1 De najaarsmode van 1926 SPORT EN WEDSTRIJDEN 'Gelijk ieder jaar brengt odk het najaar weer geurige Verandering op het gebied van onze' (sleeding. Wat hierbij vooral opvalt, is zeker wel, dat de complets, die immers wel haast1 bij een ieder in dein smaak vielen, geheel verdwenen zijin. Velen zullen het jammer vin den. en ge: n wonder. Japon en mantel, bij' elkaar passend, geviein een 'keurig geheel. Maar de Koningin de Mode gebiedt: geen com plets meer, en haar dienaren gehoorzamen. Ge lukkig dat zij niet veriaderen kan,_ dat iemand; die een met smaak gekozen' complet draagt, al is het dan niet volgens de nieuwste mode. er toch kleurig, zelfs fijn gekleed mee is. Maar als we iets nieuws moodig hebben knopen we toch geen complet meer. Inplaats hiervan geeft de mode ons nu iets gehield nieuws, tenminste op het gebied van de ja ponnen: de bolero is verschenen. Achter hangt de japon recht neer, de ruim te wordt door een ceintuur bijeen gehouden.' Voor is het lijfje geheel open, het hangt tot' de zijnaad los, en laat een vest van een af stekende. kleur zien, dat ook tot de zijnaad1 reikt. Hierop worden dan op verschillen de1 manieren de. versieringen aangebracht. Het vest is b.v. van gebloemde zijde gemaakt, of heel fijn geplooid, of het heeft in het mid-1 den een rij: knoopjes., Onnoodig te zeggen, dat het aantal variaties hierin haast onuit puttelijk is. Ieder kan zijn 'fantasie hier laten; werken. In overeenstemming met de japon worden ook de mouwien gegarneerd. Tenminste als zij mouwen h|eeft. Want de avondjaponnen worden glédragen zoinder mouwen. Een draagbare japon echter behoort dam! volgens de mode heel lange mouwen te heb ben. Van evein over den elleboog tot aan die pols heeft de mouw een pojef van dezelfde stof als het vest, die aan die pols wordt vast gehouden door een smal boordje. Of ook is de mouw aan' dien onderkant wel versierd met een ingezette punt van de stof van het vest. Met dit al zijn de japonjnen dus nog al druk bewerkt. Het strakke stemmige van een paar jaar geleden terug hebben wij geheel ver loren, de lange rechte lijln, de foudraal, is g)eJ lukkig wi^er verdwenen. Gelukkig, want een aardig, ruim neerhangend japonnetje, bewerkt met gekleurde zijde staat toch veel gezelliger, veel vrouwelijker dan de strakke rechte mo dellen die een poosje geleden in den model waren. Bij deze vooruitgang valt jammer genoeg' echter ook een achteruitgang te boekein: de1 rokken reiken volgens de mode niet verder dan tot aan, soms haast tot boven de knie. Bij sommige modellen is de taille iets hoo-1 ger. Zou zij zoo langzamerhand tot haar na tuurlijke plaats tecuglceeren of is het enkel een noodmaatregel om toch nog iets dat op* een rokje lijkt over te houden? De kleur ave gedragen zal worden is, de mode heeft net bepaald, wijnrood. In ver schillende tinten, de diepe donkere zijn heel geschikt voor mantels, de meer «prekende voor japonnen. In de mai.rels valt niet veel verandering te bespeuren. Ze worden meest afgezet met bont. Op zij zijn ze vaak' ingerimpeld, waarj door een groep plooien uitkbmt. Wamt, heb ben de klokbanen -punten afgedaan, de plooi en handhaven zich nog steeds. Een bewerkt; stuk, of een' patté geknipt aan den rug be dekt dan de afscheiding van "de plooien en, rimpels. Van hieruit komt die ceintuur, die van voren gesloten is. met knoop en 'knoops gat of gesp. Achter hangt dan de mantel recht; neer. En de stoffieni die de mode ons voorschrijft? Naast velour en1 andere dikke stoffen voor mantels staan voor japonnen die dunnere wol len stoffen met fluweel, ejn vooral gebloemdej zijde. Een heel aardige nieuwe