NIEUWE Hike Breijer Zaterdag 4 September 1926 85 e Jaargang Firma R. J. HOUWING MIEMT I - - IEL G44 ALKMAAR Kachels en Haarden Revue van de Week Technisch Opening D. Schuitemaker Jr. i onze nieuwe' zaak hedenavond 8 uur. NIEMEIJER'S Ar pad Moldovan is gedurende de fwee eerste Kermisdagen GEOPEND. Speciaal Corsetten-Magazijn ALKMAAR NIEMEIJER'S NO. 105 INTERC.TELEPHOON 52 LANGEDIJKER COURANT Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLA IJl De viering van den 46sten geboortedag on zer Koningin is natuurlijk met erkentelijkheid gedacht aan Hr. Ms. herstiel van de vrij ern stige ongesteldheid welke onze Landsvrouwe overviel gedurende haar vacantie-reis in Zwit serland. De Koningin vertoeft nog steeds op haar buitenverblijf in de Scheveningsche duin streek, wachtte zich voor afmattende receptie op haar verjaardag, maar gevoelt zich gelukkig sterk glnoeg om weldra ook weer het re presentatief deel van hare. zoo omvangrijke taak op te vatten. Het reis- en vacantie-seizoen is nu achter den rug. In de Regeeriings-cuisine begint het met den dag levendiger te worden. Wanneer straks de nieuwe zitting der Staten Generaal is geopend, komen allereerst de ministers Van Karnebeek en Lambooy aan de beurt. Op de vragen van Dr. de Visser over de voorgeno men bezuiniging bij! de cavelerie heeft de minister van Defentie de verklaring doen vol- klaring doen volgen, dat Z.Exc. zeer gaarne mondeling daarop zal antwoorden. Inmiddels is het Kamerlid J. J. G. van Dijk, de oud-mi nister van Oorlog, met andere vragen geko men, betreffende de plannen tot het rbengen van wijziging in de hoogere Legerleidnig. Evenals dr. de Visser spreekt de heer Van Dijk de verwachting uit, dat niet tot ingrijpende verandering door Minister Lambooy zal wor den overgegaan alvorens de Staten-Generaal zich over zijne plannen hebben 'kennien uitspre ken. Eeroe „militaire interpellatie nadert dus met rassch eschneedn. Het geval .van den ge- forceerden marsc'h Maastricht-Heerlerheide is door Generaal Die Quay, commandant der 3e Divisie in onderzoek genomen. De tijd, waarin zulke dingen voor ,~de doofpot" werden be stemd, ligt achter ons. En daarin mag men zich verhjeugenj- Volgens de „N. R. Crt." kan men weldr^ de indiening verwachten van een nadere bur-i gerechtelijke regeling van de collectieve ar beidsovereenkomst. Terwijl minister v. d. Veg- te naar aanleiding van vragen door senato'n De Muralt tot hem gericht over de gevarenj van bovengrondsche sterkstroom-netten, o.a., heeft geantwoord dat aan het Departement van Waterstaat wordt overwogen, in hoever' bepaaldelijk ook vopr sterkstroom-geleidingen» voor lage spanning wettelijke voorzieningen! noodig zijn. Men weet, hoe' dikwijls aanraking, met eiectrische geladen voorwerpen droevige, ongevallen berokkent. Ook aan Onderwijs is( de bedrijvigheid groot. Ontwerpen zijn inge-, diend tot wijziging der L. O. wet 1920, be treffende toelating tot de höofdacte Alsook 't vervallen van het wachtgeld vervangend pen sioen. Van Minister Waszink, den man van', enorme werkkracht, is bekend, dat hij van! plan is tal van groote en kleinere reorgani\ saties aan te vatten blijft de „politieke wind'! hem gunstig. Hier las ik' even in, dat de heer Colijn in „De Standaard" heeft verduidelijkt, dat zijn optreden als Senator volstrekt niet be- teekent het begin va. niets als een „campagne"' tegen het intermezzo-Kabinet. Voor de zopyieelste maal is het bericht ver spreid, dat over het al of1 niet intrekken van! het