Tweede Blad Gemeenteraad Warmenhuizen Nieuwstijdingen Zaterdag 18 September 1926 Donderdag 16 September 's nam. 2 uur (o.t.) vergaderde de raad van bovengenoemde ge meente ten raadhuize onder voorzitter schap van dien Edelachtbaren heer Burger- bui'genu; i retaris de heer Rijs. Aanwezig al de leden. De voorzitter wenscht, alvorens de verga dering te openen, bij de in ge b rui kn'e m i n g vainj het "nieuwe ameublement eien woord van dank te brengen aan de Wethouders en Raadsleden voor het eertijds genomen besluit om hiervoor credieten te verstrekken. Het doet Z.A. goad dat de Raadszaal hiermede aan gezelligheid 1 iifeeft gewonnen, vooral daar de burgemees ter zoo vele maleln in de Raadzaal moet ver toeven. $preker meent goed te doen om in deze algemeene vergadering een woord van; dank ie brengen aan den leverancier, den heer Elzas te Alkmaar voor de keurige afwerking welke zeer eenvoudig doch niettemin sierlijk is; De voorzitter meent, dat eene gezellige omgeving van invloed is op de geest en ide mentaliteit van den mensch en de werklust vermeerdert. De lust tot werken wordt grooter indien de gezelligheid aanwezig is.. Spreker vertrouwt en hoopt, dat het van in vloed moge zijn op hemzelf, op het personeel der secretarie, op de Raadsleden en Wethous ders. Spr. uit den wensch dat alle leden, hier tegenwoordig, jarenlang gebruik zullen mogen makein van dit ameublement en opent hierop de vergadering. De heer Slot brengt naar voren dat volgens zijm persoonlijke meening het oude ameuble ment noodzakelijk vernieuwd moest worden an spreekt het vermoeden uit dat de geheele. Raad wellicht die meaning deelt. Veel is over deze kwestie gesproken daar de uitgaaf nog al bezwaarlijk werd geacht. Niettegenstaande werd besloten tot aanschaffing over te gaan, doch tevens werd op den voorgrond gesteld, een niet te groot bedrag uit te. trekken. Spr.l brengt zijn persoonlijken dank aan den' bur gemeester en den secretaris die zich op zulk; een uitnemende wijze van hunne taak' heb ben gekweten. De voorzitter dankt den heer Slot voor het gesprokene. Vervolgens wordt voorgesteld de notulen der vorige vergadering vast te stellen. De heer Swain wenscht een kleine wijziging te brengen in de redactie yan ééjn dier are. tikelen voorkomende in de gezamenlijke over eenkomst van het gasbedrijf, waarin vermeld staat dat eventueele Winst in .zijn geheel aan; het bedrijf zal worden teruggegeven. Spre ker acht het juister indien dit gewijzigd word tv als volgtI geheel ten voordeele zal komen van het: bedrijf". m De voorzitter antwoordt dat de zinsnede zooals deze gesteld is volgens de nieuwe rege ling juist' is' doordien de winst eerst aan het bedrijf wordt onttrokken en dan weer terug, gegeven wordt. De heer Swan erkent zijn ongelijk, doch; wist niet, dat het volgens de overeenkomst; juist is. Conform het voorstel wordt besloten. Punt 1 der agenda: lagtekomen stukken. 1. Een verzoek om subsidie van de R.K' Ver. ,,Moederschapszorg" te Heerlen. Te behandelen bij de begrooting. 2. Begrooting Gezondheidscommissie over 1927. Als voren 3. Een verzoek van de N. H. Vereen. ,,'H!et Witte Kruis" voor de olatsmettingsdiensten. Als voren. 4. Idem va|n de afdeeling Warmenhuizen, om de subsi lie voor de Gezinsverpleging te, bepalen op f 1000.—, waardoor het mogelijk wordt gemaakt een wijkverpleegster voor de, gemeente Warmenhuizen aan te stellen. Als voren. De voorzitter voegt hieraan toe, dat de sub sidie het vorige jaar f 250.