stof is de vfe- lontine. Ze lijkt op crêpe marocain, maar is, i glanzender. De hoedien zijn ,dank zij de bobbed-hairs, meest 'nog klein. Ze worden vaak' van fluweel gedragen, wat aan het diepe rood,, eein bij zonder mooie gloed geeft. Voor Huis en Hof In den bloementuin. Najaarswerkzaambedeu in den bloementuin zijn allereerst het naar binnen brengen van de planten, die niet tegen onze winters bestand zijn, en het weder in orde maken der perken, welke van hun zomertooi beroofd worden. We beginnen dus met de gazoaplanten onder dak te brengen. Voor zooverre .deze in kuipen of piotten staan is. dit nog al gemakkelijk. Ze wor den goed schoon gemaakt, zoowel de bladen als de kuipeu of polten en vervolgens binnen gezet. De perken, met allerlei potplanten bezet, wor den achtereenvolgens eveneens ontruimd. Wie zijn Pelargoniums (geraniums) en Fuchsia's wenscht Over te houden, snoeit de planten terug en ontdoen ze van alle bladen. Dit hinidert de planten niet noemenswaardig en voorkomt het rotten en smeu len der overgebleven deelen. Vooral wanneer men geen goede bewaarplaatsen heeft en 'de planten in den kelder b.v. moeten overwinterd worden, is het afplukken der bladen zeer aan te raden;- zoodra in het voorjaar 'de planten in gunstige omstandigheden geplaatst worden, zullen ze spoe dig uitkropen en hare nieuwe scheuten vertonnen. Het bewaren van Pelargoniums in een kelder heeft veel bezwaren en velen zullen wegrotten. Drooghouden is een eerste voorwaarde tot wel slagen en al is de aarde ook gielijk asch, .geef geen water vóór dat men de jjlanten tot nieuwen groei wenscht aan te zetten. Sttaan de planten gunstiger b.v. in 'n kas, dan mag men ze nu,en dan wel gieten, maar altoos slechts matig. Het binnen brengen onzer planten doen wij bij voorkeur bij droog weer. Als de planten en bladen nat zijn, ontstaat door de gesloten ruimte waarin ze worden geplaatst en den engen stand allicht rotting en smeuling. Dit kunnen we groo- tendeels voorkomen door de planten slechts vol komen droog in hare winterkwartieren te bren gen In dien Moestuin. In de voorafgaande week hebben wij enkele, mooie, droge dagen gehad, om de andijvie op te binden. Bij kleine partijtjes zetten we dit' in de volgende weken voort, om op die wijze telkens opeenvolging van deze groente te hebben. De reuzen bloem kool vertoont hier en daar reeds grootere en kleine kooien. De. oogst is begonnen en eiken dag gaan we er langs om ide bladeren te knikken, zoodat de kool niet aan de zon' word't blootgesteld, waardoor de witte kleur in een gele zou overgaan en dus de waarde belangrijk ver minderen. In witlof en bietwortels vinden we hier en daar doorgeschoten planten. Ze worden er uit gehaald, daar ze ongeschikt zijn voor 't gebruik. Van de eerste krijgt men geen vaste kroppen meer en. van de laatste slechte, min smakelijke wortels. Tevens kijken we de rijen der witlofwortels even door. daar hier en daar nog enkele planten te gedrongen staan en. ze hebben nu neg heel wat tijd, om zich flink te verdikken. In November komt de tijd, voor het trekken der kropjes aan, waarover we later meer meedeelen. Aanbeveling verdient het evenwel voor-hen, die dat binnenshuis willen doen of in een eenvoudige houten tent, deze reeds daarvoor in gereedheid te brengen en bij 't niet in voldoende voorraad hebben van lichtere tuinaarde een paar balen fijn turfmolm op te doen, om het dekmateriaal in gereedheid te brengen, dat straks: op de wortel-) kronen komt te liggen. We maken bij het trekken', gebruik van de gewone tuinaarde, die door een aardzeef wordt geworpen. Terwijl men er twee seohppen