NIEUWE Hike Breijer No. ill IHTERC.TELEPHOOH 52 Zaterdag 18 September 1936 35 e Jaargang Revue van de Week Firma R. J. HOUWING MIENT 7 TEL 644 ALKMAAR A.J.R'j MUNOEITJES PUDDING S lEMEIJER'S NIEMEIJER Speciaal Corsetten-Magazijn ALKMAAR Lage grijzen. officier liet brengen eini LANGEBIJKER COURANT er bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAB. 14 September. Het Koninklijk Besluit is uitgekomen, waarbij Generaal van Voorst tot Voorst wederom wordt benoemd tot Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, terwijl ook het K.B. is versche nen, minister Kan machtigend om a.s. Zaterdag 19 September de zitting der Staten Generaal van 1925'26 namens de Kroon te gaan sluiten. Het „tot" den aanvang om in taal van Planken- land te spreken, is dus reeds geroepen. De nieu we Millioenen-nota ligt gereed. Binnen eenige da gen zal de inhoud der begrootingen voor '27 worden gepubliceerd. Het parlementaire werk- seizoen is feitelijk reeds aangevangen.Volgens de „Maasbode" heeft minister Lambooy ook op liet Marine-budget dertig ton gouds weten te bezuinigen. ,Wij zullen thans alle verdere bespie gelingen en vermoedens ontwijken waar wij staan op de Kentering tusschen zomer-reoes en de zwa re campagne welke den 21en a.s. begint. Allerlei sombere geruchten over den gezond heidstoestand van onze Koningin zijn gelogen straft. daar den tocht, welke H.M. den 8en Sep tember deed met de Koningin-Moeder den Prins en H. K. H. prinses Juliana, naar Utrecht voor het plaatsen van een gedenksteen in de diacones sen-inrichting alsook door het reisje met de „Su matra" van IJmuiden naar Den Helder. Niet te betwisten valt, dat de Koningin er nog wat ziwak- jes uitzag. Dat zij haar krachten moet sparen, blijkt o.a. wel uit het aflasschen van den tocht naar Wageningen, met het oog op H.M.'s gezond*- heidstoestand. Alles wijst er intusschen gelukkig op, dat het veerkrachtige gestel der hooge pa tiënte betrekkelijk spoedig te boven zal komen den schok dien haar gestel in Zwitserland heeft ondergaan. Verschenen is het officieel rapport over den geforoeerdep marsch van het 13e regi ment van Maastricht naar Heerlerheide. Daarin wordt erkend, dat majoor Froeling fouten heeft gemaakt, inzonderheid wat het gelasten van den nachtelijken marsch betreft. Maar overigens wordt dien overste toch, wat zijn optreden betreft, de hand boven het hoofd gehouden. Voor een leek- buitenstaander is het natuurlijk ondoenlijk, in deze een oordeel te openbaren. .Weldra zal de „marsch-perkara" in het Parlement object van allicht onstuimige discussie vormen. Uit Athjé kwam nieuwe jobstijding oveb een aanval op een bivak gepleegd waarbij twee Ja- vaansche fuseliers zwaar gewond zijn. Dat het op Sumatra's Noord-Westkust c.a. lang niet pluis is blijkt voldoende uit de aanvragen om verster king die üit Kota-Radjah is gekomen. De zomersche periode van vergaderingen en congressen is nog niet achter den rug. „Eigen Hulp" hield hare algemëene vergadering te Haar lem. De bijna vijftigjarige „Kongsi" verkeert in bloeienden toestand en zal haar gouden feest het volgend jaar te den Haag vieren. Het Internatio naal Congres voor reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken, werd te Amsterdam, in het ge bouw van het Kol. Instituut, door den Prins der Nederlande ngeopend. Den 14eh September zou Z.K.H. tegenwoordig zijn bij de feesten ter ge legenheid' van het vijftig jarig bestaan der Rijks landbouwschool te Wageningen. In den Haag werf gehouden het Congres van het Internationaal Transport-Vereenigingsverbond Te Groningen kwam het achtste internationale Psychologen-congres bijeen. PersonaliaDe president van den Hoógen Raadl der Nederlanden, Jhr. mr. W- H. de Savornin Lohman heeft zijn werkzaamheden hervat, her steld' van de ziekte die hem eenigen tijd geleden aangreep. De tijding, dat generaal Muller Massis voornemens zou zijn eerlang af te treden aid commandant van het veldleger is gelogenstraft. Tot Burgemeester van