Nieuwstijdingen Vechtpartijen. Zaterdagavond zijn door de politie te Schie- dam, op verzoek van den eigenaar van hotel „Storrebosoh" aldaar, eenige aangeschoten Engel- sche zeelieden uit dat hotel verwijderd. Deze zeelieden, in een beetje al te vroolijke stemming, hadden muziekinstrumenten bij zich en wilden tegen den zin van 'den hotelier en in strijd met het gebod van gemeentewege, muziek in het café maken. Toen zij nauwelijks buiten waren, ontstond er onder elkaar een hevige vechtpartij, die door de daar aanwezige politie spoedig werd 'beëindigd). Hierover blijkbaar ontstemd, keerde zich hun woede tegen de gewapende macht. Een der zeelieden, die tegen een agent een bok sende houding aannam, kreeg van dezen een sa belhouw op het hoofd1, waardoor hij bloedend werd] verwond, doch echter niet van ernstigen aard. De rust was echter nog niet weergekeerd, an dere zeelieden kwamen voortdurend die politie te na. Om vrees aan te jagen, loste een hoofd agent een schot in de lucht; het gelukte hem werkelijk de zeelieden op de vlucht te jagen naar hun schip, liggend in de "Wilhelminahaven. De gewonde is, na door een geneesheer verbonden te zijn, door kameraden naar het schip teruggebracht. Weder is een ongeluk gebeurd met een vliegmachine en wel een der grootste, die inj de gewone luchtroutes dienst deed. Het vlieg tuig had 13 personen, behalve piloot en me chanician aan boord. Door den mist gedwon gen wilde de bestuurder een noodlanding ma ken, doch een der vleugels kwam in contact met een hooiberg en het toestel sloeg om. Ge lukkig bleven de meeste passagiers ongedeerd en de gewonden zullen er allen het leven af brengen. Rudolph Valentino, de bekende filmacteur uit „De Ruiters van den Apocalypsus is aan blindedarmontsteking en bijkomende buikvlies- ontsteking overleden. De menschen verdron gen elkanderbij zijn begrafenis, zoodat de politie er aan te pas moest komen. Vrouwenrubriek. Twee chique Damesjaponuen. houdt" verslijten even hard alsof men ze .da gelijks droeg. Dikke wi'nterschoenen, die men gedurende de zomermaanden wegzet, moet men ook altijd met een beetje castor-olie of andere vette substantie inwrijven. Het Ieder blijft dan soepel en behoudt zijn volle veerkracht. Ijzerroest uit linnen verwijderen. Er zullen maar weinig huismoeders zijn, die de verschrikking van ijzerrpest in tafel- of ainder linnen niet kennen, Hoe dikwijls ko men er toch stukken terug uit de wasscherij. die prijken met de een of andere bruine vlek, die er haast niet meer uit te krijgen is; Er bestaat echter één middeltje, dat men tenminste kan probeeren, om ijzerroestvlekken uit lin nen te krijgen en dat is citroensap met zout. Natuurlijk moeten de vlekken er niet al te lang ingezeten hebben; doch zijn zij van be-' trekkelijk recenten datum, dan wil dit middel-' tje wel eens helpen. Inktvlekken. De schrik, die in grootte voor de huismoe ders volgt op ijzerroestvlekken, wordt zeker wel veroorzaakt door inktvlekken. Daarvoor is een middeltje dat beter werkt, dan die wel ke over het algemeen geprobeierd worden. Mm druppele op de vlek gesmolten kaarsvet, na tuurlijk er voor zorgende, dat het voorwerp, waarop de inkt gevallen is, niet in brand raakt. Daarna wascht men het voorwerp in zeerpsop en de inkt zal tegelijk met het kaars vet er uit komen. Natuurlijk wordt hier bedoeldi inktvlekken op linnen of waschbare wolleni stoffen. De herfst gaat zoo langzamerhand zijn in trede doen en de Vrouw zief reeds uit naar nieuwe modellen, wélke in het najaar zullen worden gedragen. Op bovenstaand plaatje ge ven wij twee'modellen van najaarsjaponnen, welke waarschijnlijk wel in den smaak van onze lezeressen zullen vallen, temeer, waar zij naar de parijsche dracht zijn gecreëerd. Beide japonnen zijn zeer eenvoudig en tamelijk ^trak van lijn, doch hebben iets bijzonder char mants en gracieus door het slanke modelZe zijn beiden te maken van van zachte, wolle doch niet te zware stoffen, die vooral soepel moeten zijn. Kleuren kan men. kiezen uit d!e( volgende, welke dezen herfst vieiel gedragen zullen worden: geel, bronsgroen, reseda, goud kleur ,havana, tete de nègre en mosgroen. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42--'44 46—48 onder opgave van 'No. 1128A en 1-128B. Kosten 55 cents per stuk. Wenken voor de Huisvrouw. Schoenen, die niet geregeld gedragen woeden;. Schoenen, die niet geregeld gedragen hetzij, dat men anderen de voorkeur geeft, het- vij, dat het komt -door den tijd' van het jaar, moeten minstens ééns in de veertien dagen ge poetst worden. Het moge eigenaardig klinken, doch schoenen die niet gedragen worden, en die men niet minstens om de twee wieken „hij- Verscheidenheid De laatste woorden van groote mannen. De laatste woorden door groote mannen] in de geschiedenis, op het gebied der weten-; schap en der kunst worden meestal aandachtig aangeoohrd en voor het nageslacht bewaard. Er zijn er ook bij, die voor den persoon, die ze uitsprak, kenmerkend zijn. Frederik de groote bijvoorbeeld, de man met de groote soldaten, de bewonderaar der Franschen en de groote krijgsman sprak, even voor zijn afsterven slechts de woorden: „Etó d'armee" (Kop van het leger); William Pitt, de Engelsche staatsman zeide: „O, mijn land, hoezeer bemin ik U". Goethe, de grootje' dich ter, machtige geest, die veel geleden had, zei- de: ,,Meer licht", terwijl Theodorus Roosevelt, de practische leider der Amerikaansche Unie*, het beter vond, geen verder licht tie verspillen en zeide: „Doe," alsjeblieft ,het licht uit". En zoo zijn er massa's laatste woorden opgetee- kend alle van mannen die in de wereld! een grooten rol hebben gespeeld. Natuurlijk worden dergelijke woorden door 'de menschetn. in het algemeen, doch door de landgenooteni van den gestorvene in het bijzonder, in eere gehouden en met recht. Doch er zijn ook1 „laatste woorden" gesprokén door minderen in rang, dan Roosevelt en Frederik de Groote, wier woorden echter, juist door de omstandig heden waaronder zij werden geuit, minstens even kenschetsend zijn voor het karakter van dein man, die ze uitsprak, als de woorden der. grooten en machtigen, van wie zij in de ge schied boeken werden opgeteekend. Een jong agent van politie, die, bij de uit oefening van zijn beroep door bandieten ver moord werd, zeide tot zijin chef, toen deze hem op zijn sterfbed in 'het hospitaal kwam' opzoeken: „In orde chef, dat hoort bij mijn j baantje en stierf. Zijn deze woorden niet even machtig van I dictie, gesproken door zoo'n eenvoudig man, i als de historische gezegden van vorsten ce I regeerders? Zit er niet ean prachtige overga- i ve een diep doorvoelt plichtsbesef in en een aangrijpend opgaan van den eenling in de saamhoorigheidsidee die een heele secjie po- litiemannen achter misdadigers aanzendt en 1 *ééin dei vervolgers het leven kost die als. eenige opmerking op zijn sterfbed zegt: „In orde phef dat hoort er nu eenmaal bij". Levenswijsheid. Het is niet onmogelijk dat getrouwde man- f nen meer bereiken, dan ongetrouwde om de- zelfde reden dat een kat zwemt als mien haar F in het water gooit. i Zaterdagnacht omstreeks 12 uur heeft te Lemmer onder eenige visschers een hevige vecht partij plaats gehad, waarbij de 30-jarige vissch'er Th. V. ernstig werd mishandeld en een diepe snedle in zijn linkerbeen opliep, die zoo hevig bloedde, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. De mishandelde, die met een log ger naa. rde haringvisscherij op de Noordzee moest vertrekken, heeft dientengevolge hiervan voorloo- pig moeten afzien. Humor in Beeld Mevrouw Pasrijk: „Ein wat is dit?" Kunstkenner: „Dat is een chromo, me vrouw". Mevrouw Pasrijk: O ja, natuurlijk. Nu u het zegt, herken ik zijn stijl." Verstrooide dame: „Ach, zegl Ik moet van avond ergens gaan eten, maar ik kan me met geen mogelijkheid herinneren bij wie alles wat ik er nog van weet is, dat 't vervelende! menschen zijn". Vriendin: „Je zou bij mij eten .liefste vrien din, maar trek er je maar niets van aan, hoor. Moeder: Kinderen .kinderen, maak toch niet zoo'n ruzie wat is er nu weer? Bobby: We spelen schipbreukje en n uwil Jane niet in de badkamer om verdronken tef worden. Niet altijd geestig - toch om te lachen Te erg. „Dokter, ik ben op alles voorbereid; ik; heb mij zelf gestaald, zeg mij de waarheid omtrent haar toestand ik ben in staat het ergste aan te hooren". „Zë. zal herstellen, mijnheer". i Veranderingen voorbehouden. Gast: ,,'Tjongens, dat is duur. Ik geloof waarachtig, dat ik geen geld genoeg bij me heb om je nog een fooi te geven". KellneV: „Laat mij de rekening nog eens; zien, mijnheer. Misschien .heb ik hier of daar een foutj egemaakt. D|H BELOFTE. Tante: „Maar, jongen, wat