NIEUWE No. 109 111TERC.TELEPH00H 52 Dinsdag 14 September 1926 8b e Jaargang Gemeenteraad ZiiiDSCHARWOUDE. EEN KEERPUNT? Bev9orr@£fiie positie üif den Omtrek. Nieuwstijdingen L4ir.ËDIJkËK COURANT UIi nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAIX (Vervolg). De voorzitter verzoekt den heer Du Burck rapport uit te brengen omtrent de rekening der Lichtbedrijven. De heer Du Burck stelt voor, namens d« oommissie de rekening goed te keuren, en' kan niet nalaten een woord van dank te beM tuigen aan de verschillende samenstellers. De heer Zeeman wenscht alleen de opmer king te maken dat tijdens het nazien1 der reke ning geen rapport aanwezig was, doch thans verrast wordt door een rapport. Het spijt spr. dat het rapport niet aanwezig was, daar spre ker dan wellicht meerdere vragen had gesteld. Spreker heeft uit de vergadering eiener na burige gemeente vernomen, dat het voorschot van het electrisch bedrijf aan het Gasbedrijf niet renteloos geschiedt, spreker heeft steeds! gemeend dat dit wel zoo was. In de commissie' vervolgt spr., is de gasverlaging ter sprake ge komen en vraagt of het niet mogelijk is de winst van het ieene bedrijf over te hevelen naar het andere bedrijf om op deze wijze de beid rijven' zoo gunstig mogelijk te doen maken. Spreker acht het niet wenschelijk dit voorstel te behan delen bij de begrooting, daar bet in geval zulks aangenomen wordt, wederom een jaar duurt alvorens zulks in werking treedt. Spreker zou adhaesie-betuiging wenschen van de andere gemeenten. De voorzitter antwoordt dat de rekening reeds goedgekeurd is door de andere ge meenten. Wat het rapport betreft, deelt spr. mede, indien een dusdanig verzoek door de commissie gedaan was, zou het rapport te allen tijde zijn verstrekt. Omtrent de winst'; van het eene bedrijf aan' het andere voiegt spreker er nog aan toe, dat indien dit niet wordt gedaan, het bedrijf verplicht zou zijn' een geldleening af te sluiten, hetgeen mister-' dere kosten meebrengt dan thans het gevlal De heer Zeeman zegt, dat door den heer Dijkhuizen het vorige jaar dezelfde opmerking! gemaakt is betreffende het rapport, hierdoor id de voorzitter wel kunnen beseffen, dat leden prijs stellen op het rapport. De beer Du Burck zegt dat de post voor' uitbreiding geplaatst is op de exploitatie rekes ning, hetgeen niet juist is, volgens spreker.' Hierdoor komt zulks terecht op de winst- en verliesrekening. Beter ware het, indien die op de balans wierd geplaatst en over een tijdvak van 10 jaar werd afgeschreven. Het winstcijfer komt hierdoor in gunstiger po sitie. fc De voorzitter antwoordt dat voor de be grooting 1927 andere maatregelen worden ge nomen. De heer Dijkhuizien vraagt of er al iets he tend is omtrent de conversie eenier geldlee ning en vraagt tevens of er ook' eenngen spoed! betracht khn worden. De voorz. zegt dat zon de beer Dijkhuizen: °P de hoogte was met de verschillende be palingen die conversie tegenhouden, de heer Dijkhuizen niet zoo op spoed zou aandringen, daar dit zeer gemakkelijk te zeggen is. Spr. verwijst naar de grootste geldleening voor de gasfabriek van f 80.000. - tegen 63/8 pet. wel ke door den geldsfch'ieter niet werd gevoteerd' °P grond dat in het contract zulke bepalingen voorkwamen waartegen de geldschieter bezwa- n«n maakte. Voorts deelde de voorzitter den Raad mede dai door Ged. Staten eene opmerking gemaakt ls omtrent de rekening dezer bedrijven over \924, hetgeen slechts een administratieve wij-' Z1ëing geldt. Hierna wordt besloten conform het voorstel "in B. ien W. de rekening goed te keu riep 1 De heer Du Burck brengt vervolgens rap- ^rl uit omtrent de rekening van het Burg: armbestuur welke aan ontvangsten vermeldt 3164.09V2, aan uitgaven 12182.28, alzoo een' saldo van f981.8iy2. De heer Du Burck adviseert namens de ^'nmissie, deze rekelning voorloopig vast te stellen. Aldus wordt besloten. De voorzitter brengt dank aan de commissie oor haar arbeid en inzonder aan den rappor- "y voor de uitgebrachte rapporten. Vervolgens bieden B. en W. aan; de