ontwerp Wieeldeverteringsbelasting nog geen beslissing is genomen. Zulke mededee- lingea doen toch wel beseffen dat de kom kommerperiode nog niet tot het verleden be hoort. Eenigermate tot de „Curiosa" behoort de vraag, door den hejer Braat tot de Regeering) gericht, of de Zomertijd nu toch niet voor, Wat September betreft, kan vervallen. Minis ter Kan was beleefdheidshalve genoopt even „recht te zetten" dat zulk inkorten met het' oog ,op het niternationaal spoprwiegtverkeer niet, mogelijk is. Iets wat de aandacht van den Plattelander bleek' ontsnapt te zijn. In de „Hoepiaf" staking is geenerlei ver andering gekomen. De fabriek werd gesloten,, hüjken van zin tot toenadering werden niet opgemerkt. In Scheveningen werden de luchtvaart-da-; gen gevierd met de luchtvaart-tentoonstelling, welke 'door den Pirins der Nederlanden weid bezocht. Een overschoen zomerweer begun stigde het festijn. Den 25en is te Enschede de internationale land- en tuinbouwtentoonstelling geopend, die een groot succes bleek te zijn. Hetzelfde,' misschien in nog sterker mate, kan worden ge tuigd van de Leidsdhe Jan Steen-tentoonstel-! ling, waar de 30.000ste bezoeker werd be groet. Personalia: voor den „lintjesregen" op 31. Augustus verwijs ik naar de bladen. Prof. Dr. J. Simon v .d. Aa te Groningen, wordt leider van de Internationale Penitentiaire', Bbmmissie welke te Blem zal worden geve-; tigd. In Plankenlamd is een nieuw lóoneel ge zelschap gevormd. Het heet „Nieuw Rotter- damsch Tooneel" en Frits Tartaud is er lei der van. Uit de doodenlijst: S. van Lier Ezn., pen ningmeester van de groep Nederland van het „Alg. Nederl. Verbond" en oud-strijder aan de zijde der-boeren in Zuid-Afrika, op 60-jari-{ leeftijd te Amsterdam; Prof. dr. P. du Toit, hoogleeraar in die Nederl. taal en letter kunde te Kaapstad, H. W. J.-A. Schoo'k, be kende figuur in de onderwijswereld, 69 jaar te Hilversum, Prof. Dr. J. Oifferhaus Lzn., oud-hoogleeraar in de theologie te Leiden, pp 94-.iarigen leeftijd te Den Haag. 1 Uit de criminaliteits-rubriiek teeken ik aan: Te Philipsland zijn onregelmatigheden bij de! gemeente-administratie aan het licht gekomen* welke den burgemeester tot 'het vragen van ernstig gewond. Een Wethouder van St. Re denrode raakte aldaar te fiets onder een auto, met doodelijk gevolg. Een botsing tusschen auto en motorfiets te Tilburg, berokkende de dood van een 29-jarig man, terwijl een 16-jarige; jongen levensgevaarlijk werd gewond. Te Loosduinen stortte een 14-jarige 'knaap vanj een 23 Meter hooge schoprsteen, die hij be klommen had. Hij moest het waagstuk met zijn) leven boeten. Bij Gaanderen zijn een tien jarige knaap en een man, die het kind poogde! te redden onder, een trein verpletterd. LI it Dortmund kwam de zeer droeve mare; dat aldaar een Pander vliegtuig waarmee men buitelingen in de lucht maakte is verongelukt. De piloot, een Amsterdammer, en de passagier, een Nederlandsch koopm'an, te Dortmund, wer den bij dit ongeval gedood. Het Fotografisch Atelier van Noordscliarwoude, ZONDAG van 11 tot 1 uur. MAANDAG van 10 tot 6 uur (n.t Mient 87 - Tel. 526 CORSETTEN. KINDERLIJFJES. BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOUSBRAS en ROKBESCHERMERS. ALL E SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE Almelo. per ons ontslag noopten. Er blelek een scheque va» f 254.000 verdwenen te zijn uit een brief, van Weenen naar den Haag gezonden, doch wel-, dra werd het mysterie opgelost, zoodat de; politie zich niet mleer in de