbuitte, wat on bewust door vele anderen gedaan wordt. Buitenland MUbYSOLINIE. In Italië mag nu niets meer. Mussolini heeft nagenoeg alles verboden of aan reglementen ge bonden, zooals dit vroeger in Pruisen te geschie den plicht. De lijst vara verboden dingen wordt steeds langer. De ltaliaarasche vrouw zal eerlang nie tmeer de kleeren harer keuze mogen dragen maar in een uniform gewaad worden gestoken; haar m^n kan in de dagbladen slechts het nieuws lezen, hetwelk den dagbladen niet verboden is te publioeeren. Het echtpaar mag zijn vacantie niet ia het buitenland doorbrengen, daar elke lire, die over de grens wordt uitgegeven, voor Italië ver loren is. Italiaansche orgeldraaiers, de vreugde van ve len in de West-Europeesche steden, mogen hun land niet meer uit; den waarzeggers en kaart legsters is elk verder arbeiden ontzegd. (Het eeni- ge misschien wat zij niet hadden voorzien). Mussolini moet ziéh wel sterk gevoelen om een dergelijk verbod uit te vaabdigen in het land der jettatori, waar het bijgeloof zoo sterk ontwikkeld is .Dit heeft de Duee, die zich' zoo gaarne me1 Napoleon vergelijkt, dus niet met den Grooten Keizer gemeen. Dleze geloofde vast in de wijsheid der helderzienden, en aan den vooravond van den 18en Brumaire nog, toog hij naar madlle Lenor- mand, de vermaarde „cartomanciennte", om xhaar advies te vragen. Katholiek Gymnastiékcoitcours Tengevolge van incidenten, waartoe de Ka tholieke bijeenkomsten te Mantua en Mar ce rate aanleiding 'hebben glegieven, gelastte de paus de staking van het internationaal katho liek gymnastiek concours. De regeering ge lastte een streng ondierzoiek, ten einde de ver antwoordelijkheid voor het geb|eurde te kun nen vaststellen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4