NI RU WE Hike Breijer Zaterdag 11 September 1928 Bte Jaargang Firma R. J. HOUWING NIEMEIJER'S NIEMEIJER Speciaal Corsetten-Magazijn [w pffien.2 Nieuwstijdingen No. 108 mterc.telephoon LAnijyK mi mvi IMt nummer bestaat uit 3 bladen. EERSTE BLAIK Revue van de Week 7 September. Zoo gaandeweg is 'l een en ander uitgelekt, - via de artikelen van den militairen medewer ker van een der Haagsche bladen over de plan nen van minis te# Lambooy, welke zouden zijn „saamgevat" in de Oorlogsbegrooting voor 1927. Deze reorganisatie- en bezuinigingsvoorstellen zijn, naar men verzekert, ingediend zonder dat de minister rekening heeft gehouden met de adviezen van de militaire autoriteiten. Van andere zijde wordt verklaard, dat de genoemde autoriteiten zoo lang getalmd hebben met het uitbrengen van hun adviezen, dat Exc. Lam- booy's geduld op al te harde proef werd gesteld. Weldra zal blijken, wat in deze de waarheid is. Maar vast staat, dat het zittingsjaar, dat op 2f September a.s. wordt geopend, een zal worden van buitengewoon hevige politieke stormen. Tel kans lioort men de profetie, dat het Kabinet- De Geer weldra zal genoopt zijn, de Kroon te verzoeken van de verantwoordelijkheid te wor den ontheven. Wie in zulk geval bereid zou wor den gevonden de taak der Kabinetsformatie op zich te nemen, is een vraag, waar momenteel niemand in Patria een antwoord op zou durven geven!... Voordat September achter den rug is, zal vermoedelijk wel een tipje zijn opgelicht van den sluier, welke thans nog de komende dingen voor het oog van den „gewonen sterveling" ver bergt. Over den lintjes-regen van 31 Augustus heb ik nog aan te stippen, dat de hooge onderschei ding, Mr. Ph. Heemskerk verleend, door de be noeming tot minister van Staat, algemeen met instemming is vernomen. De. oud-premier Colijni en de commandant van het Veldleger, luitenant-generaal Muller Massis, werden verheven tot Gommandeur in de Orde van den Nederlandsehen Leeuw. Minister Lambooy ging laatstgenoemde persoonlijk zijn benoeming aankondigen, den generaal tevens gelukwensehend met zijn veertigjarig jubileum als officier. De tijding der vorming van eene zooveelste Staatscommissie wordt in den regel met zeker scepticisme vernomen. Een uitzondering op dien regel mag worden genoemd het zeer verstandig besluit tot benoeming eener commissie, welke zal hebben na te gaan de oorzaken van den ongun- stigen toestand, waarin zich het haringvisch-be- drijf thans bevindt. Voorzitter is dr. Lovink, het bekende Chr. Hist. Tweede Kamerlid en land- bouw-specialiteit. Den 2en j.l. had de opening plaats van het voor Drente van zooveel belang zijnde Linthorst- Homan-ka naai (van Beilen naar Hoogeveen)', bij welke gelegenheid Mr. Ruys de Beerenbrouek, do Kamer-praeses een enthousiaste rede hield. Personalia: de heer W. M- Vliegen werd geko zen tot voorzitter van de socialistische Internatio nale, waar twintig partijen van verschillendje landen vereenigd waren. Luit.-kolonel G. J. D. Bauduin, commandant der vierde Divisie, is bestemd kolonel P. van Oort op te volgen als inspecteur van de Kon. Marechaussee. Kolonel Borel, commandant van de eerste In fanterie-brigade (grenadiers en jagers) zal gene raal Rijswijk de Jong opvolgen als inspecteur van de Infanterie, tevens optreden als inspecteur van den Vrijwilligen Landstorm De Nederlandsche delegatie bij den Volkenbond is, voor de zevende zitting, welke op 6 Sep tember te Geneve bijeenkwam, wederom gevormd door Jhr. Loudon, prof. van Eysinga en graaf Van Lyndten vau Sanjdenburg. Uit het criminalia-nieuws der afgeloopen week teeken ik aan, dat gelijk reeds voorspeld