Tweede Blad Gemeenteraad Zuidscharwoude Zaterdag 11 September 1926 De werkzaamheden namens het Uitvoer Controle Bureau door zii'n ambtenaren in Noord-Holland verricht. We verzochten een ambtenaar van het U.C.B. ons eens ia te lichten over de werking' van het instituut. Met genoegen heeft deze hieraan vol daan, waarvoor we hem onzen dank betuigen. We bevelen de lezing, van het volgende onzen lezers aan, vertrouwend dat het artikel de be langstelling onzer lezers heeft. DE AARDAPPELCAMPAGNE 1926. .1 Nu we aan 't. eind van de vroege aardappelcam pagne zijn, meenen we goed te doen hieromtrent even 't één en ander te memoreeren. Liet het zich in April aanzien dat de aardappelen buiten gewoon vroeg klaar zouden zijn, de koude maandi Mei bracht hierin echter verandering. Van vroeg was dan ook geen sprake meer. 't Was zelfs in begin Juni zeer moeilijk lekkere aardappelen te bekomen. Wel waren de aardappelen mooi, glad, in te genstelling met vorig jaar, toen we zoo met pok kige knollen hadden te kampen. 'tGing met de prijzen maar ma)tig, bijna dade lijk een lagen prijs. In den aanvang veel oon- eurrentie van oude aardappelen, nieuwe Italiaan- sche, malta's enz De uitvoer naar de verschillende landen kon weer plaats hebben, echter onder verschillende beperkende bepalingen en allerlei voorschriften. Duitschland heeft, zooals bekend, o.m. voor aardappelen invoerrechten en wel tot 31 Juli Mark 1.50 per 100 K.G. is pl.m. -f90 per wagton (10000 K.G.). Ofschoon dit niet buitengewoon hoog is, vormde het bij de goedkoop© aard|- appelprijzeti een belangrijk percentage. De ver houding van invoerrecht tot inkoopwaarde was veel gunstiger dan momenteel bij uitvoer van roode en gele kool. Toch zal het zeer zeker zijn invloed op den prijs hebben gehad. We hadden wear noodig gezondheidscertifica ten, afgegeven door den Plantenziektenkundigen Dienst. Om deze oertificaten te verkrijgen moes ten de aardappelen han bepaalde eischen voldoen. Voor Duitschland en Frankrijk was dit nogal eenvoudig, omdat daarvoor uitsluitend op wrat ziekte moest worden onderzocht en deze ziekte in N.-Holland gelukkig niet voorkomt. Voor andere landen moesten de aardappelen op alle ziekten.of beschadigingen worden onder zocht. Voor Denemarken, Finland en Tsjecho-Slowa- kije bovendien nog bepaalde voorschriften betref fende de verpakking. Ten slotte nog enkele landen waarheen geen aardappelen mochten worden uitgevoerd. Het nakomen van alle voorschriften werd uit voerbaar gemaakt, doordat de veilingleiders en veilingskeurmeesters werden aangesteld tot tijde lijk controleur bij den P. Dienst. Wat'de controle op het artikel, betreft, gecon troleerd door .vaste controleurs van het Uitvoer Controle Bureau en wat de administratie, afgeven van iuspectiebiljetten, oertificaten enz. aangaat' tevens gecontroleerd door de vaste ambte naren van den P. D. Zoo kon de zaak dus mar- Maar nu zijn we er nog niet. Door het Uitvoer Controle Bureau wordt een merk (oontrolemerk) afgegeven. Hiervoor is in verschillende landen reclame gemaakt en mede door de ervaring, de behaalde goede resultaten wordt zoo'n merk door den handel gevraagd, verlangd. Het Uitvoer Controle Bureau (U.C.B.)' heeft ter verkrijging van haar merk voor vroege aard appelen de volgende eischen vastgesteld Aardappel en. Deze moeten zijn vrij van ziek, practisch vrij van zand óf klei; vrij van groen met een mini mum doorsnede (in 't volle seizoen) van 33 m.M. voor grooten en 26 m.M. voor poters. Voor wit- vleezige aardappelen later 40 m.M. voor grooten. Hierover een kleine opmerking. 'tViel ons n.L op dat bijna algemeen door den handiel werd ge klaagd over te kleine maat (26 m.M.) voor de poters (drielingen). Gelukkig dat de Oostelijke veilingen in Noord- Holland het vrij algemeen aanhielden op z.g. guldensrol (28 m.M,). Nu de moeilijkheden "welke zich soms voordeden om aan bovengenoemde U.C.B.