-— heeft bedragen, zoodat de aanvrage' een belangrijke verhooging betreft. Tcvepts deelt de voorzitter mede, dat de betreffende stukken voor de leden ter in zage worden gelegd en het verzoek door hen; in overweging kan worden genomen. Aldus wordt besloten. 5. Een verzoek van P. Vos om overeen komstig art. 13 der L.O. wet 1920 eene tege moetkoming te mogen ontvangen'uit de ge meentekas voor het bezoek van zijn leerplich-, tige kinderen op de Bijzondere Scholen te Krabbendam». Voorgesteld wordt een bedrag toe te ken- Inen van f 16.66. Conform het voorstel wordt besloten. De vooi zitte deeit méde, dat he- denmorgen een schrijven is ingekomen van het gemeentebestuur van Harenkarspel dat het voorstel betreffende de wijzigingen in de overeenkomst van het Gasbedrijf onvemnderdi is aangenomen. Volgens dit schrijven blijkt dat de gemeen te Harenkarspel dezelfde wijzigingen weinscht als de gemeente Warmenhuizen. 6. Hiet vïrslag van het P.E.B. over 1925 alsmede van het P.W.B.. en van de N. H commissie ter bestrijding der malaria doon de bevolking. B'. en W. stellen voor deze ingekomen stuk-, kén voor kennisgeving aan te 'wemien en tq laten circuleeren bij de raadsleden. Aldus wordt besloten. 7. Een sghrijven van het' P.WJB. waarin wordt medegedéeld dat het leveren en plaatse» °P de spuitstukken van brandkranen per stuk bedragen f 50.—. B. en W. stellen den Raad; voor gezien den economischen toestand voor alshog niet tot het plaatsen vap een braWdkraan over te gaan. Die voorzitter deelt mede, dat de haUidbranid- spuiten eene zeer dure exploitatie is en bij" het beproeven der spuiten en bij brand véle arbeidskrachten voor het pompen benoodigd zijn. en daar het resultaat van die spuiten niet van dien aard is om ze te handhaven, heeft spr. een vergadering belegd met de; brandmeesters; waarop besloten is de hand-- brandspuiten te verkoopen en het aantal brand kranen, hetwelk thans drie bedraagt, uit te breiden. Hierna heeft spr. zich in verbinding gesteld met het P.W.B. betreffende de kosten en werd na ontvangst "der prijsopgave door B. an W. besloten, ondanks de groote nood zakelijkheid, gezien de buitengewoon slech te economische toestand en de hooge kosten niet over te gaan tot aanschaffing. Mocht evenwel, vervolgt spreker, in de vergadering een sterke strooming z'ijn vóór aanschaffing ondanks het motief van B. en W. zoo zal de zaak nog eens nader onder de oogen worden gezien. De heer Slot stelt de vraag hoe groot het aantal kranen zal zijn, hetgeen eventueel aan geschaft moet worden. De voorzitter antwoordt dat door B. en W. niet dieper op de zaak is ingegaan en het aantal niet bepaald is, doch dit zal een twaalf tal zijn. Indien de Ra-ad het wenscbelijk acht, zal door hem een juiste opgave worden; verstrekt. De heer Slot zegt er prijs op te stelten dat een berekening gemaakt wordt. Spreker is van meening dat het onderhoud' der handspuiten en de benoodigde arbeids krachten voor het pompen veel groote re uitgaven vereischen dan de brandkranen, welke uitsluiten^ de aansehaffingskoSten vereischen en dit bedrag zou eventueel over enkele ja-j ren verdeeld kunnen worden. De heer Molenaar s. .zich aan bij het oor dei; van den h- óiot, doch wenscht meerdere gegevens betreffende de kosten. 'Op de vraag van 'den heer De Groot of het, water voor blusschingswerk betaald moet wor den, antwoordt de voorzitter dat de jaarlijk- sche bijdrage voor iedere kraan f5.— be draagt, waaronder alles inbegrepen is. De heer Slot acht het gewenscht dat door1, B. on W. een nader onderzoek' wordt inge steld, waardoor het mogelijk1 is de cijfers der, kosten te vergelijken. 