werd, bnimmer, -de man die verdacht werd den roof- aanvai bij de Boaz-Bank te Bussum te hebben gepleegd, op vrije voeten is gesteld. Het getal getuigen a décharge, die verklaarden dat de verdachte op het oogenblik van den overval, el ders had vertoefd, was zóó groot, dat de justitie geen vrijheid vond, den man langer in voor-arrest te houden, lutussehen tast men nu weer in het duister t.o. der vraag, waar dan de wezenlijke- srhuldige vertoeft. "Wat allerminst in het belang vun de publieke veiligheid kan worden geacht! De persoon, die inbraak pleeglde in het Ko ninklijke Paleis te Amsterdam en er de orde- teekenen van Jhr. Six, den intendant, stal, is MlfHI - IEL 644 ALKMAAR Kachels en Haarden gepakt. Hij bleek een stamklant van Veenhuizen to zijn en zijn toeleg was om het palcis in brand' te steken. Vruchteloos had hij getracht de ge roofde deeoratiëu te gelde te maken. Uit do als steeds uitgebreide, ditmaal extra- lange lijst van ongevallen, stip ik aan: te 'sGra- venhage, op de Koningiu-Emma-kade is een 55- jarige heer tusschen brug en tram beklemd ge raakt, met doodelijken afloop. Op de Loosdjrecht- scho plassen sloeg een roeibootje om. Een jong- mensch en een meisje kwamen door verdrinking om het leven. Op de Maas bij Rotterdam, werd een sleepboot omver getrokken, zoodat zij zonk. Van de vijf opvarenden zijn de kapitein en een matroos ver ongelukt. Bij een ongeval met een militaire auto nabij Amersfoort zijn negen soldaten gewond. Op dé Gouwe, bij Waddinxveen, had een scheeps- ongeluk plaats, een aanvaring met een motor jacht, dat eene dertigjarige dame het leven kostte. Dc „roode haan" heeft ook weer danig ge spookt .In het gebouw der Haagsche koffie-firma Reuser en Smulders woedde een brand, die gewel dige schade heeft berokkend. Te Rotterdam heeft het vuur in een wagenloocls vijf wagons en een locomotief met tender vernield. Een kapitale boerderij te Glanerbrug is in de asch gelegd. Niet minder dan 2000 Kg. hooi zijn daarbij vernietigd. Wat wij in mid-zomer '20 aan zon en zomer weelde tekort kwamen, scheen September te wil len goedmaken. Voor de meesten is echter bij de intrede der negende maand de periode van vacantie-vieren achter den rug. Em ook het be duidend korter worden van de dagen „verduide lijkt''ons, dat 't met den zomer gedaan is, zooals de dichter, die „de gele bladers zag vallen", 't in weemoedige herfst-stemming uitdrukte. Het sohoone najaarsweer stelde onze Koningin in de gelegenheid dagelijks met prinses Juliana wande lingen te maken op en bij het Schieveningsche strand. Wie moeder en dochter ontmoette, konden eonstateeren, dat heiden vrijwel hersteld zijn van de ongesteldheid, welke H. M. en die prinses kort geleden tot. huis-arrest dwong. Dus: dat allerlei overdreven sensatie-geruchten over 'dezie ziekte den befaamden duim tot bron hebben, waaruit zoo vele verzinsels worden gezogen!... BUITENLAND. De Volkenbond is weer te Geneve bijeengeko men. Het schijnt dat de moeilijkheden, welke gevreesd werden, gemakkelijk uit den weg ge ruimd kunnen worden. De grootste moeilijkheid was Iw'el de kwestie van Duitschlands toetreden tot den Volkenbond. Men herinnert zich nog wel de impasse waarin dé Volkenbond Maart j.l. ge raakte. Door de houding van Brazilië werd Duitschlands toetreden verhinderd'. Thans is Bra zilië verdwenen. Doch van andere zijde dreigde gevaar. Ook Spanje fwenschte een permanenten zetel in den Volken bondsraad. Eien compromis werd niet bereikt, doch Spanje bleek gelukkig geneigd niet daadwerkelijk tegten te werken en onthield zich daarom van stemming. De Volken- bondsraad heeft thans besloten Duitschland