-eischen te vol- dloen. Door het aanhoudend natte weer kregen we moeite met één dier eischen, n.l. „practisch] vrij van zand of klei". Teveel modder dus. Voor al op zwaardere gronden kostte dit heel veel moeite, terwijl zelfs dikwijls met de uiterste zorg 't nog moeilijk gelukte de aardappelen toonbaar te maken. De meeningen van aanvoerders, koopers en U. C.B.-controleurs, liepen hierover nog al eens uit een. We hoorden een keer terecht door een be trokkene zeggen: 't Is ,nu eenmaal zoo, de aard- appel groeit helaas niet aan den boom. Toen door wat droger weer betreffende te veel zand of klei, de ergste pijn wat geleden was, werd) bier en daar melding gemaakt 'van bet uitbreken van de zoo gevreesde aardappelziekte. In de meest vatbare soorten werd ze natuurlijk 't eerst aan getroffen. Vooral de soort Ninety fold had het geducht te kwaad, zóó zelfs, dat het U.C.B. weigerde tijde lijk het merk voor deze soort af te geven. Ofschoon het zich ernstig liet aanzien is het toch met de ziekte nog vrij goed losgeloopen- Nu nog iets anders: door de* strenge keur op ziek ,van de zijde der exporteurs zoowel als door U.C.B. en Plantenz. Dienst kwamen meer malen groene aardappelen voor den dag. 'tKwam dus voor dat partijen geen ziekte vertoonden, werden goedgekeurd maar op groen moesten wor den afgekeurd of opnieuw uitgezocht. Toen dit dank zij de nauwkeurige controle in orde was ep goed functioneerde, kregen we weer iets nieuw* (iets leelijks). Op een gegeven moment werd n.l. gemerkt dat in de soort „Ideaal" holle exemplaren voorkwa men, vooral in de groote, wat meermalen ook "bij andere soorten grove aardappelen voorkomt, nu echter sommigen met vocht of zelfs geheel ver rot van binnen. Vorig jaar hadlden we met deze soort aardappelen te kampen met het barsten, dus ieder jaar een bizondere, dloch niet goede eigenschap. Als zijnde geen le klas gezonde aardappel meer, achtte het U.C.B. zich verplicht hiervoor geen label (U.C.B.-merk) meer beschikbaar te stellen: Ook de P. D. maakte bezwaar om voor sommige landen hiervoor certificaat af te geven. Mocht 't meer in den aanvang van 't seizoen zijn voorge komen ,dan zou misschien een oplossing te vinden zijn geweest n.l. eorteeren en voor de grofste geen merk afgeven. In 't nu zoo ver gevorderde seizoen zou 't moeite nauwelijks hebben beloond. Verder nog iets over een lateren aardappel, de „Wilde duke", een prachtige witvleezige aardap pel, deze scheen het ook van binnen te'pakken te hebben, echter weer heel iets anders, ook al weer in de grootste het ergst en wel een bruine roestkleurige streep middenin, gedeeltelijk of ook wel over de geheele lengte. De meeste partijen gering, enkele weer erger 't Schijnt echter dat er als de aardappelen ge kookt zijn niets meer van is te bespeuren. Zoo hebben we dus weer een vroege aardappe len-campagne met variaties 'gehad. Vorig jaar kwamen in de aardappelen ook ver schillende gebreken voor o.a.. pokkige, groene en ook te kleine en werden deze afwijkende partijen vaak tegen gereduoeerden prijs in ontvangst ge nomen en zonder U.C.B.-merk verzonden. 'tZal zeer zeker sommigen uwer opgevallen zijn dat dit nu sporadisch voorkwam, ja dat zelfs bijna alle partijen welke hiervoor in aan merking kwamen, van liet U.C.B.-merk voorzien zijn geworden, 't Is wel sterk veranderd; zóó zelfs dat van een wending ten gunste van de geheele aardappelexport kan worden gesproken. Opvallend' was dat, vorigen zomer, zoodra voor aardappelen wegens kwaliteitsafwijking het U.C B.-merk werd geweigerd, door den kooper vaak werd' aangedrongen om deze voor minderen prijs toch te ontvangen en dan zonder U.C.B.-merk te exporteeren. In tegenstelling hiermee wordt, in dien momenteel aan 'een bepaalde partij wegens afwijking het U.C.B.-merk niet wordt verstrekt, bijna zonder uitzondering gezegd: dan moet ik ze niet hebben, kan ze niet gebruiken, tenzij die partij opnieuw wordt nagezocht en gesorteerd. Groote aardappel-exporteurs verzekerden ons, dat het moeilijk Wordt, aardappelen niet voorzien van het U.C.B.