'De voorzitter zegt dat dit bezwaarlijk is, daar geen maatstaf kan genomen worden om trent het aantal branden, die eventueel kunnen uitbreken, waardoor d-e/kósten voor bediening der handbrandspuifen niet geraamd kunnen; worden. Spreker zal indien de Wethouders geen bezwaren hebben, meerdere gegevens verzamelen, welke in de volgende vergadering ter tafel zullen worden gebracht. Door dsn heer Slot wordt opgemerkt, dat fers te ver|nemen, doch een overzicht vers te v-ènnemen, doch een overzicht wenscht der globale kost-én om juister te kunnen oor- deelen De voorzitter zegt, dat in den laatsten tijd' door verschillende gemeenten is overgegaan, tot het plaatsen van brandkranen en spreker, meent zeker te weten ,dat hierdoor, de brand-; verzekeringspremies vferlaagd worden hetgeen de gemeenschap ten goede komt. De discussies worden hieromtrent gestaakt, en stelt de voorzitter voor in de volgende ver gadering met definitieve voorstellen te komen, waarmede de Raad zich vereenigt. Voorts deelt de voorzitter mede, dat door B. an W. de schouw gehouden is over de ge meentelijke landerijen en spreker kan tot zijn; genoegen zeggen, dat in het algemeen het ge bruik en het onderhoud zeer goed zijn behalve, dan een enkele uitzondering, waarvan mede- deeling is gedaan aan den betrokkene. Goedgekeurd is de wijziging van art. 7 en' 7a der Verordening op den Keuringsdienst van Vee en Vteesch in de gemeente Warmen huizen. Met ingang van 1 October is op een proef jaar tot terreinwerkér-hulpsto^jer benoemd J. Buiter en zal nog een( oproeping voor stoker aan het gasbedrijf geschieden. Het te maken straatwerk is opgedragen aan M. J. de Nijs en moet opgeleverd ,zijn vóór; of op 15 November 1926. 't De voorzitter deelt mede,- dpt met den uit voerder een overeenkomst is gesloten voor 50 cent .per vierk. Meter met inbegrip van bij levering van zand. Door B. -en W. is aan den uitvoerder opge dragen de levering van 20.000 straatsteanen. tegein f 33.50 per 1000. Punt 2 der agenda. Aangeboden wordt de rekéning der ge meente Warmenhuizen over. 1925. De werkelijke inkomsten van den Gewonen dienst bedragen f 111,209,90, de gewone uit gaven f 103.741.28V2, batig saldo f 7.468.511/-;;: die werkelijke inkomsten van den Kapitaal- dienst bedragen f 87.765.78, de werkelijke uit gaven f 95.lj23.22, nadeelig saldo f7.356.44. Voorgesteld wordt een commisssie te- benoe men om deze rekening alsmede de rekening van het Gasbedrijf e nhet Alg. Burgerlijk Arm bestuur m te zien. Door den voorzitter worden de volgende; cijfers vermeld van het Gasbedrijf betreffende den gewonen dienst. Totale bateirl f 70.964.14. Totale lasten 73.738.55. Nadeelig saldo f 2.774.41. Van den Kapitaaldienst Baten f 24.210.75. Lasten f 23.155.76. Voordeelig saldo f 1.054.99. De r ekening van het Burgerlijk Armbestuur vermeldt aan.- Ontvangsten f 12.842.99V2 Uitgaven f 15,112.461/2 Nadieeljg saldo f2.269,47. Voorgesteld wordt de Raadsleden uitgezon derd het college van Bi. en W. aan te wijzen als commissie van onderzoek. i De heisr Slot vraagt of het niet de gewoon te is met het' indienen der rekeningen de gememtebegrooting aan te bieden en waar om hiervan afgeweken wordt, is doch dat dóór verschillende omstandig- De voorz. erkent dat 't veelal de gewoonte hedein en vacantie van den secretaris ëni secre tarie personeel de begrooting niet gereed is gekomen. Spreker verzoekt de commissie haar taak met spoed te volbrengen om na enkele dagen wederom een vergadering te kunnen beleggen voor vaststelling der rekeningen en aanbieding der begrooting. Aldus wordt besloten. Punt 3 der agenda. Voorgesteld wordt over te gaan tot dem ping van een gedeelte van de sloot achter het perceel va» J. Vader e.a., waarvoor benoo digd zal zijn ongeveer 160 M3. zand en dit? werk aan te besteden. De kosten zijn begroot op f 336.