ZES OF VIJF CENT. Plaatselijk Nieuws „OP MAAT" SF9RT EN WEDSTRIJDEN fiêmeen^eraal ZUiDSCHARWOUDE. Hoofdhuid PUROL Burgerlijken Stand Predikbeurten Zooals men weet was door drie van de vijf gemeenteraden het voorstel van de Gas-commissie, het kachelgas van zes op vijf oent te brengen, verworpen. In Zuidseharwoude en Noordtechar- woude had men zich er vóór verklaard, diie ge meenten dus, van welke de heer Jhr. Van Speng- ler Burgemeester is. Wij zouden het zóó niet zeggen, wanneer het geen toeval was, dat juist deze gemeenten er zich vóór verklaarden. Ver der is het bekend, dat die Raad van Zuidsehar woude, op voorstel van den Voorz., in meerderheid) besloot het voorstel, eene verlaging van 6 op 5 cent, opnieuw bij de Gas-Commissie, bij de be handeling der begrooting, aanhangig te maken. Een reductie systeem, voorgesteld door dien neer Du Burck, vond geen meerderheid. J.l. Dinsdag nu is dit voorstel ophieuw in de Gas-Coüimissie aan de orde gesteld bij de be handeling der begrooting, «a opnieuw verwerpen. Dezelfde groef en waren er weer voor, naar wij vernamen, dezelfde groepen waren er ook weer tegen. Tot dusver bleef het perscommuniqué uit. Waar wij op wachtten. Nu dit niet is gekomen, vermelden wij eveneens, wat reeds anderen ver meldden, dat die Voorzitter der Gas-Commissie voor zijn functie als leider heeft bedankt,niet tengevolge, gelooven wij, van de gevallen beslis sing inzake het" prijsverlagingsvoorstel, dat blijk baar halsstarrig werd gehandhaafd, maar meer naar aanleiding, zooals wij het beschouwen, van meerdere échecs in dit college geleden. Het moet op deze vergadering nogal warm zijn toegegaan, wellicht een gevolg van de obstrueerende wijze, waarop de voorzitter aan dit voorstel vasthield. Echter, een eenmaal verworpen voorstel gaat men niet onmiddellijk voor de tweedig maal in behandeling nemen! Men moet wel eenlgszins na- ief zijn om dit te wagen. De vertegenwoordigers der gemeenteraden, leden der Gas-Commissie, we ten nu, hoe hoog hunne mentaliteit werd aange slagen. De slag werd echter gepareerd De kolfclub „Op Maat", te Zuidseharwoude, yiert in de komende dagen haar veertig-jarig jubileum. De Nederlandsche Kolfbond houdt bij deze gelegenheid zijn nat ionalen kolfwedstrijd eveneens aldaar en „Op Maat" is gastvrouw. Dat kan me een feiest worden! We weten 't nog van vijftien jaar terug. Toen vierde ,.Op Maat" haar vijf en twintig-jarig bestaan en onze herin nering roept allerprettigste dagen terug, 'toen doorleefd. Schitterend weer, een nieuw café, een ongeëvenaarde opgewektheid, nog wordt er over gesproken. Hoe kan het ook anders. Het ging toen als vanzelf. Eiti met dezelfde lief die en opgewektheid zijn evenals den vorigen keer ook thans weder ide voorbereidende maatregelen getroffen, en "wel toevallig, maar de ont vangst kan wederom geschieden in de mooie, "nieuwe kolfbaan van den heer Kramer. Het zAl een schitterende aanblik zijn, wanneer straks de kolf broeders elkander in vreedzamen strijd .be kampen. En nog altijd staat boven allen de emi nente leider, de heer Dr. Van Balen Blanken,. Dat reeds verheugt de harten meer dan men kan zeggen. Men toeft gaarne waar hij is, die nu reeds zoovele j ren bezieling brengt in den Bond, die zonder hem zooveel van zijn beteekenis zou verliezen. Gelukkig, zeggen wij, kunnen onder dezelfde auspiciën do wedstrijden en de festivi- teiteft worden tegemoet gezien. Heden begint reeds de wedstrijd onder toezicht van twee leden van het Hoofdbestuur. De voorzitter van ,,0:p Maat", de heer A. Kist, zal daarbij een welkomstgroet uitspreken, waarna de wedstrijd wordt begonnen. Het programma luidt 'verder als volgt Zondag 12 September: 10 uur: Voortzetting van den wedstrijd. 1 uur: Officieele ontvangst van het Hoofdbe stuur en Commissie's op het Raadhuis te Zuid seharwoude. 