OPENIHG. De Luchtvaartdagen in Scheveningen. J. SPRUIJT v.h. M. LEIJERS, „NeerlaiTds Driekleur wordt het hoogst ge houden in de lucht". Deze zeer geestige vood de luchtvaartdagen in Scheveningen bédach-i te spreuk van den heer Hans Martin, Secre-1 taris der K.L.M., heeft in de dagen, di eaarrf de Nationale Vliegtuigindustrie en Luchtvaart' gewijd zijn, zeer zeker op bijna ieders lip pen gelegen, moge hij de tentoonstelling en: de demonstraties aanschouwd hebben of niet. En zij die niet naar Scheveningen zijn g|e-if togen hebben toch zeer zeker heel wat ge mist. Het snorren der militaire vliegtuigen bo ven stradn en pier, de vluchten van de es cadrille uit Soesterberg onder leiding van Kapitein Versteegh met zijn equipe-genooten, de luitenants van Weerden Poelman en Kap pen en de Serg.-Majoors Bakkénes en van' der Griend, de beroemde escadrills, die alle toeren uitvoeren, als waren de vijf verschil lende bestuurders door draden aan elkander verbonden, waren meer dan bewonderens waardig. Zij hadden kunnen genieten van de zekerheid, waarmede alle mogelijke vluchten werden volbracht: gevechtsvliegen, salto's, loo pings, en alles wierd zoo regelmatig, zoo stipt gelijktijdig uitgevoerd, het waren, alsof dé vijf machines vijf vingers wanen van één hand. Intusschen schoot het kleine Pander machien tje, bestuurd door den heer van VLoten, den1 stoutmoedigen piloot, als een libel tusschen de anderen door ,er boven, er onder, er om- emheen, en voerde de dolste capriolen uit. Even later voegden zich nog drie watervlieg tuigen van de Marine te Den Helder bij de' anderen, zoodat het nu een snorren en zoemeif was van belang. Duizenden en nog ens dui zenden hebben genoten van de lucht-evolu- tiën en hebben een voldaan gevoel mee naar huis genomen, een gevoel van rustige zeker-' heid, van vastheid en bestuurbaarheid, een gevoel, dat als een fluidum door de vliegeniers met hun bewegingszekerheid in het volbren gen van de stoutste toeren, werd uitgegoten. En de uitspraak van een hooge Ejngelsche Luchtvaart-autoriteit, die zeide: „De Neder- landei is op weg een der beste luchtvaarders te worden, evenals hij in de oude^ tijden een !der beste zeevaarders is geweest" is niets anders, dan d -ebevestiging van den indruk, die de menigte van de demonstraties heeft ge-' kregen. f- En d etentoonstelling zelf, de kern van de luchtvaartsdagen, heeft ook zeer de aandacht- getrokken. Alles, wat op de moderne lucht vaart betrekking heeft, was daar aanwezig en' het heeft de bezoekers zonder twijfel geJ interesseerd. Een complete Fokker C VII met 350 P.K. Hispano-Suizg motor, een verken» ningsvliegtuig, stond op het Kurhausterras op gesteld en was voor het publiek te bezichti gen. Motoren, onderdeelen, benzine, oliën, re- gistreer-instrumenteri, radio-uitrustingen, ver' der alle mogelijke instrumenten op vlieg-tech- nisch radio-telegrafisch en vlieg-medisch geJ oied, alsmede statistieken, luchttunnel van 't instituut van den Rijksstudiedienst, gegevens, kaarten en fotografieën, vormden een zeer overzichtelijk geheel. Wij zijn met een trotsch en voldaan ge voel huiswaarts gegaan; trotsch op onze natio nale vliegkunst, voldaan over het gebodene en vervuld van de hoop, dat de berichten, die' wij over een der grootste Nederlanders op het gebied der vliegtuigindustrie, Fokker, onwaar zullen blijken. Hoe jammer toch, zou het zijn, indien hij zich werkelijk als Ame rikaan zou laten neutraliseerenhoe jammer, als hij het zou doen, dat het dan zou gebeu ren, omdat zijn Vaderland hem niet de mo gelijkheid bood een „Fordsche fabriek" van vliegtuigen te bouwen en te exploiteeren in de lage landen aan de Noordzee, waar eens zijn wieg stond. Doch wij hopen en vertrouwen, dat al werkt hij en zwoegt hij en fabriceert hij in Amerika hij toch niet het Hollandsche bloed zal verloochenen dat hij Hollander zal blijven, niet alleen voor zijn gevoel, doch ook metterdaad en van een neutraliseering zal afzien. Buitenland Een onverwachte wending ne^mt de revo lutie in Griekenland, doordat