TWEEDE BLAD. Zaterdag 4 Sept. 1826 G isteravoml vergaderde de Ra aid dier gemeente Ouakarspel om 8 uur ten raadhuize onder voor zitterschap van den Edtelachtbaren heer Wijn- veklt. Aanwezig alle leden. Die Voorz. opent de vergadering met een woörd van welkom. Spr. hoopt dat de besluiten in het belang der gemeente genomen zullen worden. Spr. stelt voor over te gaan tot beëediging van den Gemeentesecretaris en verzoekt den wethou der, de heer Kroon, het tijdelijk presidium der vergadering te willen waarnemen om de ver- eischt eeeden af te nemen. Na de eedsaflegging feliciteert de wethouder den burgemeester met zijn benoeming en spreekt den wensch uit, dat de werkzaamheden als zoo danig steeds in het algemeen belang der gemeente zullen zijn. De heer .Wijnveldt dankt den heer Kroop voor het gesprokene en voor het vertrouwen in hem gesteld. Spreker zegt dat door toevallige omstan digheden de benoeming zoo lang achterwege is gebleven, doch dat Spr. reeds 2 maanden de werk zaamheden heeft verricht. Spr. zal steeds alle krachten die in hem zijn, geven om een goed se cretaris te zijn. Hierna richt de heer [Wijnveldt het woord tot den heer Reindérs. Wegens verleend ziekteverlof aan burgemeester Kroon, tradt u 1 November op als waarnemend secretaris dezer gemeente. Tot 1 Juli heeft u het secretariaat waargenomen. Dpt voor u gedu rende dat tijdperk veel van uw werkkracht zal zijn gevraagd, is buiten twijfel. De jaarswisseling met al haar administratieven ontslag viel juist in dez ewaarneming. Bedenkt men hierbij dat het secretariaat van Noordscharwoude geheel door u wordt vervuld, dan komt u zeker een woord van lof toe, dat de administratie in ideze gemeente al dien tijd in het rechte spoor is gehouden. 1 Juli aanvaardde ik hier het ambt van burge meester en hoewel nog niet als secretaris beëe- digd, ook het secretariaat. Met een praktijk van 28 -jaren achter den rug, waarvan het grootste gpdeelte dezer jaren op een plattelands gemeente secretarie, krijgt men natuurlijk onmiddellijk een indruk van een secretaris. Naar alle waarheid kan ik hier verklaren, dat de administratie ge regeld is bijgehouden en van achterstand geen sprake was. Daarvoor, geachte heer Reinders, komt u een woord van lof toe. Ik ben hier nu twee maanden weirkzaam en heb natuurlijk op u, als ter plaatse bekend, wel eens een beroep moe ten doen. Trouwens officieel waart u nog de secretaris. Laat ik onmiddellijk medeldeelen, dat u steeds klaar stond mij van dienst te zijn, en hoewel ik u nog maar korten tijd ken, heb ik den indruk van u gekregen, dat u iemand zijt, gaarne anderen ten dienst en dat u dit doet impulsief^ zonder bij of nevenbedoelingen. Ik meen, dan ook gerust te mogen veronderstellen dat zoowel de wethouders als de gemeenteraad zéér aangenaam met u zullen hebben samengewerkt en dat ik zelve de tolk der vergadering zal zijn, wanneer ik u hartelijk dank voor de groote welwillendheid en nauwgezetheid, waarmede gij de belangen der gemeente hebt behartigd. Mocht onverhoopt nog maals een beroep op u moeten worden gedaan, dan vertrouw ik, dat u aan deze roepstem wel gevolg zult geven. Mijnheer Reinders ook nog wel mijn persoonlijken dank voor de aangename sa menwerking. De heer Reinders dankt den burgemeester voor de tot hem gerichte woorden. Spr. had niet ver wacht dat het zulk een langen tijd geduurd zou hebben, dat hij het ambt van secretaris der ge meente Oudkarspel zou waarnemen. Spr. had steeds verwacht dat de heer Kroon wederom spoe dig zijn taak had kunnen vervullen, doch dit heeft zoo niet mogein zijn. Spr. uit den wenschi, dat de nieuwbenoemde met evenveel kracht en werklust zijn ambt zal vervullen evenals zijn voorganger. j Hierna neemt - de heer Reinders afscheid van den Voorz .en Raadsleden. Hierna worden de notulen der vorige vergade ring op 11 Aug. ongewijzigd vastgesteld. Goedkeuring is ontvangen op het raadsbesluit om den burgemeester als secretaris te benoemen. Eveneens is goedkeuring verkregen op