ben jij netjes "op je speelgoed! Moeder heeft je zeker wat beloofd, als je het zoo keurig opruimde?" Neefje: „Moeder heeft me wat beloofd als ik liet „niet" deed. EENIGE WOORDEN OVER SPELEN. Het verschil .tusschen werken en spelen is dit, dat werk een activiteitsontwikkeling is met het oog op de toekomstige belooning, terwijl in het spel activiteit wordt ontwikkeld om 'der. wille wan het spel zelf. Van het geki, dat wij! verdienen bouwen wijkhuizen, of beleggen het op een andere, misschien bescheidien-er wijze; maar we spelen tennis of voetbal om het ges noegen dat het spel zelf oplevert. Het profes sionalisme wordt uitgekreten op sportgebied, niet omdat sommige menschen hun behendig heid in eea of andere sport in kapitaal om zetten, doch omdat, zoodra er geld betaald; wordt voor het een of andere spel, dat geld de belooning wordt, in plaats van de vreugde, die het spel zelf geeft. Dan is spelie|n niet lan ger een spel; dan wordt het werkten. Het spel is altijd een uitstekende hulp ge weest bij opvoeding ten ontwikkeling. Wanneetl wij aan iets werken, dat. wij gaarne doen, daim gaat hel werk uitstekend. Voedsel, dat mönj op zijn gemak tot zich neemt, geeft ons meten levenskracht, dan dat, wat wij in haast of onder druk naar binnen wordt geslagen. Het zelfde is het geval met bezigheden en verant woordelijke betrekkingen. Heeft men daar te genzin in, of haast men zich te veel bij het werk, dan heeft miein er lang niet dat gemoier' gen vajn, noch' zal het werk zoo goed ge daan worden, als dat men zijn taak plezierig1 en rustig opvat. De beste opvoeding en de bestie ontwikke ling krijgt men al spelend. Een „kwartetspel" van auteurs of compos nisten of een kruiswoord-puzzle, dragen meer. bij tot het verkrijgen van TdijVende kennis, dan een geschiedenis der letterkunde, met te genzin geleerd of een voorgeschreven aantal uren van woordenboeken lezen. De vroegere systemen van opvoeding zagen het spel volko men over het hoofd. De kinderen werden gedwongen aardrijks kunde en geschiedenis te leefren met de belofte dat zij mooie cijfers zouden krijgen of een. goede plaats op de ranglijst wanneer zij er mede klaar waren en niet door den prettigalni kant van het leeren meer in het licht te stel len. Wisten de kinderen hoe zij aardrijkskunde en geschiedenis konden „spelen", dan zouden die ranglijst-belooningen niet noodig zijn. Goed georganiseerd spelen leeirt de jeugd drie zeer voorname dingen: leiding, samen werken en de noodzakelijkheid aan regels te gehoorzamen. Houdt ge u bij het spel niet aan de regels dan zijt ge „uit". Bij een spel kunt ge de regels niet naar willekeur vervor men. Er zijn vaste regelementen, waaraan men zich heeft te houden, anders is er geen spel. En ook in het leven zijn er regels, die mem niet kan negeeren. En voor iemand, die in zijn jeugd de waarde van regels niet heeft lee ren apprecieeren, zal het leven een harde dob ber zijn. Alles bijeen genomen, neemt hiet spel teen zeer vvoorname plaats in het leven in. Naast het „Heer, leer ons bidden" mag ge rust geplaatst worden „Heer, leer ons speletn en eerlijk sjielen". Kinderrubriek. De Ooievaar. Jullie zien misschien voor de verandering wel eejns graag iets nieuws, hè? Nju, onze tee-, lienaar heeft voor jullie een mooie plaat ge1, teekend, voorstellende De Ooievaar. Nu, je begrijpt dat de ooievaars, nu de herfst zo,o| langzamerhand gaat komen, hun plannen voor de reis naar de warme landen al aan het maken zijn en spoedig zullen zij gaan vertrekken., Daarom moet je dezen ooievaar netjes op niet te dik karton plakken en dan mooi uitknip-j pen. De verschillende deelön zet je met be hulp van een paar papierklemmefjes aan el-, kaar, zoodat je hem kunt bewegen. Als dte ooievaars vertrokken zijn, heb je aan dezen tenminst eeen aardige herinnering aan .dtert zomertijd en als je hem van den winter zoo nu en dan eens aankijkt, moet je maar den-1 ken: „Nu, jongetje, je kameraadjes komen over een paar maanden weer terug in ons Vader land en brengen de Lente met zich mede". Zie je, op die manier houdt je de herinnering aan die mooie zomerdagen nog lang, nadat ze reeds voorbij zijn gegaan en zoo krijg ja moed om den langen winter en de sdhool- uren weer tegemoet te gaan,' is 't niet zoo? Knip hem maar netjes uit hoor. I

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 8