NIEUWE® I Donderdag 16 September 1926 35 e Jaargang- NO 110 "TERC.TELEPHOON 52 LAHGIIUkfil COURANT Buitenlandsch Overzicht Wie kaastst moet den bal verwachten. Daï is reen gezegde, welks juistheid telkens op-' nieuw in het leven bevestigd wordt. En het is dus geen wonder, dat ook Mussolini, dia Italiaansche dictator, daarvan de waarheid on dervindt. i Door geweld heeft hij zich meester gemaakt van het gezag, en door geweld blijft hij dit* gezag handhaven. Het kan niet anders, of; dit geweld moet zich ook fcegein fiem zelvenj keeren en zijne tegenstanders moeten zich met hetzelfde geweld tegen hem keeren. Het tsa risme in Rusland heeft het indertijd herhaal-) delijk ondervonden, hoe een regeering die op geweid en onderdrukking steunt, op voortdu-, rend verzet stuit en hoe dit verzet, zoolang het' nog niet sterk genoieg is om zich algemeen ten doen gelden, zich in gewelddaden vain enke lingen openbaart. Mussolini heeft het ook reéfls meer dan eens ervaren. En de nieuwe bomaanslag, waar aan 'hij zoo gelukkig ontkwam, kan dus voor hein geen openbaring zijn. Maar 'het had wel wat anders voor hem; kunnen zijn dan1 een aansporing tot nieuwiet hardheid en nieuwe groote.' woorden, die het. Italiaansche chauvenisme moeten prikkelen. Mussolini heeft altijd een bijzondere han digheid getoond in het bespelen van de Ita liaansche volksziel. De Italianen zijn als alle, Zuidelijke volken dol op mooie woordein en; krachtuitdrukkingen en uiterst gevoelig voor vleierijen. Daarvan heeft de Italiaansche 'dic tator een handig gebruik gemaakt. En het heeft hem voor een deel aan zijn macht gei holpm en nog meer "hiefn in staat gesteld diet macht- te handhaven. Mussolini is de volksheld meer om wat hij: gezegd dan om wat hij gedaan beeft. Ein wiei de rede leejst, die na de mislukking van dien op hem gepleegdejn aanslag, vanaf het balcon1 het Palazzo Chigi tot het volk gehouden hééft, ën de toejuichingen defr menigte hoort, be grijpt, wel een gelukkige! gebeurtenis zoo'm aanslag feitelijk voor den dictator is,x waar het hem de geliejgenhieid geeft zich opnieuw; als de volksheld aan de massa te toonejn eni met nieuwe woorden oveir Italië's grootheid er. de jalouzie en aamvalle&i van het buitenland, het Italiaansche nationalisme te prikkelen. Daarom werkt zoo'n gewelddaad altijd ave rechts en bewerkt hief tegendjeel van wat de! daders beoogen. De macht van den dictator, zoolang die nog op de volksgunst kan rekenen, wordt e,rdoo!j versterkt. En Mussolini en het facisme,1 voelen zich op het oogenblik sterker dan ooit. In Griekenland, dat onder Pangalos getrftchf heeft het Italiaansche vöorbeleld te volgen, heeft het facisme dezer dagen nog een poging om de verloren macht terug tei wannen. Maar het resultaat is erg pover géweest. Ein liet zonderlinge van dit resultaat was, dat dei straatrelletjes, waarin deze poging tot uiting kwam. tenslotte uitliepen op een bewegiwgij die juist het tegenstemde bedoelde als de oor spronkelijke en waaraan het communisme; niet heelemaal vreiefnd was. Blijkbaar heeft het, Kondilis de nieuwe mac'hthebbeir niet veel moeite gekóst hetvejrzet baas te worden. Maai dit verzet zelf toont wel opnieuw,, hoe onzeker nog de toiéstand in Griekenland is en 'hoe ook Kondilis 'regeéring ieder oogen- blik gevaar loopt. Daaruit is ook ongetwijfeld ook de drang te verklaren, die; zich in Griekeni land steeds duidelijker doe,t gevoelen, om de monarchie te herstellen, waar de thans be staande toestand op ontbinding van den staat dreigt uit te loopen. In China heeft dat proces zich feitelijk at voltrokken. Daar bestaat de staat alleen nog in naam. In werkelijkheid is