„Peggy m'n Schat". if Kermis Zuidscharwoude. Maandag 20 September, kornen „DE MASKERSPELERS" van BERGEN, in de Tooneelzaal van P. KRAMER met Aanvang 8 uur (n.t.) Zaalopening 7 uur. Plaatsbespreking vanaf heden A10 ct. Maandagmidd. 20 Sept., 's nam. 3 uur [n.t.] PRIJSDANSEN Woensdag 22 Sept., s nam. 2 uur (n.t.) Prijskolven in 2 klassen en Prijsbiljarten. Aanbevelend, P. KRAMER Plaatselijk Nieuws - ZUID-SCHARWOUDE. De ktermis staat weer voor de fleur. De verl schillende vermakelijkheden zijn weer gearri veerd ongeveer in hetzelfde aantal en van de) zelfde aard als verleden jaar. De bioscoop vain Schinkel bevindt zich weer op de weidei molen op bet erf van den heer P. de Geus ver-; van den heer K. de Boer in de Koog, de zweef- der verschillende kramen en stalletjes. In ver schillende lokaliteiten is'weer volop gelegen heid tot dansen, biljarten en kolven, zoodat, mankeert het niet aan de noodige contanten, men zijn hart kan ophalen. Als dat dan op ge-* paste wijze geschiedt, zou men al een echtq Nurks moeten zijn als men het de liefhebbers) niet gunde. De gang in den dagelijkschem ar beid is al zwaar genoeg, dat men hun die' een gepast vermaak weten te vinden op dd| kermis, deze verpoozing zou willen onthouden» - ZUID SCHARWOUDE. 1 Uitslag van den Kegelbiljartwedstrijd ten] lokale van den heer P. Kramer: 1 le gedeelte le prijs K. de Boer Kz., alhier; 2e prijs K. Langend ijk, N. Scharwoude, 3e pr. P. Boon, alhier. 2ee gedeelte le prijs K. de Boer Kz. alhier; 2c pr. K. Langendijk N. Scharwoude, 3e pr., D. Bloemendal, Bovenkarspel. - BROEK CP LANGENDIJK. Gevonden voorwerpen: een rijwielbelasting- plaatje 1926 in étuieen houten pijp. t Verki.tjn: een gladden gouden ring. - ZUID SCHARWOUDE. De V rouwen club „Onder Ons" alhier be sloot in d.en a.s. winter een Huisvlijttentoon,^ stelling te houden. Uit den Omtrek. - ZIJDEWIND. Bij de gehouden volksfeesten op Dinsdag! (fietsen met hindemissen) werden de prijzen) gewonnen door de heer-eni. lie prijs C. Wit Jbz.2e prijs N. Pancras., Jjnz.; 3e prijs S. van tdeir Stoop Sz. en 4e pr., C. Broer sein. 's middags ringsteken voor gehuwde paren; op lorries, hierbij werden de prijzen gewonnen- door le pfijs Jb. Witte en echtgenoote, 2e prijs! P. Jaspers eln echtgenoobe, 3e prijs N. Ligt- hart en -echtgenoote en 4e prijs P. Klaver én- echtgenoote. Woensdag ringsteken voor paren, le prijs Mej. Nel Ruiter en de heer P.; Tromp ,2e prijs Mej. A. Ruiter en de "beer D. Bakker eln de derde prijs Mej. Trien Wit -ejn B. Ruiter. i De prijzen bestonden in kunstvoorwerpen. De kennis had een druk Bezoek en is ordfer lijk verloopen. - ST. PANCRAS. Door langdurige ziekte eener vrouw, welke;, ten einde raad in het ziekenhuis werd opgjey nomen, is he-t huis door dit gezin bewoond, in zulk aen staat van vervuiling geraakt, dat, op medisch advies tot ontsmetting moest wor den overgegaan. Waar het huis in tweeënr werd bewoond, moest ook de andere bewoner] tijdelijk zijn heil zoeken bij- de huren, waarop; alles zorgvuldig werd dichtgeplakt ein door,, personeel van den ontsmettingsdi-emst uit Alk-, met blauwzuur, eehi doodelijk gas, de strijd tegen bet ongedierte werd aangebonden, welke] laatst en het al spoedig opgaven. Een en ander) trok nogal belangstelling. We vernemen nog» dat. dit werk geschiedde voor rekening van( „Het Witte Kruis". - ST. J>ANCRAS. Toen de heer J. alhier met paard