de hef fing van tooneelvermakelijkheaen. B. en .W. stellen voor deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een adres van den heer J. Kroon betreffende een verzoek om verhooging van sala ris, daar adressant thans wederom 496 uur werk zaam is [geweest voor de gemeente. De heer Kroon verzoekt het salaris te willen stellen op f400 met terugwerkende kracht voor 1926. Gelijkluidend verzoek was reeds het vorig jaar ingekomen, doch werd den heer Kroon medege deeld dit verzoek een jaar later in te dienen. B .en Wi. stellen voor dit schrijven aan tet houden en te behandelen bij de Gemeentebegroo- ting. i Aldus wordt besloten. Het volgend punt der agenda vermeldt de vaststelling dier Gemeenterekening over 1925. De voorzitter deelt mede dat deze rekening door den Raad onderzocht is en wordt door en W. voorgesteld om deze voorloopig goed 'e keuren en op te zenden aan Ged. Staten1 Ier goedkeuring. Aldus wordt besloten. i De ontvangsten der Gemeenterekening bedra den f87064.85, de uitgaven f67173.10y2, aldus een batig saldo van f 198191.74i/2. De kapitale dienst sluit in ontvangsten en uit gaven op f21286.11. Aangeboden wordt de rekteniing over 1925 der Lichtbedrijven. De heer Paarlberg maakt de opmerking dat in het vierslag een renteloos voorschot vajn- ruim f 8000— door het eene bedrijf aan het andere is verstrekt. Spreker vindt dit niet' juist daar de bedrijven toch gescheiden vani elkaar zijn. De voorzitter antwoordt, dat spreker in de eerstkomende vergadering der commissie en' wel a.s. Dinsdag dit punt tier sprake zal Bren gen. iermede neemt de heer Paarlberg genoegen. De rekening Van het Gasbedrijf vermeldt een winstcijfer van f 1073.23, het Electrisch bedrijf een winstcijfer van f7150.81. Vervolgens wordt de rekening valt het Burg: Armbestuur over 1925, welke eveneens door den Raad onderzocht is, goedgekeurd. Het Burg. Armbestuur heeft aan ontvangsten f 5344.78t/2, aan uitgaven f6996.28, nadeelig sal do van fl651.49t/2. Hierna heeft de aanbieding der Gemeente- begrooting 1927 plaats. De voorzitter deelt mede dat het nadeelig saldo ruim f 17.000.— bedraagt en is op de begrooting (een post geplaatst van hoofdelijk1 omslag van f 18.000.—. Eveneens wordt aangeboden de begrooting van het Burg. Armbestuur waarop geplaatst is een verhooging der subsidie van f 1600.—j waardoor getracht zal worden het nadeelig slot te verwerken. i Deze begrooting zal eveneens met de Ge meente begrooting ter visie worden gelegd. Het laatste punt der agenda is de rond vraag. De heer J. de Boer vraagt oï het in de be doeling ligt om de landerijen weder te ver huren. De voorzitter antwoordt, dat door B. en W. de datum nog niet bepaald is, doch zal di tvermoedelijk niet eerder plaats hebben dan in November ofi December, daar de con tracten eerst op 31 Dec. $926 afloopen. De heer Paarlberg vraagt of er reeds ant woord is ingekomen van de Gemetejnte N.- Scharwoude betreffende de Spoorstraat. De voorzitter antwoord ontkennend. De heer Paarlberg merkt verder op dat zich in de gemeente 'n perceel bevindt dat gevaar oplevert voor degenen, die in de nabijheid' daarvan komen, daar volgens hem ieder oo- genblik instorting te verwachten is. Het is, volgens spreker 'n leegstaand perceel en eigen dom van den heer van Dort. De toestand is daar zeer gevaarlijk, vooral, daar er dikwijls kinderen in de nabijheid spelen. De voorzitter zegt toe, den gemeente-opzich- ter een onderzoek' te laten instellen en in dien gevaar bestaat zal den eigenaar onmid dellijk aanzegging worden gedaan om ver betering aan te brengen. Daar geen der leden meer het woord ver langt, deelt de voorzitter mede dat in de eerst volgende vergadering waarschijnlijk over drie weken de gemeente-begrooting zal worden be handeld en dat eenige voorstellen in verband hiermede den leden zullen worden toegezon den. Hierna sluit d» voorzitter de vergadering. Heden stond terecht een bestuurder van i een Fordje, 'ni boertje uit de Beemster, .die op de Vlotbrug een