Ge- dj^tebegrooting 1927 eta de begroetingen 7 van de Lichtbedrijven en 'Burg. Armbe- i 1® i stuur. B. en W. stellen voor dezelfde commissi© te benoemen voor onderzoek als die voor het nazien der rekeningen, is geweest. Daar de) heeren hunne benoeming laten welgevallen wordt aldus besloten. Rondvraag. De heer Zeeman vraagt of een wijziging kaai worden aangebracht in het reglement der1, Lichtbedrijven, behelzende de bepaling dat bij- een eventueel verlies het zusterbedrijf de. winst mag geven aan het leidende bedrijf. Spreker zegt dat het gasbedrijf ©en groote^. concurrentie te duchten heeft van het elec trisch bedrijf daar het laatstgenoemde' bedrijf zich mag verheugen in steeds toenemend en; bloei. Sedert Januari is het bedrijf met 15 petï gestegen wat de aansluitingen betreft, daar 'de; gasverlichting steeds meek wofdt vervangen. - Spreker merkt op, dat bet dus zakielijk ge redeneerd is, indien het eene bedrijf in de knel; komt, dit geholpen wordt door het andere'. Met zulk een voorstel te wachten tot de be;-N grooting beteekent één jaar wachten alvorens, de wijziging in werking zou treden. Spreker stelt voor het verzoek te richten aan de commissie om een dusdanige bepaling op: te nemen in het reglement. 1 De voorzitterantwoordt hierop den heer Zeeman te moeten teleurstellen daar zulk een voorstel thans niet mogelijk is, doch wel be handeld kan worden bij de begrooting, daar" bij de begrooting de cijfers meer aandachtig worden bestudeerd en ingeval van het aan brengen van eene wijziging is het niet nood-) zakelijk dat hierop een jaar gewacht moer worden, alvorens deze in werking treedt. Die heer Zeeman zegt, indien zijn voorstel niet wordt ondersteund, de tijd bet zal moeten leeren of dit wel bij de begrooting den bijval der Raadsleden zal genieten. T De heer Groiein zegt dat de begrooting reeds is aangeboden, indien dus bet voorstel thans zou worden aangenomen, moet de begrooting teruggezonden worden naar de commissie. 1 Volgens spreker zal het voorstel van den heer Zeeman om' deze redjen niet gesteund] kunnen worden. De voorzitter antwoordt, dat voorstellen van; zulk een ingrijpenden aard toch niet bij de] rondvraag behandeld kunnen' wordien. De heer Du.Burck merkt op, dat zulk eien) voorstel juist bij de begrooting behandeld moet worden. 1 Daar geen der leden meer hiet woord ver-' langt, sluit die voorzitter de vergadering. Op hen heeft de fiscus, als zij geen andere in komsten hebben, geen vat. De heeren ontvangen geen salaris, in kwaliteit als afgevaardigden maar 'n schadeloosstelling. Het bedrag daarvan is f5000; in de positie van 'n kamerlid moge dit heelemaal niet overdreven ziji). een aardige grijpstuiver is het wel. Daarbij komt dan nog, dat de heeren een gratis abonne ment 1ste klasse op de spoorwegen hebben, wat toch zeker ook eén tegemoetkoming van'beteeke- nis is. Waar elke verdienste van een particulier met argusoogen wordt nagespeurd, niets door de vin gers wordt gezien, maakt deze bepaling ten op zichte van kamerleden toch 'n eigenaardigen in druk. Een andere zaak, die ook de Opmerkzaamheid! van 't publiek trekt, is de pensioneering van autoriteiten, die in een andere, hoogere betrek king of ambt met meer salaris worden benoemd. Zoo werden léden van Gedeputeerde Staten van ■Zuid-Hollanld bij benoeming tot Minister gepen sioneerd, Twee lichamen, zal men opmerken, Rijk en Gemeente. Goed en wel, maar 't eind is toch, dat de lasten weer zwaarder worden, 't Gevaar is niet denkbeeldig, dat zij die geroepen wor den gézag uit te oefenen, op deze wijze eigfeil positie ondergraven. Waar vooral tegenwoordig in land- en tuin bouw gezucht wordt onder den zwaren druk der belastingen, evenzoo in de industrie, en de vis- scherij, daar trekken deze dingen de aandacht, 't Volk maakt gewoonlijk niet de juiste onder scheidingen, maar let op de feiten. Eir zijn verschijnselen, die misschien er op wij zen, dat het auto-verkeer zijn hoogtepunt bereikt heeft. Op korte, trajecten, in het verkeer binnen niet te groote steden