tuinaarde door werpt, vermengt men deze telkens met een schopwturfmolm, die even eens door de zeef gaat. Men krijgt dan een zach- ten bodem, niet te zwaar en niet te licht, die later op de wortels wordt gebracht. De zaaddragers van de witlof wortels, dat; FEUILLETON De Wenteltrap 44). „Nina Carrimgton, Nina Carrington" zong de motor. „Nina Carrington, N. C." En toten wist ik het eceh zeker alsof ik het gezien had: Ei" stond N. C. op den koffer van de vrouwf ihet het pokdratige gezicht. Het leek allemaal/ zoo eenvoudig. Mattiie Blios was Nina Carring ton. gewpest. Warmer had haar stem gehoord; 'n de bibliotheek. Ze had Halsey iets ver-* teld, en naar aanleiding daarvan was hij als' e2n razende naar dokter Walker gegaari wat hem misschien zijn leven gekost had. Als; we die vrouw konden vinden, zouden we erI tbisschien achter kunnen komen, wat er van Halsey geworden was. 'We waren nu bijna al in Richfield, en ik 'iet Warner maar doorrijden, maar mijn ge dachten waren er niet bij. Ik dacht aan Halsey P dien gedenkwaardigen avond. Wat -had ij tegen Louisie gezecht efn waarom was zij krankzinnig van angst over hem, naar ninehoek terug gekomen? Toen de auto vooti et huisje van de Tate's stilstond, wa,s ikl 2 st besloten om Louise te spreiden te krijgen, nioest ik er voor inbreken. "ij het huisje was de toestand bijlna oh4 eranderd. Juffrouw Tate, de kinderwagen en e kinderen bij de schommel ze war erf r allemaal weer. Zij kwam me tegemoet en 't °P 'dat haar gezicht niet meer zoo zor-j A.stond. Ze zag er jonger uit. ..ik ben blij dat u terug gekomen is", zei ze, éven" maar aer!Ük' ziJ-n en uw geld terug* ..Waarom?" vroeg ik, „is de moeder hied geween? ,Neen ,maar wel een andere dame, diq te®p mand kostge,ld voor hem heeft be-; aid. Ze praatten qein heelen tijd met hem, ar toen ik er hepi later naar vroeg, wisti U1J haar naam mW\ „Een jonge vrouw". „Niet bijzonder jong. Ongeveer veertig jaar; denk ik. Ze was klejn en blond, een beetje grijs al, en heej treurig. Ze was zwaar in den; rouw en ik geloof eigejnlijk dat ze van plan' was om dadelijk weef heen (e gaan. Maar Lu-; cien trok haar aajn. Ze pratte, een heelen tijd" met hem eni ze zag er veel gelukkiger uit toe'ni ze weg ging". „Weet u zeker dat dit niet zijn werkelijke; moeder was?" „O, hemel neen. Ze wist niet eens wie van de drie Lucien was. Ik dacht dat ze misschien; een vriendin van u was, maar is heb het haaii natuurlijk iniet gevraagd". „Had ze lidteekms van pokken", vroeg ikl op goed geluk. „Neen, heelemaal niet, 'n volkomen glad de 'huid. Maar misschien fcent u haar voor letters. Ze gaf Lucien een zakdoek en vergat later om hem' mee te nemen. Het was een: mooi zakdoekje, met een zwarten rand eni drie geborduurde letters in den hoek: F.B.A.) ..Neen, dat is niet van een vriendin vanj mij", zei is, volkomen overeenkomstig de waar heid. F.B.A. was ongetwijfeld Fanny Arm-i strong. i Nadat ik juffrouw Tate nogmaals op het ahrt had gedrukt om te zwijgen, reden wie; terug naar Zonnehoek. Dus Fanny Arm- i strong wist van het bestaan van Lucien Wal-,, laee af, en stelde genoeg belang in hem om; 'hem te gaan opzoeken en kostgeld voor hem; te betalen. Wie was de moeder van het kind! en waar was ze.? Wi cwas Nina Carrington Wist een van hen, waar Halsey was, of wat er met hem gebeurd was? Op weg naar huis reden we langs het klei-, ne Kerkhof, waar Thomas té ruste was ge legd. Ik peinsde er over of Thomas ons mis schien had kunnen helpen om Halsey te vin den, als hij nog in leven was. Verderop was; de veel grootere begraafplaats waar Arnold Armstrong en zijn vader lagen. Ik denk, dat van