Hengelo is benoemd mr. G. Jansen, directeur van het Centraal Bureau tot voorbereiding in ambtenaren-zaken te 'sGraven- hage .Dr. J. H. van Royen, gezant te Rome, is bestemd om op te treden als gezant te Washing ton. Mevrouw Theo Bouwmeester neemt eerlang af scheid van het tooneel met eene tournee door den lande. Verschillende eere-comités zijn reeds ge vormd1. Uit den doodenlijst: W. Elenbaas, oud-hoofdin genieur 1ste kl. B. O. Werken in Indië, op> 66-ja- rigen leeftijd. Den Haag. Van de jongste „crimi- nalia" noem ik: een verbijsterend groote lijst in braken te Amersfoort, waa rde hoeren „Cambrio- braken te Amersfoort, waar de heeren „Cambrio- leurs" liefst vier roof-invallen op één nacht on dernamen. Te Rotterdam werd urenlang gevoch ten tusschen Nederlandsche en Arabische zeelie den. Medici en politie kregen volop werk. Drie apachen van de „Moderne vlakte" gingen te Til burg uit toeren met een man, wien, (geholpen (door eene dame) van f 2.50 ontlastten. In de Arn- hemsche Rijn-wijk hebben vechtpartijen plaats ge had, waarbij een man zeer ernstig gewond werf.. Het jongste ongeluk op de Gouwe heeft geleid tet justitioneel ingrijpen. Het lijk van het ver dronken meisje is in beslag-genomen- Een Neder- Kachels en Haarden landsch koopman, in België wonend, is in den trein Milaan-Zurich van f180000 beroofd. Er was in de afgeloopen week op 9 September j.l. het vreeselijk spoorwegongeluk bij ;,De Vink" nabij Leiden, waarbij het echtpaar Lobo-Braaken- siek, het leven liet, wat een zwaar verlies voor onze tooneelkunst en een schok van ontsteltenis deed gaan door den lande, natuurlijk bovenal be- roejend de velen, die wijle de begaafde tooneel- art.isten bewonderden.' Voorts werden de hoofd machinist van Rhoon en een leerling-machinist bij dit ongeluk gedood. De oorzaak van het schrik kelijk ongeval kon niet worden opgehelderd. Mi nister v. d. Vegte heeft een openbaar onderzoek gelast, dat onder leiding van den oud-minister prof. dr. Kraus zal plaats hebben. E.n ook zijn deskundigen voor een strafrechtelijk voor?onder- zoek benoemd. In de serie ongelukken der afgeloopen week, vindt men verder: het omslaan van een roeibootje op den Amstel, dat een jong menschenleven kost te. Bij Wierden kwam een motorrijder in botsing met een boerenwagen. De duo-rijdster schoot er het leven bij in. Te Geertruidenberg stortten twee broeders, die bikten aan een schoorsteen vanrfo electrische centrale, omlaag. Beiden werden ge dood. Te Heerlen beten honden een gasslang «tik. wat een meisje door gasverstikking deed sterven. Bij een ketel-ontploffing in de Croeselaan te Ut recht is een arbeider gadooi, terwijl twee werk lieden gewond werden. Het eindcijfer 'is 'bekend geworden, van wat voor de slachtoffers van de Padangramp geofferd is. Het bedraagt f 59.438.05 een respectabel bedrag in aanmerking genomen vooral hoeveel malen beroep moet worden gedaan op de offer-vaardigheid onzer landgenooten. Uit Indië kwam de tijding dat mr .Fock de landvoog dij aan mr. De Graeff heeft overgedragen. De afgetreden gouverneur-generaal door H.M. be noemd1, grootkruis in de orde van den Nederl. Leeeuw, bevindt zich thans op de terugreis naar Patria om van eene zéér welverdiende rust te gaan genieten. Efcn Engelsch kruisers-eskader bracht bezoek aan Nederland. Te Scheven ingen werf den mari- tiemeen gasten vanwege onze regeering een noen maal aangeboden. Van 21 tot 23 dezer worden onder leiding van den Veldleger-commandant, mi litaire oefeningen gehouden. De militaire atta- ché's van Eingeland, Frankrijk en België 'zullen die bijwonen. Ook wat dit betreft geniet ons land je dus de „aandacht" der buitenlandsche mogend heden. BUITENLAND. Duitschland is tot den Volkenbond toegetreden. Met algemeene stemmen hebben jk. Raad, zoowel als de Vergadering aan den Volkenbond de toela ting goedgekeurd. Tegelijkertijd heeft Spanje be richt, dat het uit den Volkenbond treedt, offi- eieeel, omdat Spanje geen groot belang meer bij den