komt men meer en meer toi de conclusie dat autotractie duurder uitkomt dan paardentrekkracht. Zoo hoorden we, dat b.v. de bekende Amster- damsehe Rijtuigmaatschappij het voornemen zou hebben, meer paarden aan te schaffen. Nog meer zal het verschil tusschen auto- en paardentractie ten voordeele van de laatste uit komen ,als de wegenbelasting is ingevoerd, die den autobezitter zwaar treffen zal. Krijgt de paardenfokkerij weer een kans Thans is het daarmee niet te best gesteld, de animo is bij de fokkers niet groot meer. De paar den zijn zeer goedkoop, de veulens schier onver koopbaar. In de laatste jaren hebben de fok kers verliezen geleden, wijl de kosten aan de die ren besteed voor en aleer ze verkocht werden, grooter waren dan de opbrengst. Pessimisten 'beweerden al, dat de edele vier voeter straks geheel zou hebben afgedaan, zelfs op de boerderij, waar men steeds meer van elec- trieiteit en motor zou gebruik maken. Ook de tractor schijdt een duur werktuig te zijn. Iu tijden van druk als we thans beleven, nu op alle uitgaven in de bedrijfsexploitatie scherp wordt gelet, gaat men aan 't cijferen. Merkwaardig zijn uitingen als deze in buiten gewone mate. Gok in 't buitenland, met name in Duitschland blijkt men weer meer belangstelling te hebben voor 't paard. Onze markten worden weer door Duitsche koopers bezocht. Dezer dagen vernamen we, dat onze kamérleden een buitenkansje hebben, dat buiten de uitgelezen schaar*van hondejjd Uiterst weinigen zullen bezit ten. 8 St. PANCRAS. Onze plaatsgenoot, de heeo- J. Groen, be haalde Maandag een mooi succes te Haarlem. In het Concertgebouw aldaar had een spéciale; keuring plaats van Dahlia's door de Algem. Ver. voor- Bloembollencultuur. Door den heer was daarheen een door hein gekweekte Dahlia; was daarheen ©en door hem gekweekte Dahlia gezonden, welke onder den naam „Vrona"! alreeds in den handel is. Thans werd aan hem voor deze dahlia een getuigschrift eerste klas-, se, zijnde de hoogste bekroning, uigereikt. Een nijeuwe natuurramp in Japan. Telegrammen uit Hirosjima melden, dat de stad en het district gisteravond door hevige stortregens en stormen zijb geteisterd. Er zou den c.a. 20.000 huizen onder water staan, 100. moeten er zijn Vernield, terwijl er 30 personen, gedood en 30 gewond zouiden zijn eta er nog; 30 worden vermist. De spoorlijn Kobe-Sjimonoseki is afgesne den, vele aardverschuivingen hebben plaats, gehad, verscheidene bruggen zijn verpield. De stad kan worden beschreven als een maalstroom van modder. Braind in een papiermagaz'ijn. Mandagavond even na-zes uur is brand uit gebroken in het perceel Raampoortstraat 21, waar de-NIV. De Papiermolen voorheen Leon Cats is gevèstigd. Het personeel had het ge bouw om'zes uur verlaten en, toen niets ver dachts bespeurd. Een kapper, die' in het be lendende pand woont, ontdekte kwart over ze's den brand. Het pakhuis, waarin het vuur ont dekt werd, is ter diepte van 30 meter achteri het voorpand uitgebouwd. .Er lag een groote hoeveelhei dpapier en touw opgeslagen ter waarde van ongeveer f 15.000.— Aanstonds 'na de ontdekking van den brand sloegen dd vlammen reeds uit. De brandweer, die liet ter-f rein van den brand moeilijk bereiken bereiken^ kon, naderde het vuur zoowel van den voor- als van den achterkant. Het pakhuis en de daarin opgeslagen voorraad, die verzekerd wa ren, zijn geheel uitgebrand. De brandweer deed zijn werk met éé|n' stoomspuit en zes handspuiten. Het boven het'pand gelegen meubelpakhuisi is gespaard gebleven en beeft geen schade; bekomen. Verschillende belendende perceele.n, daarentegen hebben vrij belangrijke water-, schade. De oorzaak' van den brand is niet! met zekerheid bekend. Vermoed wordt echter dat hij ontstaan is door het achteloos wegwer pen van een brandende sigaar óf cigaret. Aanrijding. Maandagmiddag heeft bij den Oranjeboom! te Baarn een ernstige aanrijding plaats ge had tusschen ee nauto en een motorrijwiel. Did auto die bestuurd werd door iemand uit N'oond-j wijk Binnen, reed in de richting van