3 uur: Officieele opening van den wedstrijd' door Dr. G. C. van Balen Blanken, voorzitter van den Ned. Kolfbond. Aanbieding van den Eerewijn (opgeluisterd door muziek). M aandag 13 Septem her 9 uur: Voortzetting van den wedstrijd. 8.309.30 uur: Gtelegenheid tot bezichtiging van de Veiling te Broek op Langendijk. 10.30 uur: Boottocht, opgeluisterd door muziek. 1 uur: Vergadering van het Hoofdbestuur in de Raadszaal van het Raadhuis. 2 uur: Algemeene Vergadering van Hoofdbe stuur en Afgevaardigden in de Raadszaal van het Raadhuis. 5 uur: Gemeenschappelijk Diner, 8 uur: Concert in den Muziektuin, te geven door het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" te Zuidseharwoude. Directeur de heer P. Pranger. Dinsdag 14 September: 9 uur: Voortzetting van den wedstrijd. 11 uur: Bij genoegzame deelname wederom Boottocht, opgeluisterd door muziek. Na afloop van den wedstrijd uitreiking dier prijzen, waarna Péestavond. Verschillende personen en vereenigingen gaven van hunne belangstelling blijk door het schenken van eene medaille, allen hebben medegewerkt „Op Maat" te steunen bij het vieren van dit belang rijk jubileum. jM-et onze welgemeende felicitatie aan „Op Maat", wenschen wij haar van harte toe, dat haar feest mag slagen onder dezelfde vreugdevolle omstandigheden als waarmede zij haar zilveren bruiloft heeft gevierd. N O 0 RDiSCH AR W O UDEE. Kolfwedstrijd. De uitslag van den j.l. Woensdag bij den heer J. de Bakker gehouden kolfwedstrijd is als volgt le klas. Ie prijs T. Kostelijk, Alkmaar 1-45 p 2e 'prijs C. Langedijk, Noordscharwoude 144 p. 3c. prijs D. Keppel, Noordscharwoude 131 p. Serie-prijs C. E vers, bij loting. 2e klas: le prijs P. Kat, Oudkarspel 148. p. j 2e prijs C. Balder,Zuidseharwoude 133 p. 3e prijs W. Bakker, Noordscharwoude 131 p. Serieprijs C. Paarlberg, Oudkarspel 46 p. 3e- klas: i le prijs Cr. Olthof, Zuidfechaxwoude 95 p. 2c prijs Jh. Zijp, Zuidseharwoude 91 p. 3e prijs F Muileboom Noordscharwoude 87 p. Serieprijs K. Bood, Alkmaar 31 p. j Programma van (fen. N.H.V.B. Zondag 19 Sept. D.T.S. I—Heiloo I. - - j Zeevogels I—N. Niedorp I. West-Frisia 3—Vrome I. Ouddorp IHollamdia 4. Indien geen tijd vermeld, beginnen alle wed strijden om 2 uur. (Vervolg van pag. 1 Tweed)» Blad). De beer Zeeman wenscht het volgende te zeggen, doch niet uit het oogpunt van pluim strijkerij, doch de voorzitter heeft steeds reke ning gehouden met de wenschen der laden. Evenwel zou spreker er voor zijn wanneer de vergaderingen op een bepaalden dag worden 1 gehouden en b.v. op Donderdag. Spreker stelt het zeer op prijs dat vergaderingen steeds 's avonds worden gehouden, daar het bezwaar lijk voor hem was vanwege zijn werkzaamheden indien de vergaderingen op den dag werden' 1 belegd. Spreker ziet niet in, dat er gezegdi wordt dat het adres spreekt van minder ver- j trouwen, want het gaat hierom dat de leden steeds een bepaalden avond kunnen vrijhou- I den, daar dit eene noodzakelijkheid is, i daar de leden bij vele organisaties zijn aangie- j sloten, hetgeen ook weer veel arbeid mee- brengt, zoodat dan ook de organisaties reke- j r.ing zullen houden om die avonden geen ver- gaderingen enz. te beleggen. Spreker vindt punt 1 van het adres niet het belangrijkste, want in^en op eenschriftelijk voorstel praie- advies wordt gevraagd, zou spreker niet we ten waarom het prae-advies ook niet schrif telijk werd gegeven. In de practijk is het meerdere malen, volgens spreker voorgekomen1 dat men met een zekere verrassing voor een zaak komt te staan. Spreker zegt, dit in an dere plaatsen, zulks met een schriftelijke toe lichting wordt verstrekt, of zulks in strijd is met de wel weet spreker niet, doch zou gaarne ver nemen, bij welk artikels zulks verboden is. Spreker 'kan zich grootendeels met het voor stel vereenigen. De voorzitter zegt, het wettelijke er buiten te willen laten, doch dat de voorzitter de ver