Bond heeft, doch in werkelijkheid, omdat Pri mo de Rivera gebelgd is over het feit, dat Spanje ^geen permanenten zetel in den Volkenbond heeft gekregen. ■Verder heeft de Volkenbonds-vergadering tege lijk piet de toelating van Duitschland besloten, het aa'nta Iniet-permauente zetels van zes op negen te brengen. Drie daarvan zijn semi-perma- nant, waarvan één zetel zeer waarschijnlijk aan Polen zal worden toegekend. Ook is het waar schijnlijk dat Nederland een niet-permanenten ze tel krijgt. De derde daarvan is twee jaren. De ver kiezing der niet-permanente Raadsleden zou Don derdag plaats hebben en de eerste vergadering van den nieuwen Raad den volgenden dag. In de rijen der dictatus gaat niet alles op ro zen. De Grieksche dictator Pangalos heeft het veld moeten ruimen, zooals bekend. Daarna 'is het 'in Spanje, in het land van Primo de Rivera onrustig geworden. Alle artillerie-officieren wa ren in verzet gekomen, een opstand die met moeite is onderdrukt. De aanvoerder is ter dood veroor deeld en 45 officerien "kregen levenslange tucht huisstraf. Intusschen werd een volksstemming ge houden over de vraag, of het volk het directorium wil of niet. Dit „vrije plebisciet bracht een meer derheid van Primo met zes millioen stemmen. Zoo- J dat de toestand wel zal blijven, zooals hij is. De bekende uitgeweken Spaansche schrijver Ibanez heeft intusschen den Volkenbond bericht dat, zoodra de dictator in Spanje ten val zal zijn ge bracht, Spanje weer zal toetreden tot den Volken bond .Zaterdag j.l. heeft te Rome een aanslag plaaats gehad op den Italiaanschen distator Mus solini, een jeugdig persoon, Luoetti genaamd, wierp een bom naar den auto van den Duee. De auto werd geraakt, doch de bom ontplofte eerst toen de auto al eenige meters verder was. Musso lini werd wel gewond en de dader werd gearres teerd. De dader beweert, dat hij geheel op eigen initiatief heeft gehandeld. De Italiaansche bladen gaan evenwel vreeselijk te keer tegen Frankrijk, Uwsmaah.Uw aard, b'Jbuigen waard. PUDOINGFABRICrc A.J.POLAK-GRONIMGE.n waar de anti-fascisten tegen Mussolini zouden samenzweren. Het verluidt zelfs, dat de Itali aansche regeering hierover een nota naar Parijs zal zenden. In Hannover is een typhusepidemie uitgebro ken. Reeds zijn er 1200 gevallen geconstateerd en (meer dan twintig dooden te betreuren. per ons Rechtzaken VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijdag 17 September. Spijbelen kan niet wordlen toegestaan. Eén vrachtrijder uit Bergen, die zonder eenige kennisgeving om verzoek om ontheffing was weg .gebleven als getuige in een strafzaak, die op 15 Mei door den kantonrechter werf behandeld en betrof dierenkwelling, gepleegd door een gewezen poelier, ondervond heden de onaangename gevol gen vau die eigendunkelijke handeling. Hij werd. veroordeeld tot f 6 boete of 3' dagen. I ,Vf i Dit' zit, er in voor 20 gulillen. Heden werf voortgezet de zaak tegen een mo torrijder uit Spaarndam, die te Limmen op 16 Mei de maximum -snelheid in die gemeente had xoverlreden. Drie getuigen, waarvan een, a dechar ge werden gehoord, maar de motorrijder had niet veel succes in die voortgezette behandeling. Het ging in hoofdzaak over een half uurtje verschil in het moment toen de overtreding door brigadier de Koekoek werd geconstateerd. Dit verweer werd ten slotte niet bewezen en ook niet belangrijk geacht en volgde een veroorfeeling tot f 20 boete of 20 dagen. I) i [1|_ 1 De motorrijder toonde zich niet voldaan en zeide in hooger beroep te zullen gaan, wat hem natuurlijk vrij zal staan. ,Wecr een die niet k»n wachten, geen, flag 2 Mient 17 Tel. 526 CORSETTEN. KINDERLIJFJES. CD BUIKBANDEN. g BUSTEHOUDERS. H RECHTHOUDERS. 