en'wagen; op den Bovenweg een hondenkar voorbij wil-t de, zette de eigenaar van laatst genoemd voer-i tuig zijn hond-en tot meer spoed aan. Hierdoor» werd het paard eenigszins schichtig zoodat] het op zij van den w-eg drong, en de wagen; vastliep tegen een boom, met het gevolg, dat) de wagen tamelijk' wat averij bekwam. Geluk-; kig geen persoonlijk^ ongelukken. Zij, die zich met I Oct. op dit blad abbonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnen de nummers gratis. Nieuwstijdingen Het- afgeloop-e-n reiss-eizoen. De „Tel." is eens op de afdeeling van paspoor ten, bewijzen van Nederlanderschap enz. gaan I napraten over de -drukte, welke nu voorbij- is. Benige cijfers maken den daar verrichten ar- I beid duidelijk. Werden in 1923 een zeer druk jaar in de drie zomermaanden Juni, Juli en Augustus te Amsterdam aangevraagd 9729 bewij zen van Nederlanderschap, in 1925 bedroeg dit getal 8083 en dit jaar 10.220. Zooals men weet, kan men met een bewijs van Nederlanderschap naar België en Luxemburg reizen. Echter is dit bewijs ook voldoende voor groote reisgezelschap pen, die naar Zwitserland of Frankrijk (Lourdes) I gaan. j Wat de paspoorten-verlenging betreft, dit aan- J tal was in 1923, toen de regeling kwam, waarbij verlenging mogelijk was, in dezelfde drie maan den: 7436; in 1925: 4294 en in 1926: 4913. Nieuwe paspoorten werden aangevraagd in '23: 5955; in 1925: 5544 en in 1926: 6636. j Telt men de cijfers van dit jaar in de drie l zomermaanden bij elkaar op, jdan komt men tot I 22000 mfenschen, waarbij nog dienen te 'worden 1 gerekend 9000 personen, die voor andere zaken -op dez eafdeeling kwamen, in verband met ver- - gunningen en allerlei stukken, waarvan leges betaald moet worden. j In totaal zijn er dus ongeveer 30000 menschen I geholpen. i Tegen het catleau-stalsel. Onder voorzitterschap van den heer Gorris uit Amsterdam, heeft te Utrecht het' comité van ac- lie tot bestrijding van den verkoop met cadeaux een vergadering gehouden. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat deze actie uitgaat van de drie middenstands organisaties. De bedoeling is om in de eerste plaats te trachten het doel te bereiken langs organisatorischen weg en indien dit mislukt dan zal getracht langs wettelijken weg het doel ite bereiken. Vervolgens voerde de secretaris van het co mité, de heer H. Leemhuis, het woord. Spr. zette uiteen, dat geen enkele organisatie iets voelt voor het cadeau-stelsel, (doch dat van alle kanten de tegenstand komt. Hetzelfde verschijnsel ziet men ook in het buitenland; ook daar niets dan tegenstand. In Denemarken heeft men zelfs een wettelijk verbod en in Diuitschland en Oostenrijk plegen de organisaties met de regeering overleg omtrent de bestrijding ervan. Het comité voert geen actie tegen de reclame- artikelen, welke onverplicht gegeven worden. Vervolgens zette spreker in den breed© -de be zwaren en de argumenten vóór het caideauftelsel uiteen en concludeerde, dat de nadeelen ervan overwegend zijn. ludien er van dit stelsel niets dan kwaad te zeggen was, dan zou de strijd; niet zwaar zijn; doch dit is niet het geval. Het is echter een publiek belang, dat dit stelsel zoo krachtig mogelijk bestreden wordt. Vervolgens gaf jhr. L. C. Mollerus, die als privé-persoon in het comité zit, een nadere toe lichting van het reeds ia de pers gepublicejodh program van actie. Spr. betoogde