toe té laten. De plechtige intocht heeft Vrijdag plaats. Dan zal dus de grootte Duitsche Republiek weer de plaats kunnen innemen in den Bond dier Vol ken welke zij sedert het uitbreken van den- we reldoorlog verloren had. De bijeenkomst van den Volkenbond is Maan dag geopend en onmiddellijk werd de Zuid-Sla vische minister Ninsehitscih tot President geko zen. Dr. Benesj, de scheidende voorzitter, hieldl eon afscheidsrede, waarin hij de hoop uitsprak 'dat de overwinning van den vred|e spoedig be haald zal worden. Inmiddels kan worden vastgesteld da,t de weg van den Volkenbond niet over rozen gaat. Van verscheidene kanten dreigen ernstige moeilijkhe den .Canada wenscht een permanenten zetel, Po len wenscht een zetel, Brazilië en Spanje wen- schen er eveneens een. Doch tenslotte zal een com promis gevonden moeten worden. Voor Canada is het compromis reeds bereikt. Dit land zal zijn aanspraken op een zetel voorloopig intrekken. Wat Polen betreft, kan wel worden aangeno men dat dit land tevreden zal zijn met een niet- permanenten, doch herkiesbaren zetel. Brazilië is voorloop ig van het tooneel verdwenen zoodat slechts overblijft Spanje. Dit land blijft op zijn standpunt staan en heeft reeds gedreigd eveneens uit den Bond tê zullen treden Indien zijn eischen niet worden ingewilligd. In vooraanstaande Volkenbondskringen wordt" de moed nog niet opgegeven. Men is thans van plan Spanje nogmaals een herkiesbaren niet-per- manenten zetel aan te bieden. Moge Spanje be denken dat afscheiding van den Volkenbond wel- i licht een einde zal maken aan de sympathie welke vele naties voor Spanje gevoelen. Spanje staat anders wel in het middelpunt der Europeesche belangstelling. In de laatste dagen kwamen belangrijke berichten uit het land van Primo de Rivera. De artillerie-officieren waren in opstand gekomen en het bewind van Primo liep gevaar. Tenslotte is het de Spaansche regee ring gelukt den dreigenden opstand te onder drukken. Wel is de staat van beleg geproclameerd! doch de regeering schijnt meester van den toe stand. Al-duo wanneer men de officioele commu nique's moet geloven. Volgens nadere berichten zou de toestand ern stiger zijn dan de regeering beweert. Afwachten is hier de boodschap. Doch dat aan Primo's al leenheerschappij een einde gekomen is staat wel vast. Voortaan zal hij meer rekening dienen te houden met het volk. Uit Engeland komen vredesgeruchten. De mijn werkers hebben zich bereid verklaard over loons verlaging te onderhandelen waarop de regeering do mijneigenaars tot een .conferentie heeft uitgo- noodigd. Weliswaar hebben -deze verklaart vast te houden aan hun eisch op een d^stricts-over- feenkomst ,doch de regeering heeft deze koppige I werkgevers doen voelen dat zij i% dit opzicht aan do zijde der stakende mijnwerkers staat. In- i dien de mijnwerkers echter blijven op hun stand- punt dan zal het laatste restje van sympatöhie voor i hun verloren gaan. Wellicht dat dan de positie Mor mijnwerkers juist sterker zal worden. Aan rampen heeft het de afgeloopen week ze ker niet ontbroken. Verscheidene spoorwegonge lukken iu Amerika hebben talrijke slachtoffers geëiseht. Een typhoon in Japan had eenige tien tallen dopden tengevolge, terwijl een bioscoop- brand in Ierland niet minder dian 50 doodep eischte. Een verheugend feit is het dat thans de bedrijvers van den treinaanslag te Leiferden in Duitschland gepakt zijn. Een ervan heeft reeds bekend. De straf die deze misdadigers ten deel moet vallen diene een waarschuwing te zijn voor eventueel© navolgers! 