FirmaZut r BERVOETS. WEELDE Uui livelier RADII'S nol en mm ie. A. 6. JANSEN^Oudkarspel lig Colbert Costumes 10% 15 19 tot 72"" Gld. PANTALONS I 1% 2% tot 19 Gld. REGENJASSEN 6% 8% 10 tot 58 Gld. DEMISAISONS 13 15% 19 tot 58' Gld. Je adres Zaadmarkt 5? ALKMAAR. Slechts een klein bedrag LUKE FIJN DAMESSCHOEISEL vindt U in het aroma van KOORN's koffie en thee. KOORN's koffie f 1,38 (met een 1 loodje) 1,30, f,20, f,00 per KOORN's thee 34, 36, 38, 40 cent per ons. Men wil ook1 in Duitschlamd kopl „over houden" en propageert in de vakbladen sterk dat 'idee 'kpolschuren naar Npprd-Holl. mo del te bouwen. En als straks blijkt, dat men wel kool, kan verbouwen, maar niet bewaren, is het groote gevaar aanwezig, dat men weet zal roepen om' meerdere bescherming. 't Zefde geldt voor de glascultuur. Hoe vol komen klopt deze redeneering op het stem mingsbeeld van vóór 14 dagen. Ja, 't is noodzakelijk, dat de oogen van onze tuinders open blijven voor de protectie- gevaren van de overzijde. Een cultuurverandering hejpt ons niet, maakt de mogelijke gevolgen zelfs nog noodlottiger, indien Duitschland voortgaat op de voor on zen tuinbouw gevaarvollen weg. De vorige week behandelden wfe lit 't kort het radio-praatje van'den beer Valstar. Wie) konden ons niet geheel veneienigen met de voorstelling daarin gegevenj en meenden dat; de oorzaken door den spreker genoemd en z.i. gelegen in de veile tusscbenschak'els als grossier, winkelier en venter, niet juist waren; Waar de oorzakien niet juist werden geacht, betwijfelden we ook de nuttigheid van de voor gestelde remedie, bet oprichten van consump- tiemarkten. We spraken de verwachting uit, dat de groenten door huismoeders aan de hallen voor detail gekocht niet goedkooper zouden zijn dan in de winkels. Wat de venters betreft, meienen we, dat) we hier behooren té onderscheiden de winkle? lier, venter en gelegenheidsventfer. Is het juist, dat de venters onder alle omstandigheden dei goederen duur maken? Hoe kan men dan! verklaren, dat men in de steden groepten ven ters ontmoet, die hun waren varkoppen omdei; veilingsprijs? De oorzaak meenein we hier te zoeken. Er komen in de groote steden dikwerf dagen voor van te groote aanvoer. Dei grossiers kunnen er niet afkomen, eien verschijnsel dat men aantreft in alle groote vqrbruikscentra's. Het ^Straszenhandlergilde" van "Berlin is be kend en berucht bij eiken comissie-exporteur. In Coin, Leipzig, Miinchen bloeit het even eens, ondanks de hallen voor groot e|n klein- verkoop. Voor 14 dagen kon men in de ..Fruchtgrosz- hamdel" no 2 lezen dat de detailhandelaars km de hal te Keulen eien vergadering belegden» m,et de bedoeling bij he.t stadsbestuur aan te- dringen op maatregelen telgen den straathan del. Geen hallen belpetn dus ginds om de scha kels te doen verminderen, al is het waar, dat de Duitsche huisvrouw meer dan de Ho! landscbe zelf inkoopt aan hal of winkel. Ein vergeten we niet dat menig grossier voor te veel èn niet te verkoopen goed op den' straathandel is aangewezen om nog te réd den, wat te redden valt. v En zoo ziet men die mannen groenten ver koopen onder veilingsprijs. De v.e,ilings-koop- man, die den straathandelaar voor eiém spot prijs 't goed aanbevelen, kan vpilig mompelen; „een strop vopr een collega". Ook deze menschen, meienen we, maken da groenten niet duur. Vandaag handelen ze in; bananen, morgen in, appelen qn peren, dan weer in bloemkool, j.l. Zaterdag zagen we er een met een kar waarop siiijboonem tegen zegge 4 cent per pond. Anders staat het met den winkelier-venter. Gewoonlijk heeft de zet personeel in dienst, is genoodzaakt óf paard en rijtuig óf er oen vrachtauto op na te houden. Dat dit alles! tot groote prijsverhooging der goederen- moet leiden, is o.i. duidelijk, 't Publiek, speciaal 't 'Nederlandsche, wenschten aan huis bediend te worden. Is het nu onredelijk, gezien deze ingeburgerde gewoontq, dat die dienst ook! betaald wordt?. De vraag te stellen is tevens haar beantwoor-; dien. Zij, die