Gemeenteraad Noordscharwoude Uit den Omtrek. Donderdagavond half acht vergaderde de Raad dezer Gemeente ten Raadhuize ondeti voorzitterschap van den Edelachtb. Heer Jhr. van Spengler, Secretaris is de heer Reijnders, Afwezig is de heer Jes. De voorzitter opent de vergadering en heet den leden welkbm. i Door den secretaris worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en ongewijzigd goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de uitgevaar digde politiemaatregelen thans werder inge trokken zijn. Door Ged. Staten is het Raadsbesluit om trent de aankoop van inschrijving Ned. Schuld goedgekeurd. Van Ged. Staten is ontvangen een uittrek sel van het Koninklijk' Besluit betreffende ver laging van de heffing der opcenten. B. en W. stellen voor deze stukken vqor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. —Van den commissaris der Koningin dezer provincie is bericht ontvangen, dat de heer, Oosterlee als no. 2 geplaatst is op de voor dracht der zetters niet voldoet aan de daar voor gestélde eischen. Als gemeenteambtenaar is de heer Oosterlae vopr deze voordracht bui tengesloten. t De voorzitter deelt mede dat bij de opma-, king der voordacht hieraan niet is gedacht en, wordt door B. en W. als no. 2 op de voor-, dracht voorgedragen den heer J. Heidsma. Bij gehouden stemming woMt de heer Heids ma met algemeene stemmen als zoodanig be noemd B. en W. stellen voor de voorloopige vast stelling der gemeente rekening en de reke ning van het Electrisch bedrijf en die van het Burg. Armbestuur. De voorzitter deelt mede dat in de vorige vergadering de heenen Kooy, de Geus en Duy- vis ajs commissieleden zijn aangewezen voor, het nazien van bovengenoemde rekeningen enj verzoekt de commissie rapport omtrent hane bevindingen uit te brengen. De lieer Duyvis deelt namens de commissie mede, dat de gemieeinterekening is nagezien, en in orde bevonden is. Spreker adviseert den Raad tot voodoopige vaststelling over te gaan. Door spreker wordt de opmerking gemaakt dat bij het nazien der verschillende posten één hiervan wel wat hoog was, n.l. die van het achteruit zetten van 'de' hekken in de Dorpsstraat. Voor de verrichtte werkzaamheden was een bedrag van f 800.—; door den metselaar in rekening gebracht. De voorzitter dankt de commissie voor hun- arbeid en den heer Duyvis voor hef uitge brachte rapport. Spreker deelt mieide betreffen-* de de genoemde post, dat B. en W. niet ont kennen, dat het bedrag hoog is, doch er isj zeer veel arbeid verricht, vooral bok wat de bestrating betreft. Spréki©r maakt de opmer king dat er veel uren arbeidsloon mefe ge moeid zijn. De rekening is, volgens spreker, goedge keurd door den gemeente-opzichter door wien, geen bezwaren hieromtrent gemaakt zijn. De heer Duyvis vraagt of het mogelijk is dat in het vervolg bij zulke hooge posten het werk aanbesteed kan worden. De voorzitter zegt, dat hier veel te zeg gen is doch in deze gemednte woont slechts, 1 metselaar. De heer Ootjers zegt, dat diei heer Heidsma thans ook metselwerk verricht. De voorzitter antwoordt dat genoemde geen speciale metselaar is ejn dusniett in aanmerking zou komen om het gemeentewerk jaar om jaar te verrichten. De heer Duyvis vraagt eehige inlichtingen! omtrent de begrooting welke voor dit we.rkl door den heer Oosterlee is opgemaakt. De voorzitter vermoedt dat het in rekening gebrachte bedrag niet veel zal afwijken van: de begrooting. In hoofdzaak betreft het bei drag de arbeidsloonen en tenslotte materiaal. De heer de Geus mjerkt op dat de gevoelens! der* commissie vrijwel overeen 'kwamen dat het een stoer bedrag, was. De voorzitter vraagt thans of de voorloopige! vaststelling der Gemeenterekening op de vol