2 RECHTH. CORSETTEN1. ELASTIEKEN KOUSEN. P DAMESVERB1AND. SOUSBRAS en ROKBESOHERMERS. ALLE SOORTEN ELASTIEK Depót PALTHE Almelo. en geen nacht. Een autorijdend rijwielhersteller uit Schagen zat op 12 Mei geweldig vol Hipperfrift en zou en moest te Limmen op den Rijksstraatweg een aan de rechterzijde van den weg geplaatste stil staande auto voorbijrijden, niettegenstaande op korten afstand ook van de andere zijde een vier wielig motorrijtuig naderde. Het liep dan ook verkeerd af, want er volgde een botsing, waarbij een der rijtuigen werd beschadigd', terwijl de ge presseerde fietsreperateur beden ter zake over treding van artikel 15 der motor- en rij wiel wet werf veroordeeld tot 30 gul4en boete of 15 d. De Alkmaarsche politie Iaat zich niet er tus'fhen nemen. lp den laatsten nacht van Alkmaarsche kermis, dacht een feestganger uit Eigmond aan Zee er per fi^ts zonder licht van tusschen te kunnen trek ken. Tot op het ScharloQ ging het goed, maar daar werd hij in observatie genomen door twee politiemannen, .Wijnberg en Volbeda, die nqg geen van beiden aan kippigheid laboreeren. Onze Eig- monder dacht de situatie nog te redden door af te stappen en te doen of de baker hem dien nacht voor 't eerst de luiers had onigespeld, doch dat j speelde hij niet klaar. Toen probeerde hij 't, om zijn naam te zwijgen, maar had het minder aan gename gevolg, dat hij medegenomen werf naar het politiebureau, waar men al heel gauw met alle omstandigheden 'op de hoogte kwam. Ook he den kwam de scharretjesmangelaar met wat on benullige praatjes voor den dag, wat zijn porte- monnaie niét, ten goede kwam, daar hij tot 5' gul den boete of 5 dagen werf veroordeeld. SI H Dat moet nader worden uitgezocht. Een bouwkundige uit Alkmaar, aannemer van den bouw eener R.K. School te Bergen, stond terecht wegens overtreding 'der arbeidswet, om dat hij op Zaterdagmiddag een arbeider buiten den wettelijken tijd had laten werken aan het meeniën van raamkozijnen. De verdachte ontkende niet dat de man had' gewerkt, maar hij was niet de werkgever. Die ar beider was de schildersbaas zelf, die weliswaar in uurloon werf uitbetaald, doch de karwei had aangenomen met levering van grondstoffen en werkmateriaal. Hij werkte meermalen buiten ge- oorloofden tijd, maar de aannemer meende zich daarmede niet te kunnen bemoeien, omdat de man zelf patroon was. Hij kwam dan ook niet voor op de arbeidslijst en de aannemer betaalde voor hem niet de verzekering, noch plakte rentezegels. Na tuurlijk kon de zaak nu geen voortgang hebben en werd de voortzetting bepaald op a.s. week. Alsdan zullen als getuigen wworden gehoord cle verbalisant B. Strooker en genoemde schilders baas [Wéijers. Drie gram ta licht bevonden. Een bakkerspatroon caramboleeide met den kadtonrechter omdat hij op 12 Maart een: broodje had afge.gevend dat-drie gram te licht werd bevonden. De b,akkèr ontkende zulks, niet, maar beweerde dat moeder de vrouw eigtdnlijk de schuldige was. Maar man em vrouw zijn één, dus was het geien gerechtelijke, dwaling dat de bakker veroordeeld werd tot f 5 q£ 3 dagen. Woensdag was z'n ongeluksdag. AVordt gewoonlijk' de Vrijdag als ongeluks dag aangemerkt, een broodbakker uit N'oord- 'NScharwoude heeft het speciaal niet op demi Woensdag begrepen. Dan bakt. hij door om standigheden gedwongen wel eens melk'brood dat te waterig is en of de drommel er mediei speelt, dan komt er juist een controleur va.ni, den keuringsdienst neuzen en zit' de bakker er tusschen. Dit was ook op 5 Maart het ge val met het droevige resultaat dat ons bak kertje heden tot f 8.— boete of 5 dagen werd veroordeeld. Fjew goed woord vindt een goede plaats. Een jongmensch, werkzaam bij de sloopers, van de gestrande kruiser „Prince George" bij Karn perduin, begaf zich op Zondag 5 Sep- tember per motor naar zijn woonplaats. Zonder er bij te denken had hij op den Kemnemer- j straatweg al gauw ©en vaartje van 32 K.M. waardoor hij de maximum snelheid met 12 j K.M. oversea-'eed, zooals door een waakzame, politieagent al spoedig werd geconstateerd, j De overtreder stond heden terecht, maar gedroeg zich zoo waarheidslievend en zelfver-, oordeelend, dat hij er met slechts f4.— boete, of 3 dagen afkWam.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 1