wielrijder had aangere den, waardoor he rijwiel licht beschadigd Wrd. Zooals gewoonlijk gaf de een den ander de schuld en wierp ook' het getuigenverhoor niet het vereischte licht op het gebeurde, zoodat werd besloten de zaak een week aan te hou- j den .tenende nog een aindere getuige te höo- ren. Kiik je riammen na. Een motorrijder uit Hoorn werd ter con trole van de rijwaardigheid wan zijn motor rijwiel door een rijksveldwachter te Ouddorp aangehouden. Het bleek dat slechts één rem goed werkte en de tweede defect was. On danks zijn beroep op een „contactsbreker" werd de verdachte motorist veroordeeld tot- 3 gulden boete of 2 dagen. tWeies geen eigenwijze hark, maar zet je auto in 't autopark. Het is te Bergen aan Zee verboden zonder speciale vergunning vajn, B. en W. een auto onbeheerd op den Boulevard achter te laten. Als het niet omgevallen is, staat er een Waar schuwingsbord, maar de aanwezigheid van dit bord is niet noodzakelijk om bekeurd te wor den, ook zonder dat bord ben je al de pisang op grond van1 art. 135 der Gemeentewet. Twee autobezitters die in conflict waren ge raakt (een handelsreiziger uit Alkmaar en 'm ingezetene van Heiloo) met de politieverorde ning werden ieder tot f 1.— boete of 1 dag veroordeeld. staat als No. 3 op de voofdracht te Zaandam aan de school No. 2. i Nieuwstijdingen Rechtzaken VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van 3 September. Een afkeurenswaardige gewoonte. Indien er een aanrijding plaats heeft van een auto met een minder voorinaam gebruiker van den weg, 'n wandelaar of fietsrijder is in de meeste gevallen de autobestuurder de kwa- je pier. £n toch zijn het dikwijls de roeeklooze wielrijders die het verkeer in gevaar brengen. Ze rijden in hooge mate roekeloos, soms met twee, drie of vier naast elkander en ge ven dus zelf aanleiding tot een botsing. Zoo was het op de tweede Paaschdag ont zettend druk' op de Bergweg. Het was een1 gerij en geros van je welste en niet te verbazen: dat eenige verkeersongevallen1 plaats grepen, onder meer werd een wielrijder, een 15-jarige jongen, uit Heiloo, aangereden door een voor bijrijdende autobus. De jongen kwam er goed af, doch zijn rijwiel was vernield. Aangifte werd gedaan' en de autobestuur der stond heden terecht. Maar hij was zoo! gelukkig te kunnen aantoonen, dat de schuld lag bij den fietser. Deze had te veel linsch' gerden, bovendien op zijn rijwiel medege voerd een andere jongen, die eensklaps van de fiets was afgesprongen tengevolge waarvan de fietser een slingerende beweging had gemaakt1 in de richting van de bus en aen aanrijding niet meer kon worden voorkomen- Na deze toelichting werd de autobusbestuur der vrijgesproken en de civiele vordering af gewezen. Bij de behandeling van deze zaak sprak de Kantonrechter bij herhaling zijn afkeuring uit over de gewoonte van fietsrijders om ook op drukke wegen naast en niet achter elkaar te rijden. Z. Ed.Achtb. hoopte, dat de politie daar streng op zou toezien. Artikel 1# van de M. en R. wet is voor altijd de gemakkelijke stok om den hond te staan, begrepen? Het is daar een janboel. Het is meer dan wonder, dat niet meer verkeersongevallen* op en bij de Vlotbrug te Alkmaar plaats grijpen, want het is meer dan treurig zoo slecht als daar het verkeer wordt geregeld. Waarom de brugwachter en zijn knecht niet opgedragen, dat d eregels van het verkeer daar behoorlijk worden in acht geno men? Nu hobbelt alles maar op eigen houtje door elkaar en nooit is een bevoegd persoon aanwezig om orde in dien chaps te brengen. Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. In de heden gehouden vergadering van 't bestuur en stemgerechtigde ingelanden van den Kooy en B li eekmeerpolder is art. 3 van het bijzonder reglement waarin voorkomt het grondbezit om tot bestuurslid te kunnen wor den gekozen bedraagt 3 hectaren thans is vastgesteld op 2 hectaren. Voorts, wegens overlijden van 'het lid van bestuur de heer G. Borst Gz. te Alkmaar is gekozen de heer G. Borst te Schermeer. j NOORBiSCHARWOUBlK In de heden gehouden vergadering van aan deelhouders der N.V. Concordia, is besloten om in den winter 1927'28 een huisvlijttentoonstel- £ng te organiseeren. Inmiddels worden belang hebbenden verzocht hier goede nota van te ngmen. BROEK OP LANGENDiIJK. Alhier is opgericht een, mannenkoor, hetwelk den naam zal dragen van „de Lofstem". De re petities staan onder leiding van den heer P. Kok van St .Pancras en zullen worden gehouden in de Chr. School en wel iederen Donderdag van elke week ,te beginnen 9 September a.s-, 's avonds half acht, Nieuwe leden kunnen zich aanmelden bij den heer H. Vinke, alsook op den avond, wan neer repetitie gehouden wordt. NOORDiSCHAR W OUDE. Bij besluit van den Minister van Onderwijs zijn benoemd tot kweekelingen aan de kweek school te Alkmaar de jongedames F. Oudshoorn en J. Jaussonius. ZüIDiSCHARWOUÜE. Vrijdagavond werd alhier een brandspuit-de monstratie gehouden bij de kerk, terwijl tevens diverse brandkranen geprobeerd werden- Wij waren er getuige van dat uit de brandkra nen flinke stralen water gespoten werden. Het geeft zeker reden tot voldoening, dat binnen een korten tijd water aanwezig is om een eventueelen brand spoedig te blusschen. Bij de laatste brand in onze gemeente is dit dan ook wel uitgekomen. Het mooie weer werkte meae om veel publiek aanwezig te doen zijn en niet te vergeten de „on misbare" jeugd, die er af en toe een grapje van maakt om zich nat te laten spuiten. ZUIDSCHARWOUDE. Door het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" is aan de sociëteit „Op Maat" een concert aangebo- de nter gelegenheid van de a.s. kolffeesten. CONCCRDjIA. Dp heer Hop heeft het aangedurfd om voor den Maandagavond een buitengewoon schitterend spe cialiteitenavond te engageeren, zooals nog nimmer hier vertoond werd; een programma waar menig gnootstoecisch ondernemer naar zou watertanden. Niet minder' dan tien van de beste art is ten ko men Maandagavond in Concordia om hun bijzon dere gaven op artistiek gebied te vertoonen. Als nummer één van het programma is vermeld Piet Leenhouts, een van Neerlandsch beste hu moristen, die het publiek tranen laat lachen, Mr. Robert, het muzikale wonder; dan de geheim zinnige goochelaars Peline and Partner, de twee manneg, met 100 handen, de alom gevierde voor drachtkunstenares Stella Seemer, de solodanseres van Empire-Theater London, Magd. Agnes Spa- nola, de zoo populaire Gebr. Schakels, die met hun duetten overal veel sucoes inoogsten en ten slotte La Mareua, die pas twee maanden gele den in Holland is gekomen. Piet Kloppen schreef in „Het Handelsblad!" „Wiat La jMarena t€ zien gaf met haar schitte rende lichteffecten grenst aan het wonderbaar lijke. De schakeeringen van lidh't en decor was een lust om te zien. Ziehier wat ihet uitgaande publiek Maandag avond in Coocordia wacht. Het lijkt ons over bodig om dezen schitterenden avond nóg aan te bevelen: het lijdt geen twijfel dat dien avonld de Conoordia-zaal is uitverkocht. Wie nog geen plaatsen heeft, verzuime niet, deze spoedig te bespreken. Dan heeft voorts Maandagmiddag in Concor dia prjijsdansen plaats en Woensdag prijskolven en biljarten, waarvoor natuurlijk ook veel be langstelling zal bestaan. i Uit den Omtrek VALKKOOG. Mej. M. A. Bpnema, onderwijzeres alhier, Marechaussiee gearr steerd. Te Kerkrade kreeg de Marechaussee K. kwestie met zekeren D.. Volgens de L. K. liep de ruzie zoo hoog, dat K. zijn revolver trok: Er werd tenslotte om assistentie gevraagd bij de marechaussee; de waflitmeester en drie marechaussees verschenen ter plaatse en ar resteerden den woesten ein onwilligen collega. Deze wist even Later weer te ontvluchten maai werd in de D.rievogelstraat bij de grens op nieuw aangehouden. Hij' moest gebonden wor den en op een wagen verder vervoerd wor den naar de marechaussee-kazerne. Verlagingen van het post tarief. De volgende wijzigingen,' in het posttarief kunnen tegemoet worden gezien. De port