zaak had te mengen. Te Veenendaal woedde een brand, waardoor een magazijn i nde osch werd gelegd. D^- chef der firma, is gearresteerd, verdacht van; brandstichting. Ingediend is door een advocaat te Haarlem een klacht wegens onregelma- tighden tegen den „Hollandsche Handelsbank" aldaar. De rechtbank te Breda veroordeelde iemand, die zijn hand verminkt had om f 11.529 verzekeringsgeld te kunnen krijgen tot drie, jaar gevangenisstraf. E|en medeplichtige kreeg j acht maanden. Tel Utrecht wisten een paap j flessc'hentrekklers een ameublement van f50Q 1 waarde binnen to krijgen dat zij ijlings ver-, kochten. Een tweed© truc van gelijke soort mislukte gelukkig. Twee internationale oplichters zich Wil- j tiams en O'Brien noemend, die o.a. in De» Haag vette roofbuit vermeesterden, dopr dp z.g. vertrouwensproef (het hun door argeloo- ze mensc'hien toevertrouwen van portefeuille met waarde, welke de eigenaar natuurlijk niet terug zag) zijn te Weenen in 't net der po litie gevlogen. In de Wijde Lombardsteeg te Amsterdam^ trachtte een krankzinnige man (die genezen was verklaard) zijn vrouw te ver moorden. De ongelukkige kerel is in veiligheid' gebracht. Iets, wat eerder had behooren ge schiedt te zijn. Eindelijk, er is ingebroken in) het Koninklijk' Paleis te Amsterdam. De or- deteekenen van den intendant jhr. Six zijn gestolen en een gala-uniform in brand gesto ken. Dit laatste wijst er misschien op, dat hieq nog een andere drijfveer dan diefstal in het, spel was. Te Vlaardingen is de directeur van het post en telegraafkantoor verdacht van ver duistering in arrest gesteld. Uit dc ongelukk)en-reeks. 'Bij een houtver koop te Kampen werd dopr het omvallen van een houtmassa dp notaris en twee boeren vriji Even zij gememoreerd, dat de verkeers- oorlog op het Nootdereiland te Rotterdam tot het verleden behoort. En ook1 nog, dat de eige naar van een rijwiel te Alphen a. d. Rijn dp blijde „surprise" ontving van een dikke f300 ■welk sommetje bij reparatie in zijn fiets was' gevonden. De peranoogst vatn 1926 blijkt zoo' overvloedig, dat men hier en daar de peren' laat hangen, daar de kósten van plukken en) tiansport niet worden geloond. We kunnen; dus naar hartelust smullen aan de heerlijke 'herfstvrucht. Ten slotte de waarschuwing thans geen briefkaarten in te slaan. Op 1 October a..s. komt de verlaging der porti. Ook voor niet- zakenmensdhen is verdere toelichting onlnpo- dig- t BUITENLAND. Van een fascistische 'dictatuur naar een so ciaal-democratische regeering. Het klinkt als een sprookje, doch yolgens de nieuwe heer-, scher van Griekenland schijnt het in zijnt land' bewaarheid te worden. Men weet wat er ge schied is. Pangalos de vroegere dictator van' griekenland werd voor eenige weken wegge-) jaagd door de militairen onder leiding va» Kondilis. Men bracht Pangalos, die niet veel dapperheid aan den dag legde naar de gevan genis op Kreta over. Daar werd hij begroet' door de gevangeniswachter die met stentorstem) riep: „Laat de gevangene Paingelos binnen ko men". Zoover is het reeds gekomen met een vroegeren dictator. Nu is Kondilis de man van Griekenland. In een personderhoud heeft hij verklaard dat nieuwe verkiezingen spoedig' zullen plaats hebben. Zijn bewind zal sociaal-, democratisch zijn, nieuwe hervormingen staan het Helleensche volk te wachten. De berichten', over een tegenrevolutie worden thans tegenge sproken. Kondilis, die een voo'rloopige regee ring gevormd heeft, schijnt wel meester van, den otestand. Laat