hij al in tal van deelen gesplitst, waarover verschillende gou verneurs en gene',raals het gezag uitoefenen..; Voor het Chineesche volk is deze toestand daarom zoo onaangenaam, omdat die gouver neurs en generaals lejlkaar het licht in de oogemi niet gunnen en hun strijd om de macht uit-: vechten op de ruggen van het volk. Thans dreigt weer eejn nieuwe strijd tus- schen de Zuidelijker uit Kanton, die onderi communistischen en Russischen invloed staan en zoo pas Woe-pei-foe klop hiejbben gegeven ®n den dictator der vijf centralé provincies, Soen-S joean-Sang Die laatste althans heeft ejrn ultimatum tot de Zuidelijsen gericht, die zich wat dicht bij. 2'jn gebied hebben vertoond. En aangezien dezen zich sterk voeiefi na hun jongste over winning en laten zich weinig gezeggen en is de strijd onvermijdelijk. Het komt er trou wens in China op een binnenlandsch oorlog je meer of minder niet aan. Men is er aan ge woon geraakt, zooaals men aan alles went. Maar zijn wij zeiven in Europa en eldérsi °ek niet zoo zeer aan .'het oorlogen gewóón geraakt, dat we ons de wenefd niet zonder die oorlogen meer kunneln voorstellen en aan. dep algemeene vrede niet meer gelooven. Het klinkt heel mooi, wannéér Briand in een gloedvolle .rede anv de krachten gewaagd* die Duitschland en Frankrijk beide op dei slagvelden getoond hebbefi, maar die nu in dienst van den vrede gésfield zal worden.'. Maar wie gelooft er eigenlijk dat de oude vij andschap tusschen de twee volfcéfen ver zoend is. -Zoolang het nationaal eigenbelang zal be staan en de volken zal overhleferschen, als d.d individueel© eigenbelang de individuen over- heerscht zoolang is een voortdurende vredei niet denkbaar. En'heeft de! interne geschiedenis van cien Volkenbond een lichaam géschapeni om het nationaal eigenbelang in he't ver keer der staten op dén achtergrond te dringen, niet pas nog geleerd, hoé zelfs daar in dien Bond dat eigenbelang de staten bestuurt? Spanj ebedankt voor den Bond omdat heü geen vasten raadszetel krijgt nu Duitschland er een krijgt. Maar waarom was Sapnje dain' eigenlijk in den Bond getreden? ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Kolfclub „Op Maat" te Zuidscharwoude De derd-; dag van den Nat ionalen Kolfwed- strijd van den Nederlandschen K^olfbond, en wij mogen gerust zeggen eveneens van het veertig jarig- bestaan van de Sociëteit „Op Maat", was op schitterende wijze besloten met een concert van het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid", der feestvierende vereenigingen aangeboden. Men ging den vierden dag, den laatste, tege moet, na een avond van „jolijt en boert". Deze dag zou van alles brengen: een stem mingsvol samenzijn, spannende partijen, een zwa- ren kampstrijd nm -den wisselbeker, een eervolle overwinning, uitbundige vreugdeuitingeg, een heldhaftig- verweer, een glansrijken feestavond. Met eene waarschuwing om voort te maken en met een verzoek aan hen, die geen kans meer za gen een prijs te winnen, hun spel fe staken, om tijdig voor den feestavond gereed te zijn, werd de middag ingezet. Er vielen er heel wat uit. Maar de belangstel ling' groeide steeds, de spanning werd grooter, het kolfspel werd met nog. meer aandacht ge volgd en gespeeld„het ging er om, deze dag zou de beslissing brengen. Niet alleen voor „Op Maat" maar ook voor de andere kampvechters, die uit alle deelen van het land, met dappere strijdlust toegerust, waren overgekomen om in vreedzamen kamp elkander te „bekolven". Be korpskolvers van „Mik Wis" van Koog aan de Zaan hadden den vorigen dag met hun sajetballen hoogst interessant en kranig spel la ten zien, nu, dezen middag, was