aan huis aardappelen, groepten, brood, melk en vleesch wetnschen te ontvangen! kunnen goedkooper terecht als zij de artike len in de winkels koopen. Olns Nlejderlandsch' pubhek klaagt wel steen en been over dure levensmiddelen, maar vejrgeet, dat, het vaak, zelf daarvan de oorzaak is, door gemakshalve alles aan huis te doen bezorgen, wat betaald moet worden. Tegen het betoog van dep heer Valstar; hebben wc, resumeciiend, bezwaar, 't Komt; ons voor, dat de heer Valstar, met hat oog op deze laatste categorie de winkelier-ven ter te veel generaliseert. Voor een juiste beoordeieling van zaken dient men juist te onderscheiden en voor en alleier men een- geneesmiddel aangeeft hier con- - sumptiemarkten dient men de' omvang van- het kwaad te kennen. Dit achten wij de zwak ke plek in zijn betoog. Om te komen tot een zuiveg kennen van den waren toestand is meer noodig. Hier geldt het toch zaken, concrete voorvallen, en is het noodzakelijk een redeneering öp te bouwen niet op hypothesen (veronderstellingen) maar op cijfers en feiten. Zijn deze verkrijgbaar? We meienen van ja. Alvorens met een remedie te komen, dient onomstootelijk vast te staan, door een nauw keurig objectief onderzoek op meer dan een! plaats en meer dan één maal: a. de totale aanvoer van groenten en 'fruit ter plaatse; b. de hoeveelheden die via winkelier en grossier worden- gedistribueerd; c. de hoeveelheden, die door den straathan delaar verwerkt worden; d. de hoeveelheid, die de winkelier in dien winkel verkoopt en die hij uitvent e. een nauwkeurig onderzoek van de prijs bepaling. Eerst dan is men gerechtigd tot het vellen van een oordeel. Zulk een onderzoek is ze ker uit te voeren; ge»zien de belangstelling- die er thans voor is, werd het nu allicht de. aangewezen tijd daarvoor. Het Wan dels blad, dat zich nu al een en ander maal voor de zaak geïnteresseerd heeft, zou in dezen goede diénsten kunnen bewijzen, 't Centraal Bureau van de Veilingeh zou zich moeilijk afzijdig kunnen houden, waar het tumoouwb-elang zoo nauw bij dit alles is be trokken. En de Winkeliers-veir-eenigingen zul len waar het de eér van hare leden en bloei geldt, niet achter kunnen blijvelm en mede werking behooren 'te vérleenien Thans heeft het persg^schrijf (men ver geve ons die uitdrukking, 't is onze werke lijke meening) èn van Tuinderij in d-eze zaak? èn van winkeliers in 't Centraal Orgaan, ja) zelfs van het deftige Handelsblad, o.i. wel; iets van gezwam in de ruimte, -wijl hét niet op een zakelijke ondergrond rust, niet gedekt is door cijfers en feiten, vdrkregen en gee on .3 tra- teer d na degelijk onderzoek. Wie neemt het initiatief? Buitenland De Volkenbond. Het uittreden van Spanje in verband met 't lidmaatschap v. Duitschland, De Spaansche consul alhier is op het secre tariaat van den Volkenbond verschetneh ter overhandiging van een 'in den loop van dein' nacht van zijn regeering ontvangen nota, waarbij Spanje zijn lidmaatschap opzegt. In het formeel bericht detelt Spanje m(ede, dati het zich in overeenstémming met het, Pact na afloop van een termijn van- twéé jaar, te rekenen van het tijdstip van ontvangst Van) de nota door den secretaris-géneraal, uit den Volkenbond zal terugtrekken. Volgens be paalde iplichtingen geeft Span jé 'in hoffelijke termen te verstaan, dat hef verschil in behan deling van Duitschland en Spanje zijn besluit om uit den Volkenbond te tredeh motiveerde! Een aanslag op Mussolini. Zaterdagmorgen is op het Porta Piaplein een bom geworpen naar de auto van Mussolini. n Vier voorbijgangers werden door bomscher ven gekwetst. Mussolini bleef ongedeerd. Dei dader is in hechtenis genomen. Zaterdagmorgen, even na tiefnen, toen de auto van Mussolini uit de Villa Torlooia kwam en over het Porta Pia plein reed om zich naar het Chigi-paleis te begeven, wierp een jonge man, Ermete Giovannini gebefeten en: steenhouwer v,an beroép, een bom naar d.q auto. De bom trof het zijraampje, viel ver volgens op den grond en ontplofte, térwij; de