hen drieën Thomas nog het meest op recht betreurd werd. zijn dus de zaadstengels, die uit de wortels; van het vorige jaar zijn gegroeid, en die daar voor speciaal zijn gereserveerd, kunnen wor den afgesneden. Evengoed kan men ze met het nog restende deel van de wortel uit den) grond trekken en te droge|n hamigen op ol der. Men hangt ze evenwel omgiekfeerd, en', omdat er veel zaad uit zal vallen, verzamelt men dit op onderliggend papier. Men zij er op bedacht, het .niet op plaatsen te hangen, waar veel muizen voorkomen. De aardbeien, worden nog eens nagezien. Zoowel van oude als jonge planten verwijdert men zorgvuldig de ranken; terwijl zwakke planten, die in ontwikkeling achterblijven, weg worden genomen en door nieuwe vervangen. Onder de verdere werkzaamheden in den) tuin behoort nu ook gerekend te worden, het verzamelen van alle graehtmnesten en deze op de composthoop te brengen. In den loop van het jaar.is deze hoop reeds vrij groot geworden en 't is noodig hem eens' flink om te zetten en er den1 beerput door tei werken. Men krijgt dan een goede hoeveel heid mest, die in het najaar in dein groenten- tuin kan worden ondergespit. t Rozenparfum voor de kamer. Men plukt bloeiende rozen en legt deze zon-i der stelen in een goed gereinigd eni uitge droogd glas met hermetische sluiting, zooals men voor de inmaak gebruikt, en wel telkens een laag rozen en een laag zout Nadat mein 'het; glas stevig gesloten; heeft, bewaart men bef op een koele plaats eh reeds na verloop vanl veertien diagen is het parfum gereed. Wil men! de kamer met rozenlucht vervuld hebben, danj iheeft men het glas slechts een korten tijd tef openen en weldra verspreidt zich de welrie) kende geur door het vertrek. Door zorgvuldige sluiting na ieder gebruik behoudt de- rozen geur maandenlang haar kracht. Aquariuw wenken. De standplaats van het aquarium moet licht; zijn, zonder aan1 het volle zonlicht blootge steld te zijn, alleen ochtend- of avondzomj rqag toegang hebben. Dit geld voor voorjaar, zomer en herfst. In den winter is het echten goed het aquarium te plaatsen voor een raami op het Zuiden, zoodat dan de volle zon toe- lijkei te behandelen is. Liever 2 h 3 'kleinej aquaria met verschillende soorten visschen en planten, dan één zeer groot. Men kan een stijlaquarium of accumulatoren glas nemen; beide zijn in aller maten verkrijg baar. Het laatste is echter te verkiezen, wil, men op den duur het lekken voorkomen, daar net aacumulatorenglas uit één stuk is gegoten. In de fabrieken in Duitschland worden, de zui verst gegoten glazen voor aquaria bestemd; De mooiste maat is wel lengte 4 d.M., breedte '2.5 3 d.M., hoogjfe 3 k 4 Id.M'. De bodem be leggen met wat zuivere veenaarde, het best doet men die van buiten mede te nemen, var» den kant van een frissche heldere sloot; oold gang neéft.' Alleen in d-eh zomer kan men het; aquarium buiten plaatsen op "een beschut plek je. In voorjaar .herfst en winter doet men be ter 'het aquarium binnen te plaatsen, daan gewoonlijk het verschil van dag- en nachttemj peratuur clan te groot is. Men neme het aquarium vooral niét te groot) Een inhoud van 30 k 40 liter is al ruim vol doende; verder beplant men het flink en doet er vooral niet te veel visschen in; ejen 4-> tot 6-tul van 4 tot 8 cM. lang, is ruim vol doende. Hoofdzaak is te zorgen voor water met veel zuurstof; dus veel planten, weinig visschen. Een aquarium van grooter inhoud te nemen is niet aan te- raden-, daar men een kleiner beter overziet, en deze ook gemakke-l Luenburgerturf, de bekende blokken voor ter raria in dunne platen gesneden, zijn Ook wel geschikt. De