2 Mient 17 - Tel. 526 ALKMAAR CORSETTEN. KINDERLIJFJES. BUIKBANDEN. BUSTEHOUDERS. RECHTHOUDERS. RECHTH. CORSETTEN. ELASTIEKEN KOUSEN. DAMESVERBAND. SOIJSBRAS en ROKBESCHERMERS. ALL E SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE Almelo. Uit den Omtrek - ST. PA NCR AS. Donderdagavond hield de damvereeniging „D. O. S." haar eerste bijeenkomst in het lokaal der Chr JScliool ter inleiding van het komende seizoen. Zoodoende 'droeg deze bijeenkomst meer 'het ka rakter eener vergadering. Dioor Üen heer Mad- derom werden de aanwezigen, welke in tamelijk groot aantal waren opgekomen, 'hartelijk welkom geheeten, waarna de heer Slijker de notulen las der' vorige vergadering, welke onveranderd wer den goedgekeurd. Het verslag van den penningmeester toonde een ontvangst van f 137.95 tegen een uitgaaf van f 123.75, alzóo een batigsaldo van f 14.20 tegen f33.35 in het vorig jaar. De vereeniging telt momenteel 38 leden (vorig jaar 42). De aftredende bestuursleden, de heeren Toe- poel, Kboij en Koelemeij werden bij acclamatie- herkozen. Door den Secretaris werd daarop een schema ontworpen van de rangorde -der spelers bij een te spelen wedstrijd. Besloten werd, dat elke klas 10 leden zal tel len, welke onderling een competitie zullen spe len .Ter sprake kwam nog de hooge huur van het locaal, waarover een verzoekschrift aan het Schoolbestuur zal worden gericht tot verminde ring daarvan. Besloten werd, dat nieuwe leden dit seizoen buiten competitieverband zullen staan. Het bestuur kreeg machtiging eenige wedstrij den te organiseeren. Nadat bij de rondvraag nog eenige huishoude lijke zaken waren behandeld, tfolgde sluiting van het officiëele gedeelte, waarna vele leden zich nog neerzetten om elkanders sterkte op het dam bord te beproeven. - St. MAARTEN. Ook alhier is de drie-daagsche kermis weer afgedaan. De Zondag was stilletjes, wat, ge-j zien de feesten te Behagen, wel te dejiktan) was maar Maandag en vooral Dinsdag was hel aardig druk. Een zweef malen van 'demi heer Dirks benevens wat kramien en tentjes waren de kermis voor de jeugd terwijl in tid zaal van den heer Schermerhorn en die vani den heer Zwakman de oudere zich bij dans! en muziek konden vermaken. Maandag en Dinsdag werden kinder.- ènf volksspelen gehouden welke door de regen niet in haar geheel konden worden afgewerkt en ook de vliegdemonstratie .welkte Dinsdag! plaats vond was met twee cirkels om otnis, dorpje af, wat ook wel om het weer bekort is. Het tooneelgezelschap van "Dirkshorn gaf het stuk „Als je maar een verleden hebt" in! de zaal of lent van den heer Zwakman, terwijl in café „Rust en Lust" het „Duo Verra" op trad, benevens een goochelaar. Bij de eien, zoowel als bij den ander is volop genoten. Dinsdag trad bij Zwakman op ons bekende D. Pool en de acrobaat Frans van Warmem-, huizen, terwijl in „Rust en Lust" de goochelaar: en her kraehtmensch Frans van Krabbendam; optraden en ook deze avond veel bezoek trok., Duotl?lijk ongeval. Dinsdag waren in het gebouw van de Coöp. Handelsvereeniging van den N. E. B. te Veghel twee arbeiders bezig met klinken van een trans portbaan ia de kap van de nieuwe Chililood|S. Plotseling vielen beiden omlaag, ten gevolge waarvan een hunner ernstige verwondingen op liep, aan de gevolgen waarvan hij overleed. Een „kn,ik" in dten rug. De 23-jarige venter J. G. H. Bastiaan, werk zaam voor de Maatschappij „De .Veluwe", kreeg een z.g. knik in den rug bij het over -den schouder hangen van twee doozen, waarin hij zijn koop waar op de fiets vervoerde. Den geheelen dag bleef hij venten, tot de. pijn zóó hevig werd, dat hij niet verder kon. Dinsdagavond is hij overledpn.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1