auto zijn weg Vervolgde. Do scherven, wel ke door de zeer krachtige ontploffing werden veroorzaakt verwondden vier voorbijgangers licht. Zij werden naar het hospitaal gebracht. Giovannini, die in 1908 in Casanuova dij1 Barfagnana is geboren, werd onmiddellijk door de agenten der éscorteerende auto in hech-, tenis genomen. Hij verklaarde 'sochtends door de bergen uit bet buitenland te zijn aangek- komen en ge-en paspoort té bezitten. Mussolini' die volkbmen ongedeerd is, ber- ENORME KEUZE: in blauwe en moderne fantasiestoffen. in eenvoudige en mooie gestreepte dessins. in Whipcord, Loden en Gummi. in covercoat en grijs. vatte onverwijld zijn gewone bezigheden imi het Chigi-paleis. 'Nieuwe aanslagen op triéine(n. De spoorwegdirectie te Altoma deelt mede,) dat Maandag op de spoorlijn tusschen de sta tions Neumunster en Nortoff eein poging is, gedaan den persomentrieftnj 957 te doen ont sporen. Op de rails had men eieta' zeer groo-; ten steen gelégd. Een baanwachter en trein personeel verwijderden dien, waarna de treïni zonder verdere moeite de reis vervolgde.'Bij: het onderzoek dat ingested werd, gelukte het, den ader van dezen aamslag ttf arresteeren'., Het was een 17-jarige jongen die door eien Rijksopvoedingsgesticht bij een landbouwer ïh den omtrek van den spoorweg was uitber- steed. Zondag is in de nabijheid van Opeln even-, eens een poging gedaan om een trein te doen; derailleeren. Evtetn voor Karlsmarkt merkte de machinist van den personentrein, dat er iets op den spoorweg niet in orde) was. Ter stond werd. de trein tot stilstand gebracht, en een ondetzodk ingesteld. Het bletek, dat, op verschillende plaatsen dieCschroeven losge draaid en de rails omhoog gewrikt waren. On middellijk heeft de politie/ met speurhonden teem onderzoek in gets te ld. Men is de daders reeds op het spoor. Dé .typhusepidemie in Duitschland. De typhusepidemie té Hannover heeft de laatste 24 uur een schrikwekkende omvang aan genomen. In de ziekielnhuizen, en barakken liggen reeds méér dan 700 (volgens het W.B. ■733; patiënten en men schat het aantal zieken op meer dan 1000. Tot gistermiddag is het aantal gestegen tot 14. Men hééft tal van: scholen gesloten en zer als hulpbarakken te gebruiken, omdat alle ziekielnhuizen overvol zijn De doktoren zijn dag en nacht in dé weer, maar de epidemie grijpt zoo snel omi zie heen, dat ze niet in staat zijn alle' ziekleim te behandelen. Ook- dé verpleegsters kunnen het werk niet miqelr af, zoodat men "ondersteu ning van elders heeft moeten aanvragen. Op de aanplakzuilen in de stad zijn vandaag! kennisgevvingem bevefetigd, waarin de burgerij wordt aangespoord zich te laten inenten, waar toe van gemeentewege gratis gelegenheid wordt gegeven. Veellal wordt betreurd, dat 't gemeentebestuur, gezien het ernstig karakter van de epidemie, niet besloten heeft dn inen ting verplicht te stellen. Gister zijn alle zwembaden té Hannover ge sloten en het is niet mogelijk dat, als er niet spoedig een kieteering in den toestand! komt ook de scholen zullen worden gefeloten. Een Geheimrat van "het Pruisische ministerie van volkswelvaart is naar Hannover onderweg om in samenwerking met het gemeentebestuur den strijd tegen de épidemie aan te binden. Ook te Maagdenburg, is c$e typhis (uitge broken. Tot dusver zijn 30 gevallen geeok- stateerd. Sterfgevallen kwamen niet voor. Sigaren Sigaretten Tabak R ÜOKARTIKEL EN DE FIJNSTE MERKEN SIGAREN. DE GEURIGSTE SIGARETTEN DE SMAKELIJKSTE TABA|C DE GROOTSTE SORTEERING nWHMS Zeer billijke prijzen Degelijke verpakking I HB|i Voor ieders smaak 8 £j§ Voor ieders beurs van bet- goedkoopste tot het fijnste genre Een ideaal voor elke huisvrouw is zoon Naaimachine van f 25 met afsluitkast. Door en door gegarandeerd Eerste Alkm. Naaimachinehandel. A. HILDEKING, AlkmaarZaadmarkt 66 en Lange- straat 44. Helder: Spoorstraat 77, Tel. 449. vindt U nergens zoo fijn en in zulk een groote sorteering als bij

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 5