generaal Kon- dillis, de leider der revolutie, zich voor een socialistische republiek heeft uitgesproken, zelfs verklaard heeft wel het Russische voorbeeld té willen volgën, indien zijn land zoo krachtig was als het sovjet-rijk. Kon de generaal zijn plannen volvoeren, dam zouden we dus van; de „burgerlijke" dictatuur tot een „dictatuuij van het proletariaat" gekomen zijn, een over gang, die tenslotte: niet onlogisch is, omdat men va nuitersten tot uitersten geraakt. De genen, die propaganda: make nvoor het fas cisme mogen daaraan wel eens denken. Intusschen, in Griekenland veranderen de gebeurtenissen snel van aspect en generaals hebben oyer het algemeen nog al zéér bij zondere denkbeelden over wat „socialistisch" beteekent. Denk maar eens aan wat er van. de socialistische revolutie van maarschalk Pil- soedski in Polen geworden is. Dezer dagen komt alweer de kwestie van: Duitschlands toelating tot den Volkenbond aan de orde, maar met het gemodder om de be zetting van de raadszetels is het nog niet in orde en daarom kan mien nog voor onverwach te gebeurtenissen komen te staan. De Vol kenbond zou gelijkheid van rechten der vol- WOENSDAG 8 SEPTEMBER a.s. zullen ile nieuwe magazijnen Langestraat 68 - Nieuwesloot 67 des namiddags ten 3.30 uur geopend worden, en zullen deze dan voor belangstellenden te bezichtigen zijn. Vanal DONDERDAG 9 SEPTEMBER is Is verkoop uitsluitend in list nieuwe perceel. N.B. In verband met bo venstaande zullen onze ma gazijnen MAANDAG 6, DINSDAG 7 en WOENS DAG 8 SEPTEMBER a.s. voor den verkoop GESLOTEN zijn. N.V. ManuiacturenMel van Alkmaar kren brengen, de hegemonie der groote sta ten zou worden gebroken. Die groote staten echter hebben een raadszetel en dus een- leidende positie en de regeeringen, die geen- werkelijk groote staten vertegenwoordigen,! mdar het zich verbeelden of hun land tot grootheid willen verheffen, eischen nu mede zoo'n zetel iop, óók een leidende functie, 't? Biijft gaan om de macht, vroeger zonder Vol-i kenbond, nu door middel van dien bond. Het aanzien van deze organisatie als rechts-: instituut daalt meer en meer. Spanje, de hardste schreeuwer om een ze tel, is misschien wel tevreden te stellen, in „ruil" voor de toevoeging van het ge-interna tionaliseerde Tangergebeied aan het Spaansche mandaatsgebied in Marokko. Zoo kan de Vol kenbond dus misschien nog misbruikt wor den voor imperialistische doeleinden. Het roode leger van Kanton, de Chineesche vrienden dier Russische bolsjewiki, hebben aanmerkelijke voordeelen behaald op de le gers van Woe-pei-foe. De toestand heeft daar door weer een dreigend aanzien gekregen in China', zoodat verschillend^ mogendheden er reeds toe. zijn overgegaan om oorlogsschepen te zenden ter bescherming harer belangen en onderdanen. Hoe de zaksn er zich ontwikkelen is moei lijk te zeggen, wijant het Chineesche Staatsle ven is even ingewikkeld als het Chineesche Mah-Jong. In dat spel kan de wind uit alle hoeken waaien, men kan bestookt worden door draken of door schorpioenenWie het inge wikkelde Mah-Jong kient en speelt, wordt tel kens verrast door dp wonderlijke combinaties die zich onverwacht vormen. Dat alles verschilt in niets van het poli tieke en militaire spel der Chineezen. Nieuwstijdingen Vechtpartijen. Eenige vreemde zeeliedien uit Estland kregen in de schiet baanstraat te Rotlterdhm ruzie, waar aan het mes te pas kwam. Op het oogenblik dat de vechtpartij het hevigst was, j>asseerdJe de 39- jarige havenarbeider J. F. M. uit die Adriana- 6traat met vrouw en kind. Nauwelijks was hij de vechtenden voorbij, of hij werd plotseling] aangevallen en in den buik gestoken. Vrij ern stig gewond moest hij opgenomen worden in het ziekenhuis. De dader wist te ontkomen, doch de politie is hem op het spoor. In de Mortel te 's Hertogenbosch had een ernstig e vechtpartij plaats. Daarbij werd zekere R. B., vermoedelijk met een bijl, ernstig verwond1 aan den linkerwang, en met een mes in den rechterschouder gestoken. Dp. "Mettrop achtte over brenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. De verwondingen bleken van ernstigen ard. De toe stand van B. is redelijk. De politie heeft drie personen gearresteerd. In de Generaal de la Reylaan te "Bussum, vielen twee personen, die niet geheel nuchter waren, het publiek lastig. Twee politie-agenten volgden hen, en toen een hunner, J. D. een meis je wilde molesteeren, kwamen zij tusschenbeiden. Het verzet vaa J. D. was zoo hevig, dat een der agenten een revolverschot loste. Dit trof D. err^ stig in den schouder, zoodat hij naar de Majellain- richting vervoerd moest worden. Afpersing, 1 Dinsdagavond' tijdens het Koninginnefeest te Oegstgeest zaten verschillende paartjes op den berm van een ae rlaantjes langs den Hofdijk. In Oegstgeest is het verboden, dat personen van -ver schillende sexe naast elkaar langs den weg plaats xnemen .Hiervan maakte een omstreeks 30-jarige xman gebruik om te trachten geld af te persen. In het laantje gekomen stapte hij van z'n fiets haalae eeo electrische zaklantaarn te voorschijn, bescheen aaarmee de paartjes, kondigde zich aan als rijkspolitie en zeide prooes-verbaal te zullen opmaken wegens overtreding der politieverorde ning. De meeste jongelui er waren daar ongeveer 8 paartjes toonden zich zeer onthutst; ploti- 8seling stond echter een koene jongeman onder hen op en sommeerde hem, zijn aanstelling als rijksveldwachter te vertoonen. Inplaats van daar aan te voldoen, sloeg hij, met achterlating van zijn fiets, op de vlucht, doch de jongeling haal de hem ia en gaf hem eenige harde vuistslagen op zijn gelaat, waardoor hij bloedend werd verwond. De rijksveldwachter kon, aldus toegetakeld, zijns weegs gaan. Even later kwam hij een brievenbe steller tegen en beklaagde zich bij hem, 'dat hij door eenige personen in een laantje was aangeval len, die hem geld wilden afpersen, hem zijn fiets hadden ontnomen en hem bloedend haddien ver wond. Vergezeld van den brievenbesteller, ging hij nu naar het laantje terug en maakte van de omstandigheid, dat eerstgenoemde bij de paartjes naa rae toedracht informeerde, gebruik om zijn fiets te bemachtigen en na eerst daarmede 'door een sloot te hebben gewaadd, weg te komen. De politie had intusschen lucht van 'het geval gekre gen en zette den vluchteling per rijwiel na. Deze wa3 echter eyn zijweg ingeslagen. Hier werd hij evenwel door een ingezetene van Oegstgeest aan gehouden en. naar het politiebureau gebracht. Daar bleek hij te zijn de 29-jarige J. v. d. H., uit Leiden, die reeds eerder zich aan dergelijke prak tijken te Leiden, Oegstgeest Katwdjk en Noord- wijk had schuldig gemaakt en deswege door de Haagsche rechtbank tot 3 jaar gevangenisstraf j was veroordeeld. Hij had juist eenige dagen ge- leden zijn straf uitgezeten. De politie, heeft hem thans opnieuw naar het H. v. B. te 'sGravenhage overgebracht. Zakkenrollers. 1 Tijdens de Koninginnedagdrukte hebben de Rotterdamsche zakkenrollers weer kans gezien hun slag te slaan, zegt de „Tel." Op den Cool- singel werd van den 71-jarigen P. J. de G. een gouden horloge met ketting gerold. Van den 2en stuurman P. A. R., werd eveneens op den Cool- singel een zilveren horloge met gouden ketting ggestolen .De 27-jarige D. L. W. raakte Op de Djerga ardelaan nabij de standplaats der autobus sen ,zijn portemonnaie met f.550 kwijt. Van een 18-jarige juffrouw werd op. het Beursplein een portemonnaie met fl.20 gerold, terwijl op den Coolsingel van den schilder J. R, de G. een porte feuille .inhoudende fS56 werd gestolen. Voorts hoeft de meubelhandelaar W. G. v. W. aangifte gedaan, dat hij ergens in de binnenstad een porte feuille met f 300 is kwijt geraakt. Die ontvoering te Noordwijkerhoot. Het onderzoek, inzake de ontvoering der twee meisjes te Noordwijkerhout heeft uitgemaakt, dat zij door middel van een auto zijn ontvoerd. Die ont voering geschiedde door een vrouw, zo ogoéd als voering geschiedde door een vrouw, zoo goéd als zeker de moeder, vergezeld van een man. Spoorwegongelukken, Een 38-jarige arbeider van de gemeentediensten te