men minder ge lukkig, maar de uitkomst viel niet tegen, men rekent den uitslag niet, maar telt het doel alleen. Oudkarspel, „Bijeenkomst als Vrienden", had' zich dapper geweerd, dong „Op Maat" naar de kroon, sloeg reeds met begeerige handen den kolf uit naar derrwisselbeker... het totaal aantal pun ten door haar geslagen in de drie serieën zou, zoo was de algemeene meening, haar 'doen slagen., waarmede zij „Op Maat" zou hebben verslagen,. De optelling luidde 425 punten. Algemeen was het oordeel, dat er een wonder zou moeten ge beuren als „Op Maat" den beker zou kunnen behouden, dien gij reeds driemaal achtereen had gewonnen. Een der beste korpskolvers van „Op Maat" had den vorigen dag zijn slag niet gehad en toen het korps aan de beurt kwam, moesten er 150 punten geslagen worden voor het behalen der overwin ning. In de eerste serie 150, in de tweedie serie 126, verschil met Oudkarspel 149 punten. Maar er was nog een gevaar. „Onder Ons" van Krom menie had in Ide twee seriën 278 punten geslagen en moest dus 148 punten slaan om te winnen. Dat was echter een-kwestie van later zorg. „Op Maat" kwam in de baan. De korpskolvers Molenaar en Berkhout zetten reeds uitmuntend in. Het begon met twaalven. De heer Kostelijk kreeg een paar moeilijke kashallen te verwerken, waarvan de kans zeer wisselvallig, bleek. Hoe dun ook gesne den waren zij toch te dik aan om kans te geven. De twee andere kolfbroedars bleven in dc. pas. Zij wisten' voor hun deel het terrein te behouden en toen de laatste slag door den heer Kostelijk moest worden geslagen en elf punten een winst zou geven van 1 punt, waarmede die wisselbeker in banden van „Op Maat" zou blijven, toen meen de tnen, dat de kans was verkeken, temeer toen de bal, van stuk af geslagen, schuin achter don paal iu de kas rolde. Het was doodstil in "de zaal. De spanning was zóó groot, dat men het aan de gezichten kon zien, door welk eene amotie de kolf broeders waren' bevangen; honderden oogen waren op'den korpskolver Kostelijk gevestigd. De slag volgde, -- „mooi, mooi", hoorde men weer klinken. Statig rolde de bal de baan door. Wijkt over het midden van de baan naar links af, rolt voort, voort vertraagt zijn gang, valt in de elf, blijft laar liggen enaan bet gejuich komt schier geen einde. De oude kolf- broeder Kostelijk heeft de eer van „Op Maat" gered, met één punt meer den zilveren beker even eens, en ook zijn goeden naam als kolver hoog ge houden. Allen stormen naar het midden van de baan en felieiteeren de dappere strijders met de overwinning. Het was een kostelijk oogenblik De gezichten stralen en glunderen en men ziet het allen aan, dat aan „Op Maat" en aan de korps- kolvers deze overwinning van harte wordt ge- gund. De spanning is weg. Maar toch wordt met alle aandacht het spel van „Onde(r ;Ons" van Krommenie gevolgd, die 128 punten slaat en het j niet verder hrengt dan 406. Een vo'Ledig overzicht van het spel van dei I korpsspelefs vam ,,Op Maat" en van de drie l korpsspelers van „Bijeenkomst als Vrienden" laten wij hier volgen: „Op Maat". P. Molenaar":- i ie serie 11, 9, 12, 7, 12 51 2e 6, 6, 12, 12, 10 46 3e 12,12, 12, 6, 12 54 Totaal 151 i A. Berkhout: lie serie 6, 12, 12, 12, 6 48 2e 12, 8, 12, 12, 10 54 3e 12, 9, 12, 12, 10 55 Totaal 157 W. Kostelijk: le serie 5, 12, 12, 11, 11 51 2e 8, —j 12, 6 26 3s 8, 5, 11, 6, 11 41 Totaal 118 Respectievelijk werd geslagen in de le se rie 150 punten, in de 2e serie 126 punten en in de 3e serie 150 punten. Totaal 426 punten „Bijieenkomst als Vrienden". J. Schrieken: le serie 12, 12, 6, 8, 12 50 "2e ,7TT, 12, 12, 6, 6 47 3e 12, 11, 10, 11, 12 56 Totaal 153 K. Kwant: lie serie 6, 11, 2, 12, 12 43 2 e 12, 11, 12, 3, 11 49 3e 11, 5, 12, 6, 34 Totaal 126 Eeioan: le serie 12, 12, 8, 6," 5. 