ons hopen dat Griekenland' than seen tijdperk van rust en binlnenlandschej vrede tegemoet zal gaan. Revolutiegeruchten komen thans ook uit eenJ land waar eveneens een dictator het bewind in handen heeft. Volgens Parijsche en Lon- ednsche telegrammen zouden ernstige on-1 lusten uitgebroken zijn in Mardrid. Dit zou, geen wonder zijn, nu men weet dat de mili tairen hoogst ontevreden zijn over de bevor dering smaatregelen van Primo de Rivera. Na tuurlijk is een officieel dimenti gepubliceerd. Men diene af te wachten of de komende da gen de berichten over revolutie in Spanje zul len bevestigen. Spanje staat ook op ander ge bied de laatste weken in het middelpunt der internationale belangstelling. De Spaanschei regeering heeft namelijk een memorandum ge richt tot de regeeringen van Engeland, Italië,, Frankrijk en Amerika daarin voorgesteld wordt; een internationale conferentie te Genève te houden ter bespreking van het Tanger-vraag-, stuk. Spanje wenscht n.l. Tanger ingedeeld.' te zien in de Spaansche zone. De andere lam-) den die belang hebben bij Marokko zien na tuurlijk ongaarne dat Spanje op deze wijze haar invloedsfeer in Marokko zal uitbreiden; De Italiaansc'he en Engelsche regeeringeni hebben reeds geantwoord Genève niet dei aangewezen plaats te vinden voor het houden; van besprekingen over dit probleem. Zij zij»' echter wiel geneigd op een anderen datum; een conferentie te houden. Frankrijk's amt-f woord zal wel op hetzelfde neerkomen. Ee» der andere eischen van "Spanje 'is wel het! verkrijgen van een perm'a»entetni zetel in den Volken bondsraad. Ook deze eisch stuit natuur lijk' op groot verzet. Immers waarom zou meru aan Spanje ieen parmenente» zetel geven em aan Brazilië en Polen niet? Spanje heeft thanis! ?verklaard de eischen inzake een permanen ten zetel alleen te willen opgeven indien Span je Tanger zal krijgen.' Mien ziet hieruit dat; Spanje uit den Volkjenbond zal treden indien! geen dier beide eischen zal worden ingewil ligd. Doch de pap wordt steeds minder heet gegeten dan zij wordt opgediend. Het front der mijnwierbers in Engeland is nog ongebroken doch even' krachtig als voor eenige maanden is het niet meer. Steeds meer dere arbeiders wenschen het werk te her vatten op de! compromis voorwaarden door verscheidene mijneigenaars voorgesteld. De conferentie met de regeering is mislukt, doch' thans wordt gemeld dat die mijnwerkers nadere definitieve voorstebllen hebben uitgewerkt en een gedelegeerden-conferentie op 2 Septem ber 'hebben bijeengeroepen. Men verwacht deze week belangrijke ontwikkelingen. Het einde der staking wordt in September ver wacht. Laat ons hopen dat een compromis bereikt kan worden, immers een overwinning van een der partijen zou een' funeste» invloed hebben op de toekomstige bedrijfsresultaten' der Britsche industrie. De Volkenbondsraad is weer bijeen geko men teneinde het verzoek va» Duitschland om te mogen toetreden opnieuw tp behandelen. Het is thans bekend geworden dat dit ver zoek geen oppositie zal ondervinden zooals de vorige maal. De Duitsc'he delegatie is reeds te Genève aangekomen en de bespre- knigen zijn geopend. De Volkenbond zal bin nen enkele dage» een nieuw belangrijk lid meer tellen. Dit zal alle ijveraars voor den in ternationalen vrede nieuwe hoop geven e» de macht van den Volkenbond zeker doen toe nemen. Moge Duitschlands toetreden zegen- rijken invloed hebben op de internationalen, vredespolitiek.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1