-merk te verkoopen. We spraken verschillende Duitsche importeurs die er hoogen prijs op stellen. Recht wit wordt beweerd dat wa gonladingen aardappelen, voorzien van bedoeld merk, zóó, zonder meer worden van de hand) ge daan. terwijl daarentegen van andere zendingen zonder merk, het grootste gedeelte der balen wordt geopend omdat het niet wordt vertrouwd. Het artikel aardappelen, voorzien van het U. C.B.-merk, kan zeer zeker voor liet Uitvoer Con trole Bureau als een volledig succes worden be schouwd. Laat het ook eenmaal zoover komen met onze andere artikelen als kool, uien, wortelen enz- 'tMoet kunnen worden vertrouwd omdat het is zooals het moet zijn. Dit niet ten gerieve en nutte van tonze omge ving -Noord-Holland ma,ar in het belang va.n den geheielen Nederlandschen Tuinbouw en Handel. MIJNHARDT's Hoofdpijn Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw Tabletten 75 et. Sitaal-Ta bief ten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Vrijdagavond half acht vergaderde de Raad dezer gemeente, tem Raadhuize. Voorzitter den Edelachtb. Heer Jhr. Van' Spengler, burgemeester Secretaris de heer Kunnen. Afwezig zijn de heeren C. Kramer en Dijk huizen De voorzitter opent de vergadering en vraagt of een der leden op- of aanmerkingen heteft op de notulen der vorige vergadering. Daar zulks niet het geval is, worden deze,- vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van de Nederl. Spoorwegen volgens art. 3, waarbij de toezen ding der rekening omtrent den personendienst bepaald is betreffende de; lijn genaamd het' „Broeker Spoortje". Het nadeelig saldo bedraagt over den dienst 1 Mei 1925. tot 30 April 1926 f 6240.88. B. en W. stellen voor dit stuk voor kennis geving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Van den commissaris der Koningin is be richt ingekomen met de medeideeling dat de heer J. Rutsen geplaatst vop de voordracht alsj no. 2 in de vacature als zetter als zoodanig, niet in aanmerking komt, vanwege zijn, functiei als gemeente ambtenaar he,tgeen bij de wet. niet toelaatbaar is. B. en W. dragien voor den heer P. Bierkhout" ou d-gemieenteraadslid Aldus wordt besloten. Ingekomen is het volgende adres van de. heeren Du Burck en Dijkhuizen: Onclergeteekenden stellen den Raad voor: ,,Het Reglement van orde voor de vergaderingen van den R, ad der gemeente Zuidscharwoude aan te vullen mei de volgende wijzigingen: i. De vergaderingen van den Raad worden bij vöoikeur gehouden op een Donderdag. Zij vangen «au des namiddags half acht. 2 De Voorzitter regelt in de oproepingsbrie ven de volgorde, waarin de onderwerpen worden behandeld. Bij voorstellen, niet uitgaande van B. en W, brengen B. en W. schriftelijk praeadvies uit. In de oproepingsbrieven of in een daarbij be- hoorende bijlage, worden de voorstellen zoodanig toegelicht, dat de raadsleden in hoofdzaak op de hoogte zijn van aard en omvang der voorstellen. Bij benoemingen wordt de voordracht of de aan beveling in de oproepingsbrief vermeld, alsmede (le namen der aftredenden. 3. Geen onderwerpen, tot de competentie van den raad behoorende, en die een uitgaaf van f 100 cf meer vorderen, kunnen een onderwerp van be handeling uitmaken, tenzij zij in den oproepings brief zijn vermeld. .Ter toelichting zeggen de voorstellers: Ad. 1. Voor elk raadslid is het van belang te weten op welken dag de raadsvergaderingen in den rege." worden gehouden, opdat hijl speciaal dien „dag daarvoor kan beschikbaar houden. Zeker in alle steden en in vele andere gemeenten komt een der gelijke bepaling in het reglement van orde dan nok voor. Ad. 2. De leden van den Raad van Zuidschar-, woude moeten ware wondermenschen zijn: Alle voorstellen, ook de ingewikkeldste en meest in grijpende worden in de raadsvergaderingen bii monde van den Voorzitter medegedeeld en toege licht, zoodat onmiddellijk de raadsleden een oor deel over die voorstellen moeten vormen en uit spreken. Van ernstige overweging is dan ook geen sprake. Bij de benoemingen wordén nóch in de oproepingsbrieven, nóch bij de raadsstukken de af tredenden vermeld, nóch de namen van de voor gedragen of aanbevolen personen. De raadsleden komen dus wel beslagen ter vergadering 1 Zij we ten dan nog zoo wat niets 'Overtuigd als wij zijn, dat elk raadslid dit anders zal wenscpen, ver trouwen wij, dat allen zullen medewerken, om aan dien onhoudbaren toestand een einde te maken. Ad 3. Ten einde te voorkomen dat besluiten bij verrassing worden genomen, die belangrijke uitgaven medebrengen, achten wij een dergelijke bepaling nuttig. 