daarna dat de bestrijding van het stelsel allereerst moet aanvangen bij de groe pen van fabrikanten, die den oorsprong van het stelsel vormen, om dan daarna via de Mididen-- standsorganisaties het publiek te bewerken. Ge ven echter de pogingen om langs organisatori schen weg het doel te bereiken geen resultaten, dan zullen andere wegen moeten worden bewan deld. Verschillende aanwezigen hebben vervolgens het woord gevoerd. Nadat de heer Leemhuis de verschillende spre kers had beantwoord, wees de voorzitter er op, dat de bijeenkomst goed geslaagd is. De actie zal krachtig worden voortgezet en binnen een paar weken zal een nieuwe circulaire het licht zieu. Vleesch- en schol vergiftiging. Te Amsterdam is de laatste dagen vergiftiging op groote. schaal voorgekomen -door het nuttigen van ondeugdelijke le.ver en dito schol. In totaal 27 personen, behoorende tot tien gezinnen, wer den, gelijk gemeld, ernstig ongesteld ten gevolge van het eten van lever, gekocht bij een slager in de Kinkerstraat, ea riepen in den nacht van Maandag op Dinsdag de hulp in van den Genees kundigen Dienst. Van twee was de toestand zóó, dat -opneming in het Wilhelmina-gasthuis noo- dig was. Zij zijn thans aan dé beterende hand'. Vermoedelijk heeft, men hier te doen met para- typhus of vleeschvergiftiging. De betrokken sla- I ger heeft, toen het geval bekend werd, nog al wat te verduren gehad vam de 'buurtgenooten, maar volgens den directeur van den Geneeskun- I digen Dienst, dr. Heyermans, gaat de 'man vrij1 I uit. Wat hem is overkomen kan iederen slager overkomen. Hij had de vier levers pas betrokken 1 uit het koelhuis van het abattoir. Mogelijk heeft er een slechte onder door geloopen, óf zat'het I kwaad in het spek, waarmee de levers gelardeerd) I waren. Dit wordt thans onderzocht. Op de sla- gerij noch op den inhoud daarvan viel iets aan - te merken. Men heeft nu ook den knecht op typhus onderzocht omdat het natuurlijk ook mogelijk is, dat op die wijze de lever besmet ge- j raakte. Het tweede geval van vergiftiging betrof twee gezinnen, die visch gegeten hadden in een eethuis aan de Nieuwe Achtergracht. Vier personen wer- den ziek'; van één is de toestand ernstig. Een luchtiomnihus. I Een luchtomnibus, zoo noemt ©en Duitsch blad j de nieuwe Junkers G 31, die Maandag haar eerste proefvlucht gedaan heeft. Deze luchtom nibus biedt plaats voor 25 passagiers. De beman ning bestaat uit twee vliegers, een monteur en desgewenscht een marconist. Het toestel wordt voortbewogen door drie motoren van elk 400 P.K. Omtrent de inrichting van de zeer ruime kajuit is men het nog niet eens. Er komen slaap gelegenheden in voor nachtvluchten, maar bo vendien denkt men er over de kajuit te verdlee- len in afdeelingen rooken, niet-rooken en dames. De laadruimte in het nieuwe vliegtuig is naar verho-uding nog grooter dan in vroegere types. I yHet bezoek uit Amerika. j De groote zomeruittocht van Amerikaansehe toeristen i^ voor 1926 al weer afgeiloopen. Het getij is gekeerd en vloeit weer terug. - Amerikaansehe experts en ook regeerings- ambtenaren te Washington hebben berekenin gen gemaakt van de sommen, die deze toeristen in Europa „laten zitten". Dat zijn. bedragen van stavast. Voor 1926 wordt de totaalsom becijferd! op 700.000.000 dollar; verleden jaar zou het 500 millioen zijn geweest» Maar dat is niet de eenige financieele aderlating, die de