laag aarde mag niet meer dan 2 cM. dik zijn. Verder neme men zuiver scherp zand, heidezand, kbké dit ruim een uur met veel water uit, wasscbe het verder goed uit, HOOFDSTUK XXVIII. Een hlttdloopar en kiespijn. Een gevoel van bitterheid jegens den over leden directeur van- de Handelsbank scheen' mettertijd nog erger te woorden. Populair was' hij1 nooit geweest en er werd nu aan alle) kanten op hem afgegeven ook' door menscheri die zelfs niets verloren hadden, maar die zich: ergerden aan al de verhalen over de grenze- looze gierigheid van den man. De Handelsbank telde onder cliënten veel kleine winkiediers en, in de spaarbank' af deeling namen ze zélfs dq kleinste bedragen aan. Menschen, die ge dacht haddien dat ze een appeltje voor den dorst hadden liggen, moesten nu "in het ar menhuis, omdat huin armzalige spaarduitjes, verdwenen waren. Maar dergelijke dingen ko men bij elk bank-faillissement voor en de com-j missarissen deden vage beloften over twintig procent vergoeding van de deposito's. Maat Gertrude en ik dachten eigenlijk wei nig meer aan die bank-historie. Over Jack Bailey spraken we heelemaal niet. Er was niets: gebeurd, dat voor mij zijn onschuld kon be wijzen -en i Gertrude wist precies hoe ik eif over dacht. Wat den moord op den zoon van den bankdirecteur betrof, hinkte ik nog op- twee gedachten. De eenen dag meende ik, dat Gertrude wist, of tenminste vermoedde, dat het gedaan had; den volgenden dag vreesde; ik dat Gertrude 'het zelf was geweest, dien nacht op de wenteltrap. En dan kwam mij de moeder van Lucien Wallace weer voor den geest er was eigenlijk evenveel reden om- te denken dat zij het gedaan had. Er waren natuurlijk oogenblikken dat ik al deze ver onderstellingen opzij zette en er, vain over tuigd was dat eein onbekende het gedaan had. Het zoeken naar Nina Carrington leverde: niets dan teleurstellingen op. Zij was vér- dwienen zonder een spoor achter te laten. Men zou zoo denken dat zij gemakkelijk tq' vinden zou zijh door haar mismaakt gezicht, maar neen. Ik had haar signalement aan een) dér detectives gegeven en hij trok er onmid- 1 tot al het vuil verwijderd is, het water glashel der blijft en niet meer schuimt, en verdeele dit zand voorzichtig over een laag teelaarde, ter dikte van 2 a 3 cM. Thans giet men voor- azichtig langs de ruiten het water in het aqua-« ruim, ongeveer half vool. De waterplanten, die men te voren gereinigd hefeft, vooral van; draadalgen en voorzichtig hèeft afgespoeld, worden thans met een gaffelvormig stukje in het zand gedrukt, zoodat de wortels hun weg naar de teelaarde kunnen yin-l-en. De planton, schikt men natuurlijk naar-eigen smaak. Het is een goed een plekje open te houden vatni 1 d.M.2 voor het voederen. Later giet men meer water bij, tot 1 a 2 2 cM. onder den rand. Het aquarium li-ent; gedekt te worden met een ruit om bet uit springen der vischjes te voorkomen en tevens te zorgen dat er zich geen stoflaag op heö wateroppervlak vormt, daar er zich dan al tijd bacterieën voordoen, en bederf van het water kan veroorzaken. Tweemaal per week kijkt men het aquarium na en hevelt hét vuil weg, het weggeheVeldé water, vervangt men door water van hetzelfde temperatuur. De voederresten hevelt men da delijk met eén sbeekhevel weg. Mien voedene hielt te veel, de vischjes moeten) graag blijven, 's .zomers 3 maal, voor- en na jaar 2 maal, en 's winters één maal per week.. In een volgend artikel behandelen we eeltige, visschen en planten. Programma van ilje-n N. H. V. B, 2e Klasse C. Zondag 19 September. D. T. 8. 1Heiloo 1 Meerman. Oudorp 1Hollandia 4 J. M. Zeegers. 