--. Wal betreft de poel bij C. Kemper e.a. stel len B. en W. voor de kosten van het uitdie pen van 'de poef voor rekening der gemeente te nemen alsmede een zesde gedeelte bij to drageln in het maken van een septictalnk, kosten hiervan worden in totaal geraamd op tf 180.— I Betreffende het eerste gedeelte zegt de voor zitter overleg te hebben gepleegd met de in gezetenen woonachtig in de onmiddellijke na bijheid der poelen, die belang hebben bij het dempeln. Over het algemeen, zegt spreker, me dewerking te hebben ondervonden, ondanks het besluit inog niet door den Raaid is vast gesteld en zelfs is door één der belangheb benden eèn begrooting ingediend voor de plaatsing van een septictank. Door eenige be woners zijn bezwaren ingebracht. Door de demping zal tevens een erfscheiding plaats hebbe|n van de bewoners Heem an en Stoop. Verschillende inschrijvingen zijn reeds inge komen. Spre'kér betreurt dat er geien alge- heete homogeniteit is verkregen, doch B. ein W. met de tegenstanders nog etens ini overleg te treden en den Raad machtiging te vragen de plannen uit te voeren. De heer Gutker 'vraagt of de beraamde kos ten uitsluitend dient voor de aanbrenging van za|nd en wie de kosten draagt voor de riotee- leering. De voorzitter antwoordt dat op de verga dering met de belanghebbenden besloten is dat zij die kosten zullen 'dragen 'voor de riolee- liug en de» afvoer der faecaliën. f e heer Gutker kaïn zich dan vereenigen met het voorstel. De heer Slot stelt de vraag of het gedempte gedeelte tusschen de erven eigendom der ge meente blijft. De voorzitter bevestigt deze vraag en voegt er aan toe, indien belanghebbenden zulks wenschen den grond door hen gekocht kam worden. De heer Molenaar dringt aan pp nauwkeu rig toezicht op het in goeden staat houden' der beschoeiingen. Spreker meent, dat de oor zaak dat de poelen in zulk een desolaten toestand verkeeren, te wijten is aan hét ver- waarloozen hiervan De voorzitter zegt van deze opmerking nota te zullen nemen. Voorts deelt spr. mede dat ter vergadering geen "bezwaren werden ge opperd, doch ina dien tijd bezwaren zijn in gekomen van Schouten, van 'diens zuster en' van Heeman. De heer Molenaar kan zjch begrijpen, dat, er tot op zekére hoogte bezwarein zijn tegen het dempelnvan vaarwater, waardoor de waar de van een perceel hieraan gelegen, kan dalen.' Spreker vraagt of de gemeente tot demping overgaat indien belanghebbenden bezwaren.' hebben. De voorzitter hoopt, dat na gepleegd over leg de bezwaren uit den weg zullen zijn ge ruimd. Mocht zulks niet baten en acht dei Raad denoodzakelijk'n _i:i van dempen aanwezig dan'acht Spr. zich gewettigd ten opzichte van, de volksgezondheid.den p^ei te dempen, Z.A acht het niet mogelijk dat één tegenstander de uitvoering Ier plannen- zou kunnen tegen houden. De he:er Molenaar meent, nu de uitbeste ding reeds geschied is, dat aan de uitvoering weinig meer te doen is. De voorzitter zegt, bekendmaking van 't werk te hebbetn ontvangen, doch van uitbe steding is nog geen sprake. 