1 B. en W. prae-adviseeren het adres voor) kennisgeving aan te nemen. De heer Du Burck meent dat het prae advies eigenlijk al voldoende zegt om <de| voorstellen aan te nemein. Volgens spreker ge tuigt het van weinig differenties van de Raads leden. Spreker meent, dat als 2 raadsleden een voorstel doen, dat zij dan ook hiervoor, reden hebben en indien B. em W. elenige welwillendheid betrachten het zeer gemakke lijk is punt 1. als zoodanig goed 6e keuren, daar ieder lid dan rekening kan -houden met zijne werkzaamheden als vooruit bepaald is welke dag de raadszitting zal plaats hebben, terwijl de leden thans zulks moeten afwachten. Het verwondert spreker teln zeerste dat een dergelijk prae-advies is uitgebracht. Wat betreft art. 2 voert spreker aan, dat de laden vaak onbeslagen teti ijs komen om dat bij de oproeping nimmer een schriftelijk prae-advies bijgevoegd is. Spreker haalt als voorbeeld aan de vermenigvuldigingsfactor, waarvan niets bekend was. Spreker kan over zuik een onderwerp niet diretct een oordeel vel len, wellicht, zegt spreker, zijn ar onder de leden snuggerder dan sprekeir is, die zulks gehee) overzien. Spreker pleit voor een schriftelijk prae-ad vies van B. en W„ hetgeen volgeéis spreker ten zeerste in het belang der gemeente is. Hetgeen punt 3 betreft ajcht spreker het wen- schelijk dat de raad bij bedragen van "belang, medezeggenschap heeft. Spreker is thans be ter op de hoogte als bij de inzending van hielt acires. daar bij het nazien der Gemelentere'ke- ning enkele posten de begroeting ver hebben overschreden. De voorzitter maakt den heer Du Burck er op attent dat zülke aanmerkingen bij de behandeling der begrooting gemaakt kunnêh worden en dat hij zich bepalen moet bij heit adres. De heer Du Burck wenscht die opmerking alleen te maken frer verduidelijking. Spreker had gehoopt dat de voorzitter het, waardeeren zou dat zulks toegelicht werd. Spr. zegt dat de leden goeld zullen doen dp vopr-< stellen goed te kennein. De heer Zeeman we|nscht wiel iets te zeg gen, doch niet zoolang de voorsteller,. die| heer Dijkhuizen niet aanwezig is. Spreker meent, dat de Raad verplicht is, het stuk aan te houden totdat de heer Dijkhuizen aanwe zig is, zulks ter wille van de waardigheid der, raadsleden. De voorzitter antwoordt dat de raadszitting j om half acht aanvangt en indien een der raads- i leden belang stelt in het onderwerp, moet. hij zorg dragen op tijd aanwezig te zijn. De voorzitter ontraadt den 'heer Ze'eman een voorstel als zoodanig in 'te dienten, daar hierdoor precedenten wordten geschept, welke moeilijkheden kunnen brengen;. De heer Zeeman zegt, dat hij den heer Dijk- 'huizen te goed kent dat "zoo het mogelijk ware,, hij zeer zeker op tijd aanwezig had geweest. Spreker wil zich niet dringen in de leiding der vergadering doch daar geen bericht van verhindering van den heer Dijkhuizen is ont vangen zal deze zeer zeker ter vergadering komen. Het zou spreker spijten indien de uit slag omtrent de stemming van de voorstel len zou vallen en de heielr Dijkhuizen kort daarop zou komen. Spreker zou daarom in dit geval eerst enkele andere punten behandeld zien. De voorzitter zegt in het algemeen zeer veel te gevoelen voor beleefdheidsvormen, doch deze kunnen niet altijd toegepast worden. De agenda vermeldt volgens spreker nog meer gewichtige punten. De heer Du Burck zegt dat de heer Dijk huizen niet eerder dan acht uur ter vergade ring kan komen. Spreker is het met den voorzitter eens, dat er precedenten geschept zullen worden, doch is er misschien in dit ge val eenige aanleiding, om den heer Dijkhui zen