gadering uitschrijft en steeds rekiening houdt met de raadsleden en spreker nooit zelf een bepaalden dag voorstaat en steeds zelf de vergaderingen presideert, ofschoon de voorzitter "het presidum kan overdragen aan e.cn der wethouders. De heer Zeeman zegt dat de leden er prijs op stellen dat de voorzitter steeds aanwezig is. i De voorzitter dankt de heer Zeeman voor eht gesprokene. Spreker zegt, dat de vergaderingen in an dere plaatsen dikwijls worden verdaagd on danks een bepaalden dag is bepaald. Ten op zichte van het uitschrijven van de vergaderin gen ,zegt spreker, is zulks bij 'cl* wet be paald. Spreker stalt zich op het standpunt dat de voorzitter de vergadering belegd op eten door hem geacht gunstig tijdstip. Wat be treft het wettelijke zijn er 6 verplichte ver gaderingen, doch dit alles kan geheel buiten' beschouwing blijven, wanneer er vertrouwen en wellevendheid in 'den Raad heerscht en clan zijn er geen bepalingen zooals die in het adres voorkomen, noodig. Spreker zegt, naar aanleiding van punt 2 dat art. 41 gevolgd door art. 42 der Gemeen-i \ewet zulks duidelijk bepaalt. De slotalinea! jlaa op punt 3 en kan de raad, vervolgt sprj />en voorstel behandelen hetwelk niet op deni oproepingsbrief voorkomt evenzeer kan een! coorstel, hetwelk er wel op voorkomt niet be handeld worden, zulks heeft de Raad volko men in zijn macht. /ntusschen is de heer Dijkhuizen ter ver gadering gekomen. De voorzitter verleent thans het woord aan den heer Dijkhuizen. Genoemd raadslid zegt, dat hij zoo juist van' de voorzitter hoorde, dat zulke bepalingen als punt 1 in strijd met de wet zijn, doch spreker deelt méde, dat bij Missive van 23 Dec. 1851' van den minister zulks niet bepaald is. Spr. zegt dat de practijk aantoont dat hel bijna in elke „groote gemeente geschiedt. Sprekler gelooft dan ook( n*et, dat de wet hèt ver biedt en hoopt niet dat de leden zich hierdoor zullen laten leiden. Sprekler vindt bet onaant genaam dat het nimmer bekend is welke' dag vergadering is. Over punt 2 zegt spr. dat de oproepings briefjes zoo kort zijn en men nauwelijks weèt wat er behandeld wordt. Spreker kan zich •net begrijpen dat er leden zijn, die nog iets terecht kunnen brengen van de bespreking van voorstellen, waarop men niet is voorbe-' reid. Spreker wenscht, dat Ged. Staten zul len of dergelijke bepalingen in strijd met de wet. zijn. De beer Zeeman kan niet nalaten ondanks hij zich voor het adres verklaart, dat indien de leden weer zoo iets hebben, dat zij dan' zoo wellevend zijn om het college van Raads leden ook eenS te raadplegen,' daar de voor stellers de Donderdag bepalen, hetgeen spre ker ook schikt, doch andere leden kunnen be zwaren maken en wellicht een andere dag verkiezen. De heer Groen zegt, dat de stijl van het adres wel wat te wenschen overlaat, doch spr. wil het gaarne zakelijk behandelen. Spreker stelt zich op het standpunt dat het bij de wet wel mogelijk is. Indien de wet het verbiedt, behoeft er geen woord meer verspilt te wor den, doch dan zou het in andere gemeenten toch ook niet geschieden. Spreker vindt het moeilijk een dag te bepalen. Voor punt 2 voelt spr. zeer veel doch wil zich niet zoo sterk uitdrukken dat er niets op de oproepingsbriefjes staat. Spreker vindt punt 3 niet zoo belangrijk en is er volgens spreker geen sprake van wantrouwen van B. en W. De voorzitter antwoordt dat de opvatting van B. en W. is, dat indien er een voorstal ingediend is, geven B. en W. de voorkeur aan mondelinge toelichtingen, daar men zich dam sterker kan uitenen duidelijker uiteenzettin gen kan geven. Een dergefijke bepaling omtrent schriftelijke toelichtingen kunnen niet in het reglement van orde worden opgenomen, eveneens punt 3. D eheer Du Broeck maakt de opmerking, dat de Donderdag bij voorkeur bepaald is, dochindien de leden een anderen dag wen schen legt spreker zich