Brussel is van den toren van het gemeentehuis van Schaerbeek-Brussel gesprongen. Zijn lichaam werd geheel vermorzeld en de dood was oogen- blikkelijk. Het ongeluk met den boemeltrein bij Ver- naizon is veroorzaakt doordat er hout op de rails gevallen was. De goederenwagen, van een ande ren trein natuurlijk, waarvan het hout was afge schoven, is dadelijk verzegeld. Het onderzoek heeft thans uitgemaakt, dat de stukken hout met touwen vastgebonden waren, doch dat door het schudden van den trein de scherpe kanten van het hcut die touw en dt-ergesneden hebben, l-.t oen bocht zijn deze bezweken en is het grootste deel van de houtlading op het andere spoor gevallen, waar het de r dhttige ontsporing heelt veroor zaakt. Buitenland Onweer in Engeland. Een buiteugewoon zwaar onweer is op den on- gewonen tijd van 7 uur v.m. boven Londen, Kent en Sussex losgebarsten. De regenval was zoo he vig, aat zelfs het treinverkeer in de voorsteden er door opgehouden weri, omdat de machinisten geen vijf meter voor zich uit konden zien. Het Centraal Meteorologisch bureau, schatte om 12 uur, dat tusschen 7 en 7.45 twee millioen ton wa ter gevallen was in het graafschap Londen al leen, wat 2 6.000 ton beteekent op een vierkante mijl. De regen wera vergezeld van oorverdoo- vende donderslagen, zo ohevig als er den geheelen 'zomer niet gehoord waren. Om 12 uur was het echter al weer mooi en om 3 uur drukkend heeit. Te Londen werden een bewaarschool en 10 huizen door den bliksem getroffen, evenals twee tramwagens, waarvan er een in brand geraakte. Enkele omnibusdiensten moesten omrijden, omdat de straten, die zij anders bedienen blank stonden. Noodweer in Spanje. Het „Journal" bevat nadere bijzonderheden over het noodweer dat in Spanje gewoed heeft. In de provincie Almeria werden 8 personen ge dood en 5 zwaar gewond. In de provincie Toledo bedraagt het aantal dooden 7 en het aantal gewonden 60, terwijl te Cordova 4 personen gedood zijn. Een spoorwegongeluk bij Ternosa, heeft 24 dooden en 88 gewonden geëischt. Naar uit Madrid nader wordt gemeld, zijn bij de jongste onweersstormen een 60-tal men- schen omgekomen. Er werden 200 gekwetst.* In West- en Zuid-Frankrijk was het noodweer hevig. Vooral te Cherbourg. Angoin en Perpig- nan is groote schade aangericht. Noodlottig geneesmiddel. Te Garges-lesGonesse (dep-._Seine-et-Oise) werd een dokter bij een kindje vajn 5 maanden geroepen. Hij schreef een drankje voor, dat de moeder on middellijk bij een apotheker liet klaar maken. Kort nadat het kindje eenige lepels van het drankje had ingenomen, stierf het. De dokter weigerde het voor de overlijde-isaan- gifte vereischte attest te geven, waarop het par ket door zijn medischen deskundige lijkschou wing liet verrichten. De deskundige constateerde vergiftiging. De apotheker heeft intusschen reeds bekend, dat er een noodlottige verwisseling van etiketten heeft plaatè gehad op het fleschje, voor het kleine patiëntje bestemd, en Oen ander fleschje, dat de moeder van dit patiëntje tegelijk voor een buur vrouw had meegenomen. Egn spoorwegramp voorkomen. Een ernstig spoorwegongeluk is nabij Gen- genbach heden voorkolmein. De D trein uit ffenbach komendie sprong uit de rails en ver nielde die spoorweg over 200 M. De machinist slaagde er in die machine te doen stoppen en wel eenige meters voor den brug. Zonder zijn tegenwoordigheid van geest zou de trein iri die diepte zijn gestort. Tlhans werd niemand gewond. Op eien trein geschoten. Een der zoogenaamde F. D. treinen, rijdende tusschen Berlijn en Hamburg, is nabij Ham burg door een onbekenden dader beschoten. De rutten van een 2e klasse werden door boord. Eenigen tijd gieleden is op ongeveer dezelfde plaats een poging gedaan om dezen trein door zware ijzer|en staven op de rails te leggen te doen ontsporen. Burgerlijken Stand Gemeente St. BANC R AS. Geboren: Cornelis, z. v. H>. Jonker en A- Rus Ariaantje, d. v. A. Bakker en R. Joh' gert. Gehuwd: Geene. 1 Overleden: Geene.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4