af te wachten. De voorzitter vraagt of het voorstel var. den heer Zc.man wordt gesteund. De beer Du Burck antwoordt bevestigend. De voorzitter merkt op indien bet verzoek om de zaak te behandelen in tegenwoordig heid van de voorstellers schriftelijk ingediend was voor den aanvang der vergadering, het wellicht zou zijn toegestaan volgens de bur gerlijke beleefdheid. De voorzitter brengt het voorstel in stem ming en wordt verworpen met 3 tegen 2 st. Tegen stemden de beide wethouders en de heer Groen. Hierna wordt het woord verleend aan den heer- Groen betreffende het adres. De beer Groen zegt, dat het hem onaange naam heeft aangedaan niet te hebben verno men -hetgeen B. en W. tegien het voorstel hebben. Voor spreker is het van belang te weten of er werkelijk iets tegen is. Spreker zegt, dat er wel iets uit het adres over te nemen is en stelt de vraag of B. -en W. wer kelijk overwegende bezwaren hebben. Spreker zou die gaarne vernemen, daar hij zich met voorbehoud vereenigt met punt 2. Punt 1 vindt spreker te vergaand en vindt het niet zoo overwegend. Spreker hoopt, al thans nog iets te vernemen van B. en W, De voorzitter deelt mede op grond van wat, naar voren gebracht is in het adres, dat zulks getuigt van onwellevendheid en gemis aan vertrouwen; vooral punt 3 getuigt van weinig vertrouwen in den Raad, wethouders en voor zitter. Spreker stelt de vraag wat of de heeren er wel van zouden zeggen indien spreker de raadsvergaderingen op Woensdagavonden zou bepalen. Spreker weet zeker dat 2/7 gedeelte der leden niet aanwezig zou zijn en zou zulk een besluit een onwellevendheid mijnerzijds, zijn om alleen met mijzelf rekening te houden. Spreker wil nog niet eens noemen hetgeen 'ip het adres in strijd met de wet zou zijn. Om trent cie agenda zou eventueel in overweging genomen kunnen worden. Spreker zegt, "dat het B. en W. den moed en lust ontbreekt om dergelijke voorstellen met ernst te be stud ee ren.. Spreker 'kan zich niet begrijpen dat in dezen absoluut geen overleg gepleegd is, juist zoo iets van de jongste Raadsleden moet uitgaan, destijds zijn de vergaderingen ter wille van hen ook al op de avonden bepaalt. Ook omtrent punt 2 zegt spreker zingt ieder vogeltje zooals bet gebekt is. De voorzitter zegt, dat grootendeels de pun ten in strijd met de wet zijn. De heer Du Burck meent zich echter te. herinneren, dat de heer Dijkhuizen op eien vorige vergadering welke de heer Kroon pre sideerde een dusdanig verzoek om een bepaal den dag voor vergadering heeft gedaan, de heer Kroon zou het verzoek, aldus spreker, aan den voorzitter overbrengen. Spreker is overtuigd dat van onbeleefdheid, eveneens van, weinig vertrouwen, geen sprake is, doch het geen gevraagd wordt is toch geen abnormali teit daar in andere plaatsen zulks niet t*e- .staat. Spreker meent, dat de zaken met meer kennis zouden beoordeeld kunnen wordep, als de dag der vergadering bepaald was, daar toen rle werkzaamheden daar naar kan regelen en de leden zich ook voldoende kunnen voorbereide®.! Spreker meent dat de gemeentewet de inwil-, liging van het verzoek niet uitsluit. Spreker verbaasd het dat de voorzitter met een zekere minachting spreekt over de jongste raadsleden. Volgens den voorzitter zouden de zakten mis schien kalmer worden behandeld, doch spr. zegt, dat de jonge raadsleden juist het vuur er in brengen. De voorzitter hamert en zegt, niet te kuin- men toestaan dat de heer Du B.urck persoonlijk' wordt. De heer Groen zegt dat de voorzitter te ver gaat daar het gezegde niet persoonlijk be doeld is. De voorzitter voegt den beer Groen toe, die beoordeeling aan hem over te'laten. Spreker mag niet toelaten dat zulks gezegd wordt. I De heer Du Burck zegt, dat hij als jongste; raadslid, zoolang het zijn zal, zijn beste krach ten zal geven in het belang der gemeente. Spreker hoopt dat de raadsleden het prae-ad vies van.B. en W. zullen verwerpen. (Voor vervolg zie men die tweenie pagina van liet Eerste Blanjj).

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3