Ver. Staten zich ten bate van Europa moeten getroosten', i Buitenlanders en voormalige buitenlanders in de Ver. Staten woonachtig sturen per jaar spaar- - duitjes aan .bloedverwanten in Europa tot een totaalsom van (voor 1926 berekend) 900.000.000 dollar. Dat zijn reusachtige sommen; de minister van koophandel Hoover noemt ze „onzichtbare i export." In een jaar of tien brengen de Ver. Sta ten op die manier evenveel geld naar Europa als j de geheele oorlogsschuld éan Europa aan de Ver. 1 Staten bedraagt. I TjOt n utoe heeft in Europa Frankrijk bet meest van den dollar-regen der Amterikaansche toeristen geprofiteerd. Maar thans gaan ook Eingeland en j speciaal Londen alle zeilen bijzetten om de Ame- rikaansche toeristen te winnen. Een merkwaardjig biélfog. I De. economische nood in de hoofdstad- van Hon garije heeft tot een ongekende zelfmoordepidemie j aanleiding gegeven. Eu een groot percentage van de levensmoeden zocht in de wateren van de blauwe Donau een laatste rustplaats. Om aan de verschrikkelijke toename dier zelfmoorden paal en perk te stellen, had de minister van binnenlamf sche zaken besloten premies uit te keeren voor het redden van zelfmoordenaars. Dat eigenaardige premiestelsel had, hertelt de „N. Fr. Presse", het wel wat vreemde gevolg, dat het aantal zelfmoordpogingen plotseling gewel dig in de hoogte ging, en... dat vrijwel al die poginge nop rédding <en dus op premie-uitkteering uitliepen. Het geval gaf aanleiding tot achterdocht, men ging de zaak eens nauwkeurig onderzoeken en toén bleek, dat verschillende zelfmoordcand-ida- ten zich wel vierr of vijf maal hadden laten red den en dat steeds door dezelfde persoon. Redders en „levensmoeden" hadden het op eën accoordje gegooid om zoo samen de premie op te strijken. Vadermoord. Ih de Slachtstraat te. Rotterdam heeft gis- terehmiddag eer> af schuwe lijken moordaanslag O laats gehad met doo-denlijkën afloop. De 30-jarige1 W. de Haan die, na een ver blijf vain drie jaren in een psychiatrische kli niek te .Utrecht, sinds negen maanden ont slagen was, 'leefde geruimen tijd in onmin- met zijn 65-jarigen vader, gepensionneerd ma gazijnmeester in gemeentedienst. Dikwijls maakte de: zoon ruzie met zijn 'vader, schold/ hem zelfs op straat na. Ongeveer een maatrwjf geleden had 'hij gedreigd den ouden man te zullen vermoorden, doch zijn uitingen had' men steeds beschouwd als die van een over-i spannen mensch. Thans is gebleken, dat het den zoon wel degelijk ernst moet zijn geweest mlet zij'h af grijselijk voornemen. Als merkwaardige om standigheid geldt, dat de man, die op kantooi] was bij het Centraal Bureau van "het Neder-, landsch Landbouwcomité aan het Haringvliet zich daar geheel normaal gedroeg en zijn werkzaamheden gewoon verrichtte. Donderdagmiddag nu, be ongeveer drie uur)' kwam de zoon, die in de Siondwarsstraat woont, plotseling d;e Slachtstraat in loopen,| ging op de ouderlijke woning toe, 'duwde zijn) moeder ,die aan de deur stond, op zij1 en) klom de trap op naar "3e zolder. Zijn zuster dit ziende .trachtte hem tegen te houden, doch ook haar duwde hij weg. Evien later hoofdei zij, dat haar vader, -die op den zold-er aan heb werk was, „moord" riep, waarop rij' hevig] ontstelde en-naar beneden ging. Eenige oo.gen- blikken later kwam d ezoon de trap af en ver- list uiterlijk k'alm het huis. - Moeder en dochter snelden naar boven, waar) zij