oogenblikkelijk hier bij neer. De voorzitter zegt, dat hij nogeens her haalt, dat de leden de consequenties moeten dragen van het besluit om een bepaalden dag vast te stellen. De heer Dijkhuizen wjst den voorzitter op het woord „bij voorkeur". De voorzitter wenscht thans het voorstel van B. en W. in stemming te brengen,. De De voorzitter zegt, dat eerst gestemd wordt óver het prae-advies, waardoor het adres in heer Groen wenstht stemming over ieder punt. zijn geheel al of niet verworpen kan worden, niettegenstaande dit kan de heer Groen zijn voorstel naar voren brengen, doch wordt het voorstel van B. en W. allereerst gestemd- De heer De Burckt zegt er niets vain tie begrijpen en zegt: „I'k ben zeker erg dom, want als een voor stel is ingediend wordt toch het voorstel van B. en W„ hetgeen dan no. 2 is, toch niet eerst gestemd, het betreft toch zeker de stem ming van een ingediend voorstel". De voorzitter zegt, dat de stemming nu gaat over het voorstel van B. en W. Bij gehouden stemming is het voorstel van B. en W. verworpen met 5 stemmen tegen, de heeren Kramer en Bekker stemden voor. Het voorstel van den heer Groen zal thans in stemming worden gebracht. De heer Dijkhuizen zegt dat in het artikel eenige woorden zijn uitgevallen en wenscht de zin. „Zij vangen aan des namiddags half acht" te wijzigen in „Zij vangen aan in den regel des npmiddags half acht". De voorzitter vraagt den heer Dijkhuizen zijn verzoek schriftelijk in te dienen om mo gelijke abuizen te voorkomen. De heer Zeeman melkt op, nogal goed op de hoogte te zijn met de Nederlandsche taal en dat de woorden „in den regel" uitdrukken dat d etijd bepaald is. Beter is de uitdrukking te bezigen van „bij voorkeur". Hierop wordt echter niet ingegaan. In stemming komt voorstel 1. Wordt verworpen door staking der stem men. Tegen stemden de heeren Kroon, Bek ker en Groen. Voorstel 2. Wordt aangenomen met 4 teglen 2 stemmen. Tegen de beide Wethoudesr. Voorstel 3, Wordt aangenomen met 4 teglen 2 stemmen. Tegen dè beide Wethoudesr. Aldus is besloten. Van Ged. Staten is een exemplaar der reke ning dienst 1924 ontvangen. Het voorstel van B, en W. dit voor kennis geving ,aan te nemen wordt besloten. De voorzitter deelt mede 3at van de Sociëteit „Op Maat" eene dankbetuiging is nigekomen voor de beschikbaar gestelde medaille doot hei gemeentebestuur voor de te spelen wed strijden ter gelegenheid van het 40-jarig be staan der club. Aan de orde is de voorloopige vaststelling der emeentenekening, rekenGing Lichtbedrij- ven en Burg. Armbestuur. De voorzitter verzoekt de commissie' tot het nazien der rekeningen bestaande uit .de heeren Zeeman, Groen en Du Burck rapport om trent hare bevindingen uit te'brengen. De heer Du Burck als rapporteur der com missie deelt mede alle' 'bescheiden te heb ben 'nagezien en alle uitgaven gedekt waren door de mjoodige bescheiden. De rekening vermeldt f 57916.03x/2 aan ont vangsten en uitgaven f57143.50. Aldus eeini batig saldo van f772.53V2l Voorts deelt de heer Du Burck mede dat dc commissie gemeend heeft onder de aan dacht van B. en IV. te moeten brengen, dat' verschillende posten de begroeting verre over schreden hebben,-zooals de post 'voor kos ten van de onderwijzerswonimig waarvoor een bedrag van f 75. was uitgetrokken, op de rekening staat hier echter voor een' bedrag van f 948.85. Volgens spreker gaat het toch met aan om de werkzaamheden van eene be grooting op dusdanige wijze in de war te stu ren. De commissie meende dat voor zulke bedragen zeer zeker een dergelijk besluit in den Raad te hebben gekregen. i De voorz. deelt mede, dat deze oversc'hre- ding te weeg gebracht is door het vernieuwen, van eten schoorsteen, daar verschillende mid delen zijn toegepast welke gefaald hebben, moest een verbetering var. ingrijpenden aarej. geschieden. B. en W. hebben dit opgevat als onderhoud