43 2e 8, 12, 12, 12, 12 56 3e 6, 10, 8, 11, 12 47 Totaal 146 Respectievelijk werden geslagen in de le se rie 136 punten, in de 2e serie 152 punten en ir» die 3e serie 137 punten. Totaal 425 punten. De wedstrijd was nog niet ten einde en diuurde lot ruim zeven uur. Toen moest met de noodige haast de baan worden ruim gemaakt en van een plankier worden voorzien voor iden feestavond. De feestavond! De zaal was van voor tot achter bezet .Het was ongeveer half tien, toen de Voor zitter van den Nederlandschen Kolfbond, de Bur gemeester en de Voorzitter van „Op Maat", de zaal onder oen donderend applaus binnenstapten. Onmiddellijk klonk het uit aller mond: „Lang zal hij leven 1" Maar de voorz. werd niet lang met rust gelaten. Zijn taak was het de prijzen uit te reiken. En zijn geestig woord klonk weer door de zaal. Het vond weerklank in de harten van allen en het 'bracht een warme opgewektheid onder de feestgenooten, die, op de golven der welsprekend heid gewiegd, gretig luisterden met onverdeelde aandacht. 1 Het groote feit, dat eene groote schare was opgekomen om hulde bij te zetten voor den Neder landschen Kolfbond, verheugde spr. ten zeerste. Spr. zeide, dat heb thans ging om het einde, om de kroon op het werk te zetten. Dat de annalen van den Nederlandschfn Kolfbond er van zullen gewagen, vervolgde spr., dat de wijze van ont vangst zoo gul, zoo hartelijk en zoo gastvrij is geweest. Aan spr. was 'thans de groote eer om de prijzeo j uit te reiken aan hen, die in het strijdperk hunnen strijd zoo eervol hadden gestreden, doch, zoo ver- j volgde spreker, de waarde der prijzen zat niet 1 in de metalen of de stoffen waarvan deze vervaar- digd waren," doch de waarde er van moet geschat worden naar het hart, dat met zooveel sympa- thie de prijzen schonk. Spr. zeide dat hier een eigenaardige strijd is gevoerd, daar men eerst elkander fel bekampt om daarna te ridderlijker elkaar de eer te geven. Spr. biedt „Op Maat" zijne bijzondere felici taties aan, daar zij heden definitief in het bezit van den wisselbeker is gekomen. Het is 'Spr. een vreugde, dat ie korpsen elkaar zoo fel hebben bestreden om het bezit van den beker en des te grooter zal de waarde er van geschat worden. Dat de strijd fel is geweest, bewijst dat de over winning slechts met 1 punt meerd'erheid is be haald. En zegt niet een Hollandsch spreekwoord, hoe grooter de strijd, hoe schitterender de over winning?! Spr. feliciteert de gemeente Zuidscharwoude met haar kranige kolvers en zegt, dat zij1 trotsoh! miw zijn op hare vereeniging. Spr. hrengt thans hulde aan dc dames. Het is hem een groot genoegen, dat zoovele dames aan wezig zijn, daar door hare tegenwoordigheid de glans van het feest wordt bijgebracht. En zij hebben, zegt Spr. op deze huilde in zekeren zin- ook recht, want wie weet wat nog gebeuren kan, doch al is het nog geen geschreven wet mogelijk is het, dat hei: kolfspel zoo 'hoog zal word'en opgevoerd, dat de vrouw, als haar man zich wat rekkerig gevoelt, of wat vervelend is of humeurig, tot haar ega. zegt: „Ga maar naar de sociëteit!" (applaus). Spr. zegt, dat thans van hem geen sierlijke rede verwacht moe): worden, daar Spr. op verschil lende oogenblikken dezer dagen zooveel reeds heeft, gezegd en hierbij het beste uit zijn hart. heeft gegeven, dóch Spr. zal niet eindigen alvo rens woorden van dank te richten aan den bur gemeester enden Gemeenteraad voor de gulle ontvangst en voor het afstaan van het Raadhuis voor het houden van de algemeene ver gadering. Dank brengt