gende bedragen door den Raad wordt goedge keurd. De gewone dienst vermeldt aan ontvangsten! f 108514.07; aan uitgaven f 95880.69, een ba- tig saldo van f 12633.38. De Kapitaaldienst sluit in ontvangsten op f 1819.36; uitgaven nihil; alzoo een batig sal do v,an f 1819.36. Aldus wordt besloten. B. en W. stellen voor het batig saldo van den Kapitaaldienst 1925 te bestemmen voor 1926 voor aflossing van de waarborgsom voor de oprichting der R.K. School. De voorzitter merkt op dat ook het terrein' voor waarborg is aangemerkt. De onderwijs wet zegt spreker, bepaalt dat de geheele waar borgsom in 20 jaar terug betaald moet zijn* Door het batig saldo als zoodanig te be stemmen kan 'dit ieder jaar op dusdanige wij zie geschieden. Aldus wordt besloten. Vervolgens stellen B. en W. voor de voor-; loopige vaststelling der rekening der lichtbe- drijvenI De voorzitter verzoekt den heer Duyvis over deze rekening rapport uit te willen brengen ,i De heer Duyvis deelt namens de commissi© mede, dat de rekening is nagezien en in or de is bevonden. Evenwel waren de bescheiden niet aanwezig. Spreker adviseert deze reke ning goed te keuren. Aldus wordt besloten. Thans is aan de orde de voorloopige vast stelling der rekening van het Burg. Armbe stuur. Ook nu weer wordt door den heer Duyvis rapport uitgebracht en deelt mede alles in orde te hebben bevonden. Namens de commissie zegt de -heer Duy vis dat het bestuur een pluim niet onthouden mag worden voor de kleine uitgaven. De commissie adviseert de rekening goed te keuren. De voorzitter deelt mede dat die ontvangsten hebbel bedragen f 2445.84, de uitgaven f 1754.30, alzoo een batig saldo van f 691.54. Spreker deelt mede, dat B. en W. zich vol komen aansluiten bij de geuite woorden van den heer Duyvis omtrent het beheer der gel den. Spreker brengt dank aan de commissie leden voor hun arbeid en inzonderheid aan den heer Duyvis voor de uitgebrachte rappor ten. Conform het voorstel wordt besloten. De voorzitter deelt mede, dat goedgekeurd terug ontvangen is de gemeenterekening dienst 1924. B. en W. bieden den Raad aan de Ge- meentebegrooting, de begrooting der Licht- bedrjjven en die van het Burg. Armbestuur. Voorgesteld wordt dezelfde commissie te benoemen voor het nazien der begrootingen welke de rekeningen hebben nagezien. Het. zou de voorzitter zeer aangenaam zijn indien de heeren hunne benoeming als zoodanig Ia- ten welgevallen. Daar de drie commissieleden tegen hunne benoeming geen bezwaar hebben, wordt aldus besloten. Aam de orde is thans de vaststelling der ver goeding voor de bijzondere scholen. De voorzitter deelt mede, dat het bedrag per leeiling voor alle schollen gelijk is en bepaald op f 12.92. De R.K. School beeft recht op een bedrag van f 3878.28, de school met den bijbel op f 523.57, berekend naar het aantal leerlingen. Na aftrek der voorschotten heeft de R.K. school recht op pl.m. f 400.— en de school met den Bijbel op f 11. Aldus wordt besloten. Het volgend punt der agenda vermeldt de vaststelling der vergoeding voor het vervolg onderwijs. De voorzitter deelt mede, dat het bedrag per leerling f 18.37 bedraagt. Voor de R.K. school betreft dit een bedrag van f 459.31 en voor dien met den bijbel f 73.49. Voor laatst genoemde is deze vergoeding alleen over de eerste maanden van het kalenderjaar 1925, daar de vergoeding was voor den cursus 1924—'25. Aldus wordt besloten Ingekomen is een verzoek van het bestuur van den Bijzondere Lagere School voor jon gens betreffende een voorschot der vergoe ding. De voorzitter deelt mede, dat het aantal leerlingen van dezen school op 31 Aug. 158 bedroeg. Berekend naar het bedrag dat uit gekeerd is aan het openbaar onderwijs zijnde f 11.73 per leerling, heeft deze school recht op 158 x f 11.73. Daar de school op 1 Juli geopend is, bedraagt de vergoeding voor een half jaar 79 x f 11.73. B. en W. stellen voor een bedrag beschik baar te stellen van 80 procent der halfiaar- lijksche vergoeding zijnde f741.34. Aldus wordt besloten. De rondvraag levert niets op. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voor zitter de vergadering. Donderdagmiddag half vier vergaderde de, Raad dezer gemeente ten Raadhuize onder; voorzitterschap van den Edelachtb. Heer P. Kikkert, burgemeester. Secretaris is de heer Sloof. De voorzitter opent de vergadering en deelt mede dat de heer de Geus door omstandighe den verhinderd is de zitting bij te wonien. Vervolgens worden door den secretaris die! hotulen der vorige vergadering voorgeleizeni ea ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen is de goedkeuring van Ged. Staten op de vaststelling van het vermenig^ vuldigingscijfer voor de Inkomstenbelasting. Van den heer Slotemaker is kennisgeving ontvangen dat hij zijn benoeming als lid van het Armbestuur aanvaardt. Door Ged. Staten zijn de instructies van: den Gemeentesecretaris goedgekeurd. Van hetzelfde college is goedkeuring ont vangen betreffende de supplet. begrooting "1926 Van hetzelfde college is bericht ingekomen, dat het besluit betreffende goedkeuring voor, de geldleeming ten behoelye van den bouw. van de 2 arbeiderswoningen met aangrenzende; hooischuren is verdaagd. B. en W. stellen voor bovengenoemde! stuk ken voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Van den heer L. v. Veen te St. Pancrasj Gem. Koedijk is bericht ontvangen, dat hij! uittreed als lid der arbeiders-organisatie en als zoodanig bedankt als lid der arbeidsbe middeling. Ingekomen is bericht van den heer K. Rid der aangaande den aanslag der hond en belas-! ting dat zijn hond overleden is. B. en W. stellen voor een half jaar belast ting af te schrijven. 1 Ingekomen is een schrijven van den hleen A. Groen inhoudende een klacht betreffen de het beleid vain den lijnwerlter A. Zee man. B. en W. stellen,voor dit schrijven in han den te stellen van de commissie voor advice- Aldus wordt besloten. B. en W. stellen voor de voorloopige vast stelling van de rekening van het Electrisch! bedrijf 1925. De voorzitter verzoekt den heer Molenaar als rapporteur der commissie van onderzoek verslag uit te brengen. De heer Molenaar deelt namie(ns de com- misstie mede dat de rekening in orde is be- bevond.cn en vermeldt de: volgende cijfers. Afdeeling I sluit in ontvangsten en uitgaven' op een bedrag van f 14215.73V2- Afdeeling II op een bedrag van f 1400.— De commissie adviseert tot goedkeuring en' stelt tevens voor het batig saldo groot f 1434.05) uit te keer en aan het bedrijf voor reserve. De voorzitter dankt den heer Molenaar voor, het uitgebrachte rapport. De voorzitter deelt medei, dat B. en Wé zich volkomen kunnen vereenigen met het voorstel. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. Omtrent de vaststelling van de rekettiing van het Burg. Armbestuur wordt door den heer Kramer als rapporteur der commissie me degedeeld, dat de rekening* in orde is bevon den en adviseert tot vaststelling op die vol gende cijfers: aan ontvangsten f 10191.05; ■aan uitgaven f 8525.43 een batig slot van f 1616.62 Aldus wordt besloten. Voor de giemeentenekiening wordt rapport uitgebracht door 'den heer v. d. Woude, die! namens de commissie adviseert tot vaststelling der rekening, daar deze in orde: is bevonden op de volgende cijfers. De gewone dienst aan ontvangsten f 76145.77; aan uitgaven f 73428.96 aldus een batig saldo van f 2716 81. i De kapitaaldienst sluit met een bedrag van, f 20404.28 Aldus wordt besloten. B. en W. bieden vervolgens aan die: Ge- meentebegrooting' 1927, welke in den gewonen dienst sluit in ontvangsten en uitgaven op f 65691.25; den kapitaaldienst als boven op 115.000— b. Begrooting Electrisch bedrijf, welke in ontvangsten en uitgaven Sluit afdeeling I op f 13054.