van de woning. Tevens zijn in de woning schotten aangebracht hetgeen gepaard gaat met schilderen en behangen. Het is, vWgeinq Spreker, den Raad bekend, dat bi^ de benoe ming van het hoofd der school de woning niet voldeed voor het groote gezin en moesten hier voor verandering worden aangebracht. De heer Zeeman zegt, dat de commissie er niet tegen is om verandering aan te brengen, doch wordt verlangd dat indien een begroo ting spost dusdanig wordt overschreden, hier van mededeeling wordt gedaan in den Raad, De heer Du Burck' noemt nog enkle pos ten welke overschreden zijn, als is het niet in die mate als genoemde post. Spreker meent aan de hand der Gemeente wei zijne goédkeuring aan een dergelijke re kening niet te mogen hechüen. De voorzitter antwoordt dat ieder jaar en kele posten worden overschreden, doch daar tegenover staat dat sommige bedragen in het geheel niet worden uitgegeven. Spreker z'egt dat de praktijk uitwijst indien blijkt dat er grootere werkzaamheden ftioeten geschieden, dan aanvankelijk beraamd was deze zonder meer plaats vinden. De post vtoor de verlich ting en verbouwing is hooger dan de begroo- tmg. daar niet vergeten moet worden dat er vele malen een lokaal disponibel .wordt ge steld aan tuinbouwvereeniging enz. De heer Zeeman zegt anders tegenover de zaak te staan. Rpreker heeft het niet over kleine overschredingen, doch alleen als een bedrag van ingrijpenden aard is. Voor de andere posten voert de heer Du Burck' geen gewichtige argumenten aan waarop spreker zich eventueel zou kunnen aansluiten. D eheer Kroon maakt den heer Du Burck er op attent, destijds uit het besluit van dew Raad te hebben opgemaakt dat het Kerkepari ondanks de grootte kosten in orde gemaakt moest worden. De heer Dijkhuizen merkt op, dat iedere pos: niet wordt uitgegeven zooals begroot is, dat is vanzelf sprekend onmogelijk, doch spreker vindt het een groot verschil indien de over schreding van dien aard is zooals de post voor de onderwijzerswoning. De voorzitter zegt, dat de beleefdheid eenmaal eischt, dat met de opmerking van de commissie rekening zal worden gehouden. De heer Du Burck zegt zich bij de over schredingen neer te kimmen leggen, daar spr. thans gebleken is, dat de meeste overschre dingen uit raadsbesluiten zijn voortgesproten. De heer Zeeman wenscht dat zooveel moge lijk de leveranties b.v. die van sigaren over de winkeliers worden verdeeld, eveneens leve- i an ties aan het Burg. Armbestuur. Spreker zegt dat iedere winkelier graag een graantje wil meepikkien waar wat te pikken valt De voorzitter deelt mede, dat hiermede re-" kening zal worden gehouden en stelt sprak voor de voorloopige vaststelling te bepalen c de volgende cijfers: Gewone dienst aatl ontvangsten f 27916.03V; aan uitgaven f 27142.50, alzo oeen batig sal- De kapitaaldienst do van f772.531/2. aan ontvangsten f2436.51. uitgaven nihil Confarm het voorstel wordt besloten. (Verdere besprekingen in volgend nummer) Uw Hoofdhuid wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en handelbaar indien U de gewoonte aanneemt om er des morgeins een weinig doorheen te wrijven. Gemeente OUDE NIEDORP. Over de maanid Augustus. Geboren: Johanna Dievera, d. van Cornell' Dimmen en Catharina Commandeur. Anthonu Catharina, d. van Cornelis de Boer en Alida Au thonia Bierman. Cornelis, z. van Cornelis Bu ren en Maria Leek. Catharina Alida, d. va»! Adrianus Brink en Trijntje Beers. Ondertrouwd en getrouwd: Rembertus Pronk] te Limmen en M.argaretha Jong, alhier. Overleden: Geene. Hervormde Gemeente Oudkarspel. Zondag geen samenkomst. Ger. Kerk Noordscharwoude. 9.30 uur O/t. Ds. Gillebaard. 4 uur o. t. Ds. Gillebaard. Ned. Herv. Gem. Noordscharwoude. Zondag 9.30 uur voorm. Ds. Staal. Ned. Herv. Gem. Zuidseharwoude. 9Zondag n.m. 8 uur (n.t.) Ds. de-Leeuw.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2