Baarn, naar Hilversum, terwijl de motorrijder ging in de richting van Soéstdijk naar Amsterdam') De aanrijding was zo ohevig, dat het motor-) rjjwiel een eind door de auto werd meege sleurd. De bestuurder van den motor,'de heer- Vos uit Amsterdam, bleek ernstig gewond. Die. spoedig aanwezige doktoren constateerden o.m. een gecómpliceerden beenbreuk. Pgr rijwiel brancard werd hij naar bet ziekenhuis aan de Torenlaan vervoerd. De duo-berijdster, eien nicti'e van den heer- Vos, werd licht gewond- De auto had wenig schade bekomen, ter wijl de inzittenden geen 'letsel opliepen. j Tcruggebraeht. Maandag bracht de politie in het gesticht „De Voorzienigheid" te Nocrdwijkerhout terug de 2 ontvoerde meisjes. Ze zijn te Amsterdam opge spoord waar ze verborgen wedden. Auto-ongeluk. Maandagmiddag reed een auto, bestuurd door mevr. Palthe uit Den Haag, tijdelijk vertoevende op „Het Kruisselt" bij Oldenzaal, bij de Dinkel- brug te De Lutte tegen een boom, meldt de „Msb.". Mevrouw Palthe werd tegen het stuur rad geslagen, dat afbrak, en bleef over het rech ter portier hangen. De andere inzittenden, een paar jonge dames, werden in. een droge sloot ge slingerd. Op last Van den dokter werd de gewonde naar het R. K. ziekenhuis te ^Oldenzaal getranspor teerd. Haar toestand is ernstig. De auto werld' van voren totaal vernield. t Brand te Genten. Drie kinderen verbrand. Tusschen -Boerloo en Borken in het plaatsje Geinen is, naar aan „Het Volk" wordt geseind, een boerderij afgebrand. Drie ldnderen kwamen in de vlammen om. Het -vee werd gered. De oor zaak is nog onbekend. Staking opgeheven. In een Vrijdagavond gehouden vergadering der afd Tie.l van de Ned. Pabrieks arbeidersvereen. is, in overleg met stakers der azijnfabriek, be- sldten de staking op te heffen. Slechts een der zeventien stakers is weder werk zaam gesteld. Het spoorwegongeluk bij „De Vink". Be Justitie bemoeit ziek met dlq zaak. Op vordering van den officier van justitie te 'sGravenhage is ter zake van het spoorwegonge luk te Leiden een strafrechtelijk vooronderzoek ingesteld. De rechter-oommissaris aan de recht bank aldaar, met dit vooronderzoek belast, heeft deskundigen benoemd teneinde geheel zelfstan dig een onderzoek in te stellen naar de oorzaak (oorzaken) van het ongeluk en hem omtrent de resultaten van dit onderzoek verslag uit te bren gen. De door den rechter-oommissaris benoemde des kundigen zijn: jhr. I. O. van Reigersberg Ver- sluys, lid van den Raad. van Beheer van de Ned. Ind. Spoorweg Mij.; prof. ir. G. H de Vries Broekman, hoogleeraar te Delft, en jhr. ir. I. Ro- ell, directeur van de Wiestl. Stoomtram Mij. De deskundigen zijn heden door den rechter commissaris beëedigld en hebben denzelfden dag hun onderzoek aangevangen. D« correspondent van het „Hbld." meldt; Zaterdag heeft de lijkschouwing plaats gehad van de slachtoffers van de spoorwegramp. De sectie werd verricht door de doktoren Hulst en Lignac, in tegenwoordigheid van den kantonrech ter te Leiden, mr. Klein, den griffier mr. Neu- man en de waarnemende griffiers mrs. Dros en Mulder. Ontvoering? Uit de luchtschommels op de 'kermis te- Maastricht is Zaterdagavond een 14-jarig meis je verdwenen tegelijk met een 28-jarigen mam je verdwenen tegelijk met een 28-jarigjen main' uit Maastricht; men denkt aan een schaking. Een waanzinnige sticht bra ml. Zaterdagavond is nabij dfe Be vermeer te An- gerlo de boerderij van Van Beek totaal afge brand. De brand is ontstaan doordat de bewoner in een vlaag van waanzin den hooivoorraad op den zolder in brand stak. De ongelukkige bleef zelf in het brandende pand, waaruit hij eerst na geruimen tijd kon verwijderd worden door den landbouwer Pastoor uit Eldrik. Dezeliep bij de redding brandwonden op aan de armen. Van Beek zelf had zware brandwonden gekregen aan het geheele lichaam en werd in hoogstbedenkelij- ken toestand in het ziekenhuis te Doesburg op genomen, waar hij weldra overleed. Ook zijn een '12-tal varkens verbrand. I

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1