'De heer Molenaar voert aan dat de meje- iningen van belanghebbenden' niet in acht genomen zijn en vraagt of het niet beter is de uitvoering van het werk in eigten befiéer dier gemeente te doen geschieden met het oog op de werkeloozen, niettegenstaande de kos.- tem dan wellicht iets hooger zullen warden. De voorzitter verklaart dat de inschrijving zich uitsluitend bepaalt bij de ingezeten en volgens spieker Is de werkeloosheid niet in ieen stadium om hiervoor maatregelen te he men. Evenmin 'kan het werk uitgesteld wor den tot den winter, wanneer er werkeloozemi zijn, want indien de vorst is ingetreden, kan; het werk niet worden uitgevoerd, terwijl er thans geen werkeloozen zijn ingeschreven. De heer Molenaar verklaart meerdere wer keloozen te weten, die zich wellicht niet heb ben laten inschrijven. De heer Hof bevestigt zullcs en zegt d n het voor de werkeloozen het struikelblok is geen geld te hebbeln om materiaal aan te schaffen om aam de aanbesteding te kunnen deelnemen. De voorzitter antwoordt dat zulks te onder vangen is. Voorts vraagt spr. of de Raad zich kan vereienigen om verbetering te brengen in den toestand der twee aangegeven poelen en 1 het particulier belang niet te laten domineeren j doch het algemeen belang op den voorgrond te stellen. Wethouder de Groot meent dat thans de zaak doorgezet moet wordetn daar de toestand onhoudbaar is Wethouder Swain zegt dat het hier dringend j noodzakelijk is dat de toestand verbeterd wordt. Die heer Molenaar zegt, een sterke voorstan- der te zijn van het dempen, doch de belan- 1 gen der betrokkenen mogtan niet veronacht- zaamd wordein. Kunnen wellicht andere maat- regelen voor verbetering genomen worden? V De voorzitter verklaart uit de redeneèring vain den heer Molenaar te hebben opgemaakt dat - hij tegenstanders is van de plannen en spr. zegt dat het voorstel vain B. en W. uit 2 gedeelten bestaak de eene poel woedt ge dempt en de andere uitgediept. Spreker meent dat er zulke groote belangen; der bewoners iniet op het spel staan^doch de .toestand eischt verbetering. Het voorstel van B. en W. is, volgens den voorzitter, afdoende n.l. on: het eelne gedeelte te dempen. De belangen van degenen, die er naast wonen zijn niet van dien aard om de plannen niet uit te voeren, vooral daar juist dat gedeelte niet als vaar water wordt gebezigd. Spreker weet dat er moeilijkheden voor de 6ewoners aan verbonden zijn, doch de toe slaind kan onmogelijk zoo blijven. De heer Nannfes verklaart dat het stinken der poeleln veroorzaakt wordt 'doordat ze niet .bevaren worden. 'Door spr. wordt een oridier- zoek van B. en W. gevraagd naar de vastge stelde breedte van vaarwater, hetwelk eigen dom is der gemeente. Hierna wordt besloten- dat getracht zA wordein de moeilijkheden der belanghebbenden uit den weg te 'ruimen. Wat betreft 't werk door werkeloozen ie la ten verrichten brengt de voorz. naar voren, dat 't toch bezwaarlijk is te wacht:::- totdat er persotnen zullen zijn is de vraag. Spr. wenscht zooveel mogelijk spoed te betrachten. i Die heer Molenaar vindt bet een mooie gej legenheid voor werkverschaffing ofschoon hier aan bezwaren zijn verbonden. De voorzitter zegt, dat na de vergadering'de zaak nog 'eens besproken kan worden en de inschrijvingsbiljetten kunnen wofden ingezien, terwijl met het uitdiepen van de poel, hetgeen buiten de aanbesteding staat, rekening gehou den kan worden met de werkeloozen Hiermede worden de discussie's gesloten en de voorstellen van B. en W. aangehouden. Punt 4 der agenda. Voorgesteld wordt van K. Barsingerhorn in de Fuik een strook grond aan te koopen voor verbreeding van de straat aldaar ter grootte van 9 vierk Meter k f 3.per vierk. Meter, totaal f 27.