4e klasse C. D. T. S. 3Zeevogels 2 C. Laas Jr. N. Niedorp 2Rood Wit 3 Sijm. De wedstrijden voor morgen. Morgen begint dus wederom de competitie. Zooals reeds eferder vermeld zullen wij van- die elftallen, welke, eveinals D.T.S. spelen in de 2e klasse C huntnie verrichtingen volgen. In het Dinsdagno. zullen, voor zoover moge-v lijk, steieds beschouwingen over de gespeeldq wedstrijden wordeln gegeven, terwijl in het Zaterdaginummer een aankondiging van 'de wedstrijden voor Zondagf irtaT géplaats worden. Alzoo .yopruit. D.T.S. ontvangt 'het bij hen wélbeken del Heiloo I. De Oudkarspelaren behoorden het vorige seizoen tot een der sterkste elftallen; van hare afdeeling, en maakte toen een.zeen goede kans op promotie. Echter, door dei zeter nonchalante houding in een wedstrijd te gen een der zVtakke zusjes, glipte het toen bij na zekere kampioenschap hun juist de neus. voorbij. Indien zij echter wederom met liet noodige enthousiasme voor dendag komen zul len zij zich morgen wel de Heiloo'ers van het; lichaam kunnen houden. Oudorp I ontva|ngt bezoek van het 4e elf tal van de Hollandianien uit H'oorn. Wij' zijn benieuwd hoe Oudorp het in dit seizoen zal afbrengleln. Wij hebben in lang niets meer) van Oudorp géhoord, en weten dus op 't oogen- bli'k niet hoe het met de kracht van 't elf tal der spoorweg-bewoners staat. We dojen! hierbij tevens een verzoek aan „Oudorper" om. evenals verleden jaar, ook nu wederom een. verslag te zenden. We zullen 'deze wedstrijd' eens afwachten en kijken of zij de eerste punt-, jes in eigein „home" mogen behouden of dezet aan de Hollandianien moeten afstaan. diellijk op uit, maar 's avonds was ze. nog niet gevonden. Toen vertelde ik Gertrude van 't telegram voor Louise toen ze bij ons ziek lag; over mijn bezoek aan dokter Walker en mijn, vermoeden dat Mattie Blios en Nina Carring ton een en dezelfde vrouw waren. Ze 'dacht; er net zoo over als ik. Maar ik vertelde haar niet wat de detec tive over Alex had gevraagd. Plotseling her innerde ik mij allelei kleinigheden, die eerst geoa indruk op mij hadden gemaakt. Ik wad bang dat Alex misschien een spion wa,s, en) dat ik den vijand in dé kaart had gespeeld! door hem in huis te nemenMaar dien avond; om acht uur Verscheen Alex zelf, en met hemj een vreemd en afstootend iemand. Het was een wonderlijk paar, want Alex zag er bijfta even slordig uit als de landlooper en zijn oog) was erg gezwollen. Gertrude had lusteloos zitten wachten op het dagïlijksche telefoontje van Jamieson. maar toen dit wonderlijke stel ?onder omslag de kamer inliep, sprong ze op en keek hén verbaasd aan. Winters de detective, die 's nachts het huis bewaakte, volgde hen en; hield Alex gevangene scherp in het oog. W-ant het bleek, dat de situati ezóó in elkaar, zat. Het was een lange .magere kerel, vuil en| in lompen gekleed, maar hij zag er op dat) oogenblik verlegen en verschrikt uit. Al-ex was, vol zelfvertrouwen en tot op den huidigeu dag geloof ik niet dat ifc hiem ooit heb ge-i vraagd waarom hij den vorigen 'dag zoo maar was weggegaan zonder permissie te vragen. „Juffrouw Innes" begon Alcx „dezej man kan ons iets -heel belangrijks vertellen over de verdwijning van meneer Halsey. Toen; ik hem ontdekte was hij aan 't probeeren om; dit horloge te verkoopen". Hij 'haalde een horloge uit zijn zak en legde het op tafel. Het was 'Halsey's horloge.Ik. had het hem op zijn een en twintigste verjaar dag gegeven en de schrik sloeg mij om" het har.t „HÜ z-egt dat hij nog een paar manchet knoppen beeft gehad ook, maar die heeft hij- verkocht (Wordt vervolgd),

Nieuwe Langedijker Courant | 1926 | | pagina 5