den ouden man in bewustelooze toestand) aantroffen, met een gapende wonde aan! het) voorhoofd, badende in zijn bloed. Men ver voerde hem ten- spoedigste 'naar het zieken huis aan den Coolsingel, waar hij gisteravond te kwart ovier zeven aan de bekomen verwon ding zijn voorhoofd was nagenoeg gekliefd) is overleden, zorid-er tot bewustzijn te zijd) gekomen. De politie van het bureau Meermanstraat) stelde onmiddellijk een onderzoek ter plaatse to. Men vond op zolder eeffi bebloedie bijl;, waarmede geslagen moet zijn, en een andere bijl, to papier gepakt. Vermoedelijk heeft die) zoon dit wapen meegebracht, doch aan de an dere bijl, daar dit hem makkelijker voorkwam» de voorkeur gegeven.'De bijl, waarmede ge slagen is, was 30 cTvL lang en had een breedte van 15 cM. Het politie-onderzoek had voorts tót resul taat, dat de moordenaar spoedig gearresteerd, is. Hij was "kalm naar het kantoor aan het Haringvliet gegaan, waar de portier hem j zooals deze verklaarde met bebloede han den ahd zien binnengaan. De dader w-erd to het politiebureau Maer-i mansstraat in verzekerde bewaring gesteld. Hij' weigerde iets te vertellen en zat met een: gezicht, alsof de zaak hem to het geheel niet- aanging in zijn oei. Mishandeling. Toien Dinsdagavond Liesje R. wat langer) dan gewoonlijk wegbleef van het koei-en uit de wei halen (aldus vertelt het „Dgbl. van, N.B.") werd de mo-eder ongerust en ging zij1, haar 13-jarig dochtertje tegemoet. Strompe lend over den w-eg, erg bloedend, miet ge- cheurde kleeren en Vol builen en schrammen zag zij bet kind den weg af komen. iWat was er gebeurd? j Toien het meisje met d-e beesten van de» wei terugkwam sprong bij het passeeren van. den Langberg onder Oud-Gastel, onverwachts de 14-jarig-e buurjongen Paul S. uit een, boschje te voorschijn en gaf haar een schop i tegen den buik'. Hierdoor half' versuft, vief zij op den grond, waarna de jongen haar een] prop gras 'in den mond duwdie, haar trachttx j te wurgen en den hals om te draaien. Wat) j hem echter door haar tegenstand niet geluk- j te. Daarna ging hij' het arme kind met zijn klompen te lijf, sloeg haar den 'neus to en, daarna gezicht, armen, lijf en beenen bont en blauw. De razende R. trok hierna de kleeren, 'van de arme kleine los en scheurde deze aan flarden. Vreeselijk bebloed en toegetakeld werd het meisje door haar moeder naar huis gebracht, waar dr. van Turnhout geneeskun dige hulp bood. Gistermorgen was de toestand van het kind, naar omstandigheden goe'd te (noemen. Nadat de jongen zijn misdaad had 'gepleegd,' verdween hij en hoewel den ge- heelen nacht-naar hem gezocht is, .door zijp vader -en twee politiemannen, is men hem nog niet op het spoor. De eugjdige dader liep het meisje, toen zij naar de wei ging vooruit, liet) haar voorbijgaan, zonder een hand naar haar, u't te steken, maar bleef haar opwachten &rl pleegde toen zijn daad Vechtpartij. Iln Stri.jp heeft Woensdagmorgen e-en vecht partij plaats gehad, waarbij drie g-ewetoden door een geneesheer moesten worden verbon den. Zekere van G. met zijn vrouw ,vam het melken terugkeerend,_ passerden het erf van de|n landbouwer S. Daar stond diens zoon, die een twistgesprek aanging met Van G., h-etgeiep aanleiding gaf tot den aanval, v. G. foelgaifj zich van ^ijn wagen naar S., doch nauwelijks 'aangekomen pakte S. een schop en bracht hen) daarmede een slag op zijn hoofd