— Gekomen aan de rondvraag brengt de heer Swan naar voren in overweging te nemen om de bocht bij van Duin te verbeteren door aan koop van een stukje grond daar ter plaatse. Spreker acht dit werk zeer geschikt voor werk verschaffing aan werkeloozen. De voorzitter acht die verbetering van groot nuc en zal deze zaak in gedachten houden en in eèn der volgende vergaderingen met nadere voorstellen komen. De heer Hof maakt de 'opmerking dat in de oproeping voor terrein werker-hulpstoker de leeftijd bepaald v4s op 21 tot 36 jaar, evenwel is de nieuw benoemde S3 jaar. De voorzitter zegt, dat er meerdere malen eene uitzondering op den regel wordt ge maakt en daar de benoemde niet als stoker in aanmerking kan komen wegens lichaams gesteldheid eu steeds een goed werkmaan is: geweest besloten B. en W. hem als zooda nig aan te stellen. Zoolang het mogelijk is zaïl de benoemde aan het werk gehouden wor den en zal dit, volgens spreker, wellicht ajs een filantropisch standpunt beschouwd wor den, doch in eik particulier bedrijf zou zulks éveineens geschieden. Ook uit een practisch oogpunt is op dieze' -wijze gehandeld doordien de plaats voor stoker hierdoor open kómt om rieden de benoemde als hulpstokter werkzaam' was en kan thans een stokèr van jongeren leeftijd aangesteld worden. De voorzitter zegt, dat de vuilnisdienst den laatsten tijd enorm uitgebreid is en thans een volledige ophaaldienst vormt. Spreker heeft reeds meerdere malen de ophaaldienst er op, gewezen dat het verboden is dat zij groote stukken en boomtakken meenemen. Evenwel; was het dien voorzitter bekend dat het grove vuil aan den kant van het - water wordt ge bezigd ter aanvulling van de kuilen en vindt spreker dit ee.i geschikte plaats, daar anders een vuilnisbelt moet worden ingericht, doch ingeval bezwaar voor de motorvaart ontstaat, zullen andere maatregelen genomen worden. De heer Slot mejrikt op dat het door dein héér Gutker naar voren gebrachte voortspruit uit een één dezer dagen gehouden bespreking be-, treffende het water tusschen het station en het veilingsterjrein. Spreker zegt, dat voor aanvulling niet al leen takken zijn gebruikt maar andere groote stukkén zelfs kachels waardoor een verzakking ontstaat naar het midden van het water. De heer Gutker deelt mede dat zijne be- doeinig is toezicht te houden op de aanvul lingen en deze aan te brengen waar het niet hniderïijk is. De voorzitter zegt toe, zórg te zullen dragen dat zulks niet meer geschiedt. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de algemeene vergadering onder dankzegging aan de: leden voor hunne opkomst en aangename samenwerking. Ongevallen. (Woensdagmiddag is op de nieuwe Maas, ter hoogte vao IJsselmonde, de Belgische, sleepboot „Jupille 40", toebehoorehde aan de Société Beige", te Antwerpen, overvaren dóór de Duitsche sleepboot „Elting I". Dé.DuitSche boot, die veel vaart géhad schijnt te hebben, beeft de boot aan de /achtersteven geraakt. De Laatste is tóen omgeslagen èri met dein kóp tegen een Rijnschip terechtgekomen. Alle opvarenden raakten te water, t.w. dé' kapitein, Beek gsheeten, dé dekknecht, dé róa-, troos en verder de 22-jarige vrouw van den kapitein en hun tweejarig zoontje. De drie eersten hebben zich weten te redden. !Dov laatstendie zich in bet vooronder be vonden t zijn verdronken.

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 3