Spr. aan de pers, door wie d'ezer dagen zulk eene groote welwillendheid! aan den dag is gelegd en inzondjer aan den heer Keizer, dén dichter van het feestlied. Aan wien de voorzitter speciaal een woord van dank wilde richten, was tot den administrateur dór wedstrijden, den heer A. Kist Jr., die gedu rende dc wedstrijddagen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op zijn post is gebleven om nauw keurig alle cijfers te noteeren, waardoor hij blijk heeft gegeven een goede boekhouder te zijn en de voorz. stelt de vraag, waarom is hij een! goede boekhouder,, omdat hij er één is van het goede soort. Aan het echtpaar Kramer brengt dé vooaeitter woorden- van huMe voor de uitstekende zorgen. Een wóórd' van dank richt Spr. tot de kun stenaars en kunstenaressen, die zoo aanstonds be slag zullen leggen op onze aandacht. Tenslotte dankt de voorz. allen, die medege werkt hebben tot het welslagen der wedstrijden. Een langdurig applaus der aanwezigen weer klinkt door de zaal. '1 Met woorden van gelukwensehen en hartelijke felicitaties werden dé prijzen door den Voorz, uitgereikt, waarvoor de prijswinnaars op het po dium werden genoodigd. „Op Maat" in de eerste plaats werd gehuldigd cn ook het feestelijk ge stemde auditorium hield zich niet onbetuigd. Feestklanken doortrilden de harten en men leefde met de overwinnaars, die men luide toejuigde, geestdriftig mee. Menige kwinkslag van den voorzitter doet de zaal herhaaldelijk daveren van den lach. De taak van den geachten leider was hiermede afgcloopen, die besloot met de woorden: „Tot wederziens!" Na dc prijsuitreiking betrad de Edelachtbare heer Jhr. van Spengler, burgemeester én eerevoor zitter van de jubileerende vereeniging het podium. Spr. zegt zich te verheugen in het succes van „Op Maat", vooral daar de overwinning zoo lel bekampt is geworden. Toen Spr. hedenmorgen zich door den heer Kist op de hoogte liet' stellen omtrent het verloop van dé wedstrijden, zeidie de heer Kist dat er wonderen moesten gebeuren, indien „Op Maat" thans den wisselbeker in defi nitief bezit zou krijgen. Het gezegde van den voorzitter van „Op Maat" stemde Spr. pessimistisch. Doch des te meer ver heugt Z.A. zich thans, nu de overwinning is be haald. Spr. verzoekt aan de aanwezigen een driewerf hoera uit te brengen op de overwinnaars en t wenscht hierop onmiddellijk té laten volgen een driewerf hoera voor idie vereenigingen, die de Spanning zoo hebben gaande 'gehouden en tot het laatste oogenblik de overwinning heb ben betwist, inzender de sociëteit „Bijeen- 'komst als Vrienden" te Oujdkarspel, die slechts 1 punt ten achter is gebleven bij de eerste prijs winnaars. Om aan allen dank te betuigen is reeds, volgens Spr., door den voorzitter, Dr. van Balen Blanken geschied en Spr. wil niet in herhalingen treden, vooral nu een uitgebreid programma al len wacht. Spr. wenscht.nog zijné dankbaar heid en sympathie te betuigen aan het Hoofdbe stuur van den Nederl. Kolfbond, als samensteller van het programma der wedstrijden en het besluit deze te Zuidscharwoude te doen plaats heb ben. Met veel genoegen heg ft Spreker kennis gemaakt met de leden van het Hoofdbestuur. De aangename toon, die steeds in den Nederlandschen Kolfbond heerscht, is te danken aan den ijverigen voorzitter, die direct de sympathie^der leden heeft Spr. zegt, dat de eeuwig jeugdige voorzitter steeds bij alle weistrijden present is en van zijn kostbaren tijd nog de gelegenheid afneemt om de bestuursfunctie waar te nemen. Spr. zegt, dat het allen wellicht bekend is, dat dc voorzitter als geneesheer een zeer uitge-

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1