van briefkaarten zal worden ge- Dracht van 71/21 OP 5 cent. Het recht voor expresse-bestelling van- brieven wordt ver minderd van 30 tot 20 cent en voor postpak ketten van 40 tot 30 cent. Het tarief voor postpakketten wordt als volgt: tot een gewicht vajn 1 K.G. 30 een tl (thans 40 cent); voor een gewicht van 1 tot tot 3 K.G. 40 cent (thans 50 cent) ein voan een gewicht van 3 tot 5 K.G. 50 cent (thajn* 60 cent.) Naar wij vernemen! wordt met Indië nog onderhandeld over de wijziging van enkele tarieven (landmailbrieven en -briefkaarten), doch daaromtrent is nog geen beslissing ge vallen. Het bedrag, dat door bovengenoemde ver lagingen door de Posterijen zal worden ge derfd,, wordt op ruim 3 millioen gulden per jaar geschat. Voor verlaging van het tarief voor binnen- landsche brieven schijnt vooreerst niets te zullen komen. Het ligt in de bedoeling, omt dit tarief van 10 op 7V2 cent te brengen,, „doch de Regeering wenscht het bedrag, dat de verlaging van het binmenlandsch brief port met zich zo ubrengen,. niet te missen,' hoewel de in te dienen begrooting voor 1927 van het Staatsbedrijf van de posterijen, -te legrafie en telefonie, indien de „Tel." wel is ingelicht met een overschot van ruim 4 millioen gulden sluit. Zékere H. H., koetsier, wonende te Bussum, had den avond en den nacht doorgebracht Koopen en niet betalen. in_ het hotjel de Oude Waag op de Groest te Hilversum. Llekkèr had hij gegeten en des avonds eten goed cogfnacje niet versmaad. 'sMorgens na het ontwaken deed hem een smakelijk ontbijt goed err het Lekkere zon netje gewaar wordend, achtte -hij het niet kwaad een stroohoed te koopen. Fluks werd de firma Noordman getelefo neerd en deze verzocht met een zichtzending hoedien in de Oude Waag te kornen. Een be diende kwam, meldt de Gooi en Eeml., eens polshoogte nemen en vond den man er fat- soendelijk genoeg uitzien' om hem een hoed te verkoopen. Dus werden er eenige exem plaren van het magazijn gehaald. De keuze veil op een hoed van f 3.—, liever had hij er een van f 5.— gehad, maar die paste helaas niet. De bediende der firma N. wilde liefst on middellijk afrekenen, doch daar ging H. niet op in. Hij had er niet op gerekend en bang voor het geld behoefde men niet te zijn. Hij was' een vaste afnemer van het magazijn der firmai te Bussum en nooit had er één. cent geman keerd. En waarom ook? Hij beweerde een goede positie te bekleeden. Hij was n.l. pal- fernier in dienst bij H. M. de Koningin Moe der. Nu had hij twee vrije dagen. De bediende van de firma N. geloofde van' dit verhaal, niet veel en verzocht H. medé te gaan naar dien winkel in de Kerkstraat- daar zou men het magazijn Bussum even op bellen en maar hem informeeren. H. had daartegen geen bezwaar en g'ing, met den bediende mee. De telefonische in formatie bracht aan het licht dat H. maar iets had verzonnen, zijn naam was in het; Bussumsch magazijn onbektend. Begrijpelijkerwijze moest H. zoftder stroo hoed zijns weegs gaan. Maar in café „de Waag" waar H. niet te rugkeerde wacht men op het geld voor eten, cognac, logies en ontbijt. De sneltrein, ParijsAmsterdam. De sneltrein Parijs-Amsterdam heeft Woensdag volgens de „Dernière Heure" in ernstig gevaar verkeerd. Toen de trein namelijk het station Ant werpen binnenliep, weigerden de remmen, zoodat de locomotief met groote kracht tegen de stoot- blokken aanbotste. De stoot blokken zijn te Antwerpen echter van een bijzonder sterke en veerende constructie, zoo dat de schok gebroken werd en de trein zondjsr groote ongelukken tot stMn werd gebracht. Een groot aantal reizigers werd niettemin door elkaa rgeworpen en gewond. Zij konden echter allen nadat hun eerste hulp verleend was, de reis Voortzetten. In den restauratiewagen werd het tafelgerei vernield. DDe trein vertrok met een half uur vertraging. Zij, die zich met het volgend kwartaal op dit blad abonnee- ren, ontvangen de nog verschij nende nrs. tot October gratis.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3