toe, tenge volge waarvan hij e-en vrij ernstige wonde be kwam. Op het lawaai kwam de geheele familie Sleegers, waarvan de vader nog in nachtge waad, her hulp snellen, doch ook de familie van Grootel liep te wapen. Een verwoede strijd begon, met het gevolg dat de familie; Sleegers retireerde. Waar Verschillende slagen, met stukken hout ,en dergelijke voorwerpen waren gevallen, aldus „Het Volk", werd de politie en medische hulp ingeroepen en werden door den geneesheer de vrouw van Sleegers, die een hoofdwonde bekomen had, alsmede haar zoola en van G. verbonden. Door recherche werden d-e strijdenden naar -de Dom melstraat geleid, alwaar, 'de commissaris huln, een verhoor afnam. Proces-verhaal wordtij op gemaakt. Laatste bedrijf speelt te 's Hertogehbosch, De Spoorwegramp bij „De Vink Het onderzoek vanwege de -directie der Ne-i derlandsche Spoorwegen naar de oorzaak var het ongeluk bij „D-e Vink" is gisteren te Lei- edn voortgezet. AVijrd Woensdag het personeel van tractie en exploitatie géhoord, gisteren was hêt personeel Van weg en wierkne opgeroepen De commissie, ingesteld door den officier van justitie, bestaande uit professor De Vries Broekman, ir. Roëll van de Westl. Stoomtram Mij. en ir. Reijgersberg Versluijs, woonde ook nu het onderzoek bij, ten einde gegfevens te Verzamelen voor het justieel onderzoek. Naast de bovengenoemde justieele commis- zijn bij het onderzoek nog vertegenwoordigd de directie der Nederlandsche Spoorwegten en 'i rijkstoezicht; de eerste door den chef van dienst van exploitatie ir. Van Dijk, den chef van dienst van weg en werken Maas Gjeesteranus en den chef van dienst van tractie ir. Hoekstra, aan wien als secretaris is toegevoegd de in specteur Clarengbould ,het tweede door den hoofdinspecteur-generaal van der Vegt, rijksinspecteur ir. Loman en den ingenieur Verhoop. De .meeste dezer namen werden reeds moemd, doch niet in het juiste verband; de lezer weet thans welkte drie colleges het on derzoek zijn betrokken (een commissie namens de justitie, een namens de dir. der Nf. S een namens het rijkstoezicht) en uit welke leden die zijn samengesteld.' Mej. .Va|n Schaik uit Leiden is thans ook het Acad. Ziekenhuis ontslagen. EEN NATIONALE GEBEURTENIS. Dat moest 't eligeinlijik worden. Nederland en zijne Koloniën zijn wel zoo pauw aan elkander verbonden, dat als de Pro-, t-estantscbe Zending -een oproep 'doet om hulp deze door velen beantwoordt wordt. Hulp is er noodig. Eerst organisatorische hulp, allerwege in al le steden en "dorpen van ons lajnd. Zooals reeds medegedeeld hebben de Hoofd besturen der samenwerkende Zendingscorpoi raties besloten dit jaar een Zendtogswetek uit te schrijven van 7—14 Niov. a.s. Die Ze»1 dtogsweek moiest eigenlijk een nationale ito' Voor de voorbereiding ervan is hulp noodig- van Predikanten, Hoofden van Onlderwijs-ri; richtnigen, Besturen van V-ereenigtoigan etc; Daarna gaat het om het gebed, de toewijding en bet offer van Christelijk Nederland. Moge de begeerd-e en nopdige hulp door, velen met blijmoedigheid en enthousiasme verleend worden. Buitenland Eira veerboot omgeslagen. Eein veerman zette op de Elbe met een boot uit Moorburg acht arbeiders naar den afl" dere'n oever naar Katwijk over. Midden in de®i stroom geraakte de boot tusschen twee stoonr schepen en sloeg tengevolge van den sterkto

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 2