— afdeeling II op f1400.—. c. Begrooting 1927 Biurg. Armbestuur, wel ke in ontvangsten en uitgaven sluit op een be drag van f 8985.87, waaronder gerekend is eene subsidie der gemeente van f3600.—. De voorzitter deelt medie, dat dit bedrag; vorige jaar f5000.— bedroeg. Spreker hoopt dat de thans bepaalde subsidie voldoende moge zijn. B. en W. stellen voor de drie genoemde, begrootingen in handen te stelleln van de com missie bestaande uit de raadsleden uitgezon derd het college van Bi. en W. Aldus wordt besloten. Vervolgens vermeldt de agenda het benoe men van 'een lid der arbeidsbemiddeling als oorrespondent. Bedoeld wordt een lid-werkne-, mer. Door B. en W. is de volgende voordracht opgemaaktH No. 1 de heer A. Groen. No. 2 de hoer C. v. d. Gracht, Met algemeene stieimmen wordt de heer A< Groen als zoodanig benoemd. Aan de orde is de behandeling van hieitj regélment v,an orde voor den Raad. De voorzitter deelt media dat het reglemjeht ter visie heeft gelelgen. Daar het echter een! omvangrijk werk is het regelement artikelsge-i wijze te behandelen stellen B. enW. voor be houden s op- of aanmerkingen het' regelement! vast te stellen. Op een vraag van den heer Mulder of dé leden het recht hebben een vraag per brief te stellen, antwoordt de voorzitter dat zulks! geregeld bij art. 22 van het regelement De voorzitter voegthieraan toe datart., 183 der Gemeentewet bepaalt, dat ieder lid het recht heeft B;. en W. verantwoording te vra gen omtrent hun beleid als Dagelijksch Biet- stuur. Spreker zegt, dat de haar Mulder, in-f dien hij zulks wensch^Jijk acht ,een voorstel kan indienen voor het weder instellen van dei rondvraag, aan spreker is de reden nief be kend, waarom, deze destijds is afgeschaft en vraagt of een der leden hieromtrent inlich tingen kan verstrekken. De heer v. d. Woude deelt mede, dat dé, rondvraag afgeschaft is om rede dat de ver gaderingen na afloop eerst begonnen. Spreker zegt, dat toen, toegestaan is dat na de ver gadering een schriftelijk ingediend voorstel wérd behandeld. De heer Mulder ziegt, dat zijn vraag riieit be doeld was omtrent het beleid van ~B. en W. Spreker vraagt of thans die gelegenheid ge noemd door den heer v. Woude nog ba- staat. De voorzitter antwoordt dat het nieuwe xet- glement zulks insluit De heer Hart vraagt of de ledeitr het rechti hebban om staande de vergadering een voor stel in te dienen. De voorzitter antwoordt bevestigend en zegt dat het regelement zulks mststeld. Conform het voorstel wordt besloten. Vervolgens is aan de orde aanwijzing van' een plaatsvervangend Gemeente-secretaris, Daar de burgemeester zich als zoodanig bereid heeft ,verklaard stallen B. en W. voor de benoeming als zoodanig vast te stellen T)e heer Hart vraagt of aan deze functie salaris is verbonden. De voorzitter antwoordt dat noch de Ge meentewet, noch het regelement van orde zulks bepalen, uitgezonderd wanneer de plaats vervanging langer dan een maand duurt, i Spreker zegt, dat te zijner tijd door B. en W. eon voorstel zal worden ingediend om aam de waarneming van deze functie eien be- looning te verbinden. Hiervoor zullen B. «n W. zich ter bevoegde plaatse op dei hoogte, stellen. Conform het voorstel wordt besloten. Vervolgens neemt de Visser de leiding der vergadering op zich om den burgemeester in de gelegenheid tei stellen de vereisctitie eeden voor de benoeming af te leggen. Na de eedsaflegging dankt de voorzitter de leden voor het in hem gestelde vertrouwen l|ngekomien is ©en verzoekschrift van de Veieeniging „Het Witte Kruis" om een bij drage van 1 cent per inwoner vo,or 1927 tot, dekking van het tekort op de exploitatiereke ning der ontsmettingsdiensten. B. en W. stellen voor-dit te behandelen bij de gémeentebegrooting. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een verzoek' van H. Beers en J. Groot voor ontheffing van de belasting op vermakelijkheden gedurende de kermis. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken, daar geen enkel© reden aanwezig is zulks toe te staan. De voorzitter deelt miede, dat als motief door adressanten wordt aangevoerd dat de tijden zeer slecht zijn en dei ontvangsten voor hein evenredig hiermee zullen zijn. De heer Mulder vraagt wat de bedoeling; is van het schrijven. Indien ontheffing wordt verleend, vraagt spreker, zullen dan de en- rée's vrij zijn, want.de entreeheffing is volgens spreker een verkapt© belasting, want met de ontvangst der entree's wordt de belasting b© taald. De voorzitter zegt, dat zulks niet in het schrijven staat. Volgens spreker behoort het lot de competentie van "B. en W. om dis pensatie te verleenen. De heer Hart meeint, dat B. en W. na af loop van de kermis kunnen beoordeelen of, de kermis al of niét slechts geweiest is, waarna! dan altijd nog geheel of gedeeltelijk kwijtschel ding kan worden gegeven. De voorzitter geeft de toezegging te zien in hoeverre tegemoetkoming kan toegestaan, worden. De heer Visser zegt r©eds bij voorbaat te gen kwijtschelding te zijn, daar de gemeente kas hierdoor er weer bij zou inboeten- De heer Mulder merkt op dat da belasiing op de publieke ver make 1 ijkheiden in deze ge meente nogal hoog is, hetgeen eveneens op de vereenigingen drukt. De voorzitter geeft zulks toe. Hierna wordt het voorstel van B. en W< zonder hoofdelijke stemming met algeffneema stemmen aangenomen. Nietf meer aan de orde zijnd© sluit de voor zitter de vergadering met ©en woord van damk aam de leden, den wensch uitsprekende, de genomen besluiten in het belang der ge meente zullen zijn, tevens dankt de voorzitter, de pers voor hare aanwezigheid. - ST. PANCRAS. Wé vernemen, dat in verband met de meerdjere werkzaamheden voor het organiseerem van d( „Witte Kruis"-bazar een dames-comité is be noemd, bestaande uit de dames: Mevr. Jellema- Bouma, Mevr. van AndelRietberg, Mevr. Des treeLandruokehr, Mevr. SinjewelAmesfoort, Mevr. ZeegersVriesman, Mevr. Groeneberg- Schokker, Mevr. GerritsenJoman en Mej. Boot. Waar meerdere landelijke firma's reeds schen kingen deden, zal het eerste werk der dames zijn, verschillende firma's in Alkmaar, welke ge acht worden hun clientèle ook op St. Pancras tèe hebben, te bezoeken, ten einde deze te ver zoeken iets voor het goede doel af te staan- Et wanneer dan ook de burgerij niet achterblijft met het vervaardigen van verschillende artikelen zooals kantwerkjes, kindergoed en dergelijke, zal er straks op de bazar voor een ieder, zeker wat naar keuze zijn. ST. PANCRAS. Alhier is thans definitief opgericht een zweif el ub tellende aanvankelijk 13 leden. Tot bestuurs leden werden benoemd die heeren J. Dekker en J- Bruin, resp. voorzitter-penningmeester en secre taris. Besloten werd de vereen, de „Vrone-kik- kers" te noemen. - HARENKARSPEL. De collecte, alhier gehouden ten behoeve voor alleenstaande kinderen te Wolfhezen, heeft op gebracht f 28.60. - KRABBENDAM. Hedn viel mej. Stolp-Blankman ten deck een naaimachine van de N.V. Zeepfabrieken De Haas en Van Brero voor de bonnen van! Edelwijs-zeeppoeder, gekocht bij de winke lier W. Diepsmeer.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 4